Stedelijk Museum schaft eigen fotocollectie aan „Supertanker" aan Heemsteedse Dreef op stapel gezet Foto's kunnen ook kunstwerken zijn zegt directeur Sandberg kpouuel) Neon DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 15 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 EXPOSITIE AMSTERDAM Haarlemse rechtbank Vijf maanden geëist voor kledingdiefstal uit auto Gevangenisstraffen voor inbraak en inklimming Wie brengt lokettiste een tekort van f 990 terug Evangelisatiedienst in Nieuwe Kerk Slachtoffer ongeval stelt gemeente aansprakelijk L. W. van Geel directeur vervoerbedrijf in Breda Rioleringswerk op het Stationsplein begonnen Tijdelijke verplaatsing van twee bushaltes Prof. Banning spreekt voor Volksuniversiteit Franse onderscheiding voor W. F. Brederode D. H. Suerink veertig jaar in gemeentedienst Tien jaar Open-deur-werk in Haarlem-Noord Nederlaagwedstrijden van het „Hof van Holland" UIT STAD EN STREEK f Nieuwe stadslijn 11 reed vanmorgen voor het eerst Programma voor het circuit van Zandvoort Is de fotografie een kunst (met een grote K) of moet zij altijd en onder alle om standigheden 'n steriele „onkunst" blijven? Deze strijdvraag is al zo oud als de foto grafie zelf, maar een afdoend antwoord heeft nog niemand kunnen verschaffen. Doch voor jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van de Amsterdamse gemeente musea, is het helemaal geen probleem. „Natuurlijk kan een foto kunst zijn", zei hij ons, „mits zij door een kunstenaar ge maakt is. Niet het materiaal of het gereed schap van de maker bepaalt, of een object kunstwaarde heeft. Als dat zo was, zouden wij een groot deel van de moderne beel dende kunst als kitsch moeten verwerpen: de schilderijen van tramkaartjes bijvoor beeld en alle plastieken, gemaakt van ijzer- draad en kippengaas. Het enige criterium zijn de visie en de creatieve vermogens van de kunstenaar Aldus het oordeel van deze gerenom meerde kunstkenner en -minnaar. Een oor deel dat hij ons gaf in „zijn Stedelijk" mu seum, waar directeur Sandberg in de af gelopen jaren herhaaldelijk metterdaad be wezen heeft, dat hij de „lichtbeeldkunst" een warm hart toedraagt. Dat begon al met de openstelling van het museum voor de Amerikaanse foto tentoonstelling „Wij mensen" („The family of men") in 1957, die honderdduizenden be langstellenden trok. Later zijn er nog ver scheidene incidentele foto-exposities ge weest, terwijl vorig jaar ook de wapen schouw der internationale fotojournalisten, „World Press Photo 1958", er een gastvrij onderdak vond. En nu is de heer Sandberg nog een stapje verder gegaan. Sinds februari van het vo rige jaar heeft hij, voorgelicht door een aantal prominente lichtbeeldkunstenaars, enkele honderden foto's aangekocht om daaruit een eigen collectie voor het Stede lijk Museum te vormen, die een represen- Advertentie Koninginneweg 6 Tel. 14024 Vijf maanden gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen wegens diefstal in vereniging geëist tegen een 37-jarige sloper en een 24-jarige los werkman, beiden uit Haarlem. Op 18 december zou de los werkman uit een niet afgesloten bestelauto op het Flora plein in Haarlem kleding hebben ont vreemd, waarna de sloper deze bij zijn zus ter zou hebben gebracht. Verdachten be weerden ter zitting, dat zij er niet op uit waren gegaan om te stelen, doch zij hadden gedronken en de wagen stond open. De president, mr. E. J. W. Top, herinnerde er aan, dat de sloper reeds zestien keer is veroordeeld en de los werkman vier keer. „Je reinste straatroof", was de opvatting van de officier van Justitie, die echter ook veronderstelde, dat de diefstal niet ge pleegd zou zijn, als de mannen niet ge dronken hadden. De raadsleden, mr. L. Ali Cohen en mr. G. J. H. de Leeuw, bepleitten een gecombi neerde straf en toezicht door het medisch consultatiebureau. Oneerlijk dienstmeisje Zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek, luidde de eis tegen een 18-jarig dienstmeisje uit Zaandam, gedetineerd in het Huis van Be waring in Amsterdam. In juni van dit jaar zou zij ten nadele van een arts in haar woonplaats bij wie zij in dienst was, een bankbiljet van honderd gulden hebben ont vreemd. Zij werd ontslagen en zou in okto ber van haar nieuwe werkgever bij ver scheidene gelegenheden uit een geldkistje biljetten van vijf en twintig en van tien, totaal 70, hebben gestolen. Het geld zou zij hebben gebruikt voor haar vakantie. De officier van Justitie noemde deze zeer jonge verdachte door en door oneerlijk, dom en oppervlakkig en hakend naar ver maak en opschik. Hij zei in toezicht geen heil te zien. Het meisje is reeds diverse keren met de kinderrechter in aanraking geweest. Mr. F. M. Oberman zei toch nog wel enig resultaat te verwachten van ont trekking aan het milieu thuis en onder toezichtstelling. Onder tranen beloofde het dienstmeisje in haar laatste woord beter schap. De rechtbank zal in beide zaken uit spraak doen op 29 januari om half tien. Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmorgen een 27-jarige Heemsteedse los arbeider, die op 25 oktober door een bo venraam in een woning aan de Nicolaas Beetslaan in Heemstede naar binnen klom an een sigarendoosje met geld, alsmede een geldkistje met bescheiden stal, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met af trek. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had tien maanden met aftrek geëist. Een 48-jarige los arbeider zonder vaste woon- of verblijfplaats, die onder andere in september en november 1957 diefstallen in woningen in IJmuiden pleegde, nadat hij zich met een valse sleutel toegang had verschaft, werd veroordeeld tot zes maan den met aftrek. De eis was een jaar gevan genisstraf met aftrek. tatief beeld zou geven van het werk dei- belangrijkste jonge Nederlandse fotografen sinds ongeveer 1950. Omstreeks die tijd zijn namelijk een aantal nieuwlichters naar voren gekomen, die de vaderlandse foto grafie nieuwe wegen gewezen hebben. Uit deze collectie is nu een expositie van ongeveer tweehonderd bromides samenge steld, die tot en met maandag in het mu seum te zien zijn. Vrijwel alle „jongeren" zijn daarin vertegenwoordigd. Men ziet de dynamische.„candids" uit de Parijse kroeg jes en uit donker Afrika, waaraan Ed van der Elsken zijn snelle roem te danken heeft, de geraffineerde groepsportretten van Paul Huf jr., fraaie balletfoto's van het duo Maria Austria en Henk Jonker, tere kinderkopjes van Ata Kando en Annelies Romein, en tal van anderen. Ook aan het werk van enkele ouderen, die voor en in de oorlogsjaren de „nieuwe richting" inge leid hebben, wordt aandacht besteed, on der andere met een serie Diaten uit de bezettingstijd van de in 1953 overleden „grootmeesteres" der reoortagefotografen Emmy Andriessen, van Carel Blazer, van Cok de Graaff en van de „Hongaarse Ne derlandse" Eva Besnvö. In dit prominente gezelschap heeft zelfs een amateur een plaatsje gekregen,' namelijk de Amster damse textielhandelaar H. H. Baudert, be kend als „de circusfotograaf". Deze bij wijze van experiment ongezette tentoon stelling zal gevolgd worden door vele an deren. Volgend jaar wil de heer Sandberg in het museum een eenmansshow van de bekende Zwitserse fotograaf Werner Bischof inrichten. In 1962 zal er een exoo- sitie van een Duitse „meester" komen, ter wijl er voor 1963 een eretentoonstelling, gewijd aan Emmv Andriessen oo het pro gramma staat. De heer Sandberg heeft voorts via ziin vriend en geestverwant Edward Steichen, de directeur van het Museum of Modern Art in New York en de geestelijke vader van .The family of men", contact opgenomen, met de wereld beroemde kleinbeeldfotograaf Henri Car- tier-Bresson, die in principe al toegezegd zou hebben, in 1962 naar Amsterdam te komen. De heer Sandberg verheelde ons niet. dat hij bij de verwezenlijking vari deze plannen od veel critiek gestuit is. Van vele zijden is hem namelijk verweten, dat hij de temnel der moderne kunst die het Stedelijk Museum is, zou hebben onthei ligd door er de fotografie hmnen te halen „als een paard van Troie". Hij is het daar. om de hierboven genoemde reden, echter geenszins mee eens. Ziin besluit, om od de met „Wij mensen" ingeslagen weg voort te gaan, staat vast. H. Croesen Een lokettiste van de girodienst op het postkantoor in Haarlem dreigt de dupe te worden van een vergissing bij haar werk. Op dinsdag 30 december kwam zij tot de ontstellende ontdekking, dat zij een kastekort van 990.had. Het onderzoek van de PTT leverde tot dusver geen re sultaat op en het meisje zal nu het ont brekende bedrag moeten aanzuiveren. Men vermoedt dat zij in de drukte aan het loket in plaats van een tientje een muntbiljet van duizend gulden heeft te ruggegeven. Mogelijk veronderstelt degene, die zich op deze voor de lokettiste kwade dag plotseling f 990.rijker zag worden, dat het meisje dit tekort niet behoeft te betalen. De betrokkene kan alsnog voor komen, dat de lokettiste de dupe wordt door het geld op de manier, die hem of haar het beste lijkt, terug te brengen of te laten brengen aan het postkantoor in Haarlem. Maandagavond zal in de Nieuwe Kerk aan het Nieuwe Kerksplein te Haarlem een grote evangelisatiebijeenkomst worden gehouden door het Interkerkelijk Evan gelisatiecomité Begijnhofkapel. Daarin spreekt de Haagse hervormde predikant ds. P. Lustigheid over het onderwerp „In de naam van Jezus, sta op!" Aan de bijeenkomst wordt medewerking verleend door John Buurman (zang), be geleid door Flip de Koning aan een elek tronisch orgel waarmee ook de samenzang ondersteund zal worden. Deze begint reeds om half acht. De deuren van de Nieuwe Kerk gaan open om zeven uur. De heer G. van der Horst in Haarlem heeft de gemeente Zandvoort voor de rechtbank in Haarlem gedagvaard voor vergoeding van 1711,14. De heer Van der Horst en zijn echtgenote zijn op 8 sep tember 1957 op de Noordboulevard-hoek Van Galenstraat het slachtoffer geworden van een ongeval, waarbij de bromfiets van de eerste werd aangereden. Hij stelt de hem het ongeluk zou zijn veroorzaakt door onvoldoende straatverlichting ter plaatse. De werkelijke oorzaak van het ongeval zou echter zijn het verblind worden door kop- lichten van een naderende auto. De gemeenteraad van Breda heeft woensdagmiddag tot directeur van het ge meentelijk vervoerbedrijf in deze plaats benoemd de heer L. W. van Geel uit Haar lem, hoofd van het bedrijfsbureau in de hoofdwerkplaats der Nederlandse Spoor wegen. De heer Van Geel heeft enige maanden geleden op de voordracht ge staan voor de benoeming van een direc teur der Haarlemse gemeentelijke rei nigingsdienst. In de huiskamer van een woning aan de Heemsteedse Dreef in Heemstede wordt de laatste hand gelegd aan een „supertanker", aan een schaalmodel dan wel te verstaan. Maar het is niet zomaar een verkleinde na bootsing van een olieschip. Honderdmaal zo klein als het origineel is de Western Gulf, thuishorend in Mon rovia aan de westkust van Afrika, op de „werf" van de 29-jarige Heemstedenaar A. Hagedoorn en de 26- jarige B. Beverwijk ge bouwd. Deze „werf" is een eenvoudige houten tafel, waarop allerlei materiaal en gereedschap verspreid liggen. Het bouwen van scheepsmodellen doen beide heren niet uitsluitend voor hun plezier. Het is hun broodwinning, maar de liefde voor hun vak spreekt uit de manier waarop zij hout en messing in hun vaardige vingers tot gewil lige materialen maakten. De „echte" Western Gulf liep twee jaar geleden op de werf van de N.D.S.M. in Amsterdam van stapel. Het is een tanker van 37.000 ton met een afstand van 212 meter tussen boeg en achtersteven. Het model is dus 2,12 meter lang. Wan neer men weet dat het uit niet minder dan ongeveer 20.000 losse onderdelen is opgebouwd dan krijgt men een indruk van de verfij ning van deze vorm van modelbouw.Het resultaat mag dan ook in alle opzich ten gezien worden. Met deze bedoeling is de minia tuur-tankboot trouwens ook gebouwd. De directie van de N.D.S.M. zal het model namelijk ten geschenke ge ven aan de Amerikaanse reder van de Western Gulf. Om er mee te pronken, denken wij zo. De heren Hagedoorn en Beverwijk hebben er ongeveer een maand of acht aan gewerkt. Het is niet hun eerste op dracht. Reeds eerder lever den zij „show-modellen" af, ondermeer een kopie van een sleepboot op schaal 1:50, van de 24.000 ton me tende tankboot „Astrid Naes" op schaal 1:100 en van een zandzuiger op schaal 1:50. Het laatste model trok vorig jaar in het Belgische paviljoen op de Wereldtentoonstelling in Brussel veel bewondering. De heer Hagendoorn ver telde ons iets over de wijze waarop zo'n scheepsmodel tot stand komt. „We krij gen van de opdrachtgever alle werktekeningen die ze op de werf ook gebruiken. Aan de hand daarvan ma ken we de romp, de dakken en bovenbouw zo nauwkeu rig mogelijk op schaal na. Voor de romp, die in z.g. stapelbouw wordt gevormd, gebruiken we mahoniehout. Dit hout is wel veel moei lijker dan andere soorten te bewerken, maar het grote voordeel is dat het zo goed als niet krimpt. De metalen onderdelen maken we hele maal zelf op de draaibank of gewoon met een ijzer figuurzaagje. Naast hout is messing het hoofdmate riaal. Het grootste gedeelte van de losse onderdelen wordt geschroefd of gesol deerd, Daardoor kunnen de modellen wel een stootje verdragen. Dat is wel nodig als ze,, zoals dikwijls ge beurt, over grote afstanden moeten worden vervoerd. Het hele model wordt in de oorspronkelijke kleuren ge spoten. Zo nu en dan neu zen we wat op het echte schip rond om te zien of we bepaalde belangrijke details niet over het hoofd hebben gezien." We kijken toe hoe de heer Beverwijk met een pincet een onder deeltje dat niet groter is dan een speldeknop op het dekhuis vastzet. Bewonde rend laten we onze blik ken dwalen over de brug, het middenschip met daar op de wirwar van leidingen en kranen, de laadmasten en het want. We voelen ons zo'n beetje als Gulliver on der de dwergen. Zaterdag moet het model klaar zijn. Dan hebben de heren Ha gedoorn en Beverwijk er een kleine tweeduizend uren aan gewerkt. In een vitrine van ruim 2% me ter lang zal dit kleinere tweelingbroertje van de Western Gulf straks zijn „maidentrip" over de At lantische Oceaan maken. Wij wensen hem een goede vaart en behouden aan komst ;n de „States". Dezer dagen is de Haarlemse gemeen telijke dienst van Openbare Werken be gonnen met rioleringswerken op het Sta tionsplein ter voorbereiding van de eerste faze van de reorganisatie van dat plan. Zoals bekend omvat deze eerste faze een herindeling van de plaats van de bus haltes van de N.Z.H. en een verplaatsing van de taxistandplaats, waardoor over het geheel genomen meer ruimte ontstaat. Men hoopte aanvankelijk, dat het grootste deel van deze eerste reorganisatiefaze vol tooid kon zijn, voordat het bloembollen seizoen begint, dus vóór de lent van dit jaar. Veel hangt daarbij echter af van de omstandigheid of er gedurende de maan den januari en maart doorgewerkt kan worden. Op het ogenblik is het zo, dat de nachtvorsten de grondwerken tijdelijk on mogelijk maken. Thans is echter een begin gemaakt met de rioleringswerken, die aan de andere werkzaamheden vooraf gaan. Doordat op de hoogte van de bushaltes van de stads- lijnen 1 en 3 het wegdek is opengebroken, zijn deze haltes tijdelijk ongeveer veertig meter naar het westen verplaatst, waar door zij ter hoogte van de taxistandplaats zijn gekomen. De taxistandplaats is ver plaatst naar een punt vóór het station, waar drie taxi's kunnen staan. Een andere wijziging van het Stations plein ontstaat als binnenkort begonnen wordt met de bouw van het verkeershuis van Haarlems Bloei. Als het werk hieraan vlot verloopt kan het nieuwe informatie centrum omstreeks de helft van dit jaar in gebruik worden genomen. Woensdag 28 januari zal prof. dr. W. Banning in het Frans Halsmuseum te Haarlem een voordracht houden voor de leden van de Volksuniversiteit onder de titel „Industrialisatie, sociaal-ethisch be zien". Deze lezing is bedoeld als een aan vulling op de inleiding over „Technische en economische aspecten in de industria lisatie", die ir. W. Bakker van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden woensdag 21 januari zal houden. De directeur van het Residentie Orkest, de heer W. F. Brederode. is door de presi- sident van de Franse ministerraad benoem;i tot „Chevalier dans l'ordre des palmes academiques". De heer Brederode ontvangt deze onderscheiding voor zijn verdiensten vr >r het muziekleven. Advertentie AMSTERDAM De handel in aandelen Kon. Olie ver toonde een levendig karakter. In deze hoek stond de arbitrage druk te handelen; Dit bleek hoofdzakelijk voor Parijse rekening te zijn. Van die zijde worden de aandelen Kon. Olie afgestoten, mede in verband met de onzekerheden, die zich de laatste tijd in het Nabije Oosten en Venezuela hebben voorgedaan en waar de Koninklijke Shell Groep grote belangen heeft. Parijs geeft er op dit moment de voorkeur aan de gel den te beleggen in de eigen (Sahara) olie aandelen. De slotkoersen uit Wallstreet waren teleurstellend, vooral voor die van de oliewaarden. Dit werkte de flauwe ten dentie voor het oliefonds op het Damrak in de hand. De aandelen openden op f 172,30 tegenover de vorige slotprijs 176,60. In het verdere beursverloop trok de markt hier 'n paar dubbeltjes aan. De aandelen bleven ruim 2 gulden onder pariteit Amerika. Vroeger werden de in ternationale waarden door de tendentie van de aandelen Kon. Olie veelal meege nomen, maar nu liggen de kaarten anders. Wel had de markt geringe liquidaties van speculatieve posities van de beroepshandel te verwerken, alsmede licht aanbod van ongeduldige houders, maar alles bij elkaar werd dit aanbod zeer goed opgevangen. Hiermede toonde de beurs de goede onder toon van de marktconstellatie. De affaire in Philips verliep normaal en de koers trok aan van 481 tot 484 door steun van Amerikaanse zijde. De vorige slotkoers was 487. Unilever schommelde rond de 434, min 4 punten. AKU zakte na de opening wat in maar kon zich spoedig herstellen en bleef slechts fractioneel onder de vorige slotprijs. KLM werd onveranderd gead viseerd. De scheepvaarten konden zich heel goed handhaven; de omzetten waren echter minimaal. Van de leidende cultures vol trok zich in Deli, na een opening op 137.50, een zeer vaste stemming op spe culatieve aankopen. De koers liep op tot 139.50 tegen een vorige slotkoers van 137.70. Staatsfondsen waren over vrijwel de gehele linie vast, op geruchten over een spoedig te verwachten discontoverlaging. Aandelen Union Rijwielenfabriek werden een paar punten hoger geadviseerd op het voorgestelde dividend van 10 percent (on veranderd). Prolongatie 3% percent. (ANP) NEW YORK De beurs sloot stijgend, terwijl de tikkers ten achter bleven bij de transacties. Over het geheel genomen was het koersverloop onregelmatig. De sterke weerstand tij dens de afgelopen drie beursdagen tegen de druk van winstnemingen stimuleerde hausse-transacties. Het industriegemiddel de kwam van 590,70 op 591,64; dat voor spoorwegen van 163,45 op 164,63 en dat voor openbare nutsbedrijven van 91,58 op 92,11. Het industriegemiddelde was op laag ste dagwaarde min twee punten, maar kreeg later goede steun. Du Pont liep een verlies van 2 dollar in op berichten over goede vierde-kwartaalcijfers 1958 Ameri can Telephone, ook aanvankelijk min twee dollar, kreeg later goede steun. Er was vraag naar gespecialiseerde staalbedrijven. Shell bracht de oliesector hoger. American Motors steeg meer dan 3 dollar. De elektro nische fondsen volgden de stijging in R.C.A. Zenith kreeg steun na een daling van 4 dollar. De stijging ter beurze zette in na de verklaring van president Eisenhower dat een belastingverlaging mogelijk is als het prijsniveau gehandhaafd kan worden. De aandelenomzet steeg van 3.790.000 tot 4.090.000. Van de 1271 verhandelde fondsen sloten er 612 hoger en 419 lager. (UPI) Vandaag is de heer D. H. Suerink, direc teur van de Haarlemse gemeentelijke dienst van Sociale Zaken, veertig jaar in ge meentedienst. De heer Suerink is op 4 no vember 1893 geboren en heeft dus thans de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Er is reeds een oproep voor een directeur van Sociale Zaken verschenen. Zodra de nieuwe directeur zal zijn benoemd, zal de heer Suerink met pensioen gaan. De jubilerende directeur van Sociale Zaken begon zijn loopbaan in de toen malige gemeente Schoten, waar hij op 15 januari 1919 als boekhouder bij het Bur gerlijk Armbestuur in dienst trad. Bij de annexatie van Schoten door Haarlem op 1 mei 1927 werd de heer Suerink aanvan kelijk op wachtgeld gesteld, totdat hij op 1 september 1931 als commies bij de Haar lemse gemeentelijke dienst van Sociale Zaken werd benoemd. Op 1 januari 1939 volgde zijn benoeming tot hoofdcommies en met ingang van 16 oktober 1946 werd hij directeur van de dienst. Uit hoofde van zijn functie is de heer Suerink lid van tal van commissies en besturen. Donderdagmiddag 29 januari om vier uur zal de jubilerende directeur recipiëren in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis. De hervormde gemeente Spaarndam heeft thans tien jaar lang Open-Deur-Werk verricht in Haarlem-Noord. Behalve de re gelmatige verspreiding van het blad „De Open Deur" verzorgde zij bijzondere dien sten, film- en contactavonden met de le zers, uitzending van huismoeders naar va kantiekampen en concerten in de Sions- kerk door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Geregeld zijn er ook huis bezoekers (sters) op pad. De hervormde gemeente begon het Open-Deur-Werk met de verspreiding van vijftig nummers van het blad. Thans ligt het aantal boven de vijfhondei'd en men wil dit werk nog aan zienlijk uitbreiden. In een bijzondere dienst op 18 januar 's avonds om zeven uur in de Sionskerk in Haarlem-Noord zal men dit tienjarig be staan vieren. Ds. J. Kroon uit Haarlem en de voordrachtkunstenaar Coos van Hobo ken uit Amsterdam zullen een inleiding houden. De heer A. Moorhog bespeelt het orgel. Woensdagavond zijn de nederlaagwed strijden cm de „JOCO-Beker" door de B.C „Hof van Holland" voortgezet met de ont moeting tegen de B.V. „Scheiwijk". Bever wijk, welke wedstrijd in remise eindigde Het resultaat was als volgt: Nieuws in het kort Baars 70 70 24 14 2.91 2 Brethouwer 70 68 24 14 2.83 0 De. Groot 80 74 39 11 1.80 0 Schram 70 70 39 10 1.79 2 40 28 35 6 0.80 0 Berghuis 50 50 35 10 1.42 2 Van Osch 85 85 30 10 2.83 2 Spindelaar 90 88 30 20 2.93 0 Nobels 250 250 40 39 6.25 2 Geerling 250 205 40 26 5.12 0 Dinsdagavond komt de B.V. „T.O.P op bezoek bij „Hof van Holland". Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3 %°/o Nederl. '47 92 92% 3 °/o Nedl. 1962/64 96 96-/ifi Woningbouw 6 °/o 110 110 Pr. A'dam '56 I.. 87 Pr. A'dam '56 "I. 97% Pr. A'dam '56 III 98% Pr. R'dam '52 I.. 93% Pr. R'dam '52 II. 94% Pr. R'dam '57.... 109 A.K U 279% 283 Calvé Delft 417 420 Van Gelder Zonen 218 216 K. N. Hoogovens. 336% 337 Nederl. Ford 230 225 N. Kabelfabriek. 314 315 gew.Philips Gloeil. 481 491% Pref.PhilipsGloeil. 202 Unilever 435% 440 Wilton Fyenoord. 204 203 Werf Gusto 150 150 Dordtsche Petrol. 687 700 Kon. Petroleum.. ƒ172,70 f 175,50 Billiton 183% 183 A'dam Rubber 88% 89% K.L.M 110,40 f 110,30 Holl. Amer. Lijn. 160 160 K.N.S.M 162 160 N. Scheepv. Unie 137% 138 v. Nievelt Goudr. 131 130 Phs. v. Ommeren 242% 242 H.V.A 141% 140% Delimaatschappij 141- f 141, Amsterd. Bank.. 265 265 Nat. Handelsbank 145 146 Ned. Handel Mij. 199% Rotterd. Bank.... 230 230 Twentsche Bank.. 200 Anaconda Copper 66% 66% Bethlehem Steel 51% 51% U.S. Steel.. 96 96 General Motors- 49% 49% Shell Union 82 84 24% 24% Waterleiding op begraafplaats. Men is thans bezig met de aanleg van een wa terleiding op het nieuwe gedeelte van de algemene begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal. Het gemeentebestuur heeft reeds geruime tijd de noodzakelijk heid hiervan overwogen. Culturele Kring. De Culturele Kring in Bennebroek houdt dinsdagavond in „Oud Berg en Dal" de vijfde bijeenkomst in dit seizoen. De heer H. M. Ris spreekt over de K.L.M. en zal daarbij enige films vertonen. Geen spreekuur. De burgemeester van Zandvoort is verhinderd op woensdag 21 januari zijn wekelijkse spreekuur te houden. Zoeklicht-conferentie. Op de confe rentie van „Het Zoeklicht" op 27, 28 en 29 januari in de Zuiderkapel in de Zuider straat in Haarlem zullen de heren Jb. Klein ITaneveld, evangelist en de heer Chr. A. van Duuren spreken over „Wat brengt de toekomst voor de kerk, Israel, de we reld en voor uzelf?". De samenkomsten beginnen 's avond om acht uur. Hoogheemraadschap. Tot hoofdin geland-plaatsvervanger van het Hoog heemraadschap van Rijnland is benoemd mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van Haarlemmermeer. Vanmorgen heeft buslijn 11 van de NZH van het Rijklof van Goensplein in Haar lem naar het station Heemstede-Aerden- hout voor het eerst gereden. De chef van de vervoersdienst van de NZH, de heer Th. Hetem, was bij het vertrek van één der eerste bussen vanmorgen aanwezig. Gisteren zijn reeds de haltepaaltjes van de nieuwe lijn aangebracht en vanmorgen werden de paaltjes van de opgeheven buslijn 9 (van station Heemstede-Aerden- hout naar Bloemendaal) verwijderd. Dit kon niet eerder gebeuren omdat lijn 9 tot gisteravond laat nog reed. Daarom stonden vanmorgen nog ver scheidene passagiers tevergeefs op lijn 9 te wachten. Die zijn toen maar meegeno men door de bussen van lijn 11. Ten gerieve van de lezers laten wij nog eens de route van de nieuwe lijn volgen, alsmede de vertrektijden van de eind punten. Van het station Heemstede-Aerdenhout komende wordt via de volgende haltes ge reden: Rijnegomlaan, Spiegelenburghlaan. Distellaan, Bellamylaan, Juliana van Stolberglaan, Karei Doormanaan, Slan- genkruidlaan/Parnassiakade, Lorentzkade/ Theemsplein, Lorentzkade/Gibraltarstraat, Lorentzkade/Vlaamseweg, Westergracht/ Kwakel, Leidsevaart/Schouwburg, Leidse- vaart/Krelagehuis. Nassaulaan'Postkan- toor. Parklaan, Station Haarlem, Staten Bolwerk, Verspronckweg, Brederodestraat, Kleverparkweg. Van Riebeecklaan, Rijk lof van GoensDlein. Van station Heemstede-Aerdenhout ver trekt de eerste bus om 6.51 (des zondags om 7.51 uur) en vervolgens om het kwartier tot 0.06 uur. Daarna gaat er om 0.21 uur nog een bus tot station Haarlem. Van het Rijklof van Goensplein gaat de eerste bus om 6.58 uur (zondags om 8.13 uur) daarna om het kwartier tot 23.43 uur. Daarna nog om 23.58 en 0.13 uur tot station Haarlem. De directeur van het circuit van Zand voort heeft de wedstrijddata in seizoen 1959 bekend gemaakt. Deze luiden als volgt: 30 maart Autosprints RAC West, 12 april: trainingsdag motorrenners KNMV, 18 en 19 april: coureurscursus Ne derlandse autorensportvereniging (NAV), 26 april: trainingsdag motorrenners KNMV, 30 april: eindraces Tulpenrally, 1 mei: snelheidsproeven automobielclub Scaldis, 10 mei: internationale motor- en zijspanraces KNMV, 18 mei: nationale sportwagenraces NAV, 31 mei: Grote Prijs van Nederland voor race-auto's KNAC, 7 juni: amateurkampioenschappen wielrennen KNWU, 14 juni: motocross Zandvoort, georganiseerd door de motor club Zandvoort op het binnen-duincircuit, 28 juni sterrendag RAC West, 12 juli: Prix Benelux, (Belgische MG car-club), 26 juli: wielrennen kampioenschap profs, KNWU, 2 augustus Nationale sportwagen- en ju nioren-motorraces, (KNAC en KNMV), 15 en 16 augustus: wereldkampioenschappen wielrennen op de weg, UCI en KNWU, 6 september: autosprints RAC West, 13 sep tember: sterrendag KNMV, 27 september: estafetteraces NAV, 11 oktober: traditie- rit IV (Historische automobielen) PAC. De mogelijkheid bestaat, dat in dit wed strijdprogramma nog enkele data gewij zigd zullen worden. Het bezoek aan het circuit bedroeg in 1958 rond 6.000 auto's en 1100 motoren. Met het oog op de wereldkampioen schappen wielrennen op 15 en 16 augustus wordt het overkappen van een deel van de stenen tribune overwogen, alsmede het aanbrengen van een hoge en sterke bui tenterrein-afzetting aan de westzijde van het circuitterrein.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9