Hoofdbode J. M. F. Meijer gaat binnenkort met pensioen LUYCKS Vssserijconventie wordt weldra bindend SLOT DEFECT? DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs NA VEERTIG JAREN DIENST IN STADHUIS „Kamermeerderheid moet achter nieuw kabinet staan" Besef van het medemens zijn is voorwaarde voor het christelijk gebed Vijfentwintigduizend bezoekers bij Jan Steen UIT STAD EN STREEK De Vrijhandelszone Europees parlement en Raad van Europa bijeen Hamburgse rechter Budde overgeplaatst Medische verzorging tijdens het weekeinde FRITES SAUS Uitwisse) ingsverdrag tussen Frankriik en Soviet-T Tnie Twee noodlandingen in de mist Opstandelingen veroveren Malali op Celebes Zware aanvallen of) de regeringstroepen Vandaag ontmoet Mikojan president Eisenhower Nixon verwacht weinig van gesprek in Witte Huis ZATERDAG 17 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ER ZULLEN weinigen zijn, die zo veel voetstap-pen in het Haarlemse stad huis hebben liggen als hoofdbode J. M. F. Meijer: de man die na bijna veertig jaren gemeentedienst over veertien dagen met pensioen gaat en die van zichzelf zegt: „Ik kan het stadhuis niet ruiken, of ik leef op als een tulp in warm water". Onder niet minder dan vijf bur gemeesters zes als men het hoofd, van de gemeente tijdens de bezettingstijd meetelt heeft de heer Meijer gewerkt en hij heeft hen allen gediend op een wijze, die overeenkomt met zijn opvat ting van het woord dienstbaarheid: „Je cijfert jezelf weg, maar je persoonlijk heid blijft." Dit dienen is hem altijd zo gemakkelijk gevallen, omdat hij het werk op het stad huis zo bijzonder prettig vond. Eén grief slechts heeft hij: dat hij er nu mee moet ophouden. Verder spijt het hem, dat hij de veertig jaren net niet meer kan volmaken. Want hij kwam op 7 juli 1919 in dienst van de gemeente als hulptelefonist, waarbij hij tevens bodediensten verrichtte in en buiten het stadhuis. Van geboorte is de heer Meijer een Amsterdammer. In 1892 zag hij in de hoofdstad het levenslicht. Toen hij twaalf jaar oud was verhuisde het gezin naar Haarlem. Daar moest de jonge Meijer meteen aan de slag en werd hij leerling bij een fotograaf, welk beroep hij spoedig ver wisselde voor dat van palfrenier bij een Bloemendaalse familie. Toen echter de paarden plaats maakten voor automobielen, verliet hij deze betrekking en kwam hij in Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Jacques de Kadt voor P.v.d.A. in Haarlem-Noord „Als de Partij van de Arbeid na de ver kiezingen weer aan de regering zal gaan deelnemen, zal het kabinet moeten be schikken over een duidelijk en in hoofd punten geformuleerd, vooruitstrevend pro gramma. Het zal verder verzekerd moe ten zijn van de steun der partijen, die het kabinet vormen. Er zal een Kamermeer derheid moeten zyn, die belooft zich in te spannen voor het programma, dat voor een reeks van jaren wordt vastgesteld", aldus zei het Tweede-Kamerlid de heer Jacques de Kadt uit Heemstede donder dagavond op een bijeenkomst van de afde ling V van de federatie Haarlem der Partij van de Arbeid in het Hervormde wykge- bouw aan de Molenaerstraat in Haarlem. Spreker stelde, dat dit een voorwaarde is voor het goed werken van een parlemen taire democratie. Verder meende hij, dat in het programma van het nieuwe kabinet, dat de andere partijen dan evenzogoed moeten aanvaarden als de Partij van de Arbeid, een progressieve wetgeving tot uitdrukking zal moeten komen. „Wij wen sen geen kabinet, dat men weer kan aan duiden met de term „noodwoning", zoals professor Romme dat in 1956 heeft gedaan ten aanzien van het laatste kabinet-Drees. Maar zei Romme dan nog, dat hij zich niet temin enigszins verbonden voelde met dit kabinet, waarin toch ook ministers van de K.V.P. zaten, de fractievoorzitter van de anti-revolutionairen, dr. Bruins Slot bracht zijn mening over het kabinet naar voren op een manier, die het twijfelachtig maakte of hij zich nog verbonden voelde met de A.R.-ministers Zijlstra en Algera. Het is op een ogenblik zelfs de vraag geweest, of deze ministers nog in het kabinet zouden kunnen blijven. De Partij van de Arbied had toen ook wel kunnen zeggen, dat zij er geen heil meer in zag", aldus spreker. Tevoren besprak de heer De Kadt de ka binetscrisis, de aanleiding en de eigenlijke oorzaken. Deze laatste speelden reeds in 1956 een rol. Het feit dat de kabinetsforma. tie, vier maanden heeft geduurd, wijst er reeds op, dat de andere partijen toen al voornemens waren op een voor hen gun stig ogenblik de samenwerking met de P.v.d.A. te verbreken. Een der redenen, dat de P.v.d.A. haar verdere medewerking toen niet heeft ge weigerd is geweest de wens zich niet te onttrekken aan de verantwoordelijkheid, die de partij mede droeg voor de harde maatregelen (zoals bestedingsbeperking) die bij het neergaan van de conjunctuur noodzakelijk bleken. Het Nederlandse volk heeft het echter zo opgevat, dat alle pijn lijke maatregelen speciaal van de P.v.d.A. zijn uitgegaan. „De P.v.d.A. heeft het feit verantwoor delijkheid te willen dragen moeten beko pen met een verkiezingsnederlaag, die duidelijk en hard is aangekomen," aldus de heer De Kadt. De K.V.P. en de A.R. voelden er alles voor de regering het leven zuur te ma ken, maar zij voelden er niets voor haar naar huis te sturen. Inmiddels is de economische positie van het land gunstiger geworden. Er is een harde gulden gekomen. De andere partijen hebben toen mogelijk geredeneerd: Wij hebben de P.v.d.A. nu niet meer nodig. De eerste geluiden over Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen waren afkom stig van de K.V.P., zei spreker, die ver der opmerkte er zeker van te zijn, dat als de P.v.d.A. de gelegenheid had gekre gen in deze tijd van opgaande conjunctuur rustig verder te werken tot 1960, de ver kiezingsuitslag voor de partij in dat jaar weer heel gunstig zou zijn geweest. De heer De Kadt achtte het verder niet waarschijnlijk, dat men de P.v.d.A. in de oppositie zal dwingen. Wat de P.v.v.A. wil is tevens de wens van de Nederlandse vakbeweging, en dan niet alleen het N.V.V., maar ook de K.A.B. en C.N.V. En als de vakbeweging zich niet meer verbonden voelt met de regeringsgroepen leidt dit tot verzwakking van de grondslagen der samenleving, meende spreker, die ten slotte stelde, dat het behoud van de wes terse cultuur slechts verzekerd is, als de eenheid van een volk gewaarborgd blijft. De heer J. M. F. Meijer tijdens één van de meest vertrouwde onderdelen van zijn omvangrijke taak: de verzorging van officiële stukken in de burge meesterskamer op het stadhuis. dienst bij de gemeente Haarlem. Al spoedig werd hij hulpbode en daarna bode in de buitendienst. Zijn grootste vreugde was zijn benoeming tot bode in de binnendienst, niet alleen om de aard van het werk, maar vooral vanwege zijn grote liefde voor het prachtige Haarlemse stadhuis. Levendig beschrijft de heer Meijer zijn eerste kennis making met de ridderzaal thans graven- zaal. „De aanblik imponeerde mij. Het was of alle historische pracht plotseling op je af kwam en toch had het geheel voor mij iets vertrouwds". Deze warme belangstelling voor het historische schoon is hem zijn leven lang bijgebleven. Daarom is het voor hem een grote vreugde, dat onder de hui dige gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff zoveel aan het historisch herstel van het stadhuis wordt gedaan. „Ik hoop nog dik wijls zelf verbeteringen te kunnen mee maken, al ben ik dan niet meer op het stadhuis werkzaam." Mede dank zij deze liefde voor zijn werk en zijn omgeving vatte de heer Meijer zijn taak altijd zeer hoog op. En voor wie hem nader kennen en hem meegemaakt hebben in de raadzaal of bij ontvangsten, beteke nen deze woorden geen holle fraze. Zijn verschijning tekende hem volledig' statig, waardig en altijd gekleed in een onberis pelijk uniform, waarbij zijn persoonlijkheid werd geaccentueerd door het onafscheide lijke, en een tikkeltje conservatieve punt- boordje. Conservatief ja, maar dan in de allerbeste betekenis van het woord. Prof. dr. W. Grossouw uit Nijmegen heeft aan het verzoek van het bestuur van Geloof en Wetenschap, om in Haarlem te komen spreken, op een oorspronkelijke wijze voldaan; hij vroeg het bestuur om de leden aan te sporen hem schriftelijk vragen t> stellen over het onderwerp. „De moderne mens en het gebed", opdat hij al dus zijn lezing zou kunnen instellen op hetgeen bij zijn publiek inzake het onder werp leeft. Zo kon het gebeuren dat de hooggeleerde spreker gisteravond na een niet al te korte inleiding zich uitsluitend bezig hield met het aan de hand van die brieven actualiseren van zijn onder werp. In zijn inleiding zei de spreker, auteur van onder andere „Bijbelse vroomheid" eh „Innnerlijk leven", dat het woord „mo derne" in de titel van zijn lezing zijn over tuiging niet weergeeft, dat de mens van nu in dezelfde verhouding tot het gebed staat, als de andere generaties stonden. „Au fond" zeide spreker is er niets nieuws onder de zon. „Modern" duid) veel al op wijziging in niet-wezenlijke elemen ten en wordt dikwijls gebruikt ter onder scheiding van het nabije verleden terwijl het verre verleden niet gekend wordt. Maar men moet afstand kunnen nemen zei de spreker om het wezenlijke van het bijkomstige te kunnen scheiden. De wezenlijke traditie van het gebed gaat ver terug (psalmen en bijbel) en in die traditie moet het christelijke gebed zijn. Vervol gens zei de spreker moet het gebed de medemens niet buitensluiten. Het moet niet alleen inkeer zijn, maar ook uiting; niet uitsluitend in geestelijke termen zijn vervat. De mens is méér dan geest; hij is in de wereld, hij is een door de geest ver lichte lichamelijke totaliteit. Hij stort zijn gebed in deelneming aan het offer van lof, dat de Kerk haar Heer onophoudelijk brengt en dat is een hogere gebedstop dan de eenzame beschouwing. Biddend brengt de mens in gemeenschap eer aan God. Tenslotte zei de spreker moet het gebed authentiek zijn en door genade ge- inspireerd. Dit laatste is zei prof. Gros souw uiteraard niet een bewust te con troleren voorwaarde maar een loutere zijnsaanwezigheid. Deze onveranderlijke gebedsvoor- waarden toetsend aan de huidige tijd zei prof. Grossouw dat het deelhebben aan de gebedstraditie thans velen voert naar het wezenlijke in het erfgoed der vaderen, tot een „herbronning" (ressourcement) naar de oudste gebeden. Het beleven van de ge meenschap in bezielde lichamelijkheid (coëxistentie) betekent thans dat de indi vidualistische cultivering van het eigen zieleheil wordt verdrongen door het begrip van samen-in-de-wereld staan, medemen selijkheid. Wat de authenticiteit betreft is het sterk waarneembaar dat de biddende en vooral de jeugdige biddende de eis stelt dat het gebed zinvol is. Hierna besprak prof. Grossouw vele brieven, die hij toetste aan het tevoren ge sprokene, dat daardoor nog treffender tot zijn recht kwam. De Jan Steen tentoonstelling in het Haag se Mauritshuis trekt nog steeds grote be langstelling. Vandaag, vier weken na de opening, wordt in de loop van de dag de vijfentwintigduizendste bezoeker verwacht. De tentoonstelling duurt nog tot 16 fe bruari. Veel ontwikkelingen heeft de heer Meijer op het stadhuis meegemaakt: in veertig jaar groeide het personeel uit van 75 tot 250 ambtenaren en vele verbouwingen wer_ den tot stand gebracht. Ook herinnert hij zich vele gebeurtenissen: minder prettige als jaren van crisis en bezetting en vrolijke als bijvoorbeeld de feestelijke intocht van een voor de toenmalige Rapaillepartij ge kozen raadslid: te paard met hoge hoed en klompen. In de meeste gevallen werd veel gevraagd van de tact van de bodes Zoals in de dertiger jaren, toen vaak groepen ontevredenen de wethouder van Armbe stuur met geweld wilden spreken. „Je moest ze dan wegkrijgen, maar dat ging niet altijd gemakkelijk. Wij moesten hen twee keer sommeren en dan de politie op bellen. Dan werd het stadhuis wel eens hardhandig ontruimd." Eén keer is er zelfs een baby te vondeling gelegd. De heer Meijer, die toen nog maar pas getrouwd was, kon het wurm niet stil krijgen en was blij, toen de kinderpolitie zich erover ontfermde. In de oorlog was de toestand voor het bodepersoneel uiterst moeilijk. „Wij deden onze plicht, maar ook niet meer dan dat". De bekroning van zijn carrière volgde op 1 maart 1956, toen de heer Meijer tot hoofdbode werd benoemd. Velen zullen over veertien dagen zijn bescheiden en hoffelijke aanwezigheid in raadzaal, bij trouwpartijen en ontvangsten missen. Iets van de statige sfeer van het stadhuis zal hij met zijn pensioen meene men, maar voor hemzelf betekent het af scheid nog veel meer: het einde van een prettige en eervol vervulde loopbaan. De heer Meijer zal het stadhuis missen- Zaterdagmorgen 31 januari om half elf bestaat er in de gravenzaal van het stad huis gelegenheid afscheid van de heer Meijer te nemen. Nieuws in het kort Unie-avond. Op 22 januari wordt in de „Beurs" in Hoofddorp de traditionele Unie-avond van het christelijk onderwijs in de Haarlemmermeer gehouden. Spreker is ds. H. S. J. Kalf, hervormd predikant in Bennebroek, die zal spreken over het on derwerp „Lafheid is erger dan een neder laag; geloofsmoed is méér dan een over winning". Medewerking verleent het her vormd kerkkoor in Hoofddorp. Het Europese parlement van de zes lan den van de Europese gemeenschappen (de Kolen- en Staalgemeenschap, de Europese Economische Gemeenschap en Euratoom) en de Raadgevende Assemblee van dc Raad van Europa, waarvan parlementaire ver tegenwoordigers uit zeventien landen deel uitmaken, zijn in Straatsburg onder voor zitterschap van Robert Schuman in een gezamenlyke vergadering byeen. Voor de eerste keer heeft het Europese parlement vrijdagochtend aan de raad gevende assemblee, bij monde van het Duitse parlementslid prof. Furler (Chr. Democraat), een rapport uitgebracht over de werkzaamheden van het parlement in de afgelopen periode. In deze gezamenlijke bijeenkomst van het Europese Parlement en de Assemblee van de Raad van Europa worden voornamelijk de problemen bespro ken, die vei-band houden met de Europese Economische Associatie (de zogenaamde Vrijhandelszone). Het lid van de E.E.G.-commissie, Jean Rey, heeft vrijdagmiddag in de gezamem lijke vergadering bevestigd, dat de uitvoe rende commissie per 1 maart definitieve voorstellen zal doen met betrekking tot de Vrijhandelszone. De voorgestelde maat' regelen zullen een multilateraal, liberaa en evolutionair karakter dragen, zo zei hij. Prof. Hallstein, voorzitter van de E.E.G.- commissie, zette uiteen, dat als men het heeft over het „kleine" of „grote" Europa het niet gaat om een alternatief. Het be treft hier immers aanvullende begrippen. Indien er geen uitgebreide werkzaamheden op het niveau van het grote Europa plaats hadden gehad, met name in het kader van de O.E.È.S, zou de gemeenschap der Zes ongetwijfeld het huidige ontwikkelings stadium niet hebben kunnen bereiken. Hallstein naar Londer Tijdens een persconferentie heeft prof Hallstein verklaard, dat de uitvoerende commissie van de E.E.G. volgende week contact met de zes regeringen zal opnemer over de Vrijhandelszone. Binnen een periode van twee weker zullen deze besprekingen afgesloten wor den. Tegelijkertijd zullen onofficiële be sprekingen worden gevoerd met andere dan de zes regeringen der Europese ge meenschappen. Op 2 en 3 februari zal prof Hallstein in het Europahuis in Londen eer spreekbeurt vervullen. Van die gelegenheid zal hij gebruik maken, zo zei hij, van ge dachten te wissëlen met leden der Engelse regering. HAMBURG (UPI) De Hamburgse rechter Enno Budde, die onlangs veel op zien baarde door de auteur van een anti semitisch pamflet vrij te spreken, is vrij dag op eigen verzoek overgeplaatst naar een civiel gerechtshof, waar slechts pacht zaken behandeld worden. HAARLEM Artsen: Men raadplege bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heemsteed- se Dreef 11, Heemstede, telefoon 35521. Tandartsen: J. W. van der Noorda, Julianalaan 51, Overveen, telefoon 53257. Apotheken: J. Krijnen, Eksterstraat 100, telefoon 51959; Stations-apotheek dr. J. J. Hoff, Kruisweg 30, telefoon 10043; Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Advertentie VOOR SLASLAATJESVLEES- EN VISGERECHTEN VLEES- EN VISGERECHTEN LONDEN (UPI) In diplomatieke kringen is vandaag met voldoening het ontwerp begroet voor een visseryconventie voor de Noordzee en de noordoostelijke Atlantische Oceaan. Men acht dit een be langrijke stap om een dreigende visserij crisis tegen te gaan. Het ontwerp, een ge volg van jarenlange onderhandelingen tus sen belanghebbende landen zal volgende week dinsdag worden voorgelegd aan dele gaties van de veertien landen, die onder tekenaars zyn van de conventie betreffen de de vissery in Noord-Europa van 1946. Er bestaat gerede hoop, dat het ontwerp, een poging om aan ongelimiteerde bevis sing van de Noordzee en de noordoostelijke Atlantisch Oceaan een einde te maken, nog vóór het einde van de volgende week zal worden aanvaard. Men verneemt voorts in Londen, dat de conventie onder meer de instelling van een internationale noord- oost-atlantische visserijcommissie voorbe reidt, die samen met regionale comités de maaswijdten, de gesloten gebieden en de vangstplafonds in de gaten zou moeten houden. De commissie zou volmacht krij gen alle vissersvaartuigen te inspecteren en deelnemende landen kunnen verplich ten overtredingen te straffen. De ondertekening zou door diverse lan den bespoedigd zijn om de conventie zo spoedig mogelijk in werking te krijgen ten einde een crisis in het visserijbedrijf te vermijden. Zij belichaamt namelijk een grote verbetering van de conventie uit 1946. waarvan de nakoming in de praktijk voornamelijk aan het geweten der onder tekenaars was overgelaten. MOSKOU (UPI) Frankrijk en de Sov jet-Unie hebben donderdag een verdrag gesloten voor de uitwisseling van technici en geleerden, boeken van hedendaagse auteurs, films, radioprogramma's en ge selecteerde televisieuitzendingen. Gistermiddag heeft een op Ypenburg gestationeerde Piper Cub van de Lucht macht een landing gemaakt op een wei land in Waddinxveen, omdat de piloot zich door een dikke mist niet meer kon oriën teren. Het toestel kreeg geen schade en de piloot geen letsel. Ook een Amerikaanse helikopter, die op Soesterberg is gesta tioneerd, heeft door de mist een noodlan ding moeten maken 6 km buiten Eind hoven. Ook hierbij deden zich geen onge lukken voor. Bollenbeurs. Door 3e Winterflora kan de bollenbeurs maandag niet in het Kre- lagehuis in Haarlem worden gehouden. De beurs zal daarom in „Treslong" in Hillegom plaatshebben. Een week daarna wordt de beurs niet op maandag 26, maar op dinsdag 27 januari gehouden. DJAKARTA, (Reuter) Volgens een in Makassar uitgegeven legerbericht. heb ben eenheden van de samengevoegde strijdkrachten der opstandelingen in Noord-Celebes en van de Darul Islam in dit gebied, zich meester gemaakt van de plaats Malili, in het oosten van Midden- Celebes. Dit is de eerste aanwijzing, dat de op standelingen in Noord-Celebes zich hebben verenigd met groepen van de Darul Islam van Kahar Muzakar in hun strijd tegen de centrale regering. In de bekendmaking worden over de gevechten om Malili de eerste tegenslag voor de regeringstroepen sinds begin 1958 op Celebes de campagne tegen de opstandelingen begon geen bij zonderheden vermeld. Wel maakte een communiqué van de Indonesische lucht macht gewag van luchtaanvallen op con centraties van opstandelingen te Malili en omgeving en in Zuid-Celebes. De comman dant van de regeringstroepen in Zuid- Celebes, Andi Matalata, heeft op de be volking een beroep gedaan om rustig te blijven. Donderdag hebben de rebellen volgens het legerbericht een zware aanval op Sin- kiang in Zuid-Celebes gedaan die echter door de troepen van Djakarta zou zijn afgeslagen. WASHINGTON (Reuter-UPI) De Rus sische vice-premier Mikojan heeft vrijdag in Washington tweemaal een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Na het eerste gesprek dat tweeëneenhalf uur duurde, verklaarde Mikojan dat gesproken was over kwesties „van wederzijds belang". Daarna lunchte de Russische minister met de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, waarna hij nog eens ruim een uur met Dulles confereerde, 's Avonds zat hij aan een „werkdiner" aan, dat Dulles hem in de exclusieve „Street Club" aanbood. Aan dit diner hebben ook vice-president Nixon en hoge functionaris sen van het State Department deelgeno men. Nixon verklaarde na deze maaltijd dat Mikojan niets had gezegd dat op een nieuwe benadering van de kwestie-Berlijn en andere wereldproblemen zou wijzen. „Ik geloof dan ook niet," aldus Nixon, „dat hij president Eisenhower vandaag enig nieuw voorstel tot vermindering van de spanning zal doen." Oude schuld WASHINGTON (UPI) Een Russische diplomaat, die in het gezelschap van Miko jan reist, heeft gisteren gezegd, dat de Sovjet-Unie bereid is een regeling te tref fen voor de Russische schuld van elf mil jard dollar aan de V. S. AMSTERDAM Verreweg de grootste aandacht trok de hoek waar certificaten Unilever verhan deld worden. De stemming was, voor de laatste officiële beursdag van deze week, voor de margarinewaarden „brandwillig". Het ging er in deze afdeling bij de opening weer echt ouderwets aan toe, waarbij een hevige strijd door belanghebbenden ont stond over de zo belangrijke openings koers. Deze werd, na een ellebogengevecht. vastgesteld op 459, hetgeen een koerswinst van 19 punten betekende, vergeleken bij de vorige slotprijs. In de ochtenduren wer den deze waarden verhandeld van 444 tot 452. Duitsland was met grote vraag in de markt, omdat de certificaten op 23 januari op de beurzen van Hamburg, Berlijn, Dus- seldorp, Frankfort en München voor het eerst zullen worden verhandeld. Hierdoor bereikt de maatschappij een grotere inter nationale spreiding van de certificaten. Naast de grote belangstelling van Duitse zijde, was het de beroepshandel, die een graantje meepikte. Ook het publiek liet zich niet onbetuigd en probeerde iets te bemachtigen. Verleden week lag het fonds onder druk door verkopen in verband met de toestand in de Kongo, waar het con cern grote belangen heeft. Nu de toestand aldaar weer volkomen rustig is bleef aan bod uit. In de openingskoers kwam niet veel verandering. Wel werd even 457 gedaan maar spoedig daarna kwam weer een no tering van 458 op het bord. In de Philips- waarden ging bijna niets om en de koers kon zich nauwelijks handhaven. De 5 per cent converteerbare obligaties noteerden 1 puntje lager. De stemming voor aan delen Kon. Olie was niet opgewekt. De aandelen lagen dan ook ruim een gulden lager in de markt ingevolge de slotkoers voor deze waarden uit Wallstreet, dat overigens vrij vast sloot. K.L.M. had een prima vlucht en werd een paar gulden hoger vernomen. AKU, dat onveranderd op 284 opende, ontmoette in het verdere beursverloop wat vraag waardoor de koers kon aantrekken tot 286 en de winst vergeleken bij donderdag 2 punten be droeg. Scheepvaarten waren 1 tot 2 punten beter in kalme markt. Van de cultures was H.V.A. vast, plus 4 punten. Het bericht over de samenwer king tussen de Deli-maatschappij en de General Cigar Company werd ter beurze gunstig opgevat maar pas in het laatste beurshalfuur in de koers van certificaten Deli verdisconteerd. De winst bedroeg on geveer 1 gulden. Amsterdam Rubber was goed prijshoudend. Staatsfondsen kalm Aandelen Lijm en Gelatine werden 5 pun ten hoger bieden op 185 geadviseerd, Kon- dor iets hoger op de order uit Rotterdam groot f 3,5 miljoen. Prolongatie 3 1/4 per cent. NEW YORK De gebruikelijke weekeinde-winstnemin gen beïnvloedden het koersniveau bij een matig actieve handel. Rapporten over een verminderd goederenvervoer bij de spoor wegen bracht het gemiddelde van de aan delen van 167.38 op 167,17. Het industrie gemiddelde kwam van 594,81 op 595.75: dat voor openbare nutsbedrijven van 92.01 op 92,18. De stijging in de industriesector kwam grotendeels van de staalwaarden. Tijdelijk was het gemiddelde zelfs op recordhoogte. De stijging van de openbare nutsbedrijven kwam vooral van Panhandle Eastern Pipe Line. Individuele fondsen kregen meer aandacht dan de leiders. Bandenwaarden waren enige tijd zeer vast; zij behielden hun winsten vrij goed. Youngs- town Sheet and Tube steeg scherp op geruchten over een aandelensplitsmg. Een splitsingsvoorstel bracht Inland Steel meer dan 2 dollar hoger. I.B.M. fluctueeide bin nen 12 dollar op en neer, maar sloot uit eindelijk lager. De tabakken waren flau wer. De auto's daalden fractioneel. Enkele farmaceutische daalden licht. Johnson and Johnson steeg scherp, plus 5 dollar. De leidende staalwaarden stegen meer dan een dollar; andere zelfs 1 tot 3 dollar. American Motors was actief en sloot een fractie lager De autowaarden fluctueerden licht. Van de 1253 verhandelde fondsen sloten er 552 hoger en 470 lager. De omzet kwam van 4.500.000 op 4.300.000 aandelen. (UPI). Slotkoers Ochtend gisteren koersen 3-3%% Nederl. '47 925/ig 3 °/o Nedl. 1962/64 96% Woningbouw 6 110% Pr. A'dam '56 I.. 89 Pr. A'dam '56 "I 98% Pr. A'dam '56 III 98% Pr. R'dam '52 I.. 94 Pr. R'dam '52 II.. 96% Pr. R'dam '57 109% A.K U 285 288 Calvé Delft 429 Van Gelder Zonen 216% K. N. Hoogovens. 340 Nederl. Ford 215 N. Kabelfabriek. 319 gew Philips Gloeil. 493 495 Pref.PhilipsGloeil. 211% Unilever (cert.).. 456% 464 Unilever (nieuwe) 448 Wilton Fyenoord. 204% Werf Gusto 150 Dordtsche Petrol. 690 Kon. Petroleum.. t 173,80 f 174.50 Billiton 185 A'dam Rubber 90 K.L.M 112,50 Holl. Am er. Lijn. 163% K.N.S.M 158% N. Scheepv. Unie 141 v. Nievelt Goudr. 132 Phs. v. Ommeren 243% H.V.A 144% 145 Delimaatschappij f 142,60 Amsterd. Bank.. 296% Nat. Handelsbank 147 Ned. Handel Mij 200 Rotterd. Bank.... 233% Twentsche Bank. 199 Anaconda Copper 68% Bethlehem Steel. 51% U.S. Steel 96 General Motors.. 50 Shell Union 82% 24% BLOEMENDAAL Artsen: J. A. Bosch, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 52655; Over veen: J. A. Hollander, Zijlweg 17, Over veen, telefoon 11431; Aerdenhout: J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerdenhout, telefoon 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129 en zuster A. G. Haagsma, Teding van Berkhoutlaan 15, Aerdenhout, tel. 26390, b.g.g. 27343 (voor Aerdenhout en Bennebroek). Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 24 januari voor spoedeisende gevallen ge opend de Elswout-Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Zuid, tel. 02560 8249 en de Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, Heemstede, tel. 38197 (ook voor Aerdenhout). HEEMSTEDE Artsen: A. G. Degenaar, Pieter de Hoogh- straat 11, telefoon 35008 en G. S. Nout, Camplaan 20, telefoon 38763. Wijkverpleegster: Zuster G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509 (en in de week van zaterdag 17 tot en met vrijdag 23 januari, des avond van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 38197 (en in de week van zaterdag 17 tot en met vrijdag 23 januari, des avonds na zes uur). Officiële publikatie RIJKSSTUDIETOELAGEN De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen brengt ter kennis van belang hebbenden, dat personen met een zeer goede studie-aanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen en die gedurende de cursus 1959-1960 voor een rijksstudietoelage ter tege moetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, zich vóór 1 februari 1959 dienen te wenden tot zijn ministerie, afdeling Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gra- venhage. Rijksstudietoelagen kunnen worden aange vraagd voor: 1. Nederlandse universiteiten en hogescholen. Diegenen, die reeds aan een inrichting voor hoger onderwijs studeren dienen hun aan vragen in te dienen door middel van een staat van inlichtingen, die bij de administra tie van de universiteit of hogeschool verkrijg baar is. Op grond van het door de universiteit of hogeschool uit te brengen advies zal wor den beslist of deze toelage de vorm van een gift of renteloos voorschot zal dragen. Die genen, die voornemens zijn met ingang van 1 september 1959 voor het eerst een universi teit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h.b.s. of gymnasium hebben afgelegd, moeten hun aanvragen eveneens vóór 1 februari 1959 indienen. Deze toelagen worden verleend als renteloos voor schot. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij alle inrichtingen van middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. (Zij, die een toelage wensen voor de studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, kunnen terzake inlichtingen inwinnen bij de directeur van het landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, le Van den Boschstraat nr. 4, 's-Gravenhage.) 2. Erkende inrichtingen voor: voorbereidend hoger en/of middelbaar onder wijs, uitgebreid en middelbaar technisch onderwijs, uitgebreid lager en middelbaar nijverheids onderwijs, scholen voor maatschappelijk werk, erkende opleidingen voor middelbare akten en het Centraal instituut voor opleiding van sportleiders. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot en dienen later te worden terug betaald. Voor het volgen van de driejarige vooroplei ding voor lerares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen toelagen worden ver leend, die niet behoeven te worden terug betaald. Deze toelagen bedragen maximaal t 400,—. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde inrichtingen van onderwijs, ulo scholen en de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie 3. Rijks-, gemeentelijke of aangewezen bij zondere inrichtingen tot opleiding van onder wijzersfessen) en gesubsidieerde of aangewezen opleidingen voor kleuterleidsters. Deze toelagen bedragen maximaal f 300,— per jaar en worden verstrekt als gift. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoeken school gedwongen zijn hoge reiskosten te maken of in pension te gaan, bestaat de mo gelijkheid een grotere toelage te ontvangen. Opgemerkt wordt dat de helft van deze toe lage later moet worden terugbetaald, met dien verstande, dat op zijn minst f 300,als gift wordt verstrekt. Degenen, die reeds leerling van een kweek school of opleidingsschool voor kleuterleid sters zijn dienen hun aanvraag in te zenden door middel van een staat van inlichtingen, die bij deze scholen verkrijgbaar is. De overige gegadigden kunnen een aanvraag formulier verkrijgen bij alle h.b.s.-en. gym nasia, lycea, ulo-scholen en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. Aan diegenen, die na beëindiging van de studie als bevoegd leraar/lerares aan een er kende school voor voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs, nijverheidsonderwijs, de opleiding voor onderwijzer of als maat schappelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij. die als onderwiizer(es) of kleuterleidster gaan werken, kan na ieder jaar dienst 20 percent van de totale schuld worden kwijtgescholden. OFFICIëLE PUBLIKATIE. INTERLOKALE WONINGRUIL De Stichting Interlocale Woningruil Centrale (S.I.W.C.). waarin rijk, ver. van Ned. ge meenten en de Stichting Woningzaken Be drijfsleven samenwerken, heeft de bemidde- lingskosten met ingang van 1 januari 1959 verlaagd tot 10.per 12 maanden. Ingeschrevenen ontvangen met 2 maanden een ruilgids, waarin alle adressen volledig staan vermeld. De bemiddeling van de S.I.W.C. bestaat voorts zonodig o.m. uit het opstellen van ruilschema's. contact met gemeenten etc. Inschrijving kan geschieden: a. bij het huisvestingsbureau ter gemeente van inwoning of waar men wenst te gaan wonen: b. door storting van 10.— op giro 486938 van de S.I.W.C. te Utrecht en c. bij het bureau Stationsstraat 20 te Utrecht tel. 030- 11831, postbus 2006. Behalve de bemiddelingskosten ad f 10.— per 12 maanden worden geen andere kosten in rekening gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9