„Rijnmond", bestuurslichaam voor het waterweggebied l Eerste deel van Van Gogh-colbetie veilig in Nederland terug Bollenlaboratorium in Lisse heeft nieuwe directeur Atlantische ballonvaartlers vertellen avonturen r Van dag tot dag Deze regels stonden in de Nederlandse kranten. Logisch, dat Eiloart niets wilde vertellen want PANORAMA bezit het alleenrecht tot het publiceren van de adembenemende avonturen der ballonvaarders. ZÓ BOEIEND IS NU PANORAMA f ONTWERP VAN HOOGLERAREN Kinderrechter Twee doden door gasverstikking Voortvluchtige Duitse moordenares zond kaart uit Groningen Bespreking over c.a.o. in de grafische industrie Belgische poëzieprijs voor Robert Lories Ds. D. ter Steege in Haarlem bevestigd Amsterdammer reed door Frankrijk in gestolen auto's Ds. Niemöller komt in Amsterdam spreken Kinderen speelden met lucifers PROF. DR. IR. J. P. H. VAN DER WANT MAANDAG 12 JANUARI 1959 Advertentie De leider van de expeditie, de 51-jarige Arnold Eiloart, weigerde, uitvoerig te vertellen over de reis. ..Het spijt me. Jongens. - het verhaal is verkocht." zei hij tegen de nieuwsgierigen. Ter oplossing van de bestuursproblemen in het gebied van de Nieuwe Waterweg hebben B. en W. van Rotterdam de hoogleraren mr. W. F. Prins en dr. D. Simons verzocht een ontwerp van wet uit te werken voor een bestuursvoorziening in dit gebied. De hoogleraren hebben in het thans gereedgekomen ontwerp voorgesteld een rechtspersoonlijkheid bezittend openbaar lichaam in het leven te roepen, dat „Rijn mond" kan heten, en waarvan het grondgebied omvat de gemeenten Barendrecht, Capelle aan de IJsel, Geervliet, Heenvliet, Krimpen aan de IJsel, Maasland, Maas sluis, Poortugaal, Rhoon, Ridderkerk, Rotterdam, Rozenburg, Schiedam, Spijkenisse en Vlaardingen. Bij algemene maatregel van bestuur zou kunnen worden bepaald dat ook andere, op het eiland Voorne en Putten gelegen, gemeenten deel zullen kunnen uitmaken van het grondgebied van Rijnmond. Twee-en-een-halve maand geleden, op 29 oktober, werden in de Amerikaanse staat Noord-Carolina twee negerkinderen, jongens van tien en acht jaar, gearresteerd. Een week later werden zij door de kinder rechter Hampton Price veroordeeld tot opsluiting in een opvoedingsgesticht „tot zij de leeftijd van 21 jaar zullen hebben bereikt". Dit vonnis kwam dus neer op vrijheidsstraffen van respectievelijk 11 en 13 jaar. De details van deze zaak zijn nu pas bekend geworden doordat de N.A.A.C.P., de Amerikaanse organisatie ter beharti ging van de belangen van kleurlingen, er zich mee is gaan bemoeien. En nu blijkt uit een mededeling van die organisatie, dat het „delict", waarvoor de kinderen veroordeeld zijn, daaruit bestond dat zij... tijdens een spelletje drie blanke meisjes van 6 en 7 jaar op de wang hadden gekust! In de wetten van de staat Noord-Caro lina komt volgens de N.A.A.C.P. niets voor over kinderspelletjes en de aanlei ding, die deze kunnen vormen tot de ver oordeling van spelende negerkinderen; op gezag van die organisatie nemen wij dat graag aan. Dan zal de kinderrechter Hamp ton Price zich dus vol trots op de borst kunnen slaan omdat hij zo vernuftig is geweest, de „schuld" van de twee jongen tjes te construeren uit een wetsbepaling inzake „aanslagen op de eerbaarheid van blanke vrouwen door kleurlingen". Iedereen, die het zuiden van de Ver enigde Staten ook maar enigszins kent, weet dat er zelfs daar tussen blanke en negerkinderen van nature geen rasdiscri minatie bestaat. Die discriminatie wordt er bij hen door de ouders voornamelijk door blanke ouders „ingepompt" en dat gaat zelfs lang niet altijd gemakkelijk. Misschien heeft de heer Hampton Price zich daarom geroepen gevoeld, nu eens een kras voorbeeld te stellen door de ver schrikkelijke gevolgen, waartoe het spelen van blanke met niet-blanke kinderen kan en volgens hem blijkbaar moet leiden, eens en voor al duidelijk te maken. Het is ontstellend en afschuwelijk, dat iemand met de mentaliteit van deze Hamp ton Price in een beschaafd land tot kin derrechter kan worden benoemd en dat zo iemand dus over de toekomst van kinderen mag beslissen. Het komt ons voor, dat hij als beklaagde beter op zijn plaats zou zijn dan als rechter. Ongetwijfeld zullen miljoenen Ameri kanen in de Noordelijke staten er precies zo over denken als wij. Maar de 49 staten van de Unie zijn nu eenmaal in hoge mate soeverein en dus onafhankelijk met de federale regering, zolang zij niet tegen de federale wetten zondigen. En dus kunnen Hampton Price en de regering van Noord- Carolina rustig hun gang gaan In Den Haag zijn de 78-jarige weduwe E. Verharen-Willemse en haar 74-jarige on gehuwde zuster P. Willemse in hun woning in de Piet Heinstraat door gasverstikking om het leven gekomen. Buren, die een gaslucht bespeurden, waarschuwden de politie, die zich toegang tot het huis ver schafte en beide vrouwen levenloos aan trof. Bij onderzoek bleek, dat zij een ver keerde gaskraan hadden opengedraaid. Een 19-jarig Duits meisje, dat al enige maanden door de politie wordt gezocht, heeft niet lang geleden uit Groningen een prentbriefkaart gestuurd naar het zieken huis waaruit zij is gevlucht. Zij was tot tien jaar jeugdgevangenis veroordeeld we gens moord op een 20-jarige jongeman, die niet met haar wilde trouwen. Het meisje vluchtte een half jaar geleden uit een zie kenhuis in Oldenburg, waarin zij na haar veroordeling was opgenomen en is sedert dien spoorloos. De werkgevers- en werknemersorgani saties in de grafische industrie hebben vo rige week een bespreking gevoerd over het verlenen van „goede diensten" door drie leden van de S.E.R., om uit de impasse te geraken bij de onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. Men is het eens geworden over de te voeren procedure en de aan te zoeken leden van de S.E.R. Het voorstel om drie leden van de S.E.R. een commis sie van goede diensten te laten vormen was gedaan door de werknemersorganisa ties, die het College van Rijksbemidde laars (zoals van werkgeverszijde was voorgesteld) daarvoor niet het geschikte orgaan achten. Omdat de S.E.R. in juli 1958 een advies aan de regering heeft uit gebracht over werktijdverkorting (de gra fische werknemers willen invoering van de 5-daagse werkweek) kunnen naar de mening van werknemerszijde deze leden het beste over dit vraagstuk oordelen. Volgens het ontwerp zal het openbaar lichaam bevoegd zijn belangen van zijn gebied te behartigen in zake de ruimtelijke ordening en wat daarmee samenhangt, zo als personen- en goederenvervoer, drink water-, gas- en elektriciteitsvoorziening, industrialisatie en recreatie, de exploitatie van overzetveren, de zuiverheid van water en lucht en het gebruik van radarinstalla ties. De gemeenteraad van een der gemeenten zou met instemming van de raad van „Rijnmond" taken kunnen overdragen aan het openbaar lichaam betreffende onder werpen, welke al dan niet zijn genoemd. Bestuur Als bestuur van „Rijnmond" is gedacht aan een raad, een collége van gecommit teerden en een voorzitter. De raad zou moeten bestaan uit de buurgemeesters der gemeenten benevens uit 45 andere leden, te verkiezen door hen, die zijn opgenomen in een der kiezersregisters van die gemeen ten. Aan de burgemeesters zou alleen een raadgevende stem worden toebedeeld. Voorzitter van de raad zou zijn de burge meester van Rotterdam. Het college van gecommitteerden wil men laten bestaan uit de voorzitter van de raad, eveneens als voorzitter, en zeven door de raad al dan niet uit zijn midden aangewezen leden. Voor het beheer van de financiën dient een commissie te worden samengesteld uit één ingezetene van ieder der gemeenten Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen, van één der gemeenten op het eiland Voorne en Putten en van één der gemeenten op het eiland IJselmonde, alsmede één ingezetene van één der overige gemeenten. Het ooen'oaar lichaam zou ook volgens het ontwerp belastingen moeten kunnen heffen. Mochten de eigen inkomsten niet toereikend zijn, dan zou het tekort moeten worden omgeslagen over de gemeenten. Voor de eerste keer zouden de 45 leden van de raad gekozen moeten worden door de leden van de raden der gemeenten, die daarbij dan één kiezerskorps zouden moeten vormen. Fundamentele veranderingen In een toelichting zeggen de beide hoog leraren, dat door een vooruitziend op treden van Rotterdamse zijde grote grond oppervlakten in haven- of industrieterrein veranderd werden, hetgeen tot gevolg heeft, dat karakter en functie van de om liggende gemeenten fundamenteel worden gewijzigd. Deze ontwikkeling, die haar eindpunt geenszins heeft bereikt, stelt grote pro blemen van bestuurlijke aard aan de orde. Vele gemeentebesturen worden geconfron teerd met zaken, die tot voor kort vreemd waren aan het karakter van hun gemeente. Naar de mening van de opstellers van het ontwerp dreigt het gevaar, dat men tracht het vreemde zo ver mogelijk van zich af te houden. Dit zou echter belangrijke schade kunnen toebrengen aan de natio nale en zelfs internationale betekenis, welke aan het Waterweggebied moet wor den toegekend. Ook achten zij de mogelijk heid aanwezig, dat de gemeenten of groe pen van gemeenten zich in onderlinge con currentie uitputten om zoveel mogelijk naar zich toe te trekken. Voorts menen zij dat een ongecontroleerde uitgroei van be paalde gemeenten in eenzijdige richting het evenwicht in het gehele gebied zou kunnen verstoren. Geen samenvoeging van gemeenten Van de mogelijkheden, die ter verzeke ring van de nodige eenheid van beleid ter beschikking staan, is de meest radicale, samenvoeging van gemeenten, van meet af aan buiten de discussie gehouden, omdat een dergelijke samenvoeging beschouwd zou moeten worden als een uiterste reme die. Daarmede wordt echter niet in strijd geacht, dat ten behoeve van een noodzake lijke eenheid in beheer en bestuur van nieuwe haven- en industriecomplexen grensverleggingen in de omgeving van de Botlek en de Europoort moeten plaats hebben. De ontwerpers kenschetsen het openbaar lichaam „Rijnmond" als „bovengemeente- lijk". Het is echter niet de bedoeling een lichaam te creëren met andere bevoegd heden dan die, welke in het algemeen aan de gemeenten toekomen. De bestaande gemeenten zullen een bepaald gedeelte van hun bevoegdheden moeten afstaan aan een lichaam met een groter territoir, dat ech ter overigens gevormd zal zijn naar het beeld van de gemeente. Er is echter dit In de staatscourant is vandaag de be noeming bekend gemaakt van dr. ir. J. P. H. van der Want in Bennekom tot di recteur van het Laboratorium voor bloem- bollenonderzoek in Lisse. Men heeft reeds in ons blad kunnen lezen, dat deze benoe ming werd verwacht. Dr. Van der Want is tevens benoemd tot hoogleraar in de Plantenziektenkunde aan de Landbouw hogeschool in Wageningen. Dr. Van der Want is de opvolger van professor dr. E. van Slogteren. De aanstelling is geschied per 1 januari. Naar het oordeel van professor dr. T. H. Thung is dr. Van der Want een waardige opvolger van professor dr. E. van Slogte ren „gezien zijn hele persoonlijkheid en zijn grote wetenschappelijke en praktische ervaring". Voorts schreef professor Thung ons: „Weinig plantenziektenkundigen zul len zo algemeen zijn georiënteerd. Tot zijn brede vorming hebben vooral verscheide ne langere verblijven in het buitenland in grote mate bijgedragen. Wat door hem en onder zijn eminente leiding op het Insti tuut voor Plantenziektenkundig onderzoek reeds tot stand werd gebracht, dwingt gro te bewondering af". Jan Pieter Hendrik van der Want werd op 22 februari 1921 in Amsterdam gebo ren. Na aldaar de derde vijfjarige h.b.s.-b te hebben doorlopen, begon hij in 1938 zijn studies aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, waar hij in 1946 zijn diplo ma landbouwkundig ingenieur behaalde. Zijn belangstelling ging hierbij ondermeer uit naar de microbiologie en de fytopatho- logie. Op 17 december 1954 promoveerde hij in Wageningen tot doctor in de land bouwkunde op een proefschrift: „Onder zoekingen over virusziekten van de boon". De heer Van der Want trad in 1946 in dienst van de afdeling tuinbouwkundig on derzoek van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Hij werd gedetacheerd bij het Laboratorium voor mycologie en aardappelonderzoek in Wa geningen. In 1950 werd hij benoemd bij het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek, waar hij op 1 januari 1956 waarnemend hoofd en een jaar later hoofd van de virologische afdeling werd. Dr. Van der Want bleef in 1948 bijna twe maanden op de Plant Virus Research Unit Molteno Institute, Universiteit van Cam bridge in Engeland. In 1955 is hij tien maanden in de Verenigde Staten geweest. Hij werd daartoe in staat gesteld door een stipendium van de Nederlandse Orga nisatie voor zuiver wetenschappelijk on derzoek (Z.W.O.) en een Fulbright-reis- toelage van de Amerikaanse regering. Dr. Van der Want werkte daar op het Rocke feller Institute in New York en aan de Universiteit van Californië in Berkeley. belangrijke verschil, dat de gemeente in beginsel vrijheid geniet zelf nieuwe taken op zich te nemen, terwijl „Rijnmond" een doelgemeenschap zal zijn, waarvan de werkzaamheid beperkt blijft tot die be langen, welke haar bij of krachtens het ontwex-p van wet ter behartiging worden opgedragen. De beide hoogleraren ont veinzen zich niet, dat „Rijnmond" in meer dan een opzicht een novum zou zijn. Rotterdam: nog geen standpunt De bux-gemeester van Rotterdam, mr. G. van Walsum, heeft vex-klaard, dat het niet in de bedoeling ligt dat het ontwerp in de gemeenteraad in behandeling komt. De kwestie kan pas aan de orde komen op het moment, dat de tijd rijp geacht wordt om van Rotterdamse zijde een standpunt te bepalen. B. en W. noch de raad zijn aan dit ontwerp gebonden, wat niet wegneemt dat naar de persoonlijke mening van de burgemeester het ontwerp van de hoog leraren geslaagd is. Het college behoudt zich echter de vrijheid voor eventueel een ander standpunt in te nemen. Wel blijft Rotterdam op het standpunt staan, dat zo wel Botlek als Europoort geannexeerd dient te worden, al is het zich ervan be wust dat alle problemen daarmee nog niet zijn opgelost. Burgemeester Van Walsum merkte voorts op, dat het onjuist is te beweren, dat het overh tussen de 27 gemeenten is afgebroken. Het is slechts op één punt ge schorst geweest. Ten aanzien van de ge meentelijke ordening is het overleg door gegaan. De kans wordt niet uitgesloten ge acht dat de betrokken commissie tot het uitbrengen van een rapport zal komen, het geen nog niet inhoudt, dat het een een stemmig rapport zal zijn. Voorts bezocht hij laboratoria en institu ten. In de zomer van 1958 maakte hij op nieuw een studiereis door de Verenigde Staten. Op verzoek van het ministerie van zaken overzee bi-acht hij samen met pro- Pro/. dr. ir. J. P. H. van der Want. fessor di'. T. H. Thung een bezoek aan Cu ba, Venezuela en Sui'iname teneinde zich op de hoogte te stellen van een ernstige vi rusziekte in rijst en hierover adviezen voor de bestrijding uit te brengen. Het wetenschappelijk werk van dr. Van der Want heeft voornamelijk betrekking gehad op het ondex-zoek van plantenvirus- sen en de daardoor teweeggebrachte ziek ten. BRUSSEL (Belga) De zestiende jaai-- lijkse poëzieprijs „Max Rose" is zondag toegekend aan Robert Lories uit Doornik, bekend onder de schuilnaam Guy Ti-ezel, voor zijn handschrift „Ciels". Twee stem men gingen naar de schrijver van het handschrift „Les tortures" en een naar de schrijver van „Est-il d'ici". Predikant-leraar chr. lycea In de Bakenesserkerk in Haarlem heeft ds. D. ter Steege zondagmorgen zijn in trede gedaan als predikant-leraar voor de Haarlemse christelijke lycea. Hij werd be vestigd door ds. G. H. van Willemswaard van Santpoort, die tevoren een predikatie hield over het eerste gedeelte van de ge zamenlijke uitgangstekst Matt. 3:3: „De stem van een, die roept in de woestijn: Bereidt de weg des Heren, maakt recht zijn paden". De woestijn is in wezen vruchtbare grond, die tot onvruchtbaarheid is ge doemd door één gemis: de regen van bo ven. De Westerse cultuur dreigt een woe stijn te worden door de vertechnisering, aldus ds. Van Willemswaard. Waartoe dient de techniek, de ruimtevaart? Is dit de weg, die naar het leven leidt? In de woestijn roept van Godswege een stem, die tot nieuw leven wekt. Nog niet alles van wat Johannes aankondigde, heeft ge stalte gekregen. De mens is nog op weg in de woestijn en het woord van de toe den gehoord. Na zijn bevestiging hield ds. Ter Steege zijn intreepreek over het tweede gedeelte van de uitgangstekst: „Bereidt de weg des Heren, maakt recht zijn paden". Hij sprak over de jonge mensen tussen twaalf en achttien jaar, die de tweede etappe van hun levensweg afleggen. Lichamelijk en geestelijk ondervinden zij ontzaggelijke veranderingen. Het spel verdwijnt, het leven begint. Zij willen de wereld ontdek ken, zichzelf en de ander. Zij trekken langs de weg in de woestijn, die niet los is te maken van de weg, die de wereld in het groot maakt: de weg van de moderne tijd en de moderne cultuur. En dan is er nog een derde weg, de weg des Heren, dwars door de wereld, het Europa op zijn retour en Nederland, dat allang geen christelijk land meer is, aldus de nieuwe predikant, die verder zei het als zijn taak te zien voor de jonge mensen, met wie hij nu te maken krijgt, in de be langrijke, aantrekkelijke, doch ook kritieke fase in hun leven een kleine wegwijzer te zijn. Om hen, die verlangend, doch soms ook verschrikt het leven tegemoet zien, te zeggen: „Vergis je niet: Christus is de weg en er is geen andere", zo besloot ds. Ter Steege zijn predikatie. Vele aanwezigen maakten hierna van de gelegenheid gebruik de predikant/ leraar succes toe te wensen in zijn nieuwe functie. De Franse politie heeft in Valence een 22- jarige Amsterdammer gearresteerd, die in vier achtereenvolgens gestolen auto's een reis door Frankrijk maakte. Hij werd gepakt toen hij bezig was de vijfde auto te stelen. Hij verklaarde aan de politie dat hij van plan was geweest het tot Marseille vol te houden en daar aan te monsteren op een schip. Hij was Frankrijk op 23 december bin nengekomen. Na enkele dagen in Parijs vertoefd te hebben reed hij in een gestolen auto naar Fontainebleau, waar de benzi ne opraakte. In de tweede wagen die hij daar stal reed hij tot Dij on. Toen was \Veer de benzine op en stal hij de derde wagen, die hem naar Lyon bracht. Daar herhaalde de geschiedenis zich. Hij kwam tot Valence, waar hij betrapt werd toen hij er met de vijfde wagen vandoor wilde gaan. (UPI). Zondagavond 18 januari om zeven uur zal ds. Martin Niemöller uit Wiesbaden, in de Westerkerk te Amsterdam komen spreken over „De Kerk in de Wereld". Na afloop is er gelegenheid tot discussie. Verzuimd bestaan Sedert vele, vele jaren betaal ik de pre mie voor de verzekering. Het is iets, wat ik van kindsbeen af meegekregen héb. Ik heb dus de woning, waarin ik mijn dagen en nachten slijt, verzekerd. Ik deed het lang geleden, kreeg in ruil een stuk docu ment dat ik wegsloot bij de bank. Als ik op mijn afgelegde levensweg even terugkijk, dan zie ik, tientallen jaren ge leden, het begin van mijn contact met de verzekeringsmaatschappijAlles was toen goedkoper en het eerste bedrag was niet al te hoog. Sedertdien ben ik welvarender geworden of wat waarschijnlijker is het geld heeft zijn waarde wat verloren, in ieder geval het bedrag dat ik jaarlijks aan de verzekeringsmaatschappij op haar dringend verzoek tenslotte overmaak, is hoger en hoger geworden. Maar, zoals tol- plichtige boeren lijdzaam hun tienden af gaven, zo zend ik, na wat waarschuwing en drang, mijn jaarlijkse chèque naar de verzekeringmaatschappij Zus Zo. Evenmin als die arme verknuppélde boeren of als afgetobde werkslaven in een voortijdse samenleving heb ik ooit van de verzekering enige tegenprestatie verwacht, noch verkregen. Het was een liefdegave zonder terughouding, een redeloze plicht, een offerande. Nu onlangs wat water langs het behang naar beneden gekomen is, heb ik het do cument van de bank gehaald en doorge lezen. Jaren van mijn leven heb ik verzuimd en verloren. Brand had ik gratis kunnen hebben, er zelfs bij omkomen wat mijn naasten de halve verzekerde som zou opgebracht heb- ben. Ik had te maken kunnen hebben met relletjes, stakingen, burgertwisten, amok- lopers; vliegtuigen en andere luchtvaar tuigen of voorwerpen uit derzelven neer vallend; storm, orkaan en overstroming; overlopende reservoirs, gesprongen lei dingen; inbraak met inbegrip van po ging daartoe; diefstal of verduistering; be schadiging door auto's, stoomwalsen, vrachtwagens, vee; breken van spiegels en glas. En niet alleen indien dit alles mij zelf was overkomen, nee, ik had alle ruiten van mijn buurmans broeikas kunnen bre ken, en mijn verzekering had mij bijge staan. Ik had dienstpersoneel met onge lukken kunnen hebben, losse bezoekers hun hals over mijn losse karpetten gratis kunnen laten breken, ja zelfs overal te lande anderen duizenden gulden schade kunnen berokkenen, en het had mij niets, niets gekost. Denkt u in, al die jaren die ik verzuimd heb! Welk een schalks, onverantwoord, loshoofdig leven had ik kunnen leiden. Hoe had ik met brandende fakkels door mijn woning kunnen stormen! Buiten woedden relletjes, een aardbeving deed het porse- klein krakend breken, iets viel van een vliegtuig, een televisie-antenne sprong van het dak achthonderdduizend gulden schade berokkenend aan mijn buurman wiens broeikas door mijn schuld uiteen spatte, een storm nam mijn dak mee, een orkaan mijn gaskoker, het volle bad sloeg door de appelkast, en alles gratis. Burger twisten waren duidelijk hoorbaar terwijl een inbreker zich door de tuindeur werkte, en een ziekelijke huishoudster, die haar been op mijn karpet gebroken had, uit het huishoudboekje honderden guldens ver duisterde. Niets, niets, niets van dit alles. Het is slechts een verre, schone, voze droom. En van die waterschade aan het behang, dat moet ik zelf betalen omdat het onder de vijftig gulden is. Nee, de verzekering is niet geïnteres seerd in mij. Zij behoeft blijkbaar een heroïeke figuur, een apocalyptisch super mens en geen gebogen premiebetaler. H. B. Fortuin Het eerste transport van de grote Van Gogh-collectie, welke gedurende enige maanden in Japan is tentoongesteld, is met het toestel van de Scandinavian Airlines System veilig in Nederland teruggekomen. Evenals op de heenreis naar Tokio worden de honderddertig schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh, die het bezit zyn van het rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo, in vier gedeelten via de Noordpool- route van de S.A.S. vervoerd, waarbij van begin tot eindpunt niet alleen veel zorg aan de speciaal voor deze reis gemaakte kisten wordt besteed, maar bovendien de hulp en medewerking is ingeroepen van politionele autoriteiten voor veiligheid en bewaking. Deze en andere bijzonderheden vertelde dr. P. H. Pott, directeur van het museum voor Volkenkunde in Leiden, die als begeleider van het eerste transport is opgetreden en op Schiphol verwelkomd werd door de directeur van het rijks museum Kröller-Müller, prof. dr. A. M. Hammacher en echtgenote. „Overal langs de weg in Tokio, een auto tocht van een uur naar het vliegveld Haneda, stond in versterkte getale de ver keerspolitie van de Japanse hoofdstad. Slechts één keer is het escorte vastgelopen en de daar gestationeerde verkeersagent heeft zich naderhand verontschuldigd voor het oponthoud, dat overigens volkomen be grijpelijk is in een miljoenenstad met in tensief verkeer. De weersomstandigheden in Anchorage zouden ongunstig zijn, zware sneeuwstormen met zeer lage temperatu ren, maar toen de DC-7C van de S.A.S. in Alaska landde, was het prachtig helder weer. Het vroor wel erg. Precies op tijd axTiveerde de machine in Kopenhagen, waar onder Deense politiebewaking de zes kisten met schilderijen en tekeningen de beroemde „Zonnenbloemen" bevonden zich bij dit eerste transport, die een totale waarde van 5.564.000 vertegenwoordigde werden overgeladen in een DC-6B van dezelfde maatschappij. De collectie is sinds de opening van de tentoonstelling in Tokio weer in waarde gestegen, merkte prof. Hammacher op, die eraan toevoegde, dat een bezoekersaantal van zevenhonderddui zend van Tokio en Kyoto tezamen zeker een record mag worden genoemd voor een Van Gogh-expositie. „In Kyoto kwam een ander soort publiek dan in Tokio," vertelde dr. Pott. „Was het de laatste dagen van de periode in Tokio voor vele mensen een „must", in Kyoto, een stad waar meer dan een miljoen men sen wonen, keek men eerst de kat uit de boom. Maar de meer dan tweehonderddui zend bezoekers, onder wie vele studenten en scholieren, bleken over het algemeen uitstekend op de hoogte te zijn van het leven en de werken van Van Gogh. Prof. Hammacher en dr. Pott was het opgevallen, dat vele bezoekers twee keer de tentoonstelling, zowel in Tokio als in Kyoto hadden bekeken. Men heeft ontzag gekregen voor de perfecte organisatie van de Japanners. Indien de taalmoeilijkheden eenmaal waren overwonnen, voerden de organisatoren de adviezen van de Neder landse deskundigen nauwkeurig uit. Wij vernamen nog, dat prof. Hammacher alles in het werk stelt om in de komende zomer maanden in het museum Kröller-Müller een tentoonstelling in te richten van wer ken van drie moderne Japanse artiesten. Indien mogelijk zal deze tentoonstelling ook nog elders in Nederland te zien zijn. Het tweede transport ter waarde van ruim vier miljoen gulden, staat onder lei dingvan dr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van het Stedelijk Museum in Den Haag en arriveert op 15 januari op Schiphol. De twee resterende transporten, ter waarde van resp. 3.855.000 en ƒ1.730.000 worden op 17 en 22 januari op de Amsterdamse luchthaven verwacht. Deze beide laatste collecties worden respectievelijk be geleid door de heer C. Ouwehand, con servator van het Leids Museum voor Vol kenkunde, en mej. E. Joosten, conservatrice aan het Rijksmuseum Kröller-Müller. Hedenmorgen is doordat kinderen der bewoners met lucifex-s speelden, een felle binnenbx-and uitgebroken in een huis aan de Houtlaan in Den Haag. Twee van de zes kinderen waarbij een baby van drie we ken, liepen ernstige bi'andwonden op. Twee anderen werden door de sterke rookont wikkeling bewusteloos. De moeder kreeg een zenuwschok. Vijf personeelsleden van het gemeen telijk elektriciteitsbedrijf, die vanuit hun kantoor de brand ontdekten, renden met brandblusapparaten naar de woning en brachten de kinderen naar buiten. De in middels gearriveerde bx-andweer doofde de vlammen. Doordat een 5-jarig zoontje en een 3- jarig dochtertje van de bewoner met luci fers hadden gespeeld, is zondagmorgen het grootste gedeelte van een woning aan de Van Speijkstraat te Rotterdam uitgebrand. Er werd voor 10.000 schade aangericht, die door verzekering wordt gedekt. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5