Het bedrijfsleven in 1958 in Haarlem en omstreken VURENHOUT houtribo Interlokaal busvervoer weinig optimistisch over exploitatie BREI WOL Amsterdamse Beurs van gisteren 5 Werkloosheid in bollen streek baart zorgen doe het zelf Halteplaatsen buslijn 11 Activiteiten van Haarlemse weer- en sterrekundigen DE BEURS Nieuwjaarsreceptie koninklijk paar Duitse toneelgroep geeft voorstelling in Minerva Twee auto's bij botsing zwaar beschadigd Propagandabijeenkomst Jeugd Rode Kruis Forum over verhouding publiek - middenstand Heymans gaat exposeren in Den Haag Kort nieuws Vee verdronken in te water geslipte auto Inbreker steelt J 18.000,- bij kruidenier Voorstellen voor raad van Bloemendaal De staat moet prijsgemaakte „Nyngat" vergoeden Opdracht voor Marius Monnikendam Atoomadviseurs der regering VRIJDAG 9 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentie De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar. lem en Omstreken heeft zijn Nieuw jaarsrede vergezeld doen gaan van een zeer uitgebreid overzicht van het bedrijfsleven in dit district. De gang van zaken bij het in ons district gevestigd VLIEGTUIGBOUWBEDRIJF is gedurende 1958 bevredigend geweest. Bij het aantrekken van personeel werden in het afgelopen jaar minder moeilijkheden ondervonden dan in vorige jaren; in totaal beschouwd is de hoop dat er in het komen de jaar een voldoende hoeveelheid, werk zal zijn niet ongegrond te noemen. Dit jaar heeft zich gekenmerkt door een aanmerkelijke verhoging van de DRAAD- INDUSTRIEPRODUKTIE. De produktxe- verhoging bedroeg voor de draadindustrie niet minder dan 30 en voor de afdeling lasstavenfabricatie 50%. De afzet van de binnenlandse markt ondervond de gevol gen van de bestedingsbeperking, vooral in de eerste helft van het jaar. Gelukkig be stond voor deze produkten op de export markt een zeer goede vraag, zodat de grote produktie daar zonder moeilijkheden kon worden verkocht. Er is een regelmatige afnemerskring verkregen in 30 landen die in het jaar 1958 bijna drie maal zoveel af namen als in 1957. Voor het jaar 1959 acht men de vooruitzichten matig, hoewel de orderportefeuille voor export op het ogen blik goed gevuld is. In de loop van 1958 nam de bedrijvig heid in de sector MACHINEPOMPEN, SCHROEFBLADEN, c.a. meer en meer toe, totdat in de laatste maanden van dat jaar de verkopen een hoog niveau bereik ten. De totale omzet bleef hierdoor niet achter bij de totale verkopen van vooraf gaande jaren. Bij het in het district ge vestigde bedrijf werd een nieuwe montage hal van circa 2000 m'2 oppervlakte in ge bruik genomen. De verwachting voor 1959 is dat de bezetting zowel van de machine fabriek als van de afdeling oppervlakte behandeling op een zeer hoog peil zal lig gen. Een belangrijke uitbreiding van de produktiecapaciteit wordt dan ook over wogen. Gedurende het afgelopen jaar was men in de SCHEEPSBOUWSECTOR vol bezet met nieuwbouw en renaratieorders. De personeelsbezetting bleef ongeveer gelijk. De vooruitzichten voor 1959 zijn voor nieuwbouwopdrachten niet gunstig in ver band met de zware concurrentie in de kleine scheepsbouw, welke veroorzaakt is door de grote prijsdaling in de scheeps- vrachten, zowel voor binnenvaart als kust vaart. Voor reparaties zijn de vooruit zichten beter. In de tweede helft van het jaar zette voor de GRAFISCHE INDUSTRIE een be langrijke verbetering in welke de ver wachting wettigt dat de bezetting over het gehele jaar genomen zal blijken die over het jaar 1.957 te boven te zijn gegaan. De kostbare investeringen voor nieuwbouw en machines, doen steeds meer de over tuiging postvatten, dat ploegendienst zij het tegen bijzondere beloning geen uit zondering, maar regel moet zijn. De om zetten bereikten, onder andere door een ve'rhoogde" activiteit in de exportsector, een hoger niveau dan in 1957 het geval was. De met deze activiteit samengaande initiële kosten zullen in de toekomst hun rechtvaardiging moeten vinden door een zodanige binding met de nieuwe buiten landse relaties dat daaruit regelmatig orders binnenvloeien. Voor zover de nabije toekomst te overzien is zal de aanvang van het jaar 1959 een gunstiger beeld tonen ten aanzien vart de bezetting dan de inzet van 1958, hetgeen de hoop recht vaardigt dat het komende jaar zich ook in het verdere verloop niet ongunstig zal ontwikkelen. Het verlengen van enige der „tijdelijke" fiscale heffingen zal ook onge twijfeld in het jaar 1959 een volledige ont plooiing van de vereiste produktieve krachten belemmeren. Desondanks hoopt men te bereiken dat 1959 niet bij 1958 ten achter zal blijven wat de bedrijfsresultaten betreft. Van andere zijde berichtte men In december is het aantal bij het Ge westelijk Arbeidsbureau in Lisse inge schreven werkzoekenden opgelopen van 280 tot 1241. Deze sterke stijging wordt grotendeels veroorzaakt door de seizoen werkloosheid. Het bollenvak houdt thans zijn winterslaap. Ook in het rayon Katwijk is het aanbod groot, als gevolg van de stil le periode in de haringvisserij. Zowel in het rayon Lisse als dat van Katwijk is het beeld van de werkloosheid niet bemoedi gend en zijn de cijfers hoger dan vorig jaar in dezelfde maand. In 1957 was het percentage werkzoeken den op het totaal van de beroepsbevolking in het rayon Lisse 0.9 en in Katwijk 1.1. Vorig jaar waren die cijfers respectieve lijk 1.9 en 2.3. Verwacht wordt dat in de lopende maand weer heel wat bloembollen- bedrijven werkkrachten zullen aantrek ken. Dat zullen dan voornamelijk de de tailhandelaren zijn. Enkele bedrijven zijn hiermee trouwens al begonnen; het aan tal werkzoekende vrouwen daalde in deze maand al van 130 tot 85. Wanneer er geen vorst komt, zal dit aantal in de komende weken verder snel teruglopen. Verwacht wordt dat een niet onbelang rijk deel van de werkloze landarbeiders voorlopig nog zonder werk zal blijven als gevolg van de steeds verdergaande me chanisatie van de werkzaamheden: machi naal ploegen in plaats van diepdelven, che mische onkruisbestrijding in plaats van wieden enz. In de metaalnijverheid is het evenwicht tussen vraag en aanbod ongeveer bereikt. Tot voor kort werkte een aantal bedrijven in deze sector maar een beperkt aantal uren wat men niet anders dan een ver kapte werkloosheid kan noemen. Aan deze situatie is thans een eind gekomen. In beide rayons was het aanbod van bouwvakarbeiders lager dan in december '57. De directeur van het Arbeidsbureau, de G. F. B. Maas, noemde het een ver ontrustend verschijnsel dat in visserij kringen de jeugd te weinig in het werk wordt betrokken. Bijna vijftig percent van ongeveer driehonderd werkloze vissers be hoort tot de jeugdigen. Het aanbod zal in de lopende maand vermoedelijk nog toe nemen. Een gedeelte van de werkzoeken den zal vermoedelijk naar de trawlvisse- rij overgaan. ons dat de recessie vooral drukte op de handelsdrukwerken. Sinds augustus is de stroom van orders op handels- en reclame- gebied zeer duidelijk toegenomen. In 1958 werd de markt van ZEEP, WAS- EN REINIGINGSMIDDELEN niet beïn vloed door politieke spanningen. De con currentie op de binnenlandse markt ten gevolge van de gemeenschappelijke over capaciteit duurt voort. De grondstoffen- prijzen hadden een normaal niveau en er deden zich geen bijzondere schommelingen voor, uitgezonderd bij de cocosolie. Een toenemende concurrentie van het buiten land, speciaal van West-Duitsland is waar te nemen. Het jaar 1958 heeft in de PHARMACEU- TISCHE BRANCHE weinig verandering gebracht in de ontwikkeling van deze be drijfstak, zoals deze de laatste jaren te zien was. Ten aanzien van het jaar 1959 wordt verwacht dat er weinig verandering zal komen in de thans bestaande ontwikkeling, onder voorbehoud van calamiteiten op het internationaal-politiek vlak. De leveranties van VERFWAREN aan bedrijven en instellingen ondervond nog de gevolgen van de bestedingsbeperking. In het vierde kwartaal trad een behoor lijke verbetering in voor de TRICOTAGE- INDUSTRIE. Zware concurrentie wordt ondervonden uit het buitenland, vooral van Italië. De Westeuropese kousenfabri kanten hebben allen te kampen met over- produktie, waardoor hun voorraden zeer ztfn toegenomen, welke zij thans vooral op de Nederlandse markt meestal tegen dum pingprijzen (beneden kostprijs) proberen te spuien. Hierdoor is de positie van het in ons district gevestigde bedrijf zeer kwets baar geworden temeer daar thans ook grote importen uit Duitsland dreigen. Enkele tientallen werknemers moesten worden ontslagen zodat men verwacht, dal dit in 1959 niet opnieuw nodig zal zyn. De teruggang voor de CONFECTIE- INDUSTRIE van het laatste kwartaal 1957 is in de aanvang van 1958 tot staan ge komen, waarop de bedrijvigheid in het eerste halfjaar min of meer stationair bleef. Het tweede halfjaar vertoonde enige verbetetóng in vergelijking met het voor afgaande jaar. Hierdoor bleven de short- time aanvragen, die het laatste kwartaal 1957 kenmerkten, vrijwel geheel achter wege. Hier en daar slaagde men er in de verminderde binnenlandse afzet door ex port te vervangen. De verkopen voor het voorjaar 1959 verlopen moeizaam, maar wettigen niettemin de verwachting, dat de huidige bezetting tenminste kan worden gehandhaafd. De personeelsvoorziening blijft moeilijk. De bedrijfsresultaten van de toeleve ringsbedrijven voor de BOUWNIJVER HEID hebben in 1958 uiteraard de weer slag ondervonden van de bestedingsbeper king. Het beste beeld krijgt men door ach teraf, bijvoorbeeld aan het einde van het jaar, na te gaan hoeveel bouwmaterialen zijn geleverd en dan kon wel eens blijken dat de bouwactiviteit in 1958 rond 80% van die in 1957 heeft bedragen. De situatie in de GRAMMOFOONPLA TENBRANCHE werd in het jaar 1958 be ïnvloed door de bestedingsbeoerking. Des ondanks heeft het in ons district gevestig de bedrijf haar fabricage op peil kunnen houden en dit bedrijf is ruim met orders bezet. Men ziet de toekomst met optimisme tegemoet. De bedrijfsresultaten in de CONSER- VENINDUSTRIE zijn bepaald teleurstel lend geweest. Voornamelijk vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat 1957 een topjaar in de produktie is geweest hetgeen tenge volge heeft gehad dat de voorraden bij de fabrikanten nog steeds te groot zijn. Al hoewel de produktie 1958 belangrijk lager was is hierdoor de surplus-voor ra ad nog niet verdwenen, waardoor er een zeer scherpe prijsconcurrentie is ontstaan. Het is moeilijk een verwachting voor 1959 uit te spreken. In de eerste helft van 1958 hebben de omzetten in het CACAO- EN CHOCO- LADEBEDRIJF zowel op de binnenlandse markt als voor export de terugslag onder vonden van de recessie. De produktie van chocolade werd echter op normaal peil ge handhaafd, om aan een eventuele opleving in afzet tegemoet te kunnen komen. Her stel van de verkooo kwam in juli en dit bleef zo voor de rest van het jaar. De nieuwbouw van de nieuwe cacaofabriek van een der in ons district gevestigde be drijven kwam gereed, terwijl andere inves teringen ter modernisering en mechani satie van het bedrijf worden voortgezet. Gezien het feit, dat wellicht niet aan een prijsverhoging zal zijn te ontkomen, zijn ten aanzien van 1959 de verwachtingen voorzichtig gestemd. De bedrijfsresultaten in de AZIJN- EN TAFELZURENBRANCHE zijn ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar. dus niet onbevredigend. De concurrentie snitst zich echter meer en meer toe, terwijl in het algemeen valt te constateren dat de vraag van het publiek zich richt op de goed kopere verbrniksartikelon. 1959 biedt gun stige perspectieven. Wat betreft de export van GEDISTIL LEERD mo«st een belangrijke teruggang in de orders geconstateerd worden: onge twijfeld een gevolg van bestedin<*henerking in de landen waarheen deze artikelen ge leverd worden. Het in ons district gevestigde SUIKER BEDRIJF beëindigde op 23 december haar campagne. Zij heeft dan 87 dagen gewerkt en in die tijd 230 miljoen kg suikerbieten op suiker verwerkt tegenover 100 miljoen kg in 1957. Het ziet er naar uit dat ook het volgende jaar de uitzaai van suiker bieten weer groot zal zijn. Omtrent de voorwaarden heerst nog onzekerheid in verband met de omstandigheid, dat een grote opbrengst een suikerproduktie kan betekenen van meer dan de binnenlandse behoefte. Voor de nieuwjaarsrede van de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, de heer B. F Enschedé, verwijzen wij de lezer naar pag. 11. Advertentie Gratis patronen en onderrich' TEMPELIERSSTRAAT 68 en verwerk ons pas klaar voor u gezaagd en rondom geschaafd Wij leveren het u op iedere gewenste lengte en bezorgen het gratis bij u thuis. de pasklaar specialist JULIANAPARK 44 - TEL. 55530 De N.Z.H.V.M. heeft de halteplaatsen van de nieuwe buslijn 11, die 15 januari gaat rijden, vastgesteld. De eerste halte van het station Heemste- de-Aerdenhout af is die van de huidige lijn 9 in de Rijnegomlaan. Verder in de Van Spiegelenburghlaan en de Distellaan in beide richtingen; burgemeester Den Tex- laan richting Haarlem bij perceel 23; Bel- lamylaan richting Heemstede; Van Stol berglaan en Karei Doormanlaan beide richtingen; Slangenkruidlaan bij Ooster duinweg en Parnassiakade; Lorentzkade de drie halteplatsen van lijn 6; Wester gracht bij de Kwakel; Leidsevaart aan beide zijden bij de Leidsestraat en 't Kre- lagehuis; Raaks (deze halte is nog niet ge reed); Nassaulaan tot en met Verspronck- weg de bestaande bushalten; Brederode- straat en Kleverparkweg de huidige bus halte van lijn 8; Van Riebeecklaan bij de brug over de Delft en tenslotte begin- en eindpunt Rijklof van Goensplein. Het vervoer op de stadslijnen in Haar lem vertoonde in 1958, mede dank zij de invoering van lijn 2, een stijging van onge veer 4 percent. Ook het interlokale ver voer op de lyn Zandvoort-Haarlem-Am- sterdam steeg enigszins (ongeveer 1 per cent). Daarentegen liep het vervoer op de lijnen HaarlemDen Haag en Haarlem Leiden enigszins terug. Dit is te lezen in het verslag over het afgelopen jaar van de Kamer van Koop handel voor Haarlem en omstreken. De tarieven werden in 1958 niet verhoogd, waardoor de onbevredigende situatie, dat de reizigers vervoerd worden tegen tarie ven beneden de kostprijs, onveranderd bleef. Dat desondanks nog een voordelig resultaat op de verlies- en winstrekening kon worden behaald, is het gevolg van de omstandigheid, dat in Zuid-Holland gere den wordt met geheel afgeschreven tram- materieel en voorts van enkele bijzonde re resultaten, die geen verband houden met de normale exploitatie. Na een aan vankelijke ontspanning op de arbeidsmarkt in de eerste maanden van 1958 als gevolg van de bestedingsbeperking, namen de moeilijkheden bij het aantrekken van nieuw personeel weer aanzienlijk toe. Een stijging van de vervoersopbrengst voor 1959 wordt niet verwacht. Een relatief nog minder gunstig geluid wordt gehoord van een andere in het dis trict gevestigde interlokale vervoerson derneming. Deze heeft de eind 1957 geuite pessimistische verwachtingen voor 1958 in laatstgenoemd jaar zien bewaarheid. De totale vervoersomzet van het bedrijf daalde namelijk met ongeveer 1 percent, terwijl de totale exploitatiekosten in on geveer dezelfde verhouding toenamen. Hierdoor is opnieuw sprake van een terug gang van het bedrijfsresultaat. De afname van de totaalomzet wordt in hoofdzaak toegeschreven aan het wegval len van de in 1957 genoten extra-opbreng sten in verband met de op Schiphol gehou den tentoonstelling „Het Atoom" in 1957. Deze extra-opbrengsten werden in het af gelopen jaar slechts ten dele gecompen seerd door een lichte stijging van de ba sis-omzet. De toeneming van de exploitatiekosten werd in hoofdzaak veroorzaakt door een stijging van de personeelslasten als ge volg van de doorwerking van de per 1 augustus 1957 aan het personeel toegeken de huurbijslag. Voor het overige bleven de kosten voor het eerst sinds enige jaren vrij stabiel. Zelfs konden op enkele pun ten verlagingen worden waargenomen. De vervoersonderneming durft zich met het oog op de huidige politieke situatie in ons land nauwelijks te wagen aan een voorspelling van de bedrijfsresultaten in 1959. Evenals in vele andere bedrijfstak ken reageert de omzet in deze sector vrij scherp op de hoogte van het reële loonpeil en het is thans nog een open vraag, hoe de ontwikkeling daarvan in 1959 zal zijn, nu de inhoud van het door de regering ge vraagde S.E.R.-advies nog niet bekend is. Indien de regering er het komende jaar in slaagt de tegenwoordige verhouding tussen lonen en prijzen te handhaven en de economische bedrijvigheid zich op het zelfde niveau als thans blijft bewegen, durft men gezien de ontwikkeling in het laatste kwartaal van 1958 te gewagen van een ge matigd optimisme. Begin 1958 kon het sinds enige jaren bestaande tekort aan rij dend personeel worden overwonnen, maar in de loop van het najaar ontstond een nieuw tekort in het aantal chauffeurs, waarin tot nu toe niet kon worden voor zien. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-314 Nederl. '47 90 91% 3% Nedl. 1962/64 96 %6 96% Woningbouw 6 110% Pr. A'dam '56 I 86 Pr. A'dam '56 II 98 Pr. A'dam '56 III 98% Pr. R'dam '52 I.. 9314 Pr. R'dam '52 II. - Pr. R'dam '57 108Vé A.K.U 27914 287 Calvé Delft 424 428 Van Gelder Zonen 203 205 K. N. Hoogovens. 337 338 Nederl. Ford 230 230 N. Kabelfabriek. 310 310 gew.Philips Gloeil. 474 490 Pref.PhilipsGloeil. 196 Unilever 43814 446 Wilton Fvenoord. 20314 202 Werf Gusto 153 153 Dordtsche Petrol. 706% 718 Kon. Petroleum f 177.50 1 179.40 Bill i ton 182 182 A'dam Rubber.. 86 89 K.L.M t 109.50 f 109 Holl. Amer. Lijn. 159'4 159 161 162 N. Scheepv. Unie 13814 138 v. Nievelt. Goudr. 13314 132 Phs. v. Ommeren 238'/ 239 H.V.A 13414 138 Delimaatschappij f 137, f 139, Amsterd. Bank.. 265 265 Nat. Handelsbank 14914 150 Ned. Handel Mij 195 Rotterd. Bank.... 224% 22414 Twentsche Bank. 194% Anaconda Copper 60% 62% Bethlehem Steel.. 50% 51 U.S. Steel 93%? 95 General Motors.. 49% 49% 8hell Union 80% 8214 Tidewater 23% 23% Wat het goederentransport betreft was de bestedingsbeperking gedurende 1958 bij het wegvervoer zeer merkbaar. In het on geregelde vervoer leidde dit tot stilstand van materiaal en in vele gevallen tot on- derbieding van tarieven. Het geregeld vervoer was tot september niet volledig bezet. In het laatste kwartaal viel er een opleving te bespeuren. Het internationaal vervoer was rustig te noemen.Het zou kun nen opleven als de stringente bepalingen zouden worden verzacht ten aanzien van het beroepsvervoer. Vooruitzichten voor 1959 worden somber tot gematigd optimis tisch genoemd. De Haarlemse Weer- en Sterrenkundi ge Kring telde aar; het begin van dit jaar 102 leden tegen 97 op 1 januari 1958, aldus het jaarverslag van de secretaris. Op 15 april vierde de vereniging in „Lion d'Or" in Haarlem het zilveren jubileum, voordrachten en een excursie naar de Op dinsdag 13 januari om kwart voor acht houdt de Kring in het Lorentz Ly ceum aan het Santpoorterplein in Haar lem haar jaarvergadering. De heer J. Oos- terbaan zal dan een film vertonen en de heer B. J. M. Walker zal spreken over „Ster-bedekkingen". Op dinsdag 17 febr. spreekt dr. G. Wes- terhout over „Nieuwe resultaten in de ra- dio-astronomie", op dinsdag 17 maart dr. L. J. L. Dey over „Verspreiding van ra- dio-aktieve stoffen in de atmosfeer" en op dinsdag 7 april dx. J. A. Vreeswijk over „De evolutie der sterren". Op zaterdag 9 mei houdt de H.W.S.K. een excursie naai de radiosterrenwacht in Dwingelo (Dren te). AMSTERDAM De omzetten waren niet groot en zeker niet in ovex-eenstemming met de koers dalingen, die bij de opening van de markt plaatsvonden. Over vrijwel de gehele linie waren de internationale waarden lager en werd de technische koersreactie voortge zet. Het Publiek ging door met winst nemingen terwijl de arbitrage alleen maar opdracht had om op lagere prijzen iets op te pikken. De verkonen werden in de hand gewerkt, doordat Wallstreet woensdag met een flink aanbod tegen het slot te kampen had waardoor de tendentie flauw werd Een en ander werd op het Damrak als een ongunstig teken gezien en lokte verkopen uit. Vooral aandelen Philips hadden hier van te lijden terwijl ook A.K.U.. dat zich de vorige dag prima had gehouden, een koerscorrectie onderging. De ooenings- orijzen bleven echter belangrijk boven de laagste nriizen die in de niet-officiële och- tendhandel werden genoteerd. Philips deed toen 468. Unilever 426 en A.K.U. 274 Het middenkoersaanbod op de officiële beurs veroorzaakte in vrijwel alle hoeken van de hoofdfnndsen een lave opening. Aan delen Philips gingen op 471 in andere han den over teeon de i'orige dag 481 als slot- nriis. Certifica+en Unilever noteerden 434 min 4 punten bii de vorige deg en Kon Olie noteerde 177.80 t^sjen f 1RL20 de vo rige dag. A.K.U. onende op 276V-> en ver loor on die prijs ongeveer 7 punten. K.L.M was in reactie. In Nat. Handelsbank ging het eerste half uur hoegenaamd niets om op een notering van 147. In het verdere beursverloop kwam er wat vraag waar door de koers opliep tot 149V2, tegen de vorige dag 154. Voor vrijwel alle inter nationale waarden kwamen in het laat ste beurshalfuur geringe kooporders in de markt waardoor de koersen konden aantrekken. Unilever werd weer voor Duitse rekening uit de markt genomen Scheepvaarten la«en aangeboden en 1 tot 3 nunten lager. De vooruitzichten voor de scheepvaart on korte termiin worden door de Koninklijke Nederlandscbe Ree- ders1vereniging ongunstig geacht. Van de cultures was H.V.A. goed prijshoudend en de overige waarden waren iets lager. Staatsfondsen waren in reactie. Aandelen Metaalbuizenfabriek Excelsior werden iets hoger vernomen op de gunstige vooruit zichten. Het aanbod op de locale markt was niet noemenswaardig. Prolongatie 3% percent. (ANP). NEW YORK Het koersnivenu herwon 60 percent van het de vorige dag geleden verlies. De spoorwegen haalden niet alleen hun verlies in maar stegen flink: de leidende sporen zelfs 2 a 3 dollar. Louisville and Nashville plus drie dollai', Norfolk and Western plus 2. Illinois Central en Virginian Railway elk plus 1 dollar. De olies stegen scherp en de staal- en metaalwaarden boekten flinke winsten. De autofondsen waren willig en actief. Bij de tabakswaarden waren de winsten over het algemeen meer dan een dollar. Verscheidene individuele fondsen boekten opvallende stijgingen, zoals Ame rican Machine and Metals plus 8 dollar. Johnson and Johnson steeg meer dan 3 dol lar evenals Pilsbury Mills en verscheidene andere. Het industriegemiddelde kwam van 583.15 op 588.14, dat voor spoorwegen van 160.10 op 162.80 en dat voor openbare nutsbedrijven van 91.00 op 91.55. Van de 1236 vei-handelde fondsen sloten er 769 hoger en 269 lager. De aandelenomzet daal de van 4.140.000 tot 4.030.000. (UPI). De Koningin en Prins Bernhai-d hebben tegen het middaguur de leden van het corps diplomatique op de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie in het koninklijk paleis te Amsterdam ontvangen. Bij deze receptie was ook de minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, aanwezig. Negenendei-tig ambassadeurs, drie ge zanten en dertien zaakgelastigden kwamen namens hun regeringen nieuwjaarswensen aan het koninklijk paar aanbieden. Het was de eei-ste keer, dat de Konink lijke Luchtmacht bij de nieuwjaarsrecep tie de erewacht voor het paleis had betrok ken. Terzijde van de paleisingang stond de kapel van de Koninklijke Luchtmacht met tamboerkorps in het ceremonieel tenue. Van 1 tot 18 februari zal het toneelge zelschap „Das Schauspiel" uit Remscheid in Duitsland zijn tweede tournee door Ne derland maken, en wel met het in ons land spelende blijspel „Der zerbrochene Krug" van Heinrich von Kleist onder de regie van Wilhelm Michael Mund. Op 10 februari geeft „Das Schauspiel" een voorstelling in het Minei-va-theater in Heemstede. „Das Schauspiel" maakte in februari vorig jaar zijn eei'ste Nederlandse tour nee met Goethe's „Faust". Voorstellingen van dit stuk zullen deze maand nog in Goes en Middelburg worden gegeven. Op de Verspi-onckweg in Haarlem zijn donderdagmiddag om tien over vijf een personenauto en een stationcar met elkaar in botsing gekomen, toen de bestuurder van de eerste wagen, een 45-jai-ige Haar lemse leraar, plotseling moest remmen voor een overstekende en kerende perso nenauto, bestuurd door een 68-jarige Haar lemse assux-antiebezorger. De bestuurder van de stationcar, een 41- jarige schilder uit Santpoort, kon niet tij dig meer stoppen en reed de personenauto van de leraar aan. Beide wagens werden ernstig ingedeukt. Er gebeux-den geen per soonlijke ongelukken. De Haarlemse ver keerspolitie verzoekt getuigen zich .te mel den. Onder auspiciën van de Haax-lemse ka tholieke vereniging Voor het Gezin houdt het Nederlands Jeugd Rode Kruis woens dagavond 14 januari om acht uur een pro pagandabijeenkomst in de aula van de r.k. schoolvereniging aan de Cruquius- straat in Haarlem. De reizende propagandiste van het Jeugd Rode Kruis, mejuffrouw Van Dijk zal met enkele films, een tentoonstelling en een inleiding een indruk geven van het werk dat deze organisatie voor het licha melijk en geestelijk misdeelde kind doet Onder andere met de bestuursleden van Haarlemse r.k. speeltuinen en de leiders (sters) van het'cl ut huiswerk zullen de mo gelijkheden van samenwerking worden besproken. Maandagmiddag om kwart over twee zal in het Christelijk Militair Tehuis aan de Jansweg in Haarlem een forummiddag worden gehouden, die is gewijd aan pro blemen, die huisvrouwen en middenstand betreffen. Het forum wordt gehouden on der auspiciën van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen en de Middenstandscentx-ale voor Haarlem en staat onder leiding van de heer P. Dondorp, middenstandsconsulent. Vex-der maken van het forum deel uit: ver- tegenwoordigei-s van het grootwinkelbe drijf, levensmiddelenbedrijf, textiel branche en ambacht, alsmede de directri ce van een huishoudschool, een bestuurs lid van de Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting en de presidente van de afdeling Haarlem van de Huisvrouwenvereniging. Het doel is een beter begrip te kweken tussen huisvrouwen en middenstand. Er is reeds een dertigtal vragen schriftelijk bij de organisatoren ingediend, die voorname lijk betrekking hebben op vraagstukken ais de houding van winkelmeisjes en win kelend publiek, koopavonden en de werk zaamheden van prijzencommissies. Tij dens de middag zelf kunnen eveneens vra gen worden gesteld. Tekens van nu" De Aerdenhoutse kunstschilder Eduard Heymans zal in februari een expositie van schilderijen in Den Haag houden. Deze zal plaats hebben in de dependance van het Gemeentemuseum, een bovenzaal van de Zuiderpark-HBS. Heymans wil de ten toonstelling van veertig tot vijftig schilde rijen „Tekens van Nu" noemen. Inbraakje. Donderdagavond om elf uur zag een nachtwaker, dat bij een gx-am- mofoonplatenfabriek aan de Industrieweg in Haarlem een ruit stuk was. Hij waar schuwde de politie, die constateerde, dat er ongewenst bezoek was geweest. Men vermist een versterker en een pick-up met een totale waarde van f 425, Bloedmirakelen. Op maandagavond 19 januari om acht uur spreekt in restau rant Bx-inkmann aan de Grote Markt in Haarlem drs. G. G. M. Tjaden voor leden van de Studievereniging voor Psychical Research, afdeling Haarlem, over „Bloed- mirakelèn". Door gladheid geslipt. Donderdag morgen om half elf is een bestelauto, be stuurd door een 24-jarige magazijnbedien de uit Overveen door de gladheid van de weg op de Brederodelaan op de hoek van de Van Ewijcklaan in Sanpoort geslipt en via het rijwiel- en voetpad in een tuin tegen een boom gereden. De bestuurder kwam er goed af. De auto werd aan de voorkant zeer ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. Da Costakweekschool. Voor het exa men van de derde leerkring aan de Da Costakweekschool in Bloemendaal zijn ge slaagd mejuffrouw J. Everaars en de heer H. van Namen. Op de Zuiderzeestraatweg onder Wezep, even na de kruising van de weg naar Kampen, is vanochtend omstreeks acht uur een veewagen uit Oldenbroek die met vee op weg was naar de veemarkt te Zwolle door tot nog toe onbekende oorzaak ge slipt en in de sloot naast de weg gekomen. De chauffeur wist ongedeerd uit de wagen te komen. Moeilijke was het echter het vee behou den op de weg te krijgen. Enkele omwo nenden verleenden hierbij hulp, maar er waren te weinig mensen om alle koeien te redden. Di-ie koeien en een kalf verdron ken doordat de redders in het koude water niet snel genoeg bij de woest spartelende dieren konden komen. De reddingspo gingen werden verder nog bemoeilijkt door de duisternis en de zware sneeuwval. In St. Odilienberg, nabij Vlodrop, is in gebroken in de woning van een kruidenier. De inbreker heeft een geldkist van acht tienduizend gulden aan contanten en een spaarbankboekje met 11.000,- meegeno men. De kruidenier ontvangt dagelijks zeer veel geld, voornamelijk van Duitse klanten, doordat zijn drukbeklante winkel slechts enige honderden meters van de grens verwijderd is. De bui-gemeester van Bloemendaal zal aan het begin van de eerstvolgende raads vergadering op donderdag 15 januari een nieuwjaarsi-ede houden. De raad zal zich vervolgens zetten aan de behandeling van een agenda van éénen twintig punten. Hieronder bevinden zich voorstellen tot wijziging van het uitbrei dingsplan in onderdelen Duinlustparkweg- Dennenweg, voor een kredietaanvrage ten behoeve van de aanleg van sportvelden „Mariënweide" te Aerdenhout en tot vast stelling van de verordening op de keurings dienst van slachtdieren, vlees en vleeswa ren, alsmede de verkoop van paardevlees en buitenlands vlees. Bovendien stellen B. en W. voor de toegangsregeling van het landgoed „Elswout" goed te keuren en het huishoudelijk reglement voor de gelijk namige stichting vast te stellen. Wat het onderwijs betreft, zijn er voor stellen om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen ten be hoeve van de Christelijke school aan de Graslaan te Bloemendaal, voor uitbrei ding van het speelterrein van de Sint Jo- sephschool, voor verandering van de in richting van de Theresiaschool en voor aanschaffing van tafels en stoelen, alsme de voor de verandering van de inrichting van het speelterrein, ten behoeve van de Schoolvereniging Aerdenhout. Bij de ingezonden stukken bevindt zich een variant op het ontwerp van de politie post te Aerdenhout. Procureur-generaal bij Hoge Raad concludeert: De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, prof. mr. G. E. Lange- meijer, heeft vanmorgen geconcludeerd, dat de staat een schadevergoeding moet betalen aa. de Zwitserse maatschappij ..Maritime et Commerciale S.A." voor het verlies van het haar toebehorende, onder Hongaarse vlag varende vrachtschip „Nyu- gat", dat in 1941 door hr. m.s. „Kortenaer", toen het met een lading meel op weg was van Australië naar China, werd buitge maakt. Het schip werd naar Surabaja overgebracht en daar later V ij de nadering van de Japanners tot zinken gebracht. In 1955 werd de eis tot schadevergoeding door de Hoge Raad afgewezen, maar omdat de raad deze zaak destijds in eerste instantie behandelde, werd een herzieningsproce- dure bij hetzelfde college aanhangig ge maakt. De procureur-generaal zei, dat zijn me ning ov r deze zaak zich gewijzigd had ten aanzien van de beslissende vraag, of het beoaalde bij het prijsmaken, vast houden en doen vernietigen van het schip gerechtvaardigd was. Volgens zijn mening was bij de zaak geen Hongaars belang be trokken. De lading was bestemd voor de geallieerden en de gezindheid van de ka pitein (die pro-Duits zou zijn geweest) had op de :.aak geen invloed gehad. De Zwitserse maatschappij heeft een schadevergoeding gevraagd van 9.5 mil joen guide, x. De procureur-generaal con cludeerde, dat deze schadevergoeding na der dient te worden vastgesteld. De Hoge Raad zal op 6 maart arrest wijzen. Dezer dagen is in de kathedraal van Cincinatti de „Missa festivia" van de Haagse toonkunstenaar Marius Monniken dam uitgevoerd. De waardering voor dit werk was zo groot, dat Marius Monniken dam direct daarop een opdracht heeft ont vangen voor het schrijven van een mis met dubbelkoor. Ongeveer te zelfder tijd is in New York Monnikendams Concerto voor orgel en strijkorkest ten gehore gebracht. Het orgel werd bespeeld door de organiste Claire Cocci. Op 26 januari zendt radio Brussel Mon nikendams oratorium „Noe, oü la destruc tion du premier monde" uit, dat het vorig jaar in het Holland-Festival werd uitge voerd. De dag daarop zal een zaaluitvoe ring hiervan in Amiens worden gegeven. Bij Koninklijk Besluit zijn, gerekend van 18 maart 1958 af, voor onbepaalde tijd be noemd tot adviseur van de Nederlandse regering op atoomgebied: ir. E. F. Boon, gewoon hoogleraar aan de Technische Ho geschool te Delft, dr. J. A. Cohen, buiten gewoon hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Leiden, tevens directeur van het medisch laboratorium der rijksverdedi- gingsorganisatie T.N.O. te Delft.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9