Belgen verwachten, zich in Kongo te handhaven hier Mams, ik hoest weer! IX „Geen woord to veel in al die jaren..." GOLDEN FICTION Adenauer laat duidelijk neen hard en horen NAAIMACHINES Alarm voor waterstaat, P.T.T. en mobiele colonnes Nationalistische leiders vormen een minderheid, zo meent men in Brussel Gemiddeld twee keer per jaar verhoogde waakzaamheid 5 Nehroe kwam Grotewohl niet begroeten Nieuwe leden van de Raad voor de Scheepvaart Brits compromisplan voor Berlijn in de maak? Londen volgt Mikojan s reis met argwaan BEPERKTE DIJKBEWAKING: Vonnis tegen negerjongens die blank meisje kusten gehandhaafd Russische nota in studie bij permanente NAVO-raad Brandt als burgemeester van Berlijn herkozen 55 55 Moskou presenteert rekening voor zwakke houding van bepaalde Westduitse politicimeent hij Nog geen zekerheid over benoeming van Molotov Pravda veroordeelt de „anti-partij groep" DINSDAG 13 JANUARI 1959 (Van onze correspondent in Brussel) Het optreden van een nationalistischge- tinte beweging in de hoofdstad van Bel gisch Kongo heeft sterk de aandacht ge trokken en na de dramatische incidenten, die het leven hebben gekost aan 42 inheem sen, rijst de vraag of de kloof tussen de Belgische autoriteiten en de negerbevol king niet zo groot is geworden, dat er geen vredelievende oplossing voor het vraag stuk van de politieke toekomst van Kongo meer kan worden gevonden. In de eerste plaats dient te worden on derstreept, dat de betreurenswaardige voorvallen in Leopoldstad een werkelijk incident zijn geweest in een ontwikkeling die bezig was ordelijk te verlopen. De Aba- ko (de organisatie van de inlanders uit Neder-Kongo die te Leopoldstad een min derheid vormen, maar als sterk solidaire minderheid acht van de dertien gemeente raden van Leopoldstad beheersen) heeft in de jongste maanden tientallen vergaderin gen gehouden, die door de overheid nooit werden verboden, mits er vergunning werd gevraagd. In de jongste weken waren de geesten echter overspannen met het oog op de komende verklaring van de Belgische regering over de politieke toekomst van Kongo. Dat de inheemse politiemannen nerveus werden, toen Abakoleden uit een vergadering kwamen, waarvoor zij geen toestemming hadden gevraagd, en de po litiewagens omver wierpen, is begrijpe lijk. Misschien had de orde spoedig kun nen worden hersteld, indien, zoals de ne ger-burgemeester Pinzi zei, de politieman nen niet zo spoedig naar hun wapens had den gegrepen. In geheel Leopoldstad is de politie samengesteld uit negers. Er zijn ook inheemse politieofficieren. Zij zijn nog meer op de handhaving van de orde ge steld dan de blanken. Het incident groeide daardoor spoedig tot een oproer uit. Niet verrast Dat de Belgische regering de ernst van de toestand had begrepen, bleek voldoen de uit het feit, dat zij in de zomer van het vorige jaar een werkgroep naar Kongo stuurde, waarvan vooraanstaande man nen als staatsminister De Schrijver deel uitmaakten. Die werkgroep heeft zijn rap port en voorstellen op 24 december aan ko ning Boudewijn en aan de regering uitge bracht en de regering stelde daarop de verklaring van 13 januari in het vooruit zicht. Brussel was door de ontwikkeling niet verrast. Men verwachtte betogingen en enkele krasse verklaringen van neger leiders als de gearresteerde Joseph Kasa- vubu, die als burgemeester en als presi dent van de Abakobeweging reeds enkele weken geleden het woord had gevoerd en van wie bekend is dat hij relaties heeft met nationalistische leiders te Brazzaville de hoofdstad van Frans Equatoriaal Afri ka, aan de andere oever van de brede Kon- gostroom. Hoe de verklaring over Kongo ook zal luiden zij zal aan Kongo zeker een grote mate van intern zelfbestuur garanderen de vraag rijst of de Belgen de politieke toekomst van Kongo zullen kunnen bepa len. De nationalistische leiders als Kasa- vubu en Patrice Lumumba zeggen: „De Belgen hebben voor ons veel gedaan, maar in de huidige ontwikkeling is het niet denk baar dat zij alleen beslissen hoe de toe komstige verhouding tussen België en Kon go zal zijn". Het is een standpunt, waar voor in vele Belgische kringen begrip be staat. Vroeg of laat zal de Kongolese be volking zich moeten uitspreken over de vraag of zij al dan niet een band met Bel gië wenst anderzijds is het bemoedi gend dat zelfs de meest extremistische na tionalisten in Kongo de moed hebben te verklaren dat Kongo nog vele jaren de Bel gische kapitalen, technici en bestuurser- varing nodig heeft. Belgen in Leopoldstad die daar pas te rugkeerden, maken zich meer ongerust over de toekomst van Kongo dan de auto riteiten in Brussel. Zij zijn van oordeel dat de nationalistische leiders slechts een kleine minderheid ontwikkelde negers achter zich hebben. Het zou voor Kongo met zijn miljoenen mensen in de rimboe Advertentie Hij weet het: als hij maar éven hoest geeft Moeder hem Abdijsiroop. Zij neemt geen enkel risico. Niet verwaarlozen, zo'n hoestje! Het kan zo gemakkelijk ontaarden in minder onschuldige kwalen. De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen NEW DELHI, (UPI) De Oostduitse premier Otto Grotewohl heeft bij zijn aan komst in de Indische hoofdstad New Delhi een half uur nodig gehad om alle handen te drukken van .een begroetingscomité, maar premier Nehroe was er niet bij. Zijn minister van Buitenlandse Zaken, Krisjna Menon kwam nog op tijd uit Nagpoer aan om Grotewohl te ontmoeten. Grotewohl heeft al bezoeken gebracht aan Damascus en Cairo. MADRAS, (Reuter) President Tito van Joegoslavië is dinsdag in Madras aan gekomen. Hij zal zeven dagen in India blij ven. een ongeluk zijn, wanneer die „leiders" het bewind in handen kregen. Zij zouden zeer spoedig een regime van verdrukking instellen en de levensstandaard van de ne ger in de rimboe zou over enkele jaren la ger zijn dan voor de tijd toen de Belgen er met het beschavingswerk begonnen. Wat was Kongo zestig jaren geleden? Een gebied overgeleverd aan malaria, slaapziekte en melaatsheid. Drie ziekten die grotendeels door de blanken werden uitgeroeid. Verder werd Kongo onveilig gemaakt door de Arabische slavenhande laren uit Soedan en Egypte die de negers gruwelijk behandelden. De stem van de Belgen, die sedert jaren in Kongo verblijven, zal zeker worden ge hoord. Men heeft immers opgemerkt dat de incidenten tot Leopoldstad beperkt ble ven en dat een grote stad waar tienduizen den negers in de kopermijnen werken, Elisabethstad, volkomen rustig bleef, terwijl vele negers de onruststokers van Leopoldstad afkeurden. De heer Emile Voordecker, voorzitter van het transport systeem in Belgisch Kongo, verklaarde te genover ons dat het negerpersoneel te Leo poldstad de stations en binnenschepen had bewaakt tijdens de relletjes en zelfs ne gers die trachtten treinen te saboteren, had gearresteerd. De Belgen hebben in Leopoldstad, en voor namelijk in de andere gebieden van Kon go, veel troeven in handen. Het zal van hun aanpassingsvermogen en intelligen tie afhangen of Kongo in het Belgische „systeem" kan worden behouden. Tot leden van de Raad voor de Scheep vaart zijn op voordracht van de minister van Verkeer en Waterstaat voor het tijd vak van 1 januari 1959 tot en met 31 de cember 1962 onder meer benoemd: ir. W. Polderman, visserijreder van de maat- schaopij Marezaten in IJmuiden; G. P. Stapel adjunct-directeur van de Spaarn- dammer Scheepswerf n.v. te Spaarndam als scheepsbouwkundige voor de zeevis serij; D. F. E. Meerburg, directeur van Meerburg's Noordzeevisserij en Haring export c.v. te Katwijk aan Zee; P. Korbee, walkapitein bij de n.v. visserij onder neming de VEM te IJmuiden als kapitein van de zeevisserij; P. Boot, mededirecteur van de n.v. Scheepsbouw en Reparatiewerf „De Hoop" te Zoeterwoude; W. M. Herke- mij, loodsschipper eerste klasse in IJmui den; J. Wijnands, oud-hoofdscheepswerk- tuigkundige van de koopvaardij te Haar lem; J. Drop, oud-kapitein der zeevisserij te Vlaardingen en J. Kalkman, oud-kapi tein van de grote sleepvaart te Maassluis. Advertentie „Wat geeft bij een sigaret de doorslag? De zachtheid. Allicht! Daarom rook ik al jarenlang Golden Fiction. En elke verse Golden Fiction is altijd een kopie van de vorigegedicteerd door kwaliteit en met smaak uitgewerkt. De zachtste van alle, daar is geen woord te veel mee gezegd". De zachtste van alle In Londen is nog geen officieel commen taar beschikbaar over de jongste Russi sche voorstellen, maar het is onwaarschijn lijk dat de Britse regering bereid is om eni gerlei regeling te aanvaarden, welke de er kenning van het Oostduitse regime in houdt. Overigens wordt opgemerkt, dat de nota in wezen niets nieuws bevat en dat de voorstellen in grote lijnen overeenkomen met die, welke reeds in 1954 door de Sov jet-Unie zijn gedaan en door het Wésten verworpen werden Mogelijk laat het voor stel tot voorbereidende besprekingen de deur open tot een compromis, hoewel de tijd daarvoor niet rijp lijkt. Een conferentie in het voorjaar zou voor de Russen echter een middel kunnen zijn om hun oorspronkelijk ultimatum van zes maanden terzake van Berlijn in te trek ken. Afgewacht dient te worden of vice- president Mikojan, wanneer hij minister Dulles opnieuw ontmoet en door president Eisenhower ontvangen wordt, nog iets heeft toe te voegen aan hetgeen Moskou tot nu toe heeft geopperd om aan te tonen dat de Russen soepeler zijn dan werd aan genomen, hetgeen volgens sommigen het doel zou zijn van Mikojan's vredesmissie. In Londen is men overigens weinig ge sticht over de aan Mikojan toegeschreven pogingen om tot een Amerikaans-Rus sisch onderonsje te komen in de vorm van een topgesprek der grote twee. Vandaar dat Lord Beaverbrook's Sunday Express Macmillan bezweert ter wille van de vre de naar Moskou te gaan. Wanneer men sommig berichten mag ge loven, zou Londen een mogelijk compromis plan voor Berlijn te bestuderen, volgens welke het Westen de overdracht van Oost- Berlijn aan Oost-Duitsland zou aanvaar den, wanneer de westelijke zones aan de bondsrepubliek zouden worden overgedra gen, met nandhaving van de geallieerde troepen in West-Berlijn als „gasten van Bonn". Op deze manier, zo wordt beweerd zouden de westelijke bondgenoten in West- Berlijn kunnen blijven, zonder gedwongen te zijn de Oostduitse autoriteiten te erken nen. (UPI) Ondanks de negatieve aspecten van de Russische nota's blijven de wes terse mogendheden opvallend voorzichtig met hun commentaar. Blijkbaar wenst men de westerse positie niet in gevaar te brengen en wil men vermijden dat de deur gesloten wordt voor een gesprek met de Russen. Men verwacht dat de westerse mogendheden met hun overleg zoveel spoed zullen betrachten, dat Eisenhower en Dulles in hun gesprek met Mikojan de gemeenschappelijke houding van het wes ten naar voren kunnen brengen. £dvertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Van onze Haagse redacteur) Zoals wij hebben gemeld heeft de Waar schuwingsdienst voor stormvloed (bij af korting S.V.S.D.) maandag voor het dis trict zuid, waartoe ook Kennemerland be hoort, de beperkte bewaking afgekondigd. Deze graad van waakzaamheid is één of twee keer per jaar te verwachten, afhan kelijk van de in de twee basisstations van district zuid geconstateerde waterstan den. Wanneer deze in Vlissingen drie me ter tien boven Nieuw Amsterdams Peil en in Hoek van Holland twee meter twintig boven N.A.P. bereiken, wordt het alarm „beperkte bewaking" gegeven. Komt het water nog veertig centimeter hoger dan geldt de uitgebreide bewaking. Maar de ze stand komt gemiddeld slechts eens in de tien jaar voor. De Waarschuwingsdienst voor stormvloed die door Rijkswaterstaat werd ingesteld om inlichtingen te verstrekken over door storm te verwachten hoge waterstanden langs de kust en in het getijgebied dei- grote rivieren, maakt gebruik van de door het K.N.M.I. opgemaakte water standsverwachtingen en is gedurende het gehele jaar paraat. Zodra men verwacht, dat de vloedstan den zo zullen oplopen, dat bepaalde peilen worden overschreden waardoor schade en gevaar dreigen, waarschuwt de S.V.S.D. telegrafisch de betrokken dien sten van rijk, provincies, gemeenten en waterschapsbesturen. Tevens worden de militaire en burgerlijke hulpverleningsor ganisaties, zoals de mobiele colonnes, het Rode Kruis, de B.B., in staat van paraat heid gebracht. Behalve over het K.N.M.I. beschikt de Waarnemingsdienst ook over een aantal waterwaarnemers langs de kust. P.T.T. werkt door Het is heel goed mogelijk dat de Waar schuwingsdienst afwijkt van de in de aan hef genoemde gemiddelde waterhoogten en ook behoeft de waarschuwing voor uit gebreide bewaking niet te worden vooraf gegaan door een voor beperkte bewaking. Wanneer blijkt dat na de verzending der telegrammen de toestand zich verergert wordt aan de hoofden van provinciale en rijkswaterstaatdiensten en aan de hulp verleningorganisaties het zogenaamde verergeringstelegram gezonden. Om het verzenden van deze telegram men ook buiten de openingsuren der be trokken P.T.T.-kantoren mogelijk te ma ken evenals door de waterstaatsdiensten te voeren niet-automatische telefoonge sprekken worden de vereiste telefoon- en telegraafkantoren continu opengesteld. De P.T.T.-dienst vaardigt daartoe een order uit nadat de S.V.S.D. daarom heeft ge vraagd. De kantoren blijven dan open zo lang dit nodig wordt geacht. Militaire hulpverlening Op verzoek van de Rijkswaterstaat wor den ieder jaar door de Nederlandse terri toriale bevelhebber troepenonderdelen ge reserveerd, om bij dreiging of optreden van dijkdoorbraken te worden ingezet. Jaarlijks wordt aan de betrokken provin ciale en rijkswaterstaatsdiensten medege deeld welke garnizoenen voor hulpverle ning zijn aangewezen. Wanneer een ernstige calamiteit is op getreden of dreigt te ontstaan en er onvol doende civiel personeel beschikbaar is, kan uit de aangewezen contingenten, mili taire hulp worden verleend. Door de hoofdingenieur van de provin ciale waterstaat worden aanvragen om daadwerkelijke militaire hulp rechtstreeks gericht aan de betreffende garnizoenscom mandant. De op grond van het waarschuwingste legram ingestelde dijkbewakingen worden door de betrokken plaatselijke instanties opgeheven, maar niet dan nadat zij bij de S.V.S.D. inlichtingen hebben ingewonnen over de algemene toestand. De verbin dingsdienst van de P.T.T. en de hulpver leningsorganisaties worden uiteraard dooi de waarschuwingsdienst voor stormvloed op de snelste manier van het opheffen dei- dijkbewaking op de hoogte gesteld. Zodra er afwijkingen zijn van meer dan dertig centimeter van de getijtafels voor hoog water in Vlissingen, Hoek van Hol land, Delfzijl, Den Helder of Harlingen worden door de radio waterstandsver wachtingen opgegeven en wel m de speci ale uitzending van het K.N.M.I. om 6.40 uur, in alle uitzendingen van de Radio- Nieuwsdienst (met uitzondering van het korte bulletin om 20.00 uur) en indien de omstandigheden hiertoe aanleiding geven ook tussen de gewone radioprogramma's. In bijzondere gevallen blijft Hilversum 1 ook 's nachts in bedrijf, hetgeen in de uit zending van 23 uur zal worden meege deeld. De verwachtingen hebben betrek king op de hoogwaters in de periode tus sen vier en zestien uur na de uitzending. WADESBORO (UPI) Het hoger be roep van twee negerjongens die naar een gesticht zijn gezonden omdat zij een zes jarig blank meisje zouden hebben gekust, is afgewezen. Rechter Walter Johnston jr. van het hooggerechtshof te Wadesboro in de Amerikaanse staat Noord Carolina, ver klaarde „geen reden" te kunnen vinden waarom hij het besluit van de kinder rechter J. Hampton Price van Monroe, zou moeten wijzigen. De Nationale vereniging ter behartiging van de belangen der kleur lingen, de N.A.A.C.P. had de zaak van de beide jongens David Simpson, 8 jaar en James Thompson, 10 jaar in handen genomen, omdat zij de burgerrechten van de beide knapen geschonden achtte. De zaak kwam voor op grond van een „ha beas corpus", waarbij de onmiddellijke invrijheidstelling van de twee jongens werd geëist. Drie negeradvocaten die door de N.A.A.C.P. waren aangewezen om de zaak van de jongens te verdedigen, wilden geen commentaar geven over welke gerechte- (Van onze correspondent in Parijs) De permanente raad, waarin de vijftien landen van de Noordatlantische Verdrags organisatie vertegenwoordigd zijn, is gis teren begonnen met een eerste ontleding van de laatste Russische nota over West en Oost-Duitsland. De zitting heeft, achter hermetisch gesloten deuren, twee uur ge duurd. Na afloop wilde de NAVO-perschef slechts loslaten dat de diplomaten nog maar een vluchtig onderzoek hadden kun nen instellen. Inderdaad voert Moskou, volgens klassiek Russisch gebruik, ook in de laatste brieven aan het Westen een veel heid feiten, historische gebeurtenissen, ideologische uitweidingen en diplomatieke insinuaties en bedreigingen aan. Het is de taak van de leden van de NAVO-raad uit die collectie eerst de eventuele positieve elementen te lichten, waardoor het Duitse probleem misschien in een nieuw licht kan worden geplaatst Tot dusverre lijken in het Atlantische kamp de Westduitsers wel het minst ge neigd die nieuwe elementen in het Russi sche document welwillend op te nemen. Zij hebben op alle voorstellen uit Moskou al een categorisch „neen" doen horen. Voor West-Duitsland draait het hele pro bleem om de vrije verkiezingen, waardoor voor Oost-Duitsland de toegang tot het democratische kamp geopend zou kunnen worden. Op dit punt lijkt de nieuwe Rus sische nota geen enkel perspectief te ope nen, want Moskou zal Oost-Duitsland, goed- of kwaadschiks, nooit willen afstaan. Andere landen in het westerse kamp zou den daarentegen wel enig begrip kunnen tonen voor de gevaren van een bewapend Duitsland en op dat klavier hebben de Rus sen in hun nieuwe nota opnieuw, en niet zonder virtuositeit, gespeeld. In diplomatieke kring rond het Palais Chaillot krijgt men de indruk dat het on derzoek, dat nu begonnen is, toch wel zo veel positiefs zal oplevei-en, dat het Wes ten een conferentie met de Russen niet zon der meer zou afwijzen. Dat overleg zou in etappes moeten worden voorbereid en ge voerd, en aan de top kunnen worden be kroond door een ontmoeting der vier re geringsleiders, die, volgens optimistische waarnemers in Parijs, dan voor komend voorjaar verwacht zou mogen worden. BERLIJN (Reuter) De sociaal-demo craat Brandt is op de eerste bijeenkomst van het nieuwe Westberlijnse parlement herkozen als burgemeester van West-Ber lijn. Hij was de enige kandidaat. Over de crisis inzake Berlijn zei hij: „Ik meen te kunnen zeggen dat wij enige voorronden van deze crisis hebben gewonnen, maar ik vrees dat wij voor vele moeilijkheden staan waaraan wij slechts het hoofd kun nen bieden als wij nauw samenwerken. lijke stappen er in de toekomst zouden worden gedaan. Buiten het gerechtsge bouw trachtten zij de moeders van de jongens te troosten met de belofte: „We krijgen ze er wel uit". De twee jongens bevonden zich wel in het gebouw, maar niet in de rechtszaal toen hun zaak in behandeling kwam. De rechter verklaarde dat men niet het bewijs heeft kunnen leveren dat de beschuldi gingen onjuist zijn. De jongetjes hadden zich ook door het meisje laten kussen. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano hebben gisteren het eerste officiële Westduitse antwoord gegeven op de Rus sische voorstellen nopens een vredesver drag voor Duitsland. Zoals Adenauer het zei is dit antwoord „een hard en duidelijk neen". Hij verklaarde voor het fractie bestuur van zijn Christen-democratische Unie te Bonn: „Wie in Duitsland nu aan het zwemmen gaat, loopt gevaar, dat zijn vrienden van hem zullen wegzwemmen" Daarmee gaf Adenauer duidelijk aan, dat er van enigerlei Westduits toegeven aan de Russische eisen geen sprake kan zijn, op straffe van het uiteenvallen van de weste lijke eenheid. De bondskanselier riep de Westduitse partijen op terug te keren tot de oorspronkelijke Westduitse eis met be trekking tot de eenheid. Een vredesver drag kan slechts gesloten worden met een Duitse regering, die via vrije verkiezingen in beide Duitslanden tot stand is gekomen Hij kantte zich ook tegen de opvatting, dat thans nieuwe westelijke voorstellen aan de Russen moeten worden gezonden. Adenauer oordeelt het nu vooral nood zakelijk dat de Westduitsers de Ameri kaanse bondgenoot niet de indruk geven van enigerlei wankelmoedigheid. Hij noemde de Russische nota en het ontwerp- vredesverdrag de rekening, die Moskou West-Duitsland presenteert voor de zwak ke houding van bepaalde Westduitse poli tici. „Nu hebben zij dan het voorstel voor een vredesverdrag, met uitsluiting van de hereniging", zo zei hij, waarmee hij on getwijfeld doelde op de mening van zijn partijgenoot dr. Gerstenmaier, voorzitter van de Bondsdag te Bonn, die ervoor ge pleit heeft, dat men -met de Russen zou onderhandelen over een vredesverdrag alleen. Volgens Adenauer zou Moskou niet met dit „brutale stuk werk" zijn gekomen, als niet talrijke Westduitse politici steeds maar weer aangedrongen hadden op on derhandelingen met Oost-Duitsland. „Zonder angst voor geweld" Von Bretano sprak van een volmaakte samenstelling van alles wat maar onaan vaardbaar is. Hij ziet in de Russische nota en in het ontwerp-vredesverdrag geen enkel aanknopingspunt voor onderhande lingen. Onderhandeld kan er zijns inziens slechts worden over ontwapening, het vei ligheidsprobleem en de Duitse hereniging, en dat alles als een pakket samengevoegd. Hij zei zich er van bewust te zijn, dat het „neen" van Bonn op de Russische voor stellen de positie van West-Berlijn niet zou veraangenomen. „Dit neen zonder angst voor geweld is echter noodzakelijk", zo zei hij. Van de zijde van de socialistische op positie heeft de plaatsvervangende SPD- leider Wehner Adenauer er van beschul digd, olie op het vuur te gooien. Hij eist tegenvoorstellen van de regering. De verontwaardiging in West-Duitsland over de Russische voorstellen is vooral groot in de kringen van Duitsers, die uit de oostelijke gebieden, die thans onder Russisch, Pools of Tsjechisch beheer staan, naar het Westen zijn gevlucht. De Russen willen deze gebieden niet teruggeven. De verontwaardiging, geuit door bestuurs leden van de grote vluchtelingenorgani saties, wordt in ieder geval opgevangen door het resolute „neen" van Adenauer, die daarmee niet slechts zorgt voor bin nenlandse eenheid, afgezien van wat socia listische critiek, maar ook voor een basis van vertrouwen van het Westen in de Westduitse bedoelingen. Uitgaande van het absolute nulpunt ten opzichte van de Rus sische voorstellen, moet het Adenauer niet moeilijk vallen de maximale eisen van de Russen ook aan het Westen voor te stellen als iets volstrekt onaanvaardbaars, waar op geantwoord dient te worden met even harde tegeneisen. MOSKOU (AFP) Het Russische voor stel voor een vredesverdrag met Duitsland verschilt, alleen al door de geest die er uit spreekt, van de vredesverdragen van de imperialisten zoals het „dictaat" van Versailles, schrijft het Russische partij- orgaan „Pravda". Dit „dictaat" plaatste Duitsland in een ondergeschikte positie en bevatte de kiemen voor een nieuwe oorlog. Het Russische plan daarentegen beoogt het Duitse volk een vreedzame en democra tische ontwikkeling te garanderen, aldus de „Pravda". MOSKOU (UPI) Nog steeds bestaat geen zekerheid omtrent de eventuele be noeming van oud-minister Molotov tot ambassadeur in Den Haag. Naar in diplo matieke kringen te Moskou verluidt is Den Haag verzocht agrément te verlenen voor Molotov's benoeming. Dit is echter van geen enkele zijde officieel bevestigd. Het officiële partij orgaan „Pravda" doet vandaag opnieuw een felle aanval gedaan op de anti-partij groep van Malen- kov, Kaganovitsj, Molotov, Boelganin en Sjepilov. Westelijke kringen in Moskou zien in dit artikel een aanduiding dat het Kremlin de geruchten over Molotov's be noeming de kop wil indrukken. Ander zijds kan dit het voorspel zijn van een campagne, die besluit met een verklaring dat Molotov zijn leven heeft gebeterd. Hij „zou dan nogmaals een kans krijgen" door een benoeming in het westen, waar mede dan afdoende zou zijn bewezen dat in ongenade gevallen politici niet langer worden gedeporteerd of geëxecuteerd. Verleden week heeft vice-premier Miko jan in Chicago laten doorschemeren dat Molotov misschien een nieuwe stand plaats als ambassadeur zal krijgen. LONDEN (UPI) In Britse diploma tieke kringen vermoedt men dat de Rus sische regering aan Nederland verzocht heeft mee te delen of Molotov voor Den Haag aanvaardbaar zou zijn als ambassa deur. Door een of andere oorzaak, die nog niet duidelijk is, zou er echter een kink in de kabel gekomen zijn. Misschien is de nominatie Nederland om bepaalde rede nen niet welkom. Er wordt geen officiële bekendmaking over deze zaak verwacht voor Den Haag de benoeming afwijst of accepteert.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9