Washington steekt miljarden in raketten en ruimtevaartuigen WMÊÊBÊÈ HET WEER Raketprogramma brengt de defensie last op 59,5 pet. „Koninginnendag" in Den Haag De Valera kandidaat voor Iers presidentschap Voor uw feest avonden Seine overspoelt het park Vert Galant Noodwachtplicht voor Haarlemmers 1 R Zuidwestelijke wind Russische geleerden Eisenhower voor jubileum van de NAVO naar Parijs Adenauer wenst onderhoud onder vier ogen In 1958 werd record-aantal huizen gebouwd Nenni bevestigt zijn zege in het partijbestuur tientallen mensen het leven Na de strijd op Cuba Straatsburg wijst Russisch voorstel van de hand GAAT U VERHUIZEN? Hittegolf in Australië kost woord is aan Prof. Oort feliciteert de Cubaanse kerken zouden met executies instemmen Helft van Zwitsers schip komt naar Rotterdam Indonesië* s staatsvorm Functionele groep wordt gekozen, niet benoemd Jean Lemass volgt hem op als premier 73e JAARGANG No 162 A DINSDAG 20 JANUARI 1959 304e JAARGANG No 10 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 T^V 11 1 UitSave Gra&che Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. fimszzM /"«f 1 fl I 1 fSt I /fSjj VerscMjnt dageHjks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B I I lf 1 E T j 1 I| J f j Ijl f| HJ Abonnement p week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 A Jm h3d JL Vrf* IHU VA VJ| riife# X VA VA fr. p p. al5 Losse nrs 12 ct Postgiro 273107_ Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLE M SCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SYDNEY (UPI) De hittegolf in de zuidoostelijke staten van Australië heeft tot dusver al meer dan veertig mensen levens geëist. De temperaturen zijn ge stegen tot 42 graden Celsius in de scha duw. In de straten van Sydney, Melbour ne, Adelaide en Hobart zakten honder den mensen ineen. De hittegolf duurt al drie dagen en er is geen verkoeling in zicht. Het Queen Victoria ziekenhuis in Mel bourne vroeg dringend om ventilatoren voor de zuigelingen-afdeling. Melbourne, hoofdstad van Victoria, heeft het zwaar ste te lijden van de hitte. Volgens officiële cijfers zijn daar reeds 23 mensen, onder wie vijftien kinderen en zuigelingen, be zweken. In Sydney en Melbourne, waar de bevolking op de stranden verkoe ling tracht te zoeken, zijn tenminste vijf tien personen verdronken. Gisteren steeg het kwik in Melbourne tot 42 graden, de derde achtereenvolgen de dag dat het hoger was dan 37. In Ho bart (Tasmanië) was het met 40 graden de warmste dag sinds 1900. Adelaide meldde een temperatuur van 42,25 gra den. Sydney van 37 graden. In Victoria en Zuid-Australië woeden tientallen bosbranden. In de haven van Melbourne is het werk neergelegd. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 SUèDE DAMESJASJES in kleuren Verwachting tot morgenavond: Vrij zacht weer, met enkele buien en hier en daar ook tijde lijke opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. MOSKOU, (Tass) De voorzitter van de Internationale Astronomische Bond, prof. dr. J. H. Oort, heeft in een artikel in het Sovjet-Russische dagblad „Izvestia" gezegd, dat de Sovjet-prestaties bij de ver kenning van de ruimte grote vooruitzich ten bieden voor de nabije toekomst. Prof. Oort is hoogleraar in de sterrenkun de aan de Rijksuniversiteit te Leiden en directeur van de sterrenwacht aldaar. Advertentie Show- en amusements-orkest „THE THORNWOOD PLAYERS" o.l.v. JAN DOORNBOSCH. Reigerstraat 112 Bondskanselier Adenauer zou binnen kort te Parijs graag een onderhoud heb ben met de Amerikaanse president Eisen hower zo verluidt te Bonn. Eisenhower heeft een uitnodiging van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie aanvaard om deel te nemen aan de feesten in de Fran se hoofdstad ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van het Atlantische pact. Gisteren bracht de onderstaatssecretaris Dittmann verslag uit over zijn reis naar de Verenigde Staten tijdens het bezoek van de Russische vice-premier Mikojan. Voor de fractieleiding van de C.D.U.- C.S.U. heeft Adenauer hierover verklaard dat het vernisje, dat Mikojan zo handig voor de Amerikaanse openbare mening heeft getoond, noch bij Eisenhower noch bij Dulles veel indruk heeft gemaakt. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft het Amerikaanse con gres in zijn jaarlijkse begrotingsbood- schap gevraagd om 77 miljard dollar voor het fiscale jaar 1960, 3,9 miljard minder dan geschat voor het lopende fiscale jaar. De president schat dat de totale defensie uitgaven met 315 miljoen dollar tot 45.805 miljoen zullen dalen, maar hij vroeg het Congres de toewyzing voor het raket-pro gramma met 800 miljoen te verhogen. De totale uitgaven hiervoor worden geschat op 5,3 miljard. Hij raamt de uitgaven voor de (niet op de begroting voorkomende) kernproeven en -onderzoek op 2.745 mil joen dollar. Eisenhower verklaarde dat de regering op de verdediging zal bezuinigen door wapens van minder belang af te schaffen, maar voegde eraan toe het ver standig te achten om tijdens het begro tingsjaar geen belangrijke wijzigingen in de Amerikaanse versterkingen over zee of de parate strijdmacht in Amerika zelf voor te nemen. Er is aanzienlijk vooruitgang geboekt bij de voornaamste raketprogramma's, met name met de intercontinentale Titan. De eerste intercontinentale Atlas-lanceer- inrichtingen zullen in juli gereed zijn en de eerste van de zes onderzeeboten die on der water Polaris-raketten kunnen afvu ren zal het volgend jaar klaar zijn. De militaire hulp aan het buitenland zal met 462 miljoen dollar tot 1850 miljoen dalen, maar voor de hulp aan het buiten land krachtens het Amerikaanse weder zijdse veiligheidsprogramma vroeg hij 79 miljoen meer: voor 1960 dan 1648 miljoen dollar. Over de binnenlandse uitgaven merkte Eisenhower op „we gaan een periode van nationale welvaart en grote werkgelegen heid tegemoet" Het lijkt hem daarom ver standig een „adempauze voor het onder nemen van nieuwe plannen" te nemen. Hij scl.at het tekort voor het fiscale jaar 1959 op 12.900 miljoen dollar, voorname lijk veroorzaakt door uitgaven om de re cessie te bestrijden. (Van onze Haagse redacteur) Er worden op het ogenblik voorberei dingen getroffen voor de uitbreiding van de noodwachtplicht voor een volgende reeks van vyftien gemeenten in het zo genaamde A-gebied. Het is aannemelijk, dat Haarlem, dat niet behoorde tot de veertien grote gemeenten of uit andere oogpunten belangrijke districten waar de noodwachtplicht reeds werd ingevoerd, thans voor deze burgerdienst aan de beurt Hangende de afkondiging van het Ko ninklijk Besluit, waartoe de voordracht reeds bij de ministerraad ligt. kon men uiteraard op de vanmorgen in Scheve- ningen gehouden persconferentie van de Bescherming Bevolking hierover nog geen details verstrekken. Voor de eerste reeks van veertien gemeenten, waarbij Velsen en Beverwijk, werden reeds 27.000 namen van dienstplichtigen voor de vervulling van ongeveer evenveel functies in overheids diensten (brandweer, medische diensten, reddingsbrigades, verbindingsdiensten en commandoposten) doorgegeven. De noodwachtplichtigen zullen als regel bij mondelinge enquête worden geselec teerd op grond van burgerlijke bekwaam heden, militaire opleiding en lichamelijke conditie. Vrijstelling wegens onmisbaarheid wordt in vredestijd niet gegeven. De noodwacht plichtigen, die uitdrukkelijk geen mili taire, maar een burgerlijke organisatie vormen, zullen in geval van oorlog aan de rand van hun woonplaats worden ge kazerneerd. Het water van de Seine, dat gisteren rondom Parijs en in de buitenwijken overstromingen heeft veroorzaakt, is de afgelopen nacht acht centimeter gezakt. De toestand blijft niettemin gevaarlijk, en in Parijs wordt nog steeds aan nooddijken en water keringen van zandzakken gewerkt. Stroomopwaarts en -afwaarts van Parijs heeft het water van de door dooi en regenval gezwollen rivier ongeveer tweec. Azend gebouwen scholen, fabrieken, boerderijen, woningen in de dorpjes langs de Seine onder water gezet. In enkele dorpen varen roei bootjes door de hoofdstraten. Boven staande foto werd gemaakt van Pont Neuf af op het lie de la Cité in de richting van Pont des Arts. Alleen de bomen en lantaarnpalen duiden er op dat onder het water het park Vert Galant ligt, waar 's avonds alle banken door verliefde paartjes bezet plegen te zijn, tot de parkwachter komt waar schuwen dat het tijd is om te ver trekken. Daarna worden de lantaarns gedoofd. In 1958 zijn in ons land meer woningen gereed gekomen dan ooit in een kalender jaar werden opgeleverd. Volgens voor lopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in 1958 88.960 woningen voltooid (vorig jaar 88.397). In de maand december 1958 kwamen volgens de voorlopige cijfers rond 8.260 woningen gereed. In december 1957 was dit aantal 9.535. (UPI) Het leeuwedeel van de uitga ven, 59,5 percent, is bestemd voor „natio nale veiligheid", waaronder ook het ruim tevaartprogramma valt. Een ongekend hoog bedrag, 10,5 percent, is uitgetrokken voor de aflossing van staatsschulden, 7,8 percent voor landbouw, 6,6 percent voor pensioenen, 5,4 percent voor sociale zaken en maatschappelijk werk, 2,2 percent voor algemene regeringszaken en 8 percent voor andere doeleinden, zoals technische en defensieve hulp aan het buitenland. Per hoofd van de Amerikaanse bevolking wordt 430 dollar uitgegeven. De inkomsten zijn voor 53 percent af komstig uit persoonlijke inkomstenbelas tingen, voor 28 percent uit de inkomsten belasting voor corporaties, voor 11 percent uit accijnzen en voor 8 percent uit andere bronnen. NAPELS (Reuter) Pietro Nenni en zijn aanhangers, die de Italiaanse socialis tische partij een politiek willen laten vol gen die geheel onafhankelijk van de com munisten is, hebben zich op het partij congres te Napels, profiterend van hun meerderheid in het centrale comité, mees ter gemaakt van alle vijftien zetels van het presidium van dit orgaan. Pogingen van de linkervleugel, onder leiding van Vecchietti om tot een evenredige verdeling van de vijftien zetels te komen, werden door Nenni en de zijnen, die over 47 van de 81 zetels in het centrale comité beschik ken, verijdeld. De groep van Vecchietti heeft in dit orgaan 27 zetels, terwijl een groepering onder leiding van Basso, die een bondgenootschap van communisten, so cialisten en sociaal-democraten voorstaat, over zeven zetels beschikt. Nenni werd herkozen als secretaris-generaal van de partij. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S In Den Haag is maandag een reünie der lieftalligheid gehouden, waarop twaalf gelegenheidskoninginnen uit alle delen des lands hun opwachting maakten. Het waren (van links naar rechts) de Bloemenkoningin van Drente, de Heidekoningin uit Gelder land, de Friese Waddenzeekoningin, de Lichtkoningin uit Limburg, de Bloe menkoningin uit Noordholland, de Utrechtse Bosnymf, de Zeeuwse Zee badkoningin, de Graanvorstin uit de Noordoostpolder, de Eierkoningin uit Noord-Brabant, de Koningin der Aarde beleefd te uit Den Haag, de Katoenkoningin uit Overijsel en de Westlandse Druiven- prinses. Nadat hare majesteiten ver eeuwigd waren, werden zij door Mies Bouioman in een „quiz" op haar intel ligentie getest, waarbij Godfried Bo- mans, Jelle de Vries, Tony Schiffer- steyn en Flip van der Schalie als jury leden optraden. Na afloop van de quiz maakten tekst- en toondichters ter plaatse een lied op elk van de schonen. Het doel van dit alles bleef vrij on duidelijk, maar desondanks schijnen alle betrokkenen er veel plezier aan hebben. Garcia Olayon, de politiechef van de Cubaanse ex-dictator Batista, die ver antwoordelijk wordt gesteld voor de dood van duizenden Cubanen, wordt door mannen van Fidel Castro weg gevoerd om te worden gevonnist. ST ABBS (UPI) De helft van een Zwitsers schip zal deze week het zeegat uitgaan, naar een bergingsmaatschappij gisteren heeft meegedeeld. De mannen, die het bergingswerk ten uitvoer zullen brengen, maken vandaag alles in gereed heid om de achterste helft van het Zwit serse schip „Nyon" naar Rotterdam te slepen. Het schip liep in november van het vorig jaar bij St. Abbs Head aan de kust van Berwickshire aan de grond. De zee beukte de boeg weg en tenslotte brak het schip in tweeën. De Valera Weinigen geloven echter, dat Lemass de zelfde stevige greep op de partij-organi satie zal hebben als waarin De Valera zich op het ogenblik verheugt. Magnetische figuur Vaak is beweerd, dat De Valera zijn partij van de ene overwinning naar de an dere voerde bij de verkiezingen uitsluitend als gevolg van zijn magnetische persoon lijkheid. Zijn vertrek uit de politieke arena zal dus een zware last leggen op de schouders van zijn opvolgers Lemass kwam in de politiek, zoals de meeste leden van het Ierse parlement, op de vloedgolf van de nationalistische bewe ging, die ten doel had, de Engelsen te STRAATSBURG (ANP) De Raadge vende Vergadering van de Raad van Euro pa heeft vandaag eenstemmig en met ap plaus een resolutie aangenomen, waarin de westelijke verwerping van de Russische voorstellen ten aanzien van Berlijn ge rechtvaardigd wordt genoemd. De afge vaardigden zijn verder van oordeel dat het Westen de plicht heeft zo spoedig moge lijk onderhandelingen met de Sovjet-Unie te beginnen over de Duitse kwestie als ge heel. De socialistische cn de liberale frac ties hebben vooral de nadruk op de wense lijkheid van die onderhandelingen gelegd. De parlementaire afgevaardigden van de vijftien landen van de Raad van Europa namen deze resolutie aan na een bespre king van de Berlijnse kwestie, waarbij on der andere de Westberlijnse burgemeester, Willy Brandt, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, en de Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffend, Lemmer, het woord voerden. Zij deden een beroep op de Raad gevende Vergadering en de gehele vrije wereld om vastberaden en eensgezind te zijn en Berlijn niet in de steek te laten. Zij noemden niet alleen de Russische voor stellen ten aanzien van Berlijn, maar ook het Russische ontwerp voor een vredes verdrag met West-Duitsland onaanvaard baar. DJAKARTA (UPI) Ruslan Abdulga- ni, ondervoorzitter van de Indonesische Nationale Raad, heeft heden verklaard, dat president Sukarno vastbesloten is de uitvoering van het twee jaar geleden ont worpen program voor een geleide demo cratie door te zetten. De definitieve be slissing hierover kan spoedig verwacht worden. Hij zeide dat Sukarno het plan van uitvoering aan het parlement zal voor leggen. Het zal niet per decreet van kracht worden, zoals vaak met wetgeving ge beurd is sedert in 1957 de noodtoestand werd afgekondigd. Krachtens aanbevelingen van de Natio nale Raad, zou de helft van het parlement bestaan uit functionele groepen, en de an dere helft uit leden van politieke partijen. Maar volgens Abdulgani zullen alle leden gekozen worden. Oorspronkelijk wenste Sukarno dat de functionele groepen be noemd worden, maar kennelijk door ver zet onder de politieke partijen, is hij daar van afgestapt. Krachtens het plan van de raad zou Su karno toch een grote mate van controle op de functionele vertegenwoordigers hou den, daar hij volmacht zou hebben de na men van de functionele kandidaten op het stembiljet te arrangeren. Tot dusverre hebben de politieke partijen, met uizon- dering van de P.N.I, van Sukarno, niet definitief stelling genomen, hoewel zij gezegd hebben dat zij er „in principe" mee accoord gaan. Zelfs de communisten, die er het meest bij kunnen verliezen, hebben dat gezegd. Ondanks Abdulgani's optimisme over het resultaat van de komende besprekin gen, zijn de meeste waarnemers in Dja karta van gevoelen, dat een beslissing op korte termijn onwaarschijnlijk is. Op een speciale kabinetszitting zullen deze week president's Sukarno's plannen voor een geleide democratie worden be sproken, aldus heeft premier Djuanda medegedeeld. Reeds de vorige week wer den twee kabinetszittingen aan de geleide democratie gewijd. Na afloop werd me degedeeld, dat de vooruitzichten gunstig waren om een begin te maken met de uitvoering van de plannen. De minister van staat Mohammed Ya- min verklaarde zondag dat een nationale planraad, die de regering van advies zal dienen 66 leden zal tellen. Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen F. DAMIAANS EN ZN. ZUlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Adve-.tentie John Stuart Mill: De dictatuur der gewoonte staat altijd de menselijke vooruitgang in de weg. HAVANA (Reuter) Hoewel zijn dok ter hem gewaarschuwd had zich in acht te nemen, heeft de Cubaanse revolutielei der Fidel Castro de laatste dagen niet af gelaten op talrijke bijeenkomsten in Ha vana en de provincie het woord te voe ren. Maandagnacht bleek dr. Castro een griep opgelopen te hebben en kroop hij met hoge koorts in bed. Het proces tegen een aantal medewer kers van de vorige Cubaanse president Batista, dat maandag zou beginnen, is uit gesteld tot woensdag of donderdag. Dé pers mag dan de rechtzitting bijwonen. Ook enkele Amerikaanse congresleden, die critiek op de terechtstellingen hebben uitgeoefend, zijn uitgenodigd. Er zijn uitnodigingen gezonden aan 350 couranten, artikelenschrijvers en radio- en televisiestations van Noord- en Zuid- Amerika om op kosten van het revolu tionaire leger getuige te zijn van de komst van honderdduizenden Cubanen naar het presidentiële paleis, woensdag, om hun instemming te betuigen met de nieuwe re gering en met de terechtstelling van „oor logsmisdadigers". Twintigduizend Cuba nen zouden onder het regime van Batista zijn omgebracht. Volgens het Cubaanse blad „Crisol" heeft de r.k. bisschop van Havana gezegd, dat de r.k. kerk, hoewel zij geen voorstan der van de doodstraf is, van mening is dat de thans hangende terechtstellingen doorgang moeten vinden omdat zij nood zakelijk zijn. Het lid van het evangelisch comité van kerken Ceballos heeft, als zijn mening te kennen gegeven, dat er door de toepassing van de doodstraf recht wordt gedaan. DUBLIN (UPI) De zwierige plaats vervangende premier van Ierland, Sean Lemass, staat on het ogenblik in het brandpunt van de politieke belangstelling, daar hij zich opmaakt, in de voetsporen te treden an Eamon de Valera. Maar ook deze 77-jarige premier en vrijheidsheld van Ierland, De Valera, krijgt alle aan dacht nu hij zich kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap. Terwijl het in Ierland gonst van geruch ten over de toekomst van De Valera's „Fianna Faik'-partij, als hij deze als poli tieke leider zal hebben verlaten, beginnen de kiezers zich te interesseren voor de fi guur van Lemass Al sedert jaren wordt Lemass beschouwd als een van de bekwaamste ministers in de Fianna Fail-regering. Hij speelde o.a. een grote rol bij de industrialisatie van het land en geldt als een prima bewindsman. verdrijven. Hij was nog maar een jongen van zestien jaar toen hij zich bij de strijd voor de onafhankelijkheid aansloot. Toen De Valera in 1932 weer premier werd, was Lemass de derde man in diens kabinet Nadat de plaatsvervangende premier Sean O'Kelly in 1945 tot president werd gekozen, schoof Lemass op de tweede plaats van de regering. Hij heeft zich al tijd een scherp debater getoond en een taaie politieke tegenstander. Lemass be heerde de portefeuille van het ministerie van Handel en Industrie en was gedurende de oorlogsjaren verantwoordelijk voor de bevoorrading van het neutrale Ierland. Niet op nonactief Als De Valera er in slaagt om zijn in trek te nemen in de prachtige residentie in het Phoenix-park en weinigen twij felen er aan, dat dit het geval zal zijn dan, zo gelooft men, zal hij de constitutio nele bevoegdheden van het staatshoofd ten volle uitbuiten. Volgens de bepalingen van de grondwet zijn er vele wegen, die de president de ge legenheid bieden om de regering van raad te dienen en om een betrekkelijk actieve rol te spelen in de aangelegenheden van het land. Men twijfelt er niet, aan of De Valera zal dat doen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1