OPRUIMING CPanda en het bolknakniysterie Tüas&ettaaV Wereldnieuws Vrij zonnig weekeinde Gevaar voor E.E.G.: ontduiking der liberalisatiemaatregelen Nog dagen werkelijke koopjes VELE COUPONS ZATERDAG 24 JANUARI 1959 2 PROF. HALLSTEIN IN AMSTERDAM Karpetten Lopers Gordijnen enz. American Enka neemt William Brand and Cie over Duitsland beperkt invoer van kolen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Bührmann 16 pet. dividend en agiobonus Zilvernotering verhoogd De Engelse invoerrechten op bloemen Bureau van Amerikaanse tarwetelers in Rotterdam Hooimeyer en Zonen breidt belangensfeer uit Verlaging verwacht van het Franse disconto Nieuwe dienst Van Nievelt Koersfluctuaties od de Amsterdamse Beurs van 19 tot en met 23 januari Het aantal Nederlandse koopvaardijschepen is gedaald Denemarken wordt nauwer in NAVO-defensie betrokken Seebohm-wet wordt slechts gedeeltelijk verzwakt Geen voordeel voor het Nederlandse wegvervoer Dmitri Mitropoulos in ziekenhuis opgenomen Vlaardingens politiechef plotseling overleden Bestelling bij Fokker Limburger verdacht van schaking gearresteerd Voor fiet tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER (Speciale berichtgeving) „Allen, die thans aan de Europese eenwording werken, zullen er niet meer vol ledig de vruchten van kunnen plukken. Dit is weggelegd voor de nieuwe generatie en daarom ben ik zo verheugd over het grote aantal hier aanwezige jongeren". Met deze woorden begon vrijdag prof. dr. Walter Hallstein, voorzitter van de commissie der Europese Economische Gemeenschap, zijn voordracht over de Europese Economie. Onder de in de aula van de universiteit van Amsterdam aanwezigen bevonden zich dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van genoemde commissie, verscheidene autoriteiten, hoogleraren en studenten, en vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven. De burge meester van de hoofdstad, mr. G. van Hall, leidde ln zijn functie van president curator van de Amsterdamse universiteit, prof. Hallstein in. Als belangrijkste factor voor het achter blijven van de Europese economie ten op zichte van bijvoorbeeld die van de Ver enigde Staten zag de voorzitter van de Europese commissie niet in de eerste plaats het gebrek aan technische middelen of grondstoffen, ook niet de afwezigheid van werkkracht, intelligentie, durf en fantasie bij de Europese werkgever en -nemer, maar het ontbreken van een grote gemeen schappelijke markt op ons continent en de gebrekkige economische organisatie, waar mee Europa altijd te kampen heeft gehad. De groei van de nieuwe markt gaat daarom veruit boven een oplossing van handels politieke vraagstukken alleen. Veelal ziet men aldus de spreker dat internationale verdragen juist in tijden van crisis hun kracht en daardoor hun waarde verliezen. Het doel van de E.E.G. is dan ook het scheppen van een markt, die gelijke zekerheid biedt als haar nationale equivalent. Een van de punten van het verdrag duidt op de onherroepelijkheid ervan en het niet gebonden zijn aan tijds- grenzen. Een gevaar, dat speciaal de gemeen schappelijke markt dreigt, noemde prof. Hallstein het ontduiken van de liberali satiemaatregelen door een of meer aange sloten landen bijvoorbeeld door vervallen Advertentie in de bij KRUISSTRAAT 22 en RESTANTEN De American Enka Corp. heeft besloten tot overneming van het bedrijf van Wil liam Brand and Cie Inc., gevestigd te Wil- limantic, Connecticut (V.S.). Deze onder neming vervaardigt verschillende soorten met plastic beklede draad en kabel be stemd voor elektronische installaties, kan toormachines, radio en telecommunicatie, vliegtuigen, geleide projectielen en analo ge toepassingen. American Enka zal het overnemen in contanten betalen, aldus heeft John E. Bassill, president-directeur van American Enka, een dochtermaat schappij van de Algemene Kunstzijde Unie n.v. meegedeeld. De omzet van de vennootschap beliep in het afgelopen jaar 7 miljoen dollar. De vennootschap heeft 400 werknemers in dienst. Het researchprogramma van Wil liam Brand voor de ontwikkeling van ver beterd materiaal en betere isolatiemetho den zal in versneld tempo uitgevoerd wor den in samenwerking met de speurwerk afdelingen van American Enka Corp. De heer Bassill deelde mede dat de leiding van de onderneming in handen zal blijven van de huidige directie. Aan het hoofd daarvan staat Alfred Brand, zoon van de oprichter. De verwerving van William Brand and Cie Inc. is de tweede stap in het diversi ficatieprogramma van American Enka Corp. Vorig jaar nam American Enka de Rex Corporation, West Acton Massachus- sets, over. Deze onderneming vervaardigt eveneens draad, kabel- en isolatiemate riaal voor de communicatie en de elektro nische industrieën. De Westduitse regering heeft besloten de belastingvrije invoer van steenkool voor het jaar 1959 te beperken tot 3.565.000 ton. Wat boven deze hoeveelheid wordt ingevoerd zal worden belast met een extra heffing van 25 mark per ton. Het besluit is een uitvloeisel van de regerings maatregelen ter vermindering van de kolensurplus bij de Westduitse steenkool mijnen, die op het ogenblik totaal 10 mil joen ton omvat. Atoomonderzoek in Zwitserland Zwitserland zal in de komende jaren ongeveer 30 miljoen Zwitserse frank per jaar besteden aan het atoomonderzoek. In een door de regering uit gewerkt vierjarenplan zullen de taken worden vastgesteld van de bondsstaat, de universiteiten en de industrie bij dit onderzoek. Franse kranten duurder In Frankrijk is de prijs van de kranten, in ver band met de stijging van het rotatiepapier, tot 25 frank verhoogd. De toegelaten maximumprijs was tot dusver 20 frank. douane-tarieven te vervangen door andere heffingen. Hier zal een gemeenschappe lijke discipline der staten voor moeten waken. Associatie Nogmaals schetste de spreker aan het slot van zijn betoog de politieke gedrags lijn, welke men zich in de Europese or ganen ten aanzien van de E.E.G. voor ogen stelt: de gemeenschap moet open zijn; zij is niet uit het egoïsme der zes aangesloten staten geboren en zij staat een associatie, een structurele binding met andere lan den voor. De E.E.G. is voorts liberaal, zo wel in haar optreden naar binnen als naar buiten; zij is sociaal, dynamisch en niet te vergeten politiek. Men moet haar zien als een fusie tussen stukken nationale politiek, waarvan de doelstelling is het geheel laten verdwijnen der nationale grenzen. Vervroegde aflossing a 102 van obligatielening 19Ó6 Directie en commissarissen van G. H. Bührmann's Papiergroothandel n.v. hebben besloten de 4 percent converteerbare obli gatielening 1956, oorspronkelijk groot 2.500.000, waarvan thans nog uitstaat 2.374.000, conform de bepalingen van de trustakte, vervroegd aflosbaar te stellen per 1 april a.s., tegen de koers van 102 per cent. Houders van converteerbare obliga ties behouden, tot en met 31 maart 1959, het recht hun obligaties te verwisselen in aandelen. Nominaal 2000 obligaties, onder bijbetaling van 3io in contanten, geven recht op een aandeel, groot nominaal 1000 delende in de winst 1959 e.v. Voorts zijn directie en commissarissen voornemens aan de in april te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boek jaar 1958 te bepalen op 16 percent (onv.) alsmede de agioreserve, uit hoofde van de conversie van de converteerbare obligatie lening in aandelen, ter beschikking van aandeelhouders te stellen. Verwacht kan worden, dat op deze wijze aandeelhouders een bonus ontvangen van 20 percent in aandelen. H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbe- drijven n.v. deelt mede dat. in navolging van New York en Londen, met ingang van vrijdag de zilvernotering te Amsterdam is verhoogd tot 107.00112,50 per kg fijn (was 106,25111.75). De goudnotering is onveranderd gebleven. De informatie- koersen van gouden munten luiden als volgt: tientjes f 28,001 29.00 (onv.), pon den f 34,0037,50 (f 33.00—f 36.50), Na poleons 1 28.75—f 30.25 28,50— f 30,00), Vreneli 28.25—f 29.50 (onv.) en 20 Belgi sche frs. 28.50—30,00 28.25-/ 29.50). (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft verzoeken van de zijde van de landbouworganisaties om de invoerrechten op nieuwe aardappelen, verse tomaten, brocoli, bloemkool, krop sla en andijvie te verhogen, van de hand gewezen. Verzoeken tot verhoging van in voerrechten op bepaalde soorten bloemen zijn nog in overweging. Maandag zal de Engelse minister van Landbouw, de heer John Hare, in het Lagerhuis een ver klaring afleggen over de regeringspolitiek inzake tuinbouwprodukten. De Amerikaanse tarweverbouwers, ver enigd in de Vereniging tot Bevordering van de Afzet van de Grote Amerikaanse Vlakten, hebben een kantoor geopend in het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Hooimeyer en Zonen n.v. te Barendrecht deelt mede, dat een samenwerking is tot stand gekomen tussen haar vennootschap en de n.v. Koek- en Beschuitfabriek voor heen G. Hille en Zoon te Zaandam en de Koninklijke Beschuit en Koekfabrieken firma J. H. Haust en Zonen n.v. te Am sterdam. Door aandelenruil en verrekening zijn beide laatstgenoemde vennootschappen in de belangensfeer van A. Hooimeyer en Zonen n.v. gekomen. De drie vennoot schappen zullen haar bedrijven op de tot dusver gevolgde wijze blijven exploiteren. Betrouwbare bankkringen te Parijs deel den vrijdag mede, dat het Franse disconto waarschijnlijk volgende week donderdag verlaagd zal worden van 4'/z percent tot 4 percent. Door deze maatregel, die ten doel heeft investeringen te vergemakkelijken en de prijzen door goedkoper geld omlaag te brengen, zou het Franse tarief in over eenstemming worden gebracht met dat van de Bank van Engeland. De gouverneur van de Bank van Frank rijk, W. Baumgartner, heeft de vorige week een geleidelijke herziening voorspeld van de Franse tegen inflatie gerichte krediet- politiek, in verband met het succes van de „economische omwenteling" van de rege ring. De belangrijke toevloeiing van bui tenlandse investeringen sedert het begin van dit jaar, waardoor de Franse goud- en deviezenvoorraden sterk toenamen, en de opleving op de Parijse effectenbeurs, waar het bijna een jaar stil is geweest, zouden naar men te Parijs meent een ruimere kre- dietpolitiek vergemakkelijken. In verband met. de geleidelijke ontwikke ling van het goederenverkeer tussen de landen aan de oostkust van Zuid-Amefika en de landen aan de westkust van Afrika heeft Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij n.v. te Rotter dam besloten, een rechtstreekse dienst te openen tussen de oostkust van Zuid-Ame- rika en de westkust van Afrika vice versa Deze dienst zal worden onderhouden onder de naam South Americ-West Africa Line en de afvaarten zullen in de aanvang geboden worden met een maandelijkse fre quentie. De dienst zal worden uitgevoerd met schepen van 800-1000 tons deadweight. Vrijdag 23 januari 1959 3Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 3% Nederland 1962—64 6% Nat. Woningbouwlening '57 Amsterdam Rubber H.V.A Alg. Kunstzijde Unie Deli Mij Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Müller Co Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord K.L.M Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Van Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Omzetten (nominaal): Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 16 jan. 91% 92% 923/is 3/l8 96% 96% 96% 96Vi8 96% 967/s2 S/jï 110% 111% 111% 90 97 96% 6% 142 151% 147% 3-% 285 298 286% 1% 143, 158.80 157,50 15,10 220 225 220% 4 347 354 >/2 352 12 300 307 300% 7% 321 340 339 20 494% 501% 490% 2% 475 488 477% 205% 207 210 210 5% f 171.70 f 185.50 185,25 11,65 121,20 124, 121,20 8,70 163 167 166% 3% 158% 161 Vz 161% 3% 244 246 246 -4- 2% 139 142% 141% Vs 20.440.675,- Obligaties 18.528.287, 31.332.241,- Obligaties f 21.082.712, Volgens een opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek was de koopvaar dijvloot onder Nederlandse vlag op 1 ja nuari 1959 als volgt samengesteld: 34 pas sagiersschepen met een inhoud van 400.463 brt., (1 januari 1958 39 passagiers schepen, inhoud 414.575 brt.); 60 vracht schepen met accommodatie voor 13 of meer passagiers (69), inhoud 343.213 brt. (424.154 brt.); overige vrachtschepen: 500 brt. en groter; 389 (391), inhoud 2.132.337 (1.963.290 brt.). Kleiner dan 500 brt. (kustvaartuigen) 950 (963), inhoud 372.434 brt. (346.308 brt.). Tankschepen 145 (148), inhoud 1.297.077 brt. (1.150.076 brt.). Tank schepen 145 (148), inhoud 1.297.077 brt. (1.150.076 brt.). Alle cijfers over het aan tal schepen per 1 januari zijn lager dan een jaar tevoren. De ontwikkeling van de koopvaardij vloot onder Nederlandse vlag was als volgt: het totale aantal schepen per 1 ja nuari was 1578 (v.j. 1610) met een inhoud van 4.545.524 brt. (4.316.403 brt.). Hiervan waren stoomschepen 214 (235), inhoud 1.842.341 brt. (1.853.781 brt.) motorsche pen 1353 (1344), inhoud 2.701.749 brt. (2.460.053 brt.), overige schepen 11 (31), inhoud 1434 brt. (2569 brt.) Alle cijfers zijn inclusief de schepen thuisbehorende in de Nederlandse Antillen en Suriname, maar exclusief sleepboten en aanne mersmateriaal. Per 1 januari 1959 is een aantal kleine zeilschepen, thuisbehorende in de Nederlandse Antillen, afgevoerd. Op 1 januar waren 177 Nederlandse zee schepen in aanbouw of in bestelling met een inhoud van 1.142.100 brt. Hierbij waren 4 passagiersschepen 67 vrachtschepen van 500 brt. en groter, 77 vrachtschepen klei ner dan 500 brt., 29 tankschepen. Van het totale aantal waren in Neder land in aanbouw of op bestelling: 149, waarvan 4 passagiersschepen, 48 van 500 brt. en groter, 72 kleiner dan 500 brt. en 25 tankschepen. In het buitenland waren 28 Nederlandse zeeschepen in aanbouw of op bestelling, nl. 19 vrachtschepen van 500 brt. en groter, voorts 5 vrachtschepen klei ner dan 500 brt. en 4 tankschepen. Op 1 januari waren in Nederland (niet voor re paratie) opgelegd 54 zeeschepen, Neder landse zowel als vreemde vlaggen met een inhoud van 314.500 brt. Hiervan waren 48 schepen voor droge lading en 6 tankers; 17 schepen waren onder Nederlandse en 37 onder buitenlandse vlag. Bovendien wa ren op 3 december te Singapore opgelegd 37 Nederlandse schepen met 67.752 brt., waaronder 2 tankers. In december zijn 3.323 zeeschepen in Ne derland aangekomen, inclusief schepen om te bunkeren, voor reparatie, in recht streekse doorvaart, sleepboten, enz. Hier van waren er 1426 onder Nederlandse vlag. KOPENHAGEN (UPI) Bij NAVO- plannen om op Jutland, (Denemarken) de pots voor de Westduitse Bundeswehr in te richten, is, naar welingelichte waarne mers méneri; een verlenging opgenomen van de olieleiding die door Noordwest- Duitslfmd naar Frederikshaven aan het Kattegat loopt, naar Hanstholm aan de Noordwestkust van Jutland. Frederiks haven, waar nog een marine-basis van de NAVO in aanleg is, zou het eindpunt van de pijpleiding zijn. Volgens waarne mers zou het beter zijn Hanstholm als eindpunt te nemen daar deze haven aan de Noordzee ligt. Aanvoerschepen zouden dan niet het nauwe Kattegat hoeven te passeren. Denemarken overweegt een nieuwe grote verkeersweg aan te leggen, die ten zuiden van Hanstholm moet lopen, alsmede een nieuwe brug over het Lime- fjord. Militaire deskundigen verklaren dat de plannen inzake aanvoerwegen op Jutland slechts een onderdeel vormen van een grootscheeps aanvoersysteem voor NAVO- strijdkrachten in West-Duitsland. Neder land en Noorwegen worden genoemd als betrokken in dit project. Waarnemers me nen dat de inleidende besprekingen met Noorwegen betrekking hebben op de mo gelijke toegang van Westduitse marine eenheden tot NAVO-marinebases in Noor wegen. Oorlogsschepen van NAVO-landen ma ken geregeld gebruik van de faciliteit op de Deense NAVO-basis in Korsoer. Vol gens Deense functionarissen zal de inrich ting van Westduitse depots op Deens grondgebied geen stationering van West duitse of andere NAVO-strijdkrachten tot gevolg hebben. Waarnemers voegden hier aan toe, dat de bezoeken van Westduitse marine-eenheden aan Deense havens, in begrepen de basis in Korsoer, die per manent open is voor alle NAVO-schepen zonder voorafgaande kennisgeving, reeds een soort stationering van buitenlandse strijdkrachten inhouden. Deze zaak is zeer voorzichtig behandeld zodat de Deense publieke opinie nauwe lijks van de situatie op de hoogte is, aldus waarnemers. Het Deense publiek heeft zich namelijk steeds heftig verzet tegen stationering van buitenlandse NAVO-troe- pen in vredestijd. 1. Op een morgen, toen Panda rustig wat zat te lezen, kreeg hij bezoek van een oude bekende. Het was de grote detective Pat O'Nozel, die op zijn bekende, voortvarende manier kwam binnenstuiven. „Pat!", riep Panda, verschrikt opkijkend, „wat is er aan de hand?!" „Ik onderzoek een belang rijke zaak", antwoordde de speurder, „en het spoor leidt hierheen!" „Hierheen?", herhaalde Panda verbaasd, „waar gaat het dan over? Wat onderzoek je? Welk spoor bedoel je?" „Vragens! Altijd kom je met vragens!", riep Pat O'Nozel geërgerd. „Hou daarmee op, bekorrah! Ik heb er geen tijd voor. Hier, neem deze sigaar!" Panda open de de mond om te zeggen, dat hij niet rookte, maar hier maakte Pat gebruik van, om hem een forse sigaar tussen de lippen te schuiven. „Voorzichtig nu", zei de detec tive gespannen, „houd dat sigaar in je mond en zeg me, wat je ermee wilt doen. Let op je woordens, want er staan grote belangens op het spel". „O ja?", zei Panda, die het spreken nogal moeilijk vond met zo'n wiebelende sigaar tussen zijn lippen, „ik begrijp het niet helemaal. Maar in elk geval ben ik niet van plan deze sigaar op te steken. Ik rook niet". „Weet je het ze ker?!", riep Pat O'Nozel opgewonden. „Denk goed na, voor je antwoordt, want dit is van het grootste belang!" (Van onze correspondent in Bonn) Naar aanleiding van de mededeling in de Deutsche Verkehrszeitung over de af schaffing van de zogenaamde „Seebohm- wet" voor het wegvervoer, deelde men ons van de zijde van de C.D.U.-bondsdagfrac- tie te Bonn het volgende mee: Het gaat hier om een verordening van 21 maart 1956 inzake de beperking van de afmetingen van vrachtauto's. Deze verordening, die pas op 1 juli 1960 van kracht zal worden, bepaalt ondermeer, dat vrachtauto's niet langer dan veertien meter mogen zijn, een totaal gewicht van acht ton mogen hebben en dergelijke. Ongetwijfeld zal, indien in deze bepaling geen wijziging zal komen, het Nederlandse wegvervoer in Duitsland ten zeerste gehandicapt worden. Er zijn onderhandelingen gaande tussen vertegen woordigers van de Bondsdag te Bonn, te weten de leden van de verkeerscommissie, en vertegenwoordigers van het ministerie van Verkeer, waarbij het doel voorzit de bepalingen iets rujmer te stellen. Het gaat hier, zo verklaarde men met nadruk, slechts om kleine wijzigingen, die de hoofd zaken van de verordening niet veranderen. Op het ogenblik valt niet precies te zeg gen, hoe deze onderhandelingen zullen ver lopen. Er is dus volgens onze bron geen sprake van afschaffing van de „Seebohm- wet", die overigens nog niet van kracht is geworden. Deze zienswijze wordt gedekt door een verklaring van de Westduitse minister van Verkeer, dr. Seebohm zelf. Volgens het officiële verslag van de zitting van de Bondsdag van woensdag 21 januari ver klaarde de minister tijdens het vragenuur tje naar aanleiding van vragen over ver tragingen voor het verkeer op de auto bahnen: „Ik probeer om de verkeers- •vloed niet alleen door betere wegcondities, maar ook door een aanpassing van de snel heid van de verschillende soorten voertui gen te versnellen. Ook om een meer ge lijkmatige verkeersstroom te verkrijgen is de u allen bekende verordening van 21 maart 1956 over de beperking van de af metingen uitgevaardigd. De hinderlijke vrachtwagens moeten lichter, wendbaar der en sneller worden op stijgende weg gedeelten. Zij moeten in de verkeers stroom kunnen meevloeien, zoals bijvoor beeld in de Verenigde Staten. Uit deze verklaringen blijkt, dat er geen sprake is van het wegnemen van belem meringen voor bijvoorbeeld het Neder landse wegvervoer. Of er desondanks ge werkt zal worden aan een aanpassing aan of een acceptatie van het verkeersverdrag van Genève wist men ons niet mee te de- NEW YORK (UPI) De Amerikaanse dirigent Dmitri Mitropoulos heeft vrijdag een hartaanval gehad en is in New York in het ziekenhuis opgenomen. Naar ver luidt is zijn toestand nu goed. De tweeën- zestigjarige dirigent trok zich in 1957 terug als leider van het Newyorkse Filharmo nisch Orkest. Voordien leidde hij het Sym fonie-orkest van Minneapolis. In de afgelopen nacht is op 45-jarige leeftijd plotseling overleden de heer K. van Ham, commissaris van politie te Vlaar- dingen. De heer Van Ham werd op 1 janu ari 1951 in deze functie benoemd. Het nieuwe Vlaardingse politiebureau is geheel volgens zijn plannen ingericht Het is een der modernste gebouwen op dit gebied in Nederland. De regering van de Philippijnen heeft bij de Fokkerfabrieken een tweemotorig toe stel met Rolls Royce motoren besteld voor persoonlijk gebruik van president Garcia. De Velser politie heeft gistermiddag een 34-jarige woonwagenbewoner uit Limburg aangehouden. De man wordt ervan ver dacht een veertienjarig meisje, eveneens uit Limburg, te hebben geschaakt. Het meisje was in zijn gezelschap. De ver dachte is op transport gesteld. Het meisje is naar haar ouders overgebracht. Gevonden. Een baby van vijf dagen oud, die woensdag uit een ziekenhuis in München-Gladbach verdween, is in een ziekenhuis te Viersen, tien kilometer verder, teruggevonden. Bij de baby was een jonge vrouw die echter te ziek was om te worden verhoord. Dringend. De ouders van de 23 dagen oude zuigeling die in New York is ontvoerd, hebben een dringend beroep op de ont voerders gedaan het kind terug te ge ven. De baby heeft al twee weken een zware kou en behoeft de dagelijkse zorg van een arts. Verleden. Het Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. zegt dat luitenant-kolonel Dom- browski,die in Bonn bijzonderheden ont huld heeft over Oostduitse spionage in West-Europa, in het Oostduitse leger „een economische functie" heeft be kleed en niet werkte bij de contraspio nage zoals hij verklaard heeft. Het nieuwsbureau zegt gemachtigd te zijn mee te delen, dat Dombrowski heeft gestolen en is gevlucht om een onder zoek naar zijn verleden te ontgaan. Hoog tijd. Het rechtse Britse weekblad „Time and Tide" zegt dat het hoog tijd is dat de vereniging van nieuwsbladeige naars en de Britse persraad een ge dragscode opstellen voor publikaties over de koninklijke familie en er dan op toezien dat alle bladen zich hieraan houden. Het blad verwijst onder meer meer recente critiek die Lord Altrincham op de rol van de koninklijke familie in gemenebest-aangelegenheden heeft ge leverd. Zestig. Paul-Henri Spaak, de secretaris generaal van de NAVO, wordt zondag zestig jaar. Hij is op 25 januari 1899 ge boren. Uitgesloten. De Franse communistische partij zal niet in de commissies van de Nationale Vergadering zijn vertegen woordigd, doordat zij over slechts tien zetels beschikt. Een partij moet ten minste dertig zetels hebben om offi cieel een fractie te vormen. Klacht. Een woordvoerder van het Isra- elische leger heeft meegedeeld, dat Sy- riërs vrijdagmiddag een Israëlische herder in het Hoelehdal hebben doodge schoten. Israel heeft bij de gemengde Israelisch-Syrische bestandscommis sie een klacht ingediend. Vragen. Vier socialistische parlementsle den zullen de Britse regering vragen stellen over het bericht dat er een ziek tekiem zou zijn ontdekt,, waarmee de mensheid in zes uur uitgeroeid zouden kunnen worden. De vragen zullen wor den gesteld aan premier Macmillan en diens ministers van Defensie, Vervoer Luchtvaart en Justitie. Proces. De rechtbank in Warschau heeft vandaag de drukker Osiadacz vrijge sproken die terecht stond voor het ver vaardigen van heiligenprentjes. Osia dacz was betrokken in het proces te gen de priester Piroszynski, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan het uitgeven van niet door de censuur ge keurde publikaties. Breuk. Mexico heeft de diplomatieke be trekkingen met Guatemala verbroken als een gevolg van het geschil tussen de twee landen, dat ontstaan is, door dat Mexicaanse vissersboten op 31 de cember door vliegtuigen van de Guate- malaanse luchtmacht werden bestookt. Guatemala heeft het Mexicaanse voor stel om het geschil aanhangig te ma ken voor het Internationale Gerechts hof te Den Haag afgewezen. Puntig. De Amerikaanse minister van de P.T.T., Summerfield, heeft te Washing ton verklaard, dat de V.S. „op het punt staan" post met geleide projectielen via de ruimte naar alle delen van de we reld te zenden. Gebed. Paus Joannes XXIII heeft een spe ciaal gebed opgesteld voor een einde aan de „vervolgingen in China," dat hij zondag zelf in de basiliek van „Sint Paulus buiten de muren" zal voorbid den. Grafschennis. De 24-jarige Franse toneel speler Claude Figus, die op de avond voor kerstmis werd gearresteerd toen hij boven de vlam van het graf van de onbekende soldaat te Parijs twee eitjes bakte, is wegens grafschennis veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf en een boete van 400 gulden. Advertentie Boven Canada ligt het centrum van een omvangrijke depressie. Een deel ervan breidde zich vanmorgen uit in de richting van IJsland. Midden op de oceaan heeft zich een hogedrukgebied ontwikkeld, dat tamelijk snel naar Ierland trekt. Tussen dit hogedrukgebied en een lagedrukgebied boven Scandinavië voeren westelijke tot noordwestelijke winden polaire lucht naar West-Europa. Een randstoring van het lagedrukgebied veroorzaakte tijdelijk nog vrij veel wind. In het zeegebied tussen de Azoren en Portugal bevindt zich een de pressie, die maar weinig meer van plaats verandert. De komende 36 uur blijven af nemende noordwestelijke tot westelijke winden polaire lucht naar onze omgeving voeren, waarin flinke opklaringen zullen voorkomen en slechts nog een enkele ver spreide bui, voornamelijk in het noorden van het land. De komende nacht kan de temperatuur tot om het vriespunt dalen, maar morgen stijgt het kwik tot ongeveer 6 graden boven het vriespunt. WEERRAPPORTEN Zondag 25 januari Zon op 8.32 uur, onder 17.14 uur. Maan 'op 18.33 uur, onder 8.21 uur. Maandag 26 januari Zon op 8.30 uur, onder 17.15 uur. Maan op 19.47 uur, onder 8.53 uur. Maanstanden 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water ln IJmuiden Zaterdag 24 januari Hoog water 3.31 en 15.44 uur. Laag water 11.30 en 23.47 uur. Zondag 25 januari Hoog water 4.09 en 16.20 uur. Laag water 12.09 en uur. Maandag 26 januari Hoog water 4.48 en 16.57 uur. Laag water 0.28 en 12.47 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- ,s M 3 d en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: T3-5 g. laatste 24 uur £3 2 4» %-a a cB Den Helder regenbui nw 4 0,4 Ypenburg onbewolkt wnw 4 1 Vlissingen onbewolkt wnw 4 2 Eelde zwaar bew. w 2 0,4 Twente half bew. wzw 2 1 De Bilt licht bew. w 3 0,6 Eindhoven onbewolkt wzw 2 4 Vlv. Z. Limb. onbewolkt wzw 1 11 Helsinki half bew. zzw -3 6 Stockholm sneeuwbui zzw 0 1 Oslo geheel bew. wzw -9 2 Kopenhagen sneeuwbui w 1 2 Aberdeen sneeuwbui nw 0 7 Londen onbewolkt w -1 1 Amsterdam regenbui wnw 2 1 Brussel onbewolkt wzw 1 8 Luxemburg half bew. wnw 0 7 Parijs half bew. nw 2 5 Eordeaux mist windst. 8 0 Grenoble regen nnw 6 1 Nice onbewolkt n 6 2 Berlijn onbewolkt w 1 3 Frankfort licht bew. nw 2 4 München regen wnw 4 6 Zürich regen w 6 12 Genève regen zw 8 4 Locarno geheel bew. windst. 1 0 Wenen zwaar bew. zzo 2 1 Rome onbewolkt z 11 0 Ajaccio licht bew. no 5 0,3 Madrid geheel bew. windst. 6 0 Mallorca mist windst. 8 0 Algiers licht bew. windst. 9 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2