Bewoners verzetten zich met kracht tegen aanleg viaduct DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 30% korting op Sporthuis „HAARLEIVTc.v. 7 KRUISING RANDWEG-JULIANALAAN Kort nieuws Loodgieter bracht dief van zijn fiets op „Hellas en Rome in heden en verleden" Rxpo^itie -Kunst Zn Ons Doel" verlengd Record aantal deelnemers voor jaarlijkse dam- evenement De „Sont" in veiligheid Zoon belde politie; inbreker vluchtte Haarlemse rechtbank Eis: Zes weken gevangenis straf en twee jaar ontzeg ging wegens rijden „onder invloed" Handelsvereniging wil overleg over vuurwerk „Touring Zandvoort" zegt financiële steun toe Gehele Raadhuisplein nu eigendom van gemeente „Philatelica" hield jaarvergadering C.J.M. Vviert het gouden jubileum „Kunst na Arbeid" gaat met Oranjecomité samenwerken UIT STAD EN STREEK A.R. Kiesvereniging besprak politieke situatie DONDERDAG 8 JANUARI 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het gemeentebestuur van Bloemendaal zowel als belanghebbenden hebben scher pe bezwaren geuit tegen een viaduct voor de kruising westelijke randweg-Juliana- laan in Overveen. Deze bezwaren zijn vanmorgen kenbaar gemaakt op een be zwarenzitting. die een commissie van Ge deputeerde Staten heeft gehouden voor het aanhoren van bezwaren tegen het plan tot aanleg van het gedeelte westelijke randweg van Zjjlweg tot Heussensstraat. Deze commissie bestond uit de Gedeputeer den P. Blaauboer en mr. II. Westermann Zij werden bijgestaan door deskundigen van Provinciale en Rijkswaterstaat. Aan de bezwarenzitting in gebouw „Bloemen- heuvel" in Overveen ging een zitting in het Haarlemse stadhuis vooraf. Hier heeft ir. A. van der Steld namens de gemeente Haarlem enkele bezwaren tegen de ont- eigeningsgrens laten horen. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, noemde de aanleg van een vjaduct een „onrechtmatige over- heidsdaad". Immers, hier wordt ernstige schade veroorzaakt, terwijl de kruising op veel betere wijze kan worden opgelost. Door de bouw van het viaduct worden de bewo ners van de Waldeck Pyrmontlaan, Willem de Zwijgerlaan en naaste omgeving zwaar gedupeerd, doordat de waarde van de woonwijk sterk vermindert en de wijk blijvend wordt gedegradeerd. Het viaduct wordt als een log, betonnen gevaarte in geperst tussen de bebouwing, die hierop niet is berekend. In geen enkel uitbrei dingsplan zou dit worden getolereerd, Door het viaduct zal het uitzicht vermin deren; de te smalle parallelwegen zullen bevuild worden door het over de hoge baan rijdende zware verkeer, dat de rust in deze wijk geheel te niet doet. De aan leg van een lange kuip met drie bruggen bij de Juliana-, de Prins Maurits- en de Waldeck Pyrmontlaan Zou de bezwaren voor een groot deel opheffen. De burgemeester drong er bij de pro vincie op aan met spoed de aanleg van deze lang kuip van Prins Mauritslaan tot Oranje Nassaulaan te doen bestuderen. De kuip zal ongetwijfeld duurder zijn dan het via duct. Doch dit. mag geen doorslaggevend bezwaar zijn. Vooralsnog zag de burge meester de technische moeilijkheden niet onoverkomelijk. Hij wees een beroep op de AMSTERDAM In de hoek waar aandelen Nationale Handelsbank verhandeld worden, ging bij de opening hoegenaamd niets om. In het verdere beursverloop kwam er wat leven in de brouwerij. De vorige dag bedroeg de omzet voor deze aandelen nominaal 208.800 op geruchten over „overname" van de bankinstelling. Bij de directie van de Nationale Handelsbank is van een over nemingsaanbod. van welke zijde ook, niets bekend. Dit bericht veroorzaakte een flinke technische reactie ten aanzien van de ge forceerde koersstijging voor deze aandeleh van dinsdag. De opening op 148 was on geveer 8 punten lager, vergeleken bij de slotprijs van de vorige dag. In het verdere beursverloop kon de koers aantrekken tot 151. In de internationale waarden was de handel belangrijk minder dan de vorige dagen het geval is geweest. Vooral certifi caten Unilever en aandelen Philips stelden teleur en ondergingen belangrijke koers verliezen van ongeveer 10 punten. Uni lever stond onder druk en tegenover de geringe verkopen kwamen slechts koop orders los op lagere koersen. Eenzelfde lot ondergingen aandelen Philips.De arbitrage kon internationaal niet tot zaken komen en het publiek ging wederom tot winst nemingen over. Ook de 5 percent con verteerbare obligaties Philips lagen aan geboden en verloren ongeveer 6 punten A.K.U. lag tegen de gehele marktverhou ding in, na een zwakke opening, vast in de markt op aankopen door een groot commissiehuis. Na een opening van 279 liep de koers op 285, tegenover de vorige slotprijs 284. K.L.M. lag wederom goed in de markt en kon opnieuw een paar gulden winst boeken. Deze vaste tendentie wordt veroorzaakt door de vaste stemming voor deze aandelen in Amerika. Kon. Olie schommelde rond de vorige slotkoers bij minimale omzetten. De hausse in de scheepvaartwaarden kwam tot stilstand. In een kleine markt bedroegen de koersverliezen 1 tot 3 pun- 'en. Van de cultures was Deli hoger Staatsfondsen waren wederom vast. Aan delen Venco werden op last van het beurs- bestuur niet genoteerd, om het publiek eerst kennis te laten nemen van het voor stel van de maatschappij om de nominale waarde van de aandelen te verhogen van 700 tot 1000, plus een zogenaamd be lastingvrij dividend van 10>« percent. Aan delen Simplex werden vrijwel onver anderd op 78 geadviseerd. Het passeren van het dividend (vorig jaar 8 percent) was nog niet voldoende bekend om van invloed te kunnen zijn op de koersvorming van deze aandelen. Dit was ook het geval met aandelen Vredestein die op 282 on veranderd werden geadviseerd en waar van een interimdividend van 4 percent over 1958 wordt voorgesteld. Prolongatie 3J4 percent. (ANP) NEW YORK Het koersniveau daalde scherp en het industriegemiddelde kwam van 591,37 op 583,15; dat voor spoorwegen daalde van 161,86 tot 160,10 en dat voor openbare 'nuts bedrijven van 91,38 tot 91.00. Van de 1260 verhandelde fondsen sloten er 793 lager en 305 hoger. De omzet steeg van 3.690.000 tot 4.140.000 aandelen. De beurs, die aanvan kelijk de verkoopgolf goed had doorstaan, stond tegen beurseinde onder flinke druk. De tikkers bleven achter. De grootste da lingen deden zich voor bij onlangs nog fa voriete fondsen. Du Pont daalde meer dan 7 dollar, Eastman Kodak rneer dan 3, Chrysler 2, US Steel en General Electric meer dan 2 dollar. Dalingen van 3 dollar of meer deden zich voor bij National Cash Register, Bendix Aviation, Inland Steel en verscheidene andere. Een groot aantal fondsen daalde 2 dollar of meer waarbij Thiokol. Illiniois Central, Western Mary- 'and, Goodyear, Bristol-Myers, Coca Cola, Georgia Pacific en U.S. Gypsum. Over het algemeen was men ter beurze van mening te doen te hebben met een vrij normale technische reactie op de langdurige stijging van de afgelopen zeven beursdagen. (UPI). slechte bodemtoestanden ter plaatse af. „In een tijd dat men raketten naar de maan afvuurt, moet men toch in Overveen wel een kuip kunnen aanleggen". De scha devergoedingsregeling vond dr. Peereboom Voller beslist onvoldoende. De sterke daling in woongenot wordt onvoldoende gecom penseerd. De bezwarenzitting werd door ruim twintig belanghebbende bewoners bijge woond. Voorts waren de wethouders mr. I-I B. Wildt Meyboom en mr. J. C. C. W. Hyszeler aanwezig. Funest plan" Mr, dr. P. J. Witteman gaf namens de belanghebbenden een uitvoerige toelich ting op de bezwaren. Hij noemde het plan tot bouw van een viaduct „funest". „Hier worden van de bewoners te zware offers gevraagd, Het viaduct is in een te grote mate strijdig met het karakter van de woonwijk". Mr. Witteman zei dat de huizen in de omgeving van het viaduct wel dertig tot vijftig percent in waarde verminderen. Hij gaf de mening van enkele deskundigen weer. Ir. J. de Ranitz noemt de bouw van het viaduct „afschuwelijk en rampspoe dig". De bekende jurist in onteigenings zaken mr. Van Doorne spreekt van een „rampzalig object". Met de aanleg van een lange kuip in deze weg zouden de bewo ners veel minder worden gedupeerd. Mr. Witteman zou graag zien dat deze oplossing ten spoedigste door deskundigen wordt bestudeerd. „Deze oplossing is duur der dan een viaduct. Maar de provincie mag niet de weg van de minste weerstand kiezen". De waardevergoedingen noemde mr. Witteman „fooien". Hij kon de tactiek van enkele ambtenaren van de Provinciale Waterstaat niet bewonderen, een tactiek- waarbij getracht wordt de mensen mei luttele vergoedingen tevreden te stellen. „Wij missen een loyale houding bij de pro vincie. Aan vergoedingen voor vermogens schade is bijna geen aandacht geschonken." Tenslotte besloot mr. Witteman zijn krach tig protest mot: „Nog kan de provincie het verkeerde plan opgeven. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald". De heer J. Vooren, bewoner van de Waldeck Pyr montlaan, liet. nog bezwaren horen. In de zitting ten stadhuize in Haarlem had ir. A. van der Steld bezwaren tegen de onteigeningsgrens van de weg kenbaar gemaakt. Bij het Triniteitslyceum is on voldoende rekening met de uitbreiding van de schoolgebouwen gehouden. Bij de Kle verlaan wordt de aanleg van een snort- veld bedreigd. Ook hier zou de onteige ningsgrens enigszins verlegd móeten wor den. De bezwaren van de gemeente Haar lem gaan echter niet tegen het tracé van de westelijke randweg Wethouder W. F Happé woonde deze zitting bij. Vierdot-pentoernooi De in de bloembollenstreek gevestigde damclubs organiseren dit iaar voor de elf de maal het Vierdorpentoernooi: De ver enigingen St Bavo. Hillegom, 'Noordwiik "en Sassënheim zullen elkaar in dit voor de bloembollenstreek sportieve evenement de eer van de beker betwisten. Diplomatieke dienst. Mr. .T. F. E. Bro- man, gezantschapsattaché te Washington, zal worden overgeplaatst, naar de Neder landse ambassade te Parijs. Hij zal te Washington worden opgevolgd door mr. A. B. Hoy tink, momenteel ambassade-attaché te Brussel. De heer P. A. van Buuren. werkzaam op het departement, van Buitenlandse Zaken, zal als ambassade-attaché worden ge plaatst te Wenen. Hij zal op hef denarte- ment worden opgevolgd door mr. W. baron van Pallandt, ambassade-attaché te Bonn. die te Bonn zal worden vervangen door jhr. mr. E. S. B. T. Beelaerts van Blokland, die adjunct-vice-consul der Nederlanden te Loonoldstad is geweest. rrrrrocccccco lyyxxxyyyxtcyyyyyyyyy^yyyyyyyyy^^ WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3'/? Nederl. '47 90"/i« 90% 3'% Nedl. 1962/64 96H 96 Woningbouw 6 °/o 11014 Pr. A'dam '56 I.. 86 Pr. A'dam '56 II. 9VA Pr. A'dam '56 III 97 Pr. R'dam '52 I.. 94 Pr. R'dam '52 II.. 93 Pr. R'dam '57.... 108 !4 A.K.U 285 277 Calvé Delft 418 418 Van Gelder Zonen 202 202 K. N. Hoogovens. 341 341 Nederl. Ford 233 233 N. Kabelfabriek. 310 310 gew.Philips Gloeil. 48: 47 VA Pref.PhilipsGloeil. 196 Unilever 438 435 Wilton Fyenoord. 205 204 Werf Gusto 155 154 Dordtsche Petrol. 720 705 Kon. Petroleum. f 181.30 f 177.80 Billiton 182 180 A'dam Rubber. 88 H 86 K.L.M 1 109.50 f 109.— Holl. Amer. Lijn 162 160 K.N.S.M 165 160 N. Scheepv. Unie 142JÓ 139 'A v. Nievelt Goudr. 135 Jó 132 Phs. v. Ommeren 238 Jó 236 H.V.A 133 13314 Delimaatschappij f 137,50 f 136,- Amsterd. Bank.. 268 Nat. Handelsbank 154 148 Ned. Handel Mij. 195 Rotterd. Bank 22VA Twentsche Bank. 193 Anaconda Copper 6054 60 K Bethlehem Steel. 52J4» so y3 U.S. Steel 97 94 General Motors.. 50°'i„ 49JÓ EJiell Union 83% 80 yt Tidewater 24H 23'A Een 21-jarige Haarlemse loodgieter, die woensdagmiddag om kwart over vier aan de Nieuwe Gracht in Haarlem ontdekte, dat zijn fiets verdwenen was, heeft latei- de dief zelf opgebracht. Toen de jongeman de diefstal consta teerde, ging hij terug naar huis om het framenummer te halen. Op weg naar het politiebureau zag hij in de Kleine Hout straat zijn fiets staan op de stoep voor een zaak in tweede hands goederen. De han delaar bleek niet thuis te zijn, doch zijn vrouw vertelde de loodgieter, dat de fiets daar door een man was gebracht en dat hij na een poosje zou terugkomen om over de verkoop te onderhandelen. De loodgieter, die vergezeld was van een vriend, wachtte tot de man kwam en zij gre pen hem in de kraag. Getweeën brachten zij hem naar het politiebureau. De recherche heeft de man. een 38-jari- ge Haarlemse kantoorbediende, in verze kerde bewaring gesteld. De film „Hellas en Rome in verleden en heden" van de Nederlandse Reisver- eniging, welke woensdagavond in het Con certgebouw te Haarlem voor de leden van de Haarlemse afdeling werd vertoond, na dat de afdelingsvoorzitter, de heer A. Ver kerk, een inleidend woord had gesproken, bevatte niet de bekende plekjes waarheen toeristen zich gewoonlijk begeven, maar bezoeken aan oude gedeelten van Grieken land en de hoofdstad van Italië. De Haag se amateur cineast Reinier Muller is naar Griekenland getrokken en heeft de tocht gevolgd van een groep Nederlanders, die in Marseille aan boord van een schip is gestapt. Onderweg bereiden de reizigers zich voor en luisteren zij naar docenten die interessante dingen vertellen over Hellas. Om de zuidpunt van Italië is de reis ge maakt en via het Kanaal van Corinthe is Piraeus, de haven van Athene, bereikt. Muller heeft prachtige beelden ge maakt van zijn bezoek aan diverse delen van Griekenland, waardoor de toeschou wer een goed beeld kreeg van Athene en verscheidene eilanden. Had de heer Muiier gelegenheid gehad zijn reis rustig te maken, de heer Ed. van Eilinckhuijsen, die met de heer H. C. Groen naar Rome was getrokken, moest in vierenhalve dag door Rome zwerven om materiaal te verzamelen voor zijn film. Dat hij zich jachten moest komt bij het trekken van een vergelijking met de film over Griekenland tot uiting. De heer Eilinckhuijsen heeft een groot aantal plekjes bezocht, onder meer eeuwenoude cultuurmonumenten, Pompeii, Peastum en Capri vragen de aandacht en ook heeft de cineast opnamen gemaakt van de nog bestaande bouwwerken. De heer J. F. van Lunteren leidde de film in en gaf toelichtingen op hetgeen vertoond werd Dat de spreker zich goed ingewerkt had op de geschiedenis van Griekenland en Rome bleek uit zijn toelichting. De films over Griekenland en Rome zul len op vrijdag 16 januari in restaurant Zomerlust te Zandvoort worden vertoond voor aldaar wonende leden van de N.R.V De ^expositie van werken der leden van het genootschap Kunst zij ons Doel. welke thans gehouden wordt in het Museum Het Huis van Loov, en waarvan de sluitingsda tum was vastgesteld op zondag 11 januari zal met het oog op de grote belangstelling verlengd worden tot maandag 19 januari Zij is dagelijks te bezichtigen van 10 tot 17 uur. 's zondags var 14 tot 17 uur. Postdui venten toonstellingen De postduivenvereniging „De Reisduif" te Haarlem houdt op 10 en 11 januari een tentoonstelling van oude duiven in het Clubgebouw aan dt Achterweg te Haar lem. Ongeveer 170 vogels zullen te bezich tigen zijn De tentoonstelling is zaterdag geopend van 17 tot 22 uur en zondag van 10 tot 17 uir De duiven worden gekeurd door de heer Braun uil Oegstgeest. „De Snel vlieger" houdt een tentoonstel ling in gebouw „Domi" r het Zandvoor- terpad te Overveen op zaterdag van 14 tot 21 uur en zondag van 10 tot 17 uur Keur meesters zijn de heren Kollen te Amers foort en Passchier te Noordwijk. Damtitel Kennemerland De jaarlijks terugkerende strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Ken nemerland zal vrijdag 9 januari in de grote zaal van „Die Raeckse" in Haarlem begin nen. De belangstelling "oor dit toernooi is dit jaar bijzonder groot. 61 deelnemers hebben zich gemeld, verdeeld over drie klassen, namelijk 27 hoofdklassers, 18 eer steklassers en 16 tweedeklassers. Na loting kwam de volgende indeling tot stand: Hoofdklasse groep A: P. Bclien. H. Wil- lemse en J. Warmerdam van St. Bavo; A Douma, N. Blom en H. G. Teunisse van HDC; ir. M. Krijksman en P. v. d. Berg (DCIJ) en A. de Jong ('t Oosten). Hoofdklasse groep B: H. Belien, C. Be- lien en W. v. Leuffen van St. Bavo; C Schelfaut en J. Bus van HDC; H. J. v. Berk en W. Roest van 't Oosten; H. Swier (DCIJ) en O. v. Dijk (Zandvoort). Hoofdklasse groep O: J. Drayer en J. Be lien van St. Bavo; I-I. J. Rozijn, II. T. Schu- ringa en J. H. Meure van HDC; J. v. Stra ten en Th. Tielrooy (DCIJ); J. Poppen ('1 Oosten) en L. Visser (Santpoort). Eerste klasse groep A: W. Persoon en Th. Bot (Hillegom); C. Drayer Jr. en L. J v. d. Werf (Zandvoort) A. Masteling (VKD) J. M. Jansen (Sportief); F. Langeveld (St. Bavo); H. Ie Noble (KNC) en A. Koster (Santpoort). Eerste klasse groep B; N. v. d. Meer en J. Oorthuis (St. Bavo); J. B. ter Haak en A. F. v. Leuffen (KNC): W. Roest (Hille gom), Th. v. Wort (VKD), A. Hoekema (Zandvoort) en F. J. v. Ipenburg (Sant poort). Tweede klasse groep A: J. Ovaa en G. J ter Wolbeek (Zandvoort); J. v. Apeldoorn en L. Binkhorst (DCIJ); S. Lemmers (Hil legom); II. Sassen (VKD); H. Holt (Spor tief) en C. H. Lenaarts (HDC). Tweede klasse groep B: C. J. v. d. Does en A. Zandbergen ('t Oosten), J. Thyms en W. Gomes (DCIJ); J. de Groot en J. v. d Wereld (HDC); C. C. Dijckx (Beverwijk) en L. Bravënboer (IJmuiden). De hoofdklasse- en eerste-klassegroepen spelen elk om drie plaatsen in de finale Elke tweede-klassegrocp speelt om 2 fina leplaatsen. De Nederlandse kustvaarder „Sont", (200 ton) die gistermiddag voor de Nieuwe Waterweg in een zeer gevaarlijke positie verkeerde, doordat een stuk ijzer van de lading een lek in de scheepswand had ge slagen, is op eigen kracht binnengelopen, nadat een pompboot langszij was geko men om het water uit de ruimen te pom pen. De „Sont" is doorgevaren naar de Merwehaven te Rotterdam, waar de la ding is gelost en het lek gedicht. Toen in een woning aan de Pijnboom straat in Haarlem-Noord de 20-jarige zoon des huizes woensdagmorgen om half zes de trap af kwam, zag hij in de hal een licht straaltje, dat van een zaklantaarn afkom stig bleek te zijn. „Halt, of ik schiet'klonk het uit het duister. De jongeman snelde weer naar boven en belde daar de politie op. Inmiddels maakte de inbreker, die bin nen was gekomen door aan de achterzijde door een open raampje de spanjolet van de tuindeuren met een stok te bewerken, zich uit de voeten. Met een bedrag van 75 uit verscheidene portemonnaies, die nij in het huis had gevonden. Zes weken gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor twee jaar heeft de officier van Justitie bij de. Haarlemse rechtbank vanmorgen gecist tegen een 47-jarige Hagenaar wegens het besturen van een auto onder de invloed van sterke drank. De Hagenaar was in de nacht van 9 sep tember op de rijksweg Amsterdam-Den Haag na een nogal wilde achtervolging door een hoofdagent van politic (ter hoog te van de Venneperweg in de Haarlem mermeer) aangehouden. De politieman die in een auto reed had een paar keer vergeefs getracht de auto tot stoppen te dwingen. Na een waarschuwingsschot in de lucht was de agent op het midden van de weg gesprongen en had met een rode lan taren gezwaaid. Na een tweede waarschu wingsschot was de auto van de Hagenaai uiteindelijk gestopt. Volgens de verbalisant was verdachte onvast ter been en praatte hij wartaal. Verdachte ontkende onbekwaam te zijn geweest zijn auto naar behoren te be sturen. Het eerst waarschuwingsschot had hij niet gehoord, noch had hij de agent op de weg gezien. Het onsamenhangende praten weet hij aan het feit dat hij „onderstebo ven was geweest van de schietpartij". Twee Amsterdamse politieagenten ver klaarden als getuigen dat zij een half uur voordat veidachte was aangehouden diens auto hadden gevolgd daar zij per. mobilo foon opdracht hadden gekregen deze wa gen in 't oog te houden omdat de bestuur der verdacht werd onder de invloed van sterke drank te zijn. Hun was echtei niets bijzonders opge vallen hoewel zij ongeveer een kilometer achter de auto van de Hagenaar hadden gereden. Zij hadden de auto laten stoppen en hadden noch zijn gedrag noch in zijn manier van praten aanleiding gevonden voor een aanhouding. Een 42-jarige hoofdinspecteur van poli tie verklaarde dat verdachte bij zijn ver hoor nogal geagiteerd was geweest, maar dat hij niet de indruk had dat hij in kennelijke staat van dronkenschap ver keerde. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman uitte zijn waarde ring voor de vasthoudendheid van de po litieman, die er tenslotte in was geslaagd verdachte aan te houden. Volgens de offi cier stond het bewijs van de schuld van verdachte vast. Verdachte's raadsman, mr. J. M. Gasil- le uit Den Haag stelde de ontlastende ver klaringen van de Amsterdamse agenten tegenover de bezwarende van hun collega uit de Haarlemmermeer. Hij achtte niet het wettig en overtuigend bewijs geleverd dat zijn cliënt zodanig onder de invloed van sterke drank was geweest dat hij on bekwaam moest worden geacht een auto te besturen. 1-Iij concludeerde tot vrij spraak. De uitspraak van deze zaak werd bepaald op 22 januari a.s. 's morgens om half tien. Zandvootl Tijdens een onlangs gehouden bestuurs vergadering van de Zandvoortse Handels vereniging is besproken in hoeverre dit jaar weer medewerking zou kunnen wor den verleend bij het organiseren van een aantal vuurwerken in het komende zomer seizoen. Het kwam het bestuur het beste voor te trachten in samenwerking met de r. k. Middenstandsvereniging „De Han ze", „Ons Belang" en „Peruka" de nog al tijd bestaande, doch vrijwel op non-actief verkerende „overkoepelingscommissie nieuw leven in te blazen en deze commis sie met betrekking tot de vuurwerk-kwes tie contact te laten opnemen met stichting „Touring Zandvoort". In de jaarvergadering van de Handels vereniging, welke werd vastgesteld op don derdag 29 januari in restaurant „Zomer lust" zal een en ander aan de leden wor den voorgesteld. Weduwen- en wezenpensioen Het Christelijk Nationaal Vakverbond, afdeling Zandvoort, houdt op vrijdag 16 januari in veilinggebouw „de Witte Zwaan" aan het Dorpsplein een openbare vergadering. De heer H. Plomp zal spreken over „We duwen - en wezenpensioen." Nutsspaarbank in 1958 De inlegging bij het bijkantoor Zand voort van de Nutsspaarbank te Haarlem bedroegen in 1958 1.269,327 en de terugbe talingen f 747,836 (inleg-overschot f 521.491,-). Het aantal nieuwe spaarders in 1958 bedroeg 824. Er werden 75 boekjes geheel afbetaald. Uitbreiding zomer evenement en Naar aanleiding van het feit, dat het be stuur van de Zandvoortse Handelsvereni ging een „evenementen-commissie" be noemde, die zal trachten door het verkrij gen van bijdragen van particulieren en Zandvoortse neringdoenden het aantal evenementen in het komende seizoen uit te breiden, heeft de directeur van stichting „Touring Zandvoort" zich namens het be stuur van genoemde stichting tot de Han delsvereniging gewend met een schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat stichting „Touring Zandvoort" bereid is, de gelden, die door genoemde evenementen-commis sie worden bijeengebracht, te verdubbe len, teneinde daardoor gezamenlijk in het komende zomerseizoen zo mogelijk tot een niet onbelangrijke uitbreiding der zomer- evenementen te komen. De gemeente Zandvoort heeft een strook grond op het Raadhuisplein, waarop thans het kantoorgebouwtje van stichting „Tou ring Zandvoort" staat, en dat nog steeds particulier bezit was, aangekocht voor een bedrag van 10.000. De eigenaresse ging met dit aanbod akkoord, waardoor de ge meente Zandvoort thans het gehele Raad huisplein haar eigendom kan noemen, het geen vermoedelijk in de nabije toekomst ieiden zal tot belangrijke veranderingen en verbeteringen wat betreft het hudige V.V.V.-kantoor. Kleuterschool „St. Agatha" Zuster Roswita, hoofd van de r.k. kleu terschool „St. Agatha" in Zandvoort, is benoemd aan de Ursula-kliniek in Wasse naar. Zij wordt opgevolgd door zuster Madeleine. De postzegelverzamelaarsvereniging „Phi latelica" in Lisse heeft dinsdagavond in „De Nachtegaal" een feestelijke jaarver gadering gehouden. De voorzitter, de heer C. A. Gehrels, constateerde, dat de afdeling nog steeds groeit. Het hoofdbestuur was vertegenwoordigd door de heren Bakker Godtschalk en Smulders. De eerste prees als landelijke voorzitter de grote activi teit van het bestuur van „Philatelica". De plaatselijke secretaris, de heer G Segers herinnerde in zijn verslag aan de actie om dc schooljeugd te animeren voor de filatelie. De penningmeester, de heer H. C. van Ginhoven. deelde mee, dat de vereniging er financieel uitstekend voor staat. Bij een omzet van ruim f 2600 is er een batig saldo van 1 20. Nadat afgevaardigden van de afdelingen in Noordwijk en Sassenheim het woord hadden gevoerd, hield de landelijke voor zitter. de heer Bakker, een causerie over het verzamelen van postzegels door de man. zowel als door de vrouw. Het tweede deel van de jaarvergadering werd gevormd door een gezellig pro gramma. De Christelijke jonge mannenvereni ging „Obadja" in Lisse gaat deze maand het gouden jubileum vieren. Reeds maan den is men bezig met de voorbereiding van het feest. Op 18 januari vijftig jaar nadat „Obadja" werd opgericht, wordt met de feestelijkheden begonnen. Dan zal de vroegere hervormde predikant in Lis se. ds. C. Jongeboer, in de avonddienst van zeven uur een herdenkingsrede uit spreken, na een inleiding door ds. G. Pet tinga. Op woensdag 21 januari is er een fees telijke herdenking in gebouw „Rehoboth" Na de feestiede door ds. Pettinga, wordt een revue opgevoerd. Tenslotte wordt het toneelstuk „De witte vaas" op de plan ken gebracht. Toen de vereniging werd opgericht, was de Hervormde gemeente aanmerkelijk kleiner dan thans. Het kerkgebouw be stond nog in zijn oude vorm. De stoot tot de oprichting werd gegeven door de heren Cor van der Wilk en Leen Brouwer. Men kreeg bij de jongeren voldoende steun en zo kon op 18 januari 1909 de vereniging worden opgericht Het eerste bestuur bestond uit de heren C. van Loon. voorzitter, C. van der Wilk secretaris, L. Brouwer, penningmeester J Jansen, vicaris. Ds. W. H. Snethlage gaf van zijn grote belangstelling blijk. Op initiatief van „Obadja" werd voorts een knapenvereniging opgericht. „Obadja" nam al meteen krachtig stel ling tegen de jaarlijkse kermisweek. In deze week belegde men anti-kermisavon den. Op de programma's van deze bijeen komsten stonden onderwerpen van gede gen studie. Werken van Diepenhorst en Koetsveld werden in het verenigingsge bouw onder de loep genomen, terwijl el ders, op het feestterrein, Qe Kop van Jut knalde en de klanken van het pierement de mensen naar het feestterrein lokten. I-Iet fanfarekorps „Kunst na Arbeid" in Bennebroek gaat nauw samenwerken met het Oranjecomité voor de viering van Ko ninginnedag en het houden van volksfees ten. Dit heeft het korps dinsdagavond be sloten op de ledenvergadering in café Schabbing. Onder de. aanwezigen was de erevoorzitter, burgemeester D. van dei- Hoop van Slochteren. De voorzitter, de heer H. van Exel, deel de mee, dat het jeugdtamboerkorps thans op de uniformpetten na volledig is uitge rust en weldra aan evenementen kan mee werken, evenals het jeugdmuziekkorps, dat nu twaalf leden telt. Het fanfarekorps zelf heeft dringend be hoefte aan een slagwerker vooral als het een mars gaat maken. Uit de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester bleek, dat de vereni ging een grote aktiviteit heeft ontwikkeld en zich mag verheugen in de steun van ve le inwoners. Er was slechts een klein ba tig saldo, maar de kosten voor de beide jeugdkorpsen tot een totaal van ruim 650 zijn voldaan. Het korps zal binnen kort weer een papieraktie op touw zetten en met nog andere middelen trachten de kaspositie te verstevigen. Eind januari geeft „Kunst na Arbeid" een concert in de. kerk van de stichting „Vogelenzang". Nieuws in het kort Centenbrug. B. en W. van Bennebroek hebben besloten de aanwijzing van de weg langs Je Leidsevaart tussen de Cen tenbrug en de grens van Bloemendaal als B-weg in te trekken. Dit gedeelte is ver breed en het wegdek is zodanig verzwaard, dat het weer kan worden opengesteld voor alle verkeer. De rijbaan op de Centenbrug is evenwel slechts vier meter breed. Daar om heeft het college tevens besloten maat regelen te nemen, waardoor het verkeer over deze brug, bij nadering van verkeer uit de richting Zwarteweg, het doorgaan wordt belet. „Onder Ons". De toneelvereniging ..Onder Ons" in Bennebroek geeft zater dagavond in gebouw „De Princehof" een opvoering van het toneelstuk „Een zeeman ging passagieren". K.A.B. Heemstede. De afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging houdt donderdag 15 januari haar jaarvergadering in „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. De agenda vermeldt onder meer de jaarverslagen van secreta ris en penningmeester, een bespreking van het bestuursbeleid en de installatie van nieuwe leden. De beide periodiek aftre dende bestuursleden, de heren J. Spann en J. A. Kuipers hebben zich herkiesbaar gesteld. Na de pauze volgt de vertoning van „De brief met veren", een film over de Chinees-Japanse ooi-log, waarvan de K.A.B. zich het alleenvertoningsrecht heeft verworven. De Vleermuis. De r.-k. Heemsteedse toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel" geeft op maandag 23 februari in het Minerva-theater een opvoering van „De Vleermuis", een thriller in drie be drijven door Mary Roberts Rinehart en Avery Hapwood. De Nederlandse bewer king is van Willem van Boxtel, de regie van de heer J. J. Schelvis. „Heemstede-West". De toneelvereni ging „Heemstede-West" voert zaterdag 21 februari in „De Leeuwerik" in Haar lem onder regie van de-heer J. van der Veldt „Een grote zwarte poes", klucht in drie bedrijven door Rie Knegtmans en Piet Mossinkoff op. Jaarvergadering. De jaarvergadering van de afdeling Heemstede van de Katho lieke Middenstands Vereniging is vastge steld op maandag 12 januari, in „Anno Santo" aan de Achterweg. De agenda vermeldt slechts de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en een be stuursverkiezing. De heren J. P. G. Hen- drikse en C. Breukels, die aan de beurt waren voor periodiek aftreden, hebben zich herkiesbaar gesteld. Na de pauze zal de heer Haakman een film vertonen over de viering van het veertigjarig bestaan van de Diocesane Bond. Advertentie DAMES- en KINDER PANTALONS PULLOVERS, VESTEN en TRUIEN voor dames, heren en kinderen TEDDY- en DUFFELJACKS voor dames en meisjes MONTY-COATS Grote Houtstraat 123 Telefoon 12215 Bennebroek Dinsdagavond heeft de A.R. kiesvereni ging „Groen van Prinsterer" in het gebouw achter de Gereformeerde kerk een jaar vergadering gehouden, die in het teken stond van de recente politieke gebeurte nissen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Streefland bleek, dat het aantal leden thans 107 bedraagt, zodat van een kleine teruggang sprake is. Het verslag van de penningmeester, de heer M. D. Berrevoets wees een behoorlijk batig saldo aan, zodat de vorming van een verkie zingsfonds wellicht niet nodig zal zijn. De vergadering keurde het beleid van de pen ningmeester goed en wees als leden van de kascommissie de heren Hordijk en Vol kers aan. De aftredende bestuursleden de heren A. Kroon en M. D. Berrevoets werden her kozen en vervolgens vormde men vier discussiegroepen die in de pauze enkele vragen omtrent de politieke gebeurtenissen moesten bespreken. Na de pauze sprak eerst de voorzitter de heer A. Kroon, over het onderwerp „Wat is er gaande?" waarin hij vaststelde, dat de huidige politieke crisis opzettelijk is veroorzaakt door de P.v.d.A. Daarvoor waren de voornaamste redenen de achter uitgang bij de verkiezingen voor provin cie en gemeenteraad in 1958 en wellicht meer nog het slinken van het ledental bij het N.V.V., aldus spreker. Merkwaardig noemde spreker het. dat op de Fakkel dragersdag de critiek van mr. Burger, die eigenlijk het meest de socialistische mi nisters gold, door dezelfde ministers werd toegejuicht. Hij achtte het verder een be denkelijk verschijnsel dat een partij of vakbeweging buiten het parlement om een regering eisen stelt en onder druk zet. De heer Kroon zei tenslotte een felle ver kiezingsstrijd te verwachten en sprak de wens uit, dat de A.R. een waardige strijd zal voeren. De antwoorden van de discussiegroepen gaven aanleiding tot een levendige gedach- tenwisseling, waaruit bleek, dat men de tijd voor een coalitie met de K.V.P. en C.H. nog niet rijp acht en dat men een regering op brede basis in het belang van het ge hele land wel als de beste oplossing ziet. De vergadering keurde de voorgestelde kandidatenlijst met als lijsttrekker prof. dr. J. Zijlstra zonder hoofdelijke stemming goed, besprak de verschillende verkiezings activiteiten en besloot omstreeks 24 fe bruari een grote openbare vergadering te houden met een prominent spreker als gast. Daarbij zal tevens worden gewezen op de mogelijkheid van stemmen bij vol macht.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11