sj/ssx*/ a) Applaus en rotte eieren voor Mikojan in V.S. éffi SN Rwl Zweedse ,JViril" strandt op strekdam in IJmuiden Critiek van verschillende zijden op president De Gaulle i p alles.' Glimlachende Rus verovert de harten der journalisten Drie slepers van Wijsmuller trokken het schip vanmorgen vlot Koordirigent Tervoort hartelijk gehuldigd MAANDAG 12 JANUARI 1959 7 Zondagsarbeid in Brussel ten behoeve van Kongo Parachutisten met de Sabena naar Kamina Ambassadeur der V.S. in Cuba neemt ontslag Hij zou tegen Fidel Castro geageerd hebben Duits vliegtuig in Rio neergestort; 36 doden Kort nieuws Oud-strijdersrokerssocialisten en huisvrouwen „Nederlandse-week" in Stockholm geëindigd De strijd om de ruimte Rusland heeft voorsprong van een tot anderhalf jaar op Amerika UITVERKOO'P la JA SRAM KOOPT 'o' C?<5 p Stijging werkloosheid in Noordholland vrij normaal Regerings-Friendship voor koninklijk huis krijgt radarinstallatie Prins Bernhard op 2 februari naar Chili Washington wil het Geneefse overleg beter voorbereiden Brandie in Santpoort „Schotse" whiskey uit Nederland Gescheurde „Alhena" toch nog gered Kapitein leed schipbreuk op zilveren huwelijksdag De glimlachende Sovjet-Russische vice- premier Anastasj Mikojan heeft in het af gelopen weekeinde weer een flink stuk Amerika „gedaan" en daarbij diverse pikante uitspraken ten beste gegeven. In San Francisco verklaarde hij zaterdag dat er al „bijna" een overeenkomst tussen de V. S. en Rusland tot stand gekomen is ter stopzetting van de kernproeven. Tegen ver slaggevers in dezelfde stad zei hij, dat de Sovjet-Unie bereid is, een derde deel van haar troepen uit Oost-Duitsland terug te trekken mits Amerika hetzelfde zou doen. Daarna zou men dan over verdere terug trekking kunnen gaan praten. Tijdens een diner hem in San Francisco aangeboden door de „Vereniging voor Wereldhandel", deed Mikojan voorts een beroep op Washington om de beperking van de han del met Rusland op te heffen en een han delsovereenkomst aan te gaan met zijn land. „Wereldhandel betekent vrede," zei hij onder luid applaus van zijn gastheren, een aantal Amerikaanse zakenlieden. De Rus onthulde voorts, dat Malenkof nog leeft en nog altijd directeur van een elektrische centrale is. „Het voormalige hoofd van de geheime Russische politie, Serov, heeft een belangrijke functie bij het leger gekregen," aldus Mikojan, „en Kaga- novitsj (een ander prominent lid van de „anti-partijgroep", die in 1958 uit de top leiding van de Sovjet-Unie gestoten werd), 'is op het ogenblik lid van een asbestcon- cern ergens in de Oeral. „Wij veranderen weliswaar de mensen op de hoogste posten, maar geven hun dan andere belangrijke functies," aldus Mikojan,die tenslotte met een glimlach opmerkte: „En overigens verandert er minder in de Sovjet-regering dan in de regeringen van ieder ander land. Alleen onze methoden verschillen." Bjjna uit auto gesleurd Mikojan was zaterdag per vliegtuig uit Chicago in San Francisco geland. In Chi cago is hij vrijdag door een menigte van tweeduizend anti-communistische demon stranten belaagd en bijna uit zijn auto getrokken. De chauffeur kon echter, door vol gas te geven, de menigte-uiteendrijven en wegkomen. De politie stond machteloos tegenover de woede der demonstranten. Op kleinere schaal herhaalde dit tafreel zich zaterdag in San Francisco, maar daar wist een enorme politiemacht de ongeveer 200 betogers binnen de perken te houden. Wel brak er een vechtpartij uit tussen pro- en contra-Mikojan-demonstranten, waarbij tientallen rotte eieren als proiectielen dienst deden, maar de Rus en zijn gevolg konden ongemoeid hun auto's bereiken, die hen in .snelle vaart naar hun hotel reden. Angst voor vergift Ambtenaren van de Amerikaanse veilig heidsdienst hebben in Chicago en in San Francisco de maaltijden voor Mikojan met Geigertellers moeten controleren op radio actieve gifstoffen in opdracht van de Rus sische ambassade. Een onbekende vrouw had de politie telefonisch doen weten dat er een bom was binnengesmokkeld in het vliegtuig dat de Russen naar San Francisco zou brengen. Het, toestel werd minutieus onderzocht, zonder dat er iets verdachts gevonden werd. Toch kwam er op last van de Amerikaanse autoriteiten een ander vliegtuig voort/xxiën, waarin Mikojan en (Van onze correspondent in Brussel) Het voltallig Belgisch kabinet, gepresi deerd door professor Eyskens, heeft gis teren in twee bijeenkomsten de laatste hand gelegd aan de tekst van de verkla ring over de politieke toekomst van Kon go, die minister Van Hemelrijck, heeft op gesteld. Ook vandaag zou deze regerings verklaring nog worden besproken. Men kan verrassend nieuws verwachten, daar de oorspronkelijke tekst geheel werd ge wijzigd en er bovendien niet uitsluitend po litieke, doch ook sociale en economische hervormingen zullen worden aangekon digd. Zaterdag en gisteren hebben vliegtuigen van de Sabena Belgische parachutisten naar Kongo gebracht. Zij worden gele gerd op de militaire basis Kamina in Cen- traal-Kongo. Het troepentransportschip „Kamina", dat. te Lissabon voor anker ligt met troepen die naar België terugkeer den, zal aldaar voorlopig blijven. Volgens de gouverneur van de provincie Leopoldstad. de heer Bomans, is het in de hoofdstad rustig, ofschoon men met grote spanning op de regeringsverklaring wacht. Hij zei dat binnenkort grote openbare wer ken in de omgeving van Leopoldstad zul len beginnen, waar duizenden arbeiders werk zullen kunnen vinden. Wrijving Tussen de regeringen te Leopoldstad en Brazaville, de hoofdstad van Frans Equa toriaal Afrika, is het intussen tot kleine incidenten gekomen. Het gouvernement- generaal van Belgisch Kongo heeft te Braz zaville laten horen dat de radio van Frans Equatoriaal Afrika de onrust in Belgisch Kongo bevordert door het uitzenden van onjuiste berichten, die achteraf niet wor den tegengesproken. Men verwijt de cor respondent van het Franse persbureau AFP te Leopoldstad dat zijn berichten al lesbehalve objectief zijn. (Belga) De gouverneur-generaal van Belgisch Kongo heeft bevel gegeven tot schorsing en arrestatie van de inheemse burgemeesters van Leopoldstad, Arthur Pinzi en Gaston Diomi. De eerste is bur gemeester van de gemeente Kalamoe en de tweede van de gemeente Ngiri-Ngiri. Zjj zouden tot verzet hebben opgehitst. Voorts zou hij bevolen hebben de Abakn te ont binden. De 240 parachutisten die in het afgelopen weekeinde naar de Kongo zijn vertrokken, zijn naar Leopoldstad gezonden, zo heeft het ministerie van Defensie te Brussel bekendgemaakt. De groep valschermjagers, die per schip op weg was van Kongo naar België, is uit Lissabon per vliegtuig naar Kamina teruggekeerd, aldus het ministerie. zijn gezelschap de vlucht naar San Fran cisco aanvaardden. Inmiddels blijft het van vele kanten in de V. S. anonieme bedreigingen aan het adres van de Russische vice-president regenen. Goede eetlust Mikojans eetlust en zijn goede humeur blijken daar niet onder te lijden. Het hotel personeel in Frisco verbaasde hij. door zondagochtend, behalve het normale Ame rikaanse ontbijt nog een portie gestoofde groenten en een schaal met gevulde olijven te bestellen, die hij met smaak verorberde. Voor de demonstraties tegen zijn persoon heeft hij slechts een meewarige glimlach over. „Bij ons in Rusland zijn eieren en sinaasappelen te kostbaar om ermee te gooien," vertrouwde hij een zeshonderdtal patel**. A. I. Mikoyan journalisten op een persontvangst in de Californische miljoenenstad toe. Aan het slot van deze persconferentie werd hij langdurig toegejuicht. „Sterke persoonlijkheid" De „New York Times" meldt in dit ver band dat er in elke stad die Mikojan in de V. S. heeft bezocht, tekenen zijn waar te nemen die wijzen op de steeds groter wor dende indruk die de Rus op de Amerikanen maakt door zijn ronde woorden, zijn spran kelende geest en zijn persoonlijke charme. „Maar dit alles gebeurt niet dank zij, maar ondanks het State Department. Miko jan moet wel de indruk krijgen dat er een diepe kloof bestaat tussen het officiële, stijve Washington enerzijds en de zakelijke houding van „het land" anderzijds." Men kan aannemen dat Washington de kracht van Mikojans persoonlijkheid heeft onderschat," zo besL.it de New York Times. Naar Hollywood Maandagochtend is Mikojan naar Los An geles vertrokken, waar hij onder meer de filmster Kirk Douglas en enkele filmmag naten ontmoette. WASHINGTON (Rtr) President Eisen hower heeft het ontslag aanvaard van de Amerikaanse ambassadeur op Cuba, Earl T. Smith. Het schijnt dat dit ontslag het gevolg is van de houding van de Cubaan se rebellenregering, die de ambassadeur o.a. verwijt, de hand te hebben gehad in de benoeming van generaal Cantillo tot opperbevelhebber van de Cubaanse strijd krachten, en met deze generaal te hebben samengewerkt om te voorkomen dat Fidel Castro aan de macht zou komen. Castro heeft zaterdag in een vraagge sprek voor de Amerikaanse televisie ver klaard dat er pas over 18 maanden vrije verkiezingen op Cuba gehouden zullen worden. Cuba blijft een democratisch ge regeerd land en het voorlopig bewind steunt op de publieke opinie en niet op ge weld, aldus de ex-rebellengeneraal. Ook de Sovjet-Unie heeft thans de nieuwe regering van Cuba haar erkenning verleend. Massagraf gevonden (AFP) De „Chicago Tribune" meldt, dat bij de stad San Cristobal, 100 km ten westen van Havanna, een graf is gevon den met de lijken van 160 politeike gevan genen, doodgeschoten door aanhangers van Battista. Het graf werd ontdekt toen de rebellen van Castro jacht maakten op de aanhan gers van Batista, aldus de „Chicago Tri bune". RIO DE JANEIRO (Reuter) Een Con stellation van de Westduitse Lufthansa is zondag met 39 inzittenden op het interna tionale vliegveld van Rio de Janeiro neer gestort en in brand gevlogen. Zesender tig inzittenden kwamen om het leven. Drie van de tien bemanningsleden de tweede piloot, de steward en een stewardess overleefden de ramp. Zij zijn niet ernstig gewond. Een der slachtoffers is de direc teur van het bijkantoor van het Britse pers bureau Reuter in Latijns-Amerika, Gary Levy, die van een bezoek aan Europa naar Rio de Janeiro terugkeerde. Het toestel dat bestuurd werd door de Amerikaanse ex T.W.A.-piloot Wren Mc Mains schoot over de landingsbaan heen en kwam aan het strand in een diepe laag modder terecht. Het maakte een vlucht van Dakar in West-Afrika naar Rio, waar toe het zaterdag uit Hambui'g vertrokken was. Het ongeluk is het derde in twaalf dagen nabij Rio's internationale vliegveld. In Keulen zei een woordvoerder van de Lufthansa dat dit het eerste ernstige on geluk van de maatschappij sedert haar oprichting in 1955 is. Misgcschat. Het Duitse Rijnvaartschip Sigurd" is tegen de Maasbrug te Rotter dam gevaren. De schipper had de door- vaarthoogte te laag geschat. De stuurhut van het 108 ton metende schip werd ge heel vernield. Het moest worden wegge sleept. De Maasbrug werd licht beschadigd. Advertentie ALGIERS (Reuter/UPI) De Franse vereniging van oud-strijders en reserve officieren heeft zaterdag te Algiers felle critiek geuit op de houding van president De Gaulle ten aanzien van Algerije. De bevolkingsgroepen van Algerije, zo wordt in een communiqué van de vereniging ge zegd, hebben herhaaldelijk met kracht duidelijk gemaakt, dal zij wensen, dat Al gerije een Franse provincie wordt. „Het is met generaal De Gaulle als met degenen waarover de bijbel zegt: hij heeft ogen en ziet niet, hij heeft oren en hoort niet. Zijn uitlating over Algerije in de toespraak bij zijn ambtsaanvaarding als president van de republiek heeft een pijnlijke indruk gemaakt bij de bevolkingsgroepen van elk geloof", aldus het communiqué. De bond van oud-strijders heeft in Pa rijs een krans gelegd aan de voet van het standbeeld van Clemenceau op zijn stuk rots aan de Champs-Elysées. Clemenceau verklaarde aan het einde van de eerste wereldoorlog, die de overwinning bracht, dat de miljoenen oud-strijders rechten kunnen laten gelden. De tegenstanders van De Gaulle komen naar voren, nu hij presi dent is geworden. Zij, die roken, de oud strijders, de huisvrouwen en de belasting betalerszouden liefst allen ontzien worden. De Franse socialistische partij heeft op een nationaal congres te Parijs eenstem mig besloten in het parlement een „op bouwende oppositie" tegen de nieuwe re gering te voeren. Partijleider Mollet ver klaarde op de openingsbijeenkomst: „Wij moeten niet toestaan, dat rechts het mono polie van patriottisme heeft". In een andere motie, die eveneens een stemmig werd goedgekeurd, werd gezegd dat de gemeenteraadsverkiezingen die in maart in Algerije zullen worden gehouden moeten worden uitgesteld, omdat de ver kiezingen voor de wetgevende macht in november in Algerije geen voldoende be- STOCKHOLM, (UPI) —'Ruim honderd- zeventig leden van het gepootschap Zwe- den-Nederland hebben zaterdagavond de „Nederlandse week" in Stockholm beslo ten met een galasouper. In deze „Neder landse week", die ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het genootschap werd gehouden, is een serie concerten ge geven. Herman Krebbers, Tibor de Machu- la, Willem Noske. Piet Nijland, Karei van Leeuwen Boomkamp, Hans Schouwman en Cor de Groot verleenden hieraan hun medewerking. voegde vertegenwoordiging van de bevol king hadden opgeleverd. Het congres nam ook een motie aan waarin de financiële en economische maat regelen van de regering worden gecriti- seerd. Ook werd critiek geleverd op de regeringspolitiek aangaande de arbeids verhoudingen, de sociale diensten en de landbouwprijzen. Zaterdag zijn de tarieven van de kap pers en de prijs van gas en elektriciteit verhoogd. Volgens het officiële prijzen- bulletin gaat haarknippen 240 frank (in clusief) kosten, een verhoging van 15 franc. Elektriciteit wordt 12 pèrcent duurder en gas viereneenhalf tot zeven percent. De „gauloises" komen van 95 op 115 francs. Geïmporteerde Amerikaanse sigaretten stijgen in prijs van 190 francs tot op 220 francs per pakje. De ambtenaren en mili tairen krijgen met ingang van 1 februari een salarisverhoging van vier percent. WASHINGTON (UPI) De commissie voor- ruimtevaart uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden concludeert in een rapport dat Rusland een voorsprong van 12 a 18 maanden heeft op Amerika in de wedloop om verovering van de ruimte en dat die kloof nog steeds breder wordt. De commissie zegt dat het de V.S. vijf jaar zou kosten om „bij" te komen, zelfs als onmiddellijk begonnen zou worden met een totaal programma. Zij voegt hieraan toe dat budgetaire overwegingen niet in de eerste plaats de basis mogen vormen voor de besluiten over ruimteprogram ma's die immers het voortbestaan van de natie en eigenlijk van de gehele wereld raken. Slechts een vermetel en dynamisch program, dat alle talenten en krachten van de V.S. en hun vrienden samenbun delt kan deze gevaren het hoofd bieden. Het'rapport v/ijst erop „dat geen enkel geldbedrag later de verloren tijd terug kan kopen". Ook zeide zij dat de grootste voor delen van het ruimte-onderzoek zelfs nu nog niet voorspeld kunnen worden. Alleen de betere weersvoorspellingen door het gebruik van satellieten, kunnen de natio nale economie alleen al vier miljard dol lar per jaai besparen. Het rapport zegt tenslotte, dat het we tenschappelijk onderwijs critische herzie ning behoeft. De Amerikaanse scholing is bij de eisen des tijds ten achter gebleven. .(G, G* v IN-en VERKOOP -Eli. De geregistreerde ax-beidsreserve in Noordholland is in december opgelopen van 12.000 tot 15.500 arbeidskrachten. De ze stijging van de werkloosheid is vrij nor maal. Vooral in de landbouw is het aan bod, zoals ieder jaar in deze tijd, sterk ge stegen. In december groeide het aantal werkloze landarbeiders van 560 tot 2160, dus met 1600. De stijging van de werkloos heid is echter belangrijk minder dan in december 1957. Steeg in afgelopen maand december de werkloosheid met 3500 ar beidskrachten, in december 1957 groeide het aanbod met 5500 arbeiders als gevolg van het doorwerken van de bestedingsbe perking. In de bouwnijverheid is het aanbod vrij sterk opgelopen, van 1400 tot 2300. Voor namelijk schilders uit kleine bedrijven werden werkloos. In de bouwnijverheid ontstond voorts enige wrijvingswerkloos heid. Het percentage werklozen op het totaal van de mannelijke beroepsbevolking be droeg eind december in Noordholland 2.6. In enkele rayons van het Arbeidsbureau waren deze percentages als volgt: Haar lem 2.2., Amsterdam 2.9, Wieringerwerf 11.5, IJmuiden 1.3, Beverwijk 1.7 Zand- voort 3, Zaandam 1.1. en Amstelveen 1. In het gewest Haarlem stonden eind de cember 1972 werkzoekenden ingeschreven, tegen 1569 eind november. Het aanbod groeide voornamelijk in de bouw- en me taalnijverheid en in de groep ongeschool den. In de metaalnijverheid kwam vooral in de kleine bedrijven minder werk voor. In IJmuiden steeg het aantal werkloze vis sers van vier tot veertien. Bij de onge schoolden en minder-geschikten steeg het aanbod van respectievelijk 327 naar 414 en 369 naar 441 arbeidskrachten. De verwachting is, dat begin voorjaar, als de vorst achter de rug is, weer een opleving kan worden geconstateerd en de arbeidsmarkt een geheel ander beeld zal vertonen. De Fokkerfabriek op Schiphol neemt op het ogenblik proeven met een ingebouwde radarinstallatie voor de F 27 „Friendship". Aangenomen mag worden, dat de „Friend ship", die door de Nederlandse reger-ing is besteld en die ter beschikking komt van de koninklijke familie ter vervanging van de thans in gebruik zijnde Dakota, met een radarinstallatie zal worden afgeleverd. Op 1 januari waren 21 vliegtuigen van het type F 27 in de gewone diensten van zeven verschillende luchtvaartmaatschap pijen in gebruik. Deze maatschappijen zijn Aer Lingus (3 toestellen), Braathens SAFE (1), West Coast Airlines (5), Pied mont Airlines (6), Quebecair (2), Aerovias Venzolanas (2) en Northern Consolidated (2). Eind januari zal Braathens, een Noorse particuliere maatschappij, de „Friendship' in gebruik nemen voor diensten tussen Stavanger en Oslo en tussen Oslo, Bergen Alesund en Trondheim. Prins Bernhard zal op 2 februari naar Chili vertrekken om in zijn kwaliteit van voorzitter van de F.E.I., de internationale paardensportfederatie, het internationale kampioenschap in Vina del Mar bij te wonen. Daarna zal de Prins officiële be zoeken brengen aan Paraguay en Brazilië. In Brazilië zal hij in het bijzonder ver scheidene nederzettingen van Nederlandse emigranten bezoeken. Vervolgens zal de prins nog enkele dagen privé in Mexico doorbrengen. De reis zal totaal ongeveer vier weken duren. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben aangedrongen op een gemeenschappelijke benadering van de vraagstukken die op de conferentie ter voorkoming van onverhoedse aanvallen besproken moeten worden. Hierdoor zou den de besprekingen op een gunstiger basis hervat kunnen worden, aldus het State Department in een commentaar op het Russische verzoek de conferentie te hervatten. In Washington verklaarde men dat deze besprekingen, die door het westen als louter technisch worden beschouwd, dood zijn gelopen door het aandringen van de Russen om ook politieke kwesties te behandelen. De Geneefse conferentie over het voor komen van onverhoedse aanvallen, die 10 november begon, is 18 december geschorst zonder dat men het eens was geworden over een agenda. De deelnemende landen zijn de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie. Frankrijk, Groot-Brittannië, Canada. Ita lië, Tsjechoslowakije, Polen, Roemenië en Albanië. Hedenmorgen werd de Velsense brand weer gewaarschuwd voor een brandje in de Marowijnenstraat in Santpoort, dat niet ernstig bleek te zijn. Een oliestookkachel, die in de laagste stand stond, was door de harde wind uitgewaaid. De olie was blij ven doodstromen. Hoewel een der bewoners zo verstandig was de overtollige olie weg te scheppen bleef er toch nog te veel olie in de kachel toen zij werd aangestoken Men schrok zo van de enorme vuurgloed, dat men de hulp van de brandweer inriep. Die had het kwaad snel verholpen. Urenlang heeft het Zweedse vrachtschip „Wiril" (944 brt.) zondagavond en maan dagmorgen in ernstige moeilijkheden verkeerd tussen de IJmuidense pieren. In een zware sneeuwstorm liep het schip, dat geladen met stukgoed op weg was van Stock holm naar Amsterdam, met kracht op de zuidelijke strekdam van het Forteiland. De toestand van het schip was hachelijk, want de storm stuwde het verder de basaltkeien van de dam op. De sleepboten „Simson", „Stentor" en „Nestor" van bureau Wijs muller (3600 paardekrachten tezamen) slaagden er vanmorgen tegen half drie tijdens hoog water in, het schip vlot te trekken. Het is na eerst in de bergingshaven van IJmuiden te zijn binnengebracht naar Amsterdam gesleept. Daar zal de eventueel aan de bodem opgelopen schade worden hersteld. De stranding had zondagavond kort na zeven uur plaats. Het schip kwam achter een ander schip, dat een loods aan boord had, de pieren van IJmuiden binnen. Aan vankelijk werd gemeld, dat er ook aan boord van de „Wiril" een loods was. Het loodswezen deelde vanmorgen echter mee, dat het slechte weer verhinderd had om een loods aan boord van de „Wiril" te zet ten. De loods kwam aan boord, toen het schip al hoog en breed gestrand was op de strekdam. Tussen de pieren is het schip uit de koers geraakt en daarna met vrijwel volle kracht op de strekdam gelopen. De stranding kon van de semafoor af goed worden gevolgd. Het schip liep bij hoog water met de voorsteven op de dam. Toen het water ging zakken, kwam ook de achtersteven muurvast op de dam te zit ten. De havenautoriteiten, waarbij de nieuwe havenmeester, de heer I-Iindriks. bezochten het schip. Kort na de stranding sloot het bureau Wijsmuller op basis van Lloyds Open Form een contract met de kapitein van de „Wiril" voor de berging. De „Simson", „Stentor" en „Nestor" maakten vast en trokken zondagavond in zeer slecht weer vruchteloos aan het schip. Toen het water ging zakken, werd de ber gingspoging gestaakt. De drie sleepboten bleven echter voor de „Wiril" liggen. Toen vannacht het water weer hoog steeg kre gen de drie slepers hun kans. Zij trokken het vaartuig vlot. De „Wiril" is in 1938 ge bouwd en is eigendom van de rederij Svea in Stockholm. Voor de heer Lou Tervoort was het zon dag een onvergetelijke dag. Velen hebben hem de hand gedrukt en hem blijken van hun waardering voor zijn arbeid als koor dirigent, leraar en toonkunstenaar doen toekomen bij de viering van zijn zilveren jubileum als leider van het rooms-katho- lieke Mariakerkkoor te Beverwijk. Tervoort, in 1908 te Beverwijk geboren, vestigde zich, na het behalen van zijn diploma's Toonkunst en M.O. Staatsexa men muziek en logopedie, als musicus in zijn geboorteplaats, waar hij al gauw be kendheid verwiei'f. In 1929 werd hij orga nist van de roomskatholieke kerk, waarna in 1934 zijn benoeming tot koordirigent afkwam. Nadien volgde zijn aanstelling tot docent in de muziekgeschiedenis en spraakleraar aan de katholieke kweek school. Verder is Tervoort leraar aan de katholieke vormingsschool te Haarlem, dirigent van het katholieke gemengde koor „Da Pacem" te Santpoort en van de ka tholieke harmonievex-eniging „Crescendo" te Haai-lem. Zondagmorgen werd in de katholieke kerk een plechtige mis opgedragen, waarbij het Mai'iakerkkoor onder leiding van de jubilaris de mis ,Sint, Ludovicus" van Hen drik Andriessen uitvoerde, door Jan Nie- lands „Laudate Dominum" gevolgd. Een gezamenlijk ontbijt, waarbij het gezin Tervoort en alle uitvoex-wenden aanzaten, sloot bij de godsdienstoefening aan. In de Sint Josephzaal te Beverwijk hield de jubilerenmde dirigent 's middags re ceptie. Ook 's avonds, tijdens een feeste lijke bijeenkomst in de grote zaal van „Sonnevanck" te Wijk aan Zee, bereikten de feestende toonkunstenaar gelukwensen in velerlei vorm, die bewezen hoe groot de waardering is voor hetgeen Tervoort, met zijn onverflauwde liefde voor de mu ziek, tot stand heeft gebracht. Een rechtbank te Parijs heeft de 73- jax-ige Franse importeur Henri Zachary vei-oo.deeld tot een boete van ongeveer 85.000 gulden, omdat hij een Nederlandse alcoholische drank had vei-kocht als een bepaald merk Schotse whiskey. Vex-der moet Zachary een schadeloos stelling van 85.000 gulden betalen aan de Scotch Whiskey Association. Deze kreeg het recht, de tekst van het vonnis te pu bliceren in twee Engelse en twee Schotse bladen op kosten van Zachary tot een be drag van ongeveer 1.000 gulden. Tenslotte moet de veroordeelde 1.000 gulden schade- vex-goeding betalen aan de Franse bond van wijnkopers. De openbare aanklager zei, dat Zachary, voor zover bekend, in één jaar 18.300 flesser; zogenaamde Schotse whiskey had verkocht Zaterdag, precies 25 jaar nadat hij in het huwelijksbootje was gestapt, is de 54- jarige kapitein A. H. M. Jansen uit Rotter dam met zijn zwaar geladen vx-achtschip „Alhena" op de Westerschelde gestrand. In plaats van een gezellige bruiloftsdag, waax-voor de echtgenote en de beide kinde ren van de kapitein de reis van Antwer pen naar Rotterdam meemaakten, beleef de het gezin een angstige nacht en dag, vooral toen het 9000 ton metende schip begon te scheuren. De „Alhena" had als laatste etappe van de x-oute Amerika Rotterdam juist de haven van Antwerpen vexdaten, toen zij strandde op de beruchte Ballastplaat, precies op de Nederlandse gi'ens, ter hoogte van Bath. Het was zatex"- dagavond half zes en behalve door de duisternis werd de loods het zicht ont nomen door een hevige sneeuwstorm. On danks het opkomend tij bleef de „Alhena", eigendom van de n.v. Van Nieveld Gou- driaan te Rottei-dam, muurvast zitten en boorde zich steeds dieper in de zandbank. In de nacht van zatei'dag op zondag hoor den de opvarenden angstaanjagend ge kraak. Het schip begon te scheuren. Het bleek, dat midscheeps, juist vóór de brug, een breuk was ontstaan, die ver doorliep tot onder de waterlijn. Ruim drie was al volgelopen en er moest hard worden ge pompt om geen slagzij te maken. Zes sleepboten uit Antwei'pen maakten aan het schip vast en zondagmiddag om half vijf bij hoog water kwam de „Alhena" in beweging. Door het trekken van de sleep boten wei'den de scheuren dichtgedrukt. Na uiterst voorzichtig varen bereikte men de Antwerpse sluizen, waar de reeds op gegeven vrachtvaarder met. het geloei van scheepsfluiten werd begroet. Kustvaarder gestrand De 499 ton metende Nederlandse kust vaarder „Rubicon" is ten westen van Pal- ma op Majorca op de rotsen gelopen. Sleepboten uit de Spaanse oorlogshaven op Majorca kwamen het schip, dat een lading schroot aan boord heeft, te hulp. De „Rubicon" had een gat in de romp. De Spaanse sleepboten, die later hulp kregen van Britse sleepboten, zijn er niet in geslaagd het schip vlot te krijgen. De „Rubicon" was op weg van Belfast naar Savona in Italië. Het vaartuig is ver moedelijk verloren. Explosie op de „Hec-tor" Het Nederlandse motorschip „Hector" (1906 ton) heeft kort na het vertrek uit Rotterdam door een ontploffing in de ma chinekamer schade aan de motor gekregen, waardoor het gedwongen was het anker te laten vallen. Het schip, dat op weg was naar Amsterdam, is. door de sleepboten „Schelde" en „Argus" naar Rotterdam teruggesleept.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11