Verrassende wending in proces tegen veiligheidsofficier Tulpenkoningin Leni Quant opent Winterflora beroemde geneesmiddelen in fl tablet doen wonderen! Ckefarine ,4 T. GRIEK Research-laboratorium van Brocades vrijdag in gebruik Toestand DHC en GTTC werd er weer niet beter op Brisantgranacit of vliegtuigbom Vroeger verkooplokaal te Haarlem krijgt nieuwe bestemming 9 HET SCHOT OP DE SPOORBAAN99 Officier uit Pools bevrij dingsleger in Breda overleden Hoogleraar stedebouw- kunde aan Landbouw hogeschool Voor tienduizenden guldens gestolen uit kerk in Roermond Walvisvangst begonnen DANSSCHOOL Kerkelijk Nieuws Kapitaal in Indonesië Zwemmend Zwemwedstrijden voor padvinders in Stoops bad Tennis Ashley Cooper maakte zijn profdebuut Uitslag van KNVB-toto Stahlberg komt niet naar Beverwijk De watefpolocompetitie Reserves van VZV wonnen van NVA met 2-1 Geen dames naar wereld kampioenschappen De tafeltenniscompetitie Skiën Helmuth Recknagel won vierschansentoernooi Prinses Irene was eregaste in Va' d'Isère De kegelcompetitie Spanning aan top yan de kegelcompetitie WOENSDAG 7 JANUARI 1959 Enkele grote, roestige stukken van een oude Engelse vliegtuigbom zorgden dins dagmiddag tijdens de zitting van het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag voor een verrassende wending in de zaak tegen een 28-jarige wachtmeester eerste klasse uit 't Harde, A. J. den O. Negen maanden na dat de wachtmeester ervan was beschul digd door grove nalatigheid een kanon on juist te hebben doen afschieten, waardoor schade aan een spoorweg was ontstaan, vonden enkele hoge officieren stukken van een oude Engelse vliegtuigbom in de buurt van de krater, die door de verkeerd afge schoten brisantgranaat zou zijn gemaakt. Triomfantelijk toonde de verdediger, kolo nel H. L. Ie Fèvre de Montigny, comman dant van de artillerieschool te Breda, de krijgsraad de roestige staartstukken van de vliegtuigbom. Bovenleiding kapot Op 4 februari van het vorig jaar ging op de legerplaats Oldebroek met dreunend geluid het kanonschot af, dat in alle Ne derlandse legerplaatsen bekend zou wor den als „Het schot op de spoorbaan". De wachtmeester A. J. den O. was veilig heidsofficier. Hij had de taak te contro leren of het kanon, dat een zeer ver be reik had, wel op onderdelen van graden nauwkeurig gericht was. Enkele soldalen hadden hem erop gewezen, dat het kanon een beetje uit de goede richting stond. De wachtmeestc had de zaak toen gecontro leerd en het 'aarop volgende schot ging volgens wens af. Het tweede schot bleek een misser. Niet alleen zagen de waar nemers niet, waar de granaat neerkwam en ontplofte, men hoorde ook de ontplof fing niet. De geheimzinnige granaat is nooit gevondenWel bleek een stuk van de bovenleiding van de spoorbaan, waarover een halve minuut eerder een trein was gepasseerd, door scherven ver nield te zijn. Onmiddellijk werd de wacht meester. die als veiligheidsonderofficier verantwoordelijk was, ingerekend en krijgstuchtelijk gestraft met 14 dagen streng arrest. De zaak kwam voor de krijgsraad-oost. Deze hield de zaak aan, want men wilde eerst wel eens scherven zien, die zouden bewijzen, dat de vernieling inderdaad door de brisantgranaat was veroorzaakt. Het onderzoek naar scherven van deze granaat bleef echter zonder resultaat. De krijgsraad sprak daarop de wachtmeester vrij. De auditeur ging echter in beroep. Negen maanden na de gebeurtenis be sloten enkeie officieren nog eens naar de Advertentie Bij pijn, griep ol „landerig'' gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen Op 51-jarige leeftijd is te Breda overle den de Poolse kapitein Wictor Fraczczak. In juli van het vorig jaar was hij uit War schau naar Breda gekomen om daar in het sanatorium „De Klokkenberg" te herstel len van tbc. Het daartoe benodigde be drag was door de burgerij van Breda bij een gebracht. In één dag had men ruim 11.000 bijeen. Wictor Fraczczak was kapitein in het Poolse bevrijdingsleger, dat onder aan voering van generaal Maczek de stad Bre da op de Duitsers veroverde. Het was zijn wens in Poolse aarde te worden begraven. Het comité dat destijds de actie organiseerde, beijvert zich nu om via de Poolse ambassade de gelegen heid te krijgen de laatste wens van kapi tein Fraczczak te vervullen. Ir. A. Kraayenhagen te Zwol 1 erker spel is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de stedebouwkunde aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. Prof. Kraayenhagen heeft o.m. gewerkt op het bureau van prof. ir. M. J. Granpré Molière aan de plannen voor de dorpen in de Wieringermeerpolder. Hij is vele jaren architect geweest van het Gelders Genoot schap tot Bevordering cn Instandhouding van de Schoonheid van Stad en Land te Arnhem. Hij ontwierp uitbreidingsplan nen voor een twintigtal gemeenten in Gel derland en enkele in Utrecht. Sinds 1 januari 1947 is ir. Kraayenhagen directeur van de Provinciale Planologische Dienst van Overijsel. In een r.k. kerk te Roermond is ingebro ken. De dieven hebben gouden kettingen, broches, edelstenen, ringen en kruisen, welke als ex voto's in de kapel waren ach tergelaten gestolen. De kasten, waarin de sieraden opgeborgen waren, waren door de dieven meegenomen en op een terrein bij de kerk opengebroken. De gezamen lijke waarde van het gestolene wordt op enige tienduizenden guldens geschat. Dit is in enkele dagen tijds de vierde in braak in een kerk in het zuiden des lands. plaats van de inslag te gaan kijken. Zij verbaasden zich erover dat in de dichte dennebossen geen enkele boom ook maar enigszins beschadigd aantroffen. Deze ar tillerie-deskundigen wisten heel goed, dat de ontploffing van een granaat zoals door de wachtmeester was afgeschoten, vele bomen zou hebben beschadigd. De officieren ontdekten in het bos scherven, die daar kennelijk niet lang ge leden waren neergekomen, omdat ze an ders wel door mos en dennenaalden be dekt zouden zijn geweest. Bij onderzoek bleken de scherven afkomstig te zijn van een Engelse vliegtuigbom. Men kwam tot de conclusie, dat de bom door het trillen van de grond door de voorbijrijdende trein moest zijn ontploft, juist op het moment dat het schot door het kanon was gelost. De advocaat-fiscaal mr. J. Zaayer, vond het allemaal te toevallig en eiste twee maanden hechtenis. De verdediger vroeg vrijspraak, omdat naar zijn vaste overtui ging de bovenleiding van de spoorbaan niet door de brisantgranaat, maar door het ontploffen van de vliegtuigbom is vernield. De uitspraak volgt op 20 januari. TOENSBERG (UPI) In de zuidelijke zeeën is dinsdag het walvisseizoen begon nen. Twintig fabrieksschepen en 237 jagers nemen er aan deel. Noorwegen heeft negen fabrieksschepen en 93 jagers naar het Zuidpoolgebied ge zonden. Japan zes fabrieksschepen en 69 jagers, Engeland drie fabrieksschepen en 37 jagers, de Sovjet-Unie één fabrieks- schip, de „Slava" met 24 jagers en Neder land de „Willem Barendsz" met 14 jagers. Officieel duurt het seizoen van 7 januari tot 7 april. In de praktijk wordt de vangst echter veel eerder gestaakt, omdat het vangen van de toegestane hoeveelheid van 15.000 eenheden blauwe walvissen minder dan drie maanden vergt. Elk jaar wordt opnieuw vastgesteld, hoeveel walvissen in totaal zullen worden gevangen. Het uittreden van Noorwegen en Neder land uit de internationale walvisvaartcon ventie zal dit jaar de vangst nog niet be- invloeden. De uittreding wordt namelijk pas het volgende seizoen van kracht. Zaterdag of zaterdag over een week zul len de eerste resultaten van de vangst worden gepubliceerd. Advertentie ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TEL. 14441 NU inschrijven voor januari-clubs Beg.( gev., gehuwden en ouderen Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Midsland op Terschel ling J. G. L. Langhout te Hilversum, laat stelijk predikant in Indonesië. Geref. Kerken Aangenomen naar Grouw-Irnsum G. O. N. Veenhuizen, kand. te Ede, die bedankte voor Gees (Dr.), Schoonoord en voor Sy- brandaburen. Het parlement heeft een commissie be noemd om een onderzoek in te stellen naar de rol van het buitenlandse kapitaal in Indonesië. Zij zal zich op de hoogte moe ten stellen van de omvang, de samenstel ling en de oorsprong van dit kapitaal, als mede van het bedrag aan kapitaal, dat in de laatste vijf jaar naar het buitenland werd overgemaakt. De Winterflora, die van 16 tot 25 januari in het Haarlemse Krelagehuis zal worden gehouden, zal niet worden geopend door een autoriteit met een klinkende naam, maar door een meisje dat zich voor de bloembollenexport zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De „Tulip Queen" Leni Quant zal de plechtigheid namelijk verrichten. Zij heeft een propagandareis door de Verenig de Staten en Canada gemaakt om overal te vertellen, hoe goed het toch is om bloem bollen te planten. In haar openingsrede zal zij iets vertellen van haar belevenissen met de pers, radio en televisie in Amerika. Op deze grote bloemententoonstelling zullen de bloemenkwekers van boven en onder het Noordzeekanaal elkaar met de allerbeste produkten ontmoeten. De ten toonstelling zal moeten tonen, dat de broeiers in staat zijn ook in de moeilijkste periode, de tweede helft van januari, met bloemen van goede kwaliteit voor de dag te komen. De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, die deze tentoon stelling organiseert, houdt om de tien jaar een grote buitenexpositie. In de tussenlig gende periode wordt dan een bir.nenten- toonstelling gehouden. De vakmensen zien al belangstellend uit naar de resultaten van de broei, die op de expositie zullen worden getoond. Tussen half januari en begin februari blijkt het broeien van bloembollen uiterst moeilijk. De prestaties zullen worden beloond met bekers, pla quettes en medailles. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prinses Bernhard hebben een medaille met dubbele beeltenaar toegezegd. De ontwerper van de Winterflora, de heer C. Geerlings, zal trachten de nadelen van het gebouw door een aantrekkelijke aanleg zoveel mogelijk te niet te doen. Tussen de bloemenpartijen van tulpen, hyacinten, narcissen en krokussen zullen grasperken worden aangelegd. In het mid den van de grote zaal komt in een fraai decor een vijver te liggen, met een paar exotische flamingo's en spuitende fon teinen. De vakmensen zullen behalvé honderden bloeiende bloemen ook machines zien. Nieuw zijn de drie rooimachines, die in de keuringszaal zullen worden opgesteld. Men is bijzonder verheugd deze te kunnen tonen. 2«/ï jaar nadat men het Instituut voor Tuinbouwtechniek opdracht had gegeven zo'n machine te ontwerpen. Voorts worden broeiproeven getoond, alsmede de vorde- Het in 1936 gestichte gebouw van de n.v. Koninklijke Pharmaceutische fabrieken voorheen Brocades Stheeman Pharmacia aan de Gonnetstraat te Haarlem, dat ingericht was als verkooplokaal voor het rayon Haarlem, heeft een andere bestem ming gekregen. Het is ingericht als research laboratorium en zal vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van Prins Bernhard officieel in gebruik worden gesteld. De werk groepen van de research-afdeling, die samenwerken met universiteiten in Amster dam en Utrecht, waren lot voor kort in verscheidene gebouwen in het westen van het land gevestigd, maar alle afdelingen zoals de chemische, farmacologische, dé bacteriologische en farmaceutische, zijn thans in het verbouwde verkooplokaal te Haarlem ondergebracht, dat voorzien is van een moderne laboratorium-outillage. De farmacologische afdeling van het nietnve research laboratorium van Brocades aan de Gonnetstraat te Haarlem. Vroeger speelden de universiteiten een belangrijke rol bij het samenstellen van geneesmiddelen, maar later heeft de in dustrie de fabricage overgenomen en Bro cades heeft daarbij een taak vervuld. Haar pogingen om door eigen research te komen tot ontginning van nieuwe arbeidsterreinen dateren uit 1939. In die tijd nam de direc tie het initiatief tot het verstrekken van belangrijke financiële bijdragen aan een viertal universitaire werkgroepen, welke zich bezighielden met de verdere ontwik keling van een door Van Luyk ontdekt antibioticum. Door de onderzoekingen waren tussen onderzoekers in universitair verband en het bedrijf van Brocades hech te banden ontstaan. Toen de noodzaak van een uitbreiding van wetenschappelijk in dustrieel speurwerk werd gevoeld, deed Brocades geen vergeefs beroep tot mede werking op de onderzoekers. Er ontstonden in enkele universitaire instituten werk groepen aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Alvorens in het research-laboratorium aan het werk wordt gegaan wordt eerst een onderzoek in de litteratuur ingesteld. Om verder te werken is een goed inge richt chemisch en organisch laboratorium nodig. Farmacologisch en klinisch dienen de resultaten in de praktijk gebracht te worden, waarbij overleg met medici nodig is. Van belang is te weten hoe een genees middel werkt. Als alles in orde blijkt te zijn. moet nagegaan worden of er voldoen de grondstoffen verkrijgbaar zijn en of de geneesmiddelen niet te duur worden. Dan pas kan met de fabricage in Meppel begonnen worden. Door de gevarieerdheid aan werkgroepen en de huisvesting in diverse steden werd na de oorlog de behoefte gevoeld tot samenbundeling en concentratie der werk zaamheden in één gebouw. Aanvankelijk werd Amsterdam gedacht als centraal punl voor het research-werk. maar de plannen moesten gewijzigd worden en het gebouw aan de Gonnetstraat te Haarlem werd aan gewezen voor het nieuwe laboratorium. In het vroegere garagepand is thans een be- stelkantoor voor de Haarlemse cliëntèle ingericht. Uiterlijk heeft de verbouwing van het gebouw, dat van de trein nabij het Haar lemse station te zien is, weinig spectacu lairs geboden, maar inwendig moest veel veranderd worden voor de verscheidene werkruimten. Het laboratorium bestaat uit een souterrain met vier daarboven ge legen verdiepingen. Aansluitend op de bo venste vedieping, die voor dierenverblij ven werd gereserveerd, werden op het dak nog een aantal dierendagverblijven in gericht. ringen op het gebied van het arbeids- methodenonderzoek. Jonge binders krijgen de kans te laten zien, wat zij met hyacinten in het schikken kunnen bereiken. Het resultaat van hun kunde en artistiek inzicht zal in de hal te zien zijn. Gemeend wordt dat de hyacint nog te weinig als bloemstuk wordt ge bruikt. De vraag is thans of de Winterflora om de tien jaar moet worden gehouden of na kleinere perioden moet worden herhaald. Dé tentoonstelling is geopend van tien uur 's morgens tot half elf 's avonds. Op de openingsdag, 16 januari worden de deuren om twaalf uur voor het publiek openge steld. De Spoorwegen en de N.Z.H.V.M. verstrekken gecombineerde toegangskaar ten, die tevens toegang geven tot het Frans Halsmuseum. Het district Haarlem van de Nederlandse Padvinders hield dinsdagavond onder lei ding van de „Haarlemse Watervrienden" de jaarlijkse zwemwedstrijden in Stoop's Bad in Overveen. Na een kort openingswoord van hopman J. Abspoel werd op een vlotte wijze het uitgebreide programma afge werkt. De voornaamste uitslagen waren: 10 x 25 meter estafette schoolslag: 1. De Camerons 3 min. 25.2 sec.; 2. Kon Tiki 3 min. 44.5 sec.; 3. Prins Willem 3 min. 44.5 seconden. 50 meter schoolslag voor verkenners van 15 tot en met 17 jaar: 1. V. Koningsberger, De Camerons, 42 sec.; 2. F. de Vries, Kon Tiki, 42.1 sec.; 3. H. Barendregt, De Came rons, 43 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette voor verkenners tot en met 17 jaar: 1. De Ca merons, 1 min. 57.2 sec., die hiermede de finitief beslag legde op de wisselprijs; 2. Kon Tiki 2 min. 18 sec. 50 meter vrije slag voor verkenners van 15 tot en met 17 jaar: 1. J. Valkenberg. Els- wout, 31 sec.: 2. N. Baan. De Camerons, 35 sec.; 3. E. J. Kalf. Elswout, 37 sec. 50 meter vrije slag met zwemvliezen: 1. .T. B. Netelenbos, Pieter Maritz, 36 sec.; 2. R. Cannegieter, De Camerons, 36.2 sec.; 3. K. Bijker. Kon Tiki, 41.5 sec. Onderwater zwemmen: 1. D. Klein, Kon Tiki. 50 meter: 2. H. Mensink, Pieter Has selaar. 30 meter. 4 x 25 meter schoolslag estafette voor verkenners: 1. De Camerons 1 min. 2.6 sec. waarmede zij voor de tweede maal voor een jaar beslag legde op de wisselbeker; 2. Kon Tiki 1 min. 24.2 sec.; 3. Elswout, 1 min. 28.5 sec. Rivier oversteken voor ploegen van 4 man: 1. De Camerons 52 sec.; 2. Willem Barendsz 52.6 sec.; 3. Santpoortse groep 60 sec. In de laatste wedstrijd gingen 50 ver kenners met opgeblazen ballonnen te wa ter waarmede een onderlinge strijd gele verd werd. Theo v. d. Poll zegevierde als enige overblijvende met een hele ballon. In de turnzaal van Stoop's Bad werden na afloop van de wedstrijden door districts commissaris ir. J. Pool de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Ashley Cooper heeft dinsdag zijn debuut als professional gemaakt. Tijdens een de monstratie-programma ter ere van Jack Crawford (Wimbledon-kampioen 1933) speelde hij één set tegen Seguro, welke met de merkwaardige score van 8-5 in het voordeel van de Zuidamerikaan werd af gesloten. Cooper was duidelijk gehandi capt door de veerkracht van het verplaats bare tennisveld, dat Jack Kramer voor de toernee door Australië heeft laten fabrice ren. De eerste prijs in de KNVB-toto van zondag is definitief door acht deelnemers gewonnen. Zij delen dus 122.710. In de loop van dinsdag meldden zich nog een groot aantal deelnemers dat met 13 punten in aanmerking komt voor de twee de prijs van 52.590.Het totaal liep op tot. 333, zodat ieder ongeveer 160.krijgt. De eerste-prijswinnaars zijn de heren: J. van Noord uit Amsterdam, lid van ARTA, A. Westerveld uit Amsterdam, lid van Watergraafsmeer, J. Breden uit Vaas- sen, lid van Vaassen, S. Sommer uit Den Haag, lid van ADO, J. H. Jonas uit Gro ningen. lid van Be Quick, J. Visser uit Oosthuizen, lid van Oosthuizen, G. Knik- huis uit Weerselo, lid van UD (Weerselo) en M. Lubbersen uit Putten (Gld.), lid van SDCP. Hoogovenschaaktoernooi Wegens plotselinge ziekte van de Zweed se grootmeester Stahlberg zal de samen stelling van de cre-groep bij het Hoogoven schaaktoernooi een verandering onder gaan. Geïnviteerd zijn nu de Duitsers Uhlmann (kampioen Oost-Duitsland) en Darga (West-Duitsland). Beide spelers nemen momenteel deel aan het jaarlijkse schaaktoernooi in de Engelse badplaats Hastings. Indien deze schakers niet in de gelegenheid zijn alsnog naar Beverwijk te komen zal men veimoedelijk een keus ma ken tussen de Hongaar Sandor (vorig jaar winnaar in één der jubileum-invitatie- groepen) en de statenloze Gereben. Het aanvangstijdstip op donderdag 8 jan., vrijdag 9 jan. en zaterdag 10 jan. is gewijzigd in 17.30 uur. Voor de tweede klasse dames van de wa- terpolocompetitie district Noordholland was HVGB te gast bij VZV en werd met vier-nul verslagen. De reserves van VZV kwamen voor de derde klasse dames bij NVA op bezoek dat met twee-een geklopt werd. HVGB 3 ging voor de derde klasse heren te water tegen Kroosduikers. Nadat Kroos duikers door Kalf een twee-nul voorsprong had behaald, bracht Hogeland met een doelpunt voor en na de rust de stand in evenwicht. Tenslotte zorgde Kalf gr voor dat Kroosduikers won. De stand in deze afdeling is: Kroosd. 4 4 0 0 8 19— 4 Haarlem 3 2 0 1 4 13— 7 DWT 2 3 2 0 1 4 12—10 HPC 2 3 1 0 2 2 7—12 HVGB 3 4 1 0 3 2 15—16 DAW 3 3 0 0 3 0 4—21 De ontmoeting VZV 2DWR 2 werd ge speeld voor de vierde klasse heren. De thuisclub verloor met zes-een. De stand is: Haarlem 2 3 3 0 0 6 18— 5 DWR 2 4 2 1 1 5 12— 7 NVA 3 2 0 1 4 9—6 DWT 3 3 1 0 2 2 6—10 HZV 3 0 2 1 2 3—5 VZV 2 4 0 1 3 1 4—19 Er zullen waarschijnlijk geen Neder landse rijdsters deel'hemen aan de wed strijden om de wereldtitel hardrijden voor dames, die van 28 februari t/m 1 maart in de Russische plaats Sverdlovsk worden gehouden. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond heeft althans nog geen enkele rijdster voor deze titelstrijd ingeschreven. Rie Meyer, vorig jaar de enige Nederlandse representante, blijkt geen plannen te hebben om haar kandidatuur te stellen. IJSHOCKEY. Dinsdagavond is de nieu we kunstijsbaan van het Ullevistadion in Gothenburg ingewijd met een ijshockey- wedstrijd tussen het officieuse Zweedse team en de Wembley Lions uit Londen. De Britten verloren met 32 (11, 00, 2-1). TYBB is het nieuwe jaar in de tafel tenniscompetitie voortreffelijk begonnen door het sterke KLM met acht twee te kloppen. Jan Witteman was opnieuw goed voor drie punten, maar Cees Rijkelijk- huizen was de verrassing van deze wed strijd. Hij zegevierde drie keer en had zelfs legen Quelle maar twee games nodig. Ton Veenendaal versloeg Quelle eveneens, waarna het dubbel de triomf volledig maakte. Voorwaar een uitstekende pres tatie. die de geel-zwarten nuttige winst bracht. I-IBC ontving stadgenoot Togido en werd kansloos met negenéén verslagen. Cees Schoof en invaller Jan Karei Luining ble ven ongeslagen. Bert van Eijk klopte Paul Montanus (1621, 2119 en 2422!) en .Jacob Mense, maar moest Cees Hageman toestaan met duidelijke cijfers (2116 en 2116) de Heemsteedse eer te redden. RapidityDHC was nog een „inter- Kennemerland" ontmoeting. De Bever- wijkse ploeg trok aan het langste eind en versloeg de jonge combinatie kansloos met negenéén. Henk Eijking verloor van Jan Langenberg, maar Theo Keet en Alfons Winder behoefden geen punt af te staan. GTTC ontving Treffers, een van de weinige teams tegen wie winst redelijker wijs mogelijk was, maar verloor teleur stellend met zesvier. Plet begin was zo hoopvol! Theo Blom speelde drie maal achter elkaar en won drie maal zonder een game te verliezen. Maar toen bleek wel heel duidelijk de zwakte van de Haarlemse ploeg. Bert v. d. Veldt bedwong Klaassen met flinke cijfers en dat was alles. Moors verloor drie maal kansloos in twee games, v. d. Veldt bereikte nog tegen Buisman en Schaap een derde game, maar winst Kon er niet meer geteld worden. Zoals uit onderstaande ranglijst blijkt wordt de toe- De Oostduitse skispringer Helmuth Recknagel is winnaar geworden van het internationale vierschansentoernooi waar voor dinsdag op de Laidereggschans bij de Oostenrijkse plaats Bisschofshofen voor 6000 toeschouwers de laatste wed strijd werd gehouden. De drie voorgaan de vonden plaats bij Obersdorf en Gar- misch-Partenkirchen in Duitsland en bij Innsbruck. De Oostduitser eindigde dinsdag welis waar slechts op de vijftiende plaats, maar zijn voorsprong op de Oostenrijker Walter Habersatter, die de laatste wedstrijd won met sprongen van 94,0 en 84,5 meter, was na de derde wedstrijd bij Innsbruck reeds vrijwel onaantastbaar. Ook dinsdag maak te Recknagel de grootste sprong (96,5 me ter). Hij geraakté daarbij echter aan de hand gewond en' moest de strijd staken. De weersomstandigheden waren on gunstig voor de 43 deelnemers. Het sneeuwde, de temperatuur daalde en de aanloop werd zo snel dat de organisatoren hem moesten verkorten om het aantal on gelukken te beperken. Het klassement, van de wedstrijd op de Laidereggschans was: 1. Plabersatter (Oostenrijk) 94,0 en 84,5 meter; 222,5 pnt.; 2. Kirjonen (Finland) 86,5 en 88,0 meter, 220,2 pnt., 3. Kamenski (Rusland), 92,0 en 80,5 meter, 218.6 pnt., 4. Wolseth (Noorwegen), 90,0 en 78,0 me ter, 215,0 pnt., 5. Glass (Oost-Duitsland), 87,5 en 78.0 meter, 214,5 pnt. De eindrangschikking werd: 1. Recknagel (Oost-Duitsland) 883,2 pnt., 2. Habersatter (Oostenrijk)) 860.8 pnt., 3. Hoel (Noorwegen) 850,4 pnt., 4. Schamov (Rusland) 839,7 pnt., 5. Kamens ki (Rusland) 838,2 pnt In het landenklassement eindigde Oost- Duitsland met 2541,4 punten op de eerste plaats vóór Oostenrijk (2528,2 pnt.) en Rusland (2513,0 pnt.). Prinses Irene was dinsdagavond in Val d'Isère de ere-gaste op een receptie van de plaatselijke skiclub, waarvoor ook de andere deelnemers en deelneemsters aan de wedstrijden on: de nationale titels van Nederland en België waren uitgenodigd. Zij toonde zich opgetogen over haar ver blijf en zelfs het betrekkelijk slechte weer kon haar stemming niet bederven. „De sneeuw is goed en dat is voor mij vol doende", was de reactie van de sportieve prinses. De nationale kampioenschappen van Nederland en België vinden op dezelfde dagen plaats. Aanvankelijk zouden de wedstrijden woensdagmiddag beginnen, maar in verband met de voortdurende sneeuwval dinsdag: 40 cm. hebben de organisatoren het programma één dag verschoven. De afdaling zal nu donder dag worden gehouden, de reuze-slalom vrijdag en de gewone slalom zaterdag. De grootste favorieten voor de Neder landse titels zijn Jan Boon bij de heren en prinses Irene, Olga Lukowski en Maria Rambonnet bij de dames. In de A-klasse van de Haarlemse Kegel bond is de grote strijd tussen HFC Haar lem en ODO door uitstekende prestaties van de kegelende -oetballers tot een ver deling van de punten gekomen. Beide clubs wonnen één baan, waardoor de spanning in deze afdeling w(eer is terug gekeerd. HFC Haarlem kan in punten nog gelijk met ODO komen. PAX heeft door een dubbele overwinning op Zet 'm Op zijn achterstand tot 2 punten terugge bracht. De zondag te spelen wedstrijd PAXHFC Haarlem is nu voor beide clubs van het allergrootste belang. De uitslagen waren: HFC HaarlemODO 352356 en 375361 (voor Haarlem wierp H. Mijer een baan van 83 en A. Hartog een van 81 hout). PAX—Zet 'm Op: 370—297 en 385336 (voor PAX nam J. v. d. Berg weer een baan van 83 voor zijn rekening). DVV heeft de onderste plaats vaarwel gezegd door een dubbele zege op de Vol harding met 335329 en 338332, terwijl ook De Prins de volle winst boekte tegen HBS met 350335 en 331330 (A. Kaasen brood van De Prins noteerde een uitste kende baan van 84 hout). stand zowel voor GTTC als HBC bepaald zorgelijk. Togido 11 11 22 92- -18 Neölloyd 3 11 10 1 20 79- -31 Disnie 10 8 2 16 67- -33 KLM 11 7 4 14 66—44 KKK 10 4 2 4 10 45—55 Rapidity 11 4 2 5 10 51—59 TV BB 11 3 3 5 9 50—60 Maccabi 10 3 2 5 8 42- -58 Treiters 11 4 7 8 49- 61 HBC 10 2 1 7 5 2.9- 71 CTTC 10 4 6 4 39—61 DHC 10 - 10 19- 81 Enkele ranglijsten uit de afdclingscompetitie 2e kl. A: 2e kl. B: 3e kl. A: Togido 4 4 7 VTC 3 6 CSV 2 4 8 VGZ 4 7 Prowano 4 6 Rapidity 4 4 8 CTTC 4 6 Or. Zwart 4 6 DHC 4 4 6 Rapidity 2 4 6 DSB 3 5 Heemsk. 4 5 GTTC 4 4 5 Togido 5 3 4 Togido 7 4 4 Or. Zw. 2 4 3 Rapidity 3 4 2 Geel W. 2 4 4 CSV 4 3 GTTC 3 4 1 HBC 5 4 2 Te Zaanen 4 2 HBC 4 4 1 Doko 4 1 Prowano 2 4 1 TYBB 2 3 1 Te Zaan.2 4 1 TYBB 3 4 - TYBB 4 4 1 3e kl. B: 3e kl. C: i-Iotac 3 4 8 TOG 3 3 6 3e kl. D: VTC 3 4 8 Or. Zw. 3 4 6 Hotac 2 4 8 CTTC 5 3 5 DHC 3 4 6 Velsen 3 6 RKTVU 4 5 Rapitity 5 3 3 Geel Wit 4 6 TOG 4 3 4 Heemsk. 2 4 3 Johez 2 4 5 DHC 2 4 3 Columbia 3 2 DHC 5 3 4 Togido 9 4 3 GTTC 7 4 2 VTC 2 3 3 .Tohez 3 4 3 Prowano 3 4 2 GTTC 6 6 - Winfried 2 4 1 Togido 8 3 2 Spinnew. 4 - Velsen 2 4 - Togido 6 3 - Dames 2e kl.: HBC 4 6 DHC 4 3 Rapidity 4 7 Or. Zwart 4 4 TYBB 4 2 Johez 4 6 Togido 4 4 Rapidit. 2 4 ODO 10 0 - 1 3649 18 PAX 10 8 2 3671 16 HFC Haarlem 8 7 1 2818 14 De Prins 8 4 4 2713 8 HBS 10 3 7 3370 6 Naast de Plank 8 3 5 2669 6 DVV 8 3 5 2649 6 Zet 'm Op 10 2 8 3146 4 De Volharding 8 1 7 2657 2 In de B-klasse heeft de NRV uitstekend partij gegeven aan de dames van EVA en had iets meer geluk zeer zeker verdiend. Nu moest 1 hout verschil de doorslag geven en leverde de tweede baan een gelijk spel op: 333334 en 352352. Door een gelijk spel van Aan de Rol tegen HVK was vrouwe Fortuna EVA wel erg gunstig ge zind, 293333 en 329317 (mevrouw Al berts van A.d.R. met een baan van 80). Frans Hals en Blijf Sportief deelden de punten eveneens met 335314 en 288337, waarbij mevrouw Horsmeijer van Blijf Sportief eveneens een baan van 80 no teerde. Commando Post 14 verloor beide ba nen tegen Haarlem met 298—338 en 307 321. De stand in de B-klasse is: EVA 10 8 1 1 3368 17 Aan de Rol 10 6 - 4 3331 12 HVK 10 6 - 4 3257 12 Frans Hals 8 5 - 3 2540 10 Haarlem 10 4 - 6 3136 8 LUMG 8 4 - 4 2568 8 NRV 8 3 2 3 2539 8 Blijf Sportief 8 2 - 6 2620 4 Comm. Post 14 8 - 1 7 2426 1 In de C-klasse behaalde Richten en Rol len de volle winst tegen de dames van Enthousiast met 302263 en 329—306. De dames van Pax en IVO deelden de punten met 332—327 en 319—340. De competitie stand in deze afdeling is nu: HHC '45 8 8 - - 2600 16 Richten en Rollen 8 5 - 3 2433 10 Dames Pax 8 4 - 4 2587 8 IVO 8 3 - 5 2427 6 Enthousiast 8 - - 8 2353 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3