Historische slag bij het Manpad herleefde in 1927 WITTE KRUIS Lange mensen in Haarlem bijeen WOENSDAG 14 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 RUITERFEEST OP DE BUNKERT Menselijke problemen in verscneidene landen Haarlemmer bekent fraude bij huurkoop Verdacht van oplichting van twee vriendinnen Eindexamen voor mannequins Jacques de Kadt spreekt donderdag in Haarlem AMA TE UR TONEEL „De fatale datum" Mgr. Haanen als pastoor geïnstalleerd BDC eerste klasse kam pioen in Kennemerland Geanimeerde strijd in thuisdammerstoernooi J. Biersteker veertig jaar hij PTT Buurtvereniging „De Glip'' breidde zich uit Marionettentheater in Minerva Prof. dr. I. Samkalden spreekt over voetbaltoto Vragen van raadslid over verslag Openbare Werken Mevrouw R. v. d. Noord- Magré neemt afscheid Burgerlijke Stand van Haarlem 40°/o korting op 6 series Tower demi's en winterjassen... „We zijn niet zielig; we zoeken het hogerop" Bekeurd voor niet-sneeuw- vrij maken van trottoir Voetballers gaan tribune bouwen Foto-expositie ook voor publiek geopend Halfweg Bezwaarschrift tegen uitbreidingsplan „Blok suikerfabriek" Regeling van vergoeding voor godsdienstonderwijs O©©©©©O© De gemeente Bloemendaal is onlangs in het bezit gekomen van een album met foto's, alsmede van een portefeuille met krantenknipsels, die betrekking hebben op een gx'andioos ruiterfeest, dat 4 juni 1927 in de duinen achter Kraantje Lek werd gehouden en die afkomstig waren uit de nalatenschap van de heer W. Dyserinck. Deze omstandigheid was voor ons aan leiding dit historische ruiterfeest, waarbij de slag aan het Manpad uit 1304 werd na gebootst, te reconstrueren. Het tafreei. dat de Blinkert op die mooie dag van de vierde juni 1927 bood, moet wel heel sterk hebben geleken op dat van die dag in april, toen de beroemde ridder Witte van Haemstede de Vlamingen ver sloeg in het gevecht bij de Blinkert. Stam pende paardehoeven van snuivende rossen, die het duinzand hoog deden opstuiven, bereden door geharnaste ridders met. wap perende vanen, vormden wel het meest spectaculaire deel van de hippische de monstratie, die mode door de heer Dyse rinck was georganiseerd en waarvan de baten bestemd waren voor de uitzending van zwakke en herstellende kinderen. Het comité, dat het ruiterfeest voorbe reidde en waarvan de heer Dyserinck voor zitter was, omvatte tal van bekende per sonen, wier naam in die dagen een be kende klank in paardekringen had. Zo waren daar onder meer de heer P. K. Kistemaker uit Hoofddorp, die als aan voerder van de Kennemerlanders in de slag tegen de Vlamingen fungeerde en verder de heer H. J. Lijsen, die eveneens zijn sporen op het gebied van de ruiter sport ruimschoots verdiend had. Behalve de imitatie van de slag uit 1304 waren er ook tal van andere nummers, die de aandacht vroegen, zoals de manoeuvre Louis XV, waarbij de twintig medewer kende dames en heren gekleed waren in kostuums uit de pruikentijd. Niet minder dan vijfhonderd personen werkten aan het ruiterfeest mee, waarin ruim honderd vijf tig paarden de hoofdrol len speelden. Boven op het duin was een reusachtige buitenmanege afgerasterd, waar ruiters van maneges en rijvereni- gingen uit Haarlem en de Haarlemmermeer, alsmede padvinders van de Sint-Joris- ruitergroep uit Haarlem staaltjes van hun kunnen ten beste gaven. De algehele lei ding van het ruiterfeest was in handen van reserve-majoor L. Roelfsema. De geschiedenis van de slag om de Blinkert, die nog eens herhaald werd, be gon met de belegering van Haarlem door de Vlamingen in het voorjaar van 1304. Witte van Haemstede, zoon van Floris V zag de kans schoon om met een boot uit Zierikzce weg te komen en landde, gevolgd door enkele getrouwen, bij Zandvoort. Hij verzamelde zijn trouwe Kennemerlanders en vertrok naar de Blinkert, waar hij de Vlamingen ontmoette, die op 12 juli 1302 in de Gulden Sporenslag bij Kortrijk de Fransen en Hollanders hadden verslagen èn vandaar Zeeland en een groot deel van Holland hadden veroverd. Witte van Haemstede leverde slag bij het Manpad op 26 april 1304, waar hij de indringers ver sloeg. Lezing van L. Uittenbogaard voor buurtvereniging Bloemendaal Dinsdagavond hield de heer Leo Uitten- bogaard, hoofdredacteur van het weekblad „Wereldkroniek", voor de leden van de buurtvereniging „Bloemendaal" in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemen daal een lezing onder de titel „De wereld. een verbijsterend avontuur". Op openhartige en indringende wijze ver telde de heer Uittenbogaard over de men selijke problemen in de gebieden, die hij heeft bereisd, zoals Amerika, Saoedi Arabië, Afghanistan, Egypte en India. Het- was de spreker tijdens zijn reizen steeds erom te doen zoveel mogelijk mensen te ontmoeten om zodoende te trachten zich een beeld te vormen van de problemen, die in ieder land bestaan. Uit Amerika belichtte hij de grote tegenstellingen tussen de weelde van 5th Avenue en de menselijke ellende van de Bowery. Hij wees op het negerprobleem, waarbij de blanken veelal door angst wor den overheerst, waardoor vaak primitieve driften loskomen. Zo leven in Harlem 600.000 negers in zeer primitieve omstan digheden. Bij zijn reizen naar het Nabije Oosten kwam het probleem van de slaven handel naar voren. Deze mensenhandel speelt zich voor een groot deel af in het rijk van koning Saoed, een Oosters des poot, die de rechten van de mens op dit punt geenszins erkent. Hij staat echter sterk, omdat het westen de olie uit zijn land niet kan missen. In Afghanistan is de man nog alleenheerser, evenals in Egypte. In India had de spreker vreselijke tonelen aanschouwd van hongerende mensen. Tien duizenden, ja soms zelf nog meer, sterven daar nog de hongerdood, aldus spreker. De heer Uittenbogaard noemde daarom de wereld een verbijsterend avontuur, omdat in deze landen soms tweederde van de vele kinderen voor hun éénentwintigste jaar sterven, wegens gebrek aan voedsel. De voorzitter van de buurtvereniging, de heer H. W. van Kempen, dankte de spreker voor diens boeiend betoog. Witte van Haemstede komt met zijn getrouwen de duinen afgestormd, tijdens de imitatie van de slag bij het Manpad in 1027. In 1927 kon men het allemaal weer eens beleven: de vluchtende bewoners van Hol land zag men te paard, te voet en op voertuigen de Zandweg komen afzetten, terwijl Witte van Haemstede, in het geel gekleed, met zijn getrouwen de duinen afstoof. De artistieke enscenering, de fraaie middeleeuwse kostuums en de vele paar den hebben toen tijdens die denkbeeldige veldslag sterk tot de romantische gevoe lens van het publiek gesproken. De Haarlemse politie heeft op 5 januari een 44-jarige autorijschoolhouder in Haar lem-Noord gearresteerd, die zich sinds ju li 1955 heeft schuldig gemaakt aan verduis tering van een scooter, een motorrijwiel en twee auto's, die hij zich in huurkoop had aangeschaft. De politie heeft thans het onderzoek afgesloten. De man heeft de verduisteringen bekend, echter niet de op lichting van een 35-jarige en een 21-jarige vriendin de eerste voor 2300 die hij in zijn zwendelpraktijken heeft betrokken. Bovendien zou de autorijschoolhouder, die tot voor kort kapper was, zich in maart 1957, toen hij niet voldoende kredietwaar dig werd geacht, niet hebben ontzien een invalide instructeur voor de keus te stel len een huurkoopovereenkomst aan te gaan of te worden ontslagen. De man betrok in juli 1955 van een Rot terdamse firma een scooter in huurkoop. Deze was nog niet geheel afbetaald, toén hij het voertuig bij een andere financie ringsmaatschappij, gevestigd in Haarlem, opnieuw tot object van een huurkoopover eenkomst maakte. De maatschappij acht te hem echter niet voldoende kredietwaar dig. Daarom zou de autorijschoolhouder een van zijn instructeurs hebben gedwon gen een overeenkomst aan te gaan met het dreigement van het ontslag als stok ach ter de deur. Dat was in maart 1957. In mei 1958 schafte hij zich in huurkoop een autootje aan. te financiëren door een maatschappij in Deventer. Hierbij ge bruikte hij de scooter als onderpand en hij kreeg met huwelijksbeloften en aller lei praatjes een 35-jarige vriendin een echtscheidingsproces was gaande zover een schuldbekentenis voor 5700 te teke nen. Tevens verduisterde hij een motor rijwiel, dat hij eveneens van de Rotterdam se firma had betrokken gefinancierd door een Haagse maatschappij en met het autootje als onderpand. In december 1957 schafte hij zich een personenauto aan, te financieren door een maatschappij in Rot terdam. De auto verkocht hij in mei 1958 op de automarkt in Utrecht. Met de op brengst betaalde hij het eerste autootje. De scooter deed hij in november 1958, ter wijl deze niet geheel was betaald, over aan een andere vriendin, een 21-jarige Haarlemse oevreuse. Verder zou de autorijschoolhouder geld, dat cliënten stortten voor een rijbewijs, hebben verduisterd. De politie verzoekt hen, die zich benadeeld achten zich met haar in verbinding te stellen. Gisteren werd de opleidingscursus van vier maanden van de mannequinschool Gerlinde te Haarlem besloten met een show, die tevens als examen moest die nen. De diploma's werden door 'n deskun dige en onafhankelijke jury toegekend. De twintig leerlingen, sommigen met zeer veel gratie, anderen aarzelend en ze nuwachtig, lieten zichzelf en hun japon netjes critisch beoordelen. Ze wilden be wijzen, dat ze die 18 lessen in hun vrije uurtjes goed besteed hadden, en dat ze het moeilijke vak van mannequin onder de knie hadden. Want het is moeilijk om te leren, wat de meeste van nature missen: het gemak om elegant te lopen en alle bewegingen met souplesse en gratie uit te voeren, zo dat het voor een ander een plezier is er naar te kijken. Naast de bewegingsleer wordt er ook les in makc-up, haar- en huid verzorging gegeven. Al zullen van de ze ventien geslaagden (waarvan drie met lof) er maar enkele zijn, die het vak van mannequin daadwerkelijk gaan beoefenen toch hebben deze meisjes een gemak en gratie van bewegen geleerd, die eigenlijk iedere vrouw eigen zou moeten zijn. Katy Op donderdag 15 januari houdt de afde ling V van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid in het wijksgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente aan de Molenaerstraat 18 in Haarlem een openbare vergadering. Het Tweede Kamer lid de heer Jacques de Kadt uit Heemstede zal spreken over de politieke situatie. Achteraf beschouwd berust de intrige van de thriller „De fatale datum" maar op een heel goedkoop gegeven. Wie het stuk op zijn dramatische betekenis gaat ontleden komt ook al niet ver. Het is een spel van vallen en opstaan, licht uit en licht aan, deur open, deur dicht, vermeende werkelijkheid en onwerkelijke fictie. Dat het boeit is omdat het met de t.v. het wachten gemeen heeft op het moment dat het toch nog goed gaat worden. Dat mo ment komt pas in het derde bedrijf, maar het effect wordt teniet gedaan door de ontgoocheling: het was maar een droom. Nou ja, droomEen nachtmerrie. Een langzame merrie en een erg steigerende. We zijn haar zo weer vergeten. Dit ter inleiding van de waardering dei- voorstelling, welke „Nieuw Leven" dins dagavond in de stadsschouwburg wijdde aan „De fatale datum". Geen kwade voor stelling, ook al werd het tempoverlies er niet in weggewerkt. Ik zag er vooral Wim Plantema, Jaap Sibrandi en Tonny Hage- bout-Baay goede dingen in doen. De eerste speelde gewiekst een pseudo kandidaat notaris op het slechte pad, de tweede hield er een aannemelijke chinoiserie op na, de laatste gaf zulk echt spel, dat men erin geloofde. Trouwens: Rie Hazevoet-Kerk- hoff wist met haar negerin ook wel raad, al vond ik haar niet bepaald meer de fi guur om gezegend te worden met de moe derweelde, welke van haar wordt ver ondersteld. Met alle respect overigens, want haar spel deed er geen afbreuk aan. Bob Stompé en Eugenie Stompé-Aberson vertolkten een geteisterd echtpaar. De weinig fijnzinnige situatie die de schrijver creëerde om hen voor eeuwig te scheiden en later toch te herenigen, konden zij ook niet aan. In wat voor kronkels wringen zich de auteurs soms om dramatiek te be drijven! Ze spelen met eerlijke gevoelens, die ze naderhand verloochenen. Enfin. Een niet overal autoritaire inspecteur, die eigenlijk dokter was, verscheen nog in de persoon van Gerrit Koster. Zijn assistent werd door Han van Haarlem met innemen de flair gepresenteerd. Henk Nibbelink voerde de regie. P. W Franse De Haarlemse deken W. N. Zijlstra heeft dinsdagavond mgr. B. .J. A. Haanen geïnstalleerd als pastoor van de parochie van het H. Sacrament in Bloemendaal. Ve le geestelijken en de bux-gemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peei-eboom Voller wax-en hiervan getuige. Deken Zijlstra heeft de nieuwe pastoor toegesproken en hem gewezen op de drie voudige taak van de kerk: heiligen, lei-en en leiden. Nadat de deken op de plaats van de pastoor in de parochie had gewezen, zei hij dat het kerkgebouw in de toekomst te klein zal zijn. Een pastorie is nog niet aanwezig. Na de installatie volgde het Te Deum. In de Thersiaschool werd gelegenheid geboden met mgr. Haanen kennis te ma ken. Namens de parochianen spi-ak de heer H. J. Schutz hier een welkomstwoord waarna burgemeester dr. J. D Peere boom Voller tot. de nieuwe pastoor 't woord voex-de en zei op een prettige samenwer king te hopen. De dam com petitie Door de beslissende afgebroken pai-tij uit de wedstrijd HillegomBDC in winst om te zetten en daarmede een 119 over winning veilig te stellen, heeft de Bever- wijkse Damclub het kampioenschap eerste klasse van het district Kennemerland op zijn naam gebracht. Gezamenlijk met de drie uit de overige districten komende kampioenen zal BDC nu strijd gaan leveren om het kampioen schap van Noordholland met daaraan verbonden promotie naar de hoofdklasse De eindstand eerste klasse ziet er nu als volgt uit: 1. BDC 7 5 1 1 11 2. VKD 7 4 2 1 10 3. KNC 7 4 1 2 9 4. Sportief 7 3 2 2 8 5. HDC II 7 3 1 3 7 6. Santpoort 7 3 1 3 7 7. Hillegom 7 1 2 4 4 8. Zandvoort 7 0 0 7 0 Damclub Zandvoort degi'adeex-t naar de tweede klasse. DCIJ-reserves kampioen Het tweede tiental van damclub IJmui- den is er. na een uitstekende competitie, waarin lanf" tijd ernstig rekening moest woi-den gehouden met het eveneens in pri ma vorm zijnde derde tiental van de Haar lemse damclub, in geslaagd ongeslagen in het bezit ie komen van liet kampioenschap tweede klasse van het: district Kennemer land. Deze prestatie springt nog meer in het oog. nu IIDC III ten gevolge van on volledigheid zijn laatste wedstrijd tegen VKD II met 515 verloor. De eindstand in de tweede klasse, welke een dubbele competitie sneelde. luidt: 1. DCIJ II 10 9 1 0 19 2. HDC III 10 7 1 2 15 3. Zandvoort II 10 5 0 5 10 4. Sooi-tief II 10 3 1 6 7 5'. VKD II 10 2 1 7 5 6. Santpoort II 10 2 0 8 4 Het door de Haarlemse Damclub geor ganiseerde toex-nooi voor t huisdammers, inmiddels uitgegroeid tot 20 deelnemers, heeft reeds bij het verspelen van de eer ste ronde aangetoond, dat er ook onder thuisdammers goede krachten schuilen. Enkele spelers wisten zelfs met combi naties de partij in hun voordeel te beslis sen, tex-wijl de heer Van Poetex-en sr. nog iets verder ging door zijn tegenstander een lokzet voor te schotelen, waar deze prompt in vloog. De resultaten van de eei-ste ronde wax-en: Groep A: G. M. NeumanJ. J. v. d. Fange 2-0, P. Hagebout—J. de Jager 1-1, A. A. CroonA. Bosman 2-0. Groep B: H. v. Poeteren sr.—E. Cassee 2-0, J. H. de BoeiA. G. A. Heinink 2-0, D. P. DeenJ. T. Unger 1-1. Groep C: N. H. Post—H. P. Post 2-0, W. v. GelderenP. J. Pijpers 2-0, H. v. Poeteren jr.A. Zwaan 2-0, L. v. d. Heu velP. Cornet 2-0. Dinsdag 20 januari hoopt de heer J. Biersteker, expediteur bij de P.T.T. in Haarlem, wonende 2e Hogerwoerddwars- straat 10 in Haarlem, de dag te herden ken, dat hij veertig jaar geleden bij het staatsbedrijf in dienst trad. Hij begon als hulpbesteller in Sant poort en werd in maart 1921 bestellex-. In juni 1922 plaatste men hem over naar Bloe mendaal, en in 1930 vandaar naar Haar lem, waar hij besteller-chauffeur wei'd. In 1952 ging de heer Biersteker als besteller 1 over naar de perrondienst en werd ver volgens benoemd tot besteller-voox-man. In deze functie doet hij nog steeds zijn werk op het perron van het Haarlemse station. Hij is belast met de leiding en het toe zicht over de postzakken, die over het hele land worden verzonden. De jubilaris houdt dinsdag van tien tot een uur een receptie, in zijn woning, waar vrienden en collega's hem zullen komen gelukwensen. Tijdens de jaarvergadering van de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Glip" in Heemstede is gebleken, dat er een goe de samenwerking onder de bewoners be staat en dat er grote belangstelling is voor het werk der vereniging. Er hebben zich vijftig nieuwe leden aangemeld. De voor zitter, de heer Lammerse, besprak de plan nen der vereniging en herinnerde aan het contact met het gemeentebestuur. De speeltuin zal vele verbeteringen ondex-- gaan; de acht schommels en de gi-ote fa milieschommel zullen vernieuwd woi-den, een slingerpaal wordt geplaatst en een zandbak van vijftig vierkante meter zal aangelegd worden. Pogingen worden aan gewend de woning van de beheerders, de heer en mevrouw Balk, te verbeteren. De heer G. Brouwer, die zich niet meer beschikbaar stelde als bestuurslid, werd dank gebracht voor zijn arbeid. De pex'io- diek aftredende bestuursleden, de heren C. Vei-meulen en F. van Rooyen, werden opnieuw gekozen en gekozen werden de heren C. Zeldenthuis, J. Weyman en C. Viester. De destijds ingestelde contactcommissie op verzoek van burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal weer in actie komen en bij de rondvraag werd de wens uitgesproken, dat des winters de consul tatiebureaus in „De Princehof" bijeen komsten houden voor zuigelingen- en kleutei-zorg. Gevraagd werd de viering van Koninginnedag in de Glip afzonder lijk te houden. In anntwoord op vragen deelde de voor ter mee, dat het vormen van clubs voor jongens en meisjes een hartewens van het bestuur is. maar men beschikt nog niet over geschikte leiders. Het gemeentebestuur wil gaarne medewerking verlenen. Verder werd eraan herinnerd, dat zaterdag in „De Princehof" een feestavond wordt ge houden. Woensdag 4 februari zullen door „Het Nederlands Marionettentheater" van Bert Brugmans in het Minerva Theater te Heemstede twee voorstellingen worden gegeven, waarvan de eerste een kinderma tinee is. Hiervoor wordt de door de televi sie bekende „Dappere Dodo" in een pop penspel tén tonele gevoerd. Des avonds volgt de opvoering van de opera „Rigoletto" van Giuseppe Verdi, waarbij de ten gehore gebrachte muziek voor de grammofoonplaat werd uitge- voerd door koor en orkest van de scala te Milaan met de sepx-aan Maria Meneghini Callas. Professor dr. I. Samkalden, minister van Justitie in het laatste kabinet-Dx-ees, zal donderdagavond 22 januari in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem, onder auspi ciën van de Parti.] van de Arbeid, federa tie Haai-lem, spreken over het vraagstuk van het stakingsrecht en de voetbaltoto. De bijeenkomst is openbaar en begint om acht uur. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vi-ager Naar aanleiding van het pas verschenen jaarverslag van de Haarlemse dienst van Openbax-e Werken voor 1957, heeft het Haai'lemse gemeentex'aadslid de heer F. Vink (VVD) schriftelijke vragen aan B. en W. gesteld. Hij vi-aagt, waarom het jaar- vei-slag in luxe uitvoering is verschenen, hoeveel exemplaren zijn vervaardigd en wat de kosten hiervoor zijn en tenslotte of B. en W. niet van mening zijn, dat ge zien de slechte financiële positie van de gemeente, de uiterste soberheid zou iTioe- ten worden betracht De presidente van de afdeling Haarlem der Nedexdandse Vrouwen Elektriciteits vereniging, mevrouw R. van der Noord Magré. heeft zich niet opnieuw voor haar functie, die zij twintig jaar heeft vexwuld, herkiesbaar gesteld. Het bestuur heeft thans voorgesteld tot presidente te benoe men mevrouw G. van PuttenVeeman, tot dusver vice-presidente, en tot nieuw be stuurslid mevrouw A. Vei'looyVan der Stam. Mevrouw Van der Noox-d-Magx-é zal op de jaarvergadering op dinsdag 24 februari om twee uur in i-estaux-ant Brinkmann in Haarlem afscheid nemen. BEVALLEN van een zoon: 11 jan.: M. J. C. Robertson-van Burink; 12 jan..- J. B. A. H. Daxnstra-Westdijk; J. B. Philippo- van Wiefferen; M. J. Amelung-Engelmann; A. M. van Rijn-Platei; 13 jan.: E. H. van de Haterd-van den Eijnde. BEVALLEN van een dochter: 12 jan J. J. Leenen-van Happen; J. Kompiex-- Wijnand. GETROUWD: 13 jan.: J. H. Huijnen en H. Vrenegoox-. OVERLEDEN: 10 jan.: W. H. Luiten- Janssen. 80 ji\, Kenaupark; C. J. Vink, 48 jr., Cx-ayenesterlaan; P. N. M. Lebesque. 3 w.. Schoolstraat; 11 jan.: K. Vrieze-Stui 72 jr., Geweerstraat; 12 jan.: M. T. Schol ten-Mens, 61 jr., Graaf van Wiedstraat; R. Blauw, 81 jr., Koninginneweg; H. la Duk, 69 jr., Weltevredenplein. Advertentie VANAF MORGENOCHTEND 9 UUR Koop nü uw nieuwe demi of winterjas in de Service-Verkoop van „House of England" en ga warm en modieus gekleed de kou tegemoet. Schotse cheviots in midden- en donkergrijs Ital. bouclé's de „Ratiné" van heden Ierse Donegals 179.50 nü 107.70 219.50 nü 131.70 199.50 nü 119.70 239-50 nü 143.70 209.50 nü 125.70 chique 1- en 2-rij modellen 259-50 nü 155.70 AMSTERDAM WfMih Reguliersbree- straat 21-23 Tel. 36881 DEN HAAG - EINDHOVEN - HILVERSUM - BUSSUM „Voor rok, jas, broek of vest doet de K.L.M. haar best. Dit zijn onze eisen: kleding tegen normale prijzen". Dat is de leuze van de op 6 februari van het vorig jaar in Amsterdam opgerichte Klub Lange Mensen (eisen voor het lid maatschap: een minimum lengte voor da mes van 1.80 meter en voor heren van 1.90 meter). En dat zal ook de leuze zijn van de af deling Haarlem in oprichting van de K.L.M. Want dat deze afdeling er in Haar lem zal komen werd dinsdag overduidelijk toen een honderdtal bijzonder lange men sen in Brinkmann tijdens een contactavond bijeen waren gekomen teneinde uit de mond van de voorzitter-, de heer F. C. Hee- meijer. te vernemen wat men nu eigenlijk wel allemaal wil. Men had voor deze bij eenkomst zeer toepasselijk de grote bridge- zaal uitgekozen, die overigens bijna te klein was om al die lange Haarlemmers een plaats te geven. In zijn uiteenzetting stelde de heer Hee- meijer in de eerste plaats vast, dat de klub is opgericht om een oplossing te vinden voor het kledingprobleem. Inmiddels heeft de klub, die thans in Nederland 245 leden telt, bereikt, dat de kledingfabrikanten be reid zijn over te gaan tot de produktie van grote maten indien het ledental van de klub de duizend heeft overschreden. Ook de vervaardigers van schoeisel hebben een dex-geli.ike toezegging gedaan, waardoor het mogelijk wordt in de winkel tegen de nor male prijs schoenen tot maat 48 te kopen met een kleine stijging per maat zodat het niet meer zal voorkomen dat voor schoe nen van maat 54 een bedrag van f 160 wordt gevraagd. Het tweede doel van de vex-eniging is aanmerkelijk minder ex-nstig. Men wil na melijk een keer in de maand een contact- avond houden, die geheel bestemd zal zijn voor het amusement. „We gaan gezellig bii elkaar zitten", aldus de heer Heemei.ier, „we gaan bridgen, dansen, we gaan samen naar het carnaval en we gaan de theater- en bioscoopdix-ecties vi-agen of zij mis schien in hun zalen wat ruime plaatsen zouden kunnen i-esex-vex-en voor onze leden". Vervolgens las de heer Heemeiier in een vlot tempo de statuten voor en hij be sloot zijn toespi-aak met de uitroep: ..Wij zijn niet zieliv we zoeken het alleen hoger op, we zijn uitverkorenen". Het applaus bewees, dat de leden het er gloeiend mee eens waren. Verder hoorden we nog. dat de klub drie ereleden telt: te weten Albert Kramer uit Amsterdam (2.42 meter), de ..reus van Rotterdam", de heer Reinout (2.35 meter) en conferencier Cees de Lange (189Vfe me ter). welke laatste te klein was om ge woon lid te worden, maar die volgens het bestuur van de K.L.M. ..voor de reclame" dan maar erelid moest worden. De cfntributie bcdi*aagt f 15 per jaar bii een inschrijfgeld van f 4 en men kan vervallen verklaard wórden van het lid maatschap bij wanbetaling, terwijl voorts het lidmaatschap eindigt bii overlijden. „Niet bij krimpen", zei de freer Heemeijer Dinsdag heeft de Haarlemse politie in de omgeving van de Klevurparkweg, de Verspronckweg en de Brederodestraat in Haarlem diverse processen-verbaal opge maakt tegen bewoners, die het trottoir voor hun woning niet sneeuwvrij hadden ge maakt. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het raadsbesluit tot verlening van een krediet van 10.800,voor het aan schaffen van materialen, welke nodig zijn voor de overkapping van een stenen tri bune op het hoofdveld van de voetbalver eniging „Zandvoortmeeuwen" goedgekeurd. Onder deskundig toezicht zullen leden van de voetbal vereniging in hun vrije tijd de overkapping aanbrengen. In september hoopt men met deze werkzaamheden ge reed te zijn. De tentoonstelling van tweehonderd foto's uit de in opbouw zijnde fotocollectie van het Stedelijk Museum in Amsterdam, die voorspronkelijk uitsluitend voor pers en genodigden voor één avond opgebouwd was, is op veler verzoek ook voor het pu bliek tot 20 januari geopend van 10 tot 17 uur. Op de bezoekers wordt een beroep gedaan rekening te houden met de ge- impx-oviseerde tentoonstellingstechniek. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaax-nwoude verzoeken de gemeenteraad het bezwaarschrift, dat Haas' Azijnfabrie- ken N.V. heeft ingediend tegen de wijzi ging uitbreidingsplan Halfweg ongegrond te verklaren. Verder vragen B. en W. het uitbreidingsplan „Blok Suikerfabriek" met de daarbij behorende bebouwingsvoor schriften vast te stellen. De Haas' azijnfabrieken N.V.. eigena resse van het perceel Haarlemmerstraat- weg 59, was van oordeel, dat door wijzi ging van de bestemming van het bedoeld perceel van industrieterrein in bouwter- x-ein haar belangen ernstig worden ge schaad, enerzijds doordat dit perceel niet meer kan worden gebruikt voor haar eigen industrie en anderzijds doordat de ver koopwaarde van haar gx-ond als geschikt en bestemd voor industriële doeleinden aanzienlijk zal worden verminderd. B. en W. menen dat deze argumenten ongegrond zijn. B. en W. van Haaidemmerliede en Spaarnwoude stellen de gemeenteraad voor om over te gaan tot het vaststellen van de verordening tot regeling van de vei'goe- ding voor het geven van godsdienstondex-- wijs op de openbare lagere scholen in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude. Deze vergoeding bedraagt f 125 per wekelijks lesuur van 3/4 uur per jaar De les zal door tenminste vijftien leerlin gen bezocht dienen te worden. Adve:ientie dreigt Biedt weerstand met poeders, tabletten, cachets op een vraag van een der aanwezigen en vervolgens ging men vrolijk over tot het meten van de aspirant-leden. De heer W. J. Veerman won het, want hij bereikte een lengte van 2.05 metei-. Op kousevoeten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7