„Ik had leider kunnen zijn van een onafhankelijke Ivoorkust" Arbeiders betogen voor hoger loon in Parijs Miljoenenzwendel in deviezen in Spanje ontdekt Geef mij maar scholen en economische groei in plaats van soldaten en diplomaten" WEST-AFRIKA IX Exclusief interview met Houphouet-Boigny <~Praatótoel Regering poogt onrust te bezweren door nieuwe sociale maatregelen ^"Hoe is het ontstaan?*^ Weddenschap met Ghana Geen hoopvol begin Laatste particuliere spoor weg - Brussel-Tervuren - ter ziele De schorsing van Sutowo en Dachjar Angst voor attenties onder de Westduitse ambtenaren Kerstcadeautjes werden teruggestuurd Weerslag op het politieke terrein te verwachten Wereldbevolking zal tegen 1999 verdubbeld zijn Langscheid herademt Onontplofte 5 tons bom onschadelijk gemaakt Dit woord: BUITEN WESTEN J WOENSDAG 7 JANUARI 1959 0 (Van onze reisredacteur) ABIDJAN, Ivoorkust. „Ik had de leider kunnen zijn van een onafhankelijke Ivoorkust. Ik had mij door ambassadeurs kunnen laten vertegenwoordigen in de hoofdsteden van de wereld.. Ik had mijn eigen leger voor mij kunnen laten paraderen. Ik had in het gezelschap kunnen vekeren van Nehroe, Nasser en N'Kroemah, van Bourguiba en Sukarno, als bevrijder van mijn eigen land. Ik kan niet ontkennen dat die gedachte mijn menselijke ijdelheid heeft gestreeld. Maar ik heb geprobeerd eerlijk over mijn verantwoordelijkheid na te denken. Wat zou zo'n onafliankeliikheid voor de Ivoorkust betekend hebben met sol daatje en diplomaatje spelen, resoluties aannemen op congressen? Heeft mijn volk daar behoefte aan? Nee, het heeft behoefte aan scholen, aan economische ontwikkeling, aan investeringen en grotere markten voor zijn produkten. Het heeft behoefte aan een loyale vriend, die het helpt zijn achterstand weg te werken, het de twintigste eeuw binnenleidt. Die vriend vinden wij in Frankrijk, straks in West-Europa. Daarom heb ik gekozen voor de Franse gemeenschap, daarom zal ik alles doen wat in mijn vermogen ligt om die Europees-Afrikaanse samenwerking te doen slagen". Wie is de Afri kaanse politicus, die deze onver wachte dingen tegen tegen mij zei tijdens een ex clusief interview, dat ik met hem had in Arbidjan, de hete hoofdstad van de Ivoorkust, die zojuist verko zen heeft als auto nome republiek lid te worden van de nieuwe Franse ge meenschap? Zijn naam: Félix Houphouet-Boigny en zijn functie: minister van staat in het kabinet De Gaulle. Zijn vijan den noemen hem de Bao Dai van Afrika, gering schattende impli catie dat hij een ja-broer van het kolonialisme zou zijn. Maar het po litiek verleden van Houphouet logen straft die aan tijging. Deze klei ne, 58-jarige Afri kaan, arts en plan ter, heeft in de strijd voor de vrij heid van zijn volk evenveel per soonlijke risico's genomen als Neh roe of Bourguiba. Het is aan zijn hevige agitatie te danken, dat het Franse koloniale regime in 1946 de, vaak schandalig misbruikte, verplichte arbeid heeft afgeschaft. Alle Franse administra teurs herinneren zich de tijd dat er in de Ivoorkust wegversperringen werden opge richt, zelfs bruggen werden afgebroken, om Houphouet, tegen wie een arrestatie bevel was uitgevaardigd, te verhinderen zijn clandestiene politieke tournee's te hou den. Het volk van de Ivoorkust weet dat ook en draagt Houphouet op handen. Zijn autoriteit in de partij, de RDA, is onom streden in de Ivoorkust. Houphounet-Boigny heeft zijn land ook het bloedig gedeelte van de anti-koloniale strijd bespaard door die strijd vooral op het politieke plan in Parijs uit te vechten en wel onder dekking van de parlementaire onschendbaarheid. Hij was de man die de Afrikaanse afgevaardigden in een parle mentair compagnonschap met de commu nisten onderbracht. Om hen van de com munisten los te wrikken moesten Franse regeringen concessies op het koloniale plan doen. Misschien is het waar dat hij, zoals zijn vijanden zeggen, verrukt is van het politieke spel in Parijs en van de voor rechten die hij nu hij repectabel is geworden geniet. Maar hij heeft nooit een politieke kans voor zijn land onge bruikt laten voorbij gaan. En waar het zeker juist is, dat de Ivoorkust hem blinde lings in de totale onafhankelijkheid ge volgd zou zijn, is zijn keuze voor de be perkte zelfstandigheid binnen de Franse gemeenschap oprecht. Waarom heeft hij die keuze gedaan? Houphouet zei tegen mij: „Wij willen een politieke status, die overeenkomt men onze werkelijkheid. Volledige politieke onafhan kelijkheid heeft geen werkelijke onafhan kelijkheid te betekenen. Wij kunnen nog niet op eigen benen staan. Zeker, wij willen vrije mensen zijn, binnenlands zelf bestuur hebben, maar wij willen niet met Frankrijk breken. Dat hebben wij nooit gewild. De eisen die wij twaalf jaar ge leden op het congres in Bamako opstelden, zijn verwezenlijkt". Gelooft Houphouet dat de Franse gemeenschap, die in zijn huidige constitutionele vorm nog op veler lei gebied de bevoegdheden aan de Franse republiek laat (defensie, buitenlandse zaken, monetair beleid enzovoort) voor langere tijd ongewijzigd zal blijven of dat zij onder de druk der omstandigheden zal voort evolueren, bijvoorbeeld naar de los sere banden, zoals het Britse gemenebest die kent, of naar een werkelijke federatie? De minister zei tegen mij: „Zeker zal de gemeenschap verder moeten evolueren. Ik persoonlijk hoop dat zij in de richting zal gaan van een werkelijke statenfederatie. „Geen soldaten of diplomaten, maar een vriend die ons de twintigste eeuw binnenleidt" Naarmate onze ontwikkeling voortschrijdt zullen wij meer verantwoordelijkheden op ons kunnen nemen, totdat wij tenslotte op het punt zullen komen, dat wij werkelijk als gelijken onze zaken kunnen beharti gen". Hetgeen, het zij en passant gezegd, van Frankrijk een half Atlautische. half Afro-Aziatische mogendheid zou maken, een belangwekkende, maar voorshands niet waarschijnlijke, gebeurtenis. De Ivoorkust heeft twee buurlanden. Ghana en Guinea, die zich als kampioenen opwerpen van Afrikaanse onafhankelijk heid en eenheid. Zal die gedachte uiteinde lijk niet onweerstaanbare aantrekkings kracht op de Afrikanen hebben? Minister Houphouet zei: „Dat is niet onmogelijk. Er is tussen de Ivoorkust en Ghana een soort wedloop gaande. Er loopt zo u wilt een weddenschap tussen dr. N'Kroemah en mij. Welk land zal over tien jaar het verste zijn? zal dr. N'Kroemah's formule van totale onafhankelijkheid zijn volk ge lukkiger maken, dan de conceptie van samenwerking met Europa mijn volk? Ik geloof, dat ik de beste papieren heb. Maai de nieuwe vorm van Frans-Afrikaanse samenwerking is een experiment, dat nog nooit eerder is vertoond. Veel hangt af van Frankrijk's houding". Minister Houphouet maakte er in dit gesprek, dat vóór de Franse verkiezingen werd gehouden, geen geheim van, dat hij hoopte op een socialistische overwinning, een hoop die inmiddels in rook is ver vlogen. „Wij hebben loyaal op Frankrijk en Europa gewed. Nu moet Europa ons niet in de steek laten, want dit experiment biedt ook Europa ongehoorde kansen. Niet alleen op economisch maar ook op politiek gebied. Hier kan bewezen worden dat vrijwillige loyale samenwerking tussen blanke en gekleurde volken géén onmoge lijkheid is. Hier kan een levende gemeen schap worden gevormd, een nieuwe kern, die óók wel eens een onweerstaanbare aan trekkingskracht op andere onderontwik kelde, gekleurde landen zou kunnen heb ben". Ziedaar in het kort de bespiegelingen van een man, die het niet aan moed ont breekt. Aan zijn oprechtheid behoeft men niet te twijfelen. Waarom knaagt er aan de grandioze droom die hij oproept toch twijfel? Is het Europees defaitisme dat men meer geloof hecht aan de boze woorden van Sékou Touré dan aan de verstandige gedachten van Houphouet-Boigny? Is het beduchtheid dat Europa noch de middelen noch de offervaardigheid bezit om de Afri kaanse gebieden, die voor samenwerking hebben gekozen, tot een materieel niveau op te trekken, waarop zij de roep van de zwarte solidariteit niet meer zullen kun nen horen? Die overwegingen spelen mee. Maar het duidelijkste spreekt de twijfel uit Houphouet's beleid op het Afrikaanse plan zelf. Waarom verwerpt hij de, in ieder opzicht noodzakelijke, vorming van een federatie tussen de zeven Frans West- Afrikaanse gebieden die „ja" gestemd heb ben? De man die Europese steun voor Afrika vraagt, weigert een deel van de rijkdom van de Ivoorkust aan de zeven arme gebieden af te staan. De man die zonder voorbehoud „ja" stemde, weet dat er onder de andere Afri kaanse leiders een meerderheid is die aan zijn „ja" een minder absolute, een tijde- lijker betekenis toekent, weet ook dat hij in zo'n federatie al snel in een minder heidspositie zou raken. Daarom zoekt hij reeds nu schuil in een rechtstreekse bin ding met Frankrijk. Dat is geen hoopvol begin. Want wanneer de rest van West- Afrika naar een vijandige houding afglijdt, zal de loyaliteit van de Ivoorkust voor ons niet veel meer dan een sentimentele waarde hebben. (Van onze correspondent in Brussel) Een van de laatste particuliere spoor wegmaatschappijen in West-Europa liet de blauw-gelo trein rijden van Brussel naar Tervuren. Het freintje verbond een aantal gemeenten die met de tram moeilijk be reikbaar waren. Sedert jaren rijden er echter ook trams, en zelfs meer trams dan treinen naar Tervuren en de omliggende gemeentën. Er is bovendien een bus. Daar het treintje een financieel tekort heeft, wordt de lijn opgeheven. Tervuren het traditionele uitstapje van de Nederlander, die Brussel bezoekt wordt een belang rijke residentiële gemeente, met mooie villawijken. In vele kranten is een protest opgegaan tegen de afschaffing van de spoorweg. Het treintje stopte in een aan tal gemeenten op plaatsen waar straks geen haltes meer zullen zijn, daar de trams en de bus door een ander deel van de ge meente rijden. Bovendien was het zeer ge makkelijk om met de trein het Kongo-mu seum en zijn prachtig park in Tervuren te bereiken. Het personeel is door de tram maatschappijen overgenomen. Félix Houphouet-Boigny DJAKARTA (UPI) Zoals gisteren reeds in het kort gemeld is, zijn de twee de plaatsvervangend stafchef van het In donesische leger kolonel Ibnu Sutowo en de stadscommandant van Djakarta over ste Dachjar, wegens illegale ruiltransac- ties uit enkele van hun functies ontzet. Nader wordt thans bekendgemaakt, dat deze ontheffing „slechts een tijdelijk ka rakter" zal hebben. Tegen verscheidene andere officieren zijn disciplinaire maatiegelen genomen. In de verklaring van het leger werd gezegd dat kolonel Sutowo vergunningen heeft uitge geven voor ruiltransacties via Tandjong Priok, met het doel te voldoen aan „som mige urgente financiële behoeften in het buitenland in verband met veiligheids maatregelen". Hij zou tot deze transacties zijn toe vlucht genomen hebben omdat anders niet tijdig voldaan zou zijn aan de urgente be hoeften van het leger. Maar hoewel het ruilen geschiedde tot welzijn van het land „weken de toegepaste methodes af van het beleid van de regering en de centra le oorlogsadministrateur en van de be staande voorschrilten en konden ze daar om niet getolereerd worden". Sutowo is ontheven uit twee functies, doch hij behield zijn functie als hoofd van de afdeling logistiek op het legerhoofdkwar tier. (Van onze correspondent in Bonn) Het is in Bonn lang gebruikelijk ge weest, dat allerlei firma's en ambassades hun goede vrienden in de departementen omstreeks Kerstmis en nieuwjaar kleine geschenken zonden: een fles whisky, een fles wodka, en wat niet al. Bij het afgelo pen kerstfeest en nieuwjaar werden vele van dergelijke cadeautjes echter door de ambtenaren met bedenkelijke gezichten bekeken en teruggestuurd aan de afzen der. De Russische ambassade had het erg druk met het terug ontvangen van flessen wodka. Dat de politici er geen prijs op stel den, omdat het Russische optreden tegen over West-Duitsland niet bijzonder welle vend is, was begrijpelijk. Voor de ambte naren lag de zaak anders. De corruptie gevallen waarbij vele hoge ambtenaren waren betrokken, hadden vlak voor Kerst mis een soort angstpsychose onder het ambtenarendom veroorzaakt. Men wilde op een gegeven ogenblik geen kalender en geen potlood meer accepteren. Wer is een dergelijk „geschenk" iets anders dan de auto's die Adenauer's assistent Kilb te leen kreeg, maar toch, zo heeft men in ambtelijke kringen gedacht, is het beter radicaal ieder cadeautje van de hand te wijzen. Nu vraagt men zich af wat de al lerhoogste ambtenaren, ministers en bondsdagleden gedaan hebben met de ge schenken, die immers de vriendschap ple gen te onderhouden De angst-voor-het-geschenk is niet be perkt gebleven tot Bonn. Ook in Baden- Württemberg en Beieren waarde zij rond Een kleine ambtenaar, zo zei men te München en Stuttgart, kan over een ball point struikelen zoals een hoge over een auto.. In Beieren werd een actie gevoerd om de dure cadeaus op te sporen, hetgeen tot onrust leidde onder de ambtenaren omdat niemand heeft gezegd hoe groot een cadeau mag zijn dat men wel mag accep teren De angst voor de passieve omkoperij bracht een zonderlinge spanning in West duitse ambtenarenkringen teweeg. Te recht. omdat een ambtenaar zich verre heeft te houden van cadeautjes-met-een- doel. Ten onrechte, omdat er tenslotte zelfs angst bestond voor het accepteren van zakagenda's en kerstkaarten. Het toont in ieder geval aan met welke me thoden bepaalde ondernemingen en am bassades haar doeleinden pogen te berei ken. (Van een correspondent) MADRID De gevolgen van de pas ontdekte miljoenenzwendel in Spanje blij ken iedere dag schokkender te zijn dan was aangenomen. De verwarring die op de vlucht van Spaans kapitaal vooral naar Zwitserse banken is gevolg, wordt eveneensgroter. Berichten, geruchten en tegenspraak omgeven deze meest ver bijsterende affaire sinds de burgeroorlog. De grote lijnen zijn niet meer te loo chenen. Het was een publiek geheim dat grote Spaanse kapitalen waren onderge bracht bij Zwitserse banken in vreemde valuta. Spanje heeft zovele jaren na de oorlog nog het ingewikkeldste systeem van deviezenbepalingen en het „Institute Espanol de Moneda Extranjera" houdt daar vrij straf de hand aan. Het waren echter de rijksten en invloedrijksten in den lande, die de mazen in het net konden vinden via banken of grote industrieën, die uit zakelijke overwegingen wel moes ten beschikken over buitenlandse valuta om de concurrentie te kunnen bijhouden. Anderen gaven de voorkeur aan Ameri kaanse aandelen boven fortuinen in wan kele peseta's en de Zwitserse banken, met hun onaantastbare bankgeheim, zorg den daarvoor. Ineens is aan deze praktijken een eind gekomen. Leiders van de Falange-partij doen het voorkomen, alsof deze partij de zaak aan het rollen heeft gebracht. „In de hoop aldus het prestige van de partij on der de massa der niet-bezittenden in Span je te doen stijgen Pas na de actie van de Falange zou Franco zijn ingelicht, zo zeggen de geruchten. In Madrid wordt dit officieel niet tegengesproken, maar met even grote nadruk wordt anderzijds ook verteld, dat Franco met enkele felle anti-corruptie ministers reeds lang tevo ren een onderzoek was begonnen. „Mede om iets te doen aan de snel slinkende voorraad goud en deviezen. In code Hoe het zij, de grote slag werd gesla gen toen een vertegenwoordiger van een Zwitserse bank in Barcelona werd aange houden, die de rekeningen van 1363 Span jaarden bij zich had. Het Zwitserse be zoek gold de normale routine voor het bij werken van de rekeningen. Deze waren in code gesteld, maar de Spaanse recher che had er weinig moeite mee. De docu menten onthulde namen als die van de graaf van Arteche, van de bank van Bil bao of Juan March, een der rijksten van het land. Er waren ook namen bij uit de omge ving van Franco en de generalissimo, die in het verleden fel tegen iedere vorm van corruptie optrad, zou hebben overwogen deze namen te publiceren. Men zegt dat ook de Zwitserse banken zouden hebben overwogen namen te publiceren van hoog- geplaatsten, onder meer van leiders van het in deze affaire eveneens betrokken na tionale instituut voor de industrie. De re keninghouders kregen van de politie de kans hun buitenlandse valuta om te wis selen tegen peseta's en bij hen die aarzel den kwam er de drang van enige dagen cel aan te pas. Er wordt een totaalbédrag genoemd van tegen de 300 miljoen dollar. In Spanje vraagt men zich allerwegen af of de schuldigen er zo (betrekkelijk) gemakkelijk af zullen komen. Een der lei ders van deze grootscheepse kapitaal- vlucht, een bankdirecteur uit Barcelona, zou de uitweg van zelfmoord hebben ge zocht. Een groot deel van het Spaanse pu bliek, arm als het is, is het met de actie eens. In de industrie spreekt men anders. De omslachtige deviezenbepalingen ma ken bijvoorbeeld aankopen in het buiten land niet gemakkelijk, zeker niet nu door importbeperkingen nieuwe moeilijkheden zijn gerezen. Tal van ondernemers zeggen dat de zo gewenste industrialisatie geen kansen heeft als geen grondstoffen in het buitenland kunnen worden gekocht. Het is nog nauwelijks te zeggen hoe dit alles zich zal ontwikkelen, maar de gemoederen zijn meer in beweging gebracht dan in jaren het geval was, niet zozeer bij de massa als wel aan de top. De mogelijkheid van een kabinetsherziening hijvoorbeete wordt niet uitgesloten geach* Berekenirtg van de UNO: NEW YORK (Reuter) Men verwacht dat er voor het einde van deze eeuw zes miljard mensen op de wereld zullen zijn. Dit is meer dan het dubbele van het hui dige zielental. In 1957 en 1958 is de wereld bevolking met 90 miljoen mensen toege nomen. Dit wordt meegedeeld in een UNO- rapport dat dinsdag verschenen is en waarin voorts gezegd wordt, dat de bevol king van het vasteland van China jaarlijks met 10 miljoen mensen zal toenemen. Iets meer dan de helft van de wereldbevolking in 1950 bijna 2'/2 miljard mensen woonde op de Caraïbische eilanden, cen traal Zuid-Azië en in Zuidoost-Azië met uitzondering van Japan. LANGSCHEID (Reuter/UPI) Een on ontplofte vliegtuigbom van 5 ton gewicht en drie meter lengte is gisteren aan de voet van de Sopre-dam in West-Duitsland gedemonteerd door een Britse luchtmacht kapitein en een Duitse mijndeskundige. Alle twaalfhonderd inwoners van het na burige dorpje Langscheid waren tijdens het opruimingswerk geëvacueerd. De demontage vergde iets meer dan een uur. Een der drie ontstekingsme chanismen van de bom werd door een „mechanische hand" met afstandsbediening uit de mantel van het projectiel gehaald, de beide andere werden eigenhandig door de Brit en de Duitser verwijderd. De blindganger was een van een tweetal speciaal vervaardigde „dam buster"-bom- men, die bij een Engelse luchtaanval op 15 oktober 1944 werden afgeworpen om de sluisdeuren van het Sorpe-reservoir te vernietigen. Een der twee bommen explo deerde volgens plan en verwoestte daarbij inderdaad de sluizen. De andere kwam onontploft op de bodem van het diepe wa terbekken terecht, waar zij sindsdien ge legen heeft zonder dat iemand zich van haar gevaarlijke aanwezigheid bewust was. Pas omstreeks Kerstmis van het vo rige jaar, toen het Sorpe-reservoir voor re paratiewerkzaamheden drooggelegd werd, kwam de blindganger aan het licht. de Van melk tot boek Mijn vriendin is het niet eens met de melkcampagne, helemaal niet. Ze vindt dat het allemaal veel eenvoudiger kan. Maak de melk een beetje goedkoper, zegt die simplistisch denkende vriendin van me, en we drinken melk tot we tonrond zijn en blaken van gezondheid. Ik vind dat een kleingeestige en be nepen opvatting van mijn vriendin. Want wat is er fraaier dan dat verheven lieden zich wijden aan verheven bezigheden, in dit geval melkdrinkerij! Er zijn tenslotte heel veel echt wel nette mensen die melk drinken. Mendès-France is er een van, en dat Frankrijk niet aan de melk ging maar voort bleef gaan zich kwade levers te drinken aan wijn en andere alcoholica ligt heus niet aan hem. In tegenstelling tot mijn vriendin, die tenslotte een echt schaap is op het gebied van de economie, zou ik juist veel en veel verder willen gaan. Ik zou veel méér ver heven lieden verheven dingen willen zien doen. Wat een kans voor de reclame bureaus om met een frisse aanpak en veel doorpraten ons volk op gang te brengen! „Sinds ik meer slaap", zegt Bjoetie Slaepster, onze nationale dommelkam- pioene, „sinds ik meer slaap ben ik ook veel minder wakker". En de matrassen- fabricage vliegt omhoog en vele mensen worden daar beter van. „Sinds ik meer eet", zegt Bolle Gijsema, „sinds ik meer eet word ik steeds dikker". Een iedereen gaat meer eten omdat Bolle (uit Fryslan) tenslotte onze nationale veel- eter is, en iedereen wordt stukken dikker en past nergens meer in, en dat komt dan weer het textiel ten goede. „Sinds ik meer lees", zegt professor Ten Boecke van Worms, „sinds ik meer lees weet ik steeds meer". En aangezien hij onze nationale wijze man is, gaat iedereen meer lezen. En dat komt in de eerste plaats onze boekhandel, in de tweede plaats onze kruideniers, in de derde tot en met negen ennegentigste plaats de aanverwante in dustrieën, en in de honderdste plaats de schrijvers van al die litteratuur ten goede. Wie weet maar nu gaan. mijn dromen er misschien wel met me vandoor wie weet komt het dan nog eens zó ver, dat die hardwerkende auteurs kunnen gaan leven van de opbrengst van hun boeken Sporry Advertentie 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct alléén bij Apothekers en Drogisten (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl de Franse regering in haar laatste zitting, die president René Coty nog presideren mocht, gisteren de stapel met resterende dossiers en decreten weer een paar kopjes kleiner wist te krijgen, lijkt achter de schermen de constructie van het nieuwe kabinet, vrijwel voltooid. Onder de 23 decreten, die de stille revolu tie der vijfde republiek nog enkele stap pen verder deden vorderen, bevinden zich enkele ingrijpende maatregelen, waarme de de regering-De Gaulle speciaal ook de arbeidersklasse voor het nieuwe bewind hoopt te zullen winnen. Zo zal er een ver zekeringssysteem tegen werkloosheid worden ontworpen en voorts is het de be doeling der arbeiders onmiddellijk te doen delen in de winsten, van fabrieken en be drijven. Deze laatste verordening, die ove rigens nog moet worden uitgewerkt, grijpt terug op een beginsel, waarvoor generaal De Gaulle al jaren geleden, aan het hoofd van zijn volksconcentratie, de R.P.F. pro paganda liet maken. Deze gebaren in de proletarische rich ting kunnen bij de arbeiders de kwalijke sociale smaak van het bezuinigingsplan, dat vorige week wereldkundig werd ge maakt, echter toch niet doen vergeten. In Parijs hebben gisteren voor het eerst sinds de machtsoverneming van de gene raal vrij omvangrijke manifestaties plaats gevonden, waarbij de arbeiders der elektriciteitsbedrijven een loonsverhoging van twintig percent eisten. Nadat een de putatie der drie vakbonden, inclusief de communistische C.G.T., door de directie met negatief resultaat ontvangen was, hebben enkele leiders tot eenheid van ac tie opgewekt en met een algemene sta king gedreigd. „We draaien de lichten uit", zo werd er geroepen. Ook onder de boerenbevolking begint het te rommelen. Op het platteland heeft men nu juist weer bezwaren tegen de keerzijde van de saneringsmedaille, of wel tegen de maatregelen, waardoor over heidssubsidies voor het aanschaffen van werktuigen, benzine, kunstmest en ande re artikelen, zijn afgeschaft. Ook de boe ren zwaaien al met ultimata om de toe voer naar de steden van produkten af te snijden en de wegen te barricaderen. Soustelle: toekomst Voor de samenstelling van de nieuwe re gering, die morgen of vrijdag officieel uit de bus zal komen, lijken nu ook de laatste obstakels uit de weg te zijn geruimd. Jacques Soustelle, die zich, volgens zijn gewoonte, lang aan zijn jasje heeft laten trekken, zou zich uiteindelijk bereid heb ben verklaard de portefeuille van de Sa hara en van het wetenschappelijk onder zoek voor zijn rekening te nemen. Hij zou dan de functie, zo niet de titel, van „mi nister der Franse toekomst" kunnen krij gen. Het departement van Binnenlandse Za ken, waarop Soustelle zijn zinnen had ge zet, zal vermoedelijk in handen blijven van de vroegere prefect van de Seine, Pelletier. Het vertrek van de socialisten Guy Mollet en Eugene Thomas, is intus- se» atficieel geworden door middel van een communiqué van generaal De Gaulle, waarin gezegd wordt dat de heren al op 27 december wegens een meningsverschil over de sociale en economische politiek, uit de regering hadden willen treden. (De Gaulle heeft toen gedreigd zich te zullen terugtrekken). Nieuwe gezichten zal de regering van Michel Debré maar weinig vertonen. De conservatief Antoine Pinay behoudt het super-ministerie van Financiën en Econo mische Zaken, op welke belangrijke post hij echter door enkele ministeriële debu tanten zal worden geassisteerd. Zijn vroe gere kabinetschef Yrissou, die bij de jong ste verkiezingen kamerlid is geworden, zal zich met industrie en handel bezighou den, terwijl twee andere jonge conserva tieve parlementariërs, Giscard D'Estaing en Max Flechet, respectievelijk het Bud get en Economische Zaken onder hun hoe de zouden nemen De hoge functionaris Goetz, een vroegere naaste medewerker van Mendès-France, krijgt de financiële problemen te beheren, als het enige links georiënteerde element in de „new deal"- ploeg van generaal De Gaulle. De opzet van het nieuwe kabinet toont duidelijk de voorkeur van De Gaulle voor ambtelijke technic' boven beroepspolitici. Niet meer dan zeven of acht parlementa riërs zullen vermoedelijk deel uitmaken van de regering, die verder uit hoge func tionarissen zal bestaan. (Reuter) Waarnemers verwachten dat de rooms-kniholieke volksrepublikei nen (M.R.P.), die evenals de socialisten, critiek hebben geoefend op de begroting en de versoberingsmaatregelen, wel aan de nieuwe regering zullen deelnemen. In de bekendmaking over het ontslag van Mollet en Thomas wordt niet gerept over de derde socialist in de huidige regering, Max Lejeune, de minister voor de Saha ra, die evenwel niet is genoemd als kan didaat voor een nieuwe ministersfunctie. Wie buiten westen is, is bewusteloos, is in zwijm gevalen. Maar vroeger zeide men ook van iemand dat hij buiten westen was, wanneer hij óf dronken öf buiten zichzelf van woede was. In beide gevallen was zo iemand de koers kwijt. En deze laatste uitdrukking kan tot de verklaring leiden: wanneer een schip per de Hollandse kust naderde en het werd slecht weer, eiste de voorzichtig heid dat hij verre ten westen van zijn gewone koers ging varen om de zand banken te vermijden. Een zegswijze die met buiten westen zijn vergeleken kan worden, is: z'n tramontane kwijt zijn. Eigenlijk is tra montane: stella transmontana, de Noordster. Wie z'n tramontane kwijt is, is dus ook z'n koers kivijt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5