VEDO badmintonkampioen Peter Lukowski en Marina van der Wal behaalden nationale skititels Franse judoka's wonnen op het nippertje van Nederlandse ploeg Verrassende remise van Barendregt tegen Deense Grootmeester Larsen HVGB behaalde de eerste zege met 10-2 score tegen HPC Nederlanders hadden een grote voorsprong Olafsson voert de ranglijst aan Schitterend positiespel van de IJslander Nieuwe structuur van competitie te verwachten MAANDAG 12 JANUARI 1959 10 Prinses Irene tweede in eindklassement Ernst Oberaigner won Lauberhornrennen Definitieve ploeg voor lagelandenwedstrijd Cricket Engeland op 219 all out tegen Australiërs Peter Keenan houdt op met boksen Robinson en Patterson op het matje bij de NBA Surinaamse voetballers klagen over verkiezing Waterpoloploeg gaat weer in training De waterpolocompetitle r Jtttto - Jioe JHsöe Het waterpoloprogramma Schaken Hoogovenschaaktoernooï in cijfers Marina van der Wal en Peter Lukowski hebben in Val d' Isère de Nederlandse ski titels veroverd. Zaterdag zegevierde de 16- jarige Marina van der Wal, reeds winna res van de slalom bij de reuzeslalom en werd dus eerste in de alpine combinatie Prinses Irene werd tweede bij de reuze slalom en bezette daardoor ook in het klassement van de combinatie de tweede plaats. Peter Lukowski boekte zaterdag zyn tweede overwinning. Opnieuw werd Jan Boon tweede. Uiteraard werd Lukowsky eerste in het eindklassement. De prinses heeft zich tijdens dit tweede en laatste onderdeel van de kampioen schappen voortreffelijk hersteld. Haar stijl was opvallend fraai en zij stond „zeker" op de ski's. Uiteraard nam zij weinig risi co's. En dat heeft de beslissing gebracht, want de 16-jarige Marina van der Wal wist dat zij wél risico's kon nemen. Het moest immers wel heel vreemd lopen, wilde zij haar voorsprong van 52,32 punten van de slalom door een val geheel verspelen. Voor de 1500 meter had het Utrechtse meisje 1 min. 46 sec. nodig, prinses Irene finishte na 1 min. 46,8 sec. en dus had Ma rina haar tweede zege en haar eerste na tionale ski-titel behaald. Opnieuw stelde Olga Lukowski, in 1958 winnares van de slalom, teleur. Haar tijd was 2 min. 2 sec. wat haar een derde plaats in de eindklas sering opleverde. Goede prestatie jeugdkampioen Peter Lukowski toonde op deze tweede dag van de kampioenschappen overduide lijk aan dat hij momenteel Nederlands beste skiër is. Hij bleek zelfs 10 sec. snel ler dan Jan Boon, de kampioen van 1958. De Nederlandse cineast uit Kitzbühel be rekende tijdens zijn afdaling een bocht even verkeerd, kwam daardoor iets te laag uit en moest enkele meters terug klimmen. Bijzonder gering waren de onderlinge verschillen tussen de nummers 2, 3 en 4. Ook zonder wereldkampioen Toni Sai ler en Josl Rieder waren de Oostenrijkse skiërs sterk genoeg om de Lauberhorn rennen in Wengen te winnen. Na de zege van de Oostenrijker Karl Schranz won de 26-jarige Ernst Oberaigner de zeer zware slalom met bijna vijf seconden voor sprong op zijn landgenoot Hias Leitner. Oberaigner werd eveneens winnaar van de combinatie. In de eerste manche van de slalom (67 poortjes) kwam Oberaigner tot 67.7 sec., in de tweede (61 poortjes) maakte hij een tijd van 63.6 sec. Karl Schranz, die na de eerste dag de leiding had, werd gediskwa lificeerd omdat hij een poortje miste. Het Nederlandse skiteam, dat zal deel nemen aan de „lagelandenwedstrijd", die van woensdag 14 tot en met vrijdag 16 januari in Val d'Isère wordt gehouden, zal bestaan uit Peter Lukowski, Frits Minke, Frans van Gunsteren en Jack Quaring. Deelnemende landen zijn: Nederland, België, Engeland en Denemarken. De re sultaten van de beste drie lopers van elk team zijn beslissend voor de eindklasse ring. De derde testmoich Ook op de tweede dag van de derde test match tussen Australië en Engeland, die in Sydney wordt gespeeld, zijn de Engel sen niet bijster op dreef geweest. De vier resterende wickets leverden slechts 29 runs op en daarmee brachten zij hun eer ste inningstotaal op 219. Tony Lock maak te voordat hij op leg before wicket ging 4 runs en de uitstekende debuterende Roy Swetman werd door Mackay op 200 gevan gen. Swetman had toen 41 runs op zijn naam staan. De Australiër Neil Harvey boekte succes door in de slips Jim Laker na 2 runs te vangen. Daarna redde de Engelse batsman Freddie Trueman de zaak nog enigszins door 18 runs te scoren. De Australische bowler Benaud had de beste cijfers. Hij nam drie wickets voor 11 runs; zijn bowlingcijfers waren 5 voor 83. De Australiërs hebben daarna niet lang aan het bat gestaan, want de regen trad als spelbreker op. In een kwartier scoor den zij 3 runs zonder verlies van een wicket. Prinses Irene, Marina van der Wal en Peter Lukowski bespreken het verloop van de skikampioenschappen in Val d'Isère. (Telefoto). Tot ieders verbazing zag Frans van Gun steren, de jeugdkampioen van 1958, on danks de bijzonder slechte weersomstan digheden een sneeuwstorm maakte het verblijf op de hellingen van de Solaire allerminst tot een genoegen kans zich te handhaven in dit geroutineerde gezel schap. Hij werd vierde met 1 min. 34 sec., met slechts 3 sec. achterstand op Jan Boon. Geen wonder dus, dat chef d' equipe Arend Hubrecht bijzonder tevreden was, temeer daar hij de 15-jarige skiër thans kan opstellen in de Nederlandse ploeg voor de lage-landenwedstrijd, die volgende week wordt gehouden. De uitslag van de reuzeslalom was: (afstand 1500 meter, hoogteverschil 350 meter, aantal poortjes 40): Dames: Renklasse: 1. Marina van der Wal 1.46; 2. Prinses Irene 1.46,8; 3. Olga Lu kowski 2.02; 4. Paula Stevens 2. 04,2. Eindklassement combinatie: 1. en kam pioene van Nederland Marina van der Wal 0 punten; 2. Prinses Irene 52,86 punten; 3. Olga Lukowski 82,72 punten. Heren: Renklasse: 1. Peter Lukowski 1.21; 2. Jan Boon 1.31; 3. Frits Minke 1.32,8; 4. Frans van Gunsteren 1.34; 5. Louis Heuts 1.56,8; 6. Arend Hubrecht 2.24,6; 7. Han ter Haar 3.09,2. Eindklassement combinatie: 1. en Nederlands kampioen Peter Lukow ski 0 punten; 2. Jan Boon 18,33 punten 3. Frits Minke 22,74 punten; 4. Frans van Gunsteren 24,32 punten; 5. Arend Hu brecht 94 punten. In de toerenklasse zegevierde bij de heren Erik Mennega. Bij de dames deel den Frangoise Gevers en Beniardine Taets van Amerongen de eerste plaats. De 31-jarige Schotse bokser Peter Kee nan, oud-kampioen van Europa, zal zijn bokscarrière beëindigen. Keenan nam dit besluit onmiddellijk na zijn k.o. nederlaag tegen de 23-jarige Ierse taxichauffeur Freddie Gilroy in de strijd om het bantam gewichtkampioenschap van het Britse Ge menebest. De technisch zeer goede Keenan, die in 1953 in Glasgow door een zege op de Frans man Maurice Sandeyron Europees kam pioen werd en deze titel later moest af staan aan de Belg Jean Sneyers, won 53 van de 65 gevechten, die hij als professio nal gebokst heeft. De National Boxing Association heeft Ray Robinson, wereldkampioen midden gewicht, en Floyd Patterson, titelhouder in het zwaargewicht, opgeroepen om don derdag 15 januari voor het bestuur van de NBA opening van zaken te doen voor wat betreft hun eventuele plannen tot verdedi ging van hun titels. De NAB herinnert er in dit verband aan dat wereldkampioenen hun titel tenminste een keer elke zes maanden op het spel moeten zetten. Robinson heeft reeds verklaard dat hij gehoor zal geven aan de oproep. Anderzijds zal het bestuur van de NBA in diezelfde bijeenkomst de zaak onderzoeken van de zwaargewicht Lamar Clark, die op een zelfde avond zes partijen gebokst zou heb ben. Sportman van het jaar" „Ook wij zijn op sportgebied ambassa deurs van Suriname, al spelen wij dan niet allemaal in de eredivisie, doch in la gere divisies van de KNVB", schrijven een achttal Surinaamse voetballers van de verenigingen Haarlem, PEC, Wageningen en van de wel in de eredivisie uitkomende verenigingen VVV en Fortuna in een open brief, waarin zij bezwaar maken te gen de wijze waarop eind december in Amsterdam op een feestavond „de Suri naamse sportman van het jaar in Neder land" gekozen werd. In pers- en radiobe richten werd volgens hen de indruk ge wekt, dat alle Surinaamse sportmensen bij deze verkiezing betrokken waren. In werkelijkheid „betrof het hier een zuivere vriendenaangelegenheid". Zondag 18 januari wordt de centrale training van de Nederlandse waterpolo ploeg voortgezet met de conditietraining op het CIOS in Overveen. Voor deze training zijn de volgende 17 spelers uitgenodigd: Wagenaar (Meeuwen) Kniest (Neptunus,Arnhem), Hermsen, Lam me, Van der Klashorst en De Boer (allen Robben), Ran (Zian), Van der Zwan en Aalbers (DZV), Muller (Dolfijn), Vriend (IJ). Van Dorp (AZ en PC), Van der Too- ren (GZC), Dekker (HVGB), Stam (Nereus), Waalewijn HZ en PC) en Buys (Zwemlust). Het is nog niet bekend wanneer de „wa tertraining" in het Sportfondsenbad-oost, ook dit jaar weer onder leiding van Frans Kuyper zal worden hervat. In de eerste klasse heren van de water- polocompetitie district Noordholland heeft IIVGB zaterdagavond in het Sportfondsen- bad in Haarlem, HPC een tientwee ne derlaag toegebracht. Beide ploegen ver schenen met enkele invallers. By HVGB betekende dat echter geen verzwakking: Hogeland deed het wederom goed op de midvoorplaats en Meulcnberg en Boon stelden de HPC-verdedigers voor vele problemen. Met een drukbal opende Meulenberg voor HVGB de score. Boon bracht de voor sprong op drienul en Hogeland had er al viernul van gemaakt, toen uit een hoekworp van Termeer Prins (HPC) tegen- scoorde. Ook na de hervatting hadden de HVGB-verdedigers weinig moeite met de HPC-aanvallen. Meulenberg trok wederom enkele keren goed naar voren en schoot tweemaal raak. Toen kreeg midvoor Hoge land de bal goed voor zich en was het zeven een voor HVGB. Prins passeerde daarna met een boogbal de HVGB-doel- man. Na een treffer van Meulenberg en twee van Hogeland werd het tientwee voor HVGB, dat hiermede de eerste over winning boekte. Nereus DWR HVGB HPC DAW De derde 3 3 3 4 3 klasse 22— 9 17— 8 14—11 17—24 6—24 wedstrijd DWT 2 De Franse judoka's hebben zaterdag avond in de Philips jubileumhal in Eind hoven laten zien, dat zij ook zonder cracks als Courtine, Parizet en Dazzi een sterk team op de been kunnen brengen. Maar toch hebben de Fransen, die in technisch opzicht beter waren dan onze landgenoten geen kans gezien dit in een groot verschil tot uitdrukking te brengen. Onder de des kundige leiding van scheidsrechter Ischiro Abé (7e dan) kwam Frankrijk tot een be nauwde zege. Na een schier hopeloze achterstand van 4-1 (na zes partijen) wisten de Franse te genstanders nog drie partijen met een vol punt te winnen, zodat de wedstrijd in 4-4 gelijk zou zijn geëindigd, indien onze land genoot Fischer niet met een „waza-ari" zou hebben gewonnen van Henri Grandet (Frankrijk). Volgens de internationale reglementen namelijk, worden de partijen die gewonnen zijn door een vol punt met 10 punten gewaardeerd, die met een waza- ari (half punt) met zeven wedstrijdpunten, zodat Frankrijk met een minimum ver schil van 40-37 punten de zege veilig stel de. In de eerste partij tussen Iriart (Frank rijk), 2e dan, en Dadema, 2e dan, ging de strijd gelijk op met goede aanvallen van de Fransman. De steeds weer ingezette „sasae-tsuri-komiashi" (11de beenworp) De Oostduitser Helmuth Recknagel is na zijn overwinningen van de laatste roeken een populair man geworden. Overal waar hij in de skiplaatsen in Oostenrijk verschijnt belaagt de jeugd hem voor handtekeningen. (wist Dadema telkens weer kundig te ont wijken en de partij eindigde dan ook on beslist. Een aangename verrassing was de over winning van de le kyu Slijpen, die door een armklem de 3e dan Legay tot opgeven dwong en de eerste zege voor Nederland behaalde. Maar nog geen minuut later was de stand weer gelijk door de Fransman Relot, 2e dan, die met een prachtige „uchi- mata" (10de heupworp) de le kyu Woesten uitschakelde. In de vierde partij kwamen de 2e dans Fischer en Grandet tegenover elkaar. Fischer won door beslissing van de scheidsrechter, maar de „waza-ari" was wel iets te geflatteerd. Hein Essink 3e dan zegevierde na een prachtige Hanegoshi van de Sailly, 2e dan, en de Europese kam pioen Anton Geesink, 5e dan, zette na 1 minuut zijn befaamde 10de heupworp in tegen de Franse 2e dan Vallauris, waar mee een 4-1 voorsprong werd behaald. Maar de drie volgende partijen werden alle Franse overwinningen. Debutant Phi lips, le dan, belandde in een houdgreep van Iseni, 2e dan. Even tevoren had Phi lips vele moeilijkheden moeten doormaken op de aanhoudend ingezette 5de en 10de heupworpen van de Fransman. Ook Van Ierlant, 2e dan, moest na 2 minuten door een flitsende O-guruma (13de heupworp) in de Franse 2de dan Nottola zijn meer dere erkennen, terwijl Wagenaar 3e dan tegen le dan Grossain hetzelfde lot onder ging. De laatste partij tussen Doolewaard en Perez bleef onbeslist hoewel de 110 kg. zware Nederlander verwoede pogingen deed tot een 8ste sutemi. DAW 3 eindigde met een viertwee over winning voor DWT. De reserves van HPC bonden de strijd aan tegen Haarlem. In de eerste helft hadden de Heemstedaneren enig overwicht, maar zij slaagden er niet in een voor sprong te behalen. Met de stand nulnul begon de tweede helft. De HPC-midachter Grimmon bezorgde de Haarlem-midvoor Paanakker een strafworp (01). Hierna nam de HPC-midachter geen ri sico meer waardoor Paanakker nog tot tweemaal toe een hem toegespeelde bal het HPC-doel inslingerde. Het bleef bij een drienul overwinning voor Haarlem. De stand is: Kroosd. 4 4 0 0 8 19— 4 Haarlem 4 3 0 1 6 16— 7 DWT 2 4 3 0 1 6 16—12 HVGB 3 4 1 0 3 2 15—16 HPC 2 4 1 0 3 2 7—15 DAW 3 4,0 0 4 0 6—25 NVA 2 boekte in de vijfde klasse regle mentair een vijf—nul overwinning, daar DWR 3 niet verscheen en DWT 4 versloeg Haarlem 3 met viereen. De stand is: HPC 3 3 3 0 0 6 18— 1 NVA 2 3 2 0 1 4 11— 6 Haarl. 3 3 2 0 1 4 8—7 DWT 4 3 1 0 2 2 7—9 DWR 3 3 1 0 2 2 6—12 VZV 3 3 0 0 3 0 2—17 Voor de waterpolocompetitie district Noordholland zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: dinsdag 13 januari in Zaan dam tweede klasse dames: Nereus 2 DWT 3. In het Sportfondsenbad in Haar lem vierde klasse heren: Haarlem 2 DWT 3; Hillegom—NVA. Zaterdag 17 januari zijn in het Sport fondsenbad in Haarlem vastgesteld: dames eerste klasse: HPCDWT 2; Haarlem DWT; bekercompetitie KNZB afdeling da mes: VZVZAR; afdeling heren: VZV Kroosduikers; heren derde klasse: DWT 2 HVBG 3. Zondag 18 januari in Alkmaar heren tweede klasse: DAW 2HVGB 2. Het afgelopen weekeinde heeft het in het Kennemer Theater in Beverwijk geducht gespannen by het 21ste Hoogovenschaaktoernooi. Wanneer men de uitslagen raad pleegt komt men tot de conclusie dat een groot percentage der partyen in remise is geëindigd. Dit houdt evenwel niet in dat Beverwijk 1959 gekenmerkt wordt door salon-remises. In de meeste partyen is fel gestreden zonder dat evenwel één der partyen tot beslissend voordeel wist te komen. De held van zaterdag was de Neder lander Barendregt, die de Deense grootmeester Larsen een nederlaag toebracht. Overigens dankte hy dit voor een groot deel aan zyn rivaal, die een enorme blunder maakte. Larsen is bepaald niet in grootse vorm hetgeen zich zondag nog eens duidelijk liet onderstrepen in zyn ontmoeting met de debutant Langeweg. Deze party werd afgebroken in een stelling die Langeweg redelijke remisekansen biedt. De grote man is toch wel Olafsson. Hy tracht minuscule voordeeltjes uit te buiten met schitterend positiespel. Het lykt wel alsof zyn tegenstanders zich aan zyn spel optrekken. Zaterdag was het O'Kelly die zich waarlyk fraai verdedigde en na een aanvankelyk afbreken van de party later het genoegen smaakte een remiseaanbod aan Olafsson te zien aanvaarden. Zondag wist Toran zich door waarlyk mooi spel te handhaven. Alle listigheidjes van Olafsson ten spyt. De grootste concurrent van de IJslandse grootmeester schijnt de Argentijn Eliska ses te worden. Eliskases is een speler die ogenschijnlijk niets doet. Het lijkt erop alsof hij wacht tot zijn tegenstanders in de verleiding zullen komen ten aanval te trekken. De sluwe Argentijn, het hoofd diep tussen de schouders getrokken, heeft dan inmiddels wel een valstrik of iets van dien aard klaar staan om bij de eerste de beste gelegenheid toe te slaan. En wanneer dat het geval is bestaat er gewoonlijk over het resultaat geen enkele twijfel meer Vrijdag zag de optimistische Larsen zich op een dergelijke wijze vastlopen. Zijn af gebroken partij had nog wel een tweede zitting nodig, maar het engelengeduld van Eliskases is hem kennelijk teveel gewor den. Hij besteedt er geen derde speeldag aan en laat de Argentijn het volle punt. Eliskases is in staat iemand murw te spelen. Barendregt probeerde zondag al het mogelijke om de druk die hij langs de b-lijn op de Argentijnse veste uitoefende in voordeel om te zetten. Het lukte hem niet. Integendeel, Eliskases trok schijn baar onschuldig met zijn h-pion naar voren en ondermijnde daar de vijandelijke koningsstelling. Barendregt kreeg daar een onaangename verzwakking en zal bij her vatting der partij zeer grote vindingrijk heid aan de dag moeten leggen, wil hij niet kansloos ten onder gaan. De Belg O'Kelly mag dan ook nu weer de remisekoning zijn, het dient gezegd dat hij ditkeer met grote strijdlust is bezield Zondag kwam hij tegen Van Scheltinga wel iets beter te staan, maar dit voordeel was toch juist te gering om de balans te zijnen gunste te doen doorslaan. Onze kampioen Donner bracht v. d. Berg reeds vroeg in een moeilijke positie. Met de beide torens trok hij de vijandelijke linies binnen, waar hij in grote tijdnood van zijn tegenstander een pion buit maak te. Vermoedelijk zal het met v. d. Berg nu snel afwaarts gaan. De stand na de vierde ronde luidt nu: 1. Olafsson 4 2 2 - 3 2. v. Scheltinga 4 1 3 - 2 V» 3. Eliskases 3 1 2 - 2 4-5. O'Kelly 4 - 4 - 2 Toran 4 - 4 - 2 6-8. Donner 3 - 3 - 1 Vi v. d. Berg 4- 3 - 3 - 1 Kï Barendregt 3 1 1 1 i'A 9-10. Larsen 3 - 1 2 A Langeweg 4- 3 - 1 2 A Vandaag is het een rustdag. Mogelijk worden enkele inhaalpartijen gespeeld. Dinsdag volgt na het uitspelen der afge broken partijen in de morgenuren om 13 uur de vijfde ronde. Als tegenstanders in de eregroep zullen dan optreden: v. d. BergEliskases, Olafsson—Donner, Van ScheltingaToran, LarsenO'Kelly en BarendregtLangeweg. Wat de partijen van zaterdag betreft Behoudens de promotie/degradatiewed strijden behoort de badmintoncompetitie weer tot het verleden. Ondanks de ge bruikelijke zaalmoeilijkheden had de af werking een vlot verloop. Het is waar schijnlijk dat het hoofdbestuur van de Ne derlandse Badmintonbond de algemene vergadering voorstellen tot wijziging van de competitiestructuur zal voorleggen. De belangrijke uitbreiding van de com petitie heeft ook de badmintonbond voor problemen gesteld, die iedere sportorgani satie bij ingrijpende uitbreiding ontmoet. De landelijke indeling is niet meer houd baar en zal alleen nog voor de hoofd-, eer ste en tweede klasse gehandhaafd blijven. Voor de derde klasse, de grote groep zal men althans als de voorstellen van het hoofdbestuur aangenomen worden over gaan tot een indeling per district. Zoals wy reeds eerder meldden was de Badminton bond overgegaan tot het vormen van vyf districten. Tevens wil men voorstellen dat wed strijden voor de landelijke competitie al leen op zaterdag en zondag gespeeld mo gen worden. Met het aannemen van beide voorstellen lost men het reisprobleem op en maakt men de competitie van de com- petitieleiedr weer overzichtelijk. Men gaat er van uit dat de districtscompetities van uit het district geleid worden. De beslissing om de nationale badmin- tontitel heeft lang op zich laten wachten, maar is nu beslist ten voordele van het Haagse Vedo, dat de gestaakte wedstrijd tegen Smash uitspeelde en een 44 ge lijkspel behaalde, waardoor de Hagenaars voor rivaal Nijmegen onbereikbaar werden. Bij de promotiewedstrijden zijn uit Haar lem en omgeving betrokken Duinwijck 6 en Velsen 5. Beide teams ontmoeten elkaar zondag in Velsen in het lyceum aan het Van Ilogendorpplein, aanvang twee uur. De eindstanden, zover hierbij ploegen uit Haarlem en omgeving betrokken zijn. luidden: Hoofdklasse Vedo 5 9 Duinwijck 5 5 Nijmegen 5 8 Breda 5 1 Smash 5 6 PM Rijswijk 5 1 Eerste klasse Afdeling 1 Afdeling 2 Sportief 7 13 Venlo 7 14 Chandelle 6 8 Duinwijck 3 7 11 Siod 7 8 Poona 7 9 Smash 2 5 7 Beaufort 7 8 Duinwijck 2 6 6 Arnhem 7 5 Iduna 7 5 Zeist 7 5 Hilversum 4 0 Rhenouwe 7 4 PM Rijswijk 2 6 0 EGBC 7 0 Tweede klasse Afdeling 1 Afdeling 2 MVO 7 12 Smash (L.) 7 14 Excelsior 7 12 Duinwijck 4 7 12 Slotermeer 7 12 Iduna 2 7 8 Velsen 7 8 Flash 7 8 Chandelle 2 7 4 ABCD 7 6 Rotterdam-W. 5 2 US 7 6 Siod 2 6 12 Excelsior 7 2 Goudenregen 6 0 EGBC 7 0 Derde klasse Adeling 3 Afdeling 8 Iduna 3 7 14 Duinwijck 6 7 14 MVO 2 7 12 Roomburg 2 7 12 Velsen 2 7 10 Stoka 7 10 Duinwijck 5 7 6 Velsen 3 7 8 Vijfsluizen 2 7 6 Barneveld 2 7 4 Veglo 2 7 6 Excelsior 5 7 4 Sita 2 7 2 Vedo 3 7 4 VIF 7 0 De outsiders 7 0 Afdeling 10 Afdeling 17 Slotermeer 2 7 14 Velsen 5 7 14 Duinwijck 7 7 10 Hilversum 2 7 12 SMR 7 10 Goud. Regen 3 7 8 Velsen 4 7 8 Veglo 3 7 8 Stoka 2 7 8 De Kortenaer 3 7 6 Zaandam 7 4 Rijswijk 4 7 4 US 2 7 2 Smash (L.) 5 7 4 VI. Shuttle 7 0 AMVJ 7 0 Afdeling heren B Commonwealth 6 12 Ons Alibi 6 6 6 6 Duinwijck 8 6 0 Uitslagen derde ronde: Eregroep: DonnerEliskases remise; v. d. Berg —Toran remise: Van Scheltinga—Langeweg 1—0; LarsenBarendregt 0—1; OlafssonO'Kelly rem. Reserve 1 A: Branicki—Ditt 0—1; Apking—Vlag- sma remise; PerezJonkman 1—0: Remouchamps Donk 1—0: Gereben—Aalders 10. Reserve 1B: Diemer—Füster 01; Bozic—Tan afgebroken; SassenKloostra 1—0; Schneiders— v. Geet afgebroken: Gimeno—Bas remise. Intern, damesgrocp: Chaudé de SilansHeems kerk afgebr.: Bilek LangVreeken 10: Szeimis Roodzant 1—0: v. d. Veen BaasLangos afgebr.; LazaravicBacic niet gespeeld. Groep 2: Crespo—Dries 1—0: ConradyVer- hoeff remise; Preckwinkel—Philippe afgebroken; SuikerKerje 10; Molenbroeki. d. Bosch 10. Groep 3: Bouma—Franke 10; BosWaling Diikstra remise; SturmRibas Bonet remise; Van Vliet—A. Herfst 0—1: Javanovic—v. d. Berg 1—0. Groep 3b: Van der GriendtAbrahams 01; S. Herfstïnglada 01; Lambrechts—Pavlovic re mise; v. d. WerffMix 01; DallmannBiesheu vel 0—1. Groep 4: Djordjevic—De Graaff 01: Tempel- De Vries 1—0; TijssenKoomen remise; mej. De Klerck—Bult 0—1. Groep 5: De Haas—Groos remise; Geuzendam— v. Voorst Vader 1—0; SteemanRodenberg af gebroken; Veis—Kwee Tjoe Liong afgebroken; Peters—Burgers 1—0. Uitslagen vierde ronde: Eregroep: Eliskases—Barendregt afgebroken; LangewegLarsen afgebr.; O'KellyVan Schel tinga remise; ToranOlafsson remise; Donner— v. d. Berg afgebroken. Afgebroken partijen: O'KellyOlafsson remise; Eliskases—Larsen 1—0. Olafsson (IJsland). zagen wij in het 'duel DonnerEliskases al spoedig het nodige materiaal van het bord verdwijnen. Kennelijk voelde Elis kases (die nog steeds met een hangpartij tegen Larsen zit) niet veel voor een felle strijd. Hij vermeed zoveel mogelijk grote complicaties. Ondanks het beginvoordeel van de witte stukken bleek er weinig eer voor onze nationale kampioen te behalen. Hij moest derhalve genoegen nemen met remise. De partij duurde nog geen twee uur. Toran verdedigde zich tegen v. d. Berg siciliaans. Toen de laatste de lange rocha- de koos leek een felle strijd te zullen vol gen. Beide spelers speelden zeer gecon centreerd en bouwden ieder aan een ver schillende kant van het bord een dreigen de aanval op. Toen iedereen verwachtte dat de ontlading spoedig zou volgen en het er werkelijk spaans zou toegaan, werd tot remise besloten. De stelling leek op dat moment echter niet recht duidelijk. Ver moedelijk beschikte v. d. Berg over iets betere kansen. Hoe het zij, de derde remise voor beiden was een feit geworden. In 't nauw Intussen was Langeweg danig in het nauw gedreven door Van Scheltinga. Via een koningsindische opening kwam de jonge schaker uit Naarden tenminste wel dra lelijk in bewegingsvrijheid tekort. Men kreeg de indruk dat hij te bevangen speel de, hetgeen zich nog eens liet onderstrepen toen hij zich gewonnen gaf in een stelling, die daar op dat moment toch werkelijk nog niet geheel rijp voor scheen. Dat ver lies op den duur waarschijnlijk was deed hem er kennelijk toe besluiten de talrijke toeschouwers niet van een afslachting ge tuige te doen zijn. Deze vele belangstellenden waren in middels sterk in de ban gekomen van de partijen LarsenBarendregt en Olafsson O'Kelly. In de eerste partij kon de Deense grootmeester het weer niet nalaten onver vaard ten aanval te trekken. Zijn gewaagde spel vond zijn weerspiegeling toen hij koel bloedig de dame gaf tegen een toren, loper en twee pionnen van zijn tegenstander. En dat terwijl de wijzer van zijn klok de fatale vlag angstig dicht genaderd was. Barendregt hield het hoofd koel en toonde fraai aan dat de Deen de kansen had over schat. Een warm applaus van het publiek viel daarbij de gelukkige Barendregt ten deel. Klasse apart Schaaktechnisch bezien vormde het duel OlafssonO'Kelly toch wel een klasse apart. Een snelle start liet reeds voor de 20ste zet de dames en zes lichte stukken sneuvelen. Met twee torens op de open d- lijn begon de IJslandse crack toen aan een interessante poging het treffen in zijn voor deel te beslissen. Op dit moment rees O'Kelly waarlijk tot grootmeesterlijke hoogte. Zeer vindingrijk ging hij te werk. Het was duidelijk aan Olafsson merkbaar dat het toch niet zo ging als hij zich had gedacht. Stevig wroetend in zijn lange blonde kuif zocht hij naarstig naar nog betere zetten. Het hoogstaande duel moest worden afgebroken in een stelling die Olafsson iets betere kansen bood. Een be langwekkende analyse na afloop door de grootmeesters gedemonstreerd werd voor vele toeschouwers een nagerecht om van te smullen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 8