Onderwijsvernieuwer Jan Ligthart werd in vele plaatsen herdacht Zierikzee heeft nog steeds profijt van „slavenkas" uit 1734 Bonn verrast en teleurgesteld door Russische voorstellen Na de laatste uitkering in 1937 worden met het geld huizen en scholen gebouwd Amsterdamse Beui 6 Herdenking honderdste geboortedag Uitslag keuringen van „De Snelvlieger" Burgerlijke Stand van Haarlem Vrachtauto ging in Spaarne tweemaal „kopje onder" Waterleiding en vorst Vergeefs De dambreuk in Spanje Oorzaak van ramp nog niet opgehelderd Kabinet bood afgetreden ministers diner aan Cor de Groot gaf recital in Stockholm Slachtoffers van ramp hij Ziehen nog niet gevonden Sovjet-Unie handelt uit een positie van macht Compositieopdracht voor A. Verhaar en M. Flothuis Diplomatieke betrekkingen Oost-DuitslandIrak Gezin verwaarloosd: een maand gevangenisstraf Kleuters „paranormaler" dan volwassenen? Belangzvekkende proeven op scholen in Utrecht Kort nieuws MAANDAG 12 JANUARI 195 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ter gelegenheid van de honderdste ge boortedag van de onderwijzer Jan Ligt hart, wiens geheel eigen onderwijsmetho den zowel in binnen- als buitenland grote bekendheid en waardering verwierven, is zaterdag in de rijkskweekschool voor on- derwyzers(essen) aan de Leidsevaart in Haarlem een herdenkingsbijeenkomst ge houden. Drie oudleerlingen van de kweek school die Jan Ligthart goed hebben ge kend, t.w. de heren Cor Bruyn, D. L. Daal der en Johan Tooi, spraken een korte rede uit, waarin zjj hem schetsten als collega, mens en vriend. De directeur van de rijkskweekschool, de heer J. van der Meulen, sprak een wel komstwoord waarin hij zich in het bijzon der tot de 97-jarige heer A. L. C. Beekman wendde. De heer Beekman is van 1894 tot 1903 leraar geweest aan de Haarlemse kweekschool. De heer Cor Bruyn ging in zijn toespraak uit van de geestelijke verwantschap, welke er tussen Jan Ligthart en diens grote voor ganger P. H. van der Ley bestond. Spreker meende dat zonder het baanbrekend werk van Van der Ley de arbeid van Ligthart nimmer zo vruchtdragend zou zijn geweest. Dit feit deed volgens de heer Bruyn echter niets af aan de zeer grote verdiensten die Ligthart voor de ontwikkeling van het onderwijs in Nederland heeft gehad. Te leurstellend noemde de spreker het, dat in het comité ter herdenking van Jan Ligt hart wel tal van hoogleraren zitting had den maar geen enkele onderwijzer. „Van deze onderwijzer of onderwijzeres moet het juist komen wil er van Ligtharts geest nog iets terecht komen. Anders ben ik bang dat ze hem zullen inblikken, geanaliseerd, gerubriceerd en geconserveerd met het etiket „ongevaarlijk", aldus de heer Bruyn. Tot de onderwijzers en aanstaande onder wijzers van nu zou spreker willen zeggen: „Verdiept u in Ligthart, kijkt naar hem uit, volgt hem zoals wij hem gevolgd heb ben". De heer Daalders haalde verscheidene persoonlijke herinneringen op aan zijn ont- moetir -n met Jan Ligthart. Hij vertelde iets o de individualist, de zoeker, de kinden iend en raadgever die Ligthart v/as. Als laatste spreker schetste de heer Johan Toot de betekenis van Jan Ligthart in het. licht, van de Kwekelingen Beweging. Ook in vele andere plaatsen werd Jan Ligthart herdacht. In Den Haag Terwijl de stenen figuurtjes van Ot en Sien langzaam met sneeuw bedekt werden luisterden de leerlingen van de 5e klas van de Jan Ligthartschool aan de Tullingh- straat in Den Haag en de twee 5e klassen van gelijknamige scholen in Schiedam za terdagmorgen naar hetgeen dr. D. G. van Ringelestein, inspecteur van het lager on derwijs, over „meester" Jan Ligthart ver telde. De heer Ringelestein richtte zich in het bijzonder tot de tegenwoordige leerlin gen van het Jan Ligthart-onderwijs, want ook vele oud-leerlingen hadden de koude getrotseeerd om hulde te brengen aan hun vroegere „meester". „Jan Ligthart was een wijs man, die de kinderen goed begreep", zo zei de inspecteur. Hoezeer hij in Neder land gewaardeerd werd. blijkt uit het feit dat Koningin Juliana als klein meisje van hem les heeft gehad. Vier jongens en meisjes hingen vervol gens twee kransen om de stenen beeldjes, die aan de rand van de speelweide in het Haagse Zuiderpark staan. In Diligentia werd een herdenkings bijeenkomst gehouden, waarop prof. dr. N. Perquin S. J. en prof. dr. H. Nieuwenhuis de persoon van Jan Ligthart als pedagoog en als didacticus belichtten. De bijeenkomst werd geopend door prof. dr. J. Waterink, die onder andere zei dat men in ons land meestal niet doet aan per soonsverheerlijking. ook al betreft het fi guren. die iets blijvends hebben nagelaten. Met Ligthart is dit gelukkig anders, aldus spreker, die hem beschreef als te zijn van een vertederende hulpeloosheid. Hij was voor zijn tiid de meest uitzonderlijke peda goog van Nederland, ja zelfs van Europa. Spreker was blij Ligthart te mogen her denken in nationale eensgezindheid. Ook uit het buitenland was hiervoor belang stelling. gezien een telegram uit Pretoria van de academie voor kunst en opvoeding. Spreker stelde zijn toehoorders voor tele grammen van hulde en dankbaarheid te zenden aan de beide dochters van Jan Ligthart. die in Leeuwarden en Zuid- Afrika wonen. Vervolgens sprak prof. Perquin. die zei Ligthart te vereren als een pionier op pedagogisch gebied. Nooit zal men hem begrijpen, aldus deze spreker, als men niet let op wat hij bedoelde. Hii was een ziener, maar toch ook gebonden aan zijn tijd. Hij verzette zich tegen allerlei heilige huisjes uit innerlijke overtuiging. Jan Ligthart kwam op, zei spreker, voor het machteloze De uitslag van de keuring op de tentoon stelling van de postduivenvereniging „De Snelvlieger", die zaterdag in gebouw Do- mi te Overveen is gehouden door de keur meesters Kollen uit Amersfoort en Pas- schier uit Noordwijk, luidt als volgt: schoonste oude doffer J. J. Petri, schoon ste oude duif J. Staphorst, schoonste jonge doffer A. Leurs, schoonste jonge duif J. J. Petri. Schoonste van het geheel J. J. Petri. De uitslag van de hokkeuring van twin tig leden met zes aangewezen vogels is: 1 en 2: J. J. Petri en W. Petri met elk 546'/2 punt, 3 tot en met 6: P. Dik, A. Leurs, F. Neuman en J. Staphorst met elk 546 punten. BEVALLEN van een zoon 9 jan.: H. A. E. Havenaar-Jansen; J. C. A. Windt- van Brero;10 jan.: S. Krijger-Santifort; P. Wassenaar-Rijkers. BEVALLEN van een dochter: 9 jan.: C. J. Hoonhout-Sikkink; A. Koedam-van der Zee; J. Eckhardt-Heijboer; G. H. Rose- Basstra; M. C. Greweldinger-Beudeker; 10 jan.: L. Traksel-Frank. OVERLEDEN: 8 jan.: R. Johannes- Zdunski, 48 j., Dahliastraat; M. J. Ver schoor-van Es. 51 j„ Spaarnhovenstraat: 9 jan.: J. Dam, 81 j., Hazepaterslaan; C. J. Claassen. 39 j„ Bleekenbergstraat. GEHUWD: 10 jan.: S. Vuijk en T. Visser. en het hulpeloze dat leven wil, maar het niet kan zonder hulp. Daarom zette hij zich in voor het kind. Hij koos niet het onderwijs, maar het onderwijs koos hem. Zijn zending lag in de Tullinghstraat, dicht bij huis. Zijn moeder heeft hem de waarde van het kind leren ontdekken. Zij was de centrale figuur in zijn leven. Spreker kon helemaal met Ligthart meegaan in zijn minachting voor de wetenschappelijke pedagogie. Hij vond uit de praktijk de grondslagen voor een goede opvoeding. Door citaten uit Ligtharts werk maakte spreker zijn gehoor duidelijk wat de grote pedagoog beoogde. „Zijn pedagogie was liefde-pedagogie, de enige die bestaans recht heeft". Aan zijn moeder heeft Ligt hart te danken, dat hij een pedagoog in de ware zin des woords werd, een op voeder bij de genade Gods. De bijeenkomst werd onder andere bij gewoond door mr. Broekman, directeur- generaal van het onderwijs, als vertegen woordiger van minister Cals. door mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het on derwijs, wethouder J. van Zwijndrecht en door mevr. T. D. Casimir-Borgman, de weduwe van wijlen prof. Oasimir. een vriend van Jan Ligthart. In Amersfoort In Amersfoort bevolkten ongeveer dui zend kinderen, leerlingen van naar Jan Ligthart genoemde scholen, de Markthal. Zij luisterden naar de Vlaardingse hoofd onderwijzer de heer J. Brouwer jr., die een schets van Jan Ligtharts leven gaf en volgden het soel van Amersfoortse leer lingen van de rijkskweekschool, die het stuk ..Toch timmerhout" van Ligthart op voerden. Burgemeester H. Molendijk zei. dat deze samenkomst' van de jeugd in de geest van Ligthart is. Hij begroette in het bijzonder de jeugd van de school in de Tullingh straat in Den Haag. waar Jan Ligthart zijn levenswerk deed. Hij benaalde daar met hart en geest de sfeer. Hoe genoten we niet als kinderen van Ligtharts frisse boekjes „Ot en Cien" en ..De wereld in". Genieten, in dat woord ligt de betekenis van Jan Ligthart. Het was een ontzaglijke gebeurtenis in die dagen. Ligthart was zijn tijd ver vooruit. De heer P. Smit uit Schiedam, voorzitter van het werkcomité, riep mevrouw M. Be- linfan' '-Borgman, een kleindochter van Jan Ligthart, voor het voetlicht. Zij sprak er haar vreugde over uit. zoals haar groot vader. temidden van de kinderen te mogen zijn. De heer J. Brouwer jr. gaf een levens schets van Jan Ligthart. Een oud-leerling van Ligthart. de heer W. J. van Weers haalde tot slot enige herinneringen op. Zondagavond omstreeks tien uur is een vrachtauto ter hoogte van de Melkbrug in Haarlem onbestuurd in het Spaarne ge reden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De eigenaar van de wagen, een 25-jarige Haarlemse koopman, vertelde aan de po litie dat hij de auto zaterdag op de wal had geparkeerd. Zondagavond zag hij plot seling dat de vrachtauto in de richting van het water begon te rijden. Volgens de koop man stond de motor af. Ondanks het feit dat hij erin was geslaagd aan de handrem te trekken gleed de wagen na even ovei de rand van de kade te hebben gehangen het water in. Met een kraanwagen van de gemeente reiniging en daarna een van een particu lier werd de zo goed als geheel gezonken auto boven water gebracht. Nadat een on derzoek had uitgewezen dat er geen in zittenden waren liet men de wagen vom de tweede keer „kopje onder" gaan. Men vond het namelijk met het oog op de duis ternis beter de auto bij daglicht op het droge te trekken. De directeur van het gemeentelijk wa terbedrijf Haarlem maakt de gebruikers er op attent, dat zij moeten zorgen voor het vorstvrijhouden van de watermeter en de binnenleiding. Schade aan de water meter door vorst of anderszins is voor rekening van de gebruiker. Het water, dat verloren gaat uit door vorst veroorzaakte lekken of door een aftapkraantje, dat open is blijven staan, moet worden betaald. De meterputten dient men af te dekken met een houten bovendeksel, dat de put goed afsluit tegen de wind. In een meterput buitenshuis moet men bovendien op halve hoogte een houten tussendeksel met een handvat aanbrengen, zodat tussen dit deksel en de watermeter een isolerende luchtlaag ontstaat. Men kan het tussendeksel in het voorjaar uit de meterput verwijderen en volgende winter opnieuw aanbrengen. Op winderige en zeer koude plaatsen is het raadzaam bovendien op het houten tussendeksel en nauwsluitend in de put een zak met stro te leggen. Het waterbe drijf kan het afdekken van de watermeter met kranten, los stro e.d. niet toestaan, daar hierdoor de meterput vervuilt. Watermeters, die binnenshuis onder de vloer zijn geplaatst, moeten zijn voorzien van een overal goed sluitende omtimme- ring. ter bescherming tegen vorst. Indien deze omtimmering, dan wel de betonnen of gemetselde meterput. aan de bovenzijde niet tegen de onderkant van de vloer aan sluit, is het gewenst een houten tussen deksel aan te brengen. Zodra gevaar voor bevriezing ontstaat, is het noodzakelijk de hoofdkraan des avonds zo vroeg mogelijk af te sluiten, wanneer dit kan ook overdag. Van te voren natuurlijk eerst voldoende water in voorraad nemen. Open het aftapkraantje op het laatste punt, alsmede alle tapkranen om de leiding te laten leeglopen. Trek de closetstort bakken door. De stopkraan vóór de stort bak mag niet worden gesloten. Hoewel het personeel "an het waterbe drijf geen onwerkbaar weer of vorstverlet kent. dient men er rekening mee te houden, dat dit bedrijf tijdens en ook na de vorst helaas niet altijd direct hulp zal kunnen verlenen. Buitenlandse onderscheiding Bij Koninklijk Besluit is bijzonder ver lof verleend aan ir. C. J. F. Bekker te Vel- sen, tot het aannemen van de benoeming tot ridder in de orde van St. Sylvester van de Heilige Stoel. Zaterdagavond omstreeks kwart voor tien zagen voorbijgangers op de Ge dempte Oude Gracht in Haarlem dat een man een etalageruit van een aldaar gevestigde wijnhandel en distilleerderij in gruzelementen sloeg en door het ont stane gat een greep deed naar de uit gestalde flessen drank. Met een van die flessen in zijn zak sprong de dief op een fiets en verdiveen ijlings in de duisternis. De eigenaar van de wijn handel verklaarde tegenover de politie dat de dief wel weinig plezier van zijn daad gehad zal hebben. De etalage be vatte namelijk uitsluitendlege flessen. ZAMORA (UPI) Het totale aantal slachtoffers van de dambreuk in het Spaan se dorpje Riva de Lago bedraagt volgens het officiële rapport van de gouverneur van Zamora, 155. Van 23- mensen staat het vast dat zij bij de overstroming het leven lieten: 132 anderen worden vermist, al dus dit rapport. De eerste slachtoffers zijn zaterdag op het kerkhof begraven. Het kerkhof ligt aanzienlijk hoger dan het dorp en is daar door gespaard. De Spaanse minister van openbare wer ken, Jorge Vigón, heeft verklaard dat de dam over een lengte van 100 meter is door gebroken. „De deskundigen hebben een visueel onderzoek ingesteld, maar wach ten met hun oordeel tot hun bevindingen zijn gerijpt", aldus Vigón. In de plaatselijke pers is een bericht ge publiceerd volgens hetwelk Riva de Lago geheel herbouwd zal worden. De ministers van het uuidige kabinet hebben zaterdagavond hun afgetreden col lega's een diner aangeboden in Den Haag Minister-president Beel heeft hun met uitzondering van dr. Drees de versier selen overhandigd van de koninklijke on derscheidingen die hun bij hun aftreden zijn verleend. Oud-minister dr. Drees had de onder scheiding het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw reeds ont vangen uit handen van de Koningin. Hij is na mr. P.W. A. Cort van der Linden, dr. H Colijn en prof. P. S. Gerbrandy de vierde minister-president, aan wie deze hoge onderscheiding is verleend. Buiten Prinses Wilhelmina. Prins Bernhard, Prinses Bea trix en Prinses Irene zijn er drie Neder landers, die het Grootkruis van de Neder landse Leeuw mogen dragen: mr. A. W. L Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud gouverneur-generaal van Nederlands- Indië, prof. Gerbrandy en luitenant admiraal b. d. C. E. L. Helfrich. STOCKHOLM, (Reuter) De pianist Cor de Groot heeft zaterdag ter gelegen heid van dj „Week voor Nederlandse muziek" in het concertgebouw in Stock holm een recital gegeven. Het programma omvatte werken van Scarlatti, Beethoven. Schumann. Debussy, De Groot en Ravel IN DE JAREN ROND 1730 werden tientallen Nederlandse zeevarenden op de slavenmarkt verhandeld. Dat was het werk van de Algerijnse zeerovers, die in die dagen de Middellandse Zee afschuimden en de rijke galjoenen uit Hoorn, Amsterdam en Zierikzee enterden. Niet alleen de rijkbeladen schepen werden naar de Algerijnse piratennesten gesleept, ook de bemanning werd beschouwd als buit. De slavenhandel vierde hoogtij en aan een sterke Hollandse zeeman was als galeislaaf flink geld te verdienen. In 1734 kwamen in Zierikzee de leden van de vroedschap en de reders bijeen, om tegenmaatregelen te beramen. Nu de zee lieden kans liepen op de slavenmarkt te recht te komen, was de animo voor de koopvaardij geluwd, zodat de jonge Hol landers er niet veel meer voor voelden, naar zee te gaan. De Zierikzeese reders kwamen tot de slotsom, dat er niets anders opzat dan maar op de oude voet te blijven doorvaren en het risico van een overval te nemen. Om hun zeevarend personeel meer zekerheid te kunnen geven, besloten zij een fonds te vormen, uit welke pot het losgeld, dat betaald moest worden als een van hen op de slavenmarkt ten verkoop werd aange boden. geput kon worden. Zo werd in 1734 de „slavenkas" gesticht, de eerste ..sociale voorziening" in ons land. Geen van de toenmalige kooplieden zal ooit hebben kunnen bevroeden, dat deze slavenkas nog eeuwenlang een „melk koetje" zou blijken te zijn. Tot op de dag van vandaag profiteert Zierikzee er nog van en ook in de toekomst zal de rond 100.000 van de slavenkas ongetwijfeld van grote betekenis blijven voor de Zierik zeese bevolking Het is een vreemde historie. Steeds vloei de er geld uit de „slavenkas", maar na verloop van tijd stroomde het er met rente in terug. Dank zij de slavenkas konden er niet alleen slaven vrijgekocht en later weduwen worden onderhouden, maar werd de stad ook in staat gesteld woningen en scholen Ie bouwen. De slavenkas groeide aan tot een bedrag van 100 000 zonder dat een van de huidige stadsbewoners er ook maar een cent voor betaalde. Toen in 1734 het besluit was gene.men om een slavenkas te vormen, werden alle Zie rikzeese reders en zeevarenden aangespro ken. Elke belanghebbende moest van tijd tot tijd een bedrag in de kas storten, als een soort premie voor een sociale ver- De opruimingswerkzaamheden in de op 23 december ingestorte Belgische mergel groeven te Ziehen, waar nog steeds 13 ar beiders ingesloten zijn worden ondanks het ongunstige weer voortgezet. Wel zijn zon dag de pogingen om via twee hulpschach ten in de diepte door te dringen tijdelijk gestaakt. Een der schachten blijkt ver schoven te zijn. Thans zal worden nage gaan of deze toegangen voldoende veilig heid bieden om 20 meter onder het niveau van het verzakkingsgebied verder te graven De bulldozers gaan vlak bij het centrum van het rampgebied eveneens verder met het verwijderen van de deklaag van het heuvel plateau, een werk, waarmee op tweede kerstdag begonnen werd. Thans is men met het verplaatsen van de grond tot de helft gevorderd. (Van onze correspondent in Bonn) De Russische nota en het Russische ont- werpvredesverdrag hebben Bonn verrast, teleurgesteld en zelfs een beetje gealar meerd door het verkapte nieuwe ultima tum van acht weken. Opnieuw blijkt, dat de Russen slechts een vredesverdrag voor Duitsland willen, dat gebaseerd is op de deling van Duitsland (het vredesverdrag wordt dus een verdelingsverdrag), en dat men geen vrije verkiezingen in Oost-Duits- land wenst toe te staan. De Russen zetten alles op de kaart van de erkenning van Oost-Duitsland en dus van de status quo in Europa. Het is duidelijk, zo zegt men, dat de Russen gebruik willen maken van de on rust over de kwestie-Eerlijn en van het bezoek van Mikojan aan de Verenigde Sta ten. Het feit, dat de Sovjet-Unie als confe rentieplaats Warschau of Praag beide hoofdsteden van een communistisch land voorstelt, legt men hier ook uit als een teken van macht, voortvloeiend uit de Rus sische ruimtevaartsuccessen van de laat ste tijd. Totdusver gaver de Russen de voorkeur aan Genève of Stockholm als con ferentieoorden. Wel wijst men op de ver zoenende toon van de Russische nota, die de deur voor overleg wil openhouden. Uit dit alles spreekt eer houding van de Sovjet-Unie, gebaseerd op maximale eisen. Moskou wijst de westelijke voorstel len van de hand voor een viermogendhe- denoverleg over de Duitse hereniging. Het ontwerp-vredesverdrag is voorts een goed koop middel om de al of niet bestaande vrees in West- en Oost-Europa voor een Duits gevaar aan te wakkeren Er wordt met begrippen gewerkt, die in westelijke kringen als verouderd worden beschouwd, al was het maar omdat West-Duitsland als een volwaardige bondgenoot wordt be schouwd met wiens eisen men rekening pleegt te houden. De Russen tonen zich niet bereid ook maar iets van hun verove ringen op te geven. Integendeel, door neu tralisering van Duitsland wordt het Westen tot aan de Nederlands-Belgisch-Franse grens teruggedrukt, terwijl de Russen mede de Duitse binnenlandse toestand zullen controleren. Russisch initiatief In ieder geval hebben de Russen het di plomatieke initiatief opnieuw tot zich ge trokken. Van westelijke zijde kan men weliswaar over de Russische nota en het ontwerp-vredesverdrag gaan praten en de toon ervan, zonder propagandistische aan vallen ditkeer. nodigt tot een gesprek uit. Waar de Russen echter halsstarrig vast houden aan de scheiding tussen vredesver drag en Duitse eenheid en aan een gesprek tussen Oost-en Westduitsers, daar staat het even halsstarrig vasthouden van het Westen aan vrije verkiezingen, een vrije regering en een op basis van de vrijheid verkregen eenheid voor Duitsland niets in de weg, aldus redeneert men. Zolang Duits land gespleten is. kan het Westen niet over een vredesverdrag onderhandelen, dat zou een erkenning van de status quo en van de Russische zienswijze betekenen. Dat zou het gevaar inhouden van een neutraal, zo niet neutralistisch Duitsland, dat eerst eco nomisch "n later politiek zou aanleunen te gen de Sovjet-Unie, waardoor in Midden- Europa van evenwicht geen sprake meer zou zijn Bonn ziet in deze Russische voor stellen gevaren, indien het Westen erop zou ingaan voor het eigen bestaan, voor de eigen doeleinden met betrekking tot de hereniging en voor de westelijke positie. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken Von Brentano heeft gezegd dat Bonn bereid blijft tot overleg met de Rus sen. als er geen beperkingen bestaan. De minister van Economische Zaken Erhard wees het ontwerp-vredesverdrag resoluut van de hand, maar de S.P.D.-leider Weh- ner verklaarde: „Met een enkel „neen" van het Westen en van Bonn zal deze ron de niet kunnen worden gesloten". Zijn par tijgenoot de Westberlijnse burgemeester Brandt, wees daarentegen de Russische voorstellen ronduit af. Nieuwe zet Volgens onze correspondent te Londen wordt de Russische nota daar vooral ge zien als een nieuwe zet in het vastgelopen diplomatieke schaakspel en waarschijn lijk tevens als een manoeuvre voor het komende- gesprek tussen president Eisen hower en vice-premier Mikojan. In de te genwoordige vorm zijn de Russische voor stellen voor het Westen onaanvaardbaar. Niettemin acht men het te Londen waar schijnlijk dat er in het voorjaar of de vroe ge zomer een of ander conferentie met de Russen tot stand zal komen. Overigens ziet men in het nieuwste voor stel een dekking van Kroesjtsjev's aftocht inzake Berlijn. Het jongste initiatief is wellicht ingegeven door het naderende communistische partijcongres, dat Kroesjtsjev's leiderschap zal moeten be zegelen. Uit de heftige campagne tegen de zogenaamde anti-partijgroep blijkt dui delijk dat Kroesjtsjev nog niet geheel mees ter is van de situatie. Het is van het groot ste belang dat hij kan aantonen dat hij diplomatiek aan de winnende hand is. In Londen is men van oordeel dat Mos kou het weer over de boeg van de ver zoening gooit. zekering. De inhoud van de kist groeide en menig zeeman, die kon worden vrijgekocht, dankte er zijn leven aan. Na enkele tien tallen jaren was het echter uit met zee roverij en dat bracht de vroedschap, die over de bestemming van de pot mocht be schikken, ertoe, een fonds t.e vormen tot stichting en instandhouding van prove niershuizen voor oud-zeelieden. Inmiddels bleven de zeevarenden de premie door betalen. Dat gebeurde zelfs nog tot in het begin van deze eeuw.De laatste, die een uitkering ontving, was een weduwe die in 1937 overleed. Wekelijks had zij 70.60 ontvangen. Toen zij was overleden, kreeg de „sla venkas" een nieuwe bestemming Eerst werd het geld belegd. Het vloeide weldra met rente terug. Na de watersnoodramp in 1953 werd het bedrag belegd in bouwcerti- ficaten, die na verloop van tijd met winst werden verkocht, toen er geld voor de woningbouw nodig was. Dank zij de kas kwamen er nieuwe huizen. Vorig jaar werd 100.000 uitgeleend om er twee kleuter scholen van te bouwen. En wanneer het geleende bedrag na verloop van tijd is terugbetaald kan het weer ten goede komen aan Zierikzee. Dank zij de eerste „sociale verzekering" van onze voorvade ren in 1734. Het bestuur van de Johan-Wagenaar- stichting heeft besloten aan Ary Verhaar in Den Haag een opdracht te verlenen voor een compositie voor klein blaasorkest met een tijdsduur van tien a vijftien minuten. De componist wordt in de keuze van de bezetting geheel vrij gelaten. De heer Ma- rius Flothuis uit Amsterdam werd uitge nodigd een compositie te schrijven, bij voorkeur op een Nederlandse tekst, die handelt over de ontmoeting van Nausikaa en Odysseus. Beide componisten hebben de opdracht aanvaard. BAGDAD, (UPI) Oost-Duitsland en Irak hebben in beginsel besloten diplo matieke vertegenwoordigers uit te wis selen en zullen hierover nader besprekin gen voeren, aldus is in Bagdad bekend gemaakt, na besprekingen tussen de pre mier van Oost-Duitsland Grotewohl en premier Kassem van Irak. Grotewohl is vandaag in de hoofdstad van India Nieuw Delhi aangekomen. „Tegelegener tijd zal worden overgegaan tot de uitwisseling van diplomatieke ver tegenwoordigers" zo wordt in het slot communiqué te Bagdad gezegd. CAIRO, (Reuter) Het Egyptische blad „El Achbar" meldt dat orthodoxe moham medanen en communisten slaags zijn ge raakt voor moskeeën in Irak, waar de communisten voor de bedehuizen de Islam en de Koran hadden beledigd. Volgens het blad biedt de Iraakse massa overal in het land krachtig verzet tegen de communis ten, die openlijk het Arabische nationalis me aanvallen en de Syrische communisten steunen. „El Achbar" zegt het te betreu ren, dat de autoriteiten dikwijls de com munisten steunen. Er zijn in Bagdad 700 nationalisten in hechtenis genomen, vol gens het Egyptische blad. Egyptische archeoloog Goneim t CAIRO, (UPI) - Het stoffelijk over schot van de Egyptische archeoloog Zaka ria Goneim is zondag bij Cairo in de Nijl gevonden. Goneim werd een maand gele den geschorst uit zijn functie van conser vator van het oudheidkundig museum te Sakkara, nadat daar enkele diefstallen waren ontdekt. Sommige leden van het museumpersoneel beschuldigden Go neim. Een week geleden werd een offi cieel onderzoek geopend. Goneim's boe ken over opgravingen zijn onder meer in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië gepubliceerd. Slotkoers Heder vrijdag 13.45 u 3-3% °/o Nederl. '47 91H 91% 3% Nedl. 1962/64 96'3/i(i 96 Woningbouw 6°/o 111 Pr. A'dam '56 I.. 86 Pr. A'dam '56 II. 99'/, Pr. A'dam '56 III 99% Pr. R'dam '52 I.. 93 Pr. R'dam '52 II. 95 Pr. R'dam '57 109 A.K.U 284/4 285 Calvé Delft 427 428 Van Gelder Zonen 209 215 K. N. Hoogovens 340 341 Nederl. Ford. 230 233 N. Kabelfabriek. 312 314 gew.Philips Gloeil 491% 497 Pref.PhilipsGloeil. 200 Unilever 443% 445 Wilton Fyenoord 202% 202 Werf Gusto 154 Dordtsche Petrol. 722 715 Kon. Petroleum f 180,20 178,80 Billiton 180% 181 A'dam Rubber. 89% 89% K.L.M 1 109,- f 110,5" Holl. Amer. Lijn 158% 158 K.NS.M 162 162 N Scheepv. Unie 137% 136% v. Nievelt Goudr 133 132 Phs. v. Ommeren 239 239 H.V.A 139% 144 Delimaatschappij I 139.50 139 Amsterd. Bank 270 270 Nat. Handelsbank 150% 150 Ned. Handel Mij 195 195 Rotterd. Bank.. 226% 227 Twentsche Bank. 197 Anaconda Copper 62% 64 Bethlehem Steel 51 52 US Steel 95% 97 General Motors 49% 50% 82% 82% 23%? 24% Haarlemse politierechter De Haarlemse politierechter, mr. J. F. Petersen, heeft vanmorgen een 40-.jarige Hillegomse slager wegens het in hulpeloze toestand achterlaten van zijn gezin veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman had twee maanden geëist. Verdachte onderging in een ziekenhuis een breukoperatie en liep daarna zes we ken in de ziektewet. In deze tijd begon hij zijn vrouw en kinderen te verwaarlozen. Hij kwam steeds minder thuis, tenslotte slechts één keer in de veertien dagen om schone kleren te halen. Hij weigerde te werken en ook de pogingen van sociale zaken om hem weer aan het werk te krijgen stuitte af op de onwil van ver dachte. De als getuige gehoorde ambtenaar van sociale zaken zei van mening te zijn, dat psychische factoren hierbij een rol spelen. Verdachte is onderzocht door een Plaarlemse psychiater, maar mr. Petersen zag in zijn rapport geen aanleiding de man als obnormaal te beschouwen. Behalve op grond van de ziektewet trok de slager ook geld van de ongevallenwet en sociale zaken. Af en toe gaf hij zijn vrouw een bedrag, doch naar deze als getuige ver klaarde. weigerde hij „voor haar vermaak te werken". Betizinediejstal Een 30-jarige draglinemachinist en een 35-jarige funderingswerker, beiden uit Haarlem, werden wegens benzinediefstal veroordeeld tot een geldboete van 30 subs, negen dagen. De officier had 40 subs. 12 dagen geëist. Op 28 november vroeg de funderings werken aan de draglinemachinist, beiden werkzaam bij een Haarlems transportbe drijf, om een paar liter benzine voor zijn bromfiets, omdat de benzine in zijn tank te vet zou zijn en verdund moest worden. Uit een vat met benzine bestemd voor de dragline had de machinist een paar liter overgeheveld. Een voorman die juist in de buurt was, vroeg de mannen wat zij deden, maar sprak er verder niet over. Tegen de avond werden zij op kantoor geroepen, waar een rechercheur hen opwachtte. De funderingswerker voerde aan. dat hij ook wel benzine van zichzelf voor het be drijf gebruikte. Rechter: „Dan moet u uw patroon om vergoeding vragen", waarop de funderings werker antwoordde, dat hij „toch niet met ieder akkevietje naar zijn baas kan gaan". Hij vertelde verder nu werkloos te zijn. Bij verstek veroordeelde mr. Petersen conform de eis een 51-jarige Haarlemse chauffeur, die ten nadele van het trans portbedrijf een blik met benzine had ont vreemd, tot f 40 boete subs. 12 dagen. Eerst had deze verdachte ontkend, doch was hier later op terug gekomen. De firmanaam had hij van de bus afgekrabd. Mejuffrouw N. G. Louwerens. mede werkster van het Parapsychologisch Insti tuut der rijksuniversiteit te Utrecht, heeft zich in de afgelopen twee jaren intensief beziggehouden met een onderzoek naar een mogelijke telepatische relatie tussen kleu terleidsters en kleuters. Uit dit onderzoek, dat onder toezicht stond van prof. dr. W. H. C. T haeff, is gebleken, dat bepaalde paranormale verschijnselen zich bij jonge kinderen veel sterker openbaren dan bij volwassenen. Mej. Louwerens heeft proeven gedaan met ongeveer 1100 kleuters van een groot aantal willekeurige Utrechtse kleuter scholen. Bij de test kreeg ieder kind een envelop met 150 gekleurde plaatjes: dertig maal vijf verschillende afbeeldingen van speelgoed. De onderwijzeres sloeg steeds, voor de kinderen onzichtbaar, een blad om van een boek mei 25 pagina's, waarop de zelfde figuren in een willekeurige volg orde voorkwamen. De kinderen moesten daarop raden welk olaatje de leidster voor zich had en kozen daarvoor een kaartje uit hun voorraad. De kans dat zij goed zouden „raden" was dus één op vijf. Verrassende resultaten Mejuffrouw Louwerens vertelde ons. dat het aantal .treffers" echter, collectief be zien. zover boven het gemiddelde lag. dat de kans dat dit op een toeval berustte, drie op de honderd miljoen was Bij het ver werken van de resultaten der proeven kwam men tot de ontdekking, dat de per soonlijkheid vat de leidster een grote rol speelt biï het paranormale contact met de kinderen. Een belangrijke factor hierbij was onder meer. of de leidster een „moe derlijke" rersoonlijkheid was. Bij moeder lijke figuren was het aantal treffers door gaans het grootst. De persoonlijkheidsstructuur van de 25 betrokken leidsters werd in het instituut intensi getest De definitieve uitwerking van de door het onderzoek verkregen ge gevens zal overigens nog wel een jaar vergen, aangezien prof. Tenhaeff en mej. Louwerens ook nog willen nagaan, of er mogelijk eveneens verband bestaat tussen het optreden van paranormale verschijn selen en het milieu waaruit de kleuters afkom tig zijn. Schuilplaatsmuren. De dikte van ge velmuren van de schuilplaatsen bij wonin gen mag voortaan beperkt blijven tot 20 cm in plaats van 30 cm, als de muur van gewapend beton is. De minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid heeft hier toe besloten omdat bij onderzoekingen naar de weerstand tegen explosiedruk en scherfdoorslag is gebleken dat een derge lijke muur evenveel weerstand biedt als een muur van metselsteen van 30 cm. Het handhaven van deze norm voor gewapend- betonnen muren zou een onevenredig zwa re eis zijn WEEKABONNEMENTEN henen uiterlijk -p woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE l

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 10