Haarlemse raad wenst afzonderlijke subsidiëring voor de Sionskerk VOOR DE PRET Pools-Nederlandse muziekavond Verhoging van elektriciteits- en gastarieven per 15 januari ster Beeld NAAR DE BOLLEN Tweedaagse verkenning Verlichting van driewielers ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM '^Brieven aan de redactie 5 Burgerlijke Stand van Haarlem Drie benoemingen bij muziekschool van Toonkunst Toernooi thuisdammers Ruilbeurs voor de jeugd (4) Kerstboomvuren laaiden weer hoog op Programma's gewijd aan klassieke meesters Jan Ligthartherdenking Receptie van DES „Nut en Genoegen" naar NATU-concours DONDERDAG 8 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van Mensen en Dingen DE HAARLEMSE RAAD heeft zich woensdagmiddag niet kunnen verenigen met een pre-advies van B. en W., volgens welke afwijzend zou moeten worden beschikt op een verzoek om een subsidie-bijdrage van de Nederlands hervormde gemeente van Spaamdam en Spaarnwoude in de bouwkosten van de Sionskerk. Met 23 tegen 8 stemmen werd een motie-Albrecht aangenomen, waarin een voorstel tot subsidieverlening wordt bepleit, dat los zal staan van de in juni van het vorige jaar aanvaarde subsidieverordening inzake de bouw van kerken en bezinningshuizen. De meerderheid van de raad achtte de verlening van een bijdrage in de bouw van de Sionskerk wenselijk op grond van billijkheidsover wegingen. Slechts de V.V.D.-fractie stemde tegen. Het college van B. en W. was verdeeld ten aanzien van dit vraagstuk: drie wethouders steunden de motie. De overige voorstellen werden alle aangenomen. Zo verhoogde de raad na ipele discussie presentiegelden van raadsleden, evenals gas- en elektriciteits- rieven voor kleinverbruikc cers per 15 januari. De benoemingen geschiedden amj tarieven voor conform de voorstellen. De nieuwjaarsrede van de burgemeester (die wij in ons blad van gisteren publiceerden) werd namens de raad beantwoord door de heer Van der Veldt. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid de heer D. Dijksman werden in orde bevonden, nadat de heer Albrecht had opgemerkt, dat de raad formeel niet in kennis was gesteld van de ontslagaanvrage van de heer Van Duin, in wiens plaats het nieuwe raadslid benoemd is. Het voorstel tot afwijzing van de sub sidie-aanvrage voor de Sionskerk ontmoet te nogal wat weerstand. De heer Mars e- 1 i s Hartsinck (Prot.Chr.) schetste nog eens de langdurige en moeizame totstand koming van het kerkgebouw en meende, dat het kerkbestuur naar billijkheid recht had op een subsidiebijdrage. De heren Albrecht (Arb.) cn Van L i e m t (K.V.P.) waren het met hem eens. De eerstgenoemde stelde vast, dat met uit zondering van de datum van inwerking treding, de stichting van de kerk voldeed aan alle eisen van de subsidieregeling. „Wij moeten niet formeel zijn, als aan de geest van een zaak tekort gedaan wordt", meende hij, waarna hij een door K V.P.- en Prot.Chr.-leden gesteunde motie indiende, waarin gesteld werd, dat de bepalingen van de subsidieregeling van toepassing zijn op de Sionskerk en dat daarom naar bil lijkheid een subsidie zou moeten worden verleend. Met deze opvatting was de heer Stof fels (V.V.D.) het niet eens. Ofschoon zijn fractie indertijd tegen de verordening in zake kerkbouwsubsidies was, wildé hij dit geval aan de aangenomen regeling-toetsen, waarbij hij echter tot de conclusie kwam, dat subsidieverlening voor de Sionskerk niet onder de verordening gebracht zou kunnen worden. Wel sprak hij van een „sneu geval", omdat als de bouw van de kerk nog meer vertraagd zou zijn, het kerkbestuur wèl voor subsidie in aan merking zou zijn gekomen. De voorzitter vertolkte de gevoelens van de meerderheid van het college, toen hij zei, dat B. en W. zich zeer tot hun spijt op formele gronden genoodzaakt zagen het verzoek van het kerkbestuur af te wijzen. Hij zag pok geen reden voor de kerk een buiten de verordening vallende subsidie toe te kennen. „Als wij hier mee beginnen is het einde zoek. Vele kerken zitten met een enorme schuldenlast", aldus de spreker. De heer Bakker nam in het college een minderheidsstandpunt in. Hij herinnerde aan de toezegging van de voorzitter, ge daan tijdens de debatten over de subsidie verordening in juni 1958, te zullen over wegen of voor de Sionskerk niet een aparte subsidie zou kunnen, worden verleend en meende, dat dit naar billijkheid zou moeten worden gedaan. Hij achtte een toekenning gekoppeld aan de verordening niet juist. Liever zag hij een aparte subsidiëring. Wethouder H a p p die aanvankelijk tot de meerderheid van het college had behoord, zei door de argumenten van de sprekers uit de raad te zijn overtuigd van de juistheid van subsidiëring. Zijn ambtgenoot Geluk zag eveneens de billijkheid van een bijdrage in, maar meende, dat deze alleen zou kunnen ge schieden als de datum van inwerkingtre ding van de verordening zou worden terug geschoven. De indieners van de motie achtten dit niet juist. Wèl was de heer Albrecht door de argumentatie van de heer Bakker overtuigd van de noodzakelijkheid de sub sidievei'lening los te maken van de ver ordening. Hij wijzigde zijn motie dienover eenkomstig. De heer Spek (Prot.Chr.) kwam nog eens terug op de indertijd gedane toezeg ging van de voorzitter: hij had daaruit be grepen, dat B. en W. de aanvrage van het kerkbestuur welwillend zouden bekijken. Deze overweging had volgens de heer Spek een rol gespeeld bij de houding van ver scheidene raadsleden ten tijde van de debatten over de aanvaarding van de ver ordening. De heer Stoffels had zich niet laten overtuigen: op staatsrechtelijke gronden was hij tegen een buiten de verordening om afzonderlijk verlenen van de subsidie. Hiermee was de voorzitter het na mens de meerderheid van het college eens, een mening, die later nog eens door wet- HAARLEM. 7 januari 1959 BEVALLEN van een zoon: 6 jan.: A. Koning-Gaijkema; M. C. van Woerkom- van Warmerdam; 7 jan.: A. L. Willemsen- Schmidt; B. M. van Galen-van Bentem. BEVALLEN van een dochter: 3 jan.: A. A. E. Wieringa-Luitjens; 6 jan.: M. G. Erents-de Klerk; 7 jan.: S. A. Twiest-van Herwaarde. OVERLEDEN: 4 jan.: A. Pruissen- Knibbe, 77 j., Hazepaterslaan; 6 jan.: H. van der Zaim, 1 d., Burgwal; P. N. H. Truijens, 66 j., Spaarnhovenstraat. ONDERTROUWD: 7 jan.: H. P. Joosten en E. M. Balm; J. Z. Kerkhoff en A. Jonk man; L. Bakker en G. J. Zeegers; B. Cuny en M. J. Zuidhoek; A. J. Dingenouts en C. Loerakker; T. J. Vijn en E. C. J. Hauer; T. J. van Roode en N. F. M. Roelfs; H. Fritz en A. Bijleveld; J. A. M. Nelissen en A. V. M. Roemers; F. P. C. Bosma en M. E. Beck; R. J. A. van den Berg en A. M. van Hanja. GEHUWD: 7 jan.: T. J. Touw en W. J. M. Westendorp; H. J. Baars en A. M. F. Ol- gers; R. I. Altman en I. Boermeester; C. N. de Vreede en H. C .de Vries; D. Kuipers en N. Stojadinovic; J. Hegeraad en C. C. van der Kroft; G. E. Richardson en C. Mantel; A. W. Kardol en C. Wilhelmus. houder mevr. Scheltem a-C o n r a d i werd bevestigd. Wethouder Schippers daarentegen wilde de subsidieverlening aan de Sions kerk als een incidenteel geval beschouwen, mits deze zou geschieden volgens de lijnen van de verordening. De motie-Albrecht werd hierna aanvaard met 23 tegen 8 stemmen. Tegen waren de gehele V.V.D.-fractie, alsmede de wethou ders Scheltema-Conradi en Geluk. Presentiegelden De verhoging van de presentiegelden voor raads- en commissievergaderingen werd aanvaard met de aantekening, dat de heer Proper (Comm.) tegen was. Hij wilde niet tot verhoging overgaan, omdat er „een grendel is op alle lonen". De heren Albrecht en Stoffels waren echter van mening dat iedereen het raadslidmaat schap moet kunnen uitoefenen en dat de gelden na de verhoging een billijke ver goeding vormden. De voorzitter was het hiermee eens. De heer Proper was eveneens tegen de verhoging van de gas- en elektriciteits tarieven voor kleinverbruikers. Hij vreesde dat men terug zou gaan naar de toestand van vóór de oorlog, toen zeer grote winsten op de utiliteitsbedrijven werden gemaakt. De heren Albrecht, Spek en Van der Veldt (K.V.P.) daarentegen wezen erop, dat vóór alles het voorzieningspeil intact gelaten zou moeten worden Wan neer de mogelijkheid daartoe door een redelijke verhoging van de tarieven aan wezig is, moet deze gelegenheid worden aangegrepen. Overigens waren zij van mening, dat ook na de verhoging dc tarie ven in Haarlem vergeleken met andere steden aan de lage kant bleven. Dit werd later door wethouder Bakker aan de hand van vele cijfers aangetoond. De heer Stoffels wilde in het licht van de begroting afzien van het door zijn fractie ingenomen standpunt, dat op utili teitstarieven geen winst gemaakt mag worden. De heer Dogger (P.S.P.) geloofde niet dat de uiterst geringe verhoging voor iemand ook maar een bezwaar zou vormen. Wethouder Bakker verdedigde het voorstel volgens dezelfde Ijjnen als gevolgd werden door de niet-communistische spre kers en kondigde aan, dat de verhoging zou ingaan na de eerste meteropneming na 15 januari. Dit was mogelijk, omdat de ver hoging niet meer de goedkeuring behoefde van de directeur-generaal van dc prijzen. De heer Bakker ontkende dat men terug wilde naar de abnormaal hoge winsten van vóór de oorlog. Modern lyceum Mèt de Raad van leraren bij het v.h.m.o. waren de heren Van Liemt, Bettink (V.V.D.) en Bovenkerk (P.S.P.) van mening, dat het Lourens Costerlyceum eigenlijk geen lyceum was, omdat er geen gymnasiale afdeling aan verbonden is. De heer Voogd (Arb.) vond, dat de naam reeds ingeburgerd was, zodat het moeilijk zou zijn deze nog-te veranderen. Bovendien verzet de wet zich niet tegen de benaming „lyceum" voor een dergelijk type school. Wethouder Geluk vond een compromis door voor te stellen als „ondertitel" de woorden „modern lyceum" toe te voegen. De samenvoeging van de raadscommis sies van Hout en Plantsoenen en van Open bare Werken en Stadsontwikkeling deed de heer Marselis Hartsinck vrezen, dat er nu te spoedig bomen „voor de bijl" zou den gaan. Ook de heer Van Liemt vroeg zich af, of de commissie van Hout en Plantsoe nen niet gehandhaafd kon blijven. Wethouder H a p p meende, dat de sa menvoeging meer voor- dan nadelen op leverde en geloofde dat de vergrote com missie zeker oog zal hebben voor het behoud van bomen. Tenslotte zegde de heer Happé toe, in antwoord op een vraag van de heer Marse lis Hartsinck, bij de bestudering van de restauratiemogelijkheden van het carillon in de Grote Kerk tevens te zullen letten op de luidklokken en neervallend gesteente en de heer Van Velsen (K.V.P.) werd meegedeeld, dat openbare werken een rap port samenstelt van objecten, die voor restauratie in aanmerking komen, waaraan tevens eenurgenlielijst zal worden toege voegd. De heer Pielage (Arb.) kreeg een nota over de wijze van prijsbepaling van grondaankopen door de gemeente toege zegd. De andere voorstellen werden alle zonder of met geringe discussie aanvaard. Tot dirigent van het onlangs opgerich te „Gemengd Kamerkoor Toonkunst" is de heer Jan Laarveld benoemd. In de vacature ontstaan door het overlij den van de heer Jacob Bijster is tot hoofd leraar in het orgelspel benoemd de stads- organist Piet Kee en tot leraar de heer A. Broersen. Maandag 12 januari zullen 18 thuisdam mers de gast zijn van de Haarlemse Dam club, welke vereniging een in opzet en or ganisatie ongekend groots damtoernooi voor deze huiskamerspelers heeft opgezet. In dit toernooi zal de titel thuisdammers- kampioen van Haarlem 1959 worden ver speeld. De deelnemers zijn in drie groe pen ondergebracht. Elke groep speelt om twee finaleplaatsen. Zaterdagmiddag 10 januari van twee tot vijf uur houdt de Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar" in „Cult.ura", Jansstraat 14 te Haarlem in samenwerking met de Shell Junior Club een ruilbeurs, die uit sluitend voor jongeren tot en met 17 jaar toegankelijk is. Suikerzakjes, postzegels sigarenbanden, lucifersmerken en plaatjes zullen geruild kunnen worden. Advertentie met een PHILIPS T.V. en onze B.B. (Beter Beeld) antenne-installatie Pieter Kiesstr. 2a, Haarlem, Tel. 12657 De stichtin-' Donemus te Amsterdam heeft in haar werkprogramma opgenomen de organisatie van kamermuziekavonden, waarop behalve moderne Nederlandse composities ook werken van buitenlandse componisten ten gehore worden gebracht. Radio Nederland Wereldomroep heeft op zich genomen de uitvoeringen van deze muziek in de betreffende landen te doen uitzenden. Na een Engels-Nederlandse avond heeft Donemus dinsdag in het Mu ziekcentrum te Amsterdam een Pools- Nederlandse avond kunnen geven, waar aan door de pianiste Tilly Keessen, de vio list Jacques Holtman en de violoncellist Charles Smeehuyzen allen lid van het ensemble „Pro musica da camera" medewerking werd verleend. Men kon moeilijk verwachten, dat deze muziekavond een maatstaf zou worden om de hoogte van het compositieniveau in Polen en in Nederland te meten. Wel heeft het vrij talrijke auditorium, waaronder offi ciële vertegenwoordigers van de Poolse am bassade, door de vertolking van de in 1955 door de Poolse componiste Grazyna Bacewicz geschreven Sonate voor piano en door de voordracht van het Trio voor viool, violon cel en piano (1953) van de componist Artur Malawski de indruk gekregen van een mu zikale activiteit, die zich volgens moderne principes wil ontplooien. Dit houdt, al thans gelet op de pianosonate van Grazyna Bacewicz, niet in dat daarbij afstand ge daan wordt van de artistieke winst van voorgaande generaties. In de pianosonate bleek zelfs romantiek te schuilen, die aan de Préludes van Chopin deed denken. De muziek is nogal onevenwichtig in haar afwisseling van onrustige bewogenheid, berceuseachtige expressiviteit en objec tieve polyfonie, die als een frappante ver rassing episodisch optreedt. De thans vijf enveertigjarige componiste heeft met haar sonate geen bewijs geleverd van geniale grootheid, maar wel van een ongewoon talent en van een zuiver artistiek geweten. Het schrijven van een trio voor viool, violoncel en piano is geen eenvoudige on derneming. Er is wel heel veel begrip en praktische ervaring voor nodig om de drie eigen timbres van deze instrumenten tot een klankeenheid te combineren, die ons schoonheidsgevoel voldoening geeft en waarbij nochtans de wetten van melodische en ritmische orde en van vormgeving blijven gelden. In verhouding tot talloze andere ensemble-composities zijn er maar weinig pianotrio's gecomponeerd, die van bijzondere muzikale waarde'zijn. Dit is begrijpelijk. Het dinsdag uitgevoerde trio van Malawski kan hier in zijn geheel niet bij onder gebracht worden. Te vaak lijkt de muziek gedacht voor een groter en semble dan het instrumentale trio, waar voor het ten slotte werd bestemd. En te veelvuldig zijn de fragmenten, waarin de componist vluchtte in het unisonospel voor de viool met de violoncel. Bijzonder onbe vredigend is het Andante sostenuto, dat de indruk gaf van een groot vraagteken. On getwijfeld zijn de snelle gedeelten het best geslaagd, voortreffelijk is zelfs het allegro moderato met zijn onstuimige bewogen heid. Met de bespreking van de Nederlandse werken kan ik kort zijn. Het waren de tweede Sonate voor viool en piano van Oscar van Hemel, een evenwichtige com positie zonder problemen, benevens verder het tweede Trio voor viool, violoncel en piano van Willem Pijper, al achtendertig jaar oud. weinig uitgevoerd en in tegen stelling tot Van Hemels sonate wel de gelijk vol prohlemen. als hyperindividnele uiting alleen doorgrond door de componis! zelve, maar niettemin muziek, die tot luisteren dwingt en tot bestudering aan spoort. De drie reeds genoemde instrumentalis ten verdienen voor hun uitvoeringen veel waardering. Er was doorgaans spanning in hun musiceren, dat bovendien getuigde van een knappe technische beheersing. Een bezwaar had ik evenwel tegen het absolu tisme in de dynamische schakeringen, dat de sonoriteit van de klank niet zelden be nadeelde. Een zorgvuldige relatieve dose ring had hier veel goed kunnen maken Maar niettemin was het hartelijke succes voor het jeugdige ambitieuze en vooruit strevende drietal zeker verdiend. P. Zwaanswijk Hoe komt men tot jodelen en kunstfluiten? We weten 't niet en Mitzi Waller weet het ook niet. En toch treedt deze Haarlemse al zes jaar lang overal in Nederland' en België als jodelzangercs en kunstfluitster op. Toen ze klein was begon ze er al mee Met dat fluiten en zingen Toen kreeg ze er straf voor. Tegenwoordig wordt ze er voor betaald. Ze begon met het zingen van een enkel Tiroler liedje op allerlei verenigingsavon den. Later werd zij door tal van organisaties in en om Haavlem gevraagd en me' Mitzi Waller up de planken, in jodellcostuum aan hel kunstfluiten. steun van theateragent Van Delden belandde zij uitein delijk in het vak. Êen vak, dat zij met volle overgave beoefent en waarin zij di verse successen heeft ge oogst. Vooral haar kunstfluiten valt bijzonder in de smaak. Zo zelfs, dat er van „Ai, ai, ai" en „Londonderry air" een grammofoonplaat werd gemaakt, waarop Mitzi, met het theaterorkest van Gerard van Krevelen op de achter grond. het hoogste lied uit blaast. Verder is zij voor de N.C.R.V.-televisie geweest en had zij talrijke radio-uitzen dingen. Steeds weer van haar rollertjes en trillertjes, die zij zonder een enkel hulp- Mitzi Waller thuis, met Hans de hond en de planten. middel ten gehore bracht. Daaraan vooraf gingen overigens heel wat tochtjes naar het Bloemendaalse bos en naar Duin en Kruidberg, waar zij vrijuit kon oefenen en waar de vogels op haar fluiten antwoordden. Tegen woordig oefent zij iets an ders. Niet meer bij de vogels, maar bij een pianolerares, die uiteraard iets meer aan dacht kan schenken aan de zuiverheid van de liedj.es. Dat is het beroep van Mitzi Waller: jodelen, fluiten. Maar haar liefhebberijen '.ijn haar, geloven wij, eigen lijk meer waard. Zij houdt weliswaar van reizen en trekken, aan het strand lig gen en zo maar wat door de duinen wandelen, maar het liefst is ze toch thuis. In haar kamer aan de Vergier- deweg 171, waar de twaalf jarige jachthond Hans de ge negenheid van Mitzi Waller moet delen met een twintig tal uitstekend verzorgde planten. Verder is ze, zoals ze zelf zegt, dol op kinderen en de tijd, die er dan nog overblijft gebruikt ze om af en toe een Tiroler liedje te schrijven en des avonds om te bridgen. Hobbies genoeg dus om een bijzonder druk leven te lei den. En Mitzi Waller vertel de ons, dat het haar nog steeds niet verveelt, hoewel wij ook wel te horen kregen, dat zij in de toekomst wel ?ens wat meer thuis zou wil len zijn. „Ik ben een echte luismus", zei ze. En ze floot liet. Want dat doet ze alleen ip de Bühne. Half januari kan men al weer naar de bloeiende bol len. In de bollenstreek zitten de bolletjes dan nog lekker onder de wol, maar in het Haarlemse Krelagehuis staan er dan al tot 25 januari honderden te pronken en te geuren. De NZHVM en de Nederlandse Spoorwegen ma ken het de bezoekers van de Winterflora heel gemakke lijk. Zij verstrekken „retour tjes" die tevens toegangsbe wijs voor de bloementen toonstelling zijn. De kaartjes van de spoorwegen geven voorts toegang tot het Frans Halsmuseum. Bezoekers uit de richting Amsterdam kunnen het beste aan de halte Emmastraat overstappen op lijn 3. Reizi gers uit de richting Zand- voort kunnen bij station Heemstede-Aerdenhout, de Schouwtjesbrug of de Em mastraat lijn 3 nemen; van uit IJmuiden op 't Stations plein op lijn 3 overstappen. Reizigers uit de richting Leiden en Den Haag die aan het Zijlvest uitstappen, zijn in een paar tellen in het Krelagehuis. Op vertoon van Deelnemers aan de cursus „Stedeling en plattelander", die thans op de Volkshoge school in Bergen wordt ge houden, gaan in Haarlem en Haarlemmermeer een paar dagen op verkenning. Vol gende dinsdag vertrekken de cursisten naar de polder waar zij boerderijen gaan bezichtigen en gesprekken gaan voeren over het land bouwbedrijf. Woensdagavond bieden de plattelandsjonge ren hun een feestavond in Hoofddorp aan. Donderdag zijn de cursisten te gast in Haarlem, 's Morgens worden zij op het stadhuis ontvan gen, waarna zij in groepen met vooraanstaande Haar lemmers gesprekken zullen voeren over het geestelijke, sociaal-culturele en econo mische leven. De tweedaag se verkenning wordt beslo ten met een concert in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum door de Haarlemse Musyckcamer. de gecombineerde biljetten hoeven de bezoekers op lijn 3 niet bij te betalen. «man. tn Achterlichten voor motordricwleler of ecootmobiel Achterlichten voor dc bokflcte Steeds meer scootmo- bielen verschijnen op de Nederlandse wegen. Ook voor deze categorie gel den natuurlijk bepaalde verlichtingseisen, waar van de ANWB nog eens een samenvatting geeft: Voor de koplampen van motordriewielers en scootmobielen op drie wielen (zijspancombina- ties uitgezonderd) gel den dezelfde eisen als voor de koplichten van personenauto's. Maar als de motordriewieler slechts één voorwiel heeft, het ledig gewicht niet meer dan 400 kg bedraagt en de breedte niet meer dan 150 cm is, dan is één koplicht in het midden voldoende. Wel moeten dan twee stadslichten worden ge voerd. op gelijke hoogte en aan de uiterste zij kanten van het voertuig. Voor de andere motordriewielers geldt: Als het lampje in de koplantaarns niet sterker is dan 6,5 watt, zijn stadslichten niet vereist. Achterlichten en reflektoren: als voor personenauto's. Dit geldt ook voor de stoplichten, tenzij het ledig gewicht minder is dan 400 kg en de door de bestuurder gegeven armsignalen duidelijk zichtbaar zijn voor achteropkomend verkeer. Aan de ver lichting van bakfietsen (waartoe men ook rijwieldriewielers met. één achterwiel rekent) mankeert nog al eens het een en ander. Dergelijke voertuigen moeten twee gelijke koplichten van helder witte of gele kleur voeren, op gelijke hoogte, aan de uiterste linker- en rechterzijde. Het rode achterlicht voorzien van een rijkskeur moet aangebracht zijn op het verplichte witte gedeelte van het achter- soatbord, niet hoger dan 60 cm boven het wegdek. Zowel bij dag als bij nacht is een rode retlektor verplicht. Deze moet uiterst links zijn aangebracht en voldoen aan dezelfde eisen als die van een personenauto: bij helder weer duidelijk zicht baar op 100 meter afstand! De ANWB wijst er nogmaals op: het verkeer bij nacht zou veel veiliger zijn, wanneer ieder voertuig onder alle omstandigheden goed zichtbaar zou zijn. Rode reflekterende strips zijn hiertoe een eenvoudig en doeltreffend middel! Ill uit ALS DC NACHT V PELT |ANWa! VALT....- |S010<> Op diveise plaatsen in Haarlem zijn woensdagavond de kerstboomvuren weer hoog opgelaaid. Op het Marsmanplein stak de brandweer een brandstapel van maar liefst negenhonderd bomen aan, maar ook de verzamelingen aan de Planetenlaan, het Theemsplein en de Richard Holkade van elk zevenhonderd bomen mochten er zijn. Aan de Jan Gijzenkade had men driehon derd bomen bijeengebracht en later op de avond werd de brandweer nog verzocht aa de Hendrik Roozenlaan de fik in een vijf tig bomen te steken (Verkort weergegeven) Maximum snelheid. Het is uitermate nuttig dat Haarlems Dagblad in het com mentaar „Nog niet juichen" (editie 5 ja nuari jl.), in feite weer een pleidooi houdt voor invoeren van maximum snelheid ook op alle wegen buiten de bebouwde kom. De overheid, die in andere opzichten zo graag „the Americain way of life" wil be trachten, zou goed doen ook in dat opzicht de Amerikaanse levenswijze (in het snel verkeer) over te nemen. Want in de Ver enigde Staten is reeds jaren geleden zo wel op de highways (autosnelwegen) als op andere intercommunale wegen maxi mum snelheid van 50 of 55 mijl (80 of 90 km) per uur doorgevoerd. De ongelimi teerde snelheid op de Nederlandse buiten wegen is even gevaarscheppend als onno dig. Iemand die op zakenbezoek bijvoor beeld wacht, zal zijn bezoeker heus wel willen verontschuldigen als deze tien mi nuten later arriveert, wanneer het moor dend-snel jagen op onze buitenwegen zal zijn verboden. Tenslotte merk ik op, dat destijds niet alle prominente mensen van de A.N.W.B. tegen maximum snelheid binnen de be bouwde kom waren. Ir. Kuysten, chef van de Verkeersafdeling A.N.W.B. zei bij een persgesprek in 1955 vóór maximum snel heid op hoofdwegen in de bebouwde kom te zijn. JO DE HAAS Drie N.Ph.O.-concerten: De jaarlijkse serie van drie concerten door het Noordhollands Philharmonisch Orkest in samenwerking met de Heem- steedse Kunstkring in de tweede helft van het seizoen in het Minerva Theater in Heemstede bevat dit keer uitsluitend be kende klassieke werken. Onder de titel „Klassieke Meesters" vinden deze concer ten plaats op de dinsdagen 27 januari, 3 maart en 28 april. Alle drie de concerten staan onder leiding van Henri Arends. Aan deze serie wordt door drie pianisten solistische medewerking verleend. Bij de samenstelling van het programma is spe ciaal rekening gehouden met de akoes tische omstandigheden van het Minerva Theater. Het eerste concert op 27 januari wordt geopend met de Sinfonia in E voor dubbelorkest van Joh. Chr. Bach. Hierna volgt de Onvoltooide symfonie van Schu bert. Varda Nishry zal de avond besluiten met het Pianoconcert in e van Chopin. Aan hef. concert van 3 maart verleent Denise Berthe solistische medewerking met het Pianoconcert K.V. 449 van Mozart. Op het programma van deze avond staan voorts Symfonie no. 76 van Haydn en de Italiaanse Symfonie van Mendelssohn. Het laatste concert op 28 april is geheel gewijd aan werken van Beethoven. Tru- delies Leonhardt is soliste in het Eerste pianoconcert. Voor de pauze worden uit gevoerd de Ouverture Fidelio en de Twee de symfonie. Zaterdag 10 januari des morgens om half twaalf zal in de Rijkskweekschool aan de Leidsevaart te Haarlem een bijeenkomst worden gehouden ter herdenking van Jan Ligthart, die honderd jaar geleden geboren is. Sprekers zijn de heren Cor Bruyn uit Hilversum, D. L. Daalder uit Bergen en Johan Toot uit Haarlem, die leerlingen zijn geweest van de Rijkskweekschool en Jan Ligthart goed hebben gekend. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan houdt de biljartvereniging DES uit Haarlem zaterdagmiddag een receptie in restaurant Bolwerk, Kennemerplein in Haarlem. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" heeft voor haar tweede se rie opvoeringen van dit seizoen in studie genomen „Een grote zwarte poes", klucht in drie bedrijven door Rie Knegtmans en Piet Mossinkoff. De opvoeringen zijn op de zaterdagen 24 en 31 januari in „Het Wa pen van Heemstede" aan het Wilhelmina- plein en zaterdag 7 februari in „De Prin- cehof" aan De Glip. De voorstellingen staan ondei leiding van regisseur L. Beek. Bal na. De vereniging zal het seizoen omstreeks april besluiten met drie opvoeringen van „Sleutelgeld", toneelspel in drie bedrijven door Martin van Spaandonck. Met een de zer voorstellingen zal „Nut en Genoegen" deelnemen aan het landelijk toneelcon cours, georganiseerd door de Nederland se Amateur Toneel Unie. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: J. Linnekamp-Smit, d., A. Gerver-Van den Berg, d., K. M. Nijenhuis- De Koning, z. ONDERTROUWD: G. Tibbert en J. Steffers, P. H. Lammerts van Bueren en H. H. Scheepens. OVERLEDEN: Mevr. J. W. de Lange- Prins, 82 j.; J. W. van Aken 65 j.; Wed. E. A. Peetoom-v. d. Eijkhof, 77 j.; Wed. A. C. v. Butselaar-Rusch, 76 j. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE GEBOREN: Maria J., d. van A S. Kor- stenbroek en J. P. M. Westerkamp. Sjouke H., z. van J. J. Vogel en P. Meijer; Maria J., d. van J. G. P. Meijer en J. M. Swinkels; Roeland P., z. van C. P. Leersnijder en M. J. Koopmans. ONDERTROUWD: J. P. Jenster en E. F. M. Wassenberg, J. P. F. Driessen en E. M. Floris. GETROUWD: J. J. Kuyper en C. H. Mooren, H. R. Werker en R. Ausperger, P. Wagenmakers en H. L. J. Blikslager. OVERLEDEN: Wed. B. van der Putten- Bakx, 83 j. Mej. C. E. Uitendaal, 94 j. Kynologenclub „Kennemerland". De kynologenclub „Kennemerland" houdt zon dag 11 januari in restaurant „Dreefzicht" te Haarlem een clubmatch.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9