Fa. H. J. Drayer houtribo Aantal inwoners is weer twintigduizend gepasseerd Charmant tulpenkoninginnetje opent Haarlemse Winterflora DE TERUGKEER VAN „NINA" bij de Nederlandse Comedie „Middenstanders dienen tot activiteit te komen JAARVERSLAG VAN OPENBARE WERKEN HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 BLOEMENWEELDE IN KR ELAG EHUIS Flamingo's weer terug naar Blij dorp Besmettingsgevaar van Jan Gijzenvaart Raadsleden dringen aan op afdoende maatregelen Chr. Besturenbond afd. Hillegom doe het zelf GEMEENTERAAD BLOEMEND AAL Secretaris A. J. A„ Janssen benoemd tot burgemeester van Ursem (N.H.) Architect A. H. v. Leeuwen te Haarlem overleden UIT STAD EN STREEK Kerkelijk Nieuws Machinist zwaar mishandeld f 75 boete voor matrozen In Brazilië stierven 400 kinderen aan dysenterie Randolph Churchill Lagerhuiskandidaat VRIJDAG 16 JANUARI 1959 De charmante tulpenkoningin Leni Quant, studente in Leiden, heeft van morgen in het Haarlemse Krelagehuis de Winterflora geopend. Zij vertelde wat over haar belevenissen tijdens haar in het najaar gehouden tournee door de Verenigde Staten en Canada. Dit keer dus geen in het zwart gestoken belang rijke heer om de openingsplechtigheid 'tc verrichten, maai- een bekoorlijk meisje, dat met een lieve glimlach de Amerika nen heeft aangespoord meer Nederland se bloembollen >te kopen. Na deze nu eenmaal onontbeerlijke ope ningsceremonie gingen de poorten voor het publiek open. Op 25 januari zal de ten toonstelling 's avonds worden gesloten.' Als de bezoeker van deze Winterflora het tentoonstellingsgebouw betreedt, waait hem de heerlijke geur van fresia's tege moet. In de hall ziet men het werk van enige jonge binders. De fresia's voeren hier de boventoon: grote tuilen van deze fijne bloemen in zachte kleuren, in een uitstekend arrangement. Honderden tulpen, narcissen, hyacinten en nog vele andere bloemen doen alle her inneringen aan koude en vorst vergeten. Zij toveren de lente te voorschijn en zou men zich de verbouwde fabriek, die het Krelagehuis is, wegdenken, dan waant men zich in de Keukenhof. Het middenvak van de tentoonstelling is vlak gehouden. Enkele perken hyacinten, tulpen en hees ters breken het groen van het overigens kale gras. In het midden ligt een vijver. De ontwerper, de heer C. Geerlings uit Heemstede, heeft het geheel in strakke lijn uitgevoerd. De perken zijn grotendeels langs de wanden aangelegd, die schuil gaan achter het groen van dennen. Daar legen steken de honderden bloemen in vele variëteiten en kleuren zich af. De gele heester forsytia vormt, een mooie de coratie met felgekleurde tulpen. Minuscule krokusjes komen bijna niet boven de grond uit en staan wat iel naast forse tulpen met vuurrode; bleekwitte of kanariegele koppen. Een prachtige indruk maakt de achter wand van de zaal, waar Cock Veldhuys uit Hillegom een uitstekend arrangement van éèn groot aantal amaryllissen heeft gemaakt. Staaltjes van vakwanschap De tulpen zijn op deze binnententoon- stelling in de meerderheid. Hier en daar ziet men een groep narcissen, sommige scherp geel, andere zacht crème. In an dere perken pronken de hyacinten. De kwaliteit van de inzendingen is over het algemeen uitstekend. Men moet des t,e meer bewondering voor de prestaties van de kwekers hebben, omdat deze expositie in een voor broeiers zeer moeilijke periode wordt gehouden. In vroegere jaren ge lukte het bijna niet in de tweede helft van januari met zulke uitstekende bloe men voor de dag te komen. Behalve bloeiende bollen zijn er nog veel meer bloemen te bewonderen. Geu rende fresia's, decoratieve heesters en verschillende exemplaren van het bijgoed. Al die honderden bloemen vormen een kleurrijk geheel en dwingen bewondering Op de grote Winterflora in het Haar lemse Krelagehuis, waar blóemenkwe- kers prachtige staaltjes van vakman schap laten zien, ligt in het midden een grote vijver. Vanmorgen nog stonden drie flamingo's in alle rust in het water van de vijver. Aanvankelijk zag hel er naar uit, dat zij zich niets aantrokken van alle bedrijvigheid op de tentoon stelling. Plotseling werden zij echter onrustig. Zij stapten uit het water en gingen zich te goed doen aan tulpen en hyacinten. Na dit ontbijt waren zij niet meer in het water te houden, maar gingen zij op stap tussen de bloemetjes. Nu is de vijver leeg. De flamingo's heb ben even een kijkje op de Winterflora mogen nemen en zijn weer naar huis, het Rotterdamse Blijdorp. Tulpenkoningin Leni Quant tussen de bloemen op de Winterflora. af voor het hier tentoongespreide vak manschap. Toch zal niet ieder vol lof zijn voor de wijze, waarop de expositie is aangelegd. Voor velen zal het middenvak te kaal zijn Ook over de kleurencombinaties zal wel verschil van mening bestaan: op sommige plaatsen is onvoldoende met contrasterende kleuren gewerkt, zodat deze elkaar soms hinderen. Leni Quant vond het bijzonder plezie rig de tentoonstelling te openen. Zij deed dit ondermeer in aanwezigheid van de landbouwattaché van de Verenigde Staten, enige burgemeesters en vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur van-Haar lem. Uitvoerig deed zij op plezierige wijze verslag van haar reis door de Verenigde Staten en Canada. Zij vertelde over haar optreden voor de televisie, haar ontmoe tingen met beroemdheden, gouverneurs burgemeesters enz. Overal gaf zij de raad- ..Het is nu tijd om bollen te planten". „De Nederlandse bollenexporteurs moeten in Amerika niet alleen concurreren tegen andere bloemenkwekers, maar tegen de producenten van allerlei ander artikelen". De voorzitter van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur. jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. had een welkomstwoord gesnroken. Na de onening maakten de ge nodigden een rondgang over de tentoon stelling. Advertentie BOOMKWFKFPI3 „KNAPENBURG" Herenweg 103 B Heemstede Tel.56501,'savonds 54161 Op de Winterflora ziet u alléén onze bomen, coniferen, bloeiende en groen blijvende heesters De Haarlemse raadsleden mevrouw T. Kerkhoff-Pet en J. Prikkel (beide Arb.) hebben aan B. cn W. van Haarlem schrif telijk vragen gesteld over het besmet tingsgevaar van de Jan Gijzenvaart. Zij herinneren aan een recent geval, waar bij een kleine jongen een gevaarlijke be smetting heeft gekregen, doordat hij in het water van de Jan Gijzenvaart was ge vallen. De boidc raadsleden vragen het college of dit maatregelen overweegt om het be smettingsgevaar te bestrijden. Zij dringen aan op beperking van het gevaar door bij voorbeeld het aanbrengen van afrasterin gen op de voetbrug en op andere plaat sen, waar de jeugd gemakkelijk te water kan raken, voor het geval doeltreffende maatregelen niet spoedig genoeg genomen zouden kunnen worden. Zaterdagavond 17 januari houdt de Christelijke Besturenbond afd. Hillegom, in de zaal van hotel „Flora" een propa- ganda-avond. De heer C. v. d. Stelt zal spreken over „Kapitaal en Arbeid". De christelijke amateurtoneelvereniging „Overschie '49" zal voorts het stuk „Verloren dorp" op voeren. Do bijeenkomst begint om half acht. Advertentie en laat u eens de mogelijkheden zien van Acoustische Tegels voor plafonds, wandjes, studeerkamers en overal waar u geluiddempend en warmte-isolerend mate riaal wilt toepassen. Ge perforeerd en met groe- de pasklaar specialist" JULIANAPARK 44 - TEL. 55530 De Nederlandse Comedie heeft gister avond in Amsterdam de première gege ven van het blijspel „Nina" van André Roussin, een in korte tijd zeer populair geworden Franse schrijver met een voor keur voor kleine bezettingen en pikante situaties. Als „Nina" niet een reeks nieu we, onverwachte variaties op het oeroude thema der driehoeksverhouding behelsde, zou men het kunnen vergelijken met een magisch vierkant uit de raadselrubriek, waarin zowel horizontaal als vertikaal de zelfde woorden moeten worden ingevuld. Maar niemand kan deze psychologische puzzel oplossen, zelfs de auteur niet, om dat er in dit louter op intelligentie geba seerde verzinsel —hoe handig ook ge construeerd één beslissende factor ont breekt: het gewoon-menselijke gevoel. Dientengevolge kan men om dit overwe- De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, heeft donderdag in zijn nieuwjaarsrede in de vergadering van de gemeenteraad meegedeeld, dat het aantal inwoners de twintigduizend weer is gepasseerd. Op 1 januari 1958 bedroeg het aantal 19.844 en op 31 december 20.063. Spreker zeide dat de gemeente niet streeft naar een uitbreiding van het aantal inwoners, want zij heeft een andere taak. De gemeente heeft geen gelegenheid grote uitbreidingsplannen uit te voeren. Aan de andere kant dient voorkomen te worden, dat de gemeente een te groot aantal dames en heren in bejaarden- en verpleeghuizen opneemt. De gemiddelde leeftijd der bewoners in Bloemendaal ligt ver boven die in het land. Getracht moet worden jonge Bloemendalers in de gelegenheid te stellen een gezin te vormen en daarvoor huizen beschikbaar te stellen. Wat de bejaardencentra betreft is de grens reeds be reikt en er zijn nog twee aanvragen in behandeling. Bloemendaal heeft, aldus de burgemees ter, een eigen karakter, niet alleen voor het land, maar ook voor Zuid-Kennemer- land. Men moet blijven streven de ge meente te verfraaien. Spreker heeft kort geleden in het gemeentearchief nog eens foto's uit de afgelopen dertig jaar gezien en hem is gebleken dat in die periode in de gemeente veel verbeterd is. Het bomenbezit is zeer fraai, maar toch dient er naar gestreefd te worden de bo men steeds te vervangen. In het oude deel van Bloemendaal is anderhalf percent ver ouderd en in het nieuwe een percent.. Re gelmatig dient de gemeente oude bomen te vervangen en de inwoners behoren daar in in eigen omgeving aandacht aan te besteden. Sprekende over de veiligheid op de weg deelde de burgemeester mee, dat het aan tal ongelukken is toegenomen van 316 tot 368; daarbij waren 3 (in 1957 1) met do delijke, afloop, Vele slachtoffers waren be jaarden en bestuurders van bromfietsen. De jeugd treedt in het verkeer; 'bêfêr 'op'1 dan bejaarden, was de conclusie van de burgemeester. Gezorgd dient te worden dat het uitzicht op hoeken goed is en daar om heeft de gemeente geageerd tegen het plan van de Westelijke Randweg in Over- veen. Ook is het van belang in de gemeen te over te gaan tot aanleg van wegen voor bromfietsen. Wensen Het gemeentebestuur heeft plannen in de toekomst, een hulpsecretarie in Vogelen zang te vestigen en op het verlanglijstje staan de stichting van een kunstnijver heidsschool, van een jeugdbibliotheek en van centrale autoboxen. Voor deze plannen zijn op het ogenblik geen middelen be schikbaar en ook is de lijd er voor nog niet rijp. Middenstand Sprekende over de middenstand in Bloe mendaal zeide de burgemeester, dat ver jonging en vernieuwing noodzakelijk is. De goede niet te na gesproken is spreker van mening, dat de middenstanders na de oorlog ten achter zijn gebleven. Het zou gunstig zijn als winkclstraatverenigingen gesticht worden, om tot activiteiten te ko men. Men mag niet vergeten dat zich eco nomische verschuivingen voordoen, waar mee de Bloemendalers ook rekening moe ten houden. Het gemeentebestuur is bereid medewerking te verlenen. De burgemeester betreurde het dat de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeenten nog niet bekend is, waardoor het moeilijk is plannen op te stellen. Be gin april zal de begroting van Bloemen daal behandeld worden. De heer F i j e n (K.V.P.) beantwoordde als oudste raadslid de toespraak van de burgemeester. Toegangsprijzen Elswout Bij de bespreking van de toegangsprij zen voor het landgoed Elswout te Over- veen gaven mr. Povel (K.V.P.) en ir. Tir ion (V.V.D.) in overweging het be stuur der stichting „Elswout" mee te de len, dat er voor kinderen een lagere toe gangsprijs dan vijftig cent geheven dient te worden en mr. Vliegen (Arbeid) ver zocht te bevorderen, dat de toegangsprijs lager wordt dan vijftig cent. Mevrouw Fahrenfor t-M e u f f e 1 s (V.V.D.) vroeg houders van jaarkaarten in de gelegenheid te stellen hun hond aan de lijn mee te nemen. Mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) was van mening, dat het bestuur van de stichting de toegangsprijs niet te laag heeft willen stellen, om eerst de ont wikkeling na te gaan. Het is veel moeilij ker later de prijs te verhogen. Wethouder mr. Wildt Meyboom (V.V.D.) deelde mee, dat het bestuur een proef wil nemen met de toegangsprijzen en dat men Elswout niet mag vergelijken met de Kennemei duinen en de Amster damse Waterleiding. Elswout is zeer kwetsbaar en de controle kan niet groot zijn wegens gebrek aan personeel. Men is bang honden toe te laten; aan de in gang zijn de dieren aan de lijn en daarna zou men ze los kunnen laten. De suggesties zullen aan het bestuur worden meegedeeld. Sportvelden De vergadering besloot een krediet be schikbaar te stellen voor de aanleg van vier sportvelden in „Mariënweide" te Aer- denhout. Het werk zal zo mogelijk reeds te beginnen in februari door de Gront- maatschappij worden uitgevoerd en het rijk verleent een subsidie. Bij de bespreking werd gevraagd of het mogelijk is tennisbanen aan te leggen. Wethouder mr. Wildt Meyboom, die onder meer ook de sportzaken beheert, deelde mee, dat er in de gemeente grote behoefte aan tennisbanen bestaat en ge tracht zal worden in de toekomst een aan tal aan te leggen. Nadat in besloten zitting was gesproken over het voorstel van B. en W. inzake de verkoop van een aantal gemeentewoningen aan de Recifelaan te Overveen aan de be woners werd het voorstel later van de agenda afgevoerd. Het zojuist verschenen jaai verslag gend vrolijke stuk, ofschoon het rijk is aan geestige en verrassende vondsten, nooit eens echt hartelijk lachen, evenmin als men er iets anders van overhoudt dan een vage herinnering aan doorgaans amusan te dialogen. Hoe dit ook zij, het stuk bevat een uiterst dankbare rol voor Mary Dresselhuys, die het ook pasklaar vertaalde. Zij speelt de ondefinieerbare titelheldin zo briljant, dat men totaal vergeet dat zij in wezen niet het meest geschikte type is voor de uit beelding van een vrouw, die men onder andere omstandigheden fataal zou noe men. Dit komt ook door een zekere accent verschuiving. Thans vertolkt zij een Fran chise in een Engels milieu, maar ver moedelijk was er oorspronkelijk sprake van een Russische in een Franse omge ving. Aan haar is het voorts te danken, dat in het derde bedrijf het niveau van de vaudeville verlaten wordt en plotseling, als bij toverslag, de melancholieke onder toon doorbreekt, die het grondmotief naar boven brengt: men blijft gedoemd tot eenzaamheid. Mary Dresselhuys maakt het succes echter geenszins alleen, want naast haar moet onmiddellijk Henk Rigters wor den genoemd, die een prachtige karikatuur van een dwaze echtgenoot, lachwekkend door al zijn kwaaltjes en zijn kortzichtige dromen, met een sterke komische allure stelt tegenover de vooral aanvankelijk wat effen minnaar, die Guus Oster tot alter ego had. Misschien hebben trouwe schouwburg bezoekers bij het vernemen van de titel „Nina" een denkrimpel voelen opkomen, symptoom van de dubbele vraag: „Dat blijspel ken ik. maar hoe was het ook weer?" En inderdaad: het bovenstaande schreef ik vrijwel letterlijk (vrijwel, want de spelling is intussen gewijzigd) op de eerste september van het jaar 1950, toen het gezelschap der van „Comedia" afge scheidenen zich onder leiding van het triumviraat Johan de Meester, Guus Os- ter en Han Bentz van den Berg als „To neelgroep Nederlandse Comedia" aan het publiek had voorgesteld. Wij waren giste ren in de Amsterdamse Stadsschouwburg dus eigenlijk getuige van een reprise, te meer omdat de bezetting der hoofdrollen dezelfde is gebleven. Dat mijn waardering van hun prestaties onverminderd, zelfs vermeerderd van kracht is, zal naar ik hoop als een sterk compliment wor den uitgelegd. Het is nog even onmogelijk en zinloos als honderd maanden geleden om een na vertelling te leveren van de intrige, die begint met de komst van de ordelievende ambtenaar, die de gefortuneerde verlei der van zijn vrouw wil vermoorden en in plaats van een briesende Don Juan een vermoeide Hamlet aantreft. De verruk kelijk meeslepende irrationele logica van de titelheldin heeft van Mary Dresselhuys maar misschien is de klank in de her innering tezeer vervaagd een iets pi kanter sentimenteel aroma gekregen. Henk Rigters zag terecht zijn prachtige verhaal van een denkbeeldige verovering met een open doekje beloond. Van de mat heid, waarvan ik Guus Oster destijds be schuldigde, was niets te merken. Pierre over 1957 van de Haarlemse .dienst, y:<m. -Myin en -een met beheersing onstuimige GnnnK-irn TMe- srè\rw H nl n/Si~c*t mr«r*r 'r* 7 n ii i Openbare Werken is 'voor het ".éérst dan een dor overzicht van de jaarlijkse activiteiten van het bedrijf geworden. Het boekje is in een fleurig jasje gestoken en bevat een aantal mooie foto's en teke ningen, die een beeld geven van enige tot stand gekomen werken. Een paar dui delijke lijstjes completeren, mét een be knopt jaaroverzicht, het in bescheiden omvang gehouden werkje. Het verslag is verdeeld in een aantal hoofdstukjes, waarvan wij noemen: be heer en organisatie, uitvoering van wer ken, voltooide werken, stadsontwikkeling en monumentenzorg. Door de fraaie uit voering heeft het boekje ongetwijfeld aan leesbaarheid gewonnen en wij hebben dan ook maar één bezwaar: waarom moet het zo laat verschijnen? Misschien zou hier mee met de volgende uitgave rekening kunnen worden gehouden. Haarlem m er li ede en Spaarnwoude Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 februari a.s. benoemd tot burgemeester van Ursem (N.H.) de beer A. J. A. Janssen, thans gemeentesecretaris van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. A. J. A. Janssen De heer Janssen is op 27 september 1927 in Venray in Limburg geboren, hij is dus 31 jaar. Na het Triniteitslyceum in Haar lem te hebben bezocht trad hij in 1946 als klerk in dienst bij de gemeente-secretarie voltooide hij zijn studies in de gemeente administratie, gemeente-financiën en be haalde hij de acte Staatsinrichting M. O. Na de vervulling van zijn militaire dienst plicht was de heer Janssen tot 1953 werk zaam als eerste ambtenaar ter gemeente secretarie van Heino (Overijsel) en ver volgens als commies eerste klasse op het raadhuis van Gemert bij Helmond. Op 1 mei 1956 werd hij geïnstalleerd als secre taris van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De heer Janssen is lid van de Katholieke Volkspartij. Het ligt in het voornemen dat de nieuw benoemde burgemeester tevens de functie zal vervullen van gemeentesecretaris van Ursem. Ger Sinit vervullen thans, de kleine bijrol len. Na de „Gijsbreght" betekende deze leu ke voorstelling de tweede toneelmanifes tatie van de in actieve dienst teruggekeer de Johan de Meester, die zijn reputatie van geraffineerde vakman in het operetteach tige genre geenszins beschaamde inte gendeel, ik heb van zijn arrangement ten zeerste genoten. Minder voldoening schonk zijn decor. Terecht heeft hij gezocht naar felle kleuren, maar helaas doet het samen stel vooral aan reclametechniek denken. Een toelichting in het programma ont breekt ditkeer. Destijds schreef de spellei der onder meer, dat Roussin het mensdom graag in zijn hemd zet, waartegenover ik het bezwaar lanceerde dat men door het frivolitéwerk van de hemden de mens niet meer ziet. Maar ach, de mannen bedekken de naaktheid van hun zwakheden en on deugden met fraaie kamerjassen en Dick Holthaus heeft ervoor gezorgd dat Mary Dresselhuys vooral na de pauze met ge distingeerde zwier gekleed gaat. David Koning Op vijfenzestigjarige leeftijd is te Haar lem overleden de heer A. H. van Leeuwen architect B. N. A„ gewoond hebbend te Zandvoort, die adviseur van het ministe rie van Wederopbouw is geweest inzake het berekenen van de bijdrage in de oor logsschade. De heer Van Leeuwen is op 16 november 1893 te 's Gravenhage geboren en na al daar de Academie voor beeldende kunsten te hebben bezocht werd hij in 1915 teke naar bij architect Brinkman te Rotterdam en later bij architect v. d. Kloot Meyboom te 's Gravenhage. Vervolgens was de heer Van Leeu wen technisch ambtenaar bij Gemeente werken en leraar bij het gemeentelijk nij verheidsonderwijs in de residentie. ïn 1925 vestigde de heer Van Leeuwen zich als ar chitect en hij was onder meer technisch leider en architect van de Wereldjambo ree 1937 te Vogelenzang. Na de bevrijding heeft de heer Van Leeuwen zich in het bijzonder bezig gehou den met. oorlogsschade en was hij als zo danig als adviseur werkzaam bij de mi nisteries van wederopbouw en financiën. In en in de omgeving van Den Haag bouwde hij driehonderd villa's en verder een modemagazijn aan de Grote Markt straat, hoek Spui en het tentoonstellingsge bouw met restaurant en overdekte kunst ijsbaan op Houlrust in 's Gravenhage. Ook bouwde hij in Zandvoort en Eindhoven. In 1937 publiceerde de heer Van Leeuwen met ir. H. Sangster een werk over „Schuil plaatsen en beveiliging tegen luchtaanval len". De verdiensten van de heer Van Leeu wen zijn erkend door de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling is bepaald op maandag 19 januari te Westerveld, na aankomst van trein 12.05 uur. Nieuws in het kort Ds. P. B. Lengkeek. Naar wij ver nemen heeft de classis Kollum der Geref. Kerken in haar gisteren gehouden ver gadering besloten ds. P. B. Lengkeek te ontslaan uit de bediening van zijn ambt bij de Geref. Kerk te Eestrum met dien verstande, dat hij het recht op het ambt bij de Geref. Kerken in Nederland be houdt. Dit impliceert dat ds. Lengkeek be roepbaar is. Postduivententoonstelling. De post duivenvereniging Haarlem-Noord houdt op 17 en 18 januari een postduivententoon stelling in het gebouw van de speeltuin vereniging Vondelkwartier in Haarlem- Noord. Keurmeester A. Roverts uit Diemen zal de keuringen verrichten. Voetgangster aangereden. Gistermid dag omstreeks twee uur is een 57-jarige Haarlemse bij het oversteken van de Ge neraal Cronjéstraat in Haarlem aange reden door een 25-jarige wielrijdster, die daar met een matige snelheid reed. Zij kon door de gladheid van de weg een aanrijding niet voorkomen. De voetgang ster viel en is met een hersenschudding naar de Mariastichting overgebracht. Brandje. In een woning aan de Delft laan in Haarlem brak gisteren een brandje uit. Een felbrandende haard had, door dat er zich geen plaat onder bevond, ae vloer doen ontvlammen. De brandweer heeft het vuur geblust en heeft tevens na- blussingswerk gedaan. Haarlemse politierechter De Haarlemse politierechter, mr. J. P- Petersen, heeft vanmorgen de zaak behan deld tegen een 40-jarige kapitein van de kustvaart uit Delfzijl, een 22-jarige licht matroos uit Winschoten én een 20-jarige matroos uit Delfzijl, die op 4 mei van vorig jaar op een kustvaarder in de haven der Hoogovens in Velsen een 36-jarige Am sterdamse machinist zwaar zouden heb ben mishandeld. De machinist liep een hersenschudding op en een ernstige hoofd wond op en kon drie maanden niet werken. De vechtpartij was begonnen, toen de kapitein de machinist wilde dwingen aan boord te blijven, omdat hij diens vrouw wilde bezoeken. De machinist probeerde toch aan wal te gaan, doch de kapitein zou toen tot de medeverdachten, de beide matrozen, hebben gezegd: „Pak hem maar". De matrozen bekenden later de machinist te hebben mishandeld. Hem werden hierbij de kleren van het lichaam gescheurd. De machinist vluchtte een kan toortje van de Hoogovens binnen, waar een veiligheidsman uit IJmuiden dienst had. Deze verklaarde nu als getuige de kapitein niet bij de vechtpartij te hebben gezien. De matrozen kwamen de machinist achterna en sleepten hem weer aan boord. Er was toen niet meer gevochten en daar na hadden de mannen, onder wie nu ook de kapitein, staan praten. De machinist hield echter staande, dat de kapitein wel bij de mishandeling aanwezig was. Geen der drie verdachten was verschenen. De officier van Justitie, mr. J. v. d. Oever, sprak de kapitein bij gebrek aan bewijs vrij, maar hij zei er van overtuigd te zijn, dat hij de vechtpartij heeft aange stookt. Daarom eiste hij tegen de matrozen slechts 30,boete. Mr. Petersen merkte op, dat de getuige- verklaring van de machinist op zichzelf staat en niet voldoende is. te meer daar de kapitein volledig ontkent. Hij sprak de kapitein conform de eis vrij, doch veroor deelde de beide matrozen tot 75,boete subs. 30 dagen hechtenis. Verzegeling van radio verbroken Honderd gulden boete subs. 20 dagen eiste de officier tegen een 36-jarige huis vrouw in Koog aan de Zaan, die de ver zegeling van haar radiotoestel had ver broken. De PTT had de zegels aangebracht, omdat de luisterbijdrage niet was betaald. De officier wilde er rekening mee houden, dat de verdachte wellicht in drift heeft gehandeld, zoals zij heeft verklaard. De rechter nam de huiselijke omstandigheden in aanmerking (werkloosheid van de man, de vrouw moet bijverdienen) en veroor deelde verdachte bij verstek tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Stelende hulpverkoopster Tegen een 26-jarige huisvrouw uit Zaan dam eiste de officier wegens verduistering in dienstbetrekking f 60,boete en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Verdachte werkte tijdens de Sinterklaas- drukte van vorig jaar als hulpverkoopster bij een warenhuis in haar woonplaats. Verscheidene keren verantwoordde zij geld, dat zij van cliënten ontving, niet op het kasregister. Zij schatte zelf het ont vreemde bedrag in totaal op honderd gul den. Een bedrag van 44,dat bij haar werd ontdekt, gaf zij onmiddellijk terug en betaalde later ook het restant. Verdachte verklaarde zelf niet. te weten, hoe zij tot haar daad was gekomen. De officier vond het ergerlijk, dat ver dachte, die in tijdelijke dienst was, deze diefstallen heeft gepleegd, maar wilde er rekening mee houden, dat zij het gestolene heeft terugbetaald. De politierechter legde de geëiste geldboete op, zij het subs. 18 dagen, doch liet de gevraagde voorwaar delijke gevangenisstraf vervallen. RIO DE JANEIRO (AFP) Ongeveer vierhonderd kinderen zijn de vorige week in Fortaleza, de hoofdstad van de Brazi liaanse provincie Caera gestorven, zo wordt uit Rio de Janeiro vernomen. Door een voortdurende droogte heerst er in de streek hongersnood. De meeste van deze kinderen zijn gestorven aan dysenterie ten gevolge van ondervoeding. LONDEN (Reuter) Randolph Chur chill, zoon van oud-premier Sir Winston Churchill, heeft een politieke sensatie ver wekt door bekend te maken, dat hij zich bij de komende parlementsverkiezingen kandidaat zal stellen voor de Lagerhuiszetel van Bournemouth en Christchurch aan de zuidkust. Deze zetel, die door een con servatieve afgevaardigde wordt bezet, is het voorwerp van een geschil binnen de partij geweest, toen de afgevaardigde zijn afkeuring betuigde over het regeringsbe leid in de Suezkwestie. De kandidaat, die de conservatieven van Bournemouth had den uitgezocht, heeft zich dezer dagen te ruggetrokken naar aanleiding van een conflict over zijn betrekkingen tot de uiterst rechtse „Liga van imperium-ge- trouwen".

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11