Ferez VOOR DE PRET Haarlemse rechtbank behandelt steekpartij in Haarlem-Oost balans» opruiming c Veertig jaar fijnstrijkster RIJDT U BRAVOUR? Tegen bejaarde verdachte twee maanden gevangenisstraf geëist TELEVISIE KAASENBROOD Oecumenische middag in de Doopsgezinde Kerk ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM Actiefonds Waalse kerk BREIWOL VRIJDAG 16 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Steekpartij in Hoofddorp Procureur-generaal eist bevestiging van vonnis V olleybalstedenwedstrijd op dinsdag in Heemstede Jonge Duitsers gingen in gestolen auto op roof uit Stad en platteland Leden van Volkshogeschool Bergen bezochten Haarlem Na Week der gebeden" Dick Schuyt over de tuinbouw op de Expo (5) mm Commando-overdracht bij zware mobiele lua. Toestand L. Brunt gunstig Jaarvergadering van wijkcomité Oud-Schoten W. VOET ZONEN Burgerlijke Stand van Haarlem In de Godfried van Bouillonstraat in Haarlem-Oost stopte op 10 november van het vorig jaar 's middags omstreeks half vier een taxi. Er stapte een man uit, die op een van de huizen toeliep, waaruit te gelijkertijd een jonge vrouw kwam. Toen zij de man zag schrok zij hevig en maakte zich gillend uit de voeten. Weinige minu ten daarna trof de politie een man meer dood dan levend in de woning aan, bloe dend uit verscheidene diepe wonden aan hoofd en borst die met een groot mes wa ren toegebracht. Slechts aan het snelle operatief ingrijpen had het slachtoffer het te danken dat hij er het leven afbracht. Onder beschuldiging van zware mishan deling had zich donderdag een 68-jarige Haarlemmer zonder beroep voor de Haar lemse rechtbank te verantwoorden. Uiter lijk onbewogen hoorde de verdachte, een kleine schrale man, aan wat de officier van Justitie, mr. G. E. F. van der Valk Bouman, hem ten lastelegde. De president, mr. E. J. W. Top, hoorde als eerste getuige het slachtoffer een 39- jarige los-werkman uit Haarlem. Deze zei zich niet veel te kunnen herinneren van wat er zich die middag precies had afge speeld. Hij verklaarde dat hij naar het huis van verdachte was toegegaan om zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, over een ondersteuningskwestie te spreken. Zijn vrouw woonde al geruime tijd in het huis van de verdachte. Voordat hij zich in een taxi naar de Godfried van Bouillon straat liet rijden had hij in een café enige borrels en een paar glazen bier gedron ken. Volgens de getuige zou hij na bij het huis van verdachte te hebben aangebeld door de verdachte onverhoeds „als een dolle stier" zijn aangevallen die daarbij in het wilde weg met een groot mes op hem inhakte. Getuige ontkende dat aan de steekpartij een gevecht of zelfs maar een woordenwisseling was vooi'afgegaan. „We konden altijd goed met elkaar opschieten. Hij kwam dikwijls een kopje koffie bij me drinken", zei de getuige doelend op de verdachte. Deze gaf echter een geheel an dere lezing van het gebeurde. „Jopie" (de 28-jarige vrouw van de los- werkman) was al geruime tijd bij hem in huis, zo vertelde verdachte, omdat ze ge regeld „heibel" met haar man had. Op de bewuste middag was zij de deur uitgegaan om haar zoontje van school te halen. „Ik stond in de kamer met een mes in m'n hand omdat ik juist andijvie en koopraap wilde snijden toen hij (de loswerkman) uit de gang de kamer binnenstapte. Ik zag dat hij niet in een beste bui was en vroeg wat hij kwam doen. Hij zei: „Je hersens inslaan!" Ik stak het mes in m'n zak, maar hij greep me beet en sloeg me waar Advertentie Het Perzisch Tapijthuis Amsterdam Rokin 116 Rotterdam - Den Haag Utrecht - Arnhem Hilversum „Wat je dronken doet moet je nuchter boeten" zo sprak de president van het ge rechtshof te Amsterdam tot een 56-jarige gedetineerde textielhandelaar uit Hoofd dorp, die in september door de rechtbank 1c Haarlem terzake van poging tot dood slag tot een jaar en drie maanden met af trek van het voorarrest was veroordeeld. De procureur-generaal vroeg bevestiging van dit vonnis. Verdachte, die reeds vijf keer veroor deeld is, waSrvan drie maal terzake van mishandeling (het laatst in 1924) was in hoger bei'oep gekomen, omdat hij zeide niet de opzet te hebben gehad zijn slachtoffer van het leven te beroven. Op 28 juli van het vorig jaar was ver dachte 's morgens om half elf een café te Hoofddorp binnengegaan en om zes uur des avonds zat hij er nog. Er ontstond tussen hem en een 51-jarige handelaar in amuse mentsautomaten, die op de snoeverijen van de dronken verdachte inging, een gesprek, dat in een ruzie ontaardde. De handelaar kreeg een slag van verdachte en gooide hem daarop een kopje koffie in zijn ge zicht. Nadat ook nog een asbakje tussen partijen was „gewisseld", ontstond een vechtpartij. De handelaar verdedigde zich met een stoel en poogde naar het plaatsje te ontkomen, waarbij hij ten val kwam. Verdachte trapte hem tussen de benen. De kelner had gepoogd de vechtenden te scheiden en verdachte tot bedaren te bren gen. „Ik steek je dood" had verdachte zijn slachtoffer toegevoegd en daarbij een knip mes te voorschijn gehaald. De handelaar was een tweede keer gevallen en toen had verdachte hem in zijn hals gestoken. Deze steeekpartij was wonderbaarlijk goed afge lopen. „U bent door het oog van een naald ge kropen. Dat u stomdronken was excuseert u niet" merkte de president scherp op tot verdachte, die zei zich van het gebeurde niet veel meer te kuixnen herinneren. Zijn raadsman concludeerde, dat het geen poging tot doodslag is geweest, omdat de steekpartij niet het redelijkerwijs te verwachten gevolg heeft gehad en daar uit niet de juridische opzet kan worden afgeleid. Hij verzocht een lichtere straf op te leggen voor de subsidiair ten laste ge legde mishandeling. Het hof zal op 29 ja nuari arrest wijzen. hij me maar raken kon. We rolden over de vloer en toen hij me bleef vasthouden en slaan kreeg ik het zo benauwd, dat ik het mes greep en een paar keer heb toe gestoken. Maar ik heb het echt niet met opzet of moedwil gedaan, meneer de rech ter, het was alleen maar zelfverdediging omdat ik het zo benauwd kreeg". Ver dachte verklaarde vei'der dat hij na zijn daad de deur was uitgelopen waar hij op straat aan een politieagent vroeg de poli tie en een dokter te waarschuwen. De jonge vrouw, om wie het drama was ontstaan, deelde mee dat verdachte haar al kende toen zij „nog in de wieg lag". Zij woonde met haar kind bij de verdachte in omdat zij niet meer naar haar man terugwilde. Toen ze die middag haar man uit de taxi zag stappen en op haar toelo pen sloeg de schrik haar om het hart. Gil lend was ze weggerend en pas terugge keerd toen alles al achter de rug was. Nadat dr. G. L. van der Zwaag uit Haar lem als getuige-deskundige nog een me dische uiteenzetting had gegeven van de aard der verwondingen en op een vraag van de president had bevestigd dat het een dubbeltje-op-z'n-kant was geweest, toonde de president de verdachte het on geveer 30 cm. lange mes waarmee de daad zou zijn gepleegd. President: „Verdachte kent u dit mes?" Vei'dachte: „Ja, dat is van mij. Ik doe er thuis van alles mee, brood snijden, groente hakken, vis schoonmaken en zo". President aan de vrouwelijke getuige: „Het was misschien beter geweest als u er bij gebleven was. Dan was er misschien niets gebeurd". Getuige (met een beweging van haar elleboog): „Ja, morgen brengen". Px-esident: „Waarom niet? Uw man staat toch niet als een messetx-ekker bekend?" Getuige: „Nee, maar hij slaat graag". De officier van Justitie was van mening dat de tenlastegelegde zware mishande ling wel vaststond, Hij wilde aannemen dat de verdachte zich bedreigd voelde omdat de los-werkman „ook wel niet vriendelijk lachend bij vei'dachte zal zijn binnenge stapt". De wijze waarop verdachte ge meend heeft zich te moeten verwex-en ging volgens mr. Van der Valk Bouman echter alle perken te buiten. Volgens de officier kan de verdachte zich niet beroepen op noodweer of op noodweerexces. Hij eiste in aanmerking nemende de twijfel over de juiste toedracht, een gevangenisstraf van twee maanden. De raadsman van verdachte, mr. J. Spreij, wees erop dat de los-werkman al in het café in een „narrige bui" verkeer de. De caféhouder had hem nog aangera den in die stemming niet zijn vrouw op te zoeken. „Angst is altijd een slechte raad gever en dit gezegde was in het bijzon der op mijn cliënt van toepassing toen hij door zijn veel grotex-e en sterkere aan valler in het nauw werd gebracht. Ik meen dan ook dat hier wel degelijk spi'ake is van noodweer-exces", aldus de verdediger, die de rechtbank verzocht zijn cliënt te ontslaan van rechtsvervolging of te vol staan met het opleggen van een voor waardelijke sti'af. De rechtbank bepaalde de uitspraak in deze zaak op donderdag 29 januari 's mor gens om half tien. In de sportzaal van HBC aan de Cx-u- quiusweg in Heemstede wordt dinsdag avond de volleybalstedenwedstrijd Haar lemAmsterdam gespeeld. We kunnen het waai'deren dat de volleybalbond in Haar lem weer tot het houden van stedenwed- strijden is overgegaan, want enkele jaren geleden vormden deze wedstrijden trek pleisters die veelal goed volleybal brachten. Het Haarlemse damesteam, dat veertien dagen geleden zich het sterkste vertegen woordigende team in het district Noord holland toonde, komt om acht uur met de volgende dames binnen de lijnen: L. Jansen (HBC), J. van Calmthout en E. Claassen (MHBS), J. v. d. Herberg (OVRA) en T. Andrea, C. v. d. Haar, W. Spierings (aanv.) en H. Witkamp (allen Die Raeckse). De herenploeg die om negen uur binnen het strijdperk treedt, is als volgt samen gesteld: J. Boei'op en F. Broekman (CIOS), W. Clay (aanv.), J. Kooistra. H. Wetterhahn en B. Prins (allen HVS), H. van Beekum (Die Raeckse) en G. Verheem (Velox). Advertentie Het adres It en blijft GROTE HOUTSTR. 151 cn SMEDESTR. 7 Keuze uit' wereldmerken Twee Zandvoortse politieagenten ont dekten donderdagmiddag, omstreeks drie uur aan het einde van de Zuidboulevard twee jongelui, die zich op verdachte wijze ophielden bij het aldaar gelegen paviljoen Zuid. Toen zij een nader onderzoek instel den bleken het twee uit Düsseldorf af komstige jongens te zijn, een 18-jarige autospuiter en een benzinepomp-bediende van dezelfde leeftijd. Bij hen werd een nog vrij nieuwe personenauto van een Duits merk aangetroffen. Zij konden ech ter hiervan niet de vereiste papieren to nen. Op het politiebureau bekenden de knapen dat zij de auto afgelopen zondag in Düsseldorf hadden gestolen en daarme de zondagmiddag klandestien over de grens waren gekomen. Sindsdien hadden zij in hun onderhoud voorzien door het plegen van kleine diefstallen in diverse plaatsen van ons land. Ook braken zij on beheerd staande auto's open en namen daaruit mee wat van hun gading was. 's Nachts sliepen zij in de gestolen auto onder gestolen dekens. De politie is nog met het onderzoek bezig. Het veelbeloven de tweetal is in verzekerde bewaring ge steld en zal voor de officier van Justitie worden geleid die de jeugdige dieven ver moedelijk zal doen ovei'levex'en aan de po litie in Düsseldorf. Een zestigtal leden van de Volkshoge school in Bergen volgt van 5 tot 17 janu ari een cursus onder de titel „Stedeling en plattelander in een nieuwe samen leving". De cursus begon met gemeen schappelijke besprekingen ter uitwerking van het programma, waarna voor een aantal studiegroepen inleidingen werden gehouden over problemen van stad en platteland. Deze inleidingen werden ge volgd door een tweedaagse verkenning, waarbij dinsdag een bezoek werd gebracht aan een plattelandsgemeente, de Haarlem mermeer. Er werden bezoeken gebracht aan het gemeentehuis en aan landbouw bedrijven, waarbij onder meer contact ge zocht is met landbouwjongeren. Donder dag werd een bezoek gebracht aan Haar lem, waar de cursisten het stadhuis be zochten. Mr. H. E. Phaff hield daar een in leiding, waarbij typische problemen van de grote stad werden belicht en aandacht werd gewijd aan het vraagstuk van de verstedelijking van het platteland. Vervolgens brachten studiegroepen een bezoek aan de drukkerij van de Spaarne- stad, de fabriek van Droste en het Frans Halsmuseum. Een vierde groep bleef in het buurthuis. Later op de dag was er gelegenheid rapporten van de resultaten van de studiebezoeken te maken. Vanavond wordt de cursisten een concert door de Haerlemsche Musyckcamer in het Frans Halsmuseum aangeboden. Ook in Haarlem zal bijzondere aandacht geschonken worden aan de „Week der ge beden om de eenheid der Kerk", welke door de vergadering van de Wereldraad van Kerken in Evanston is aanbevolen. De week van 18 tot en met 25 januari, die daartoe is bestemd, wordt op zondag de 25ste besloten met een bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk te Haarlem, belegd door de Oecumenische Raden van Haarlem en Velsen in samenwerking met het comité, dat de Oecumenische Kerkdag in 1958 organiseerde. Deze bijeenkomst is namelijk een voortzetting van het werk op deze Kerkdag. Het ging daar vooral om vragen, welke de snel voortschrijdende industriali satie met name in IJmond opwerpt voor de kerken. Thans zullen de deelnemers van vei'scheidene kerken zich bezinnen op het principiële aspect van de oecumenische be weging. Dit geschiedt onder leiding van pasteur J. F. Baudraz, predikant van de Waalse gemeente te Haarlem, die deze zon dagmiddag het woord voert over „De een heid der wereldkerk en ons gebed". De punten die daarbij aan de orde komen zijn achtereenvolgens: Het besluit van de wereldraad betref fende 't gebed voor de eenheid der kerken; de betekenis van de week der gebeden; de vernieuwing van de zin en de bedoe ling van dit gebed door Abbé Couturier, (de synode der Eglise Reformé de France aanvaardde diens oproep tot gebed reeds in 1936); de tekst van het gebed; de overwinning van de belemmeringen voor het gebed in het algemeen en van dit gebed in het bijzondex', zoals vrees voor de eenheid volgens de officiële interpre tatie der Rooms-Katholieke Kerk, vrees voor het offer (de opheffing der eigen kerk) en vrees voor een te vlakke onge fundeerde eenheid; en tenslotte de noodzakelijkheid van een geestelijk réveil in de kerken. Vei-volgens spreekt mevx-ouw ir. M. WaardenburgLindeijer over de betekenis van de gemeenschappen Taizé en Iona voor het gebedsleven. Na het gesprek over beide ondex-werpen en een maaltijd zal ds. J. A. de Klerk, her vormd predikant in Meer en Bosch te Heemstede een samenvattende toespraak houden en een bidstond leiden. Om zeven uur wordt vervolgens in de Doopsgezinde Kex'k een open avondmaals dienst gehouden, waar in het bijzonder de bezoekers van deze bijeenkomst welkom zijn. Over de Expo uit tuinbouwkundig oog punt heeft de heer Dick Schuyt een met kleurendia's toegelichte voordracht ge houden in een bijeenkomst van de afdeling Haai-lem en omstreken van de Koninklijke Nedex-landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer Schuyt heeft zich in het bijzon der toegelegd op het maken van bloemen- arrangementen en daarmede in binnen- en buitenland reeds veel succes bex-eikt. Hij was belast met het schikken van Neder landse bloemen in de hal van het Neder landse paviljoen op de Expo. Aangezien hij deze grote tentoonstelling van het begin tot het einde heeft meege maakt, is hij als tuinbouwkundige in de ge legenheid geweest de wereldtentoonstel ling in voorjaar, zomer en beginnend na jaar critisch te bezien. Hij wees erop, dat men zich bij de aan leg bijzonder heeft beijverd om van het mooie park, waarin de tentoonstelling werd aangelegd, het opgaande hout zoveel mogelijk te sparen. Men heeft daarmede zelfs bijzonder fraaie resultaten bereikt. Voorts is ernaar gestreefd om met bloemen zoveel mogelijk kleur aan te brengen. Hier toe zijn enorme aantallen geraniums, gro tendeels uit ons land betrokken, gebruikt, terwijl ook van allerlei andere bloemge wassen duizenden exemplax-en werden ge plant. Er is ook voor gezorgd de rustige hoekjes van het park ongerept te laten teneinde de bezoekers de gelegenheid te geven daar wat op hun verhaal te komen en in het bijzonder de vermoeide ogen rust te geven. Na een pauze besprak de inleider het Nederlands paviljoen en de daarbij aan gelegde tuin, waarbij hij ook minder of in het geheel niet geslaagde onderdelen ook dit met kleurenfoto's toegelicht ter sprake bracht. Ten slotte liet hij fraaie kleurenopnamen zien van muur- en vlak- versieringen in de hal van het Nederland se paviljoen. Daarvoor werden in de loop van de tentoonstelling grote kwantums Ne derlandse bloemen gebx-uikt, terwijl later in het seizoen ook met Nederlands fruit (druiven, appelen, tomaten e.d.) alsmede Nederlandse groenten (asperges, bloem kool, gele komkommers, bosjes wortelen, sla e.d.) aardige resultaten werden be reikt. pfe w~ gas W H fe Hij heet officieel Petrus Paulus Frederik Karei Smee- le, maar op het naamboi'dje van zijn nog maar juist be- trokken gloednieuwe flat aan de Mr. Jan Gerritszlaan 65 III in Haax'lem-Noord staat Swen Smeele. Hij is gooche laar en vioolparodist. De voornaam Swen heeft hij ge kregen van de vi-ouw van Anton Ruys, nadat een En gelse astx'ologe haar had ver teld, dat deze lettercombina tie een gunstige invloed op het leven van Smeele zou hebben. Hij is nu achtenvijftig en heeft een groot deel van zijn artiestenloopbaan achter de rug. Hij was zes, toen het goochelen hem te pakken kreeg. Zijn grootmoeder schonk hem een goocheldoos en later op de feesten van de hbs in Groningen waren zijn toeren favoriet. Zeven jaar was Swen Smeele, toen hij zijn eerste vioolles kreeg, eveneens in Groningen. Later speelde hij met een eigen trio. Direct na het einde van de eerste wereldoorlog werd hij beroepsartiest. Bij zijn goocheloptreden liet hij zijn viool ook een rol spelen. In deze begintijd ontmoette hij de onvergetelijke Jeart- Louis Pisuisse en in diens auto reden ze samen na een optreden in Slochteren naar huis. In de oorlog lag het werk van Smeele stil, maar on middellijk daarna namen zijn plannen voor een vioolparo die vaste vorm aan. Dit num mer is in ieder geval in Europa uniek. Jaren heeft Swen er aan geschaafd, tot alles klopte, waarbij hij sti'eefde naar de grootst mogelijke originaliteit. Tijdens een opvoering door Smeele van zijn „Vogelsere nade van Handel" in het Bi'usselse theater „Ancienne Belgique", heeft de direc teur, Alpbonse de Boeck, ex- een film van gemaakt en deze opgestuui'd. Het num mer is gebaseerd op de mis lukking. „Het publiek vindt het prachtig als iets verkeei'd gaat", zegt onze artiest en dat is dan ook wel te zien, als hij in zijn huiskamer de film voor ons projecteert. Reeds in het begin klapt plotseling de muzieklessenaar in elkaar. „Meestal roepen de dames Sssst.ssst! en de heren lachen tot zij niet meer kun nen", lichtte hij toe. Toen Smeele echter eens een voorstelling gaf voor afgestu deerde violisten van het Swen Smeele tijdens de uitvoering van zijn vioolparodie „Vogel serenade van Handel". Consei'vatorium in Amster dam wisten dezen bij dat incident niet hoe zich te houden, zó pijnlijk vonden zij het. Later begrepen zij pas, dat het hier een parodie be trof. Van 1947 tot 1957 was Swen Smeele verbonden aan het gezelschap van Chiel de Boer en tijdens de tournee door Indonesië en Nieuw- Guinea was ook hij van de partij. Hij schiet in de lach als hij weer denkt aan wat hij in Sorong op Nieuw-Gui- nea beleefde. Enkele pa- poea's van het huispersoneel in de gelegenheid, waar het gezelschap optrad, mochten achter het toneel assisteren. Ook bij de „telefoontruc" van Swen Smeele. Niets ont ging hun, maar veel méér begrepen zij er niet van. Smeele knipte een touwtje door en zou de stukken weer aan elkander blazen. Hij had de toer nog niet zo goed on der de knie, vertelde hij. Daarom belde hij quasi de gene op, die hem de truc had geleerd. Tijdens het „ge sprek" knipte hij al gooche lend de telefoondraad door. Na even blazen was de draad echter weer heel en de „ver binding?' kwam weer tot stand. De papoea's keken met argusogen toe. De vol gende dag verzocht de eige naar van de gelegenheid Smeele vriendelijk doch dringend zijn telefoontruc niet te herhalen. De papoea's hadden namelijk de draden van alle telefoons in huis doorgeknipt. Daarna hadden zij er een hele poos met alle energie op staan blazen, doch de snoeren bleven stuk Verscheidene keren is Swen Smeele voor radio en tele visie opgetreden. Juist heeft hij een auditie achter de rug voor een onderdeel van een televisieshow van de BBC. Enkele jaren geleden ver zorgde hij zijn nummers, in het bijzijn van de Koningin, op een feest van het perso neel van Soestdijk. Swen Smeele is een man met veel liefhebberijen. Hij toont zijn „exlibris" met behalve voor goochelen en vioolspel de zinnebeelden voor schilderen, lezen en huisvlijt. Hij speelt verder piano, houdt van an tiek, is een enthousiast fil mer en een verwoed wapen verzamelaar. Van het zes schots geweer, dat in de huis kamer aan de wand hangt, is er waarschijnlijk geen twee de. Handwerk. De achter lader voor een linkse schut ter uit de Napoleontische tijd is eveneens een zeldzaam exemplaar. In de hal hangt een ver zameling wapens uit Nieuw- Guinea, waaronder een ste- De filmerij is een van de liefhebberijen, die Swen Smeele enthou siast beoefent. nen bijl („Misschien zijn er twee in Nederland") en een prachtig, uit een boomstam gesneden en met plantensap pen beschilderd manshoog schild. Tegen de tijd van opstap pen flitst een gedachte door ons brein. En we vertellen Swen Smeele, dat hij er nu dus veertig jaar beroeps- artiestenschap heeft op zit- te. Daar was hij zelf nog niet op gekomen, evenmin als zijn echtgenote, die hem altijd vergezelt en hem als „vrouw op de achtergrond" assisteert als geluidenmaakster bij zijn vioolparodie. We hebben ge zellig op dit jubileum ge klonken. Zaterdag 17 januari is het veertig jaar geleden, dat me juffrouw Gerda van Gaste ren in dienst trad van de Fijnwasserij Rookmaaker in Haarlem. In de loop der ja ren heeft zij zich gespeciali seerd in het verantwoorde lijke werk van fijnstrijkster. Talrijke families uit het hele land vertrouwden haar het kostbare tafelgoed ter be handeling toe, waarbij dik wijls erfstukken van het fijn ste damast. Prachtige doop- jurken voor eep, nieuwe we reldburger gingen onder haar strijkbout dooi', evenals kerk gewaden en kleden. Mejuffrouw Van Gasteren verricht haar mooie hand werk nog steeds met volle toewijding en tot bijzondere tevredenheid van de cliënten. Zaterdagmox-gen om twaalf uur zullen directie en perso neel de jubilaresse op het kantoor aan de Frankestraat huldigen. Een onverwacnte Stoot vangt U niet op met tfén losse hond De bestuurder van een auto moet tenminste één hand aan het stuur hebben. Maar de ANWB vraagt u. in het belang van de verkeersveilig heid: Maak er geen ge woonte van het stuur met één hand vast te houden. Op wegen bui ten de bebouwde kom rijden velen in een der gelijke houding; zij be seffen meestal niet. dat zij op een onverwacht ogenblik, wanneer een plotselinge manoeuvre noodzakelijk is (een klapband bijvoorbeeld) een achterstand op het noodlot hebben. Zij stempelen zich door hun houding tot weggebrui kers. die het met hun verantwoordelijkheid in het verkeer niet zo nauw nemen. Hetzelfde geldt voor degenen die rijden met de linkei'- elleboog op het geopenue portierraam, of met de linkerhand aan het dak van de auto. Als u achter zo iemand rijdt, houdt dan deze bestuurder extra in de gaten: de kans is groot dat zijn gedrag in overeenstemming ls met zijn „slordige" houding. Bij het actiefonds voor het onderhoudswerk aan de Waalse kerk in Haarlem is tot heden 13.500 aan giften binnengekomen. Bovendien heeft thans de Vereniging „Haerlem" uit haar restau ratiefonds een subsidie ver leend voor de aanleg van een oliestookinstallatie in de con sistoriekamer. Men wil trach ten deze kamer zoveel mo gelijk droog te stoken om het verder verweren van de prachtige geglazuurde wand- tegels tegen te gaan. Een technische staf van openbai-e werken is momenteel bezig met de aanleg. Het gaat hier om een proef en als deze slaagt dan blijft de kachel staan. Giften voor het actiefonds Waalse kerk kan men storten op gironummer 658100 ten name van het Restauratie fonds voor de Waalse kerk in Haarlem, adres: Zand- voorter allee 11, Heemstede. Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 Donderdagmiddag had op het terrein van de Ripperdakazerne in Haarlem voor het front van de troep de overdracht plaats van het commando van de 127ste afdeling zware mobiele luchtdoelartillerie. Wegens vertrek naar Nieuw-Guinea heeft luite nant-kolonel F. van der Mey het comman do ovei'gedragen aan luitenant-kolonel P. J. J. de Wit. Deze had tot voor kort een functie bij de luchtdoelartillerieschool in Ede. De heer Van der Mey wordt com mandant van het detachement luchtdoel- artillerie van de Koninklijke Landmacht in Nieuw-Guinea. Luitenant-kolonel Van der Mey hield een korte toespx'aak, waarin hij zei dat de af deling goede prestaties heeft geleverd, zo dat hij het commando in goed vertrouwen kon overgeven. Hij zei te hopen dat de af deling op dezelfde weg zal voortgaan en wenste zijn opvolger veel succes. Luitenant-kolonel De Wit herinnerde er aan, dat de heer Van der Mey deze afde ling vijf jaar geleden heeft opgericht en er zijn beste krachten aan heeft gegeven. Hij gaf de scheidende commandant de ver zekering dat de goede tradities gehand haafd zullen blijven en vroeg de militairen hem hierin bij te staan. De gezondheidstoestand van de secre taris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, die is opgenomen in het St. Elisabethsgasthuis in Haarlem, is, naar wij vernemen, gunstig. Het wijkcomité Oud-Schoten houdt op donderdag 22 januari in de jeugdkapel van de Sionskerk aan de Eksterstraat in Haar lem-Noord zijn jaarvergadering. Na behandeling van het huishoudelijk gedeelte van de agenda zal drs. A. J. A. Janssen, medewei-ker van het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam en ad viseur van de gemeente Haarlem, een causerie houden over „De huidige en toe komstige structuur van Haarlem-Noord". De vergadering begint om acht uur. Advertentie Gratis patronen en onderricht TEMPELIERSSTRAAT 68 Advertentie KELTUM PLEET en ZILFA PLEET GROTE HOUTSTRAAT 165 BEVALLEN van een zoon: 14 jan.: M. de Rooij-de Ruijter; W. E. Korzelius-van den Eijkhof; G. J. C. Thoolen-van der Geest; A. M. E. Moone-Bakker; L. Jakab- Schaap. BEVALLEN van een dochter: 14 jan.: A. N. Beccari-Beukman; T. M. Treffers- Trouwen; W. Grasman-de Kuster: 15 jan.: R. D. Kort-Maas; M. A. J. de Haas-van der Valk; M. J. van Zon-Prins. OVERLEDEN: 13 jan.: C. van Harten van Assenderp, 39 jr., Aelbertsbergstraat; A. Roodenburg-van der Endt, 68 jaar, v. Eedenstraat; 14 jan.: E. Schijf-Driessen, 74 jr., Kleverparkweg; H. Kuijk-Zabel, 86 jr., Bos en Vaartstraat; G. Boeree-van Loenen, 75 j., Blinkertlaan; J. B. Brouwer- Meijer, 84 jr., Kweektuinstraat; A. M. van Straaten-Hendriks, 61 jr., 2e Vooruitgang straat; N. Kneijnsberg-Middelbeek, 74 jr., Gen. de Wetstx-aat. ONDERTROUWD: 14 jan.: T. Zandberg en N. Silvis; L. van Boordt en C. E. Smit; W. A. Arnaud de Callavon en J. van de Polder; P. W. Klooster en P. J. W. Neuge- bauer; D. Fijnheer en G. M. R. Gottmer; M. Krnjic en J. L. van Erven; 15 jan.: P. C. Hoogeveen en M. M. Baars; S. H. Rohde en M. E. A. Weiland.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9