De „Cornelia Maria" zonk binnen drie kwartier Deviezen f 25 miljoen hoger Panda en de olie^boertjes J Scheepvaartperspectieven op korte termijn zijn ongunstig Wereldnieuws Buien, opklaringen en vorst Levensverzekeringbedrijf had in 1958 een hoge produktie ACCORDEONS Schipper Korving: „Een moment om nooit meer te vergeten" 2 KON. NED. REEDERSVERENIGING Goede resultaten 1958 bij Nutsspaarbank Haarlem Faillissementen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Interimdividend Vredestein 0er Sc keiler Schepen in nood op de Noordzee Benoemingen aan de V.U. Kist met munitie opgehaald WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Eind februari eerste DAF- auto's van lopende band Scheepsbrandje in Rotterdam 4 f! WOENSDAG 7 JANUARI 1959 De perspectieven op korte termijn voor de scheepvaart moeten ongunstig worden genoemd. De scheepvaart is echter ingesteld op ontwikkelingen van langere termijn dan die van een of twee jaar. De scheepvaart bevindt zich in een aanpassingsperiode waarbij door het verminderen van bouworders en versnelde sloop van oudere schepen aan de zijde van het aanbod van scheepsruimte correcties kunnen worden aangebracht, terwijl anderzijds de verwachting leeft dat een hervatting van de groei van de wereldhandel niet lang meer zal uitblijven. Tot deze conclusie komt het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereeniging in een verslag over de ontwikkeling van de scheepvaart in 1958. Het kolen vervoer over de Noordatlanti- sche Oceaan daalde van 45 miljoen ton in 1957 tot ongeveer 30 miljoen ton in 1958, wat op basis van liberty-schepen van 10.000 ton d.w. globaal een vermindering van ongeveer 1500 rondreizen per jaar betekent of een verlies van jaaremplooi van onge veer 150 schepen. Afgezien van het graan- vervoer was het vervoer van andere ladin gen eveneens ongunstig. De vraag naar tonnage voor vervoer van schroot, olie en erts bleef ten achter bij het enorme aanbod van scheepsruimte. Het grotere graanver- voer kon met tijdelijke opleving van het vrachtenpeil in de laatste maanden van het jaar geen stijging van enige betekenis geven. De wereldvloot nam toe van 74,7 miljoen brt. in 1952 tot 100,3 miljoen ton in 1958. Voor de tankvloot bedragen deze cijfers 20,2 miljoen ton en 33.6 miljoen ton. In 1957 en 1958 viel een afleveringsgolf van nieuwe tonnage te constateren. De beschik bare scheepsruimte is daardoor zo zeer toegenomen dat de vermindering daarvan door sloop, scheepsrampen en dergelijke volstrekt onvoldoende is gebleken om het bij het begin van het jaar reeds aanwezige aanzienlijke tonnage-surplus te absorberen. Het einde van deze afleveringsgolf is nog niet in zicht. Eind 1958 was nog ruim tien miljoen brt. in aanbouw. De opgelegde tonnage in de wereld bedroeg op 1 novem ber 1958 aan drogeladingschepen 5.200.300 brt.. aan tankers 2.448.000 brt., totaal 7.649.000 brt. Het aanzienlijke overschot van tonnage had voortdurend invloed op de vrachtop brengsten. Zowel in de lijnvaart, de tramp vaart en de tankvaart is het jaar 1958 voor de meeste rederijen bepaald onbevredigend geweest. Zo lang het te grote aanbod van emplooi zoekende scheepsruimte op de markt blijft drukken, kan geen vrachther stel van enige betekenis worden verwacht. Gevaar van „ijzeren vlaggen" Verontrusting spreekt het bestuur van de Koninklyke Nederlandsche Reedersvereeni ging uit over een nieuw verschijnsel in de lijnvaartsector, dat even gevaarlijk is als de concurrentie van de vloten onder de ..goedkope vlag". Het betreft hier de op komst van de in lijndiensten geëxploiteer de vloten onder de vlaggen van de landen achter het ijzeren gordijn. Deze schepen zijn staatseigendom, hou den geen rekening met afschrijving, wor den niet op commerciële basis geëxploi teerd en zijn verzekerd van lading door de toewijzing daarvan door regeringsorganen en door restrictieve clausules in handels verdragen. De deelname aan het vervoer naar, van en tussen deze landen is der halve voor niet-communistische vlaggen Inlegóverschot van 5.145.150,- In de maand december bedroegen bij de Nutsspaarbank te Haarlem de inleggingen ƒ.2.367.000 en de terugbetalingen 2.320.000 zodat het spaarsaldo ƒ47.000 beliep. Ge durende het gehele jaar 1958 werd ingelegd een bedrag van 33.290.300 en terugbetaald 28.145.150. gevende een Inlegoverschot van 5.145.150. Na bijschrijving van de inleggersrente ten bedrage van 1.376.730 steeg het totale spaartegoed met 6.51.880 tot een totaal van 54.296.518. Het aantal inleggers steeg gedurende het afgelopen jaar met 4780 tot een totaal van 90.299. In de periode van 1 oktober tot 31 decem ber werden 1020 deelnemers ingeschreven aan de Spaaractie krachtens de Jeugd- spaarwet. Het aantal spaarbusjes in omloop steeg met 1263 en bereikte een totaal van 15.117. De inleggersrente voor de gewone dage lijks opvraagbare tegoeden werd verhoogd tot 3 percent, volgens de dagelijkse metho de van renteberekening. De rente op ter mijnspaarbankboekjes bleef gehandhaafd op 3,5 percent. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: De Vennootschap onder firma: Fa. Gebr. Klitsie, exploitante van een machinefa briek, gevestigd en kantoorhoudende te Zaandam, Prins Hendrikkade no. 31, en haar vennoten: J. M. M. Klitsie, wonende te Zaandam, Zaansteeg la, van beroep lasser en A. Klitsie, Woonschip nr. 312, 't Kalf te Zaandam, tegen over nr. 168, van beroep lasser, thans won. P. C. Allstraat 43. Rechter-Commissaris: H. G. Rabonnet. Curator, mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam, Westzijde 51 a. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: J. Brand, aannemer, Saen- redamstraat 68 rd te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur te Haarlem, Kruisweg 61 rd. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: H. Blei, Dr. Kuyperlaan 36 te Velsen, zaakdrijvende te Limmen, Rijks straatweg 75 onder de firma Spuitgieterij „Blei". Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur te Haarlem, Staten Bolwerk 26. Volledige werkconvertibiliteit Het Westduitse ministerie van Economische 'Zaken heeft bekendgemaakt dat het maatregelen voorbereidt voor een volledige convertibiliteit van de Duitse mark voor ingezetenen en niet-in- gezetenen. Volgens de mededeling zullen de nog bestaande deviezenbeperkingen voor ingezetenen door de in voorbereiding zijnde maatregelen wor den afgeschaft. vrijwel uitgesloten. Aan de activiteit van de traditionele maritieme landen worden zo belemmeringen in de weg gelegd. Grote waakzaamheid is geboden, omdat deze vlo ten reeds een totale tonnage van meer dan 5 miljoen ton hebben bereikt. Ook de vlag- discriminatie in andere landen can die achter het ijzeren gordijn nam eerder toe dan af. De Reedersvereeniging zegt tot slot dal het uithoudingsvermogen van de Neder landse koopvaardij ook in de komende twee jaren wellicht op de proef zal worden ge steld. Dit uithoudingsvermogen hangt goed deels af van de aanwezigheid van in het verleden opgebouwde reserves en van het kostenpeil. Kan men ten aanzien van de opgebouwde reserves over het algemeen niet ontevreden zijn, het kostenpeil is een faktor, waarop de rederijen slechts ten dele invloed kunnen uitoefenen. In de gehouden vergadering van raden van commissarissen der n.v. Rubberfabriek Vredestein en der n.v. Nederlandsch-Ame- rikaansche Autobandenfabriek Vredestein is besloten om over het boekjaar 1958 een interimdividend uit te keren van 4 percent Advertentie Rijksstraatweg 59 Haarlem-Noord Scheveningen-Radio heeft de scheep vaart op de Noordzee vanochtend vroeg gewaarschuwd voor een plotseling opste kende zware storm. Het Nederlandse kustvaartuig „Sont." verkeerde hedenmorgen op een mijl af stand van het lichtschip Goeree. ongeveer 20 mijl uit de kust. in nood. Het schip seinde dat. het water maakte en vroeg om hulp. De ..Sont", die 200 brt. meet, was op weg naar Rotterdam. De sleepboot „Humber" van Smit en Co's Internationale Sleepdienst en de red dingboot van Hoek van Holland de „Pre sident. Jan Leis", zijn uitgevaren naar de „Sont". Ook een Engels schip, de 900 ton meten de „Borthwick", is in moeilijkheden geko men op 110 mijl ten westen van IJmuiden. Het schip heeft om onmiddellijke assisten tie van sleepboten gevraagd. De sleepboot „Simson"' van Bureau Wijs muller te IJmuiden is vanmorgen om tien uur uitgevaren naar de „Borthwick" en hoopt vroeg in de avond het in nood ver kerende schip te bereiken. Ook zijn naar de ..Borthwick" onderweg een Engelse sleepboot uit Great Yarmouth en de red dingboot van Lowestoft. Directeuren van de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben besloten in de theo logische faculteit een afzonderlijke leer stoel in te stellen voor het onderwijs in de encyclopedie der godgeleerdheid, de sym boliek, de apologetiek en de godsdienst filosofie, welke vakken tot nu toe worden gedoceerd door prof. dr. G. C. Berkouwer. Voor de bezetting van de nieuwe leerstoel hebben zij dr. G. E. Meuleman benoemd tot. gewoon hoogleraar. Van 1951 tot 1956 was dr. Meuleman predikant van de Gereformeerde Kerk van Vijfhuizen. Sinds 1954 is hij als docent aan de Faculté libre de theologie protestante te Aix-en-Provence, Frankrijk, verbonden. Voorts is dr. J. van den Berg, predikant van de Gereformeerde Kerk te Zutphcn. benoemd tot lector voor het onderwijs in de ethiek, welk onderwijs op het ogenblik nog wordt gegeven door prof. dr. R. Schippers. Uit het Noordzeekanaal ter hoogte van de P.E.N.-centrale in Velsen-noord is dins dagmiddag een kist met munitie opgebag gerd. Er zijn maatregelen genomen om de projektielen onschadelijk te maken. Wanneer op basis van de cijfers over de eerste tien maanden van 1958 een schat ting wordt gemaakt van de produktie- resultaten, die het levensverzekeringsbe drijf in het afgelopen jaar zal hebben be haald en daarbij in aanmerking wordt ge nomen, dat vooral in de laatste fase van het jaar de toevoer aan nieuwe verzeke ringen bijzonder groot pleegt te zyn, kan volgens de Voorlichtingscommissie uit het Levensverzekeringbedrijf worden aange nomen. dat 1958 voor het levensverzeke ringbedrijf opnieuw een periode van hoge produktie is geweest. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend, dat in het tijdvak van 1 januari tot en met 31 ok tober 1958 door de binnen- en buiten landse maatschappijen alleen hier te lande voor een bedrag van 3.175 miljoen aan nieuwe verzekeringen is afgesloten. Ten opzichte van dezelfde periode in 1957 be tekent dit een vooruitgang van 5 65 mil joen. De recessie, die tegen het einde van 1957 inzette, had aanvankelijk weinig of geen invloed op de resultaten, die het levensverzekeringsbedrijf wist te boeken Het jaar 1958 had een uitstekende start. Na afloop van het eerste kwartaal lag de produktie met 931.4 miljoen 39 miljoen hoger dan na de eerste drie maanden van 1957. De conjunctuurachteruitgang werkte in het tweede kwartaal echter ook in het levensverzekeringbedrijf door, zodat de resultaten in die periode ver achterbleven bij die van het voorgaande jaar. Bij het opmaken van de stand per 30 juni 1958 moest dan ook worden geconstateerd, dat de bruto-vooruitgang op dat ogenblik op een lager peil stond dan medio 1957. Ten nadele van 1958 bleek het verschil in produktieniveau 14.2 miljoen te zijn. Opleving Na het verstrijken van het eerste half jaar had de verbetering van de econo mische situatie tot resultaat dat ook de produktiecijfers bij het levensverzekering bedrijf weer een stijgend verloop gingen vertonen en dat na tien maanden het pro- duktiepeil hoger was dan in de overeen komstige periode in het voorgaande jaar, zij het dat de marge minder spectaculair bleek te zijn dan de laatste jaren bij ver gelijking met vorige jaren het geval was. Vele verzekeringen komen tegenwoordig vooral in de laatste maanden van het jaar tot stand, waarbij naast de gezins- en oudedagsverzorging, het met behulp van de levensverzekering te verkrijgen belas tingvoordeel op grond van de aftrekbaar heid van de lijfrentepremie tot maximaal 3600,per jaar, een belangrijke rol speelt. Bovendien worden talrijke ver zekeringen gesloten, die bedoeld zijn als aanvullende voorzieningen op het wette lijke ouderdomspensioen (A.O.W.), waar van de uitkeringen slechts tot dekking van de minimumkosten van levensonder houd strekken. Terneergeslagen en huiverend in het enkele colbertje, dat zij inderhaast in Ierland had kunnen kopen, stapte gisteravond de bemanning van de bij Water ford onder de Ierse kust gezonken Scheveningse trawler „Cornelia Maria" in Hoek van Holland van de „Koningin Emma", de dagboot EngelandNederland van de maatschappij „Zeeland". Een van de heren Vrolijk van Corns Vrolijk's Visserijbedrijf trad hen met uitgestoken handen tegemoet als een gelukwens met deze gelukkige redding. Auto's stonden reeds klaar, want de diverse gezinnen in Scheveningen wachtten vol ongeduld. Toch liet schipper Maarten Korving zich vermurwen eerst nog even een en ander te vertellen over de ondergang van zijn schip. De „Cornelia Maria" was vorige week vrijdagmiddag om vijf uur uit IJmuiden vertrokken. Met ongeveer twintig andere schepen, allemaal Scheveningers, zette men koers naar de visgronden bij de Ierse kust. Maandagmorgen bevond de vissersvloot zich in de buurt van Waterford. De „Cor nelia Maria" lag daar zo goed als stil, met de kop in de stevige bries, die een kracht van 5 tot 6 haalde. De wind scheen boven dien nog te zullen toenemen, zodat het verblijf aan dek, ook al door de striemende regenvlagen, allesbehalve een pretje was. Men had al een keer de netten uitgegooid, maar nog niets gevangen. Daarom werd het vissen voorlopig gestaakt. De schipper van de Duitse trawler „Gustav Borgner" scheen er echter anders over te denken. Hij voer op enige afstand en naderde dwars op de kop van de Sche- venigse trawler. Hij moet een vaart hebben gehad van tien tot elf mijl. Kennelijk stoomde de Duitser zoals dat heet „zijn lijnen uit". Mogelijk was hij er achter ge komen dat achter de Nederlandse vloot haring zat. Hij wilde een kansje op vangst wagen, ondanks het slechte weer. Aanvankelijk dacht schipper Korving, dat de „Gustav Borgner" langs hem heen DE EERSTE WEEKSTAAT in het nieuwe jaar van de Nederlandsche Bank vertoont enige wijzigingen in de vorm der verkorte balans. Hierop geeft de Nederlandsche Bank een uitvoerige toelichting, waarin zij onder andere zegt: in de loop van 1958 zijn de saldo's van de twee rekeningen, die aan de debetzijde zijn opgevoerd als gevolg van de zogenaamde rijksmarkenovereenkomst, geheel geliquideerd. Dientengevolge zijn de rekeningen „schatkistpapier door de bank overgenomen van de staat ingevolge overeenkomst van 26 februari 1947" en „boekvordering op de staat ingevolge dezelfde overeenkomst" opgeheven. De aan de creditzijde voorkomende rekening ,'s Rijks schatkist bijzondere rekening" is eveneens opgeheven. Het opheffen van deze drie rekeningen maakte wijziging nodig van de vorm der verkorte balans. Uit de cijfers van de in vorm gewijzigde eerste verkorte balans van 1959 blijkt, dat door de sterke terugkeer van bankbiljetten, gecombineerd met een deviezenaanwas, alsmede door het feit dat de betalingen van het rijk groter waren dan de ontvangsten, de geldmarkt zeer ruim is geworden. Dag geld bleef desondanks onveranderd l'/t percent, omdat aanvankelijk enige banken nog terughoudend waren. Donderdag is de inschrijving en zaterdag de storting op een nieuwe tender, waardoor de geldmarkt wordt afgeroomd. Men wacht met belang stelling af in hoeverre hiervan gebruik zal worden gemaakt, maar in gevoegde krin gen neemt men aan, dat de tender een behoorlijk bedrag zal opleveren. Men taxeert dit op 150 miljoen. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef, is de netto deviezenreserve gestegen met 25 miljoen en daarmee weer boven de 1500 miljoen uitgekomen. Dientenge volge zijn goud en deviezen samen gestegen tot 5493 miljoen. Convertibele deviezen zijn met 11 miljoen verminderd, zodat de kwaliteit van het deviezenbezit iets is ge zakt. Sedert vrijdag is de geldmarkt zeer ruim geworden, waardoor de banken in staat waren op de dure voorschotten 43 miljoen af te betalen. De verruiming van de markt kan berekend worden op min stens 190 miljoen en wel uit de biljetten- vermindering, de deviezenaanwas en de vermindering van de schatkist. De bankbiljetten hebben het jaar goed ingezet met een vermindering der circu latie van 123 miljoen. De schatkist zag haar saldo verminderen tot 563 miljoen. De banken namen toe met niet minder dan 124 miljoen, zodat hun saldo onge veer 60 a 70 miljoen boven het ver eiste gemiddelde ligt. Dit gemiddelde wordt thans getaxeerd op 540 tot 550 miljoen. Het dekkingspercentage is gestegen van 81,82 tot 82,42. De eerste DAF-personenauto's zullen tegen het eind van februari van de lopen de band komen. Het is de bedoeling, dat eerst aan de aanvragen uit Nederland vol daan zal worden. Daarna komen de or ders uit het buitenland in behandeling. Op het ogenblik wordt nog aan de voorberei dingen voor de produktie gewerkt. De di rectie van de DAF kon nog geen medede lingen doen over de stand van de order portefeuille. 56. De Joppes weken bevreesd achteruit, toen de onverwoestbare ambtenaar de wrakstukken van de piano van zich af schudde en langzaam op hen af kwam. Zelfs Groova begreep, dat hij nu tegenover een macht stond, waartegen hij niet was opgewassen. Verwezen bleef hij staan, toen de belastinginspecteur hem het geweer met een snelle, klauwende beweging uit handen griste en het wapen in zijn bodemloos koffertje wierp. „Hoe bestaat het!", mom pelde Moeke verslagen, „die snaaier heeft nu alles van ons te pakken!" „Het is niet genoeg!", kraste de inspecteur. „Ik moet meer hebben! Méér!" Hij keek even zijn lijstje na en liet zijn koude kleurloze ogen toen over de ontredderde familie dwalen. „Hm", bromde hij, „ze hebben nog klerenBij het horen van die woorden, werden de Joppes door een grote vrees bevangen. „Vlucht!", riep Groova, zijn fa milie voor zich uit duwend, „terug naar huis! Naar de bergen! Deze stad is te slecht voor een eerlijke Joppe!" In H :ek van Holland arriveerde gister avond met de dagboot uit Engeland de bemanning van de Cornelia Maria", de Scheveningse trawler, die maandag morgen bij de Ierse kust geramd werd door een Duitse trawler en korte t\jd later in de golven verdween. In het midden schipper Maarten Korving. zou schieten. Onverwacht draaide de Duit ser echter een halve slag in het rond. vlak bij de kop van de „Cornelia Maria". Een botsing was toen niet meer te voorkomen, daarvoor was de vaart van de „Gustav Borgner" te groot. Met een vervaarlijke stoot boorde de steven zich onder hevig gekraak in het voorschip van de Scheve- ninger aan stuurboordzijde. Door het enor me gat, dat tot aan de kiel geslagen was, stroomde het zeewater naar Pinnen, zoaat het voorschip geheel vol liep. Behalve de man aan de machine bevond iedereen zich op het moment van de bot sing aan dek. De hevig geschrokken machinist, kwam in allerijl naar boven, om te zien wat er aan de hand was. Er werden noodsignalen gegeven aan de omliggende schepen, maar het was te laat om hulp te kunnen bieden. Uit de notities van de schipper bleek dat. om 11.05 de aanvaring plaats had. Om 11.4*7 ging de .Cornelia Maria" ten onder. Het dient gezegd, aldus schipper Korving, dat de bemanning van de Duitse trawler alles in het werk stelde om bijstand te verlenen Eerst wilde de Duitse schipper nog proberen de „Cornelia Maria" op sleep touw te nemen, maar al spoedig was het zonneklaar, dat dit onbegonnen werk zou zijn. Inmiddels waren de Scheveningers er met. veel moeite in geslaagd een reddingboot en een rubberboot uit te zetten. Tien hunner gingen erin, maar de overige drie waren gedwongen in zee te springen. Gelukkig wisten zij in de rubberboot, te komen. Alle dertien werden opgepikt door de Duitse trawler, waar goed voor hen werd gezorgd en het. drietal dat in zee was ge sprongen, van droge kleding werd voorzien. Met lede ogen moesten de mannen aanzien, hoe hun schip wegzonk in de golven. „Een moment om nooit te vergeten," zei de nu 44-jarige schipper Maarten Korving, die van zijn elfde jaar af op zee heeft gevaren. Dit was de eerste grote ramp die hij mee maakte. Op 52.7 graden n.b. en 6,59 graden w.l. rust zijn schip nu op de bodem der zee. De bemanning werd in Waterford aan wal gebracht. Daar stond men met niets anders dan de werkplunje, zonder geld en zonder papieren. Dank zij de rederij heeft men een behoorlijk pak kunnen komen. Van Dublin, waarheen men per taxi werd gebracht, is men naar Engeland overge varen en vandaar naar Hoek van Holland. Kandidaat. President Syngman Rhee van Zuid-Korea zal zich het volgend jaar, wanneer zijn ambtstermijn afloopt, voor de vierde achtereenvolgende maal kan didaat stellen voor het presidentschap. Dit heeft een officiële woordvoerder meegedeeld. Branden. Een aantal branden heeft, aan gewakkerd door een ijzige storm met windsnelheden tot 120 km per uur, in het noordoostelijk deel van de Verenigde Staten aan negentien mensen het le ven gekost, onder wie zeven studenten van de universiteit van Syracuse wier houten slaapzaal in vlammen opging. Stalingrad. Met medewerking van dui zend man van de Westduitse strijdkrach ten wordt een film gemaakt over de slag bij Stalingrad. De film wordt opge nomen bij Göttingen in Neder-Saksen, onder lechnisch toezicht van de voor malige commandant van het eerste Duit se legerkorps, generaal Walther von Seydlitz-Kurtzbach, die indertijd, na zijn gevangenneming door de Russen, de leiding op zich nam van een te Mos kou gevestigd „Nationaal comité voor een vrij Duitsland". Slachtoffers. Vorig jaar zijn nog zestig mensen overleden als gevolg van de aan vallen met atoombommen op I-Iirosjima en Nagasaki in 1945. In Hirosjima is het aantal slachtoffers daarmee geste gen tot 160.380, in Nagasaki tot 130.772. Alarmerend. De voorlichtingsdienst van de Joegoslavische regering heeft mee gedeeld. dat de openbare berechting van een aantal aanhangers van de Sovjet- Unie wegens verraad niet doorgaat. De groep bevindt zich sinds juni van het vorige jaar in arrest. De 23 verdachten hebben een verblijfplaats aan de Adria- tische Zee aangewezen gekregen op be schuldiging van het verspreiden van alarmerende geruchten. Afgewezen. De Verenigde Staten hebben de overige elf landen die deelnemen aan het zuidpoolonderzoek voorgesteld waar nemers uit te wisselen. Argentinië, Bel gië, Chili, Japan en Groot-Brittannië hebben dit voorstel reeds aanvaard, de Sovjet-Unie heeft het van de hand ge wezen. Verzet. Twee Britse pacifisten, die we gens verzet tegen de politie voorwaarde lijk veroordeeld wei-den, zijn in de ge vangenis een hongerstaking begonnen. Twaalf van de 46 veroordeelde demon stranten hebben zich verplicht „de vre de te bewaren". Mars-type. De Britse astroloog William Tucker heeft voorspeld dat prinses Mar garet dit jaar gaat trouwen. Hij beweert dat koningin Elizabeth II in mei een be langrijk besluit zal moeten nemen over het huwelijk van de prinses. Het ziet er naar uit, volgens Tucker, dat de prinses op 17 september gaat trouwen. Haar echtgenoot zal van het „mars-type" zijn. Malaria. Volgens de Indonesische minis ter van gezondheid, dr. Abdul Aziz Sa- leh, overlijden in Indonesië jaarlijks 120.000 mensen aan malaria. Boven dien worden elk jaar dertig miljoen an deren door deze ziekte aangetast. Botsing, Een veerboot die met 1.900 pas sagiers op weg was van Manhattan naar Staten Island in New York is mid den m de Nèwydrkse haven in botsing gekomen met een losgeslagen schuit. Negentien personen werden hierbij ern stig gewond naar een ziekenhuis over gebracht. De veerboot kreeg mid scheeps een scheur van zeker acht me ter lengte, maar kon op eigen kracht de wal bereiken. Aardverschuiving. Het stadje Samaniego in de Zuidamerikaanse staat Colombia is maandag door een geweldige aard verschuiving getroffen. Acht mensen kwamen om het leven en vele werden gewond. Vele huizen zijn verwoest. Broeiing was er de oorzaak van dat gis teren brand is uitgebroken aan boord van het 5435 brt. metende Britse schip „Ondo" van de Elder Dempster Lines te Liver pool. Dit schip ligt sinds eind december in de Maashaven te Rotterdam. De brand is ontstaan in een lading palmpitten, die zijn geladen in Takoradi in Afrika. Met een straal van een havendienstboot slaag de- men er niet in het vuur te blussen. Daarom is het ruim van het schip geslo ten en is er koolzuurgas in gepompt, waardoor het vuur gedoofd is. In efn lagedrukgebied, dat gisterochtend regen voorkomen, die worden afgewisseld ïrii-iS iS' Z'Jn ïee kernen tot ont" door opklaringen. In het binnenland is in hiïÏ Li L ?C "ieest 00SteIi-ike de nacht plaatselijk lichte vorst mogelijk. u,nri a;J^( ,Tr zuiden van Enge- Overdag komt de temperatuur overal en- land, diepte belangijk uit en bereikte kele graden boven het vriespunt vanochtend vroeg het lichtschip Noord- WEERRAPPORTEN Duiten- Temperaturen en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur w hinder. Aan de zuidkant van deze kern drong bij zuidwestelijke wind zachte lucht tot in-midden-Nederland door. In de zui delijke provincies kwamen daardoor van ochtend temperaturen van 8 en 9 graden voor. Langs de Waddenkust bleef de wind oostelijk zodat in de noordelijke provin- Den Helder lichte regen ono cies de temperatuur slechts 0 tot 2 graden Ypenburg geheel bew. verand was. In het noorden van het land viel Vlissingen sneeuw, elders regen en motregen. De de- Eelde pressie trekt over Nederland naar West- Twente Duitsland. Daar de tweede kern in het De Bilt Ierse lagedrukgebied al bijna volledig is Eindhoven ucvv opgevuld, wordt de wind spoedig noord- viv. Z.-Limb lichte reeen west tot noord. Polaire lucht dringt dan 6 regen geheel Nederland weer binnen. Hierin Helsinki sneeuw zullen morgen buien met sneeuw, hagel en Stockholm onbewolkt Oslo mist Kopenhagen onbewolkt geheel bew. wzw ijsregen ono motregen o motregen o zwaar bew. zw zzw Donderdag 8 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.47 uur. Maan op 7.34 uur, onder 16.33 uur. 9 jan. 16 jan. 24 jan. 31 jan. Maanstanden 6.34 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. 22.26 uur 20.32 uur 20.06 uur Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Het hoog en laag water te Zandvoort is Madrid 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 7 januari Hoog water 1.47 en 14.08 uur. Laag water 9.51 en 22.12 uur. Donderdag 8 januari Hoog water 2.43 en 15.02 uur. Laag water 10.48 en 23.07 uur. z zw w zzo geheel bew. nw zwaar bew. nw regen o regen zw regen wzw geheel bew. wzw zwaar bew. wzw regen windst. onbewolkt n zwaar bew. ozo zwaar bew. zw regen wzw motregen wzw -2 regen wzw sneeuw o regen zo geheel bew. wnw regen zzo regen windst. mist windst. onbewolkt zw -10 0 0 2 1 8 7 9 12 2 5 -1 7 6 5 5 0 1 -0 10 9 3 4 M al v c Sa 8 10 10 3 5 8 12 7 3 0,6 0 1 0 5 9 10 14 4 5 16 0,1 0,3 12 11 36 16 1 1 4 0,6 2 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2