Moderne Anton Dohrn" gaat vandaag larven vissen Puim en Doppie et huis der Actie „operatie museums in België begonnen Agenda voor Haarlem 9 Hard en hartstochtelijk Dagboek van Anne Frank in Franse versie Rechtstreeks concert uit A merika De radio geeft woensdag 7 elevisieprogramma Expositie over „Antiek kerkelijk zilver" Beeldhouwer Edvard Eriksen overleden Amerikaan koopt doek van Jef Diederen Kerkelijk Nieuws INTERNATIONAAL HARINGONDERZOEK 2 'ASPRO's U&ntLVeefi ft.' Het „betere" souvenir heeft geen kans in Nederland Overheid moet toeristen van hun wansmaak genezen DOOR IRIS BROMIGE Duitse mijnenvegers veilig in Den Helder Partij voor overheids personeel opgeheven L Z D G i 3 JANUARI 19 5 9 De Portugese fadozangeres (fadisla) Arna- ]ia Rodriguès, die gisteren in de Singer- Concertzaal te Laren voor de K.R.O. op trad, bood de cameralieden ideale kansen, die echter nogal eenzijdig werden uitgebuit. Het gelaat van de zangeres leek wel op het scherm geëtst, zo hevig boorde de camera er op in, als een tandarts. Maar Amalia had gelukkig meer dan een prachtig gebit. Ze zingt met een harde stem. waarin ze een rijkdom aan nuances weet te leggen, harts tochtelijke liederen uit Portugal die onver taalbaar „fado" heten, een mengeling van heimwee en vreugde. Zij laat het lied bezit van zich nemen en in die overgave zingt zij onthutsend authentiek de nogal onge compliceerde melodieën. Haar twee gitaris ten zijn ideale begeleiders: bescheiden en beheerst virtuoos. In het journaal waren enkele sneeuw- opnamen van het Bloemendaalse Kopje en beelden van de ruwe zee bij de I.Tmuidense pieren. In „Voetlicht en Camera" had Jan Willem Hofstra een gesprek met de acteur Albert van Dalsum ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag. De acteur moest tijdens de vertoning van foto's van enkele van zijn creaties clausen opzeggen, een nogal geforceerde vondst. Maar Van Dalsum sloeg zich buitengewoon sympa thiek door het interview heen, dat geken merkt werd door een opvallend goede cameraregie, die enkele keren zelfs snedig het gesprokene accentueerde. In de sport- rubriek zag men onder meer de juist uit Frankrijk teruggekeerde nationale ski kampioene Marina van der Wal. Wim Bary sprak met dr. Paul Julien over diens reis naar de Kadzapi in Oost- Afrika, welk gesprek met foto's en film fragmenten werd geïllustreerd. Beeldschermer De Franse toneelbewerking van het Dagboek van Anne Frank, welke in het Theatre Montparnasse-Gaston Baty reeds meer dan vierhonderd opvoeringen be leefde, zal op zondagmiddag 18 januari door het middengolfnet Frankrijk III (280, 235 en 242 meter) worden uitgezonden. Pascale Audret speelt de rol van Anne Frank. De bekende Franse essayist Thierry-Maulnier schreef: „Het Dqgboek van Anne Frank is een wonderbaarlijk en hartverscheurend document, een zuivere bloem, levend ontloken temidden van de puinhopen van de meest tragische wer kelijkheid van deze eeuw". De uitzending begint om 13.35 uur. i' f Voor het eerst in de geschiedenis van de radio-omroep zal een in een Ameri kaanse zaal gegeven concert volledig rechtstreeks via een transatlantische ka bel door een Europees station worden uit gezonden. De luisteraars naar de Home Service van de B.B.C. (330 en 276 meter) zullen vrijdagavond 23 januari om kwart over acht het symfonieorkest van Boston onder leiding van Pierre Monteux in de Symphony Hall van Boston kunnen horen spelen. In dat deel van Amerika is het dan kwart over twee 's middags. Het concert is een van de vierentwintig uit voeringen welke tijdens het seizoen op vrij dagmiddagen in de Symphony Hall wor den gegeven en die alle direct door de FM-zender W.G.B.H. in Cambridge, Mas sachusetts wordt uitgezonden. Het pro gramma omvat op 23 januari de Tragische Ouverture van Brahms, de suite „Nobi- lissima visione" van Paul Hindemith en na de pauze de fantastische variaties op een riddelijk thema, „Don Quijote" van Richard Strauss. Advertentie Van Nelle bestellen I HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA .19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbljtclub. 9.00 Gymn. voor de huisvr. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte inuz. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Voor liet platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagen da. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz.: Emi gratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Hnmmond- oigelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. en VARA-Varia. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Weense muziek. 21.00 Maanlicht over de fjord hoorsp. 22.10 Gram. 22.20 Lichte muziek. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23,00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.50—24.00 Soc, nieuws in Esperanto. HILVERSUM I. 298 M. 7.00 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 De schilder met soldatenbloed, hoorsp. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Omr.koor. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. 14.00 De C.H.U. over het prijsbeleid in de landbouw, caus. 14.45 Gram. 15.00 Volksliedjes. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Meisjeskoor en instr. kwint. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwar- tier. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en Verenigingsleven, caus. 18.30 Jazzmuz. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.20 Concertgebouwork. en sol. 21.35 Gram. 21.45 Geestelijke liederen. 22 15 Elektr.muz. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport uitslagen. 23.20 -24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Hoornkwartet. 17.30 Gram. 17.35 Hoornkwertet (verv.). 17.50 Boekbespr. 18.00 Ka- tnerork. en soliste. 18.10 Lekenmoraal en -filoso fie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse liederen. 20.00 GrSfin Maritza, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische caus. 22.25 Et.h- nische muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Voor de kinderen. NCRV: 17.10 Idem. NTS: 20 00 Journ. en weerovèrzicht. AVRO: 20.30 Sportpanorama. 21.00 Film. 99 Advertentie Van Nelle bestellen (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische departementen van Ver keer, Onderwijs en Culturele Zaken maken werk van een actie welke tot doel heeft de museums voor kunst, geschiedenis en fol klore nader tot het volk te brengen. De „Operatie museum" is begonnen in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel waar momenteel zes zalen zijn gevuld met ongeveer honderdvijftig schilderwerken van levende schilders, welke werken in de loop van het vorige jaar door de staat werden aangekocht. Als onderdeel van deze actie zal nu een gemeenschappelijk bulletin van alle Bel gische museums worden gepubliceerd, een luxe editie op zwaar couchépapier met tweehonderd afbeeldingen en zeven kunst plat en in kleuren. Er wordt een serie ex posities gehouden met doeken uit de grote particuliere collecties van Belgische kunst verzamelaars. In het Paleis voor Schone Kunsten in Charleroi zal men de collectie van de Brusselse verzamelaar Van Geluwe kunnen bewonderen. Het zijn onder meer werken van Permeke, Ensor, Dufy, Utrillo, Picasso, Toulouse Lautrec en Renoir. In totaal twee honderd schilderijen, hetgeen er al op wijst hoe belangrijk sommige van die Belgische particuliere collecties zijn. De expositie van de collectie van Tony Herbert heeft in Nederland trouwens grote belangstelling gewekt. Een ander initiatief dat zal worden be vorderd, is de oprichting van vrienden kringen der museums. De vereniging „De vrienden van het museum van Gent" telt reeds een duizendtal leden. In de loop van haar zestigjarig bestaan heeft zij het aan het museum van Gent honderd vijftig doe- In het stedelijk museum „Het Catharina Gasthuis" in Gouda zal op zaterdag 17 januari de tentoonstelling „Antiek kerke lijk zilver" worden geopend. De tentoon stelling zal tot 15 februari geopend zijn. De expositie is samengesteld uit het bezit van de oud-katholieke kerken van Gouda, Schoonhoven en Oudewater. De heer T. Horstman, oud-katholiek pastoor in Gouda zal bij een opening een korte inleiding hou den. KOPENHAGEN, (UPI) De Deense beeldhouwer Edvard Eriksen is maandag op tweeëntachtigjarige leeftijd overleden. Zijp bekendste werk is de „Kleine zee meermin", die aan de Langelinie Prome nade bij de haven van Kopenhagen staat. Edvart Eriksen heeft ook verscheidene werken in marmer vervaardigd, waar voor hem in Carrara, Italië, de eretitel van professor is verleend. Èen Amerikaans'e kunstvèrzamela'ar heeft in Londen een schilderij aangekocht van de Amsterdamse kunstenaar Jef Die deren. Zijn schilderij maakt deel uit van de reizende expositie van werken van Ne derlandse kunstenaars getiteld „Trends in contemporary Dutch art", die is georga niseerd door het ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen en alleen in Engeland wordt gehouden. ken geschonken voor een totale waarde van ruim twee miljoen gulden. De leden betalen een contributie van honderd frank per jaar. De minister voor Culturele Zaken heeft medegedeeld dat de staat de kosten zal be talen van de restauratie van het meester werk „De Kruisafdoening" van Rubens, dat in de kathedraal in Antwerpen hangt. Ook het. „Lam Gods" van de broeders Van Eyck in Gent zal door prof. Coremans op kosten van de staat worden gerestau reerd. In Elsene, een van de voorsteden van Brussel, is een tijdelijke tentoonstelling van expressionisten geopend. Onder de zestig doeken kan men de beste werken zien van Chabot, Toorop, Jan Sluyters en Mondriaan, welke werden afgestaan door het Stedelijk Museum in Amsterdam. Men ziet er ook een weinig bekend werk van James Ensor „Les pochards" (De bluffers). Koning Boudewijn is beschermheer van de Operatie museums". Advertentie Van Nelle bestellen Advertentie /an Nelle bestellen Geref. Kerken Bedankt voor Bant (N.O.P.) A. J. Don- dorp te Domburg-Westkapelle. Beroepen te Aal ten (vac. L. Blij dorp) G. Morsink te Huizum (Fr.). Aangenomen naar Hoogeveen (vac. L. H. Kwast) M. J. C. Bosscha te Westerbork; naar Nunspeet W. P. H. Pouwels te Wom- mels (Fr.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Opperdoes H. van der Schaaf te De Krim. Bedankt voor Edmonton en Red Deer (Alberta, Canada) (Free Chr. Ref. Chur ches) C. den Hertog te IJmuiden. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Zeist K. E. F. Heintze. hulpprediker te Utrecht. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Nieuw-Vennep (wijkge- meente I) C. J. J. Bronsgeest te Hijker- smilde; voor de benoeming tot hulppre diker te Hoogmade Ds. P. C. Vermeulen, emeritus predikant te 's-Gravenhage. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Berkel C. Trimp te Mid delburg. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Groningen H. Postma te Nijverdal. EEN VAN DE MODERNSTE visserü-onderzoekvaartuigen van West-Europa, de „Anton Dohrn" uit Bremerhaven, heeft vanmorgen uit IJmuiden zee gekozen om het aandeel van West-Duitsland te leveren in het grootscheepse haringonderzoek programma, dat door Engeland, Nederland en West-Duitsland is opgesteld. De meer dan tweeënzestig meter lange en slanke onderzoekingstrawler „Anton Dohrn" liep maandag IJmuiden hinnen. De biologen van het schip hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan het Rijksinstituut voor visserij- onderzoek, waarmee zij nauw samenwerken. Twee Nederlandse visserij-biologen zullen vandaag de uitgebreide proeven met larven van haringen, die men met een planktonnel hoopt te vangen, aan boord van de „Anton Dohrn" bijwonen. Het onder zoek is gericht op het vaststellen van de groei van haringlarven in de zuidelijke Noordzee in een later stadium. De Nederlandse en Engelse onderzoekers hebben in december 1058 soortgelijke proeven met haringlarven genomen in het Engelse Kanaal. Het doel van het onder zoek is onder meer gericht op het vast stellen van de hoeveelheid jonge haring op de paaiplaatsen in de zuidelijke Noord zee. De onderzoekers proberen de haring te volgen on haar trek uit het Kanaalge- bied langs de Nederlandse kust naar de Duitse Bocht. In het gebied van de Duitse Bocht wordt sedert een aantal jaren zeer veel van deze jonge haring door Deense en Duitse vis sers gevangen voor industrie-doeleinden. Met de „Anton Dohrn" wil men nu dus trachten om een indruk te krijgen van hoe veelheid haringlarven, die zich langs de Nederlandse kust in de richting van de Duitse Bocht verplaatst. De „Anton Dohrn" zal na het nemen van de proeven van de met een plankton- net gevangen haringlarven niet meer in IJmuiden terugkex-en. De twee Nedeiiandse biologen, die het reisje meemaken, zullen aan boord van de IJmuidense loodsboot worden afgezet De „Anton Dohrn", die in 1954 op de Miitzelfeldwerf in Cuxhaven in opdracht Advertentie 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn van de Westduitse regering werd gebouwd, heeft op het gebied van het visserjj-onder zoek .>eds een grote vermaardheid ge kregen. Het schip heeft onder leiding van dr. Kotthaus een reis van zesenveertig dagen naar de oostkust van Groenland ge maakt. Tijdens deze lange speurtocht werd een rijke visgrond voor roodbaars ontdekt, die thans de naam „Anton Dohrnbank" draagt. Deze reis is één van de avontuurlijkste geweest voor de veelal zesenveertig kop pen tellende bemanning zesentwintig opvarenden en twintig wetenschapsmen sen. Men ontmoette onder meer een ijs berg van ongeveer zeshonderd meter lang en tachtig meter hoog. Een ontmoeting, die zonder gevolgen verliep De „Anton Dohrn" kan een drijvend la- box-atorium worden genoemd. Het is een trawler met een „shelterdek". Het dek, waarop de bemanning werkt is overdekt. Do kuil van het trawlnet wordt door ronde openingen in het shelterdek op het eigen lijke werkdek geleegd. De bemanning kan haar werk dus verrichten zonder door overkomend zeewater te worden belaagd. De ..Anton Dohrn" is geschikt voor het bevaren van alle visgronden. Het schip meet 950 brt., heeft een lengte van 62.30 meter over alles (tussen de loodlijnen van 54 meter), een breedte van 20.25 meter en een holte van 6.42 meter. Het wordt voort gestuwd door een exnansie-zuigermachine, die 850 pk. kan ontwikkelen. Het heeft een waterpijpketel en voor de produktie van stoom gebruikt men olie. Ereleden. De Franse auteur Francois Mauriac, de Engelse schrijver sir Harold Nicolson, de Franse componist Franqis Poulenc en de Frans-Russische schilder Marc Chagall zijn gekozen tot ereleden van de Amerikaanse Academie voor Kunst, en I,etteren en het Nationale Instituut voor Kunst en Letteren. Maximaal kunnen vijf tig buitenlanders worden gekozen tot ere lid van deze instellingen. Maar de twee knullen in de kano grijnsden uitaagena. „Niks met jullie te makenwij hebben dit oootje gevonden en wij houden het, lekker!", riepen ze. Dat was nou toch echt, om uit je vel te springen van woede! „Maak onmiddellijk, dat je uit onze kano komt en geej hem terug!", schreeuwde Doppie nijdig. Een honend gelach klonk uit de boot. „Zie maar, dat je hem krijgt!", gilde de eerste jongen uitdagend. „Je kan toch niet bij ons komen", lachte de ander. A]uhoor!" 5455 Er wordt veel afgegeven op het smake loze Nederlandse souvenir, op de klom pjes, de molentjes en de boertjes. Men moet echter wel bedenken, dat de buiten landse toerist juist deze dingen zoekt en voor een beter soort souvenir nog niet rjjp is. Vorig jaar heeft een fabrikant getracht een zeer aantrekkelijk en artistiek-verant- woord souvenir op de markt te brengen, dat geheel buiten de gewone lijn lag. Het is hem niet gelukt, er een redelijke afzet voor te vinden. Door onmiddelijk terug te vallen op de traditionele souvenirs is hij, met hulp van zijn collega's, nog net voor een faillissement behoed. Dit zei ons maandag de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Souvenir fabrikanten, de heer G. van Oudenaarden, bij de opening van de eerste souvenirs- beurs in Utrecht, waaraan door ruim tach tig exposanten wordt deelgenomen. Zijn conclusie luidde: „Als men de vreemdeling genezen wil van zijn voorkeur voor de molens- en klom- penkitsch, dan zal de overheid daarbij moeten voorgaan, door de buitenland se toerist te wijzen op de vele andere interessante aspecten van ons land. Pas dan zal de souvenirindustrie zich kun nen aanpassen". De souvenirvakbeux-s wordt ditmaal voor het eerst gehouden in het Jaarbeurs complex. In de vijf voorafgaande jaren exposeerde men in het RAI-gebouw in Amsterdam, waar vorige week een kleine groep van „afgescheiden" fabrikanten zijn eigen vakbeurs hield. Diepgaande me ningsverschillen over de taak van de vak beurs hadden namelijk, zoals wij reeds eerder meldden, geleid tot 'n splitsing in de Vereniging van Souvenirfabrikanten. De meerderheid (die thans in Utrecht haar produkten tentoonstelt) was van mening dat er op de jaarlijkse beurs geen ge schenkartikelen in de ruimere zin (zoals goedkope bijouterieën e.d.) thuishoorden Daar men het op dit punt niet eens kon worden besloten de partijen, elk hun eigen weg te gaan. Met het gevolg dat ons land het unicum beleeft van twee souvenirvak beurzen in één maand De directeur van de Utrechtse jaarbeurs, mr. H A. R. Schuit, heeft maandag de ge combineerde beurs voor koffers, leder waren en souvenirs in de Beatrix- en Irenehallen aan het Vredenburg geopend. Hij wees ondermeer op het belang van souvenirs als bron van deviezen. In het af gelopen jaar werd voor ongeveer 10 mil joen gulden direct uitgevoerd. Het overige deel der produktie gaat voor 99 percent via de winkelier over onze grenzen. De heer Schuit gewaagde voorts van een teruggang in de omzet op de binnenlandse markt in de lederwarensector van onge veer acht percent ten opzichte van 1957. De export in deze sector gaf een teruggang te zien van vijftien percent. 19. En het was die dag zo overeenkomstig haar stemming, dat zij later altijd het ontstaan van haar liefde voor Mark in verband bracht met het bijeen- vegen van hei-fstbladeren en nooit de zeldzame soort vrede eti geluk, die op die zonnige morgen in de tuin van Avallon haar deel waren, geheel kon vergeten. HOOFDSTUK V „Pauline, ben jé daar?" Pauline pauzeerde even met het vastmakèn van haar halssnoer. „Ja, Judy. Kom binnen". Judy ging op de rand van het bed zitten en keek waarderend naar Pauline's japon, die de kleur had van de beukebladeren, welke zij die morgen had op geveegd. „Wat zie je er aardig uit Ik zou best een paar wenken van jou met betrekking tot kleren kunnen ge bruiken, Pauline. Jij draagt zulke eenvoudige dingen en ze staan je altijd zo uitstekend. Ik geloof, dat ik teveel met strikjes en kwikjes werk". „Kan wel. Maar gisteravond mankeerde er toch niets aan je. Je zag er keurig uit. Ik hoop, dat alles aan de verwachtingen beantwooi'dde?" „Zal waar zijn! Het was heerlijk. Ik moet zeggen, dat de Lepworths weten, hoe ze van een feestje een succes moeten maken..." Judy leunde achterover en staarde naar de zoldering. „Ik heb er een nogal aar dige man ontmoet Hij heeft mij thuis gebracht. Weet je, ik vind oudere mannen altijd veel interessanter dan de jongere". „En hoe oud is deze Don Juan?" „Oh, zo tussen de dertig en veertig, denk ik. Hij zit in de automobielbranche en heeft gedurende jaren in Darnford gewerkt. Het lijkt eigenaardig, dat we el kaar nog nooit ontmoet hadden" „Och, je hebt pas je schooljaren achter je en toch zeker nog niet de tijd gehad om iedere man in Darn ford te ontmoeten, daar dit toch een nogal vrij grote stad is". Judy glimlachte. „Hij zou jou ook wel bevallen, Pauline: een man met keurige manieren en gevoel voor humor". „Dan zul je me eens aan hem moeten voorstellen. Ik neem aan, dat je hem nog wel eens terug zult zien?" „Ja. Morgen zelfs al" „Vlug werk. Je loopt toch zekei niet het gevaar je hoofd te verliezen, wel?" „Ja, index-daad. En het is een heerlijke gewaarwor ding. Maar ondertussen voel ik er niets voor om naar beneden te gaan en beleefd tegen de Corals te zijn, die, zoals altijd, weer vroeg zijn gekomen Maar het zal wel grappig zijn het gezicht van Linda te zien, als jij aan haar voorgesteld wordt" „Waarom?" „Alle niet verloofde meisjes zijn in haar ogen ver dacht. Ze konden wel eens op haar terrein gaan ja gen. En als zij een charmant iemand, ;oals jij, hier geïnstalleerd vindt, vlak onder Mark's neus, dan zal in Linda's bekrompen geest wel een rood lichtje op gaan, of ik weet niet meer, waar ik over praat". „Denk je niet, Judy, dat je opinies over de mensen wel eens een beetje al te drastisch zouden kunnen zijn? Al de mensen, die jij kent, schijnen inktzwart of sneeuwwit te zijn, terwijl de meesten van ons niet veel anders zijn dan een soort grijs". „In dit geval ben ik zeer zeker niet te drastisch. Een dosis arsenicum, gecamoufleerd in een zakje geu rende lavendel... dat is Linda Ga maar mee. dan zul je het wel zien". Toen mevrouw Cedar Pauline aan Linda Coral voor stelde. was er oppervlakkig niets te bespeuren, dat Judy's ongunstige kritiek kon ondersteunen, want Linda's glimlach was openhartig en vriendelijk en haar manier van doen vx-iendschappelijk. „Pauline is een lid van de familie geworden, sedert je weg bent gegaan Linda en we weten niet, hoe we het ooit zonder haar hebben kunnen stellen", zei mevrouw Cedar. „Dat is erg gelukkig voor u... en voor Pauline. Ziet u", ging Linda tegen Pauline voort, „ik heb deze fa milie mijn gehele leven gekend. Ik voel me zo onge veer, alsof ik er ook bij hoor En dus weet ik. hoe ge lukkig u moet zijn. want ze zijn werkelijk erg vrien delijk". Linda's neus krulde op de meest charmante manier, terwijl Judy achter haar tegen Pauline knipoogde, waarna Pauline haar blik weer snel op Linda vestigde. „Ja, ik heb het hier best naar mijn zin." Juist op dat ogenblik kwam Mark binnen. Linda keer de zich om en ging met beide handen uitgestoken op hem af. „Mark, het doet me goed je gezicht na al die tijd weer terug te zien! Het lijken wel jaren, hoewel ik toch maar twee maanden weg ben geweest." „Hallo, Linda. Hoe was het in Londen?" „Heerlijk. Maar ik heb jullie allen erg gemist." „Kom nou. Ik wil wedden, dat je een reuzetijd hebt gehad. Hallo, meneer Coral. Prettig u weer te zien. Vader vraagt of u even naar zijn studeerkamer zou willen komen, zodat we de zaken voor de thee kun nen afdoen. En dan zal ik u graag eens op het bil jart te lijf gaan." „Akkoord, Mark. We zullen de dames dus aan hun conversatie overlaten," zei het magere, uitgedi-oogde mannetje met het kale hoofd, wiens familiebetrekking tot Linda vagelijk te bespeuren was in de bijna preut se correctheid van zijn gelaatstrekken. „Kom hier zitten, Linda," zei Judy, met een poes lief gezicht op de canapé naast zich kloppend. „Ze zijn maar al te blij, dat ze ons in de steek kunnen laten, de harteloze schepsels." Er zaten een paar kleine rimpels in Linda's voor hoofd. toen zij naast Judy ging zitten, maar ze zei alleen: „Het is heerlijk om weer in het oude Darnford terug te zijn. Daar is geen enkele plaats mee te vergelijken. En vertel me nu eens, wat er allemaal gebeurd is, sedert ik weg ben gegaan." Terwijl ze zaten te praten, onderwierp Pauline Lin da aan een rustige inspectie. Zij was tenger en gaf een idee van vrouwelijke fragiliteit, wat nog versterkt werd door een air van vlinderachtige hulpeloosheid. Ze had een manier om, als zij sprak, als om hulp vra gend vanonder haar lange wimpers op te kijken, en scheen eerder tot het Edwai-diaanse tijdperk te beho ren dan tot het huidige Haar asblonde haar en fletse ogen staken scherp af tegen Tudy's blondheid, maai zij had een zekere popperige ittractie. In het ver va gende licht van de namiddag was het moeilijk te ge loven, dat. zij tien iaar ouder was dan het meisje, dal naast haar zat. (Wordt vervolgd) Het flottielje van zes Duitse mijnenve gers (en niet vier zoals in eerste berichten werd gemeld), dat voor vlagvertoon on derweg was van Kiel naar Cherbourg en dat gistex-en op 40 mijl ten noordwesten van Den Helder in moeilijkheden kwam, is gisteravond omstreeks half vijf de ha ven van Den Helder binnengelopen. Het flottielje werd opgewacht door de brandweer van de Koninklijke Marine, die met veel materiaal gereed stond om zono dig hulp te verlenen. Het bleek dat drie mijnenvegex-s veel water binnen hadden gekregen, de „Seestern" 100 ton in het achtex-schip en 20 ton in het ketelruim en de „Seelöwe" en de „Seehund" respectie velijk 100 ton en 90 ton in het achterschip. De schepen zijn in Den Helder voor anker gegaan. In de te Den Haag gehouden algemene vergadering van de Partij van Overheids personeel en Gepensioneerden is besloten deze partij op te heffen. Het hoofdbestuur was van mening, dat gezien de huidige politieke ontwikkelingen, kan worden aangenomen d"at de verbetering in de positie van overheidspersonel en gepen sioneerden bij de komende kabinetsvor ming aan de orde zal worden gesteld. Ver trouwend op de medewerking van de nieuwe leden der Tweede Kamer heeft men het besluit tot ontbinding van de partij genomen. Het is gebleken dat door samenwerking of samengaan met andere groeperingen niet de gewenste resultaten bereikt zouden kunnen worden. Advertentie Van Nelle bestellen DINSDAG 13 JANUARI Stadsschouwburg: Toneelveren. „Nieuw Leven" met „De fatale datum", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van A. J. Veldhoen, tot 22 uur. Galerie Etroit: Expositie „Konkrete kunst", tot 20 uur. FILMS Cinuema Palace: „De familie Trapp in Amerika", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Haven der hartstochten", 18 jr., 39 en 21.15 uur. Lido Theater: „Vergiss mein nicht", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor The ater: „Das Madchen Rosemarie", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The window", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „The Vikings", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „El tigre, de vurige", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Con trabande uit Cairo", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Béla Bartók, 2122 uur. Frans Halsmuseum: De heer H. P. Baard houdt lezing over „Kunstschatten van het Frans Halsmuseum", 20 uur. Krelagehuis, 20 uur: De Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer D. Schuyt over „De Expo gezien uit het oogpunt van een tuinbouwkundige". Aula Lourens Costerlyceum, 19.30 uur: Haarlemse disco-club houdt bijeenkomst met uitsluitend klassieke muziek WOENSDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg: Personeelsvereniging Stadhuis" met „Het witte schaap van de familie", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, 1022 uur. Galerie Etroit: Expositie „Konkrete kunst", 1220 uur. Huis Van Looy: Kerstexpositie leden „Kunst zij ons doel", 1017 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika", a.l., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: ..Haven der hartstoch ten". '8 jr.. 14 30. 19 en 21.15 uur. I.ido Theater: „Vergiss mein nicht". 14 jr., 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: Das Madchen Rosemarie". 18 jr.. 14. 19 en 21 15 uur. Minerva Theater: ,.De nachten van Cabiria", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „The Vikings", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „El Tigre, de vurige", 14 jr.. 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „Con trabande uit Cairo". 14 ir.. 20 uur DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiel- gram mof non- olatenenncerf v. werk van R*1a RartAk, 71—22 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7