Nazistisch gewroet onder middelbare schooljeugd Contrastrijk V-concert van het N.Ph.O. In Hillegomse hertenkamp zouden dieren worden verwaarloosd Voorbespreking in Haarlem voor toogdag van „In dienst der kerk" Onthullingen van een Amsterdamse hbs-er ZATERDAG 24 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Runenrijbroeken en zwarte hemden DIK ANJO verbo&en Sin neuer Dachw Ein rofes Eigentor Kerkelijk Nieuws Finse onderscheiding voor zes Nederlandse zeelieden „Oranje" in twintig dagen ingrijpend verbouwd KLACHTEN VAN „DIERENZORG" René Golignon overleden Een „dubbelstad" „Wat doet de herv. kerk met haar tuchtT' Protesten van scholen in Almelo en Haarlem Hooiberg afgebrand (Van een onzer redacteuren) Aan de leestafel van een bekend café in de Amsterdamse binnenstad hebben wij gisteren kennis gemaakt met Jan Nagel, de vijfdeklas hbs-er, die deze week zulke schokkende onthullingen gedaan heeft op een bijeenkomst van voor malige verzetslieden over „de herleving van het nazisme" in Nederland. Jan is negentien en ziet er geen dag ouder uit, maar hij weet waarover hij spreekt. Op eigen initiatief is hij doorgedrongen in de kring van troebele elementen, die volgens hem een nieuw fascistisch complot tegen de democratie op touw gezet hebben, en geheel alleen heeft hij de bewijzen voor zijn beweringen verzameld. Hier is het relaas van zijn ervaringen, zoals hij het ons vertelde: KAMPFSCHRIFT DER NATIONALEN JUGEND IN ÖSTERREICH 4. Jahrgang Septetnbe- 1958 Folge 26 Herr Innanminislar Helmcr hat die ..Arbeit^ge Jujendbünde österrelchs" verboten, weil im Ans siundo tilr Waller Nowotny Gruppen von Teiine' berg iogen und dabei Streichhölzer entzündete der nationelen Jugend Oïierrelchs 1st In und 5. Oktober rolt etncm 8unde»fag in W> MeBlos erragl zeigt L J«« r MtefichiiUr, „Dia „Enkele maanden geleden kwam ik in kennis met een paar Oostenrijkse studen ten, die mij vertelden van een nieuwe „na tionale jeugdbond" in Oostenrijk, de ANJö geheten. Nieuwsgierig geworden, in formeerde ik verder, waarop zij mij een exemplaar van het orgaan van hun jeugd bond „Der Ti-ommler" ter lezing gaven. Het was walgelijke lectuur, druipend van nationaal-socialistisch gebral en van anti semitische lasterpraat. Om uit te vissen, wat er achter dit alles stak schreef ik aan de redactie van dit schendblaadje om na dere inlichtingen. Op 10 september 1958 kreeg ik antwoord. Het luidde: „Geachte heer Nagel, Hartelijk dank voor uw brief. Kameraad Logger, die onze „Trommler" in Holland vertegenwoordigt en zelf een jeugdgroep leidt, zal al uw vragen gaar ne beantwoorden". Het epistel kwam uit Wenen, Wattgasse 3-12 en was onderte kend „Konrad Windisch". Later is mij ge bleken, dat deze Windisch de opperste „Führer" van de ANJö (Arbeitsgemein- schaft Nationaler Jugendbünde Oester- reichs) in eigen persoon is en tevens de auteur van de meeste vuiligheid in „Der Trommler". Daarop ging ik uitzoeken wie „kameraad" Logger was. De archieven van oorlogsdocumentatie bevestigden mijn vermoedens. Leendert Logger, Bur- manstraat 27 te Amsterdam, is een 24-ja- rige jongen uit een N.S.B.-gezin, dat voor de oorlog in Diemen woonde en tot de eer ste stamboekleden van de N.S.B. behoor de. De vader was al lid sinds 1933 (een jaar na de oprichting van de N.S.B.de negen kinderen waren allen Nationale Jeugdstormers. Een broer van Leendert ging vrijwillig naar het Oostfront. „Kameraad." Logger „Gewapend met deze kennis, zocht ik contact met Logger, die mij blijkbaar geïnstrueerd door zijn Oostenrijkse vriend en geestverwant Windisch meteen maar deelgenoot maakte van al zijn plannen en wensdromen. Hij vertelde mij, dat hij een der mede-oprichters geweest was van de N.E.J.O. (Nationale Europese Jeugd Or de), de jeugdafdeling van de in 1953 ver boden N.E.S.B. van Paul van Tienen. De NEJO, aldus Logger, is na dat verbod doodgebloed omdat iedereen bang gewor den was, maar nu hebben we een nieuwe beweging opgezet, de E.J.O.N. (Europese Jongeren Orde op Nationale grondslag) en gaan we met frisse moed opnieuw be ginnen". „Zo", aldus Jan Nagel, maakte ik ken nis met deze fanatieke N.S.B.-er „après la lettre" en met zijn gevaarlijke plan nen. Die plannen, zo zei hij mij, zouden zich allerminst beperken tot reünies van de eigen „oude geestverwanten". Neen, de trotse „idealen" van bloed en bodem, van raszuiverheid en offerzin, van helden dom en strijd moesten ook uitgedragen worden onder „het volk". Onder dat deel van de jeugd vooral, dat nu tot de jaren des onderscheids begint te komen, maar de „nadelen" van de bezettingstijd nèt niet meer aan den lijve ervaren heeft. Daar immers vooral waren „zieltjes" te win nen, onder de nozems en hun consorten, zo gelooft Logger, en daarom is zijn E.J.O.N. een specifieke jeugdorganisatie geworden". Wat Leendert Logger daaronder ver staat, aldus Jan Nagel, werd mij duide lijk uit het door hemzelf opgestelde voor lopig statuut van zijn E.J.O.N., dat op de meeste punten een getrouwe kopie bleek te zijn van Van Geelkerken's reglement van orde voor de Nationale Jeugdstorm uit de bezettingsjaren. Ik heb die twee stuk ken woord voor woord nauwkeurig verge leken en ontdekt, dat vele E.J.O.N.-begin- selpunten bijna letterlijk overgenomen zij uit het Jeugdstorm-zakboekje. Voor de rest van zijn inspiratie heeft Logger geput uit de beruchte zwart-rode handleiding voor N.S.B.-ers: Oordeelt u zelf maar..." Dan vist hij uit een lijvige map de drie genoemde documentatiestukken op die, naar ons bij lezing blijkt, inderdaad vaak ..S.J M Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJsel: P. J. F. Lamens te Kamerik. Beroepen te Op- heusden: P. J. F. Lamens te Kamerik. Geref. Kerken Aangenomen naar Heerlen (2de pred.pL) (2de beroep): A. ter Hoeve te West-Ter schelling. Geref. Gemeenten Bedankt voor Benthuizen: W. C. Lamain te Grand-Rapids (Michigan, U.S.A.). tot in de kleinste onderdelen overeenstem men. Alle kolderleuzen van Musserts N.S.B. vindt men terug in de E.J.O.N.- grondslagen: De dwaze verheerlijking van het boerenbedrijf. („Het helpen met de oogst op het platteland om weer te komen tot een gezond begrip van de agrarische leef wijze die de oorsprong vormt van cultuur en samenleving van elk volk.); het „strijdprincipe" („De E.J.O.N. ziet in de strijd de grondslag van het leven en streeft ernaar, haar leden tot strijders te vormen"); de „volksethische" beginselen („De deugden die zij haar leden wil aan kweken zijn zedelijke grootheid, offervaar digheid, trouw, hardheid tegenover zich zelf, innerlijke weerbaarheid, orde en tucht") en de „historische raszuiverheid" („De E.J.O.N. staat de belangen van het gehele Nederlandse volk voor, zoals dat zich eenmaal uit het samengaan van Friezen, Franken en Saksen ontwikkeld heeft"). „Het zijn, in nauwelijks veranderde for mulering, precies dezelfde „idealen", die Mussert en Van Geelkerken predikten, tot en met de dwaze symboliek van het „schouder-aan-schouder opmarcheren", de rijbroeken, de donkere hemden-met- rangdistinctieven, de zwartrode „strijd- kleuren" en de mystieke Germaanse „ru nentekens", bij de E.J.O.N. terug te vin den als een E-rune op een zwart-rode on dergrond Zo heeft de nieuwe „leider" Leen Log ger het allemaal vastgesteld en daar mee. heeft hij zichzelf en zijn „beweging" volgens Jan Nagel onloochenbaar het stempel van „raszuiver" nationaal-so- cialisme gegeven. De buitenlandse vrienden Wie nog meer bewijzen wenst, leze de uitspraken van Herr Windisch uit We nen, die in zijn „Trommler" aanmerkelijk duidelijker taal spreekt dan zijn Neder landse „vertegenwoordiger". Wij citeren enkele willekeurige passages uit „Der Trommler" van september 1958: Iedere cultuur is nationaal. Het volk is grondslag en „oerbasis" (Urtatsache) van alle men selijk gebeuren. Socialisme en de nationa le gedachte (nationaal-socialisme dus) „zijn niet alleen geenszins tegenstellingen Zes Nederlandse zeelieden zijn door de president van Finland met een onder scheiding begiftigd wegens het redden van zes Finnen onder gevaarlijke om standigheden. De medailles zijn in Rot terdam door een vertegenwoordiger van de Finse ambassade uitgereikt aan de ge zagvoerder, en vijf opvarenden van het Shell-tankschip „Kalydon". Op 5 oktober 1958 deed zich aan boord van de Finse tanker „Tupavuori" in de ha ven van Naantali een ontploffing voor, welke de tanker spoedig in lichter laaie zette. Van de zich in de nabijheid van de haven bevindende „Kalydon" begaven zich terstond de derde stuurman P. M. Cote, bootsman G. F. Veth, magazijn meester M. Voois, matroos J. P. Quak en matroos N. van de Bent per reddingboot naar het brandende schip. Met gevaar voor eigen leven slaagden zij er in, vijf personen, onder wie de echtgenote en eeu kind van de tweede stuurman van de „Tu pavuori" te redden. Bij een tweede po ging, waaraan ook de gezagvoerder van de „Kalydon", de heer W. Buninga, deel nam werd nog een opvarende in veilig heid gebracht. Tijdens een bijeenkomst ten kantore van Shell Tankers n.v. te Rotterdam hield de heer P. Vasara, secretaris van de Fin se ambassade, een korte toespraak waarin hij dank en hulde bracht aan de Neder landers, die in Finland als een dapper volk bekend staan, hetgeen door deze zes zeelieden wederom werd bewaarheid. Vervolgens speldde hij de heren Veth en Van de Bent de onderscheiding op de borst en overhandigde hun de bijbehoren de oorkonde. De voor de overige vier zee lieden bestemde onderscheidingen werden in afwachting van hun terugkeer in Ne derland aan de adjunct-directeur van de rederij overhandigd. zij horen noodzakelijkerwijs bij elkaar." En voorts nog dit schoons: „Grenzeloze trots vervult ons, dat wij reeds thans bij machte zijn, de „democratische Bieder mannetjes" het masker af te rukken. Over duizend jaar is de wereld al lang ver geten, wat coca-cola, „the American way of life" en democratie is. Geen wonder dan ook, dat het jeugdver- bond van deze Herr Windisch in de vier jaar van zijn bestaan al vier keer door de Oostenrijkse regering verboden is om elke keer onder een andere naam weer op te duiken. Maar in Oostenrijk telt deze „or de" dan ook volgens voorzichtige schattin gen reeds een vijfduizend leden, terwijl haar Nederlandse pendant de E.J.O.N. van Leendert Logger nog maar aan het begin van haar carrière staat en zeker nog niet over een grote kern van ervaren pro pagandisten beschikt, aldus Jan Nagel. Toch worden er volgens hem in Den Haag, Groningen en minstens drie andere plaat sen door „contactmensen" al ijverig le den geworven, terwijl Amsterdam reeds een typisch voorproefje van de strijdmethoden dezer „nieuwe orde" ge kregen heeft. Volgelingen van Logger zijn daar namelijk enige tijd geleden brutaal weg een aantal middelbare scholen (o.a. de eerste vijfjarige h.b.s. aan de Keizers gracht) en ook de Openbare Leeszaal binnengedrongen waar zij pamfletten aan plakten met de volgende brallende oproep: „Nederlandse jongeren, ontwaakt! Als land en volk, huis en haard, vrede en vrij heid je nog iets te zeggen hebben, sluit je dan aan bij de E.J.O.N!" „En tenslotte zegt Jan Nagel, „bereidt Logger op het ogenblik een Nederlandse expeditie van „Der Trommler" voor, die „De Tamboer" zal heten en het fascistisch gif verder zal uitstrooien. Het is hoog tijd om dit gevaar aan de kaak te stellen en het zo mogelijk, in de kiem te smoren". ARBEITSGEMEINSCHAFT NATIONALER JUGENDBONDE OSTERREICHS (ANJO) An Herrn Johann Ge org i«agel Amsterdam Ihr Schreiben vom 6.°.1958 wi.b, d.n lo.r.l°58 XVI, 3/12 - T«l«(or> 92-20-973 Geehrter Herr I-agel! Herzlichen Dank für Ihre Zuschrift. Ksm. logger, der urseren TR0:i'L£R...ln u^d.^selbst e.i.ne Jugé'Mg3$?ppe rf'ffcrtwird Ihnen alxe Fragen, <30 eit sie Holl and betreffen, gérne'beantworten. Unsere Arbeit geht unendlich langaan aber ebenso aicher ver wart s Alles arbeitét ssvar .gegen uns - aber nicht die Zeit und die V/ahrheit, die .sich immer noch durchgesctst hat. •bit besten Grüssën In slechts twintig dagen wordt het inte rieur van het m. s. „Oranje" van de n. v. Stoomvaart Maatschappij Nederland in grijpende verbouwd. Dadelijk na de terug keer uit Australië in de Amsterdamse ha ven op 13 januari werd het schip bestormd door een leger van ongeveer duizend werk lieden, die tot nu toe dag en nacht zijn be zig geweest met het slopen van hutten, dek ken, salons en bars en het aanbrengen van nieuwe staalconstructies en panelen, die zoveel mogelijk reeds vóór de aankomst van het schip op de werf van de N.D.S.M.. pasklaar waren gemaakt. Op 4 februari zal de „Oranje" weer vertrekken naar Australië en op die dag zal alles klaar moe ten zijn. De werkzaamheden zijn nu onge veer halverwege. .Het vlaggeschip van de „Nederland" zal deze zomer toeristentochten ma ken. De verbouwingen betreffen niet al leen een modernisering van het interieur, maar ook een uitbreiding van de passa giersaccommodatie. In plaats van 800 zal het schip nu 950 personen kunnen vervoe ren. Het aantal hutten is vergroot en ook de dekoppervlakte is uitgebreid door verlen ging van de drie dekken op het achter schip, dit laatste ter compensatie van het verdwijnen van een deel van het promena dedek wegens de inrichting van een bios coop op het middenschip. Er is een derde zwembad, gemonteerd in de toeristenklas se, dat een inhoud heeft van 120.000 liter en een gewicht van 17 ton. De verbouwing omvat ook de uitbreiding van de sanitai re inrichting en de vernieuwing en uitbrei ding van de mechanische ventilatie en de vernieuwing en uitbreiding van de mecha nische ventilatie en het elektrisch kabel net met de daaraan verbonden appara tuur. Totaal wordt 20 km. nieuwe elektri sche leiding en 2600 meter pijpleiding aan gebracht. Ook de inrichting van luxe en eerste klashutten wordt gewijzigd. Een zo in grijpende verbouwing in zo'n kort tijdsbe stek wordt in Nederlandse scheepsbouw- kringen algemeen als een unicum be schouwd. Tegelijkertijd ondergaat de scheepshuid onder water een speciale be handeling, waarbij door stralen met neco- riet een proces dat lijkt op zandstralen, maar waarbij koperslakken in plaats van zand worden gebruikt) de oude verflagen worden verwijderd. Aan de buitenkant van de „Oranje" is weinig te merken van de ingrijpende verbouwing. In de Hillegomse hertenkamp zouden de dieren worden verwaarloosd. Dit is de mening van de vereniging „Dierenzorg in Hillegom, die hierover diverse klach ten heeft ontvangen. Niet alleen leden hebben geklaagd over de verzorging van de dieren. Naar de voorzitter van „Die renzorg" heeft meegedeeld, hebben zelfs leden van het gemeentepersoneel zich on gunstig over de verzorging van de herten kampbewoners uitgelaten. Voorts heeft men medegedeeld, reeds diverse malen de klachten ter kennis van de gemeente lijke dienst voor openbare werken te heb ben gebracht. Men is van mening, dat dit geen resultaat heeft opgeleverd. De bezwaren dateren reeds van een jaar terug. De heer H. Visser in Benne- broek, lid van „Dierenzorg" bezoekt al geruime tijd de hertenkamp. Naar hij verzekerde heeft hij sinds vorig jaar fe bruari zijn critiek tegenover de verzor ger van de dieren laten horen. „Er deugt niets van", aldus de heer Visser, die voorts heeft verklaard dat diverse dieren wegens ondeskundige behandeling zijn ge storven. Het terrein van de hertenkamp ver keert naar de mening van „Dierenzorg in een slechte staat De grond wordt on voldoende gedraineerd, waardoor het wa ter niet snel kan weglopen en de herten van de wateroverlast hinder ondervinden. De voerruiven van de herten zien er on verzorgd uit. De beesten zouden meer mest dan voer te eten krijgen. Men acht voorts het nachthok beslist te klein. Er is geen verdeling gemaakt tussen de ruimte voor de herten en die van het pluimvee. De zitstok voor kippen, pauwen enz. is aangebracht boven de plaats, waar de herten moeten liggen. De herten worden daardoor bevuild door het pluimvee. Her ten zijn echter zeer schone dieren. Om te voorkomen dat zij worden bevuild, blij ven zij daarom buiten op het modderige terrein, waar zij door de nattigheid een ziekte kunnen oplopen, aldus „Dieren zorg". De verzorger van de hertenkamp, een arbeider van openbare werken, wordt een ondeskundige behandeling van de dieren verweten. Voorts is men van mening, dat de beesten uitermate slecht worden ge- Dirigent Henri Arends had voor het vijfde vrijdagavondconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, in de Haarlemse Concertzaal, een afwisselend en onderhoudend, bovendien zeer boeiend programma samengesteld. Het effect der contrastwerking tussen de vier program manummers deed daarbij opmerkelijk goede diensten. Vóór de pauze werden achtereenvolgens een Sinfonia van Johann Christian Bach, de jongste spruit der grote familie (ook de Londense of Milanese Bach genoemd) en het Vioolconcert in D, K.V. 218, van Mozart ten gehore gebracht. Nu is het wel spreekwoordelijk dat Johann Christian de brug vormt tussen de barok- componisten waartoe zijn vader behoor de en de meesters van de klassieke pe riode, waarin Mozart tot rijpheid kwam. Zelfs is het zó, dat deze laatste in zijn beginperiode tegen de jonge Bach aan leunde, wat aan te tonen is met het feit dat de tienjarige Mozart sonates van Jo hann Christian tot kleine klavierconcerten bewerkte. Doch als men ze na elkaar hoort in werk, dat voor beiden representatief is, ervaart men toch de afstand van een gene ratie. De oudere heeft met zijn „zingend allegro" en zijn met sentiment geladen langzame deel weliswaar de jongere een graag te volgen voorbeeld geschonken, maar in de kern bleef hij nog de vorme lijke rationalist, aan wiens sfeer de jonge Mozart, krachtens zijn persoonlijkheid en romantische fantasie, volkomen ontgroei de. Dat het verschil van stijl duidelijk werd gemaakt door de interpretatie, die Arends van de Sinfonia gaf, met die van het Concert van Mozart, waartoe de Hon gaarse violiste Elise Cserfalvi de impulsen gaf, was een prettige ervaring. Het was bovendien zeer de moeite waard kennis te maken met het werk van Johann Chris tian Bach en daarbij in de wisselwerking van twee orkesten een afwijkende uit loper te herkennen van het concerto gros- so der voorgangers, maar dan met een hang naar het zinnelijke van de galante tijd, waarin ook de orkestkleur haar rech ten opeiste. Elise Cserfalva geen onbekende op het Haarlemspodium was dus soliste in Mozarts juveniele vioolconcert. Het kwam mij voor, dat het haar aanvankelijk moeite kostte om de geest van het werk te treffen en het technisch ongerept te reali seren. In het tweede deel echter verraste zij door een prachtige toongeving en een treffende sfeerwerking. Ook in de speelse finale toonde zij zich een rasartieste, die temperamentrijk spel weet te paren aan een delicate interpretatie, tezamen met het orkest een prachtig geheel. Na de pauze werd het publiek op werk van het vriendenpaar Bartók-Kodaly ont haald. Elise Cserfalvi vertolkte op mees terlijke wijze de Eerste Rapsodie van Bar- tók: het werd een manifestatie van de volksmuziek van haar land, soms ruig, soms verrassend geestig en gevoelig, maar steeds gezond. En het orkest, dat in deze herschepping een zeer belangwekkend aan deel heeft, zorgde voor een markant ka rakteristieke omlijsting, die door Arends bijzonder knap in evenwicht gehouden werd. Maar de briljantste prestatie van dirigent en orkest kwam aan het slot met een vertolking van de fameuze suite „Hary Janos" van Kodély, het meesterlijke humo ristische orkestwerk, dat evenals het oeuvre van Bartók doordrenkt is met de Hongaarse volksgeest, maar dan geken merkt door een persoonlijke beleving, die de uitersten binnen bepaalde perken houdt en een lyrische aanleg de vrije toom laat. Het effect van de geweldige orkes tratie was compleet en bezorgde de execu tanten een eclatante ovatie. Jos. clc Klerk In Barvaux Sur Ourthe in de Belgische Ardennen is overleden René Colignon. Hij was 90 jaar oud. Zijn stoffelijk overschot is bijgezet in de familiegrafkelder te Ant werpen. René Colignon was de laatste van zijn geslacht, die nog een belangrijke rol speelde in de geschiedenis van de Alge mene transport en expeditieonderneming Van Gend en Loos n.v. Omstreeks 1885 toen de spoorwegen het toenmalige dili- gencebedrijf van Van Gend en Loos zware concurrentie begonnen aan te doen, wilden de naamgevers-eigenaars hun bedrijf liqui deren. Bij hen in dienst was de heer Hip- polyte Colignon, die daar van jong maatje tot chef van de exploitatie was opgeklom men. Hij nam het hele bedrijf van Van Gend en Loos over. voed. Men verwijt de verzorger dat vori ge zomer twee kraanvogels zijn gestor ven, alsmede een pauw. Verder zouden drie herten als gevolg van de onvakkun dige verzorging zijn omgekomen. Hoogst verwonderd toont men zich ook over de snelle afneming van het aantal kalkoenen in de laatste maanden. De heer Visser: „Dit is een concentratie kamp voor dieren." Een antwoord op de klachten van de zijde van openbare wer ken zou zijn, dat men door de woning bouw onvoldoende tijd beschikbaar heeft. „Dierenzorg" wil echter haar bemidde ling verlenen om tot een deskundige ver zorging te komen. Wij hebben deze klachten voorgelegd aan de afdeling voorlichting van de ge meente Hillegom. Geantwoord werd, dat men zich voorlopig van de beoordeling er van zal onthouden Wel hebben B. en W. laten meedelen, dat zij thans pas van de klachten hebben kennis genomen. B. en W. zullen opdracht geven een onderzoek in te stellen en zo nodig maatregelen ter verbetering (e nemen. De burgemeesters van Vlissingen en Middelburg hebben gelijktijdig ieder in hun eigen gemeenteraad de „dubbelstad Middelburg-Vlissingen" gelanceerd. De besturen van beide gemeenten heb ben namelijk besloten tot een nauwe sa menwerking, die direct al resulteert in het houden van gezamenlijke vergaderingen elk kwartaal door de colleges van B. en W. der beide steden. Voorts is besloten de structuurplannen van beide steden geheel op elkaar af te stemmen. De twee gemeentebesturen willen met deze samenwerking bereiken, dat diverse voorzieningen, welke in de toekomst nodig zijn om Vlissingen en Middelburg de rol te doen spelen, die aan beide steden in het „Nieuwe Westen" is toegedacht, inderdaad getroffen kunnen worden. In de onmiddel lijke omgeving van beide plaatsen is het Sloeplan ontworpen, waarvan de eerste fase reeds in voorbereiding is. Na het tot standkomen van dit project zal men de be schikking hebben over een belangrijk in dustriegebied aan diep vaarwater. Beide gemeentebesturen willen ook de woon- centra aantrekkelijker maken. De ervaring leert dat een industrialisatie pas dan een goede kans van slagen heeft, wanneer een stedelijke agglomeratie van voldoende omvang op korte afstand aanwezig is. Thans is echter het inwonertal van Vlis singen noch van Middelburg zodanig, dat in alle opzichten deze stedelijke functie kan worden vervuld. Een „dubbelstad" Middelburg-Vlissingen zal binnen niet te lange tijd 60.000 zielen tellen. Maandagavond zal in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 in Haarlem een bijeenkomst worden gehou den door de organisatie voor Nederlands hervormde gemeenteleden „In dienst der kerk" en de Hervormde Vrouwendienst ter voorbespreking voor de classis Haar lem van de grote toogdag, die beide or ganisaties woensdag 18 maart in „Kras- napolsky" in Amsterdam zullen houden. Tijdens voorbespreking en toogdag zal het onderwerp „Wat doet de Nederlands her vormde kerk met haar tucht?" aan de or de worden gesteld Dit onderwerp is bijzonder actueel, sinds in 1951 de nieuwe kerkorde van de her vormde kerk tot stand is gekomen, waar van de bepalingen tien jaar later, dus in 1961 in werking zouden treden. Als ondertitel van het gespreksonder werp is gekozen „Staat de hervormde kerk voor hetgeen zij belijdt?" Ter bespreking is dit onderwerp verdeeld in thema's over ambtsdragers, sacramentsbediening. In het forum nemen zitting: ds. J. Kroon uit Spaarndam, ds. A. J. Visser uit. Enk huizen, mevrouw A. Thiadens-Röntgen uit Aerdenhout, mevrouw T. Westerman-Lei stra uit Haarlem en de heer J. Prikkel uit Haarlem. Ieder van hen zal één onderwerp gedurende zes minuten inleiden. Het fo rum staat onder leiding van mevrouw ir. M. Waardenburg-Lindeijer. Na de inleidin gen zullen de aanwezigen in gespreksgroe pen worden gesplitst, die onder meer on der leiding zullen staan van ds en me vrouw Van Beem uit Lijnden, ds. en me vrouw Koch uit Haarlem en ds. en me vrouw De Ru uit Zandvoort. Na de bespre king in de groepen krijgt de leiding van elke groep gelegenheid de gestelde vra gen en opmerkingen door te geven aan het forum ter beantwoording. Een groot aan tal vragen is reeds ingediend, onder meer over de betekenis van doop en Avondmaal, over vluchtelingenhulp en bejaardenzorg in oecumenisch verband ten behoeve van de onderontwikkelde gebieden, over de ambtsuitoefening van predikanten, ouder lingen en diakenen, over de kenschetsing van de hervormde kerk als een dominees- kerk, over moderne kerkbouw en interieur der kerk. Kortom over vele problemen van verschillende aard, die het kerkewerk in de breedst mogelijke zin betreffen. Bij de Protestantse Stichting ter bevordering van het bibliotheekwezen en de lectuur voorziening in Nederland is over al deze onderwerpen een lectuurgids verschenen. Aan de vooravond van de toogdag in Amsterdam spreken dinsdagavond 17 maart dr. J. J. Buskes en prof. dr. H. Jon ker in de Westerkerk over „De moed om hervormd te zijn." Woensdag 18 maart spreken in restau rant „Krasnapolsky", 's-morgens prof. dr. J. de Graaf en prof. dr. A. A. van Ruler over „Wat doet de hervormde kerk met haar tucht?" waarna 's middags vijf sec tievergaderingen plaats hebben, Veroordeling negerjongetjes Twee Almelose scholen, de Dijkschool aan de Hofstraat en de school aan de Derk Smoeslaan, hebben vandaag afzonderlijk een protest met respectievelijk 200 en 115 handtekeningen van leerlingen der hoog ste klassen gezonden aan de ambassadeur der Verenigde Staten in 's-Gravenhage. Aan de ambassadeur wordt verzocht zijn invloed aan te wenden om de straf, die twee negerjongetjes moeten ondergaan wegens het kussen van een blank meisje, ongedaan te maken. Een tienjarig meisje heeft op de Prinses Margrietschool in Haarlem tachtig hand tekeningen verzameld voor de Actie Sneeuwbal, die door het Martinushuis in Rotterdam geleid wordt. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur con stateerde een passerende bakker, dat brand was uitgebroken in de hooiberg op een boerderij aan de Cruquiusdijk in Vijfhui zen. De brandweer uit Hoofddorp, die tien minuten na het ontdekken van de brand ter plaatse aanwezig was, verrichtte het blussingswerk. Men concentreerde eerst de aandacht op een in de onmiddellijke nabijheid van de brandende hooiberg staande stal, waarin het vee gedurende de winter is ondergebracht. De koeien wer den naar een weiland achter de boerderij gedreven. Later op de avond werden de dieren door verschillende landbouwers uit Vijfhuizen gehaald, die ze op hun bedrij ven tijdelijk onderdak zullen verlenen. Het vuur kon beperkt worden tot de hooiberg. Het blussingswerk ging nog lan ge tijd door. Verondersteld wordt, dat de brand is ontstaan, doordat kinderen bij de hooiberg met vuur hebben gespeeld.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11