Eerste fase van verjongingsplan voor Haarlemmerhout begint maandag PALACE Bloembollenexporteur ontdook de Nederlandse deviezenbepalingen VAN WOUDREUS TOT NAALDHAKJE DE REIS OM DEWERELD IN 80 DAGEN jtUDSON. ^^Brieven aan de redactie DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 WchvelTcddfs wondershow Paul Steenbergen gaat naar Griekenland Burgerlijke Stand van Haarlem „De Kampioen" koos een nieuw bestuur W. van der Peyl dirigent van Enkhuizer Drumband Winterprogramma Kenne- mer Kring voor Wijs begeerte N.Z.H. ontving eerste van vijftig nieuwe bussen Voor gebruik of) lijnen naar Leiden en Den Haag ZOEKT U 'W n»lJK*F5? Nieuwe telefoonnummers in Aerdenhout op 28 januari van kracht Centrale wordt op die datum in gebruik gesteld Tuberculine-reactie op Haarlemse scholen Aanleg sportvelden „Mariënweide" in Aerdenhout Toegangskaarten voor landgoed Elswout Ontdek HUDSON - ECONOMISCHE POLITIERECHTER nv Slavenburg's Bank Gunstige deposito-voorwaarden J. Hoogcarspel geschorst als lid van de C.P.N. DINSDAG 13 JANUARI 195 9 MAANDAG zullen in de Haarlemmer hout bijlslagen vallen, die het begin be tekenen van de algehele verjonging van dit beroemde bos. Bomen, die bijna twee eeuwen oud zijn, zullen dan plaats moe ten maken voor jonger gewas, dat eens, naar men hoopt, een zelfde eerbiedwaar dige leeftijd zal bereiken. Men zal overi gens geen twee eeuwen behoeven te wachten, alvorens de nieuw geplante bomen tot een respectabele omvang zul len zijn uitgegroeid. Het gezegde boompje groot, planlcrtje dood" gaat dan ook niet op. In tien jaar tijds zijn de jonge bomen al gegroeid tof een hoogte van acht meter en in enige decennia zul len de stammen al zo dik zijn geworden, dat zij met twee mensenarmen niet meer omvat kunnen worden. Zoals bekend heeft de gemeenteraad vijfentwintig mille gevoteerd voor de ver jonging van hel eerste gedeelte aan de oostkant in de omgeving van de Hilde- brandlaan. Het reusachtige werk kan in een kwarteeuw voltooid zijn. Dan zal elk van de 37 hectare, die de Hout. aan opper vlakte beslaat, geheel met jonge bomen zijn beplant en zal ongeveer 650.000 gul den aan het werk besteed zijn. Het ligt in de bedoeling ieder jaar ongeveer ander halve hectare te beplanten. Daarbij is het nodig aan de oostzijde te beginnen, aan gezien anders de westelijke zeewinden een funeste invloed zullen uitoefenen op het jonge gewas. In de eerste sector staan on geveer 120 bomen, variërend in hoogte van 40 tot 45 meter, die gerooid en afgevoerd moeten worden. Dan wordt er gespit en vervolgens komt de nieuwe aanplant in de grond. De oude bomen zullen worden verkocht en eindigen hun leven als.... hakjes van damesschoenen, omdat linden- hout daarvoor zo uitstekend geschikt is. Het zijn overigens niet alleen linden, die zullenverdwijnen, ook eiken en enkele beuken worden omgehakt. Het werk van deze eerste sector (die iets groter is dan anderhalve hectare) moet tegen half april gereedgekomen zijn. omdat alleen kan worden gewerkt, zolang de bomen geen bladeren dragen. Nieuwe aanplant Het hoofdbestand van de nieuwe aan plant bestaat uit eiken en essen, die op vijf meter van elkaar worden geplant. Deze twee boomsoorten worden gemengd met enkele linden, esdoorns, iepen en ber ken. Onder deze hogere bomen komt zoge naamd vulhout, dat niet zo'n grote hoogte zal krijgen. Hiervoor worden boomsoorten gebruikt: als: acacia's, krentenboompjes, kamperfoelie-achtige lijsterbessen, sneeuw- bessen, prunussoorten, ligistrum, elzen, meidoorns, enz. Daartussen komen gewas sen als hulst en taxis, die het gehele jaar door groen blijven. Deze soorten worden, Advertentie Van VRIJDAG a.s. af 2 u. en 7.30 u. Reeds 7 dagen vooruit plaatskaar- ten verkrijgbaar a. d. kassa. Tele fonisch reserveren alleen mogelijk voor dezelfde dag na 11 uur. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de heer Paul Steenbergen, een van de directeuren van De Haagse Comedie, een beurs aangebo den, om hem in staat te stellen de regie van klassieke toneelstukken te bestuderen. De heer Steenbergen heeft besloten naar Griekenland te gaan, waar de klassieken het meest gespeeld worden. Paul Steenber gen hoopt deze zomer de festivals in Athene, Epidauris en Delphi te bezoeken. Haarlem, 12 januari 1959 BEVALLEN van een zoon, 9 januari: A. J. Coorens—Hu veneers; H. M. Geutjes— D'haene. 10 januari: J. C. Rademaker— Kiekens; K. A. P. Dreijer—Koelemeijer; C. F. W. de NieSchulz. 11 januari: G. J. T. Mathot—Van Steijnen; J. C. Sassen— Koelemeijer. 12 januari: E. J. Kuhle- maijer—Valk; L. E. A. Rudolphij—Klip; M. B. Aalders—Groenewoud; M. Maat- kamp—Mulder. BEVALLEN van een dochter, 9 januari: W. van VeenHoutzager. 10 januari: W. J. H. MakkenLucassen: M. den Hollan der—Jutten; C. Breed—Bakker; Z. Nie- boerEikema. 11 januari: G. J. Uiterwaal Barends; J. M. AbelmanHanewald; E. M. KneppersVan Reijsen; E. H. Tol Bergman. OVERLEDEN, 9 januari: M. J. G. Erdt- sie'ck, 72 j., Duinoordstraat. 10 januari: K. BijnsdorpKoeleman, 85 j., Voorzorg- straat,; G. LanserhorstWitmond, 84 jaar, Orionweg; N. BookerWinter, 77 j.. Mid denweg: D. M. T. Bouma, 71 j., Iiasselaers- plein; C. A. Hoogreef. 56 j.. Graafschap straat. 11 januari: M. M. van Huizen— Kales, 80 j., Korte Herenstraat; M. E. de Haan, 82 j., Kleverparkweg; F. Smooren burg, 79 j., Hyacintenlaan. ONDERTROUWD, 12 januari: T. Verweij en J. J. J. de Loor; H. W. Landwehr Johann en L. A. Firing. Dit beeld kan men binnenkort weer regelmatig in de Haarlemmerhout zien. Bij het begin van de uitvoering van de eerste fase van het verjongingsplan zullen de bijna twee eeuwen oude woudreuzen worden geveld. evenals de bessen, speciaal ten gerieve van de vogels geplant. Na een paar jaar is zo'n bos dichtgegroeid. Daarom moet aanvan kelijk het onkruid worden verwijderd en moet het struikgewas steeds worden terug- gehakt. Tussen de Hildebrandlaan en de daar aanwezige sloot komen populieren, essen en wilgen. Toen de plannen tot de verjonging van de Hout bekend gemaakt werden, waren er vele mensen, die daar bepaald afwij zend tegenover stonden. Zij waren van mening, dat men alles maar moest laten groeien, totdat de bomen vanzelf zouden omvallen. Merkwaardig is in dit verband, dat de toenmalige adviseur van de ge meente voor Hout en Plantsoenen, de heer Leonard A. Springer, die ook een gedeelte van de Hout heeft verjongd, reeds in 1903 in een memorandum aan B. en W. klaagde over het egoïsme van de mensen, die uit gingen van het standpunt: ,,Na ons de zondvloed". Andere meenden, dat men slechts die bomen zou moeten vervangen, die aan het eind van hun krachten waren gekomen, Reeds vroeger heeft Hout en Plantsoenen een proef hiermee genomen, maar toen bleek, dat de .jonge bomen, die men er plantte, niet konden groeien, omdat zij onvoldoende zon, lucht, voedsel en vocht kregen. Deze jonge boompjes waren jaren later nog even groot, als toen zij werden geplant. Gelukkig begrepen de meeste mensen, dat de Hout slechts bij een ge leidelijke verjonging baat heeft. Dit is nu wat gedaan wordt onder directie van Hout en Plantsoenen door mensen, die door een particuliere firma ter beschikking worden gesteld. Een geleidelijke verjonging, die ruimte biedt voor jong-, middelbaar- en oud-bos. Waarbij dan tenslotte nog moet worden opgemerkt, dat ook het jonge bos zijn aparte bekoring heeft. Wat wij nu tijdelijk zullen moeten missen, krijgt ons nageslacht met interest een prachtige nieuwe Hout. terug. Men is er bij de Haarlemse wielerclub HSV „De Kampioen" eindelijk in ge slaagd een nieuw bestuur te formeren. Daartoe kwam men gisteravond voor de tweede maal in vier weken in het clublo kaal „Kennemerland" aan de Rijksstraat weg in Haarlem-Noord bijeen. Aanvankelijk had men reeds viep weken eerder een nieuw bestuur gekozen, dóch het onvoorziene feit dat de heer J. Stoop zich op het laatste moment terugtrok, leidde toen tot het niet aanvaarden van hun eventuele bestuursfunctie door de he ren J. Oostwal, J Hoogland, C. van Eg- mond, J. Cornelese en J. Engel. Alleen de heer F. Koonings aanvaardde zijn benoe ming. Voor de voor gisteravond uitgeschreven ledenvergadering was het vereiste mini mum van zes kandidaten ingediend, die allen zonder enige moeilijkheid werden ge kozen. Die zes zijn de heren J. Oostwal, de enig overgeblevene uit de vorige be- stuursformatie en al 23 jaar lang al de bestuurscrises trotserende oud-voorzitter J. Engel, de oud-wereldkampioen achter volging Gé Peters en zijn broer Piet Pe ters, J. Hoogland en W. Asma. Over de functies van deze zeven man, waaronder ook de heer Koonings, in het nieuwe be stuur zal men zich nog nader beraden. Het meest en het felst werd er op deze avond nog gediscussieerd over de toeken ning van de „Wout Hoolboom"-beker aan het meest verdienstelijke lid van de ver eniging. Dat stond namelijk niet op de agenda vermeld, omdat de wedstrijdcom missie, die met de toekenning van deze beker belast is, er geen geschikte kandi daat voor wist. Het voorstel van de afge treden wnd. voorzitter, de heer J. Cor nelese, om deze beker toe te kennen aan de 75-jarige Jan Tulleken, die ondanks zijn hoge leeftijd nog trouw alle belangrijke vergaderingen en wedstrijden van de door hem in het leven geroepen vereniging be zoekt, werd met applaus begroet. Helaas wenste Tulleken, die nog altijd de een voudige sportman is gebleven die hij in de twintiger jaren was, daar niets van te weten. „Wat moet ik met dat ding doen, ik heb er toch niks voor gedaan", repli ceerde hij. En daarmee was voor Tulleken de kous af. In de verkiezing van een wedstrijdcom missie is men vanwege het feit dat de he ren Van Egmond. Wesselman, De Vries en Fennis voor hun functies in deze commis sie bedankten, niet ten volle geslaagd. Voorlopig bestaat de wedstrijdcommissie uit de heren Straver sr., Van Rooyen en Blommaert. Voor de kascommissie wer den de heren H. Jansen, J. Jansen en J. Cornelese benoemd. De heer W. van der Peyl in Heemstede, organisator van de Taptoe unique en van marswedstrijden, is benoemd lot dirigent instructeur van de Enkhuizer Drum- Showband. Deze uit 34 man bestaande band geniet grote bekendheid, ondermeer door zijn optreden op de Wereldtentoon stelling in Brussel. De componist Gerard Boedijn heeft de band enkele jaren geleid. De Kennemer Kring voor Wijsbegeerte begint vrijdag een serie van drie lezingen onder het thema „Het moderne leven als dreiging en opgave" De lezingen zullen worden gehouden in restaurant Brink- mann te Haarlem. Prof. dr. G. C. van Nif- trik zal de eerste inleiding houden. Daarna spreekt dr. B. M. I. Delfgaauw op 6 febru ari over hetzelfde onderwerp. Dr. A. van Biemen besluit de reeks met een lezing, die in april zal worden gehouden. Adve'tentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukken; de Rooij, Schagchelstr. 14 Dezer dagen is de eerste van een serie van vy'ftig nieuwe bussen voor de Noord- Zuidhollandse Vervoermaatschappij in Haarlem aangekomen. Het zi.in Lcyland- bussen, die bij Werkspoor in Utrecht wor den gebouwd. Zij zullen ondermeer worden gebruikt voor de diensten HaarlemLei den en HaarlemDen Haag. ter vervan ging van de oudere Crossley-bussen, die geleidelijk buiten bedrijf worden gesteld. Dit. jaar zijn twintig van de nieuwe bus sen besteld, die op sommige punten iets afwijken van het model, dat tot volle tevredenheid al geruime tijd wordt ge bruikt op de lijn AmsterdamHaarlem Zand voort. De carrosserie van de nieuwe bussen is meedragend. Er komen twintig tweeper soons-zitbanken in. die on uitdrukkelijke wens van de directie van de N 7, T-I.: alle zo geplaatst zijn. dat de passagiers met, het gezicht naar voren zitten. On de achter bank is plaats voor vijf personen en er is bovendien nog een eenpersoons zitbankje. In totaal zijn er dus 46 zitplaatsen. Verder kunnen nog 21 staande passagiers worden vervoerd. Doordat de bussen een hogere wielkast hebben dan de andere modellen, zijn de stoelen hoger geplaatst, waardoor een verdiept looppad ontstond. Verder hebben de in- en uitgangsdeuren een af wijkende constructie, waardoor een bre dere dom-gang wordt bereikt. De voor ruiten zijn evenals bij de bussen op de Zandvoort.se lijn van gebogen glas om reflectie te voorkomen. Voor verwarming zijn onder de stoelen drie Konikaehels .ge monteerd, die hun warmte onttrekken aan het koelwater van de motor en de koude aangezogen buitenlucht' door een grote radiator blazen. Deze kachels zorgen tevens voor een goede ventilatie. Oven "ens Ui ken de bussen, die de nummering 470o rullen krijgen, sterk oo de bussen van de serie 4100. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 1220(1 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 De nieuwe centrale van het telefoondis trict Haarlem aan de Aerdenhoutsduinweg in Aerdenhout zal op woensdag 28 januari in gebruik worden genomen. Met ingang van die datum zullen ook de nieuwe num mers van de abonnees in dit deel van het telefoondistrict van kracht worden. Dezer dagen zal tevens een begin wor den gemaakt met de bezorging van de nieuwe telefoongidsen voor de netten Haarlem, Bennebroek, Santpoort, Spaarn- dam en Zandvoort. Blijkens een medede ling van de directeur van het telefoondis trict Haarlem mogen deze gidsen echter niet vóór 28 januari worden gebruikt. Zoals wij reeds eerder meldden krijgt de nieuwe telefooncentrale een driedui zend nummers te verwerken, d.i. duizend meer dan bij de oude centrale in het Aer- denhoutse postkantoor mogelijk was. De nieuwe half-elektronische centrale die in een landelijk aandoend gebouw is onder gebracht heeft echter uitbreidingsmoge lijkheden tot 10.000 aansluitingen. In aansluiting op hetgeen wij maandag meldden over het laten verrichten van de tuberculine-reactie bij alle leerlingen van de vervolgscholen (ulo, nijverheidsonder wijs, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en kweekscholen) in Haarlem deelt men ons nog mee, dat het geheel in overleg en onder supervisie van het Con sultatiebureau voor tuberculose zal ge schieden. Het onderzoek zal op de scholen geschieden en mocht later blijken dat doorlichten nodig is dan zal het bureau aan de Steenbokstraat in Haarlem-Noord gebruikt worden. B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeenteraad een krediet gevraagd van 112.550 ten behoeve van de aanleg van sportvelden „Mariënweide" te Aerden hout. De gemeente heeft de gronden op 17 fe bruari 1955 aangekocht voor 45.000; zij zijn gelegen ten westen van de Vogelen- zangseweg, nabij de Boekenrodeweg en de Nachtegalenlaan en hebben een oppervlak te van 8.07.55 ha. Enkele weken later werd voor f 29.693 aangekocht voor hetzelfde doel 4.32.95 ha. grond aan de Zwaluwen- weg. Op het ogenblik zijn de gronden deels als weide- en hooiland in gebruik en deels als. bestaand voetbalterrein, in huur bij de Haarlemse voetbalclub THB en een deel wordt gebruikt als oefenterrein voor de ruitersport. Met het krediet, dat B. en W. aan de gemeenteraad gevraagd hebben, zullen vier nieuwe sportvelden worden aangelegd aan de zijde van de Zwaluwen- weg. De twee bestaande velden van THB kunnen voorlopig in hun tegenwoordige vorm blijven bestaan. De nieuwe terrei nen zullen kunnen worden gebruikt voor de lessen in de lichamelijke oefening van de Aerdenhoutse lagere scholen en een lyceum, terwijl buiten de schooluren ook aan enkele sportverenigingen het medege bruik kan worden gegeven. De kosten be dragen 112.550 en te verwachten is dat een subsidie van f 82.550 verleend zal wor den. als het wérk uitgevoerd wordt dooi de Dienst aanvullende civieltechnische werken. Indien de gemeenteraad van Bloemen daal akkoord gaat met het besluit van de Stichting Landgoed Elswout te Overveen zal de toegangsprijs van een dagkaart voor één persoon bedragen vijftig cent en collectieve dagkaarten voor maximaal tien personen twee gulden vijftig cent. Gezins- kaarten voor maximaal zes personen, met een geldigheidsduur van één jaar, alsmede kaarten voor één persoon met een geldig heidsduur van één jaar. zijn tegen beta ling van onderscheidenlijk tien gulden en twee gulden vijftig cent verkrijgbaar. Be zoekers, die zonder geldig toegangsbewijs word on aangetroffen, betalen twee gulden vijftig cent extra. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor aan het bestuur der stichting te vragen een bepaling op te nemen dat op do verjaardag van de Koningin het land- good tegen halve toegangsprijs voor het e'-i-iiiek toegankelijk zal zijn. Met uitzondering van de naaste omge- ";ng van het hoofdgebouw (de school) en de modelboerderii is het landgoed voor voetgangers behalve voor niet te goeder naam en faam bekend staande personen in do neriode van 1 mei tot 1 oktober van ae'-d tot twintig uur en in de periode ven 1 oktober tot 1 m°i van negen tot ze- •'ontipTi uur uitsluitend on wegen en wan delnaden onen gesteld op vertoon van •-•iv,delkaarten. Advertentie het Is de moeite waard SIGAREN De Haarlemse economische politierech ter heeft maandag een Hillegomse export firma in Bloembollen zes boeten van 200.- opgelegd wegens meermalige over treding van het deviezenbesluit. Een ven noot van deze firma die voor deze over tredingen verantwoordelijk werd gesteld werd veroordeeld tot vijf boeten van 7 De officier van Justitie had aanmerkelijk hogere straffen geëist, namelijk tegen de firma totaal 3000.- en tegen de vennoot 1250.-. De exportfirma en de vennoot was ten- lastegelegd dat zij in België een hoeveel heid kennelijk uit Nederland afkomstige anemonenknollen met Nederlands geld hadden gekocht zonder dat zij hiervoor in het bezit waren van de vereiste vergun ning. Hoe deze knollen in België op de markt waren gekomen bleef in het duis ter gehuld. Volgens de verklaring van de vennoot had hij ze op de beurs in Gent van een Belg gekocht en daarna door een Belgische ex porteur naar Engeland laten uitvoeren. Het betrof hier anemonenknollen van een maat, waarvoor een exportverbod voor Engeland geldt. De Nederlandse algeme ne inspectiedienst was op het spoor van deze „zwarte" knollen gekomen doordat, de ze in een advertentie in een Engels blad te koop werden aangeboden. Bij het verhoor van de Belgische expor teur had deze als zijn mening te kennen gegeven dat de bewuste zending zeer waarschijnlijk van Nederlandse afkomst Advertentie Nieuwe Gracht 98 Schoterweg Tel. 12580- 16942 Tel. 1537C Wijziging spreekuur. De Haarlemse wethouder van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mevrouw mr. E. A. J. Schelte- maConradi, zal vrijdag om 11 uur in plaats van om 2 uur spreekuur houden. (Verkort weergegeven) Voetgangers en sneeuw. Nadat de eer ste sneeuw weer was gevallen, toog de rei nigingsdienst met bekwame spoed aan het werk om de rijwegen schoon te maken. Wat doet men echter voor de voetgangers, die met doorweekte schoenen door de ont dooiende sneeuw waden of zich op het gladde trottoir strompelend in evenwicht moeten houden? Denkt men genoeg aan de leveranciers, brievenbestellers, krantenbe zorgers, winkelende huisvrouwen, moeders met hun kinderen op weg naar de kleuter school. kortom alle gebruikers van het voetpad? Artikel 40 van het Wegenreglement ver biedt de voetganger zich over de (schoon gemaakte) rijbaan te bewegen. De gemeen teverordening verplicht elke bewoner het trottoirgedeelte voor zijn huis zodanig sneeuwvrij te maken, dat men de helft er van zonder kans op ongelukken kan be treden. De bewoner moet de weggeveegde sneeuw op de uiterste rand van de stoep bijeenbrengen, zodat de goot vrij blijft en het water ongehinderd in de putjes kan stromen. Overtreding kan worden gestraft met ten hoogste twee maanden hechtenis of een boete van ten hoogste driehonderd gulden, nog afgezien van de aansprakelijk heid van de betrokken bewoner voor de gevolgen van een ongeval, dat een voet- ganger(ster) op het besneeuwde of bevro ren trottoirgedeelte overkomt. Want de bewoner moet ook zand of as strooien. De politie zal scherp op de naleving der ver ordening toezien. De vrees voor een be keuring moet echter niet het voornaamste motief zijn voor het sneeuwruimen. Dat iedere bewoner eenvoudig uit overwegin gen van behoorlijkheid en eerbied voor de mens te voet zijn plicht als burger moge volbrengen. VERENIGING BESCHERMING VOETGANGERS, afdeling Haarlem e.o. AMSTERDAM In een kalme handel werd de vaste ten dentie, waarmee de beurs de vorige week afsloot, voortgezet. Dit gold hoofdzakelijk voor de internationale waarden, waarvan er enkele weer wat belangstelling uit het buitenland ondervonden. Berichten die de markt in de een of andere richting konden beïnvloeden, waren er over het weekeinde niet gekomen. De goede stemming in Wall- street vormde een kleine stimulans voor het Damrak. Het publiek was eerder aan de koopkant en men vroeg zich vóór beurs af, of de Philipsaandelen de 500 percent zouden passeren. Bij de opening bleek al spoedig, dat daarop geen kans bestond. Het grote aanbod in de converteerbare obligaties drukte de koers van de aandelen, die op 497 openden. De koerswinst ten op zichte van de vorige slotprijs bedroeg on geveer 5 punten. De convertibele obligaties waren 2 punten beter. Unilever ontmoette een bescheiden belangstelling voor Duitse rekening en was 3 punten hoger. AKU monteerde 1 punt. Kon. Olie viel wat uit de toon en moest met ongeveer 1.50 ver lies genoegen nemen ingevolge Wallstreet. Aandelen K.L.M. waren wederom vast en werden 2 gulden hoger getaxeerd op de vaste koers uit New York. De verlaagde vrachttarieven voor het graanvervoer van Amerika naar West- Europa, was zeker geen gunstige stimulans voor de scheepvaartaandelen, die in een zeer dunne markt iets lager noteerden. Van de leidende cultures bleef de belangstelling voor aandelen H.V.A. aanhouden. De spe culatie zorgde er voor dat op 144 een koers winst voor deze aandelen uit de bus kwam van ongeveer 5 punten. De beurs wacht met spanning op een bericht van de maat schappij over de gang van zaken van het bedrijf. Deli was goed prijshoudend, even als Amsterdam Rubber. In het laatste beurshalfuur kwamen verkooporders los die in een zeer dunne markt vielen en waardoor de koersen over de gehele linie inzakten en voor de internationale waarden terecht kwamen op het niveau van de vo rige slotprijzen. Speciale redenen voor dit aanbod waren niet aanwezig. De aankondiging van de nieuwe 4'/2 per cent staatslening groot 400 miljoen was van weinig invloed op de langlopende staatspapieren. De kortlopende sector stond hiervan wel onder invloed en was in reac tie. Algemeen is men in geldkringen van mening, dat de nieuwe lening een disconto verlaging met zich mee zal brengen en dan gaat de lening erin als koek. aldus de beurs. Aandelen Tricobest werden op 85 bieden (67) geadviseerd op de hervatting van het dividend van 5 percent. De beleg gingsaandelen OBAM werden 2 punten hoger bieden op 412 geadviseerd in verband met het onveranderde dividend en de voor gestelde 5 percent bonusaandelen uit de agioreserve. Prolongatie 3)4 percent (ANP) NEW YORK De fondsen van de leidende groepen slo ten onregelmatig; enkele individuele fond sen boekten flinke winsten. Aanvankelijk was het koersniveau stijgend. Daarna werd het verloop onregelmatig met niei en daar winstnemingen. De aandelenomzet kwam van 4.760.000 op 4.320.000, dus was nog betrekkelijk groot. De staalwaarden profiteerden van gunstige produktie- cijfers. Inland steeg 5 en Acme meer dan 3 dollar. De autowaarden wa ren aanvankelijk vast maar werden toen onregelmatig. American Tobacco steeg meer dan 2 dollar. National Gypsum steeg ook meer dan 2 dollar. Woolworth behield ongeveer een dollar van een stijging van 1 5/8. Adressograph-Multigraph boekte een winst van meer dan 14 dollar. Het industriegemiddelde kwam van 592,72 op 592.64; dat voor spoorwegen van 163,58 op 163,67 en dat voor openbare nuts bedrijven van 91,77 op 91.92. Van de 1268 verhandelde fondsen sloten er 614 hoger en 440 lager. (UPI) was daar het uitgesloten moest worden geacht dat de knollen in een hoeveelheid waarom net hier ging door bloembollen kwekers in Gent of omgeving was gele verd. De vennoot bleef echter bij zijn verkla ring dat hij de knollen op de Gentse beurs had gekocht. Deze verkoper kon ondanks een uitgebreid onderzoek niet worden op gespoord. Overigens gaf de verdachte toe, dat hij voor de 3000.-, die hij voor de knollen had betaald, de vereiste deviezen- vergunning niet had gehad. „Ik heb er niet bij nagedacht, ik meende dat de hui dige deviezenbepalingen tussen Nederland en België een dergelijke transactie niet in de weg stonden," verdedigde verdachte zich. De andere overtredingen betroffen trans acties met Nederlands geld tussen de Hillegomse firma en verdachte enerzijds en relaties in Engeland en België ander zijds, waarbij de Nederlandse deviezen bepalingen werden ontdoken. Voorts was aan de firma en de vennoot tenlaste ge legd dat de bedrijfsadministratie geen dui delijk beeld gaf van wat er in de zaak om ging, in het bijzonder ten aanzien van de desbetreffende transacties. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, zei dat weliswaar het vermoeden bestond dat verdachte de anemonenknollen naar België had gebracht om ze langs een om weg in Engeland op de markt te brengen, maar dat hij hiervoor het wettig en over tuigend bewijs niet kon leveren. De ande re feiten achtte hij echter wel bewezen. De raadsman van de Hillegomse firma en de vennoot, mr. J. de Ruyter de Wildt uit Leiden, meende dat hoewel zes feiten waren tenlastegelegd deze teruggebracht zouden kunnen worden tot drie omdat som mige feiten het gevolg waren van andere. Hij wees er verder op dat zijn cliënten gunstig bekend stonden en bepleitte op die grond clementie. Zwavelig zuur in gehakt Een slager uit Assendelft werd veroor deeld tot een boete van 50.- of tien dagen hechtenis omdat een ambtenaar van de Keuringsdienst van Waren in zijn gehakt zwavelig zuur (sulfiet) had aangetroffen. De slager die voor dit feit reeds eerder was veroordeeld was niet verschenen. De officier herinnerde er in zijn requisitoir aan dat de slagers er onlangs nog schrif telijk op zijn gewezen dat het op deze wijze bijkleuren van vlees en vleeswaren niet geoorloofd is en dat overtredingen van het vlees- en vleeswarenbesluit op dit punt, naast strafvervolging ook inbeslag neming van de waren met zich zouden brengen. De directeur-generaal van de Volksgezondheid had hem bovendien uit drukkelijk bevestigd dat het verbod om sulfiet te gebruiken nog onverminderd van kracht was. In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Zuid- Holland heeft de heer S. Groenendijk (C.P.N.) medegedeeld, dat zijn mede- Statenlid J. Hoogcarspel door het partij bestuur als lid van de C.P.N. is geschorst. De heer Groenendijk legde een verkla ring af, waarin hij zei, dat de heer Hoog carspel, die sinds 6 juli 1954 deel uitmaakt 0 van de Staten, nauw contact heeft onder houden met de afgescheiden „Bruggroep". „Hij is", aldus de verklaring, „zonder voorkennis van de C.P.N. als' bemiddelaar opgetreden tussen de C.P.N. en de scheur- makersgroep. Hij zegt de eenheid lief te hebben, maar weigert het indienen van een kandidatenlijst voor de Tweede Kamer verkiezingen door de „Bruggroep" te ver oordelen en legt het congresbesluit naast zich neer. Sinds gisteren is hij daarom ge schorst als lid en functionaris van de C.P.N. die verlangt dat hij zijn zetel in de Pronvinciale Staten ter beschikking zal stellen". Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3'4 n/o Nederl. '47 91»/i« 91% 3 °/o Nedl. 1962/64 Whe 96% Woningbouw 6 109% 109% Pr. A'dam '56 I 86% Pr A'dam '56 II 98 Pr A'dam '56 III 99% Pr. R'dam '52 I-. Pr. R'dam '52 II.. 94% Pr. R'dam '57 108% A.K.U 282 276% Calvé Delft 424 418 Van Gelder Zonen 225 225 K. N. Hoogovens 340. 340 Nederl. Ford 232 230 N. Kabel fabriek. 315 315 gew.Philips Gloeil 493% 487 Pref.PhilipsGloeil 201 Unilever 441 437 Wilton Fvenoord 202 202 Werf Gusto 150 150 Dordtsche Petrol 712% 705 Kon Petroleum 1 177.70 f 176.50 Rillitor 182 182 A'dam Rubber. 88 88 K.L.M f 110,- f 110, Holl. Amer Lijn 158% 158 K.N.SM 161 160 N. Scheepv. Unip 136% 137 v. Nievelt Goudr 131% 130 Phs. v Ommeren 242% 242 H V A 142 140 Delimaatschappij 1 138.50 f 1.38.- Amsterd Bank 27C 270 Nat Handelsbank 148% 145 Ned Handel Mij 194 Rotterd. Bank 235 235 Twentsche Bank 205 Anaconda Coppei 64% 64% Bpthlehem Steel.. 51"!., 52 U.S.- Steel 97 97 General Motors.. 50% 50 82% 82% 24% 24%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11