o Groen Co Sleebaan „Het Kopje" te Bloemendaal is van nationaal belang GOED voor weinig geld opruiming 8.9° 8.45 12.80 5.80 6.40 12.90 8.9° 5.80 Accountantsrapporten onthullen nieuwe tekortkomingen bij E.G.K.S. Kapitein van kustvaarder hoort een maand tegen zich eisen Kleinere haringvangsten te wijten aan verschillende factoren Plannen om voorzieningen te treffen voor de toekomst Inlaid linoleum en linofeit Valse scheepsverklaring over de dood van de tweede machinist Vertaalprijzen voor Schuchart en Voeten Deens-Duitse industrievisserij heeft er in beperkte mate schuld aan Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren een partij Vrouw poogde haar man te vergiftigen Scheepvaart Generaal Marshall kreeg hartaanval Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders VRIJDAG 16 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Op het ogenblik heb ik nog niet het voornemen de sleebaan op „het Kopje" in Bloemendaal met zand te laten be strooien wanneer er weer sneeuw geval len is, maar daartoe zal wel worden over gegaan als het publiek in de toekomst niet voldoende medewerking verleent". Aldus de burgemeester van Bloemendaal. dr. D. H. Peereboom Voller in zijn antwoord op de vraag van het raadslid mevrouw Fahrenfort-Meuffels (V.V.D.). Mevrouw Fahi-enfort bracht tijdens de donderdagmiddag gehouden raadsverga dering het grote aantal ongevallen, dat zich tijdens het. afgelopen weekeinde op het Kopje heeft voorgedaan, ter sprake en zij vroeg of het misschien mogelijk was een sleeclub op te richten, die zich met de organisatie van het sleeën kan belasten. Het bestuur van de Bloemendaalse hockeyclub BMHC en de docenten en leer lingen van het CIOS in Overveen, zouden, aldus spreekster, bereid zijn hun mede werking te verlenen. De burgemeester merkte daarna op, dat de Bloemendaalse sleebaan niet alleen van regionaal, maar zelfs van nationaal belang blijkt te zijn. Van heinde en verre kwamen gedurende het afgelopen weekeinde vragen binnen over de gesteldheid van de baan en uit alle delen van het land trok men naar Bloemendaal. Daardoor ontstond er een zeer grote drukte op de baan en daardoor ook werden de moeilijkheden veroorzaakt. De fout ligt, aldus dr. Peereboom Voller, in de eerste plaats bij het publiek zelf. Men dringt te ver op, amateurfotografen gaan midden op de baan staan, kinderen steken onverwacht de baan over en de hon den worden niet aan de lijn gehouden. De burgemeestei deed daarom dan ook een beroep op het publiek om al het mo gelijke te doen om ongelukken te voorko men. Zo stelde hij bijvoorbeeld voor, dat de kijkers een plaatsje zoeken langs de duinen (aan de oostzijde dus) waardoor het trottoir aan de andere kant gereser veerd kan blijven voor de sleeërs, die naar boven lopen. De burgemeester deelde vervolgens dat B. en W. zich hebben afgevraagd men-gezien het nationale belang, dat er gediend zal worden-niet een bedrag uittrekken voor het verbeteren van sleebaan. Daarvoor zou een som van gulden op de begroting ge dienen te worden voor het treffen Advertentie Van een gerenommeerde Linoleum- fabriek ontvingen wij voor ónze met kleine bijna onzichtbare drukfoutjes 200 br. PARKET INLAID van 16.90 voor 183 br. PARKET INLAID van 15.20 voor 200 br. TEGELINLAID van 16.90 voor 200 br. LINOFELT-MOIRé van 7.90 voor 183 br. HOUTNERF-INLAID van 10.70 voor 200 br. VELVETLINO van 18.30 voor 200 br. GRANITé van 11.90 voor 200 br. LINOFELT van 6.90 voor KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 11491 De 48-jarige vrouw van een caféhouder Leur heeft in Breda voor de rechter- Dmmissaris bekend, dat zij gepoogd heeft aar man door vergiftiging om het leven brengen. Daarbij is een 40-jarige man it Breda medeplichtig geweest. Ook hij eeft een bekentenis afgelegd. De man eeft het vergif, waarmee men getracht eeft de caféhouder van het leven te be- gekocht met het geld dat de vrouw em had gegeven. Tot twee maal toe heb- en zij vergif in de koffie van de café- ouder gedaan, maar deze ondervond er sen nadelige gevolgen van. Daarna is het ergif in zijn eten gemengd. Na de maal- id werd de caféhouder onpasselijk, maar aar bleef het bij. De vrouw beweert dat e inwoner van Breda haar tot het mis- rijf heeft aangezet, maar deze verklaart at zij het initiatief heeft genomen. De eronderstelling dat de vrouw met haar een verhouding had lag voor e hand, maar bij het onderzoek is ge leken dat daarvan geen sprake was. Het lijft voorlopig een vraag waarom de man het misdrijf heeft medegewerkt. van allerlei voorzieningen, terwijl er voorts een bedrag van achthonderd gulden per jaar nodig zal zijn voor het instand houden van de baan. Tenslotte zou elke dag, dat er in Bloemendaal gesleed kan worden, nog eens driehonderdtwintig gul den gaan kosten. Het raadslid mr. J. W. de Jong Schou wenburg (CH) was het met deze zienswij ze eens, maar hij vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn, ter dekking van de ge maakte kosten, entree te heffen. Na enige discussie was men het er over eens, dat er overwogen dient te worden een volgend keer een post. op de begroting te plaatsen voor het treffen van voorzie ningen aan de sleebaan. De voorzitter leg de er tenslotte de nadruk op, dat de mede werking van het publiek echter onontbeer lijk blijft. Advertentie Advertentie Italiano, de heerlijke versnapering bij hoest en verkoudheid EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK DE HEER D. P. SPIERENBURG, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., heeft in Straatsburg een verklaring gepubliceerd betreffende het onderzoek in de schrootaffaire. De Société Anonyme Fiduciaire Suisse (HAFS) heeft twee rappor, ten uitgebracht omtrent de schrootheffing, betrekking hebbende op de periode 1 april 1954 tot 30 april 1957. In haar beide rapporten heeft SAFS moeten constateren dat het heeft ontbroken aan een doeltreffende samenwerking tussen het OCCF, de regionale bureaus en de kas zelf, een samenwerking waaraan men juist eisen had moeten stellen. Deze organisatorische tekortkoming heeft enerzijds de controle ten zeerste bemoeilijkt en anderzijds ertoe geleid dat nog niet van alle contracten de herkomst van het schroot onfeilbaar kon worden vastgesteld. Wat het scheepsschroot betreft wordt in de verklaring opgemerkt, dat uit de con trole is gebleken, dat vooral in het eerste begin van de heffing, de regionale bu reaus zowel in Nederland als in Duitsland veelal gehandeld hebben naar eigen in zicht bij het al of niet aanvaarden van de bewijzen die ter staving van de herkomst van een bepaald schip werden overge legd, zulks in tegenstelling tot de richtlijn- nen die voortvloeien uit de tekst van de contracten, een aantal van de hierboven genoemde documenten kon dan ook niet door de regionale bureaus worden over gelegd. Uiteraard zijn de ontbrekende stuk ken onmiddellijk door de Fiduciaire Suis se opgevraagd. Eerst nadat het resultaat van dit verzoek om aanvullende documen tatie bekend is,' kan een gefundeerd oor deel worden uitgesproken over de heffings- De 28-jarige kapitein van de kustvaar der „Cornelia B". A. H. uit De Rijp, heeft voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan verdacht van het opmaken van een.valse scheepsverklaring over de dood van de 34-jarige tweede machinist J. van R. uit Arnhem, op 13 oktober te Bordeaux. „Hoe het helemaal precies gegaan is weet nog niemand", zei de officier van Justitie, ,Het onderzoek in de zaak van de eerste machinist, de 31-jarige A. K. uit Delfzijl, is nog niet voltooid." Volgens de dagvaardiging had de kapi tein in de scheepsverklaring gezet, dat de eerste machinist A. K. bij het gebeurde aanwezig was geweest en gezien had dat Van R. op de raling wilde gaan zitten. Aan gezien hij klein van postuur was, moest hij erop springen. Daarbij had hij zijn even wicht verloren en was in het water geval len. K. zou echter tegen de kapitein heb ben toegegeven, Van R. over boord gegooid te hebben. Op de vraag van de president of de ka pitein toegaf dat hij een valse scheepsver klaring had opgemaakt, antwoordde deze „Ik weet niet wat er gebeurd is". „Dat hoeft niet" zei de president. „Het gaat alleen om de scheepsverklaring, waarin u niet alles wat u ter orde is geko men, hebt vermeld. U hebt de kok horen zeggen: „De eerste heeft de tweede over boord gezet?" De president hield de kapitein zijn hier over aan de politie en rechter-commissa- ris afgelegde verklaringen voor. Daarin had de kapitein ook gezegd, dat de eerste machinist tegenover hem schuld aan de dood van zijn college bekend had. Met hem en de kok had hij toen overlegd wat zij nu moesten doen. De eerste machinist zou toen het denkbeeld geopperd hebben het gebeurde als een ongeval te vermelden in het scheepsjournaal. Uit medeiijden met de eerste machinist zou de kapitein dit toen gedaan hebben. De officier van Justitie achtte het een bijzonder ernstig feit. omdat een kapitein niet allen gezagvoerder op een schip is, maar er ook de staat, de politie, en zelfs de burgerlijke stand vertegenwoordigt Op het ten laste gelegde staat een maxi mumstraf van vier jaar. Aan de andere kant wilde de officier en kele verzachtende omstandigheden laten gelden. De verdachte heeft geen eigenbe lang bij het gebeurde gehad. Met de uit slechts negen koppen bestaande beman ning stond hij op vertrouwelijke voet, waaronder de gezagsverhouding eigenlijk leed. Ook was hij jonger dan de betrokke nen. De officier eiste drie maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. K. H. C. Arts uit Am sterdam, vroeg op juridische gronden vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstel ling. Hij vroeg zich af of deze scheepsverkla ring er een was in de zin van het Wetboek Het secretariaat van het Prins Bern- hardfonds deelt mede, dat de mr. M. Nij- hoffprijs voor vertalingen 1959 zal worden verleend aan Max Schuchart voor zijn ver taling van J. J. R. Tolkien's „In de ban van de ring" en aan Bert Voeten voor diens vertalingen van een aantal grote werken uit de oudere en nieuwere buiten landse, vooral Engelse, toneellitteratuur. De prijs (voor ieder twee duizend gulden) wordt uitgereikt maandag 26 januari, de sterfdag van Nijhoff, in de raadzaal te Den Haag. van Koophandel, omdat ze niet in wette lijke vorm is opgemaakt, namelijk voor een consulaire ambtenaar en in bijzijn van een getuige. Verder vroeg hij zieh af of de inhoud ervan wel in strijd met de waar heid is, omdat niet de verdachte maar de eerste machinist aan het woord is. Voor het geval de rechtbank het hiermee niet eens zou zijn vroeg de raadsman cle mentie op grond van verzachtende om standigheden die de officier ook aange voerd had. Op 1 februari vaart de „Corne lia B" weet uit. en de rederij heeft het niet nodig gevonden de kapitein te ont slaan. Pleiter vroeg de rechtbank het te laten bij een maand gevangenisstraf. (De verdachte is sinds eind december gedeti neerd). Het verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling werd door de rechtbank afge wezen. De uitspraak werd bepaald op 29 januari. aanvragen uit de controleperiode. In een aantal gevallen zijn in de wel be schikbare documentatie afwijkingen ge constateerd die een nader onderzoek wet tigen. Ten aanzien van het schroot geïmporteerd uit derde landen exclusief dat uit Noord- Amerika en in totaal bedragende 1,9 mil joen ton, is komen vast te staan, dat voor 32 percent daarvan voldoende documenta tie omtrent de oorsprong aanwezig is. In dien men besluit, dat de oorsprong ook op onfeilbare wijze kan worden aangetoond door verklaringen afgegeven van over heidsinstanties en door douanedocumen ten, dan stijgt dit percentage tot 83. De tekst van deze verklaringen is in een aantal gevallen zeer algemeen gesteld, zo dat het moeilijk is het verband te leggen tussen deze verklaringen en de contracten waarvoor zij als bewijsstuk moeten die nen. De resterende 17 percent omvat ener zijds een hoeveelheid, waarvoor de vereis te documenten niet voor de datum van noodzakelijke afsluiting van de rapporten geproduceerd zijn, maar waarvoor de stel lige verwachting bestaat, dat dit alsnog zal geschieden. Anderzijds zal van het daarna resterende moeten worden aange nomen, dat het recht op heffing door de geïnteresseerden niet afdoende kan wor den bewezen. Enige handelaren hebben dan ook reeds afstand van het recht ge daan. Een voorbehoud heeft de SAFS nog ten aanzien van het gehele onderzoek gemaakt namelijk ten aanzien van de authenticiteit van de haar voorgelegde fotokopieën. Op grond van de hierboven geschetste conclusies van de Fiduciaire Suisse zijn nieuwe maatregelen, hetzij reeds geno men, hetzij in voorbereiding. De kwestie-Worms De SAFS heeft ook een onderzoek inge steld naar de vraag of de door de heer Worms gedane aanbiedingen zijn afgewe zen op grond van andere dan commercië le overwegingen. De SAFS verklaart ten slotte dat de offertes van de heer Worms door het OCCF werden afgewezen op ba sis van objectieve criteria, vergelijkbaar met die, welke bii andere offertes werden gehanteerd. Uit biologische onderzoekingen is ge bleken, dat de haringstammen in de zui delijke Noordzee en in het Kanaal na de oorlog geleidelijk veranderingen hebben ondergaan, doordat deze groep aan steeds toenemende jaarlijkse verliezen heeft blootgestaan. Daardoor is de sterkte van dit haringbestand achteruitgegaan, hetgeen tot vermindering van de vangsten leidt. Als oorzaak van de jaarlijks steeds toe nemende verliezen onder deze voor de Nederlandse visserij zo belangrijke haring- groep wordt in de eerste plaats gedacht aan de geleidelijk gestegen bevissings- intensiteit. Dit deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interim, ir .Staf, mee in de memorie van antwoord op de Landbouwbegroting aan de Eerste Kamer. Voorts wordt gezegd, dat de vang sten uit een steeds kleiner aantal jaar klassen blijken te zijn samengesteld. De mogelijkheid mag echter niet geheel wor den buitengesloten, dat ook wijzigingen in het migratiepatroon tot afnemende vang sten van oudere haringen hebben bijge dragen. Een factor, die de ongunstige uitkomsten van de laatste jaren heeft versterkt, is de vertraging in de groei van de haring. Uit het internationale biologische onder zoek naar de invloed van de Deens-Duitse industrievisserij op jonge haring mag de voorlopige conclusie worden getrokken, dat deze visserij op zijn hoogst in beperk te mate verantwoordelijk kan worden ge acht voor de recente daling van de haring vangsten. Voor het verrichten van het onderzoek naar visziekten in de rivieren en binnen wateren heeft de organisatie ter verbete ring van de binnenvisserij zich verzekerd van de medewerking van een hoogleraar, die zich reeds jaren met het onderzoek van in ons land optredende visziekten bezig houdt. Daar bij het ontwerpen van een regeling ten behoeve van een versnelde afvloeiing van het aantal IJselmeervissers mede de bevissing van het IJselmeer een onderwerp van studie uitmaakt, acht de regering het op dit ogenblik niet gewenst te bevorde ren, dat aan sportvissers het vissen met een sleephengel en de hengel geaasd met vis op het IJselmeer wordt toegestaan. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3H°/o Nederl. '47 92% 92% 3 °/o Nedl. 1962/64 96"/,6 96T/i» Woningbouw 6 °/o 11014 110% Pr. A'dam '56 I.. 88 Kt Pr. A'dam '56 'I.. 98% Pr. A'dam '56 III 98% Pr. R'dam '52 I.. 93% Pr. R'dam '52 II.. 95 Pr. R'dam '57.... 108 A.K.U 284% 284% Calvé Delft 422 425 Van Gelder Zonen 215 215 K. N. Hoogovens. 339 340 Nederl. Ford 225 220 N. Kabelfabriek. 317 318 gew.Philips Gloeil. 494 493 Pref.PhilipsGloeil. 207 Unilever 440% 459 Wilton Fyenoord 204% 205 Werf Gusto 150 150 Dordtsche Petrol. 696 689 Kon. Petroleum 1 175,50 174 Billiton 183% 182 A'dam Rubber 89% 90 K.L.M f 110,40 112,50 Holl. Amer. Lijn. 161 162 K.N.S.M 159 159 N. Scheepv. Unie 137% 138% v. Nievelt Goudr. 130 131% Phs. v. Ommeren 242 243 H.V.A 140% 144 Delimaatschappij f 142,— f 141,50 Amsterd. Bank. 266% 268 Nat Handelsbank 145% 14514 Ned. Handel Mij.. 199 Rotterd. Bank.... 230% 230 Twentsche Bank. 198 Anaconda Copper 66% 68 Bethlehem Steel. 51 51% U.S. Steel 96% 96 General Motors.. 50*1, 50% Shell Union... 84 82% 24 24 Aalsdijk. 15 65 m. z.w. Horta n. Halifax. Aardijk, pass. 15 Kp. Bon n. Tripoli. Abida, 15 120 m. 0.7..0. Sant. De Cuba n. Fallriver. Acila. 15 350 m. z.w. Landsend n. Swansea. Aldabi, 15 400 m. n.o. St. Paulrocks n. Recife. Alioth. 15 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alkaid, 17 te Montevideo verwacht. Alkmaar, pass. 15 Masira n. Mombasa. Almdijk, 14 te New Orleans. Alphacca, 15 te Santos verwacht. Alwaki. 16 te Madras. Ameland. 15 te Stanlow. Amsteldiep. 15 140 m. o. Gibraltar n. Madras. Amsteldijk, 15 ten anker Vlissingen n. Antw. Amstelkroon, 15 v. Jacksonville n. Galveston. A.mstelland, 15 327 m. n.w. Kp. Blanco n. A'dam. Amstelpark, 15 260 m. n.w. Fremantle n. Aden. Amstelvaart, 15 12 m. w. Minicoy n. Aden. Amstelveen, 15 100 m. z.w. Bombay n. Sydney. Andijk, 15 v. Galveston n. Antwerpen. Antonia. 15 v. Penang n. Pladju. Appingedi.jk, 15 te New York. Arendskerk, 16 te Hongkong; Arkeldijk. 15 v. Saigon n. Tandjong Priok. Artemis, 15 v. Curagao n. Caripito. Asmidiske. 15 210 m. w. Ouessant n. Hpt. Roads. Asterope. 15 400 m. w. Ushant n. Rotterdam. Astrid Naess. 15 80 m. w. Djeddah n. Suez. Attis. 15 v. Puerto Ordaz n. Mobile. Baarn. 15 130 m. z.w. Ouessant n. Curasao. Banggai, 15 v. Singapore n. Rangoon. Batu, 15 v. Bremen n. Hamburg. Bengalen, 15 240 m. n. Sabang n. Belawan. Bengkalis, 15 100 m. /..o. Aden n. Penang. Beninkust. 16 v. Calabar n. Lagos. Bintang. 15 te Livorno v. Marseille. Bonita, 15 v. Guayaquil n. New Orleans. Borneo, 15 v. Londen n. Amsterdam. Breda. 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Britsum, 11 v. Campha n. Whampoa. Bussum, 15 30 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Calamares. 16 te Guayaquil. Caltex Delft, 17 te Antwerpen v. Port Said. Caltex Eindhoven, 15 230 m. o. Kreta n. Pernis. Csltex Rotterdam. 15 80 m. w. Gibraltar n. Sidon. Caltex Siak, 15 510 m. n.w. Minicoy n. Rotterdam. Camitia, 14 805 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Castor, 16 te Amsterdam. Ceronia. 15 te Singapore. Cinulia, 14 600 m. z.z.w. Rarotonga n. Curasao. Cistula. 14 v. Geclong n. Singapore. Cities Service Valley Forge, 15 60 m. w. Djeddah naar Mena. Clavella, 16 te Algiers verwacht. Cleodora, 15 120 m. z.z.o. Calcutta 11. Chitagong. Concepcion, 15 120 m. w.n.w. Kp. Bon n. L. Palm. Congokust, 15 130 m. z. K. Blanco n. Duinkerken. Coolsingel, 15 te Mobile Cclytto, 15 580 m. z.w. Fa.val n. Rotterdam. Corilla, 15 430 m. z.z.o, Seychellen n. Abadan. WASHINGTON (Reuter) Generaal George Marshall, die bekend werd door het naar hem genoemde plan voor het eco nomisch herstel van Europa, heeft don derdag een lichte hartaanval gehad. De 78-jarige voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken is ter ob servatie in een ziekenhuis van het leger te Fort Bragg in Noord-Carolina opgeno men. Ambtenaren van het ministerie van defensie zeiden, dat zijn toestand thans be vredigend is. WILLEM MOLIN OVERLEDEN Woensdagavond is ie Amsterdam op 63- jarige leeftijd overleden de kunstschilder Willem Molin. Molin, leerling van prof. N. Roland Holst, was een der pioniers in de toegepaste kun sten, speciaal de mozaïek. De versieringen in de zaal van de Hoge Raad en het mo zaïek in het Enschedese stadhuis behoren tot zijn bekendste werken. AMSTERDAM De markt kenmerkte zich bij geringe omzetten door een gunstig klimaat voorai voor internationale waarden. De stoot hier toe werd door Wffilstrejet gegeven waar de slotkoersen aan de vaste kant waren, ook voor oliewaarden. Doordat de beroepshan- del de laatste dagen op het Damrak tot liquidaties van posities was overgegaan, was het materiaal nu schaars. Het publiek ging eerder tot aankopen over en hier en daar vertoonde de arbitrage weer wat ac tiviteit. Aandelen Philips haalden niet al leen het volle verlies van de vorige dag in maar kwamen daar met een paar pun ten boven uit op een prijs van 491V2 bij de opening, die later opliep tot 494. De vorige slotkoers bedroeg 484. New York had enige belangstelling voor deze aandelen. De 5 percent converteerbare obligaties Philips lagen eveneens vast in de markt. Unilever stond in de belangstelling voor Duitse rekening. De dag nadert snel dat de mar garinepapieren officieel op de Westduitse beurzen zullen worden genoteerd. In ver band hiermede wordt er van Duitse zijde in Amsterdam voorgekocht om straks wanneer de introductie een feit is gewor den, aan de vraag van de cliënten aldaar te kunnen voldoen. Het fonds noteerde 5 punten boven de vorige dag. AKU lag prachtig in de markt en liep op van 282V2 •tot 284V2 tegenover een vorige slotprijs van 279. Aandelen Kon. Olie konden het verlies van de vorige dag echter niet ge heel inlopen. Parijs bleef vrijwel met ver kopen weg, terwijl New York en Londen interesse hadden voor de oliewaarden waardoor de prijs een dikke 3 gulden boven die van de vorige dag kwam te liggen. K.L.M. was vrijwel op het peil van woensdag. Scheepvaarten waren zeer kalm; Ko ninklijke Boot was iets lager. In tegen stelling met de vorige dag was de affaire in Deli op de cultuurmarkt zeer gering. De belangrijke winst van de vorige dag kon goed worden gehandhaafd. Amsterdam Rubber noteerde wat hoger, Senembah was fractioneel lager. Staatsfondsen waren vast voor de staffellening. Aandelen Maatschappij voor Haven werken werden 15 punten hoger op 135 bieden geadviseerd. Op deze aandelen werd door een bekend commissiehuis nog eens extra de aandacht gevestigd. Aandelen Thomassen Motoren moesten zich met enige punten verlies tevreden stellen. De winstmarges van deze maatschappij over 1958 bleven bij 1957 ten achter. Lijm en Gelatine was vast op de aanstaande emis sie met claimrecht. Prolongatie 3 1/4 per cent. (ANP) NEW YORK Het koersniveau kwam op recordhoogte maar brokkelde door winstnemingen laat- beurs weer af, terwijl de tikkers een ach terstand hadden. De omzet steeg scherp van 4.090.000 tot 4.500.000 aandelen Een aantal geselecteerde fondsen behield flinke winsten Enkele onlangs nog gefavoriseer de leidende fondsen moesten terrein prijs geven Er was vraag naar enkele tabaks waarden. Reynolds B. en American Tobac co hadden daar de leiding. De vraag be rust op de verwachting van een grotere vraag naar sigaretten in 1959. Men ver wacht dat American Tabacco op 27 januari het gebruikelijke extradividend zal ver groten. De spoorwegfondsen brachten de stijging op gang; ook bij het slot waren zij willig met winsten van onder andere bijna 3 dollar. Goodyear viel op in de banden- sector met een stijging van 2 dollar. Dow was zeer vast in de chemiesector, Anacon da in de kopersector. Het industriegemid delde kwam van 591,64 op 594,81; dat voor spoorwegen van 164,63 op 167,38 en dat voor -enbare nutsbedrijven van 92,11 op 92,01 'an de 1291 verhandelde fondsen slote. r 671 hoger en 392 lager. (UPI) Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Cradle of Liberty, 15 270 m. z.o. Ascension naar Philadelphia. Crania, pass. 15 Guadeloupe n. Curagao. Daphnis, 15 v. Oranjestad n. Port of Spain. Delfshaven, 15 v. Jacksonville n. Houston. Dongedijk, 15 v. Rotterdam n. Londen. Dordrecht, 15 75 m. n.n.o. Miami n. Liverpool. Doris, 15 v Auxcayes n. Jeremie. Drente, 15 400 m. n.w. Minicoy n. Aden. Duivendijk, 15 v. San Jose n. Los Angeles. Duivendrecht, 15 165 m. w. Azoren n. Houston. Ena, 15 te Curagao. Esso Nederland, 15 300 m. o.n.o. Aden n. Suez. Etrema, 15 80 m. n.w. Stromboli n. Istanbul. Gaasterkerk, 15 320 m. o. Colombo n. Aden. Ganymedes, 15 500 m. z.w. Azoren n. Antwerpen Garoet, 16 te Port Said verdacht. Giessenkerk, 16 te Bangkok v. Singapore. Gloria Maris, pass. 15 Dover n. Newhavèn. Grootekerk. 16 te Kaapstad. Guineekust, 15 v. Conakry n. Freetown. Hathor, pass. 15 Burlings n. Antwerpen. Hathor KNSM, 16 dw. Oporto n. Antwerpen. Heemskerk, 15 te Hamburg. Helder. 16 te Santiago. Helena, 15 v. Puerto Limon n. Cristobal. Helicon. 16 te Maracaibo. Hersilia, 15 te Le Havre verw. v. Ciud. Trujillb. Hestia. 15 280 m, o.n.o. Flores Azor. n. San Juan. Hilversum, 16 te Ban las. Holendrecht, 15 te Baltimore. Hoogkerk, 15 360 m. z.z.o. Monrov. n. Duinkerken. Hydra, 14 v. Coripto 11. Balboa. Isis, 15 tc Mobile verwacht. Japara KRL. 15 v. Tandj. Prlok n. Tandj. Mani. Java, 15 440 m. z.o. Guardafui n. Djibouti. Johannes Frans, 15 v. Cristobal n. Coquimbo. Joseph Frering, 14 te IJmuiden. Kaap Hoorn. 15 140 m. n.w. Muscat n. Beira. Kabylia, 16 te Rotterdam. Kalydon. 20 te Mena Al Ahmadi verwacht. Kara, verm. 16 v. Donges n. Rotterdam. Karakorum, 15 rede Belawan. Kasimbar, 15 te Fak Fak verwacht. Katelysia, 16 te Anacortes verwacht. Keizerswarad, 15 v. Curagao n. Perthamboy. Kelletia, pass. 15 Malta n. Aden. Kellia. 15 240 m. n.w. Zeeebair n. Abadan. Kenia, 15 300 m. n. Paramaribo n. Accra. Kerkedijk, 15 v. Baltimore n. New York. Kermia, 15 ten anker Donges. Kertosono, 15 75 m. 0. Azoren n. Piraeus. Khasiella, 15 te Izmir verwacht v. Terince. Kinderdijk, 15 te Coatza Coalcos verwacht. Koningswaard, 16 te Curagao. Kopionella, 16 te Curagao verwacht. Koratia, 15 te Caripito. Korenia, 15 et Las Palmas. Korovina, 15 v. Maracaibo n. Curagao. Kosicia. 19 ter hoogte Landsend verwacht. Krebsia, 15 v. Sundsvall n. Gefle. Kieeft, 15 v. Narvik n. Rotterdam. Kryptos. 21 te Singapore verwacht. Kylix, 15 155 m. n. Paramaribo n. Buenos Aires. Laagkerk, 15 v. Zenima n. IJmuiden. Laarderkerk, 15 te Damman. Laertes. 16 te Aden. Laurenskerk, 15 te Basrah. Lekhaven. 15 100 m. n. St. Paulrock n. Rio de Jan. Lemaire, 15 v. Melbourne n. Adelaide. Lemstérkerk, 16 v. Port Said n. Genua. Leopoldskerk, 15 50 m. n. Oran n. Port Said. Liberty Bell, 15 700 m. w.Fernando Noronha naar Philadelphia. Limburg. 22 te Rotterdam verwacht. Lissekerk, 15 6 Om. o. Gibraltar n. Marseille. Maas. 15 v. Hamburg n. Bremen. Maasdam, 14 v. Port Au Prince n. New York. Maashaven, 15 voor Santos ten anker v. B. Aires. Maaskerk, 16 te Bombay. Maetsuycker, 15 40 m. z.o. Geraldton n. Singapore. Malea, 16 te Bunju verwacht v. Sydney. Mariekerk, 15 v. Karachi n. Aden. Mar. Lopez, 15 150 m. z.z.o. Recife n. Paranaguay. Mataram, 15 te Hamburg v. Rotterdam. Medon, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Meerdrecht, 16 v. Rotterdam n. Norfolik. Memnon, 15 te Philadelphia. Mentor, 15 v. Amsterdam n. Bremen. Merwelloyd, 15 v. Philadelphia n. New York. Mitra, 27 te Curagao verwacht. Molenkerk, pass. 15 Straat Messina n. Port Sair:. Montferland, 14 v. Buenos Aires n. Santos. Moordrecht, 16 te Rotterdam. Munttoren, 16 te Mena A1 Ahmadi. Musilloyd, 15 ,te Hamburg. - Mylady, 16. te Rotterdam. Naess .Commander, pass. 15 Straat Jubal n. Siie2. Nestor, 15 v. Port of Spain n. Londen. Nieuw Amsterdam, 15 te New York v. Havana. Noordam, 15 570 m. n. Fayal n. Rotterdam. Noordwijk, 16 te Monrovia. Notos, pass. 14 Bougie n. Alexandrië. Oldekerk. 16 te Genua. Omala, 15 v. Stavanger n. Bergen. Ümmenkerk, 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Ondina, 12 te Singapore (dokken). Ootmarsum, 15 275 m. n. Terceira n. Amsterdam Oranje Nassau, 15 v. Amsterdam n. West-Indië. Oranjestad, 16 te Pointe a Pitre. Osiris, 15 365 m. z.w. Flores n. Curagao. Ovula. 15 te Bangkok verwacht. Papendrecht, 15 5 m. w.z.w. Ecueils Des Sorelles naar Wismar. Peperkust, 15 12 m. z. Kp. Palmas n. Gr. Bassa. Perna, 15 50 m. w. Colombo n. Madras. Pietër S, 15 te Rotterdam. Polydorus, 16 te Bohayan v. Hsinkang. Poseidon. 16 te Puerto Limon. Frins Alexander, 15 70 m. n.n.o. Finist. n. Tunis. Prins Frederik Hendrik, 15 te Quebec verwacht. Pr. Willem George Fred., 15 v. Valencia n. Gandia. Prins Willem v. Oranje, 15 v. Halifax n. St. John. Prins Willem II, pass. 15 Wight n. Halifax. Prins Willem III, 15 v. Antwerpen n. Londen Prins Willem V, 15 35 m. z.w. Finisterre n. A. Provenierssingel. 15 te Philadelphia. Purmerend, 16 te Lake Charles. Pygmalion, 15 te Antiqua verwacht. Raki. 14 te Manilla. Rempang, 15 v. Port Said n. Alexandrië. Rita. 15 v. Pt. Samson n. Singapore. Roggeveen, 15 300 m. o. Sydney n. Auckland. Rotti, 15 te Boston verwacht v. Halifax. Ruvs, 15 te Buenos Aires v. Montevideo. Saloum, 16 te Kaolack. Sehelpwijk, 15 300 nr. w.n.w. Jamaica n. Mamonai. Seherpendrecht, 16 te Puerto Rico. Schouten, 15 v. Lyttleton n. Wellington. Sibajak, 16 te Melbourne. Siberoet, 15 310 m. z.z.o. Bangkok n. Bangkok. Silindoeng, 15 v. Jesselton n. Bangkok. Skaugum, 15 te Le Havre v. Hamburg. Sloterdijk, 15 300 m. w. Valencia n. Temeuzen. Stad Alkmaar, 15 v. Bermudas n. Golf v. Mexico. Stad Amsterdam, 15 te Freetown. Stad Delft. 15 180 m. n.w. Flores n. Europa. Stad Leiden, 15 360 m. w.z.w. Flores n. Av.mouth. Stad Rotterdam, pass. 15 Ouessant n. IJmuiden. Stad Schiedam. 15 v. Piombino n. Melilla. Stad Vlaard., 15 380 m. w.n.w. Flores n. Baltimore. Stanvac Benakat, 15 210 m. n.w. Singap. n. B'kok. Stanvac Djirak, 16 te Sungeigerong verwacht. Stanv. Talangakar, 15 v Sungeigerong n. B'kok. Statendam. 15 v. Las Palmas. 17 te Dakar verw. Statue of Liberty, 15 300 m. z.o. Ascension naar Philadelphia. Steven, pass. 15 Gibraltar n. Galway (Ierland). Straat Malakka, 16 te Kaapstad. Straat Singapore, 15 740 m. w.n.w. Fremantle n. Mauritius. Sunetta, 15 204 m. o.n.o. Darwin n. Balikpapan. Tabinta, 16 te Genua. Tahama, 15 340 m. o.n.o. Aden n. Suez. Talisse, 16 te Genua. Tarakan, 15 30 m. z. w. Sira Isl. n. Bahrein. Taria, 16 v. Suva, 17 te Vundapoint verwacht. Tegelberg, 15 te Pt. Elisabeth verw. v. Kaapstad Tero, 15 te Rotterdam. Telamon, 15 te La Guaira v. New Orleans. Texel, 15 v. Auckland n. Bowen. Thelidomus, pass. 15 Mona eil. n. Bridgeport. Themis, 15 500 m. z.w. Bermuda n. Baltimore. Tiberius. 15 80 m. n.w. Esbjerg n. Hoegenaes. Tibia, 15 370 m. z.o. St. Helena n. Durban. Tomocyclus, 15 te Maracaibo. Tomori, 15 v. Banjuwangi n. Surabaja. Trajanus, 16 v. Rotterdam n. Amsterdam, Triton, 15 v. Carupano n. Port of Spain. Trompenberg, 15 614 m. z.w. Bombay n. Bombay. Tweelingen, 15 100 m. n.n.w. Dakar n. Rotterdam. Van Heemskerk, 14 v. Kaapstad n. Matadi. Van Noort. 16 te Shanghai. Van Riebeeck, 17 te Auckland verwacht. Van Spilbergen, 15 v. Durban n. Lor. Marques, v. Waerwijck, 15 720 m. w.z.w. Sabang n. Penang. Vivipara. 17 te Mena Al Ahmadi verwacht. Waterland, pass. 15 St: Paulrocks n. Montevideo. Waterman, pass. 15 Kp. Leeuwin n. Aden. Westerdam, 15 400 m. o. Kp. Race n. N. York. Westertoren, pass. 15 Montevideo n. Curagao Wieldrecht, 15 v. Pta. Cardon n. Providence. Willemstad, 15 490 m. z.z.w. Finist. n. Plymouth. Woensdrecht, 15 te Caripito verwacht. Wonogiri, 16 v. Sabang n. Karachi. Wonosari, 15 480 m. o. Kp. Guardafui n. Djibouti. Wonosobo, 15 320 m. z.z.o. Madras n. Calcutta. IJssel, 15 v. Famagusta n. Alexandrië. Zaankerk, 16 te Brisbane. Zonnewijk, 15 80 m. z.w. Scheveningen n. Aarhus. Zwijndrecht, 15 140 m. z.w. Scillys n. Hpt. Roads. SLEEPVAART Barentsz Zee, 16 te Hoek van Holland. Cycloop, 16 135 m. n.w.n. N. Orleans n. Perz. G. Friesland, 16 1340 m. n.w. Manzanillo n. Maracaibo NoordhoU., 16 650 m. n.o. Barbados n. Maracaibó. Schelde, 14 v. Hoek v. Holland n. Grevesend. Simson, 16 v. Vlissingen n. Antwerpen. Stentor, 16 v. Vlissingen n. Antwerpen. Titan, 11 te St. Michaels. Zeeland, 16 v. Bougie n. Khorramshahr.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7