Felle strijd in ronde met veel afgebroken partijen Tsjechoslowakije bereidt zich voor op ijshockeykampioenschappen Kortebaankampioen Kramer werd in Alteveer verslagen Nederlandse schaatstitel voor zeer snelle Wim de Graaff Broekman stelde in Hamar teleur 11 HET HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI Christelijke Sport Unie niet in Sportfederatie Dit weekeinde geen korfbal Ook geen hockey Zaterdag en zondag geen voetbal in HVB Caritas-inzet blijft staan tot 25 januari Scheidsrechters bespraken hun problemen Trevor Ford keerde naar Engeland terug Verrassing in Engelse bekervoetbalcompetitie Gerrit Schulte-trofee Gerrit Schulte voor Schaatsenrijden Nederlandse schaatsploegen door KNSB samengesteld De Graaff en Kroon naar California Russische schaatsploeg samengesteld Derde testmatch eindigde in draw Lagelandenwedstrijd in Val dlsère uitgesteld Honnebier weer in de centrals hockeytraining VRIJDAG 16 JA NU ART 1959 (Van onze schaakmedewerker) DE ZEVENDE RONDE van het 21-ste Hoogovenschaaktoernooi heeft een felle strijd te zien gegeven. Uiteraard was dit wel te verwachten. In een tienkamp vormt de zevende ronde altyd een zeer belangrijke etappe. Het is als het ware de vaststelling van de vermoedelijke eindposities in de rangschikking. Een speler met een theoretisch kansje op een hoge plaats in de eindstand zal deze ronde gewoonlijk fel ten strijde trekken om te trachten zich bij de kopgroep te scharen. Een typisch voorbeeld hiervan was de party tussen onze nationale kampioen J. H. Donner en de Deense grootmeester Larsen. Larsen is zeer zwak gestart, maar schijnt de weg naar herstel te zijn ingeslagen. Door middel van een overwinning zou hij niettemin de kans op een gunstige positie behouden. Voor Donner was het de laatste gelegenheid om zijn eventuele aanspraken op de eerste plaats te onderschrijven. Wie de partij naspeelt zal stellig tot de conclu sie komen, dat er hard gevochten is. Behalve de partij Barendregt—Toran, die een snelle remise opleverde, werden alle partijen afgebroken. Olafsson zal vermoe delijk wel van Eliskases winnen. Donner staat, misschien iets minder tegen Larsen. hoewel remise bij de lopers van ongelijke kleur lang niet denkbeeldig is. Th. van Scheltinga zal tegen C. B. v. d. Berg van goede huize moeten komen om zijn treffen met een verdeling van het punt te besluiten. Tenslotte maakt O'Kelly d" beste kans in de afgebroken partij met K Langeweg. De stand VoorloDig luidt de stand echter nog: 1.-2. Eliskases 6 3 3 0 4% Olafsson 6 3 3 0 4Vz 3. Barendregt 7 2 4 1 4 4 Th. van Scheltinga 6 1 5 0 3 V2 5.-6.c' Donner 6 1 4 1 3 O'Kelly 6 0 6 0 3 7. Toran 7 0 6 1 3 3. Larsen 6 1 3 2 2V2 T C. B. v. d. Berg 6 0 4 2 2 '0. K. Langeweg 6 0 2 4 1 Behalve Barendregt en Toran hebben alle deelnemers nog een afgebroken partij 'iit te spelen. De betreffende ontmoetingen -.uilen vandaag gespeeld worden. Ongetwijfeld was ditmaal de ontmoeting OlafssonEliskases de belangrijkste ont moeting. Voor het eerst tijdens dit toer nooi kwam er een Spaanse partij ter tafel. Met het vorderen der zei ten werd ook dui delijk, dat de stelling van de IJslandse grootmeester te prefereren viel. Het is met Olafsson niet te volgen hoe hij in het voor deel komt. Men ziet het gebeuren, maar kan vrijwel nooit precies aanwijzen waar de tegenstander nu werkelijk heeft misge tast. In de partij van deze dag ging het al pre cies zo. Aanvankelijk zag het er naar uit dat. de listige Argentijn niet zo slecht stond. Maar vrijwel geruisloos zag men de witte stukken belangrijke posten bezetten voor de zwarte majesteit. Door ijzersterke zetten werd de Argentijn in feite gedwongen de kwaliteit te geven. Lange tijd had hij hiervoor nog een pion als compensatie, maar toen de achterstand later opliep tot een volle kwaliteit, zag vrijwel niemand meer een mogelijkheid voor Eliskases om de dans te ontspringen. Niettemin zet hij de strijd nog voort in de hoop misschien bij nadere analyse toch nog een verborgen resource te vinden. Een spectaculair duel ontstond tussen Larsen en Donner. De Deen koos een mo derne opstelling door lange tijd zijn pion nen op d2 en e2 te laten staan. Op afstand had hij toch wel enig initiatief waarbij hij rustig de zwakke c-pion van Donner eens op zijn houdbaarheid testte. Van werke lijke rust was echter weinig meer terug te vinden toen Larsen in hevige tijdnood raakte. Niettemin vond hij nog gelegen heid zijn zetten te noteren. Donner wist zich behendig uit de druk te ontworstelen en kwam met gevaarlijke zetten voor de dag juist in deze critieke fase van de strijd voor de sympathieke Deen. Hij toonde echter zijn grote kunnen en wist tijdig zijn veertigste zet te doen. De afgebroken stelling biedt hem wellicht iets betere kansen. De stand ziet er als volgt uit: Wit (Larsen) Koning g3, Toren a5, Loper e5 en pionnen b3, e3, f4 en h2. Zwart (Donner): Koning g8, Toren c2, Lo ner fl en pionnen d5, e4. g7 en h7. Wit 'reeft een zet in couvert afgegeven. Van Scheltinga en Van de Berg speelden een zeer ingewikkelde partij. „De moeilijk ste van het gehele toernooi!" volgens Van de Berg. Er ontstonden zeer ingewikkelde verwikkelingen, een speltype dat Van SchelIinga over het algemeen uitstekend ligt. Toen bij beide spelers de tijd begon te dringen bracht de Amsterdammer een "errassend stukóffer. Hij kreeg er drie oionnen voor en een ogenschijnlijk wel goede stelling. Van de Berg bleek echter de gehele situat'e wel goed te hebben doorzien en liet het op een afruil van stukken aankomen. De afgebroken stand heeft voor Van Scheltinga nog slechts 5 pionnen en een koning. De Leidenaar zet daar een loper en twee pionnen met de koning tegenover. De kansen liggen ten gunste van Van de Berg. Zeventien -zetten Barendregt en Toran hadden slechts 17 ettcn nodig om rern'so overeen te komen. De Spanjaard verdedigde zich Siciliaans, maar moest toch Barend""gt iets vrijer spel toestaan. Kennelijk zag deze er geen mo gelijkheden in. Om zijn fraaie positie geen afbreuk te doen besloot hij maar tot re mise. K. Langeweg leek tegen O'Kelly snel te gaan winnen. Binnen zeer korte tijd had hij een stelling voor de vijandelijke ko- aingslinie opgebouwd, die het ergste voor de Belgische grootmeester deed vrezen. Men had sterk de indruk, dat hij de jonge Nederlandse schaker had onderschat. Toch zag Langeweg, in een stelling die feitelijk in alle opzichten klaar leek voor het toe dienen van de genadeslag, geen kans door te drukken. Diverse afruilingen moest hij zich laten welgevallen, waarmee tevens -ijn voordeel als sneeuw voor de zon weg- •molt. Hij moest daarbij zelfs een pion prijs- aven. Had O'Kelly toen de beste voort- otting gevonden dan zou de partij ten unste van hem zijn beslist. Nu dit niet: -beurde kreeg Langeweg nog even ge- genheid de vijandelijke koning onder een -ervuur van schaakjes te leggen. Mis sen h»eft hij hier de remise gemist, - Mand rn^t dame en drie pionnen tegen dame en twee pionnen in zijn nadeel moet hem nu toch wel grote zorgen geven. Damesgroep In de damesgroep had de leidster Chau- dé de Silans een vrye dag. Voor onze na tionale kampioene mevrouw Heemskerk dus bij uitstek de gelegenheid op gelijke hoogte te komen. Zover is het echter nog niet hoewel de afgebroken partij met de Westduitse Szeimis haar een goede kans biedt. Voor een verrassing zorgde mevr. Van de Veen die de Hongaarse kampioene Bilek Lang klopte. De laatste heeft tot nu toe geen grootse indruk gemaakt. Zelfs aan haar kleding kan men merken, dat het voor haar een ideale vakantie is, waarbij het schaken min of meer naar het tweede plan wordt verschoven. In de reserve groep IA kwam de Span jaard Edmundo Perez tot zijn zevende achtereenvolgende overwinning! Nu dient hier wel even bij opgemerkt, dat hij zijn afgebroken partij met onze landgenoot Apking in verloren stelling nog kon win nen dank zij een grove blunder. Toch is zijn spel uitstekend en de statenloze mees ter Gereben zal heel wat moeite hebben met een punt minder alsnog op gelijke hoogte te komen. In reserve IB was het een zwarte dag. Voor de witspelers wel te verstaan. In alle partijen ging de winst namelijk naar de zwartspelers. En bij hen was ook weer de Amsterdammer Tan De partij tussen Larsen (wit)—Donner (zwart) bad het volgende verloop: I. f4 c5; 2. Pf3 Pc6; 3. g3 d5; 4. Lg2 e6: 5. 0-0 f5; 6. c4 Pf6: 7. Pe5n LdG: 8. Pxc6 bxc6; 9. Pc3 0—0; 10. b3 Daö: 11. Dc2 Lb7; 12. Pa4 Pd7; 13. d3 e5: 14. e3 exf4: 15. gxf4 Ta-e8; 16. Dd2 Dd8; 17. Lafs Te6; 18. Tf-el De7; 19. exd5 cxd5: 20. Pc3 Pf6; 21. Pb5 Lb8: 22. d4 Dd7; 23. Pc3 cxd4: 24. Dxd4 Tc-8: 25. Tel Lc7; 26. Pa4 Lb6; 27. PbB axb6; 28. T:c8 Dxc8: 29. Tel Dn8: 30. Lb2 Dd8; 31. a4 De7; 32. Tel Pe4: 33. Te2 TgO: 34. De5 Dxe5: 35. Lxeó Tc6; 36. Lxe4 fxe4; 37. Kf2 La6; 38. Ta2 Td6: 39. a5 bxaö; 40. Txaö Tc2v; 41. Kg.3 Lfl. Afgebroken. De uitslagen van de partijen gespeeld in de zevende ronde luiden: Eregroep: OlafssonEliskases afgebroken; Van Scheltingav. d. Berg afgebr.; Larsen Donner afgebr.: Barendregt Toran remise; Langeweg— O'Kelly afgebroken. Intern, damesgroep: SzeimisHeemskerk afge broken; v. d. Veen—Bilek 10; BacicVreeken 0—1: LangosRoodzant afgebroken. Res.groep 1 A: Perez- Ditt 1—0: Remouchamps Apking afgebr.: Gereben—Branicki 1—0; Aal- dersVlagsnia 10; DonkJonkman 10. Res.groep 1 B: Sassen— FUster 0 1: Schneiders Bozic 0—1; Gimeno Diemer 01; Tabe Bas Tan 0—1: Van Geet—Kloostra 01. Groep 2: PreckwinkelDries 0—1; SuikerCon- rady 1—0: Molenbroek—Crespo 0—1; Kerje—Phi lippe afgebroken. Groep 3: Van VlietW. J. Bos 01; Javanovic Bouma 1—0: v. d. BergWaling Dijkstra 1—0; A. Herfst—Ribas Bonet. 1—0. Groep 3 B: Mix—v. d. Griendt remise; Pavlovic Biesheuvel 1 0; IngladaDallmann afgebr.; Abrahamsv. d. Werff 0—1; S. HerfstLam- brechts remise. Groep 4: Tijssen—D.jordjevic remise; mej. De KlerckSlagt remise: BultDe Graaff 0 1; KoomenDe Vries 1—0. Groep 5: Steeman—Groos remise: Veis't Geu zendam 1—0: Peters—De Haas afgebr.: Burgers— v. Voorst Vader afgebr.; Kwee T.ioe Liong—Ro denberg 10. Uitslagen afgebroken partijen uit vorige ronden. Intern, damesgroep: HeemskerkLangos 10; Bilek Lang—Szeimis 1—0. Res.groep 1 A: Vlagsma Gereben remise: Bra nickiRemouchamps 10; ApkingPerez 01. Res.groep 1 B: Bozic—Sassen 1—0. Groep 2: Verhoeff—Molenbroek remise. Groep 3 b: Pavlovic v. d. Werff 01. Groep 5: PetersRodenberg remise: Roden berg—Burgers remise; GroosKwee Tjoe Liong remise. De Nederlandse Christelijke Sport Unie heeft besloten, dat zij hoewel zij alle rede nen aanwezig acht om zich bij de Neder landse Sport Federatie aan te sluiten, op grond van het feit, dat de NSF financieel slechts mogelijk is door subsidie van de KNVB dit door ontvangsten vooral uit de voetbalpool niet kan toetreden. Mede ter wille van de eenheid in protestants- christelijke kring en van de christelijke sportorganisaties meent de Nederlandse Christelijke Sport Unie dat zij zich onder de huidige omstandigheden vooralsnog van toetreding moet onthouden. Zoals bekend is de Nederlands Christe lijke Sport Unie, het overkoepelend orgaan van de volgende bonden: Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond, Christe lijke Korfbalbond, Christelijke Wandel sportbond, Christelijke Atletiekbond, Ver bond van Christelijke Voetbalverenigingen en Verbond van Christelijke Volleybal verenigingen. De Haarlemse Korfbalbond heeft alle wedstrijden voor zaterdag 17 en zondag 18 januari afgelast met het oog op de ge steldheid van de terreinen. Alle voor zaterdag en zondag vastgestel de wedstrijden van de Koninklijke Neder landse Hockey Eond zijn in verband met de terrein- en weersomstandigheden afge last. De afdeling Haarlem van de K.N.V.B heeft alle wedstrijden voor zaterdag 17 en zondag 18 januari afgelast met het oog op de gesteldheid van de terreinen. Het HVB-programma van 10 en 11 januari (beginnend met de wedstrijd WH BSM) is opgeschoven naar 24 en 25 januari. Het programma van 17 en 18 januari (beginnend met de wedst.ri.id BSM DCO) is verschoven naar 31 januari en 1 februari. De prijs van de Caritas-pool van deze week zal niet worden uitgekeerd. Op het centraal bureau te Heerlen had men reeds ruim 9000 voor een prijs in aanmerking ko mende kolommen geteld. Het ziet er naar uit, dat men zelfs de 10.000 goede kolom men nog zal overschrijden. Het bestuur van de stichting Caritas heeft nu voor zondag 25 januari alsnog een pool georganiseerd (nummer 21a.), waar in dus een dubbele prijs is te behalen. De prijzen voor deze week waren 6200.- en 4150.- De Caritas-prijzen zullen in waardebonnen worden uitgekeerd. Vele arbiters uit het betaalde voetbal van de KNVB zijn in Utrecht bijeengeko men om diverse scheidsrechtersproble- men te bespreken. Men besloot tijdens de twee uur durende vergadering een com missie van drie man te benoemen, die contact moet zoeken met het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Deze drie scheidsrechters zijn de heren Beltman, Van Male en Martens. Trevor Ford, de oud-international van Wales, die anderhalf jaar tot de contract spelers van PSV heeft behoord, is dezer da gen met zijn vrouw en twee zoontjes naar Engeland teruggekeerd. Ford, die zoals bekend wegens een chronisch ongemak aan een der enkels niet meer zal kunnen voet ballen, zal een functie aanvaarden in het autobedrijf, waaraan ook sedert enige tijd de oud-trainer van het Nederlands elftal en van PSV, George Hardwick, is verbon den. Worcester City, een semi-profteam uit de Midlands, heeft donderdag voor een grote verrassin» in de Engelse bekercompe titie gezorgd. Het team won de uitgestelde wedstrijd uit de derde ronde tegen Liver pool, dat hoog geklasseerd staat in de twee de divisie met 21. Het team zal nu in de vierde ronde van de bekercompetitie, op 24 januari, op eigen terrein uitkomen tegen Sheffield United, eveneens een team uit de tweede divisie. In de tiende minuut scoorde de links buiten vai. Worcester, Skuse. het eerste doelpunt. Zeven minuten voor het einde van de ontmoeting schoot White, de stop per van Liverpool, in eigen doel (20). Een minuut later kreeg Liverpool een strafschop toegewezen, die in een doelpunt werd omgezet (21). Worcester dat aangevoerd wordt door Roy Paul, de oud-international van Wales, die Manchester City leidde toen de ploeg in 1956 de Cup won is de eerste non league-club die tot de vierde ronde is doorgedrongen. Geen league-voetbal De Engelse voetbalbond heeft de league clubs gevraagd zo spoedig mogelijk, in overleg met de plaatselijke officials van de bond, tot keuring van de terreinen over te gaan. De bedoeling van deze maatregel is eventueel tijdig tot afgelasting van de wedstrijden te kunnen overgaan opdat te- vergeefse reizen worden voorkomen. Voor al in de Midlands en in Noord-Engeland zijn de velden door de sneeuw en de vorst bijzonder slecht. In het restaurant van het sportpark „De Vliert" in Den Bosch is donderdagavond de „Gerrit Schulte-trofee" voor de vierde maal uitgereikt. De gelukkige heette dit maal Gerrit Schulte. Jan Derksen, die dit jaar zijn 25-jarig jubileum als wielrenner viert, reikte de trofee na een geestig speechje uit aan de thans 43-jarige renner, die nog steeds in staat blijkt in internationale wedstrijden de jeugd achter zich te laten. Jan Derksen, die vorig jaar met de „Gerrit Schulte- trofee" onderscheiden werd, gaf voorts te kennen dat hij zeker zal proberen dit ere teken nog een maal te heroveren. De „Gerrit Schulte-trofee" werd in de voorgaande jaren uitgereikt aan Arie van Vliet. Frans Mahn en Jan Derksen Het is donderdag in het noorden van ons land blijven vriezen en dus zijn er weer enkele rijderijen gehouden. Het eigenaar dige was echter, dat, terwijl Groningen (stad) elf graden vorst meldde in de nacht yan woensdag op donderdag en de provin cie hier en daar zelfs veertien graden, in Nieuw Amsterdam (Drente) de vorst maar niet voldoende wilde doorzetten. Het kwik kwam niet beneden de drie gra den onder nul tot groot verdriet van de be stuursleden der ijsclub Nieuw Amster dam. Die hebben geprobeerd met sproei en de sintelbaan zo nat te krijgen, dat on middellijk een ijslaagje zou worden ge vormd. Dat is daar te doen gebruikelijk, waarbij in voorgaande winters en ook nu in de nachtelijke uren hard gewerkt wordt, maar deze keer lukte het niet en daardoor kon de voor woensdag aangekon digde rijderij voor mannen, met een to taal aan prijzen van 180, niet doorgaan. De mannen zijn toen naar het Oost Gro ningse Alteveer getrokken, waar 230 op hun lag te wachten en ofschoon het ijs daar ook niet al te best was van kwali teit, kon de strijd toch gemakkelijk door gang vinden. De Friezen hebben echter verstek laten gaan, waardoor het een Gro nings-Drentse aangelegenheid was. Maar sensatie is toch niet uitgebleven. De jonge Bakker uit Finsterwolde, die woensdag in Finsterwolde van de nationale kampioen Evert Kramer met flink verschil had ver loren nam nu namelijk revanche. In de se rie van vijf wedstrijden schakelde hij na melijk de man uit Nieuw Scheemda uit en doordat hij in de finale ook van Nijkes, werd hij winnaar van de wedstrijd en te vens van de eerste prijs van honderd gul- Wim de Graaff, de Rotterdammer, heeft donderdagavond de officieuze titel van Nederlands kampioen ver overd. In Hamar, op de tweede dag van de jaarlijkse wedstrijden om de Jonkheer van Karnebeek-beker, een koude dag met een ijzige wind en 14 graden vorst, won hij de 1500 meter in de goede tijd van 2,19.8 en bezette hij de tweede plaats op de 5000 meter in 8.27.0, achter Pesman, die met 8.21.1 onbereikbaar was. Wim de Graaff werd daarmee eer ste in het eindklassement met 189.567 punten, de enige man, die onder de 190 punten bleef. Pesman eindigde als tweede voor Jeen van den Berg, Van der Grift en Broekman, die met zijn vijfde plaats en een matige tijd op xijn sterkste afstand, de 5000 meter, toch wel duidelijk toont, ondanks de goede lichamelijke conditie, het prestatie peil van enkele jaren geleden niet meer te kunnen benaderen. Kroon eindigde als zevende achter Koe- leman, voornamelijk door zijn val op de 500 meter van woensdag. De ruim 4 punten verschil met De Graaff, een verschil dat op de 500 meter evenzovele seconden be tekent, wijzen echter wel uit, dat de felle Cecs Jan ook zonder val de beker en de titel niet zou hebben gewonnen. Wim de Graaff, „de man die altijd met het hoofd werkt" zoals Klaas Schenk het uitdrukte, is naar een uitstekende vorm gegroeid en de grote zorg van de Neder landse coach is nu om De Graaff tot de titelstrijd in Göteborg in die vorm te hou den of zo mogelijk in een nog betere te brengen. Het is verheugend, dat de Nederlandse rijders in dit voorseizoen hebben laten zien, dat het niet noodzakelijk is, dat de achter stand met landen als bijvoorbeeld Rusland steeds groter wordt. Integendeel, verge leken bij vorig jaar staan de kansen om tot redelijke prestaties te komen er veel beter voor. Vooral Jan Pesman blijkt op de 5 en 10 km tot klassetijden in staat te zijn. Bovendien is het reservemateriaal aanmerkelijk in kwaliteit toegenomen. Rijders als Koeleman. Houter, Meeuwisse en de pupil van Anton Huiskes, de jonge Lourens, zijn met sprongen vooruit gegaan. De oorzaak van de betere voi-m van vrij wel alle rijders? „Zoiets blijft altijd een veronderstelling, maar als je het mij vraagt, heeft de training op de tweewie lige rolschaatsen thuis er veel goed aan ge daan" zei Klaas Schenk. De uitslagen De uitslagen van i Wim de Graaff de 1500 meter luiden: 2.19.8, 2. Jan Pesman In Praag, Brno, Bratislava, Ostrava en Kladno in Tsjechoslowakije is men druk in de weer met het in orde brengen van hotels en stadions om de deelnemers aan de wereld-ijshockey- kampioenschappen, welke van 5 tot 15 maart zullen plaatsvinden, te ont vangen. De foto toont het fraaie ivinterstadion in Bratislava. Voor dit toernooi hebben zich thans negen landen gemeld. Het zijn de titelhouder Canada, RiLsland, Zweden, de U.S.A., Tsjechoslowakije, West-Duitsland, Po len, Zwitserland en Noorwegen. De landen zullen worden ondergebracht in drie groepen en de winnaars zullen naar de eindronde die in Praag zal worden gespeeld, overgaan. Tijdens het congres van de LIHG Internationale IJshockey Federatie), die op 22 en 23 januari in München wordt gehouden, zal de loting voor de samenstelling van de drie groepen geschieden. De organisatoren van het toernooi ver wachten een totale inschrijving van twaalf landen. Men rekent er op, dat Oost-Duitsland zelfstandig lid van de LIHG Finland en Italië zich alsnog zullen melden. De Graaff 2.20.7, 3. Van der Grift 2.21.-, 4. Jeen van den Berg 2.21.4, 5. Jo Koeleman 2.21.7, 6, Cees Jan Kroon 2.21.9, 7./8. Kees Broek man en Chris Meeuwisse beiden 2.22.3, 9. Jan Lourens 2.22.7, 10. Jac Vogels 2.22.9, 11. Arie Zee 2.24.-, 12. Nico Houter 2.25.6, 13. Tom Langehuizen 2.27.7, 14. Arnold Vroege 2.30.7. De uitslagen op de 5000 meter luiden: 1. Pesman 8.21.1, 2. De Graaff 8.27.-, 3. Van den Berg 8.27.2, 4. Broekman 8.30.8, 5. Koe leman 8.35.-, 6. Kroon 8.35.5, 7. Houter 8.38.2, 8. Lourens 8.43.1, 9. Van der Grift 8.43.5, 10. Meeuwisse 8.43.6, 11. Zee 8.46.9, 12. Vogels 8.57.-, 13. Langerhuizen 9.00.5, 14. Vroege 9.07.-. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1 De Graaff 189.567, 2. Pesman 190,810, 3. Van den Berg 191.620, 4. Van der Grift 192.183, 5. Broekman 192.240, 6. Koeleman 192.933, 7. Kroon 193.583, 8. Meeuwisse 194.910, 9. Lourens 196.027, 10. Vogels 196.450. Onmiddellijk nadat de resultaten van de wedstrijden om de officieuze schaatstitel in Hamar bekend waren geworden heeft de technische commissie van de KNSB in overleg met Klaas Schenk de volgende rijders voor de komende internationale wedstrijden aangewezen. Voor de strijd om de Europese kampioenschappen op 31 januari en 1 februari in Göteborg: Jan Pesman, Wim de Graaff, Cees Jan Kroon, Kees Broekman en Jeen van den Berg. Voor de voor-Olympische wedstrijden op 28 februari en 1 maart te Squaw Valley (Californië): Wim de Graaff en Cees Jan Kroon. Voor de internationale wedstrijden ter gelegenheid van de Zwitserse kampioen schappen op 24 en 25 januari in Davos: Henk van der Grift en Jan Koeleman. De ploeg voor de wedstrijden om de we reldtitel op 14 en 15 februari in Oslo wordt uiteraard pas na de Europese kampioen schappen gekozen. De Russische schaatsploeg die deel neemt aan de Europese kampioenschap pen hardrijden die aan het einde van deze maand in Göteborg worden gehouden, is samengesteld uit de volgende rijders: Oleg Gontsjarenko, de huidige wereld- en Europese kampioen. Wladimir Sjilikofskv Robert Merkulov, Boris Stenin, Gennady Voronin en Viktor Kobinschkin als reser ve. Naast Gontsjarenko namen ook Sjili- kofski en Merkulov vorig jaar reeds deel aan de Europese kampioenschappen. den. Hetgeen bij deze vrachtautochauffeur welkom zal zijn. Tweede in deze rijderij, die tal van spannende ritten bracht, werd H. Nijkes uit Blijham 60), derde Evert Kramer uit Nieuw Scheemda 40), vier de de voetballer van de derdeklasser Vee- lerveen, Willy Houwen 20) en vijfde de speler van de Drentse tweedeklasser Va- ko uit Vries, de jonge Ate Brink, die eens jeugdkampioen van Nederland op de 160 meter is geweest. Van wat kleiner formaat was een wed strijd voor mannen te Termunten (Gro ningen), maar toch waren ook daar acht tien rijders. Adri Adrigum uit Moordrecht was helemaal naai het noorden gekomen, maar hij neeft die lange reis gehonoreerd gezien met de eerste prijs van 40. Twee de werd de Groninger junior A. Wester huis 20) en derde de Termunter junior A. Kant 10). De ijspret werd gisteren echter wel wat bedorven door de koude mist, welke ook boven het Groninger, dik onderge sneeuwde, land hing, en door hagelbuien. Toch was de publieke belangstelling zeer goed. In het noorden laten de liefhebbers (sters) zich niet' zo gauw afschrikken. In hun leren jassen en op hun gele klompen waarin een bosje stro voor extra warm te zorgt kunnen ze heel wat verdragen. Engeland is er in geslaagd in de derde testmatch tegen Australië een draw te be halen. Daarmee is de hoop op het behoud van de „Ashes" levend gebleven. Van de serie van vijf matches heeft Australië er twee gewonnen. Engeland sloot op de laatste dag op 287 voor zeven. Colin Cowdrey scoorde 100 not out en Peter May 92, waarmee 182 runs aan de vierde wicketstand werden toegevoerd. De Australische battingside stond toen voor de taak in 110 minuten 150 runs te scoren. Deze opgave bleek te zwaar. De gastheren verzamelden slechts 54 runs voor het verlies van twee wickets. De produktiviteit van Cowdrey en May stelde de Engelsen in staat bij de thee te sluiten met een voordelig saldo van 149 runs. Aan het einde van de wedstrijd wa ren de Aussies nog 95 runs achter met 8 wickets overeind. Cowdrey scoorde zijn 100 in 364 minuten. Hij joeg de bal zeven maal naar de boun daries. Toen de Australiërs aan bat kwa men, voelden zij dat een overwinning on mogelijk was en zij hebben dan ook niet serieus geprobeerd de 150 runs nog te maken. Het scoringbord: Engeland, eerste innings: 219, Australië, eerste innings: 357. Engeland, tweede innings (afgebroken stand 178 voor drie). Bailey c. „substitute" b. Benaud 25 Milton c. Davidson b. Benaud8 Graveney lbw. b. Davidson 22 May b. Burke 92 Cowdrey hot out Tl. .7100 Dexter c. Grout b. Benaud 11 Swetman lbw. b. Burke 5 Trueman st. Grout b. Benaud 0 Lock not out 11 Extra's (byes 11, legbyes 1, wides 1) 13 Totaal voor 7 wickets gesloten 287 Val van de wickets: 130, 237, 364, 4—246, 5—262, 6—269, 7—270. Bowling: Meckiff 3— 1— 7— 0 Davidson 3311651 Benaud 337944 Slater 18— 5—61— 0 Mackay 11— 2—21— 0 Burke 11— 2—26— 2 Australië, tweede innings: Mcdonald b. Laker 16 Burke b. Laker7 Harvey not out18 O'Neill not out 7 Extra's (byes)6 Totaal voor 2 wickets 54 draw. Val der wickets: 122 233. Bowling: Statham 2060 Trueman 4190 Lock 11— 4—23— 0 Laker 8— 3—10— 2 De Lagelandenskiwedstrijd, die donder dag te Val d'Isère zou zijn begonnen, is uitgesteld. De grote hoeveelheid sneeuw die woensdagnacht en donderdagochtend is gevallen maakte het onmogelijk een piste uit te zetten. Het is nog niet zeker dat de wedstrijd, waarvoor alleen Belgen, Neder landers, Denen en Engelsen konden in schrijven. nu vrijdag zal beginnen. De organisatoren hebben later besloten, dat de twee onderdelen van de Lage-lan- denwedstrijd beide vrijdag zullen worden verwerkt. Om negen uur in de morgen start de eerste deelnemer voor de slalom. Het hoogteverschil in het'parkoers zal on geveer 1Ö0 meter zijn. er zullen 40 poortjes in de baan worden opgesteld. Omstreeks half twaalf wordt een begin gemaakt met de reuzenslalom over 1800 meter met een hoogteverschil van 350 meter. Prinses Irene zal dinsdag 20 januari uit Val d'Isère vertrekken om haar studies te hervatten. BOKSEN. De wereldkampioen vederge wicht Hogan Kid Bassey (Nigeria) zal op 18 maart in Los Angelos zijn titel verdedi gen tegen de Amerikaan Davey Moore. Voor de centrale training van de Neder landse hockeyploeg zijn de volgende veer tien spelers uitgenodigd: De Beer (Til burg), Van Dijck (Kampong). Van Erven Dorens (Laren), Gooswilligen (SCHC), Honnebier (BMHC). Hooghiemstra (SCHC), Van 't Hooft (Hilversum). Kristen (DKS), Marres (Laren). Overdijkink (Delftse Stu denten). De Ruiter (DKS), Jos Terlingen (Be Fair). Theo Tprlingen ''Be Fair) en Zwier (SCHC/. De conditietraining onder leiding van Chris Berger wordt woensdag 21 januari in het Olympische stadion hervat.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3