Perez PALACE Haarlemse Volksmuziekschool wil muziek voor iedereen Tuberculose-onderzoek op de Haarlemse vervolgscholen Bespreking over moderne behandeling van het alcoholisme „Een zeeman ging passagieren" Kindercircus voor K.A.B.-jeugd Belangrijk, dat iedere leerling aan het onderzoek deelneemt DE REIS ON DE WERELD IN 80 DAGEN MUSICEREN ALS GENOEGEN Wachtverboden ingesteld Hans Richter-Haaser geeft pianorecital Mgr. van Dodewaard bij de paus op audiëntie balans- r opruiming c DES bestaat 40 jaar BIJEENKOMST HAARLEMSE A.A.-GROEP Mej. Elze Stringer keert terug naar Nieuw-Guinea Dr. J. van Baal spreekt over Nieuw-Guinea "h/UchallTcdtts wondershow Feest bij Heemstedes gouden gasfabriek Prof. Romme spreekt voor „Nieuwe Koers" in Haarlem Van Egmond snelste veld- loper van „De Kampioen" UIT STAD EN STREEK Tienduizenden kieviten vluchten voor de winter Helpt de vogels in de winter Br^nd in woning in Haarlem-Noord M.' G 12 JANUARI 1 959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE DRIE MEISJES omstreeks twaalf jaar oud die zaterdagmiddag in de Haarlemse Buitenrustschool onder leiding van een leraar zo ernstig de Marionettenparadeop hun accordeons instudeerden, waren niet de enige musi- cerenden in het. schoolgebouw. Een paar lokalen verderop was een grote groep jongens en meisjes bezig op zelfgemaakte bamboefluiten te oefenen en weer in een ander lokaal speelde zelfs een hele strij- kersgroep onder leiding van een dirigent. Het leek wel of al deze musici zich serieus voorbereidden voor een grote uit voering. Niets is echter minder waar. Men kan verscheidene keren per week in vele schoolgebouwen in Haarlem hetzelfde beeld, zien: jonge en ook oudere muziekleerlingen, die louter voor hun plezier musiceren. Dit is dan ook één van de doelstellingen van de Stichting Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken, een instelling, die de mu- ziekvreugde onder het bereik van velen wil brengen, of zoals zij het zelf zegt: „Het instrumentaal muziekonderwijs binnen het bereik van iedereen te bren gen, ongeacht de maatschappelijke wel stand" en verder: „dit muziekonderwijs zo te geven, dat de muziek een levens behoefte wordt". De leerlingen moeten de muziek leren maken voor hun eigen plezier en niet. voor dat van een luisterend publiek. Dit laatste behoort tot het terrein van de vakmusici. Velen, die muziek studeren, doen dit met als ideaal voor ogen eens op het concert podium te verschijnen. Dit is nu iets, dat door de Volksmuziekschool niet wordt aan gemoedigd. Het betekent niet, dat er niet zo nu en dan iemand, die beginnend mu- ziekonderricht bij de Volksmuziekschool heeft gehad, later de muziek als beroep zal aanvaarden. De meisjes met hun „Marionettenparade" en de andere leerlingen bereidden zich dan ook slechts op een zogenaamde openbare les voor, waarbij ouders en andere belang stellenden kennis kunnen nemen van hun vorderingen. De directeur van de Haarlemse Volks muziekschool, de heer C. S. Proper, zegt het aldus: „Deze demonstraties dienen om de ouders enigszins bekend te maken met de wijze waarop de Volksmuziekschool (met steun van de overheid) goed muziek onderwijs kan geven aan een ieder, onge acht de maatschappelijke welstand." De overheidssteun (van rijk, provincie en ge meente) is dringend nodig om de stichting in staat te stellen het onderwijs zo goed koop mogelijk te geven. Dit onderwijs wil geen aftreksel zijn van de vakopleiding. Dit was ook niet de bedoeling van Willem Gehrels, die in 1931 in samenwerking met een aantal andere idealisten in Amsterdam de eerste volksmuziekschool van Nederland oprichtte. De gestadige groei van deze school bewees wel, dat de stichters van praktische beginselen uitgingen. Niet iedereen wordt zo maar op de school toegelaten. Nodig is, dat de kinderen zo van tien, elf en twaalf jaar enige aanleg voor muziek hebben of al enig muzielc- onderricht hebben genoten. De Haarlemse volksmuziekschool, waarvan de heer H. Elsinga, Buitenrustlaan 22, secretaris is, heeft thans vier afdelingen, waarbij les wordt gegeven door meer dan twintig vak- Koos Beswino heeft met „zijn" blijspel ..Een zeeman ging passagieren" een frap pant voorbeeld gegeven van het resultaat dat een auteur verkrijgt, wanneer hij voor zijn stuk op een tamelijk vrijpostige ma nier de intrige van een ander gebruikt. Want de overeenkomst van dit stuk met de charmante Engelse komedie „Korpo raal Elisabeth" van Terence P.attigan is zo opvallend, dat hier van een toeval geen sprake meer kan zijn. Ook Beswino's klucht begint immers op het moment, dat de huisknecht bij zijn meester in de slaap kamer een hem volkomen onbekende gast aantreft. De verdere verwikkelingen ko men eveneens voort uit de vergissing wel ke door hem wordt gemaakt: namelijk door een adellijke jongedame aan te zien voor een vriendinnetje van zijn gastheer. Doch waar Rattigan deze blunder hanteert om met een pittige dialoog tot een van hu mor fonkelende komedie te geraken, be paalde Beswino zich slechts tot een afge zaagde persoonsverwisseling zonder meer. En doordat deze opzet reeds in het eerste bedrijf volledig wordt onthuld, blijft er voor de toeschouwer verder weinig meer te raden en wordt hem al spoedig duide lijk, dat hier opnieuw bewust naar de tra ditionele vier gelukkige paren werd ge streefd. De toneelvereniging „Onder Ons" uit Heemstede-Bennebroek, die het stuk zater dagavond in gebouw „De Princehof" in De Glip heeft opgevoerd, wist bij haar publiek een dankbaar lachsucces te beha len. En de voorstelling was toch allerminst vlekkeloos wat tempo en rolkennis betreft. Het een was trouwens het gevolg van het ander, want doordat de spelers meerma len voor de tekst op de souffleur waren aangewezen, stokte de handeling op het toneel bedenkelijk en verloren zij hun macht over de situatie. Jammer dat zij voor hun rolkennis niet hetzelfde enthou siasme hadden betoond als voor het decor, dat vele ui-en vrije tijd moet hebben ge kost. Maar het resultaat was dan ook voor beeldig en maakte een frisse, fleurige en vooral smaakvolle indruk. Van de spelers was Joop de Wagt een sympathiek-openhai-tige zeeman, die over voldoende flair beschikte om met succes de centrale figuur van dit spel der ver warringen te vertolken. C. Quakkelaar wist daarbij voldoende autoriteit in zijn rol te leggen om een aannemelijke scheep vaartmagnaat te zijn. To van Rooyen en Annie Karei waren de levendige jongeda mes, wier liefdesperikelen de oorzaak van alle moeilijkheden bleken en het gebrui kelijke duo huisknecht-kamermeisje wek te dank zij Rie en Henk de Weert veel hi lariteit. Ben de Wagt, Karei Moes en me vrouw Donselaar maakten de bezetting vol. leerkrachten, met daarnaast nog een ballet afdeling onder leiding van M. Tschernoff. De eerste twee afdelingen duren elk twee jaar. In afdeling A krijgen de jongens en meisjes twee keer per week één uur voor bereidend muziekonderricht. Afdeling B sluit daar op aan met één keer per week anderhalf uur voortgezet algemeen vor mend muziekonderwijs, aan het slot waar van al enig instrumentaal onderricht wordt gegeven. De C-afdeling is louter instrumentaal. Er wordt les gegeven in het bespelen van allerlei instrumenten als viool, cello, gitaar en alle soorten strijk- en blaasinstrumen ten. Tenslotte is er de zogenaamde Z- afdeling, waar leerlingen zijn van zestien tot tachtig jaar. Veel ouderen, aangemoe digd door de resultaten van de kinderen, voelden behoefte zelf iets meer aan muziek te gaan doen. In deze Z-afdeling krijgen zij hun kans. Op de Haarlemse volksmuziek school zijn leerlingen uit Haarlem en Heemstede en volgend jaar komt daar Zandvoort bij. Het ideaal van Willem Geh rels heeft stevige vorm gegeven. Om dit te kunnen constateren behoeft men slechts één openbare les bij te wonen, waar men jongeren en ouderen ziet en hoort musicex-en met een kennelijk plezier en waar men de allerjongsten kan zien onderwijzen in eenvoudige muziekbegrip pen, waarbij muzikaal gehoor en geheugen, ritmisch gevoel en notenschrift al zingend worden ontwikkeld. En de meisjes met hun „Marionettenparade" en de jongens en meisjes en dames en heren van de orkest- groep zullen misschien nooit op een podium concerteren. Maar één ding hebben zij met de beroepsmusici gemeen: zij beoefenen de muziek voor hun plezier en dat is voor hen het belangrijkst. Het bestuur van de afdeling Heemstede van de K.A:B. heeft de kinderen van de le den zondag een kostelijke middag bezorgd door in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg het Haarlemse kindercircus „Lambertha" te laten optreden. De afde lingsvoorzitter G. J. Willemse toonde zich over de grote belangstelling in zijn korte welkomstwoord uiteraard bijzonder ver heugd. Het circus „Lambertha" heeft zich reeds een zekere reputatie verworven. Het programma is vol afwisseling gebleven. Het bevat voldoende geslaagde onderde len om een jeu-gdig publiek gedurende enige uren meer dan aangenaam bezig te houden. Bovendien wordt het in een voor beeldig tempo uitgevoerd, doordat de pril le artiesten hun nummers zonder een en kele onderbreking voor het voetlicht ko men brengen. De humor wordt hierin on der meer vertegenwoordigd door de mu zikale clowns Flik en Flak, die vooral met hun bekende „gedresseerde vlo" Otto veel bijval mochten incasseren. Het verdere programma telt meer dan twintig num mers, zodat een afzonderlijke bespreking onmogelijk is. Wij moeten ons dus tot een willekeurige greep bepalen. Met respect en bewondering zij dan het optreden ver meld van Willy, het slangenmeisje, dat er zelfs in slaagt met haar beide voeten een hoge hoed op het hoofd te plaatsen. Zelfs de volwassen toeschouwer wordt nog in spanning gebracht door de verrichtingen op de kogel van mademoiselle Lambertha, die zich met dit wankele attribuut op een stellage begeeft en de weg daarna zonder ongelukken ook terug weet af te leggen. Het optreden van de vijf Victoralie's aan de trapeze werd aangekondigd als het glansnummer van het circus, waarmee niets teveel was gezegd. Want deze jonge dames volbrachten hun aci'obatische toe ren met een zekere gratie en in een bewon derenswaardige regelmaat, waarbij zij nog een fraaie climax wisten te bereiken. Dit alles werd afgewisseld met Icarische spelen, dans, acx-obatiek, trapezewerk en capriolen op de fiets, zodat het jeugdig pu bliek weinig tijd werd gelaten op adem te komen. Bovendien werden de kinderen nog ruim van versnaperingen voorzien, zodat zij hun vrijwillige afstand van de sneeuw pret geen ogenblik behoefden te betreu ren. B. en W. van Haarlem hebben voor de volgende straten een wachtverbod inge steld: Tuchthuisstraat tussen de Breestraat en de zuidelijke rijbaan van de Botermarkt; een gedeelte van de voormalige Oudewég, tussen de Oudebrug en een punt ongeveer vijftig meter ten noorden van de brug, echter uitsluitend op werkdagen van 15 tot 18 uur; voor de zijde van de oneven huis nummering van het gedeelte Zijlweg, ge legen tussen de Pieter Kiesstraat en de scheiding tussen de percelen Zijlweg 35 en 37. Voorts hebben B en W. besloten voor alle verkeer gesloten te verklaren de Da maststraat in de richting Oostvest naar de Hai-menjansweg en de Spaarnoogstraat in de richting van de Harmenjansweg naai de Oostvest. Dit besluit is genomen omdat de openstelling van de Prinsenbrug een sterke toeneming van het verkeer over de Harmensjansweg en door de Damast straat en Spaarnoogstraat tot gevolg heeft gehad. De kruising van de Spaarnoogstraat met de Harmenjansweg zal als voox-rangs- kruising aangewezen worden, waai'door het verkeer over de Harmenjansweg voor rang heeft boven dat, komende uit de Spaarnoogstx-aat. Op dinsdag 20 januari zal de pianist Hans Richter-Haaser, die onlangs met groot succes aan een concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest mee werkte, in het Concertgebouw te Haarlem een recital geven. Het programma ver meldt werken van Mozart, Beethoven en Schumann. De Paus heeft zaterdag mgi\ dr. J. A. E. van Dodewaard, coadjuctor van de bis schop van Haarlem, in audiëntie ontvan gen. Mgr. Van Dodewaard is op het ogen blik met vakantie. Hij.zal op 24 januari in ons land terugkei-en. Advertentie Het Perzisch Tapijthui9 (g? Amsterdam Rokin 116 Rotterdam Den Haag Utrecht - Arnhem - Hilversum In restaurant Bolwerk in Haarlem heeft de biljartvereniging DES uit Haarlem za terdag ter gelegenheid van het veertigja rig bestaan een zeer druk bezochte recep tie gehouden. Nadat de heer Dietz de aanwezigen wel kom had geheten volgde een rij van spre kers. De Koninklijke Nederlandse Biljart Bond was vertegenwoordigd door de heer Meeuwse uit Utrecht, die in welgekozen bewoordingen de feestvierende vereniging complimenteex-de en haar namens de Bond een plaquette ovei handigde. De Haarlem se Sportraad betuigde zijn hulde bij mon de van zijn voorzitter de heer Beets, die vooral het sociale aspect van de sport in het algemeen belichtte. De heer W. v. d. Berg, voorzitter van het district Haarlem, noemde DES een „pa rel aan de kroon van het distrikt" en stel de een prachtige tinnen kan met inscriptie te verspelen als wisselprijs beschik baar. Nadat de voorzitter van DES, de heer J. Steffers, namens de vereniging een dank woord had gesproken namen nog verschei dene sprekers het woord. DES wei-d opgericht od l-l-'29. Het is op een na de oudste biljartvereniging van het district. Een van de oprichters, de heer L. Vlug toen 37, nu 77 jaar oud is nog steeds actief (ere)lid. Jammer genoeg kon hij deze voor hem zoveel voldoening schenkende dag niet persoonlijk meema ken, daar hij kort geleden in het zieken huis moest worden opgenomen. De fruit mand van de Haarlemse Sportraad moge zijn beterschap bevorderen. Begonnen in het oude Metropole is DES nu reeds twintig jaren thuis bij Het Bol werk. Behalve een nationaal toernooi 35/2 organiseerde het talloze wedstrijden. Het bekendst zijn die wel om de Scandia-coupe en de Svenska-kannan. Ook momenteel is het een bloeiende vereniging. Het gemeentebestuur van Haarlem f heeft met ingang van dit jaar bij de ge meentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst een verpleegster en een assi stent aangesteld, die belast worden met het jaarlijks doen verrichten van de reac tie van Mantoux (ter vroegtijdige opspo ring van tuberculose) bij de leerlingen van de vervolgscholen in Haarlem. Deze reac tie bestaat uit een in de huid te geven in spuiting, die volkomen onschadelijk is. Er is dus geen sprake van een inenting of een onvatbaarmaking: de reactie dient alleen tot een vroegtijdige opsporing van de ziek te. De moeilijke financiële positie van de gemeente maakt het voor het gemeente bestuur onmogelijk alle kosten van het on derzoek te dragen en daarom wordt de ouders verzocht een vrijwillige bijdrage van één gulden te geven. Aan de ouders van de kinderen zal een circulaire worden toegezonden, waarin op de noodzakelijkheid van dit onderzoek wordt gewezen en waarin er bij hen op wordt aangedrongen toestemming te ge ven tot het laten verrichten van de reac tie van Mantoux bij hun kind. De inspui tingen worden op de scholen verricht op een dusdanige wijze, dat het onderwijs zo min mogelijk zal worden gestoord waar na bij positief-reagex-ende een doorlichting plaats heeft. Het is van het grootste be lang, dat iedere leerling wordt onderzocht, ook al zijn zij kortgeleden doorgelicht bij een bevolkings- of bedrijfsonderzoek. De tuberculose is een ernstige ziekte, die ondanks het gebruik van moderne genees middelen de patiënt vaak langdurig uit zijn dagelijkse omgeving en werk verwij dert. Uiterste waakzaamheid blijft geboden, ondanks het feit dat de tuberculose thans weinig slachtoffers meer maakt en het aantal stex-fgevallen afneemt. De laatste jaren namelijk valt er een lichte stijging bij een aantal groepen te constateren. Vooral kinderen uit de pu berteitsjaren vormen een groep die extra aandacht verdient. In 1956 werden er onder de schoolbevol king van Haarlem vijftien gevallen van tuberculose geconstateerd, in 1957 waren er elf en in 1958 achtentwintig. Op één la gere school was er een epidemietje, waar bij vier kinderen en één onderwijzer be trokken waren. In Haarlem kwamen op de vervolgscholen (v.g.l.o., u.l.o., nijver heidsonderwijs en v.h.m.o.) twee keer zo veel zieke kinderen voor als op de lagere Tijdens een zaterdagmiddag in „Dreef- zicht" gehouden bijeenkomst van de groep Haarlem van de Anonieme Alcoholisten (A.A.) waarbij: onder meer als gasten aan wezig waren de directeur van de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst, de heer D. Heymans en de hoofdcommissaris van po litie, de heer J. Fontijne, is de moderne behandeling van het alcoholisme bespro ken. Nadat de voorzitter van de Haarlemse groep de activiteiten uit het afgelopen jaar had gememoreerd zette de directeur van het Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor alcoholisme, de heer P. C. Blankevoort, de wijze van werken van het bureau uiteen. De mens met alcoholmoei- iijkheden wordt in teamverband benadex-d. De maatschappelijk werker helpt zo nodig in sociaal opzicht en de psychiater schenkt aandacht aan de dikwijls noodzakelijke medische behandeling. Dr. J. R. H. Schaank, psychiater verbon den aan het Consultatiebureau sprak over de medische behandeling. Een gx-ote vex-- scheidenheid van aandoeningen kan tot excessief alcoholmisbruik aanleiding zijn. Het is de taak van de zenwarts de juiste diagnose te stellen, en aan te geven, welke de behandeling zal moeten zijn. De psy chiater legt ook het contact met de A.A.. en adviseeert een individuele dan wel een groepstherapeutische behandeling. Soms zijn bepaalde medicijnen nodig, zoals anta- bus of i-efusal, een middel dat de vicieuze cirkel van het drinken kan doorbreken, of liever kan helpen doorbreken. Soms vindt de drinker ook baat bij een moderne tran quilizer. In uitzonderingsgevallen zal een klinische observatie noodzakelijk zijn. Zo mogelijk zal de dokter zijn patiënt echter ambulant behandelen, zodat het niet komt tot onnodig arbeidsvei'zuim en tot grote protectie maar tot een betere aanpassing aan het milieu, waarin de alcoholist nu eenmaal leven moet. Dr. P. H. Esser, hoofd van de Sociaal- Psychiatrische Dienst, vertelde over het ontstaan en de werkwijze van de A.A. Deze instelling heeft een tweeledige wortel ge had, een religieuze en een medische. De religieuze denkbeelden zijn grotendeels ontleend aan de Buchman-beweging. Dat het religieuze element niet de overhand heeft gekregen, is te danken geweest aan de wijze raad van de New Yorkse arts Wil liam D. Silkwoi'th. Hij sprak van een aller gie tegenover alcohol, welke overgevoelig heid zich bij sommige mensen voordoet, die dan later aan alcohol verslaven. Deze medische benadering betekende voor vele wanhopige alcoholisten nieuwe hoop op herstel en een beter begrip bij anderen, die altijd wel vermoed hadden dat ex- sprake was van een ziekelijke verslaving. De A.A. werd in 1935 gesticht door Bill Wilson, effectenhandelaar en Robert Hol- brook, chirurg te Akron, Ohio. Na de oorlog werd ook in Nedex-land het werk onder alcoholisten op modex-nere leest geschoeid. Sinds 1948 zijn ook hier te lande wex'kgroepen van alcoholisten, die reeds zeer veel practisch werk hebben ge daan. Ook worden de vrouwen in het werk betrokken. Zij zijn de grote helpsters in de strijd die hun mannen te strijden hebben, aldus spreker. Haarlem kan er trots op zijn de oor spronkelijke goede samenwerking tussen Consultatiebux-eau, arts en A.A. voort te zetten, merkte dr. Esser op. Men laat hier zelfs een psychiatrische groepstheorie voorafgaan aan een van de bijeenkomsten, v/aardoor de alcoholisten een beter inzicht krijgen in hun alcoholmoeilijkheden en in hun persoonlijkheidsstructuur. Men zou de A.A. zelf ook als een soort groepstheorie kunnen beschouwen. Juist door haar ox-ganisatie en werkwijze, waar bij de gx-oep Haarlenx zo verstandig is huisbezoek te doen, is ze bij uitstek ge schikt om een kwaad te bestrijden dat als een kanker om zich heengrijpt en heel de samenleving infiltreert, tot die onmogelijk is geworden. De heer Bareman,, geneesheer aan „Vo gelenzang" te Bennebx-oek, zette uiteen, hoe men bij de klinische behandeling de alcoholist probeert te gewennen aan een leven in groepsverband. De moderne kli niek is te zien als een voorbereiding op een later werken in A.A.-verband. Een A.A.-lid uit Amsterdam hield een voordracht over de kracht van de A.A. en vergeleek de betekenis van een enkele al coholist voor de bestrijding van het alco holisme bij een enkele sneeuwvlok. Een enkele vlok betekent niets, maar alle sneeuwvlokken samen zijn in staat het verkeer lam te leggen. Op de avondbijeenkomst getuigde een vrouw van een Haax-lemse alcoholist van het geheel andere leven dat zij en de kin deren hadden nu vader niet meer dronk. Een kienspel moest dienen om velen met een aardige verrassing huiswaarts te doen keren: een boei'enkapel zox-gde voor mu ziek. Afscheidsavond voor zendelinge Na een verlofperiode van ruim acht maanden, waarin mejuffrouw Elze Strin ger uit Haarlem tal van lezingen hield over haar werk als zendelinge-ondei'wijze- res van de Christian and Missionax-y Allian ce bij de Wisselmei-en op Nieuw-Guinea, gaat zij op 20 januari ons land weer verla ten. Zij gaat dan via New Yox-k, waar het hoofdkwartier en de opleidingsschool ge vestigd zijn van dit zendingsgenootschap, dat in 22 gebieden, waar nimmer tevoren het evangelie is verkondigd, ruim 800 zen delingen onderhoudt. Op Nieuw-Guinea zijn het er ongeveer 45. die onder de Ka- pauku's, Dani's en Ukinduni's werken, stammen, die nog in het stenen tijdperk le ven. Elze Stringer is in november 1956 ont komen bij de opstand te Obano, waarbij verschillende medewerkers van de zen ding werden vermoord, gebouwen ver- bx-and en het vliegtuig vernield wei-den. Al le zendelingen zijn echter op hun post ge bleven en na deze moeilijke periode heeft het zendingswerk een grote uitbreiding on dergaan. Elze Stringer, die tijdens haar verlof door haar broer, de heer Adriaan Stringer, vervangen is, zal na een verblijf van enkele maanden in de Verenigde Sta ten haar taak in Enarotali weer hervatten. Teneinde haar in de gelegenheid te stellen afscheid te nemen van haar talrijke vrien den in Haarlem en omgeving wordt op don- dei-dag 15 januari des avonds om acht uur een afscheidsbijeenkomst gehouden in de Zuidex-kapel aan de Zuiderstraat te Haar lem. Rev. W. Könemann, directeur van het Zendingsgenootschap in Nederland, zal op deze avond de nieuwe kleurenfilm „De schaduw van de Shangri-la" vertonen, die opgenomen is in de Baliemvallei. Morgenavond zal di\ J. van Baal voor de Antirevolutionaire Kiesvereniging in Haarlem-Noord spreken over Nieuw-Gui nea. Dx-, Van Baal is vroeger gouvex-neur van Nieuw Guinea geweest. De bijeen komst heeft, plaats in het hex-vormde jeugdgebouw aan het Soendaplein. scholen. Over het hele land kwamen op de vervolgscholen vier keer zoveel epide mieën voor als op de lagere en kleuter scholen. Door de sterke lichamelijke veranderin gen, de sterke groei, het late opblijven, het vele huiswerk en buitenschoolse activitei ten zijn de kinderen op de vervolgscholen stex-k vatbaar voor de ziekte. Daarom is een vroegtijdige opsporing van belang. De ze opsporing kan het beste worden ver richt door een tuberculine-reactie en het laten doorlichten van positief-reageren- den. Er bestaan plannen om over het ge hele land jaarlijks bij alle leerlingen van de vervolgscholen de tuberculine-reactie te laten verrichten. Gezien de enigszins stijgende ziektecijfers vex-wacht het ge meentebestuur, dat elke ouder het belang van het onderzoek inziet en zijn toestem ming ertoe geeft. Advertentie - Van VRIJDAG a.s. af 2 u. en 7.30 u. Reeds 7 dagen vooruit plaatskaar- ten verkrijgbaar a. d. kassa. Tele fonisch reserveren alleen mogelijk voor dezelfde dag na 11 uur. In het verversingshuis „Groenendaal in Heemstede is zaterdagmorgen het gou den jubileum van het gemeentelijk gasbe drijf gevierd. Niet alleen de gascommissie en het personeel van het bedrijf waren aanwezig, maar ook de oud-gemeentese cretarissen N. Vos en Th. M. Schelling, de oud-wethouder H. M. van Unen, en de ge meentesecretaris, de heer A. van Winger- de. Het feest werd bijgewoond door drie van de allereerste personeelsleden: de heren W. Verhoef, L. Sloof en C. van Bakel, de eerste twee waren stoker en de derde was lantaarnopsteker. Van hen is de heer Van Bakel de oudste: 85. De heren hebben natuurlijk vele herinneringen opgehaald en de „broekies" onder de huidige perso neelsleden laten weten, dat er vroeger hard werd gewerkt. Toen zij in 1908 bij het gasbedrijf begon nen, werkten zij van zes uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Een tweede stoker, zoals de heer Van Bakel ook lange tijd is geweest, verdiende elf gulden per week Het loon lag twee drie gulden boven dat van een handlanger, waarmee dus het „standsverschil" duidelijk was aangege ven. Had men 's zaterdagsmorgens om zes uur de nachtdienst achter de rug en wilde men de zondag vrij hebben, dan moest men zaterdagmiddag om twee uur weer beginnen tot tien uur 's avonds Brachten de oud-gedienden onder elkaar gebeurtenissen van vroeger tijdens de ju bileumviering in de herinnering, wethou der mx\ O. H. van Wijk gaf als voorzitter van de gascommissie een overzicht van de ontwikkeling van 1908 tot heden, waarbij hij de groei van het bedrijf schetste en Heemstede noemde als een gemeente met uitstekende voorzieningen. Te verwachten is dat de gasvoorziening in de nabije toekomst in regionaal ver band zal worden verzorgd. „Moge het gas blijven vloeien, opdat de bui-gerij op een goed vuur een uitstekend maal mag be- reiden", aldus de wethouder. De waarne mend directeur, de heer A. J. V. Giesber- ger, feliciteerde het gemeentebestuur met het jubileum. Tenslotte sprak ir. J. Lim- borgh, directeur. Het personeel heeft het gemeentebestuur een bloemstuk gezonden. Het gemeente bestuur heeft gemeend dit gebaar te moe ten waarderen met een attentie, die de personeelsleden in de vorm van een rol lade werd thuisbezorgd. Vrijdagavond om acht uur zal de voor zitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, voor de leden van de Jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid „Nieuwe Koers", zijn visie geven over de kabinetscrisis. De bijeenkomst heeft plaats ten huize van de voorzitter van „Nieuwe Koers", de heer Dick Verkijk jr., Zaanenlaan 149, Haax-- lem. Als onderdeel van de vijfkamp om de „H.J. Kea'sler"-wisselbeker heeft de Haar- lemse wielerclub „De Kampioen" zondag in de omgeving van „Kraantje Lek" een veldloop gehouden, welke op fraaie wijze gewonnen werd door Jan van Egmond in een tijd van 14 minuten en 48 seconden. Het pax-cours, waarop deze veldloop ge houden werd, was door de sneeuwval bij zonder zwaar en lastig. Desondanks wis ten Van Egmond en Van der Geest een kleine voorsprong te veroveren en deze te behouden. Fi-ans Vaars en Blommaert volgden hen op de voet. Door deze tweede opeenvolgende over winning hij zegevierde ook op het num mer hax-dlopen heeft Van Egmond nu stevig de leiding in deze vijfkamp. Zijn naaste concurx-enten zijn F. Vaars en Van der Geest, de winnaars in 1958 en 1957. De uitslag van de veldloop luidde: 1. Van Egmond, 2. Van der Geest, 3. F.. Vaars, 4. Blommaert, 5. Van Dijk, 6. Nijssen, 7. Van der Hox-st, 8. Croeze. Nieuws in het kort Klub Lange Mensen. De oprichtings- vergadei-ing van de afdeling Haarlem van de Klub der Lange Mensen heeft morgen avond om acht uur in restaurant Brink- mann in Haarlem plaats. Wijziging spreekuur. De burgemeester van Haarlem zal deze week donderdag van half elf tot half twaalf spreekuur houden, in plaats van op vrijdag. Gevelstenen. Maandag 19 januari zal de heer H. W. Alings 's avonds om acht uur in restaurant Brinkmann te Haarlem voor de leden van de Vereniging Haerlem spi-eken over „De geschiedenis en de be tekenis van de gevelstenen". De sneeuw heeft niet alleen invloed uit geoefend op het „menselijk" vex-keex-, ook bij de vogels is het wintex-weer niet onop gemerkt voorbijgegaan. Kraaien en meeuwen zijn met de ande re, kleinere gasten die we reeds regelma tig om de huizen zagen ineens veel meer op onze woningen aangewezen om hun kostje te kunnen opscharrelen. Meestal slagen ze hier nog wel in, temeer daar het winterweer pas is begonnen. Een vogelgx-oep, die echter in één slag van zijn voedselgebied is afgesloten, is die der weidevogels. Voor kievit en plevier be tekent sneeuw het begin van de honger. Daarom zijn de bewegingen van deze vo gels ook erg afhankelijk van het weer. Dit hebben we bij het zachte weer met be trekkelijk hoge temperatuur gedurende de afgelopen maanden in onze omgeving heel goed kunnen zien. Het is namelijk niet zo, dat alle vogels in de herfst rechtstreeks van hun broedgebied naar warme, zuide lijke landen trekken om daar de winter te gaan doorbrengen. Neem bij voorbeeld de kieviten. Uit Noord- en Oosteuropese lan den aanvaardden zij de najaarstrektocht en kwamen in Nederland. Hier was het weer zacht en de akkers leverden een over vloed aan voedsel. Dus... bleven ze hier „plakken". Hierdoor kon het gebeuren, dat in de pol ders ten zuidoosten van Haarlem tus sen de stadsi-and en de ringvaart om de Haax-lemmex-meer en in de Haarlem mermeerpolder steeds kieviten aanwezig waren. Opeens dit was op 13 december nam hun aantal buitengewoon toe. Vele tienduizenden vogels kwamen in de pol ders aan. Sommige landerijen waren er zó mee bezet, dat het nog groene gras was bespikkeld met ontelbare kieviten en goudplevieren. De avond tevoren meldde een bericht in de krant, dat Denemai'ken onverwacht door een koudegolf was ge teisterd; deze bracht op sommige plaat sen in Scandinavië veertien graden vorst. Het is niet onwaarschijnlijk dat de vogels, die in de omgeving van de Spaai'nestad bij duizenden tegelijk „uit de lucht kwa men vallen", voor de kou in de Scandi navische landen naar Nederland waren gevlucht. Daar de temperatuur hier be- Tiaaglxjk bleef was er geen reden voor de dieren om verder te trekken. De sneeuw van zaterdag bracht grote be- roering. De kieviten vlogen zenuwachtig rond boven de weilanden, die hun geen voedsel meer boden en zondag gaf de hele dag een massale kievitentrek te zien. Boven de Haarlemmermeer zijn die dag vele tienduizenden vogels overgevlogen in zuidwestelijke richting. De ene troep volg de op de andere. Nu eens vlogen ze laag over de akkers, dan weer trokken ze hoog over. Soms werd het groepsverband door de stijgwind boven de huizen van Vijfhui zen verbroken en trokken ze als een flad derende, ongedisciplineerde massa verder om zich voorbij het dorp weer te herstel len. Andere troepen werden door sneeuw buien overvallen en gedwongen op het land te schuilen om zodra de bui voorbij was hun tocht te vervolgen. Dit voorbijvlie- gen begon in de ochtenduren, toen de sche mering nog maar juist was geweken en duurde tot ver in de middag. Vooral wan neer tussen de sneeuwvlagen door de zon op de zwartwitte vogels scheen, met als achtergrond de zware buiwolken boven het smetteloos wit besneeuwde polderland schap, bood deze massale vogeltrek een indrukwekkend schouwspel. „Dierenbescherming" te Haarlem wekt dierenvrienden op, hulp te verlenen door het strooien van brood, zaad, e.d. en het ophangen van vetbollen, pinda's, enzo voort op die plaatsen, waar de vogels ge regeld komen en van de zijde van de kat ten weinig gevaar te duchten is. Dierenbeschei-ming is begonnen met het voederen van de vogels in de bossen en parken in Haarlem en omgeving. Teneinde dit werk te kunnen voortzetten, roept zij de medewerking in van de dierenvrienden. Deze kan bestaan uit: het zich persoonlijk beschikbaar stellen voor het klaarmaken of het rondbrengen van voedsel (aanmel den ten kantore van de vereniging Ridder straat 7 tussen 10 en 18 uur); het afstaan van brood en zaad, dit kan gebx-acht wor den in het asiel van de vereniging Ridder- straat 11 tussen 8.30 en 12 uur of tussen 14 en 18 uur): financiële steun, hetzij door storting op giro 39647 van de Vereniging Diei-enbeseherming te Haarlem onder ver melding „Voor de vogels", hetzij door een gift te deponeren in de bus in het asiel Ridderstraat 11. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor twee is de Haarlemse brandweer uitgerukt voor een bi'and in een huis aan de Pegasus- straat in Haaidem-Noord. De brand werd ontdekt door een bewoon ster van de bovenverdieping, die op de overloop komend een jas, welke aan de kapstok hing, in brand zag staan. Zij wierp de jas in de keuken op dezelfde verdieping, waar een gordijn vlam vatte. Aangezien zij ook rook zag op de zolderverdieping begaf zij zich daarheen. Inmiddels had het vuur zich uitgebreid tot de trap naar de zolderverdieping. De bewoonster zag zich de terugweg versperd en kon zich slechts door een overhaaste vlucht via een dak raam en de dakgoot bij de buren in veilig heid brengen. De bx-andweer was het vuur spoedig meester. Zij vermoedt dat de brand is ont staan doordat kinderen op de zolder met lucifers hebben gespeeld.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9