Noren en zien Puin en Doppie Het huis der Agenda voor Haarlem Liederenavond Henry Blackmon NAAIMACHINES 11 ïM radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Kloosterthriller De radio geeft vrijdag Burgemeester Van Hall over tunnelproblemen Tournee Nederlands Studentenorkest begonnen Lasser ranselde twee politiemannen af Kamerlid vraagt: Had neergestorte straal jager munitie aan boord? Tegen binnenschepen in het Noordzeekanaal Aannemers betaalden te hoge lonen Uitspraken Haarlemse rechtbank Kerkelijk Nieuws DOOR IRIS BROMIGE DONDERDAG 8 JANUARI 1959 m, s 1 WÈm, bL In deze rubriek hebben wij al eens meer betoogd, dat het moderne toneelrepertoire zich het best leent voor een televisiebewer king. Ons inziens heeft het meer kans van slagen dan de kostuumstukken, die een bepaling van een tijdsfeer verlangen, welke met de middelen van de t.v. zeer moeilijk realiseerbaar zijn, zeker niet met zo'n korte voorbereiding als doorgaans het geval is. De thriller in een klooster „Tussen leven en dood" naar het spel „Sister Mary Bonaventura" van Charlotte Hastings bleek uit de opvoering in het KRO-pro- gramma van woensdagavond uitstekend voor de t.v. geschikt, vooral dan door de effecten die de regie erin kon brengen, beeldeffecten, welke èn op de spanning waren gericht èn uit die spanning zelf voortkwamen. Wim Bary heeft daarvoor oog gehad, zodat een kwalitatief bevredi gende realisering ontstond met, voor ons gevoel, goed spel met het beeld, ook al verhinderde een wijdlopige dialoog dan wel eens een vlotte afwerking. Dat deed dan het streven naar kernachtige uit drukking oneer aan, maar het woog niet tegen Bary's verdiensten op. De omvangrijke bezetting, waarover hij beschikte, deed braaf mee aan de opzet om er een „geladen" voorstelling van te maken. Een trekje naar de melodramatiek was er niet vreemd aan. maar laten wij niet al te veel zout op slakken leggen: ze smaakten uitstekend. Jenny van Maerlant was heel spits en dapper als de voort varende zuster Mary Bonaventura en Eli sabeth Versluys gaf haar goed partij als een nerveus geëmotioneerde schilderes, die de strop in het verschiet ziet. Met Frits Butselaar, geknipt voor de rol van dr. Jef freys, vormde dit drietal de beziens waardigheid van de avond. Zulks in tegenstelling tot het rommelige en wel erg geïmproviseerde decor. Vooraf ging de dertiende aflevering van de rubriek „Vademecum", waarin prof. dr. Helene Nolthenius op boeiende wijze de kijkers iets vertelde over zangers van een hoofse muze. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen I HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De OntbijtcJub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARAj 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Viool en piano. 11.25 Voor de kleuters. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: Nederl landb.- kundigen vertellen van hun ervaringen op Ame rikaanse boerenbedrijven (2). 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Altblokfluit en clavecimbel. 15.10 Gram. VARA: 16.00 Muz.eaus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Dansmuziek. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Jazzclub. VPRO: 19.30 Gelovig leven, causerie. 19.45 Een stad in de natuur, caus. 19.50 VPRO-nieuws. 20.05 Litteraire causerie. 20.15 Pianorecital. 20.35 Europees comm. 20 45 Het atoom, caus. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.35 Pol. cabaret. 22.05 Jazzmuz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerie. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.35 Lichte muz. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Instr. trio. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. Gram. 14.30 Cello en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Metropole-orkest en solist. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Pianoreci tal. 18.05 Lichte muz. 18.30 Gram. 18.40 Zang en piano. 18.50 Regeringsuitz.EmigratierubriekHet ernigratiepraatje van H. A. v, Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Pol. caus. 19.30 Verz.progr. voor de sold. 20.30 Ja. met mij, schets. 20.35 De dwerg, hoorsp. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Waar de brede stroom der Maasklankb. 22.00 Kamerork. en sol. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Jazz. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Zang en luit. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.35 Kunstkaleido- scoop. 20.50 Ork.concert. 21.30 Strijkkwartet. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nieuws. Advertentie Van Nelle bestellen „Amsterdam heeft twee grote proble men, die ook het vorige jaar nog niet tot een oplossing kwamen: de oeververbin dingen onder het IJ en de zorgelijke finan ciële toestand", zei de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall in zijn nieuw jaarsrede voor de leden van de gemeen teraad. Het is volgens mr. Van Hall te betreuren dat ten aanzien van het tunnelprobleem de meningen van de Zaankant en van Amsterdam zo radicaal tegenover elkaar staan. „Ik kan mij niet aan de indruk ont trekken dat men zich aan de Zaankant blind staart op de nog geen 30 pet. van het verkeer over de Hemponten, dat niet voor Amsterdam bestemd is en dat men voor de ruim 70 pet. dei auto's, die wèl in Am sterdam moet zijn, aanneemt dat hier voor het probleem opgelost is indien zij per tunnel de zuidoever van het Noord zeekanaal hebben bereikt. Daar begint echter het Amsterdamse probleem: de verwerking van de toenemende verkeers stroom over de wegen naar de binnen stad". Over de financiële toestand zei de bur gemeester zich met zorg af te vragen hoe Amsterdam naar behoren de hem opge legde taken zal kunnen uitvoeren. Zeer noodzakelijke voorzieningen zijn tot nu toe achterwege gebleven door gebrek aan geldmiddelen. De burgemeester zei te ho pen dat dit jaar een nieuwe financiële ver houding tussen rijk en gemeenten uit de bus zal komen, die Amsterdam in staat zal stellen met een sluitende begroting over 1960 te komen. Met het afvuren van een kartonraket, op gesteld voor de ruïnekerk in Bergen, heeft burgemeester dr. W. Huygens woensdag na de lunch het. startsein gegeven voor de tournee 1959 van het Nederlandse Studen tenorkest. Der traditie getrouw zullen de musicerende studenten weer in Bergen hun slotrepetities houden. Op 19 januari zal het openingsconcert in Groningen wor den gegeven, hetgeen niet volgens de tradi tie is. In voorgaande jaren werd de pre mière steeds in Bergen gegeven. Burgemeester Huygens begroette, alvo rens tot het ontsteken van de raket over te gaan, het Studentenorkest hartelijk. Het speet hem, dat de geliefde repetitiegele genheid van de studenten, de ruïnekerk, nog steeds in restauratie is. Zij zullen het dit jaar met de zaal van een kinderspeel tuin moeten doen. De raket, een meters hoog gevaarte van karton in aluminium- kleur, wilde de burgemeester Lunotik do pen. Jammer genoeg verliep de start van de raket niet volgens plan. Er haperde heel duidelijk iets aan de eerste trap. Toen de burgemeester aan een afvuurkoord trok klonk er wel een knalletje doch daar bleef het aanvankelijk bij. Later kwam het De raket, die het startsein gaf voor de tournee van het Nederlands Studenten orkest. tweede deel van de raket heel moeizaam omhoog. De man in het kartonnen gevaar te, die een katrol zou bedienen, zag zich ge noodzaakt de tweede trap met zijn schou ders omhoog te werken. Maar tenslotte maakte zich toch uit de bovenkant van het gevaarte twee ballon netjes los, die langzaam in de richting van de zee verdwenen. Het gezelschap werd na dien in het raadhuis van Bergen ontvan gen. Jan Brassen' zal het orkest weer dirige ren, terwijl de fluitist Hubert Barwahser solist zal zijn in het fluitconcert van Mo zart dat op het programma staat. Dat ver meldt voorts de tweede symfonie van Schubert en een symfonie van Benjamin Britten. Bij de première in Groningen zal de tweede symfonie van de Nederlandse componist Rudi Escher, speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd en opge dragen aan het N.S.O., worden uitgevoerd. Het slotconcert zal op 30 januari in het Concertgebouw in Amsterdam worden ge geven. Het Nederlands Studentenorkest heeft voor zijn aanstaande tournee dit jaar Luik gekozen als buitenlandse stad waar het orkest een uitvoering zal geven. M. Ritsema overleden. Op 81-jarige leeftijd is in Appingedam overleden de heer M. Ritsema, erevoorzitter van de Bond van Smedenpatroons in Nederland Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Een gevangenisstraf van twee maan den vorderde de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage tegen 34-jarige lasser uit Middelharnis die bij een relletje op de dijk van Overflakkee twee politieagenten had afgeranseld. ,,'s Avonds komen velen op die dijk lum melen. Je zou het een opstand der horden kunnen noemen", meende de president. Op een avond kwamen twee politieagen ten een dronken man arresteren. De lasser schoot te hulp en de ongeveer 300 mensen die er rondhingen, deden mee. Een agent kreeg een trap in het gezicht. Hij liet van pijn zijn gummistok vallen. De lasser greep deze en ranselde de beide agenten af. De president zei zich erover te hebben verwonderd dat de agenten niet naar hun pistolen hadden gegrepen. Hij vond het keurig dat zij zich zo hadden beheerst.. „Je weet nooit wat je boven het hoofd hangt als politieagent, als je daar 's avonds dienst hebt. Tegen 300 man kun je niet op." De president vroeg de verdachte of er geen voetbalclub in het dorp was. „Ja wel", antwoordde deze. „Dan kun je daar beter je vrije tijd aan besteden, in plaats van rond te hangen en teveel in kroegen te komen." De verdachte had een doktersattest meegebracht, waarin stond dat zijn moe der overspannen zou raken als hij de ge vangenis in moest, omdat hij kostwinner is. Maar de procureur-generaal wilde daar niets van weten. Hij meende dat een dergelijk ergerlijk optreden slechts met gevangenisstraf kon worden gestraft. Het hof zal 21 januari arrest wijzen. De liederenavond, die de Amerikaanse bariton Henry Blackmon woensdag in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem gegeven heeft, had niet de betekenis van een debuut.^Reeds bij een voorgaande gelegenheid heeft men met de kwaliteiten van deze vocalist kennis kun nen maken. Maar deze eerste ontmoeting heeft de belangstelling voor het tweede optreden van Henry Blackmon niet kun nen stimuleren. En evenmin heeft de aan kondiging dat wij hier te doen hadden met een fenomenale zanger een gunstige in vloed daarop gehad. Iets meer dan twin tig toehoorders luisterden nu naar de voor drachten van aria's, liederen van Beetho ven, Schubert en Ravel, volksliederen en negro-spirituals. En zij deden dit met een hartelijke tegemoetkomendheid, die een ongedwongen contact met Henry Black mon en zijn begeleider, de pianist Koos Bons, bewerkte en de leegte van de zaal deed vergeten. De indrukken, die Blackmon op deze avond gegeven heeft, hebben bewezen, dat het inderdaad gerechtvaardigd is om te spreken van een fenomenaal zanger, echter met dit voorbehoud, dat deze kwa lificatie wordt betrokken, op de dramati sche kunst. Daarvoor heeft zijn fraaie na tuurstem de noodzakelijke expressieve, expansieve grootheid, daarvoor kan die stem bezield worden met de essentie van innerlijk ervaren emoties en daarvoor kan ook een karakteristieke mimiek van bij zondere betekenis worden, zoals bij de voordracht van aria's uit de opera's „Be renice" en „Scipio" van Handel, waarme de deze liederenavond zo overtuigend werd begonnen. Eenzelfde spanning werd ken merkend voor de aria „Why do the nations so furiously rage" uit „De Messias" van dezelfde componist, waarbij echter de oratoriumcoloratuur overwoekerd werd door de ongeremdheid der dramatiek. Met opvallende innerlijke beheersing be naderde de zanger hierna een ander facet van de vocale kunst, met name dat van het lied, met de zeer doorvoelde vertol king van vier van de zes „Geistliche Lie- der" van Ludwig van Beethoven, maar hierbij openbaarde zich evenwel ook de noodzaak van vervolmaking van de adem- techniek terwille van intonatie, aanzetten en egalisatie van registertimbre, hetgeen ook gold voor de vier liederen van Franz Advertentie Van Nelle bestellen I Het eerste kamerlid de heer Polak (Comm.) heeft aan de minister van de fensie gevraagd of het waar is dat het dezer dagen bij Huis ter Heide neergestor te vliegtuig munitie aan boord had en zo ja, of het ontploffen van deze munitie dan heeft bijgedragen tot de zeer ernstige ge volgen van dit ongeluk. Voorts vraagt de heer Polak of de minister niet van oor deel is dat het, gezien het herhaaldelijk verongelukken van militaire vliegtuigen, waarbij deze eveneens herhaaldelijk op be woond terrein neerstorten, dringend ge wenst is oefenvluchten niet te doen plaats hebben met munitie aan boord, daar dit de noodlottige gevolgen van eventuele on gevallen slechts kan vergroten. Tijdens een aan boord van de .Wester- dam" gehouden persconferentie van de Kon. Ned. Reedersvereeniging kwam ook de kwestie ter sprake, die te Amsterdam aanhangig is gemaakt met betrekking tot het Noordzeekanaal. Een van de bestuurs leden, de heer W. Rehbock, directeur van de Hollandse Stoomboot Maatschappij en lid van de Kamer van Koophandel te Am sterdam, gaf als zijn mening te l eunen, dat het Noordzeekanaal bedoeld is voor de zee scheepvaart. De minder snelle binnensche pen, die er ook gebruik van maken, vormen zijns inziens een ernstige belemmering. Een van de oplossingen zou moeten zijn een parallel lopend kanaal voor de binnenvaart. Schubert, waarbij men nochtans onder de indruk kon komen van de intensiteit van voordracht en bewondering mocht hebben voor een goede uitspraak. Veel meer even wicht in technische beheersing was er voor de met gave klank voorgedragen lie deren uit „Don Quichotte a Dulcinée" van De Amerikaanse bariton Henri Black mon, die woensdagavond in het Concertgebouw in Haarlem een zang recital gaf. Maurice Ravel, die daardoor hooptepun- ten op deze avond konden worden. En ten slotte voelde de zanger zich met „The Boatmen's dance" en „The day is no more" alsmede met drie negro-spiri- tuals volmaakt in zijn element. De pianist Koos Bons verdient bijzondere waardering voor zijn eenheidscheppende en muzikale begeleidingen. Uit dank voor de warme bijval zong Henry Blackmon 4en slotte nog met verstilde religieuze ontroering „Steel away to Jesus" als een persoonlijk getui genis. P. Zwaanswijk Advertentie Van Nelle bestellen 1 Vier gevallen van overtreding der loon- voorschriften in de bouwvakken zijn door de Haagse politierechter berecht. Een Leidse stucadoorspatroon hoorde 2.000 boete tegen zich eisen, omdat hij, naar hij zei, onder de drang van langzaamaan-ac- ties en staking in de afgelopen zomer, een tijdloon had betaald, dat zowel op basis van de oude voorwaarden als op basis van de nieuwe c.a.o. te hoog was. De officier van Justitie noemde het onrustbarend, dat bouwvakpatroons zich niet houden aan de onderling overeengekomen normen. Of schoon deze patroon niet georganiseerd is dient hij zich aan de spelregels te houden, 's Lands economie zal schade ondervinden indien niet strak de hand aan de voor schriften wordt gehouden. De verdachte verklaarde zijn werk op tijd te hebben moeten opleveren. Door wanprestatie van de arbeiders had hij veel schade ondervonden. Hij was daar door zelfs een werk van 195.000 kwijt ge raakt. De enige manier om het werk klaar te krijgen was een hoger dan het toege stane loon uit te betalen. Hij werd veroordeeld tot 250 boete waarvan 150 voorwaardelijk. Een Haagse vennootschap onder firma, die als onderaannemer voor metselwerken optreedt, werd conform de eis tot 500 boete, waarvan 400 voorwaardelijk, ver oordeeld. Betoogd werd, dat men, toen de overtreding werd geconstateerd, in het on zekere verkeerde, welke lonen men als niét-georganiseerd bedrijf moest betalen. Gerekend naar het tegenwoordige tarief- loon waren de uitgekeerde lonen enige percenten te hoog. Een wegenbouwer uit Katwijk had zijn straatmakers een tijdloon naar eigen goed dunken uitgekeerd. Dat was naar de oude normen te hoog en volgens de nieuwe, niet toegepaste tarieven, voor vier jonge krach ten te hoog en voor de anderen iets te laag. Hij kreeg dezelfde straf als de Haag se firma. Een aannemer uit Delft had zijn tarief administratie niet in orde gehad en te veel betaald. Daar zijn bedrijf surséance van betaling heeft aangevraagd werd hij tot 250 boete veroordeeld, waarvan 200 voorwaardelijk. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen in de appèlzaak tegen een 62-jarige Haarlemse fabrikant, die op 2 april op de Schipholweg een ziekenauto van de Haar lemse GG en GD in het voortrijden hinder de, het vonnis van de kantonrechter be vestigd met uitzondering van de opgeleg de straf (twee weken hechtenis en vijf jaar intrekking van het rijbewijs). De man werd nu veroordeeld tot een boete van 200 subs. 30 dagen hechtenis en een jaar intrekking voorwaardelijke met twee jaar proeftijd. De officier van Justitie had dezelfde geldboete geëist, doch daarnaast drie maanden intrekking onvoorwaarde lijk. In de appèlzaak tegen een 58-jarige bloembollenkweker uit Lisse, die in de be bouwde kom van Bennebroek de maxi- mumsnelheidsgrens van 50 kilometer zou hebben overschreden, conform de eis het vonnis van de kantonrechter bevestigd en verdachte vrijgesproken. De officier had zich niet akkoord verklaard met de ma nier waarop de rijkspolitie in Bennebroek de snelheidscontrole verrichtte. De zaak tegen een 53-jarige Amsterdam se taxichauffeur, die geen voorrang ver leende aan een automobilist, die uit de uit rit van het parkeerterrein van Schiphol de Schipholdijk wilde oprijden, verwees de rechtbank terug naar de rechter-commis- saris. Dit voor een nader onderzoek naar de vraag, of de verbindingsweg tussen het parkeerterrein en de Schipholdijk een uit rit is of een weg van gelijke rangorde. De officier van Justitie had met vernietiging van het vonnis van de kantonrechter vrij spraak geëist. Advertentie Van Nelle bestellen 1 DONDERDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: Uitvoering van het Ballet der Lage Landen, 20 uur. Concertgebouw: Zangrecital door Henri Blackman, 20 uur. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Wijk bij Heusden J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Bedankt voor Uitwijk (N.Br.) A. Westra, vicaris te Berlikum (Fr.). Bapt. gemeenten Beroepen te Treebeek H. v. d. Werf te Emmen. Geref. Kerken Aangenomen naar 's-Gravenhage-Moer- dijk (2de pred.pl.) D. Bouwknegt te Wol- phaartsdijk, die bedankte voor Appinge- 'dam (vac. A. J. Janssens). Geref. Gemeenten Bedankt voor Moercapelle A. F. Hon- koop te Goes. HOOFDSTUK IV. 15. Er zaten die middag maar vier mensen aan tafel, want Judy noch Derek was aanwezig. Toen meneer Cedar vroeg, waar Judy was, werd hem door zijn vrouw gezegd.dat zij met Derek en enige vrienden naar een dans partijtje gegaan was en Pauline zei niets, hoewel zij wist dat Judy naar het feestje bij de Lepworths gegaan was en Derek ergens anders was gaan biljarten. Het feit dat Pauline op de heide verdwaald was. had, naar het leek, op de familie Cedar met uitzondering van Mark niet veel indruk gemaakt. Mevrouw Cedar had die middag een enigszins stormachtige ver gadering van het Kindertehuis meegemaakt, waardoor haar gedachten waren afgeleid. Meneer Cedar had over het incident in het geheel niets gezegd en Judy was>Pau line's kamer binnengestormd, om haar de nieuwe jurk te laten zien, die zij voor het feestje had aangetrokken. Derek was al uitgegaan voor Pauline terug was. Na het diner hadden zij om de haard in de zitkamer plaatsgenomen om koffie te drinken. Mark en zijn vader praatten over een mogelijke uitbreiding van de fabrieks gebouwen, terwijl Pauline naar hen zat te kijken. Zij le ken toch wel zeer sterk op elkaar: de vorm van het hoofd de lijn van de kin, de diepliggende ogen. De mond van Mark was niet zo samengeknepen als die van zijn vader en zijn oren lagen ook plat tegen zijn hoofd inpiaats daar van af te staan. De gelaatskleur van de oude man was blozend, terwijl die van Mark bruin was en als Mark glimlachte, zoals hij juist nu deed, leken zij in het gehel niet op elkaar. Maar Pauline wist dat er in beide man nen iets was, dat vrees inboezemde. Dat de macht, de kracht van gevoelens en de meedogenloosheid, waarvoor Cedar door ieder lid van zijn familie op één na, gevreesd werd, ook in Mark's karakter aanwezig waren en een waarschuwende stem deden horen. Als zij Mark lief zou krijgen, zou zij zich in een diep en gevaarlijk vaarwater begeven. Gedurende de laatste acht jaar had zij een actief sociaal leven geleid, hetgeen haar in aanra king had gebracht met vele aantrekkelijke jongelui en toch was zij in feite onbereoerd gebleven. Weinigen van hen had het aan sociale omgangsvormen ontbroken, en kelen waren voorbestemd voor schitterende carrières en velen waren prettig gezelschap geweest. Maar nooit, totdat Mark .Cedar haar die middag in zijn armen had gehouden, had zij vermoed, dat een man haar bloed zo door haar aderen zou kunnen jagen en haar hart doen opspringen van geluk als een in het zonlicht klaterende fontein. Van al die vlotte en plezierige jongelui, die zij gekend had, moest het juist Mark Cedar zijn, die haar dit deed beseffen. „Wat heb je met Pallis gedaan, Mark?" „Hem gisteren ontslagen." „Denk je, dat er moeilijkheden van zullen komen?" „Niet zoveel als er geweest zijn, wanneer hij in dienst gebleven was. We hebben altijd een goede ver houding met onze werklui gehad. Ik ben niet van plan om de een of andere misselijke agitator die verhou ding te laten bederven. Ook de oudere arbeiders moes ten niets van hem hebben. Die kreeg hij niet mee. De jongeren zijn echter gemakkelijker te beïnvloe den." „En minder happig op werken. Ik geloof, dat je ge lijk hebt gehad. Snijd de zachte plekken er maar uit. Ze breiden zich uit, voor je het weet. Dat doet me trouwens aan Derek denken. Toont hij zijn gewone scherpe belangstelling voor de zaak?" Pauline zag, dat mevrouw Cedar een ogenblik in el kaar kromp bij het horen van de sarcastische stem van haar man. Van al haar kinderen was Derek haar het liefst. „Derek is.Derek," zei Mark kortaf „H'm. Kom even mee naar mijn studeerkamer, Mark. Er zijn een paar financiële kwesties, die ik met je wilde bespreken." De twee mannen gingen de kamer uit. Lallie nam de gebruikte koffiekopjes mee naar de keuken en me vrouw Cedar nam haar borduurwerk op. Voor Pauline was dat ingewikkelde stuk borduurwerk het moest dienen als bekleding voor de leuning van een stoel het symbool geworden van mevrouw Cedar's een zaamheid. Wanneer men haar sociale werk in de ge meente kende en haar nog vrij jonge en energieke kin deren, zou men die eenzaamheid niet gauw hebben vermoed. Maar Pauline wist uit ervaring, dat men in een menigte maar al te vaak eenzaam kan zijn en dat die eenzaamheid ook weer door één enkel mens kan worden weggenomen. Zij bewonderde mevrouw Cedar om de manier waarop zij aan de wereld een gelukkig gezicht toonde. Zij had al de deugden en som mige van de bekrompenheden van haar klasse en aan de goedheid van haar hart behoefde men in het ge heel niet te twijfelen. Het verdiende een warmer waardering van de wereld cn dit was de reden, dat Pauline zich in de eenzame avonduren vaak bij haar voegde, hoewel het voor haar de opoffering betekende van zeer op prijs gestelde uren van muziekgenot. „Ik maak mij tegenwoordig een beetje ongerust over Judy, Pauline. Zij is zo rusteloos en onbereken baar," zei mevrouw Cedar, met gefronst voorhoofd naar het patroon van haar werk kijkend. „Groeistuipjes. Het is jammer, dat zij niet het een of ander werk heeft, dat haar energie opeist." „Dat ben ik met je eens. Maar zij moest toch eigenlijk gelukkig zijn. Zij geniet een grote vrijheid en behoeft zich niets te ontzeggen als zij iets graag heb ben wil. Zij is een knap meisje en zal wel gauw trou wen. Bovendien heeft zij een hoop vrienden en vrien dinnen. Ik zou zeggen, dat zij toch alles heeft, wat een meisje gelukkig kan maken." „Behalve iets om zich in vast te bijten," zei Pauline langzaam. „Een gemakkelijk leventje is niet voor iedereen geschikt en ik geloof dat Judy behoort tot dat energieke type, dat des te gelukkiger is naarmate er meer moeilijkheden te overwinnen zijn. Zij heeft veel energie en niets om die op uit te leven." „Maar er is zoveel werk, dat zij zou kunnen doen. Verschillende plaatselijke organisaties zitten te sprin gen om vrijwillige werkkrachten en als zij het maar eens proberen wilde, zou zij zelf verbaasd zijn over de voldoening, welke sociaal werk kan geven." „Ik vrees, dat Judy nog een beetje jong is om zich tot dat soort werk aangetrokken te voelen. De jonge lui zijn nu eenmaal egoïst., hetgeen niet meer dan natuurlijk is." „Nu, maar ik ben thuis altijd erg gelukkig geweest. Natuurlijk weet ik wel, dat mijn vader dominee van een grote gemeente was, waardoor ik tegen wil en dank in die plaatselijke activiteiten werd betrokken, maar zowel mijn twee zusters als ikzelf hebben er al tijd plezier in gehad. Soms denk ik wel eens dat het de gelukkigste tijd van mijn leven is geweest." (Wordt vervolgd) TENTOONSTELLINGEN Galerie Etroit: Expositie „Konkrete kunst", tot 20 uur. In 't Goede Uur: Expositie grafisch werk van A. J. Veldhoen, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De vlucht van captain Blood", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Thea ter: „The key", 18 jr., 18.45 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Das madchen Rosemarie", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Lente in Italië", 14 jr., 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Laila", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Zarak", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Vrou wen zonder mannen", 18 jr., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert, 2122 uur. Gebouw Vrijzinnig Hervormden: „Weten en werken": prof. M. A. Beek houdt lezing over „Azië", 20 uur. Concertgebouw: „Oost en West": prof. dr. Joh. J. Hanrath houdt lezing over „Syrië", 20 uur. VRIJDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: Het Nederlands Ballet geeft een uitvoering (G. en W.), 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.3012.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Etroit: Expositie „Konkrete kunst", 1020 uur. Huis Van Looy: Kerstexpositie „Kunst zij ons doel", 10—12.30 en 13.30—17 uur. In 't Goede Uur: Expositie grafisch werk van A. 'J. Veldhoen, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerka", a.l., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Haven der hartstoch ten", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Vergiss mich nicht", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Das madchen Rosemarie", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Arrivederci Roma". a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „The Vikings", 14 jr., 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Drums across the river", 14 jr.. 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Mon oncle", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Tar- zan vecht voor zijn leven", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert, 2122 uur. Minerva Theater (foyer): Willy Moret draagt „De liefde van zeven poppen" van P. Gallico voor (Heemsteedse kunstkring), 20.15 uur. Advertentie Van Nelle bestellen I Stijf en humeurig liepen Pum en Doppie naar de plaats, waar hun verlaten tent stond. „We zullen hem moeten afbreken en ergens anders opzetten!", zei Pum. „Ja, maar dan vooral uitkijken, dat we hem weer niet vlak op een mierennest zetten!", zei Doppie. Ze zagen nu in het licht goed, hoeveel van die lastige insecten er onder hun tent krioelden. Pum huiverde ervan. „Brrrwat xoas dat een griezelig gevoel!" „Ja", zei Doppie. „Ik zit vol mierebeten!" Zo gauw mogelijk braken ze de tent af 4647

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7