Kroesjtsjev geeft Finnen duidelijke wenken HET WEER Opel's Rekord en Kapitan GEBR. H. en F. KIMMAN N.V. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beraad in Parijs over eventuele blokkade van Berlijn Castro verzoekt staking van uitzending der processen Economische samenwerking geboden; van Amerika niets te verwachten CITROËN Onschendbaarheid voor Britse missie in Cairo Misverstanden in Bagdad-pact Wij verhuren Aziatische griep terug op uitgangspunt in Engeland f 3987 WATERDICHT DAKWERK Opklaringen Fanfani beslecht geschil met twee ministers Vigorelli moet het met Saragat uitvechten Tsjoe En Lai leidt China's delegatie naar Moskou Weer een instorting in Belgische mergelgroeve Op Lloyds verzoek Nog geen herstel van betrekkingen Macmillan zou bezoek aan Kroesjtsjev overwegen Einde van de hele arena-rechtspraak Plan voor een metro in Rotterdam gereed Het woord is aan e muixmo wjoreyouüuy' DAT IS GOED GEZIEN School in Virginia moet negerleerlingen toelaten Leids verkeersplan spaart oude gebouwen en grachten 73e JAARGANG No 166 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapleinp Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 24 JANUARI 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 14 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter) Premier Kroesj tsjev die met zijn minister van Buitenland se Zaken Gromyko in Moskou is terugge keerd, heeft vrijdag te Leningrad ver klaard dat mensen, die Rusland beschul digen van agressieve bedoelingen jegens Finland, „lasteraars en vijanden van de twee landen" zijn. Het binnenlandse be wind in Finland noemde hij een aangele genheid van het Finse volk. Kroesjtsjev sprak op een lunch ter ere van president Kekkonen van Finland met wie hij bespre kingen heeft gevoerd. De Finse president zei dat de overweldigende meerderheid van de Finnen ijvert voor goede betrek kingen met de Sovjet-Unie. In sommige kringen in Finland, aldus Kroesjtsjev, wil men graag meer aan ons verkopen en min der van ons kopen. Dit zal moeilijk gaan. De hoeveelheid goederen, die wij van Fin land kopen, hangt af van hetgeen de Fin nen van ons kopen. Wij hebben geen dollars, aldus de Rus sische premier., de Verenigde Staten drij ven geen handel met ons. Zij voeren een politiek van discriminatie hoewel deze po litiek een mislukking is gebleken. In lei dende Amerikaanse kringen meende men dat de Amerikaanse handelsembar go's de ontwikkeling van onze economie, wetenschap en techniek zou vertragen. Maar wat gebeurde er?, zo vroeg Kroesj tsjev. De Sovjet-Unie is het eerste land ge weest dat een aardsatelliet heeft gelan ceerd. Ons onderzoek van de ruimte en onze kosmosraket getuigen van het hoge niveau van de Russische wetenschap en techniek. De Amerikanen zullen doen wat wij al gedaan hebben en wetenschap en techniek zullen zich blijven ontwikkelen, aldus de Russische leider. Kroesjtsjev merkte vervolgens op dat de Fins-Russische economische samen werking een einde zal maken aan de werk loosheid in Finland. Over werkloosheid kan ik meepraten want ik ben zelf ar beider geweest, aldus Kroesjtsjev. Bepaalde Finse journalisten en bladen maken van aanvallen op de Sovjet-Unie hun specialiteit, zo vervolgde de Rus sische premier. Zij worden blijkbaar goed betaald door reactionairen en krijgen mo gelijk subsidie van derde landen, die be lang hebben bij slechte betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en Finland. In onze pers is niets te vinden wat schadelijk kan zijn voor de betrekkingen tussen onze landen, aldus de Russische leider. Kroesjtsjev vroeg Kekkonen hem zijn openhartige woorden niet kwalijk te ne- LONDEN (AFP) Vijfhonderd school kinderen uit Colne, een stadje in het En gelse graafschap Lancashire, zijn aange tast door een ziekte die veel overeen komst vertoont met de Aziatische griep, die Groot-Brittannië in 1957 heeft geteis terd. Een eigenaardige omstandigheid is dat de griepepidemie van 1957 in Colne be gonnen is. De nieuwe epidemie lijkt ech ter een goedaardiger karakter te hebben dan de vorige. Advertentie 2CV I.D. 19 f9375 Hoofdagent voor Haarlem en omstreken VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 Bloemendaal Telefoon 51301 Advertentie NU met onze gebr. winter- korting voor vernieuwingen van mastiekdaken e.d. Vraagt prospectus N.H. VOCHTUNIE DEIOBO Haarlem - Mamixstraat 19 Telefoon 61419 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en slechts een en kele verspreide bui, voorname lijk in het noorden van het land. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Matige, aan de kust aanvankelijk nog overwegend krachtige wind tussen noordwest en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ men. Mochten de negatieve manifestaties, waarop ik gewezen heb, echter niet stop gezet worden dan kan dit grote schade berokkenen aan onze betrekkingen, zo voegde de Russische premier hieraan toe. Handelsoverleg Volgens het Russische persbureau Tass zijn de Finse en de Russische minister van Handel, die eveneens besprekingen gevoerd hebben te Leningrad overeenge komen dat er binnenkort te Moskou onder handelingen zullen beginnen over ruilhan del tussen beide landen. In het voorjaar zullen onderhandelingen worden gevoerd over een nieuwe overeenkomst op lange termijn. Het oude verdrag, dat voor vijf jaar werd gesloten, loopt in 1960 af. De correspondent te Leningrad van het Finse conservatieve blad „Uusi Suomi" meldt, dat de Sovjet-Unie spoedig een nieuwe ambassadeur in Helsinki zal be noemen. De vorige ambassadeur wei-d in 1958 plotseling teruggeroepen en is niet vervangen. (UPI) Voor zijn terugreis naar Hel sinki zal Kekkonen vandaag aanwezig zijn bij een plechtigheid in het Smolny, ter herdenking van een der eerste beslui ten der bolsjewiki, namelijk om Finland onafhankelijkheid te verlenen. Kekkonen onthulde een gedenksteen aangebracht in de kamers waar Lenin verbleef tijdens de revolutie. ROME (UPI) Van officiële zijde in Rome is vernomen dat de minister van Openbare Werken Giuseppe Togni, zijn aanvankelijk ingediende ontslag heeft in getrokken. Het geschil met de minister van Arbeid Ezio Vigorelli, die eveneens zijn taak wilde neerleggen, „is voor zover het de regering-Fanfani betreft gesloten" Het gaat verder alleen de sociaal-democra tische partij aan, zo werd gezegd. Vigorelli bood zijn ontslag aan na een verschil van mening met het bestuur van de sociaal democratische partij, die vier portefeuilles heeft in het huidige coalitie-kabinet van premier Fanfani (christen-democraten en sociaal-democraten). Vigorelli is voorstan der van een fusie met de socialisten van Nenni, nu deze met de communisten lijken te hebben gebroken. Het partijbestuur wenst een dergelijk samengaan niet. Vigorelli zal zijn standpunt duidelijk maken op de bijeenkomst van het centraal comité der sociaal-democraten van Sara- gat, die op 31 januari wordt gehouden. PEKING (Reuter) Een delegatie van de Chinese communistische partij onder leiding van premier Tsjoe-En-Lai is per vliegtuig naar Moskou vertrokken ter bijwoning van het 21ste congres van de Russische communistische partij, dat dinsdag begint. De samenstelling van de delegatie heeft enige verwondering gewekt onder buiten landse waarnemers, volgens wie de dele gatie op niet zulk een hoog niveau staat als de afvaardigingen van andere commu nistische landen. Tsjoe-En-Lai wordt be schouwd als de derde in rang in de partij hiërarchie na de voorzitter, Mao Tse Toeng, en Lioe Sjao-Tsji, de voorzitter van het bestuur van het nationaal Volks congres. Geen van de anderen van de uit vijf personen bestaande delegatie is vol ledig lid van het politbureau. TONGEREN (Belga) In de nacht van donderdag op vrijdag heeft zich in de mergelgroeve „De grote Berg" te Zussen een instorting voorgedaan over een twin tigtal vierkante meter. Er waren op dat ogenblik geen arbeiders aan het werk. Een hoeveelheid champignons ter waarde van 20.000 frank ging verloren. In de groeve te Zichen-Zussen-Bolder, die enige tijd geleden over een grote opper vlakte is ingestort, is men nu gereed met het graven van een gang naar een mest- kamer, waar zich de resten van tien men sen zouden bevinden. Men heeft 300 m2 van de kamer doorzocht, maar niets ont dekt. Het werk wordt voortgezet. Enige dames in plaatselijke kleder dracht genieten op het platform van de twintigste verdieping van „de reus van Markelo" de gisteren officieel in gebruik genomen nieuwe televisie- steunzender van het royale uitzicht over hun woonstreek. In het gevaarte zijn zevenentwintighonderd kubieke meter beton en tweehonderdnegentig ton staal verwerkt. Er is voor het be dienende personeel dat anders tel kens vijfhonderdzes traptreden zou moeten beklimmen een lift inge bouwd. Er komt nog dit jaar een recht streekse straalverbinding Hilversum- Ugehelen-Markelo tot stand. Het sta tion werkt in band 3, kanaal 7. Op 27 januari zal de toren van Markelo de opera „La Tosca" uit Enschede naar alle t.v.-zenders doorgeven. Op de achttiende verdieping zijn twee fre quentie-modulatiezenders opgesteld voor het verspreiden van de beide Hilversumse radioprogramma's. Voor een verslag van de ingebruikneming zie men pagina 4. CAIRO (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft een boodschap gezonden aan zijn Egyptische ambtgenoot, Fawzi, inzake de kwestie van de diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen. Het semi-offi- ciële, te Caïro verschijnende blad „Al- Ahram" schreef echter, dat Lloyd uiteen zette. waarom Groot-Brittannië het nood zakelijk acht, dat de Britse missie die voor de Brits-Egyptische onderhande lingen in Caïro is. diplomatieke onschend baarheid geniet zelfs indien alle diplo matieke betrekkingen nog niet kunnen worden hersteld. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat de kern van de brief van mi nister Lloyd aan minister Fawzi het vol gende was: „wij staan niet op het onmid dellijk herstellen van alle diplomatieke betrekingen. Maar indien onze overeen komst doelmatig wil zijn, moet er een Britse missie in Caïro zijn, die de nodige faciliteiten en onschendbaarheid geniet. De woordvoerder deelde op vragen me de, dat de missie zich uitsluitend zou be zighouden met de uitvoering van de fi nanciële overeenkomst. Hij zei dat het „volkomen onjuist" was hier van een ab solute voorwaarde te spreken. CAIRO (Reuter) Naar van welinge lichte zijde te Cairo wordt vernomen, zal de regering van de Verenigde Arabische Republiek akkoord gaan met het Britse verzoek om in Cairo een Britse missie met diplomatieke onschendbaarheid te mogen vestigen met het oog op het Brits-Egypti sche financiële akkoord. De V.A.R. zou echter nog niet een her vatting van de volledige diplomatieke be trekkingen kunnen aanvaarden, voordat de kwestie uitvoerig is besproken met de regering van Saoedi-Arabië. Het antwoord van de V.A.R. van deze strekking zou bin nen twee dagen worden overhandigd. PARIJS, (Reuter) Hoge Amerikaan se, Britse en Franse officieren hebben overleg gepleegd over eventuele militaire tegenmaatregelen in het geval van een communistische blokkade van West-Ber- lijri, aldus heeft een woordvoerder van hei Franse ministerie van Buitenlandse Za ken meegedeeld. „Het is duidelijk, dat ge weld met geweld beantwoord zal worden", aldus de woordvoerder, die verder zei, dat het overleg een zuiver technisch karakter droeg. Men is niet tot een conclusie geko men. (UPI) De woordvoerder zei wel dat de mogelijkheid was overwogen van het ge bruik van pantsertreinen bij een eventue le Russische blokkade van Berlijn. Hij noemde de beweringen in de pers, waarin van een reeds genomen besluit sprake was, echter „betreurenswaardig en on verantwoordelijk". In Franse diplomatieke kringen zegt men, dat er, in tegenstelling tot persbe richten, geen onenigheid onder de weste lijke bondgenoten bestaat over de wijze waarop de kwestie Berlijn benaderd wordt. Men gaf evenwel toe, dat Groot-Brittannië onwillig is over het gebruik van geweld in geval van een blokkade. LONDEN, (UPI) De Londense „Dai ly Mail" meldt, dat de Britse premier Ha rold Macmillan mogelijk spoedig een be zoek aan Moskou zal brengen om Kroesj tsjev te ontmoeten. Volgens de diplomatie ke correspondent van het dagblad zouden de Verenigde Staten en de andere NAVO- bondgenoten zich niet tegen de reis verzet ten. De „Daily Mail" schrijft, dat Macmil lan in Moskou het terrein zou kunnen voor bereiden voor een latere top-conferentie van de regeringshoofden. De correspon dent voegt daaraan toe, dat de meeste di jn Amsterdam verloor vrijdagmiddag de chauffeur van een grote vrachtauto de macht over het stuur, waardoor de wagen tegen een pijler van het viaduct bij het Amstelstation botste. Tot ieders verbazing kroop de chauf feur ongedeerd uit de resten van de cabine. Advertentie Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Onze directrice - hairstyliste Mej. Corry v. d. Vlist is van haar Noord- en Midden-Amerikaanse studiereis teruggekeerd en toont u gaarne zonder enige verplichting de nieuwste houdbare modieuze coiffures. Institut de Beauté Haute Coiffure HAVANA (UPI) In het monster-pro ces tegen „oorlogsmisdadigers" uit de tijd van ex-dictator Batista in het stadion van Havana is vrijdagmorgen om zes uur het eerste doodvonnis uitgesproken, tegen ma joor Jesus Sosa Blanco, beschuldigd van veelvoudige moord en brandstichting. De beklaagde ontkende alle schuld met het argument, dat hij als soldaat onder bevel had gehandeld. Na de uitspraak van het vonnis werd hij overgebracht naar de ge vangenis. Volgens de rechters krijgt hij de gelegenheid om gratie te verzoeken. Het proces had elf en een half uur ge duurd. Toen het vonnis werd uitgespro ken was het stadion, dat overdag volledig uitverkocht was geweest, nagenoeg verla ten. Ruim vijftig getuigen waren opgeroe pen, van wie er drieëndertig verschenen. Slechts een paar van hen hadden de mis drijven, waarvan zij de majoor beschul digden, met eigen ogen gezien. Een ver telde, dat onder bevel van Sosa negen broers van hem waren gedood In het dorp Guisa. Een andere getuige bevestigde dit en deelde mee, dat toen in Guisa, dat ge heel buiten de gevechtszone lag, in totaal 47 personen om het leven werden ge bracht. Een aantal vrouwen beschuldigden Sosa schreiend van moord op haar echt genoten. De meeste andere getuigen had den van Sosa's misdrijven gehoord via an deren. Ook het verleden van de beklaagde werd tegen hem ingebracht. Daaruit bleek dat Sosa in de gevangenis heeft gezeten we gens moord, vervalsing van officiële do cumenten en het illegaal begraven van doden, maar daarna door het regiem van Batista van alle straffen werd vrijgeschol- den en voor zijn werk onderscheiden. (Reuter) Vrijdag moesten in het sta dion bewakers in de lucht schieten toen woedende toeschouwers trachtten beklaag den te molesteren. Later werd bekend ge maakt, dat het proces tot de volgende dag was verdaagd. Dr. Castro heeft, op weg naar Caracas, de opperbevelhebber van de Cubaanse strijdkrachten per radio geïnstrueerd er bij de radio en televisiestations op aan te dringen de uitzending van het proces te staken. Hij maakt zich bezorgd over de invloed van de uitzendingen op het pu bliek. (UPI) Men neemt aan, dat de proces sen niet langer in het stadion worden ge houden. De Amerikaanse afgevaardigde Charles O. Porter, die een inspectiereis gemaakt heeft op Cuba, heeft in Washington ver klaard nergens de indruk te hebben gekre gen, dat de executies van aanhangers van Batista ongerechtvaardigd zouden zijn. De critiek van de Amerikanen noemde hij „voorbarig, zij het goedbedoeld." plomatieke deskundigen geloven, dat er nu meer hoop bestaat op werkelijke voor uitgang bij besprekingen op het hoogste niveau over twee van de belangrijkste kwesties, die de spanning in de wereld ver oorzaken: de toekomst van Duitsland en de ontwapening. „Wij zullen er, in zekere omstandighe den, toe bereid zijn enige vorm van con federatieplan te bespreken, waarmee de kloof tussen de twee Duitslanden even tueel kleiner gemaakt zou kunnen wor den en de West- en Oostduitsers elkander aan een conferentietafel zouden kunnen ontmoeten. Zulk een politiek zou even wel alleen gevolgd worden door de weste lijke landen gezamenlijk, na rijp beraad tussen de ministers van Buitenlandse Za ken", aldus de „Daily Mail". (AFP) De Times schrijft: het beste middel om de spanning te verminderen is zeker de zeer wezenlijke vrees van Kroesj tsjev voor de Westduitse herbewapening weg te nemen. Dat zou kunnen door een akkoord over de omvang en zelfs vermin dering van de strijdkrachten en bewape ning aan beide zijden van de demarca tielijn, gepaard aan een controlestelsel. Na een studiereis, waarbij ook Canada en de Verenigde Staten werden bezocht, hebben de directeuren van de Rotterdamse gemeentelijke diensten voor stadsontwik keling, gemeentewerken en trambedrijf thans een plan voor een ondergrondse spoorweg bij B. en W. ingediend. Het traject van deze metro de eerste die er in Nederland komt loopt van het centraal station via Coolsingel. Schiedam- sedijk, een tunnel onder de Maas, en in Rotterdam-zuid via de Parallelweg, Hille- laan. Maashaven naar het Zuidplein. Daarin zijn opgenomen een ondergronds station bij het centraal station, drie ondergrondse haltes aan de rechter Maas oever, en drie bovengrondse aan de linker kant van de Maas. Voor het gehele project zal 129 miljoen gulden nodig zijn. Alleen voor de tunnel onder de Maas is naar schatting 30 mil joen nodig. De metro op de rechter Maas oever, die geheel ondergronds zal worden, vergt 44 miljoen. Aan de overkant zal de lijn bovengronds worden. Daarvoor zal wellicht de bouw van een viaduct nodig zijn. Ook de haltes zullen dan op het viaduct moeten worden gebouwd. De kosten hiervan worden geraamd op 14 !4 miljoen. De baan, dc trams en de gebouwen zijn begroot op 31 miljoen en voor bij komende werken wordt een bedrag van 10 miljoen aangehouden. Het zal mogelijk zijn per metro 30.000 tot 40.000 reizigers per uur in beide richtingen te vervoeren. Advertentie Mme De Staël: Humor ontstaat uit het kennen van de gelijkenis tussen verschillende dingen en het verschil tussen gelijke dingen. 99 KARATSJI (Reuter) Men heeft in of ficiële kringen te Karatsji gevraagd om commentaar op het bericht uit Washing ton, dat er moeilijkheden ontstaan zouden zijn tussen de V S. enerzijds en Perzië en Pakistan anderzijds over het nieuwe ont- werp-verdrag van Bagdad. Hierop werd geantwoord, dat dit bericht gedeeltelijk op waarheid berust. De kans op een compro mis blijft echter bestaan, zo zei men. Ont kend werd dat de onderhandelingen tus sen beide partijen waren afgebroken. In diplomatieke kringen te Washington werd opgemerkt, dat het sluiten van de voorgestelde nieuwe verdragen met Pakis tan en Perzië was uitgesteld door zekere „misverstanden" Zowel Pakistan als Per zië zouden in dit verband de V.S. ver zocht hebben veel verder gaande verplich tingen op zich te nemen dan waartoe dit land in staat is. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de nieu we overeenkomsten op de conferentie te Karatsji, zoals in de bedoeling lag, onder tekend kunnen worden. Door deze „mis verstanden" kan nu ook het verdrag tus sen Turkije en de V.S. niet ondertekend worden, zo merkte men op. Turkije zou echter wel tevreden zijn met het nieuwe bilaterale verdrag door de V.S. aangeboden. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING Advertentie EEN BRIL VAN KEIP GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie de nieuwste Vraagt onze tarieven. U ontvangt 100% service Automobielbedrijf Off. Dealer Opel - Oldsmobile Afd. Verhuur: Houtplein 23 Tel. 13850 - 11578 GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL./10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 RICHMOND (Reuter) Een Ameri kaans hof van beroep heeft het bestuur van een school te Arlington in de Ameri kaanse staat Virginia, opgedragen vol gende maand vier negerleerlingen tot de school toe te laten. Omdat de verkeerssituatie in Leiden reeds vele jaren ernstige zorgen baart en het wegenstelsel in en om Leiden het voor veel verkeer, dat niets in de Sleutelstad te zoeken neeft, toch noodzakelijk maakt zich door het centrum te persen, heeft de gemeente thans in samenwerking met ste- debouwkundige diensten en verkeersin- stanties een schema ontworpen voor een nieuw Leids wegennet. Definitieve wegtracés zijn nog niet vastgesteld. Dat zal pas gebeuren naar mate de uitvoering van het plan vordert. Men denkt over de verwezenlijking een jaar of twintig te doen. De kosten lopen in de tientallen miljoenen guldens. Het plan omvat het aanleggen van een ringweg om het stadscentrum, een ring weg door de buitenwijken en een vierkant van wegen voor het doorgaande verkeer om de stad heen. Dit vierkant bestaat uit de rijkswegen 4, 4a en 4b, met daartussen een nieuwe provinciale weg ten noorden van Leiden. In het plan is voorts opgeno men de aanleg van 26 parkeerplaatsen in de stad voor ongeveer 2000 auto's. Het wegenplan is zodanig opgesteld, dat van de cultuurhistorische monumenten niets aan het verkeer opgeofferd behoeft te worden. Er sneuvelen geen oude gebou wen en er worden geen grachten en sin gels gedempt. Er zal slechts één kanaal buiten het stadscentrum, dat geen histori sche waarde heeft, worden gedempt. De verwezenlijking van het plan kan gecom bineerd worden met krotopruiming in hefc oosten en noorden van de stad.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1