Wereldnieuws Het blijft wisselvallig weer Britse en Duitse verlagingen van het disconto verwacht Schuman opnieuw voorzitter van het Europese parlement Mops Panda en de olicboerfies 2 BELGISCH DISCONTO VERLAAGD Fusie Bochumer Verein en Hiitten und Bergwerke Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Belastingopbrengsten in november De KLM-landingsrechten op Singapore Verolme-Ierland Simplex zwaar getroffen door de recessie Franse afvaardiging is nog niet voltallig Indonesië verwacht oogst van 100.000 balen tabak Verzekeringmij. Hercules Gestegen winst bij De Vries' ijzerhandel Bij stem peling van 300 op aandelen Ven co Expediteurs beklagen zich bij minister van Financiën Batavus in Heerenveen Kroesjtsjev vindt China's communes „reactionair" Produktie zonder prikkel dat gaat niet fi 5 2 2 2 2 DONDERDAG 8 JANUARI 19 5 9 Van onze correspondent in Bonn) In het Westduitse financiële centrum Frankfort verwacht men dat diverse West- europese staten er nog deze week toe zullen overgaan het disconto te verlagen. Men wijst er op, dat België ten deze reeds het voorbeeld heeft gegeven. De nationa.'e bank van België heeft haar discontotarief met ingang van heden verlaagd van 3'/t tot 3H percent. Vandaag kwam te Frankfort de centrale bankraad van de Westduitse Bundesbank bijeen die. zo luidden de verwachtingen, het disconto van 3 tot 2 percent zou verlagen. In Londen vergaderde vandaag het directorium van de Bank of England over hetzelfde vraagstuk. Men verwacht te Frankfort, dat het Britse disconto met een half percent verlaagd zal worden, van 4 op 3'/i percent. Van een disconto-verlaging is in West- Duitsland reeds geruime tijd sprake, maai er zijn desondanks ook vele deskundigen, die er op wijzen dat de ontspanning op de Westduitse kapitaalmarkt een dergelijke verlaging in het geheel niet rechtvaardigt. De discussie over dit onderwerp leefde op, toen men in Europa overging tot de ex terne convertibiliteit van de valuta's. Op de Westduitse beurzen meent men nu dat een discontoverlaging een flinke stimulans kan zijn voor de particuliere geld- en kapi taalexport van de Bondsrepubliek. Deze export is de laatste maanden door do open markt-politiek van de Bundesbank ge steund. Een ander punt, dat voor een dis contoverlaging spreekt is het feit, c.at wan neer Engeland daartoe overgaat zonder dat West-Duitsland volgt, de Westduitse geld marktpositie in Londen niet meer zo aan trekkelijk zal zijn als tot dusverre. Vandaar dat men te Frankfort, wanneer men te Londen overgaat tot discontoverla ging, een Westduitse stap in dezelfde rich ting logisch en noodzakelijk acht. Deson danks zou de Bundesbank zelf rog niet geheel zeker van haar zaak zijn. Hier gel den niet alleen overwegingen betreffende Advertentie Goedgekeurd door Hoge Autoriteit De Hoge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft woensdag bekendgemaakt, dat zij haar goedkeuring heeft gegeven voor een fusie tussen de Hiitten und Bergwerke Ithein- hausen a.g. van Friedrich Krupp en de Bochumer Verein, welke toebehoort aan een consortium van Westduitse banken en verzekeringsmaatschappijen. Zij deel Je echter mede, dat in verband met de belangrijkheid van de nieuwe con centratie in het bijzonder toezicht gehou den zou worden op haar investeringen, om te voorkomen, dat overtreding van de te gen kartelvorming gerichte bepalingen van het gemeenschapsverdrag zal ge schieden. Deze nieuwe Kruppconcentratie produ ceert 3 percent van de kolenproduktie der gemeenschap, 4,4 percent van haar cokes- produktie, 5,5 percent van haar staalpro- duktie, 5,7 percent van haar ruw-ijzerpro- duktie en 3,6 percent van haar walsstaal- produktie. Een woordvoerder van de Ho ge Autoriteit verklaarde nog, dat het be sluit van de Hoge Autoriteit geen invloed heeft op de verplichtingen, welke na de oorlog door de geallieerde regeringen werden vastgesteld voor de reorganisatie van de Westduitse zware industrie. De werkloosheid in Engeland Het Engelse ministerie van Arbeid heeft be kendgemaakt, dat het aantal werklozen in Enge land van 17 november tot 8 december met 4000 is verminderd. Op 8 december waren er in Enge land 532.000 ingeschreven werklozen tegen 536.000 op 17 november, de vorige peildatum. Van de 532.000 ingescheven werklozen waren er 480.000 volledig werkloos en konden er 52.000 tijdelijk niet werken. In de industrieën werd door 159.000 arbeiders met bekorte arbeidstijd gewerkt. De Tapline-concessie Een subcommissie van de Economische Raad van de Arabische Liga heeft in een te Cairo ge houden bijeenkomst aanbevolen, dat de oliebuis- leidingen in de aangesloten landen in de toe komst in eigendom zullefi overgaan aan een Ara bische maatschappij en dat de concessie voor de Trans-Arabian Pipeline (Tapline) niet wordt hernieuwd. De aanbevelingen zullen door de economische raad worden overwogen, zo heeft een woordvoerder bekendgemaakt. Eximbank-krcdiet De Amerikaanse „Export-Import Bank" heeft bekendgemaakt, dat zij acht kredieten in franken tot een totaal bedrag van 2645 miljoen frank heeft verstrekt aan in Frankrijk gevestigde doch terondernemingen van Amerikaanse maatschap pijen. Met goedkeuring van de Franse autoritei ten zijn deze kredieten verstrekt onder de Ame rikaanse wet op de afzet van Amerikaanse over- schotlandbouwprodukten in het buitenland. Het vermogen van OBAM De directie van de Onderlinge Beleggings- en Administratie Maatschappij O.B.A.M. n.v. te Am sterdam deelt mede, dat het vermogen der maat schappij per 31 dec. 1958 ongeveer 10.3 miljoen bedroeg, overeenkomende met ongeveer 437 per cent per aandeel B. Per ultimo november 1958 was het vermogen 9.9 miljoen of 421 percent en per ultimo december 1957 7.3 miljoen of 308 percent per aandeel B. De Westduitse werkloosheid Het aantal werklozen in West-Duitsland is in december scherp gestegen van 504.946 tot 931.131. Dit betekent een stijging van 2,2 tot 4,7 percent van het totale arbeiderspotentieel. Het Westduit se centrale arbeidsbureau wijst er evenwel op, dat het aantal werklozen per einde december j.l. 200.000 lager was dan einde 1957. Kernexplosie voor oliewinning Het Amerikaanse mijnbureau heeft plannen bekendgemaakt om gebruik te maken van een kernexplosie voor het vrijmaken van grote hoe veelheden olie, welke zich bevinden in de lei steenlagen in de westelijke staten van het land. Een eerste proefexplosie zal waarschijnlijk plaats vinden in Colorado. de kapitaalmarkt, maar ook overwegingen, die te maken hebben met de groter wor dende groei van de industriële produktie en die gebaat zou zijn bij een nog lager dis conto dan 3 percent. Er is op gewezen, dat een discontoverlaging van slechts 'A per cent deze mogelijkheid teniet doet om van de zijde van de Bundesbank nog invloed te oefenen in stimulerende zin op de eigen economie. De ontvangsten uit hoofde van de ge zamenlijke kohierbelastingen beliepen in november 187,6 miljoen. Zij kwamen daarmee weer op een normaler niveau na het zeer hoge totaal van oktober 724,5 miljoen). In die maand was namelijk een groot bedrag aan vennootschapsbelasting afgedragen ter voldoening van eerder over het boekjaar 1958 opgelegde voorlopige aanslagen. Voorts beginnen de ontvangsten aan inkomstenbelasting geleidelijk terug te lopen, nu het grootste gedeelte van de voorlopige aanslagen over 1958 is voldaan. Omdat tegenover de totale ontvangsten ad f 187,6 miljoen opgelegde aanslagen ston den ten bedrage van 101,5 miljoen, daal de het nog in te vorderen bedrag met 86,1 miljoen tot f 926.0 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen bedroegen in november 351,5 miljoen tegenover in augustus 345.2 miljoen. De toeneming is nagenoeg geheel toe te schrijven aan de vrij sterke stijging van de opbrengst aan omzetbe lasting 102,4 miljoen tegen 87,1 mil joen) waarbij evenwel moet worden aan getekend, dat deze in augustus relatief laag was geweest. De opbrengst aan loonbelasting bedroeg 92,6 miljoen en bleef' daarmede na genoeg gelijk aan de ontvangsten van augustus 93,5 miljoen). De ontvangsten wegens dividendbelasting, die van maand lot maand een wisselvallig verloop heb ben, daalden van 15,3 miljoen in ok tober tot 1,6 miljoen in november. Het in de verslagmaand ontvangen bedrag aan rechten op de invoer ad 65.4 miljoen was het laagste sedert februari 1958. Over de maanden maart tot en met oktober be liep het gemiddelde 71 miljoen. De ont vangsten aan accijnzen op suiker zowel als op tabak vertoonden een daling en wel van respectievelijk 7,7 miljoen en f 43,8 miljoen in oktober tot respectievelijk f 5.9 miljoen en 37,2 miljoen in november. De opbrengsten van de rechten van successie beliepen 10.2 miljoen en bereikten daar mede na de uitzonderlijk hoge ontvangsten in oktober 23,4 miljoen) weer een nor maler peil. In dezelfde maand van het vorige jaar was 8,7 miljoen geïnd. In juni van het vorig jaar heeft de Britse regering aan de Nederlandse autori teiten laten weten, dat met ingang van 1 augustus 1958 rechten voor niet meer dan twee landingen per week van K.L.M.- vliegtuigen in Singapore werden gegeven en dat na 1 september dit aantal zou wor den teruggebracht tot één. Vóór 1 augustus 1958 en na het uitvallen van de verbinding met Djakarta kwamen de vliegtuigen van de K.L.M. drie maal per week in Singa pore. Onderhandelingen op regeringsniveau hebben er toe geleid, dat de frequentie van twee landingen per week in Singapore ook na 1 september bleef gehandhaafd. Van Engelse zijde is nu medegedeeld dat de regeling, welke 1 augustus 1958 is in gegaan (twee maal per week in Singapore), tot 31 januari is verlengd. In gezelschap van admiraal De Booy heeft scheepsbouwer Verolme te Rush- brooke aan de haven van de Ierse stad Cork, de bouw- en herstelwerf bezichtigd die zijn onderneming daar voor vijf mil joen pond sterling zal uitbreiden tot een grote dochteronderneming. Vrijdag zal in Dublin het contract getekend worden voor de uitbreiding van de werf te Rushbrooke. Geen dividendwaar hetere verwachtingen voor 1959 De n.v. Simplex Machine- en Rijwiel- fabrieken te Amsterdam is in het boek jaar 1957 58, blijkens het verslag, zwaar getroffen door de recessie. Het saldo ex ploitatierekening beliep 98.124 (v.j. 960.763). Na afschrijvingen op gebou wen enzovoorts ad 153.466 (f. 259.174), interest ad 277.090 240.075) resteert een verlicssaldo ad f 192.786 (v.j. verdeel- bare winst 266.667). De dotatie aan de reserve diverse belangen bedraagt nihil 194.847). Het verliessaldo wordt tot een bedrag van 137.450 ten laste gebracht van de extra reserve, die daarna nihil be draagt en het restant wordt in mindering gebracht van de statutaire reserve, die 221.329 beloopt. Er wordt geen voorgesteld (vorig jaar 8 per- hierna dividend cent). Herhaalde mededelingen van overheids wege over prijsverlagingen hebben niet bepaald stimulerend gewerkt op de koop lust van het publiek. Daarnaast kwamen de maatregelen betreffende de bestedings beperking. De produktie, die oorspronke lijk in verband met de te verwachten sei- zoendrukte nog enige tijd op normaal ni veau was gehouden, moest drastisch wor den beperkt, teneinde de te grote voorra den te verminderen. Ingrijpende maatregelen werden geno men om de kosten zo veel mogelijk te ver lagen. De personeelssterkte werd inge krompen en bezuinigingen werden doorge voerd. De uitwerking daarvan kwam pas tegen het einde van het boekjaar in volle omvang tot uitdrukking. De verkoop van een type rijwiel in eenvoudige uitvoering tegen een verlaagde prijs ontwikkelt zich gunstig. Voorts werden grote exportorders geaccepteerd teneinde de kostenomslag per eenheid te verlagen. Hierdoor kon de produktie geleidelijk weer worden uitge breid en kon voor 1958/59 een groter pro gramma worden ontworpen dan in het af gelopen boekjaar werd gerealiseerd. Een en ander heeft het resultaat over 1957/58 niet meer kunnen beïnvloeden. De direc tie is echter van mening, dat het een gun stige uitwerking zal hebben op de resulta ten van het .nieuwe boekjaar. STRAATSBURG (ANP) Bij de opening van de eerste zitting in 1959 van het Europese parlement te Straatsburg heeft de voorzitter, Robert Schuman, die bij acclamatie herkozen werd. nog eens gewezen op de moeilijkheden waarvoor dit parlement zich gesteld ziet doordat het comité van ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van de Europese gemeenschap nog steeds geen beslissing heeft genomen over de plaats van de zetel der Europese instellingen. Hij deelde mee binnenkort bij de ministers te zullen aan dringen op een spoedig besluit in deze kwestie, die eveneens onderwerp van be spreking zal uitmaken op de bijeenkomst van de raad van ministers op 20 en 21 januari in Brussel. Schuman zei in zijn openingstoespraak verder zich af te vragen, of het reglement van het Europese parle ment wel voldoende waarborgen biedt voor de volbrenging van de gestelde taken. Het is noodzakelijk, zo betoogde hij, dat het parlement een doeltreffende en zo mogelijk preventieve controle kan uitoefenen. Hij verzocht het parlement over deze kwestie op de huidige zitting van gedachten te wis selen. Tot ondervoorzitter van het Europese parlement werd herkozen de Nederlander C. P. Hazenbosch. Deze zitting van het Europese parlement wordt slechts bijgewoond door twintig Franse parlementsleden van de zesendertig, die er nominaal deel van uitmaken, omdat verscheidene afgevaardigden in november niet herkozen werden in de Franse Assem blee. Het Europese parlement heeft gisteren voornamelijk een verslag van de Franse socialist Lapie behandeld over dé vraag stukken, die verband houden met de open stelling der markten en de regels inzake de concurrentie. De vice-voorzitter van de executieve commissie van de E.E.G., de Italiaan Mal- vestiti. verklaarde bij zijn beantwoording van de sprekers, dat de liberalisatie in Frankrijk heel wat hinderpalen uit de weg heeft geruimd, die de deskundigen ernstige zorgen bereidden. Hij zei van mening te Adverts Uw levenslust bewaren met jonge klare! De Indonesische minister van Landbouw Sad.jarwo, heeft woensdag verklaard, dat Indonesië in 1959 een tabaksproduktie van 100.000 balen verwacht. Voorts zei de minister nóg eens dat Indonesië pogingen in het werk stelt om de tabakshandel van Nederland naar andere Europese landen te verplaatsen. Hiervoor worden onderhandelingen ge voerd met Duitse en Belgische gegadig den. In verband met het sterk gestegen pre mie-inkomen en tot meerdere zekerheid van de verplichtingen tegenover verzeker den is het geplaatste aandelenkapitaal van de algemene verzekeringmaatschappij „Hercules" te Amsterdam in december 1958 geheel volgestort. Het maatschapplijk ka pitaal bedraagt 2.000.000.—, waarvan thans 1.000.000.geplaatst en geheel vol gestort (dit was f 650.000. De verlies- en winstrekening over het boekjaar 1 .juli 1957 tot 30 juni 1958 van H. A. de Vries' Ijzerhandel n.v. te Amers foort wijst een winst op goederen, na af trek van kosten, aan van 225.847 (v.j. 226.382). Afgeschreven werd tot een be drag van 42.255 101.253). Het winst- saldo bedroeg 164.175 120.082). Voorge steld wordt, zoals bekend, een dividend van 9 percent (v.j. lV-i percent) over een onveranderd kapitaal van 600.000; 11.000 wordt overgebracht op een te openen reke ning dividendreserve. Ten gevolge van de afneming van de goederenvoorraad en het debiteurcnsaldo kon de directie wederom tot zelffinancie ring overgaan, hoewel de Iiquiditeitspositie per balansdatum nog steeds niet geheel bevredigde. Door een iets beter rendement werden de recessiegevolgen opgevangen. Dit betere rendement werd onder meer veroorzaakt door een, zij het ongewenste, vermindering van de export-, transito- en commissietransacties, welke uiteraard met kleine winstmarges geschieden. Deze transacties beïnvloeden het gemiddelde rendementspercentage, zonder van belang rijke invloed op het onkostcncijfer te zijn. Gedurende de verstreken maanden van het lopende boekjaar gaf de omzet een be vredigende ontwikkeling te zien. De direc tie vertrouwt ook het lopende boekjaar met bevredigende resultaten te kunnen afsluiten. In de op 23 januari te houden buitenge wone algemene vergadering van aandeel houders van Vcnco n.v., Amsterdam (fa briek van medicinale drop- en hoestartike- len en suikerwerken) zal onder andere worden voorgesteld de nominale waarde der aandelen van 700 te brengen op 1000 door bijschrijving ten laste van de reserve. Verder zal worden voorgesteld in ver band hiermede een zogenaamd belasting dividend uit te keren van 10%percent. Hierdoor wordt het geplaatste en volge storte kapitaal van f 444500 gebracht op 635000. Advertentie DE AUTOLAK De Federatie van Nederlandse Expedi teursorganisaties heeft in een brief aan het ministerie van Financiën haar bezwa ren uitgesproken tegen „de sinds 5 janua ri toegepaste verhoging van omzetbelas ting op ingevoerde goederen, terwijl deze wijziging nog niet in het staatsblad is ge publiceerd" De ontvangers der belastin gen zijn echter wel van de inhoud op de hoogte gesteld, aldus de federatie. De fe deratie heeft hiertegen principiële bezwa ren. Bovendien is zij van mening dat de expediteurs en de handel door deze gang van zaken moeilijkheden kunnen onder vinden. De rijwielen- en motorenfabrieken Bata vus n.v. te Oudeschoot (Fr.) besloten het oude fabrieksgebouw te Heerenveen weer in gebruik te nemen. In dit gebouw zal de produktie ter hand genomen worden van voor export naar de V.S. en Canada be stemde fietsen. Het gebouw dat thans be trokken zal worden diende uitsluitend tot opslagplaats sinds men in 1956 een nieuw complex in Oudeschoot betrok, waar nu uitsluitend nog voor de binnenlandse markt gefabriceerd zal worden. In Heerenveen zal een uitbreiding van werkgelegenheid komen voor 40 tot 50 mensen. 57. Toen de inspecteur van belastingen beneden kwam, werd hij juichend door de hoteleigenaar en de ministers begroet. „U hebt mijn hotel van die verschrikkelijke Joppe-stam bevrijd!", juichte de heer Sneutjes. „We zagen ze vluchten, alsof de duivel op hun hielen zat! Dank u! Ik be gin bijna van belasting te houden!" „Een keurige, overrompelende actie", prees ook de minister van Oorlog. „En een diploma. tiek succes", vulde de minister van Buiten landse Zaken aan. „Mijn belastinginspec teurs weten van aanpakken", bracht de minister van Financiën trots in het midden. „Ge hebt u uitstekend van uw taak ge kweten, inspecteur". De ambtenaar bleef staan en keek hem met zijn bleke vreugde loze ogen aan. „Mijn taak in de zaak Joppe is nog niet volbracht", kraste hij, „zij heb ben nog een huisje in de bergen. Daar ga ik beslag op leggen". Panda hoorde deze opmerking en verbleekte. „Ook dat nog!", dacht hij. „Straks moeten dus die arme Joppes hun huisje uit.... Nee, dat wordt te erg. Ik moet ze helpen tegen die ver schrikkelijke inspecteur. Het is allemaal MIJN schuld. Ik had ze nooit naar de stad moeten brengen!" En hij rende het hotel uit, op zoek naar de voortvluchtige familie zijn, dat de Commissie geen volmacht heeft de investeringen van de vliegtuig- en auto mobielindustrie, alsmede die van de elek tronische industrie te leiden en te coördi neren. Hij zei verder, dat de Commissie het als haar plicht zal beschouwen het parle ment in te lichten over de fiscale proble men in de zes landen en over het gebruik van heffingen, die gelijk te stellen zijn met douanerechten en die het profijt, dat voor de bevolking voortvloeide uit de afschaf fing van deze rechten, teniet zou doen. He) Westduitse lid van de Commissie Von der Groeben verklaarde, dat de E.E.G. zich dit jaar vooral zal bezighouden met de concurrentievraagstukken. Een gezondere concurrentiepolitiek zal belangrijk bijdra gen tot stabilisatie van de binnenlandse markten, zei hij. Er bestaat nog onzeker heid over de wijze waarop artikel 85 van het verdrag moet worden geïnterpreteerd. In ieder geval is de Commissie voornemens de regels, die met betrekking tot de con currentie zijn opgesteld, te doen toppassen. De Commissie verwacht dat de wetgeving in de zes landen in dit opzicht gecoördi neerd zal kunnen worden. De exportkartels vallen, aldus Von der Groeben, zonder enige twijfel onder de bepalingen van het verdrag. Aangezien de toestand op dit ge bied in alle landen verschillend is, zullen ook altijd in de lid-staten niet dezelfde maatregelen toegepast kunnen werden in de strijd tegen de kartels. De Commissie acht het dumpingsvraagstuk van groot be lang en zal hieraan alle aandacht wijden, zei hij. Het Europese parlement zal vandaag het verslag van de Nederlandse afgevaardigde Posthumus over het kernenergiebeleid be handelen. NEW YORK, (Reuter) De Ameri kaanse senator Humphrey, die onlangs een onderhoud van acht uur heeft gehad met de Russische minister-oresident Kroesjtsjev, schrijft in het tijdschrift „Li fe", dat Kroesjtsjev de communes in com munistisch China ouderwets en reactio nair heeft genoema. Wij hebben er kort na de revolutie proeven mee genomen, maar dal stelsel werkt niet. Het is lang niet zo goed als dat van de staatsboederijen en collectieve boerderijen. Produktie zonder prikkel, dat gaat niet". Humphrey merk te op: „Dat is nogal kapitalistisch". Kroesjtsjev antwoordde: „Noem het zoals u wilt. maar het werkt" Over Eisenhower zei Kroesjtsjev, aldus Humphrey, dat de Amerikaanse presi dent „een heel eerlijke man is, die vrede wenst". Over oud-president Truman zei hij: „Ik mocht Truman niet. Ik had een hekel aan zijn politiek, maar Truman nam besluiten"- Kroesjtsjev had geen goede woorden voor de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, aldus Humphrey. Kroesjtsjev heeft Humphrey, toen zij over Berlijn spraken, gewezen op uitla tingen van Amerikaanse leiders, volgens welke zo nodig tanks zouden worden ge bruikt om de huidige status van Berlijn te handhaven. Kroesjtsjev drukte de vinger tegen de borstkas van de senator en riep verscheidene malen: „Men moet mij niet bedreigen. Wij hebben ook tanks, heel veel tanks, en ik zeg u. wij zullen ze gebrui ken Wij hebben ook raketten, die wij van uit de Sovjet-Unie kunnen zenden". Een vrije stad Berlijn kan louden tot het bre ken van het ijs tussen dé Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, aldus Kroesjtsjev. Humphrey schrijft verder, dat de Russi sche minister-president hem heeft mee gedeeld, dat de Russen moeilijkheden heb ben met het beproeven van hun nieuwe raket met een reikwijdte van 14.000 kilo meter, omdat er in de Sovjet-Unie geen plaats is voor een proef met een dergelij ke raket 7ïi moet in gedeelten worden &yyyooccrt&yyyY*yxyxyyyyyyx)ccoyyyxccettx^^ WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Op pad. De Amerikaanse evengelist Billy Graham zal op 13 januari uit New York vertrekken voor een nieuwe kruistocht van acht maanden naar Australië, Nieuw-Zeeland, Indonesië, Malakka en Singapore. Over uitnodigingen voor be zoeken aan Japan, Cairo, Jeruzalem en Berlijn heeft Graham nog niet beslist. Drama. De achttienjarige Hongaarse, Klara Sarkany, is er ondanks een zwa re verwonding in geslaagd met haar ouders en zuster naar Oostenrijk te vluchten. Vlak bij de grens in de om geving van Schattendorf stapte Klara op een mijn die haar een voet afrukte. De andere familieleden sleepten haar naar Oostenrijks grondgebied, waar zij onmiddellijk in een ziekenhuis werd opgenomen. A.A.A. Op 16 januari zal onder voorzitter schap van Lord Russell in Londen een tweedaags congres beginnen van orga nisaties en groepen die in West-Europa actie voeren tegen de atoomoorlog. De auteur Priestley, kanunnik Collins en John Horner, een bestuurslid van de communistisch georiënteerde vak bond van brandweerlieden, zullen het congres toespreken. Op 18 januari zal te Frankfort een massabetoging tegen de atoomoorlog gehouden wox-den. Medeplichtig. De 39-jarige Westduitse journalist Robert Kremer is door een Westberlijnse rechtbank wegens me deplichtigheid aan de ontvluchting van een oorlogsmisdadiger naar Syrië ver oordeeld tot. vijf maanden gevangenis straf. Kremer had in 1953 meegeholpen om Hans Rademacher, een voormalige nazi-diplomaat die in Neurenberg ver oordeeld was en door de geallieerden gezocht werd wegens de moord op 1300 Joegoslavische Joden te laten vluch ten. Film. In Havanna is ontkend dat de Ame rikaanse filmacteur Errol Flynn werd gewond „toen hij met Fidel Castro deel nam aan operaties tegen de regerings troepen". Violeta Casals, omroepster van de opstandelingenradio zegt dat „Flynn Castro nooit heeft ontmoet". Flynn zou verklaard hebben te zijn ge wond toen hij, met een groep rebellen leiders door Cuba trekkend, door een regeringsvliegtuig werd beschoten. Middenweg. Generaal Humberto Delgado, die vorig jaar bij de Portugese presi dentsverkiezingen werd verslagen, is op de lijst van officieren buiten dienst geplaatst, omdat hij inbreuk heeft ge maakt op voorschriften over de disci pline. De generaal is „van de dienst ge scheiden", wat het midden houdt tussen gedwongen pensionering en ontslag, zo zei een regeringsambtenaar. Ontploffing. De ontploffing die dinsdag in de krantenwijk van Istanbul verschei dene gebouwen vernield heeft, is ver oorzaakt door 225 kilo dynamiet, dat was opgeslagen in het kantoor van een mijnbouwmaatschappij. Het aantal do den wordt officieel opgegeven als 23. Regen. In het dooi droogte geteisterde Is rael is voor het eerst in vele weken eni ge regen gevallen. Men twijfelt echter of het voldoende is om de oogst te red den. De regering heeft een speciaal bu reau opgericht om rapporten bij te hou den van verliezen die door de droogte veroorzaakt zijn en om de boeren van advies te dienen. Ook in Amman is woensdag enige regen gevallen. Verschoningsrecht. Van Republikeinse zij de is bij het Amerikaanse Congres een wetsvoorstel ingediend, dat beoogt aan journalisten hei recht te geven, de bron van hun informaties te verzwijgen. In twaalf staten wordt dit recht erkend. In de staat New York, waar men nog niet zover is. werd dezer dagen een mede werkster van de „New York Herald Tribune" tot tien dagen gevangenis straf veroordeeld, omdat zij weiger de de bron van een bepaald bericht te noemen. Huiswaarts. Ongeveer vijfduizend stam leden uit het Marokkaanse Rifgebergte en de noordelijke provincies hebben hun wapens aan de overheid afgegeven en vele keren nu huiswaarts als ant woord op het beroep dat koning Mo hammed V op hen heeft gedaan. De koning had gedreigd anders „ernstige maatregelen" te zullen treffen. Grof verzinsel. De aanhoudende berichten over een opstand in Mongolië die door Russische troepen onderdrukt zou zijn zijn dooi het persbureau Tass een „grof verzinsel" genoemd, afkomstig uit natio nalistisch Chinese bron. Volgens Tass zijn de berichten verschenen in Nieuw- Zeelandse kranten. Na het passeren van een kleine depres sie is in onze omgeving de luchtdruk lang zaam gaan stijgen. Dit hangt samen met de nadering van 'n rug van hoge druk, die zich uitstrekt van Groenland tot aan het zeegebied tussen de Azoren en Portugal Aan de oostflank van deze rug stroomt over de Noordzee onstabiele polaire lucht naar het zuiden. Hierin kwamen de afge lopen nacht tal van buien voor, die in het noordoosten van het land sneeuw, elders regen brachten. Op het vliegveld Twente lag vanochtend 8 cm. sneeuw. Ook in West Duitsland waarheen de depressie is ge trokken, is vrij vee) sneeuw gevallen. Mor gen komt er in het weerbeeld hier te lande nog niet veel verandering. Met de noorde lijke stroming komen enkele kleine storin gen mee, waardoor de kans op sneeuw- en regenbuien blijft bestaan. De temperatuur kan in de nacht iets beneden 't vriespunt dalen. WEERRA PFORTEN Vrjjdag 9 januari Zon op 8.46 uur, oiider 16.48 uur. Maan op 8.23 uur, onder 17.41 uur. Maanstanden 9 jan. 16 jan. 24 jan. 31 jan. 6.34 uur 22.26 uur 20.32 uur 20.06 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 8 januari Hoog water 2.43 en 15.02 uur. Laag water 10.48 en 23.07 uur. Vrijdag A januari Hoog water 3.34 en 15.51 uur. Laag water 11.37 en 23.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- M en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag A laatste 24 uur 5 <3 N S3 Den Helder geheel bew n 4 15 Ypenburg licht bew. nnw 7 Vlissingen zwaar bew. n 7 Eelde geheel bew. n 1 12 Twente sneeuw n 0 25 De Bilt sneeuwbui n 0 6 Eindhoven geheel bew w 1 1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wnw t 4 Helsinki geheel bew. zzw -1 0,3 2 Stockholm onbewolkt n -12 Oslo mist windst. -13 0 Kopenhagen licht bew. no 0 4 Aberdeen sneeuwbui nw -1 6 Londen half bew. nnw 1 1 Amsterdam sneeuwbui nnw 1 3 Brussel sneeuw wnw 0 4 Luxemburg sneeuwbui wnw 0 5 Parijs zwaar bew. w 2 8 Bordeaux geheel bew. nnw 7 3 Grenoble regen nw 5 8 Nice licht bew. w 11 0,1 8 Berlijn regen zzw Frankfort zwaar bew. w 4 München half bew. z 3 0,2 4 Zürich sneeuwbui w 9 Genève regenbui w 4 12 Locarno geheel bew. ono -1 0 Wenen zwaar bew. zzo 2 0 Innsbruck mist w -1 2 Rome zwaar bew. wzw 11 0,2 0,4 Ajaccio geheel bew. w 12 Madrid licht bew. wzw 8 0 Mallorca licht bew. wnw 14 0 Algiers onbewolkt zzw 6 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2