Rotterdamsche Bank: ondanks hogere kosten goede resultaten Unilever op de Duitse beurzen CPanda en de olle^boertjes Dividend 10 pet. (onv.) Wereldnieuws^) In het noorden 14° vorst CEMA -PATENT Hoge Autoriteit wil met kracht gaan optreden tegen kartels Enorme advertenties in de Westduitse bladen 2 SENSATIONELE OPRUIMING DE KLOMPENCENTRALE Hollandia-Kattenburg n.v. bestaat vijftig jaar Van der WE8FF i HUBRECHT Brits-Frans overleg over een vrijhandelsgebied Het proces Senembah- Bank Indonesia Dit jaar slechts 6 Britse „Gannets" voor Indonesië Verwijten van Opiumraad aan Nederland DE R OER OR GANISA TIE Verz. Mij. Emma te Haarlem neemt Varia Mij. over Deli Mij. en General Cigar bouwen fabriek ^Lcck ió ket zo RÏJKE MANNEN II sa VRIJDAG 16 JANUARI 1959 DE COMMISSARISSEN VERG ADERING van de Rotterdamsche Bank heeft be sloten aan de op 11 februari te houden gewone algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen, evenals verleden jaar een dividend van 10 percent in con tanten uit te keren. De winst door de Rotterdamsche Bank n.v. in 1958 behaald heeft de verwachtingen van de directie niet teleurgesteld. Wel gaven de onkosten een stijging te zien (van 26,4 tot 27,3 miljoen), maar de omvang hiervan was beperkt. Ten dele is dit te danken aan de zeer moderne gemechaniseerde administratie. Het totaal van de beleggingen in de drie pensioenfondsen bedroeg per 31 december 1958 ruim 53 miljoen. De voor 1958 vereiste storting is 3,1 miljoen. De directie acht het een zaak van conservatieve bedrijfspolitiek om wederom 6 miljoen toe te voegen aan de bijzondere onder krediteuren geboekte reserve, waarna een onveran derd dividend van 10 percent kan worden uitgekeerd. De winst- en verliesrekening laat de volgende inkomsten zien: uit rente en wis sels 31,2 miljoen (v.j. 29,6 miljoen), uit provisie 17,0 miljoen (v.j. 17.1 miljoen), uit effecten en syndicaten f 1,9 miljoen (v.j. 2,1 miljoen). Het kapitaal bleef on veranderd 50 miljoen, evenals de reserve. Op de balans paraisseren debiteuren met 428,3 miljoen (v.j. 518,7 miljoen). Ge bouwen staan te boek wederom voor 1. Het bezit bestaat uit 178 gebouwen. De posito's op termijn staan te boek voor 311,6 miljoen (v.j. f 162.6 miljoen); kredi teuren voor 961,4 miljoen (v.j. 834,4 miljoen). Het advies van commissarissen zegt dat de resultaten over 1958 tot tevredenheid stemmen. Het directiebeleid tot regelma tige uitbreiding van het net van vesti gingen der bank heeft hun waardering. Terecht merkt de directie op. aldus com missarissen. dat dit beleid niet onbelang rijke kapitaalsinvesteringen met zich brengt. Het verleden heeft aangetoond, dat deze investeringen gewettigd zijn. Een voortdurende aandacht voor de mechani satie en automatisering met de modernste machines blijft hierbij noodzakelijk. Het verslag vermeldt de opening een dezer dagen van de 300ste vestiging. De directie voert een politiek van expansie zowel in de breedte als in de diepte. Het blijkt haar, dat hierdoor kringen van de bevolking worden bereikt die voorheen niet of slechts in geringe mate van de diensten van een bank gebruik maakten. De directie is zich er van bewust dat bij de sterk verankerde traditionele betalings gewoonten de verandering in de houding van het publiek slechts zeer geleidelijk kan gaan. Het gemiddelde inkomen en ver mogen per hoofd van de bevolking ligt in Nederland aanzienlijk lager dan bijvoor beeld in Amerika. En daarmee is al een natuurlijke grens gegeven aan de populari sering van ons bankwezen. Investeringen De voortzetting van de expansiepolitiek zal in de komende jaren voortgaande in vesteringen noodzakelijk maken. Belang rijke middelen zulen ook beschikbaar moe ten worden gesteld voor de uitbreiding van de centrale mechanische administratie in Amsterdam. Ruimtegebrek in de gebouwen te Amsterdam maakt het noodzakelijk daar ter stede een .speciaal gebouw te stichten om deze administratie behoorlijk te: huisvesten, Op de geldmarkt trad geleidelijk een verruiming in, waartoe het stijgen van de deviezenreserves niet weinig bydroeg. Deze deviezentocneming mag ons echter niet verleiden tot een overschatting van de kracht van onze valuta. Wel heeft deze deviezenversterking er belangrijk toe bij - Advertentie Set emaille pannen, 5 stuks 19-75 Zware plastic emmers, 12 1. 3-95 3-pits petroleumstel, NU 13-75 Kleine plastic emmers 1-38 Kop en schotels, vanaf 0.49 Diepe borden 0-25 - Maatbekers 0-70 Vuurvaste theepotten 1-98 Fluitketels, prima, vanaf 1-58 Klompen en klompsokken, alle maten. Trappen, alle soorten en maten voor radig, vanaf 1-75 per trede. Verder alle huishoudelijke artikelen tegen spotprijzen Dr. Le(jdsstr- 10 -Haarlem - Tel. 57730 Met het tonen van haar mantelmodellen uit het verleden en van haar nieuwste creaties op het gebied van de regenkleding heeft Hollandia Kattenburg n.v. te Amster dam donderdag in Krasnapolsky een groot aantal autoriteiten en zakenrelaties, als mede een belangrijk deel van het personeel van de eigen vestigingen een blik gegund in de ontwikkeling van haar regenkleding bedrijf. Het is namelijk een halve eeuw geleden, dat thans wijlen de heer Jacques N. Kat tenburg in een atelier in de Amsterdamse Warmoesstraat zelf begon met het vervaar digen van regenkleding uit een eenvoudige stof en in één model. Thans is er volgens de directie nauwelijks een textielartikel dat in gevarieerdheid met de regenkleding kan wedijveren, vooral ook door de ont wikkeling van de grondstoffenindustrie, die de regenkledingmakers een onuitputtelijk arsenaal van stoffen zoals fantasiekam- garens, katoen, plastics en nylon in een eindeloos aantal dessins verschaft hebben. Vele van die mogelijkheden werden door bekoorlijke mannequins getoond in een keurcollectie uit de modellen voor het komende voorjaar. Daarnaast toonde men de loden mantels en capes uit de jaren 1915 en 1919, de lakproofjas uit 1922 en de mantels uit wollen gabardine van vóór de laatste oorlog. Behalve deze show kregen de gasten ook een filmpje te zien van het Koninklijk bezoek uit 1936 aan het bedrijf in Amster dam-Noord. Namens het personeel bood men de directie een tableau aan van Eppo Doeve, met een symbolische voorstelling van de fabricage van stoffen tot kleding. Het zal een plaats krijgen in het verkoopkantoor van het bedrijf aan de Keizersgracht in Amsterdam. Sprekers van vele organisaties hebben daarna de directieleden van het jubileren de bedrijf toegesproken. Vandaag recipieert de leiding van de n.v. in het Amstelhotel. gedragen dat Nederland een goed begin heeft kunnen maken bij de intrede van de nieuwe fase van externe convertibiliteit, die op 29 december 1958 begon. De kapitaalmarkt vertoonde alle teke nen, die wijzen op een afnemende bedrij vigheid: grote belangstelling voor obliga ties in de overheidssfeer bij dalende rente en in de eerste negen maanden slechts een gering aantal nieuwe aandelen emissies. Met de emissies van de Export- Financiering-Maatschappij werd de finan ciering van de reeds afgesloten contracten gewaarborgd. Voor het aanvaarden van nieuwe projecten is echter slechts een ge ringe ruimte. Hierdoor wordt de Neder landse industrie geremd bij het aantrek ken van opdrachten, die een langdurige financiering van de buitenlandse debiteur met zich brengen. De directie meent, dat een verdere bestudering van het export financieringsprobleem nodig is. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 225 is verschenen MIJ voor HAVENWERKEN Bilaterale onderhandelingen De Britse staatssecretaris sir Paul Gore- booth, een economische deskundige van het ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt vrijdagochtend in Parjjs verwacht voor besprekingen met zyn Franse collega Oli vier Wormser over een samengaan van de zes E.E.G.-landen en de elf andere landen van de O.E.E.S. in een Vrijhandelsgebied. Men verwacht dat in de komende dagen dergelijke bilaterale onderhandelingen ook door andere E.E.G.-landen met Engeland en andere O.E.E.S.-landen zullen worden gevoerd. Het Frans-Britse overleg zal ech ter het belangrijkste zijn, omdat vooral de Franse houding vorig jaar het bereiken van overeenstemming over een Vrijhan delszone heeft belet. Bij het Frans-Britse overleg, dat volgens een functionaris van de O.E.E.S. op technisch niveau zal staan, zullen de handelskwesties produkt voor produkt worden besproken. Men hoopt zo de weg te effenen voor een multilaterale regeling van de kwestie der Europese vrij handel op lange termijn. Dit is donderdag bekend geworden na een bijeenkomst van de permanente vertegenwoordigers der O.E.E.S-landen in Parijs. Uit betrouwbare bron verluidt dat de zes op grond van bilaterale regelingen met de elf anderen mogelijk bereid zullen zijn de omstreden drie-percentregeling van de E.E.G., waarin volgens de niet-E.E.G.- landen van de O.E.E.S. discriminatie schuilt althans gedeeltelijk tot de gehele O.E.E.S. uit te breiden. Deze drie-percentregeling houdt in dat de zes E.E.G.-landen in het onderlinge verkeer per 1 januari 1959 invoer van bepaalde produkten tot tenminste drie percent van de nationale produktie moeten toestaan. De Bank Indonesia heeft bij het ge rechtshof te Amsterdam een week uitstel gevraagd en verkregen voor het dienen van grieven tegen het vonnis van 22 de cember, waarbij de president van de rechtbank de Senembah Maatschappij als eisende partij in het kort geding in het ge lijk stelde. De president wees toen de eis tot afgif te van een grote partij tabak, waarover de Bank Indonesia als onderpand in Am sterdam beschikte, toe. Deze partij is in middels aan de Senembah Maatschappij die er de eigenaresse van was, afgegeven. De Bank Indonesia tekende tegen deze beslissing hoger beroep aan. Advertentie 6 maanden garantie op de zolen GRATIS atlas van de Benelux bij leder paar Cema-patentschoenen Jongens-en meisjesschoenen LONDEN (UPI) Engeland overweegt niet. Indonesië nog dit jaar de twaalf be stelde „Gannef'-vliegtuigen te leveren, hoewel wel exportvergunningen zijn ver strekt, aldus wordt van welingelichte zijde in Londen vernomen. Dit jaar zullen slechts zes toestellen wor den geleverd. GENèVE (UPI) In het jaarverslag van de Centrale Opiumraad (een instelling van de UNO) wordt onder andere Nederland gecritiseerd wegens handlichting bij de toepassing van de voorschriften voor de produktie van en de handel in narcotica. In Nederland is met het in werking stel len van de toezichtmaatregelen, waartoe men ingevolge een in 1957 tot stand ge komen internationale overeenkomst ver plicht is, acht maanden gewacht", aldus het rapport. De commissie voor de interne markt van het Europese Parlement heeft donderdag in Straatsburg met leden van de Hoge Autoriteit van gedachten gewisseld over de Roerkartels. Naar verluidt heeft de Hoge Autoriteit er bij deze bespreking op gewe zen dat haar gebleken is, dat het systeem met de drie verkoopmaatschappijen en het gemeenschappelijk bureau niet behoor lijk functioneert. De beslissingen werden niet nagekomen en het stelsel leidde niet tot een eigen onafhankelijk verkoopkan toor en een zelfstandige verkooppolitiek. Indien er geen crisis in het Roergebied was geweest, dan zou de Hoge Autoriteit er niet aan gedacht hebben over een ver lenging van deze autorisatie te spreken, maar nu dit wel het geval is. en de werk nemers in moeilijkheden zouden kunnen geraken, is zij bereid de machtiging met een jaar te verlengen. Van Duitse zijde wenst men een verlenging zonder meer maar de Hoge Autoriteit is slechts bereid deze toe te staan op bepaalde voorwaar den. Een daarvan is dat er na de verlen ging met een iaar in elk geval geen ge meenschappelijk bureau meer zal zijn, waarna nog een jaar later ook de drie verkoopbureaus verdwenen moeten zijn Na de periode van 2 jaar zal de Hoge Autoriteit slechts een machtiging verlenen aan die verkooporganisaties welke voldoen aan een aantal beginselen die in een be schikking moeten worden opgenomen. Deze principes zijn: de wijze waarop de kolen in het Roergebied worden verkocht moet voortvloeien uit de onafhankelijke beslissing van de ondernemingen zelf en verkoop zal niet meer door homogene organen mogen geschieden; uit de begin selen zal ook duidelijk moeten blijken dat de Hoge Autoriteit van het hele systeem van verkoopkantoren af wenst te geraken: voor zover mogelijk moet de continuïteit van de werkgelegenheid en de handhaving van de lonen der arbeiders gegarandeerd worden. De Hoge Autoriteit betoogt niet dat in die vorm een homogeenu systeem van ver koop vermeden kan worden als een grote onderneming zelf kolen verkoopt. Deze producenten moeten dus uit dit stelsel verdwijnen. Wel acht zij het mogelijk dat een aantal kleinere maatschappijen ver koopkantoren handhaven. De Hoge Autoriteit is van oordeel, dat de kartels te logge organen zijn. Zonder het bestaan hiervan zou reeds thans bijvoor beeld steenkool naar Italië afgezet kun nen worden. Hoewel de Roerkartels van de hierboven geschetste principes niets willen weten, is de Hoge Autoriteit voor nemens een krachtige houding aan te De n.v. Verzekerings Maatschappij „Em ma" te Haarlem heeft op 14 januari alle aandelen overgenomen van de n.v. Ncdcr- landsche Varia Verzekering Maatschappij te Groningen. Dit is de tweede dochter maatschappij van „Emma". De eerste doch termaatschappij is de n.v. Algemene Fi- nancierings Maatschappij „Haarlem" te Haarlem, welke reeds enige jaren werk zaam is op het gebied van financiering van auto's, motorrijwielen, scooters en brom fietsen. De verkoop der aandelen van de n.v. Ned. Varia Verz. Mij. was het gevolg van de minder goede gezondheid van haar directeur, de heer S. Zuidersma, die thans ontslag heeft genomen. De directie is van 14 januari af opgedragen aan de directeu ren van het moederbedrijf, de heren H. J. M. E. Dolman en J. M. Th. Fibbe jr. Tege lijk werd eervol ontslag verleend aan de commissaris van de n.v. Ned. Varia Verz. Mij., de heer J. H. de Reiger en in zijn plaats benoemd de president-commissaris te Haarlem, de heer J. W. Th. Fibbe sr. De heer S. Zuidersma blijft als .adviseur aan de n.v. Ned. Varia Verz. Mij. verbon den. „Emma" wil de overgenomen maat schappij laten voortbestaan en tot groter bloei brengen. De voorbereidende werk zaamheden zijn reeds verricht. De n.v. Deli Maatschappij Internatio naal te Amsterdam en de General Cigar Company te New York delen mede, dat zij de oprichting voorbereiden van een maatschappij welke in Nederland, volgens de patenten van de General Cigar Com pany, de produktie ter hand zal nemen van H.T.L. (Homogenised Tobacco Leaf) voor verkoop in het grootste deel van Europa. Het Is te verwachten, dat de nieuwe fabriek omstreeks medio 1959 in bedrijf zal zijn. Cubaanse ambassadeur gaat heen. De Cubaanse ambassadeur in Nederland, dr. R. Montoro y de la Torre, heeft besloten zijn functie neer te leggen. De consul- generaal van Cuba te Rotterdam zal voor lopig als zaakgelastigde optreden. (Van onze correspondent in Bonn) Door enorme advertenties kondigt een viertal Westduitse en Westberlijnse ban ken hedenmorgen in de grote Westduitse dagbladen aan, dat volgende week de aan delen van Unilever n.v. te Rotterdam ge noteerd en verhandeld zullen worden op de effectenbeurzen van West-Berlijn, Dusseldorp, Frankfort, Hamburg en München. Daarmee volgt Unilever het voorbeeld van Philips, die in mei 1958 tot deze stap is overgegaan. Circa zestien per cent van de totale afzet en vijftien per- r~ DE vorige maal hebben we Sid Richard son gekwalificeerd als de rijkste man van de Verenigde Staten, omdat hij een fortuin van om en bij 700 miljoen dollar bezit. Op de tweede plaats komt A. Vining Davis, een merkwaardige figuur, die van onderop is opgeklommen tot de hoogste post in het Amerikaanse aluminiumconcern, waarvan hij op 81-jarige leeftijd afscheid nam. Hij was toen een vermogend man en ieder nor maal mens zou het op die leeftijd voor ge zien hebben gehouden. Maar de energieke en geldzuchtige Davis dacht geen moment aan stilzitten en wierp zich op de speculatieve handel in roe rende goederen in Florida, waardoor hij zijn kapitaal tot het formidabele bedrag van 450 miljoen dollar naar boven joeg. Als goede derde komt Henry Ford II op de lijst van grote vermogens voor met een kapitaal van 400 miljoen dollar, waarvan de grondslagen, zoals bekend, door zijn grootvader zijn gelegd. De vierde en vijfde plaats worden eerlijk gedeeld door Joseph Newton Pew, de grote man van de Sun Oil Company of Pennsylvania, die de voet sporen van zijn vader volgde en het reeds aanzienlijke familiekapitaal tot 350 mil joen dollar opvoerdeen Howard Huges, wiens vermogen op hetzelfde bedrag wordt geschat. Die Hughes zal velen van ons wel bij name bekend zijn, want hij was de man die in 1938 met een vliegtuig rond de we reld vloog in de recordtijd van drie dagen en negen uur. Hij is de meest besproken miljonair van de Verenigde Staten, umt ons overigens niet behoeft te verbazen, want als eigenaar van de R.K.O.-f'lm- studio's weet hij heus wel wat publiciteit betekent. Het kapitaal van Hughes stamt ook weer uit de olie, zij het. dan op in- directe wijze. Want Hughes' vader stichtte de Hughes' Tool Company, een bedrijf dat instrumenten leverde, waarmee rotsen doorboord konden worden. De zesde op de ranglijst is Clint Murchison, een olieman en goede vriend van Richardson, over wie weinig belangwekkends te vertellen is, of het zou moeten zijn, dat hij op jeugdige leeftijd met een kapitaal van een paar miljoen wilde gaan rentenieren. Maar de smaak van de dollars was klaarblijkelijk zö verleidelijk, dat Murchison het money making weer ter hand nam en zijn ver- mogen tot 300 miljoen dollar opvoerde. Het schijnt moeilijk te zijn met dit bedrijf op te houden en de grote vraag in deze kringen van miljonairs is dan ook steeds: „Wat moe ten we doen, als de eerste 100 miljoen vol zijn?" Paul Mellon en August Busch zijn de mensen, die ieder met 250 miljoen dollar de zevende en achtste plaats delen. Toevalligerwijs hebben beide magnaten het belangrijkste deel van hun fortuin ge- erf d. Mellons vader was een staalmagnaat, de oude heer van Busch h^d een grote brouwerij. Als negende komt dan John D. Rockefell -r, over de herkomst van wiens krappe 250 miljoen dollar we niets nieuws kunnen vertellen, en tenslotte wordt de rij gesloten door Robert Winship Woodruff, wiens vader in 1919 voor 25 miljoen dollar het Coca-Cola-recept kocht. Uit dit drankje zijn geen windeieren voortgekomen, want zoonlief kan zich thans eigenaar van 200 miljoen dollar noemen. Over dat Coca-cola-recept is nog wel wat aardigs te vertellen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). cent van de totale Europese afzet van het Unileverconcern gaat naar Duitsland. Men wil nu met deze stap de kopers van Uni- lever-produkten, zo verluidt officieel, in de gelegenheid stellen financieel aan het bedrijf en zijn winsten deel te nemen. Voorts speelt de gemeenschappelijke markt een rol die een sterkere interna tionalisering van het aandeel in het alge meen noodzakelijk maakt. Het prospectus vermeldt 378,95 miljoen gulden oude en 94,74 miljoen gulden nieuwe aandelen. Op de Westduitse beurzen zullen niet de ori ginele aandelen, maar op naam luidende certificaten worden verhandeld. De bezit ter van een certificaat sluit zich aan bij de overeenkomst tussen Unilever n.v. en de Nedam-Trust, die het stemrecht van de aandelen uitoefent. Tegen betaling' vafi ze ven gulden per certificaat van duizend gul den kunnen de bezitters van een dergelijk certificaat overigens zelf het recht krijgen hun stem op de aandeelhoudersvergade ring uit te brengen. Van dit recht pleegt zelden of nooit gebruik te worden gemaakt. Enkele weken geleden zijn de beide Unilever, de Margarine-Union en de Sun- licht Gesellschaft A.G., gewijzigd in ge sloten vennootschappen. Men meent al gemeen, dat dit verband houdt met de voorgestelde wijziging van het recht van aandeelhouders in de bondsrepubliek. Men zou daardoor willen voorkomen, dat er een te grote plicht om meer aandacht te besteden aan de publiciteit van bedrijfs gegevens op deze beide Unilevertakken zou vallen. Dit wordt evenwel door Uni lever zelf ontkend. Men hoopt hier dat de Koninklijke het voorbeeld van Philips en Unilever zal vol gen, hoewel deze de Westduitse kapitaal markt niet voor overvloedig genoeg schijnt te houden. Voorlichting. Jhr. D. van den Brande- ler, ambassaderaad te Rio d>e Janeiro, zal eind januari met verlof naar Nederland vertrekken. Na dit verlof zal hij omstreeks 1 april de functie gaan vervullen van chef der Directie Voorlichting Buitenland op het departement van Buitenlandse Zaken ter vervanging van de heer J. B. Braak- sma, die een nieuwe werkkring krijgt. Ander. De Britse regering heeft emir Fadhl Bin Ali erkend als sultan van La- hej, zo is in Aden bekendgemaakt. De emir volgt sultan Ali Bin Abdoel Ka- rim op, die in juli 1958 door de Britten is verbannen nadat een groot deel van zijn troepen naar Jemen was overgelo pen. Eigen A-bom. Een wetenschappelijke me dewerker van het onafhankelijke blad „Le Monde", Nicolas Vichney, heeft donderdag voorspeld, dat Frankrijk in het voorjaar van 1960 zijn eerste atoom bom tot ontploffing zal brengen. De bom zou vermoedelijk ongeveer 15 kg. plutonium bevatten. Delvers. De regering van Sierra Leone in West-Afrika heeft donderdag verklaard dat de toenemende onwettige diamant- delverij de toekomst van het land ern stig bedreigt. Goed geleide benden tar ten openlijk het wettige gezag. Sedert begin november zijn reeds ruim 2500 arrestaties verricht. Benden van 50 tot 400 bandieten beschermen de diamant- delvers en dekken hun aftocht als de politie nadert. China. De voorzitter van de Assemblee der UNO, Charles Malik, heeft verklaard dat de Verenigde Staten China's toetre ding tot de volkerenorganisatie „in de nabije toekomst" niet meer zullen kun nen tegenhouden. Jaarlijks verliezen de Verenigde Staten de stemmen van vijf of zes landen, zo zeide hij. „Men kan niet aannemen dat de situatie over twee jaar dezelfde is als thans." Wapens. Binnenkort zullen wapens uit Joegoslavië in Tunesië aankomen, al dus heeft de Tunesische president Bour- guiba aan een verslaggever meegedeeld. Eerder zei hij reeds, dat Amerikaanse en Britse wapens waren aangekomen. Verder verklaarde Bourguiba dat Tu nesië in de frank-zone wilde blijven, maar de waarde en stabiliteit van zijn eigen munt wilde handhaven. Naar Japan. De French Line heeft van daag medegedeeld, dat de „Ile de France", het transatlantische lijnschip van 44.356 ton, dat onlangs uit de dienst werd genomen, aan een Japanse maat schappij is verkocht voor omstreeks 600 miljoen frank. Volgens scheepvaart kringen is het een sloperij. Teken. De regering van communistisch China heeft de wens te kennen gegeven een nieuwe ambassadeur in Helsinki te benoemen. De ambassadeurs van de Sovjet-Unie en China werden vorig jaar herfst teruggeroepen. In Finse rege ringskringen ziet men daarom in de Chinese aankondiging een teken, dat het nieuwe kabinet aanvaardbaar is voor de communistische wereld. Geen handel. In een nota aan de Roemeen se regering heeft de Westduitse rege ring verklaard, dat Roemenië een in 1957 tussen de beide nationale rode kruisorganisaties tot stand gebrachte ovei-eènkomst betreffende de migratie van „Volksdeutsche" uit Roemenië naar West-Duitsland, niet heeft nage komen. Het betreft hier 8400 Duitsers. Daarom zal de Westduitse regering het handelsverdrag met Roemenië, dat 31 december vorig jaar is afgelopen, niet vernieuwen. Afgewezen. Een Joegoslavisch verzoek om uitlevering van de voormalige minister van Binnenlandse Zaken van Kroatië Andrija Artukovic is door de Verenigde Staten afgewezen. Artukovic wordt door de Joegoslavische regering verantwoor delijk gesteld voor massamoorden tij dens de Duitse bezetting. Zonder vergunning. Toen José Almeido uit Albergaria a Velha in Portugal thuis kwam en zijn vrouw in de armen van een ander aantrof, schoot hij zijn rivaal dood en verwondde zijn vrouw ernstig. Hij werd donderdag echter vrijgespro ken. Wel is hij beboet omdat hij geen vuurwapenvergunning had. Dynamiet. Een aantal arbeiders, dat drie dagen lang het werk aan een dam in de Argentijnse provincie staakte, heeft donderdag een demonstratie gehou den en volgens een officiële lezing de politie met staven dynamiet aange vallen. De politie opende het vuur op de 300 arbeiders en doodde één en ver wondde vijftien hunner. Zuurstofgebrek. Een baby van acht maan den, die met de Amerikaanse ouders in een Britse Constellation van Duits land naar London Airport onderweg was, is in het vliegtuig aan zuurstofge brek gestorven Het toestel vervoerde personeel van de Amerikaanse lucht macht. Rechters. Twee Oostduitse rechters, Horst Wagner en Werner Thomas, zijn naar West-Berlijn uitgeweken. 64. Met duistere blikken keek Evert Jen sen naar de belastinginspecteur, die be drijvig om hun hut scharrelde en er amb telijke bordjes op timmerde. „We moeten die stadsfrik een lesje geven", gromde hij. Een lesje", echode zijn broer Pork. En hij voegde er wraakzuchtig aan toe: „Laten we hem een geweldige klap geven!!. „Da's een idee", bromde Evert. „Maar dan moet het ook zo'n klap zijn, dat de bergen ervan trillen". Hij dacht even na en vervolgde: „Ik weet al wat: we gebruiken' dynamiet! Kom mee". De belastinginspecteur was in tussen weer de hut binnengegaan om aller lei dingen op te schrijven, zoals dat bij ambtenaren gebruikelijk is. Misschien ver baasde het hem een beetje, toen de broers binnenkwamen en opeens erg vriendelijk tegen hem deden, maar hij liet er niets van blijken. Hij ging zitten op de stoel die ze hem aanboden en begon weer ijverig te schrijven. „Is deze hut uw bezit?", vroeg hij, zonder op te zien. „Zeker", antwoordde Evert, een lading dynamiet onder zijn stoel schuivend. „Da i is dit gebouwtje in beslag genomen", stelde de ambtenaar vast. „Ik. verzoek u, het dadelijk te verlaten". ..Mij best", grijnsde Evert, „we blijven hier geen minuut meer!" En hij hield een vlammetje bij de lonten In de nacht van donderdag op vrijdag kwam in Nederland lichte vorst voor, maar evenals de voorgaande nacht waren er plaatselijk verschillen in de laagste tem peratuurwaarden. Vlak aan de kust kwam nauwelijks vorst voor, in het noordoosten vroor het plaatselijk echter 14 graden. De mist verdween voor een groot gedeelte door uitvriezen en rijpvorming. Verder werd door de zwakke noordelijke stroming boven de Noordzee een gebied met sneeuw en hagelbuien naar het zuiden gevoerd. Een hogedrukgebied, dat zich boven de Britse eilanden bevindt, verplaatst zich snel in zuidoostelijke richting naar het Alpengebied. Het wordt gevolgd door een oceaanfront, dat door de toegenomen de- pressie-activiteit op het westelijk deel van de oceaan in de richting van West-Europa opdringt. Dit betekent een nieuwe aanval op de heersende vorst, maar het front zal ons het komende etmaal nog niet berei- Zaterdag 17 januari Zon op 8.41 uur, onder 17.00 uur. Maan op 12.02 uur, onder 1.32 uur. Maanstanden 16 jan. 22.26 uur eerste kwartier. 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Vrijdag 16 januari Hoog water 8.27 en 20.49 uur. Laag water 3.51 en 16.15 uur. Zaterdag 17 januari Hoog water 9.16 en 21.46 uur. Laag water 4.35 en 17.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. ken. Er komt de komende 24 uur dan ook geen grote verandering in de weerstoe- stand. WEERRAPPORTEN Temperaturen duiten- en binnenland heden- 2 aj j «norgen 7 uut Neerslag ©3 laatste 24 uur Den Helder geheel bew z -1 0,4 Ypenburg half bew. windst. -3 1 Vlissingen onbewolkt nw 1 0,3 Eelde mist windst. -13 0,1 Twente onbewolkt nno -5 1 De Bilt licht bew. verand. -5 1 Eindhoven geheel bew. nnw -2 0 Vlv. Z.-Limb. mist wnw -4 0 Helsinki onbewolkt nno -19 0,1 Stockholm zwaar bew wnw -13 0 Oslo onbewolkt windst.- -14 0 Kopenhagen half bew. w -8 0 Aberdeen onbewolkt wnw -1 0 Londen onbewolkt w -3 0 Amsterdam zwaar bew. O -2 0 Brussel mist wnw -2 0,4 Luxemburg licht bew. n -4 0 Parijs geheel bew. n -4 6 Bordeaux geheel bew. nw 4 2 Grenoble geheel bew. windst. 1 1 Nice licht bew. nnw 6 0 Berlijn mist windst. -9 0 Frankfort onbewolkt windst.- •10 0 München sneeuw nno -4 19 Zürich sneeuw n -1 19 Genève regen windst 3 2 Locamo onbewolkt ono -3 0 Wenen geheel bew ozo -4 0 Innsbruck gpheel bew nno -2 2 Rome zwaai bew zzw 10 9 Ajaccio regen wnw 11 11 Madrid licht bew. wzw 5 0 Algiers onbewolkt w 13 2

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2