A.R.-partij wil geen herstel van de brede basis 2. Pièrfót VAN KLEUR BEKENNEN EN Voorzitter Berghuis: „DeP.v.d.A. heeft de aanduiding rechts-links volkomen vertroebeld Overstromingen in Ohio en Pennsylvania laat-Caiia en om Binnenhof &p de <ZPraatótoel WITTE KRUIS HELPT ECHT! WITTE KRUIS 3 Beruchte weg tussen Delft en Overschie wordt vernieuwd Ambtenaar uit Nieuw- Guinea waarschuwt V.S. Coiffure Création 60-jarig Jubileum Sanatoriumpatiënten in lawaai en stof Montgomery begint iets te voelen van zijn feilen Massale evacuatie Franse dagbladen worden vijf franken duurder '"Hoe is het ontstaan?"> Dit woord: PIETEPEUTERIG ZATERDAG 24 JANUARI 19 5 9 „Ons verlangen gaat op dit ogenblik be paaldelijk niet uit naar een herstel van de enkele weken geleden gestrande brede ba sis. Zij kan geen bevrediging meer schen ken. Een brede basis doet op den duur aan de duidelijkheid der politieke verhou dingen afbreuk en werkt principieel ver vagend, hetgeen nadelige invloed heeft op de politieke oordeelsvorming der burgers". Dit verklaarde hedenmorgen in zijn ope ningsrede tot de in Utrecht bijeenzijnde deputatenvergadering van de Anti-Revolu tionaire Partij de voorzitter, dr. W. P. Berghuis. Na de wens uitgesproken te hebben, dat de vergadering zou demon streren dat de A.R.-partij, wat men ook van haar mag zeggen, ondanks soms on dervonden kritiek en aanvallen, ondanks ondergane teleurstellingen en tegenslagen en in het besef van eigen tekortkomingen een warm-levende zaak is, welker levens kracht is uitgeheven boven menselijke zwakheden, riep dr. Berghuis op zich aan te gorden tot de evangelische strijd, zoals die in wezen het bestaan van de partij be paalt, namelijk voor een staatkundig be stel in bijbelse gehoorzaamheid. „Demagogische duimzuigerij" noemde dr. Berghuis vervolgens „de door de so cialisten op touw gezette legendevorming", als zou bij de oorzaken van de kabinets crisis in het geding zijn geweest hun strijd voor de armen tegen de strijd der ande ren voor de rijken. Als symptomen van de wijzigingen in de na de oorlog gegroeide politieke verhoudingen, zag de A.R.-voor- zitter de verkiezingsstrijd van 1956, de moeilijkheden bij de kabinetsformatie, het ongezonde karakter van de basis van het kabinet en de verkiezingsuitslagen van 1958. Een zich thans reeds definitief uitspre ken over of een zich vastleggen op een bepaalde kabinetsbasis na de verkiezingen, achtte hij echter onjuist. Dat zou voorba rig zijn. De doelstelling van de Partij van de Arbeid was bij haar oprichting volgens dr. Berghuis, gericht op het aantasten van de bestaansgrond der confessionele par tijen. Zij trachtte daartoe een nieuw cri terium voor politieke partij-indeling in ons land door te voeren, namelijk de onder scheiding vooruitstrevend-conservatief, een nieuw, op de Nederlandse verhoudin gen niet passend en in wezen volstrekt oppervlakkig en nietszeggend politiek on- derscheidingsmerk. Zij trachtte daaraan inhoud te geven door het socialisme de aanduiding „vooruitstrevend" toe te ken nen, waardoor er voor de rest, de overi ge partijen, als enige benaming het woord „conservatief" overbleef, aldus dr. Berg huis. „Verwarrend" Deze omschakelingspoging in de Ne derlandse politiek heeft tenslotte geen door slaggevend effect gehad, maar dr. Berg huis meende, wel te moeten erkennen, dat 'zij een klad in de politiek in de oorspron kelijke Nederlandse zin heeft gebracht, al thans voor velen verwarrend heeft ge werkt. Het gevolg was, dat in veel spraak gebruik de oorspronkelijke Nederlandse op diepe grondslagen gebaseerde onderschei ding rechts-links werd vervangen dooi de in wezen nog niets zeggende on derscheiding vooruitstrevend-conservatief. Het is de doorwerking van dit onzuivere criterium geweest, dat er bv. ook onder de Anti-Revolutionairen toe heeft geleid, dat sommigen in de veronderstelling ver keren of verkeerd hebben, dat de A.R.- partij dichter bij de V.V.D. staat dan bij de P.v.d.A., zoals het bij anderen ook in omgekeerde zin het geval is geweest. Hierdoor is een tweeslachtige, dubieuze en onduidelijke situatie veroorzaakt. Het is deze tweeslachtigheid, die geleide lijk spanningen heeft veroorzaakt en thans naar het zich laat aanzien, tot een uitbar sting heeft geleid. Op dit punt ligt, naar dr. Berghuis meent, de belangrijke inzet voor de komende verkiezingen. Er zijn aanwijzingen, dat kansen op een kente ring thans aanwezig zijn. De verschijnselen wijzen er volgens hem op, dat de P.v.d.A. met haar na- De vernieuwing van het beruchtste ge- ieelte van rijksweg 13, het zeven kilome ter lange traject tussen Delft en Over schie, is gegund. Het wegenbouwbedrijf A. Kraal te Utrecht zal dit rijkswegproject op groot scheepse wijze aanvatten. Met een drie ploegendienst zal, op verschillende plaat sen tegelijk, dag en nacht worden gewerkt om de weg voor de door de rijkswaterstaat gestelde datum van 21 november 1959, ge reed te krijgen. De nieuwe weg, die ruim vijf miljoen gulden kost, zal bestaan uit twee geschei den rijbanen van elk negen meter breed. Elke rijbaan, verdeeld in drie rijstroken van drie meter breedte, zal bovendien een vluchtstrook van 2,5 meter krijgen. 199 oorlogse politieke opzet, zowel met betrek king tot de indeling van de Nederlandse groeperingen als met betrekking tot de verkondiging van het socialisme, is vast gelopen. Thans gaat het er volgens dr. Berghuis om, dat de politieke onderschei dingskenmerken weer duidelijk worden aangegeven door de voor de politieke keu ze van belang zijnde beweegredenen en niet door op zichzelf nietszeggende en in elk geval niet wezenlijke termen als „vooruitstrevend" en „conservatief". Dit wil zeggen, aldus dr. Berghuis, dat de ge bruikelijke tweedeling in de politieke groe peringen door de uitdrukkingen „rechts" en „links" weer zonneklaar in de echt-Ne derlandse zin worden verstaan, waarin tot rechts behoren de partijen, die zich uit drukkelijk op christelijke geloofsbasis stel len en tot links de partijen, die dat prin cipieel afwijzen. Tot die laatste categorie behoren zowel de P.v.d.A. als de V.V.D. „Maar", zo besloot dr. Berghuis, „dit wil echter in het geheel niet zeggen, dat na de fundamentele positiebepaling in de verde re praktische beleving daarvan, de onder scheiding vooruitstrevend-conservatief in de politiek geen rol speelt. Maar dan gaat het nimmer om een begrip vooruit strevend, zoals de P.v.d.A. zich dat heeft aangemeten, namelijk als aanduiding van socialistische opvattingen over staat en maatschappij en samenleving". LOS ANGELES (Reuter) Het hoofd van het Kantoor voor Bevolkingszaken van Nieuw Guinea, dr. J. V. de Bruyn, heeft, vrijdag op een persconferentie in Los Angeles verklaard, dat Amerikaanse wa penleveranties aan Indonesië de strijd om Nieuw Guinea in de toekomst tot een we reldprobleem kunnen maken. De regering van Indonesië gebruikt deze wapens om er vrijwilligers mee uit te rusten, die tot taak hebben Nieuw Guinea te „bevrijden", aldus dr- De Bruyn. Hij voegde hieraan toe dat hij deze aan gelegenheid zal bespreken met functiona rissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken als hij in Washington komt. Dr. De Bruyn verklaarde voorts, dat de Nederlandse regering de inheemsen een kans wil geven om hun eigen lot te be palen en tot een eigen regering te komen wanneer zij hiertoe in staat zijn. Voor he! zover is. zullen wij echter wel minstens 25 jaar verder zijn, aldus dr. De Bruyn. Advertentie ■>SL Dinsdag 27 januari a.s. hopen wij hei van onze zaak te vieren. Op deze dalrim zal tevens de nieuwste verbouwing en uit breiding zijn voltooid. Hierdoor is ons bedrijf in deze reeks van jaren tot één der grootste en modernste zaken van Nederland uitgegroeid. Gaarne nodigen wij U uit om een kijkje te komen nemen. Receptie: Dinsdag 27 januari van 10-12 uur v.m. Zijlstraat 88 Telefoon 10083 Haarlem De directrice van het sanatorium „Vio- letta" te Heerenveen waar t.b.c.-patiën- ten nakuren is plotseling in grote moei lijkheden gekomen door het besluit van het bestuur van de ijsvereniging „Thialf" dat de tijdelijk tot rustoord ingerichte ijs- tent ontruimd moest worden. De patiënten zijn nu tijdelijk op de bovenverdieping van „Violetta" ondergebracht en liggen te midden van lawaai en stof, want met de uitbreiding en verbouwing van het gebouw is men nog lang niet gereed. Het sanato- rijm moest geheel gerestaureerd en uit gebreid worden, waarmee in april al zou worden begonnen. Daar de officiële goed keuring echter langer uitbleef dan ver wacht was, kon men pas half juli beginnen. De patiënten moesten ergens anders wor den ondergebracht en het bestuur van „Violetta" had overeenstemming weten te bereiken met het bestuur van „Thialf" dat de grote ijsbaantent zolang tot verpleeghuis mocht worden ingericht. Bepaald was ech ter, dat de tent op 1 december ontruimd moest zijn. Door tegenslag was echter de aannemer niet op tijd gereed gekomen, maar daar de vorst uitbleef had men de ijstent niet nodig. Toen het vorige week begon te winteren, gaf het bestuur van „Thialf" de directrice opdracht de tent te ontruimen. LONDEN (Reuter) Veldmaarschalk Montgomery heeft in een vraaggesprek met verslaggevers van de Amerikaanse radio- en televisiemaatschappij C.B.S. over zijn moeilijkheden met Amerikaanse generaals tijdens de oorlog gezegd, dat men in het Britse achtste leger van me ning was, dat men tamelijk goed in het vechten was, en dat men daardoor wel licht tamelijk arrogant was. „Wellicht ben ik niet erg goed in het over reden. Ik geef graag orders. Er zijn aan beide kanten fouten gemaakt, doch mis schien werd de grootste door mij ge maakt". Hij noemde president Eisenhower een groot man, voor wie hij veel bewondering koestert. Het zou hem spijten als hij diens vriendschap zou hebben verloren. Met Kerstmis heeft hij het Amerikaanse staatshoofd zeer hartelijke groeten ge stuurd, doch geen antwoord gekregen. Montgomery heeft in zijn gedenkschrif ten felle critiek op Eisenhower geoefend, die in de oorlog zijn meerdere was. Montgomery heeft Eisenhower een exem plaar van zijn memoires met een eigen handige opdracht gezonden, maar geen bericht van ontvangst gekregen. CHICAGO, (UPI) Door de ergste overstroming in bijna een halve eeuw zijn ongeveer 10.000 mensen vrijdag uit hun woningen in Chiilicothe (Ohio) verdreven en werd 20 percent van de bevolking van Meadsville (Pennsylvania) gedwongen de vlucht te nemen. Gouverneur Michael di Salie heeft voor de gehele staat Ohio de noodtoestand afgekondigd. Hij schatte, dat de overstroming, die van woensdag af de staat geteisterd heeft, in totaal een schade van 83 miljoen dollar heeft veroor zaakt. Bij de massale ontruiming van Chiili cothe werden ook helicopters en amphibie- voertuigen van het leger ingeschakeld. Een derde van de historische stad kwam onder water te staan. Een andere overstroming, de ergste, die men daar ooit heeft meegemaakt, dwong de autoriteiten twintig percent van de be volking van Meadsville (Pennsylvania) te evacueren. De ziekenhuizen van de stad liggen vol met slachtoffers van kou en ont bering. In totaal hebben de grillige stormen, die de overstromingen veroorzaakt heb ben, de dood van meer dan honderd men sen en een schade van ongeveer 100 mil joen dollar in de Verenigde Staten veroor zaakt. Ondertussen dreigen er meer overstro mingsrampen, daar de rivieren in de staat New York en de staat Kentucky vol ijsver- sperringen zitten. Mijnwerkers gered PORT BLANCHARD, (UPI) Twaalf mijnwerkers, die in een kolenmijn te Port Blanchard in de Amerikaanse staat Penn sylvania waren ingesloten door een over stroming, zijn levend en druipnat aan de oppervlakte gebracht. Tengevolge van de overstroming van de Susquehanna-rivier stroomden vele tonnen water de mijn bin nen. De hoofdschacht die onder de rivier loopt kwam vol water te staan. Vierenveer tig mijnwerkers werden kort na de instro ming gered, maar over het lot van twaalf anderen verkeerde men in het onzekere. Zij wisten op enkele plaatsen droge grond te bereiken. Reddingsploegen, die een on derzoek instelden vonden hen daar en brachten de mijnwerkers door het water naar buiten. Een dag lang waren arbei ders koortsachtig bezig geweest de toe voer van het water uit de Susquehanna af te dempen. De reddingspogingen kostten naar schatting twee miljoen dollars aan arbeid en materiaal. Duitse bijdrage. De Westduitse Bonds dag heeft donderdagavond een wetsont werp aangenomen, waarin de akkoorden over de bijdragen voor de op Duits gebied gestationeerde strijdkrachten van zes lan den voor 19571958 worden goedgekeurd. Groot-Brittannië ontvangt 588 miljoen Mark, de Verenigde Staten 325 miljoen, Denemarken 1,2 miljoen en Nederland 400.000 Mark. „De strijd gaat -thans- over de vraag of Nederland straks in het bezit wil komen van een kabinet, dat een progressief beleid voorstaat, dan wel van een „rechts" be wind". Aldus ongeveer de leuze, die sinds de aanvang van de verkiezings-veldtocht nu reeds enige malen geklonken heeft uit de mond van meer dan een kopstuk van de Partij van de Arbeid. Tussen twee haak jes, wanneer ik de uitdrukking „verkie zingsveldtocht" gebruik, dan moet ik toch wel opmerken, dat dit voorshands een enigermate groot woord is. Tot dusverre immers gaat het allemaal nog heel kalm pjes aan. Maar... wat niet is kan komen en naarmate de twaalfde maart gaat na deren, zal er waarschijnlijk wel grotere vurigheid in woord en geschrifte waar neembaar worden. Bovenvermelde leuze beoogt de burge rij er toe te brengen kleur te bekennen. Opgemerkt zij echter, dat die leuze wel zeer kort en, zeker in de ogen van veel niet-P.v.d.A.-ers, te simpel geformuleerd is. In werkelijkheid toch heeft waarlijk niet alléén de P.v.d.A. progressiviteit in pacht. Verder ware het heel onwerkelijk rekening te houden met de mogelijkheid van vorming van een louter uit P.v.d.A.- ers bestaand kabinet. Daarom valt aan te nemen, dat de gedachten van hen, die de leuze hebben aangeheven, slechts uit gaan naar bevordering van een verkie zingsresultaat waardoor voor de progres sieve elementen in andere partijen eer der bereikbaar zal zijn, dat die partijen tot samenwerking met de P.v.d.A. bereid zullen zijn. In feite toch komt het er op aan, of men een formatie voorstaat, waar in óók socialisten een plaats zullen inne men dan wel of men een bewind zónder so cialisten wenst. Daarom verdient op zijn beurt prof. Oud lof voor de wijze, waarop hij, vóórdat de kiezers ter stembus trekken, kleur heeft bekend. Dit, door onomwonden aan te kon digen, dat hij en zijn mede-liberalen be paald niet van zins zijn mede te werken aan het tot stand doen komen van een ka binet met socialisten erin. Aldus weten al thans P.v.d.A. en V.V.D. duidelijk wat zij aan elkaar hebben. Want het is bekend dat in de ogen van de P.v.d.A. de partij van prof. Oud een niet-progressief beleid voorstaat. Door de twee hier weergegeven stand- jjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I TECHNIEK hui iiiiiii ii uw in ii iiiii min in ii ii in ii nr ii||jL^ En de techniek, steeds schrijdt zij voortZo ontving ik van J. G. Mooijekind (Rijksstraatweg 198, Haarlem) een aanbieding van kruide nierswaren met de mededeling: „Bezorging per telefoon, 54215, Haarlem". FISCAAL In Elseviers Weekblad las ik: „De minder zorgzame onder nemer zal bij zijn overlijden 20°/n inkomstenbelasting moeten betalen". Daar moet de fiscus dan wel precies op tijd bij zijn. Het kan een kwestie van seconden zijn, of hij vist achter het net. CONCORDIA In Bosk oops Nieuws- ens Advertentieblad biedt de firma Rehorst Zn „Nieuw te bouwen eensgezins- woningen" aan. Eensgezinsheid maakt macht. |j APPETIJT Van Brinkers (uit Nederhorst den Berg) ontving ik een circulaire, waarin deze o.a. aanbiedt: s Damespyama'ssmakelijk model, 6.78". HORECA En in de Soester Courant adverteert het Oranjehotel: „Half vers gebraden kip, appel- moes - p. frites5.00". Ik houd meer van verse. j= TALARIUS 1 lIlF punten is overigens nog allerminst over de gehele linie afdoende klaarheid bereikt. Zo bestaat er b.v. voor andere partijen dan die van de P.v.d.A. ruimte voor de vraag, hoe het bij de P.v.d.A. zelf met de eenheid is gesteld, hoe b.v. de partij als zo danig en de meerderheid van haar aan hangers, tegenover het beleid inzake Nieuw-Guinea en tegenover het defensie- vraagstuk staat, en of er niet zijn, die wel iets voor een „flirtation" met de Pacifis tisch Socialistische Partij zouden gevoe len. Problematiek voor andere partijen Nu de Katholieke Volkspartij, de Anti- Revolutionairen en de Christelijk Histori sche Unie kennis hebben kunnen nemen van wat de liberalen per se niet willen en tevens van de anderzijds door de P.v.d.A. gekoesterde wensen, zou het eigenlijk meer dan ooit toe te juichen zijn als op hun beurt ook de volgelingen van prof. Romme, van prof. Zijlstra en van de heer Tilanus er toe zouden komen duidelijke taal te spreken. Doch dit zal hun waarschijnlijk niet gemakkelijk vallen. Wat nu overigens allereerst de K.V.P. aangaat, valt niet te ontkennen, dat er binnen haar gelederen in opvallender mate nog dan bij andere partijen een rechter- en een linkervleugel bestaan. De laatste wordt bovenal gevormd door hen, die tot de Katholieke Arbeidersbeweging behoren of daarmee op zijn minst in belangrijke mate sympathiseren. Nu behoeft men daar slechts even het oor t" luisteren te leg gen om terstond te kunnen bemerken, dat voor de aanhangers van die richting een samengaan met de liberalen (V.V.D.) wei nig aanlokkelijk is en dat zij er daarente gen juist wél voor voelen om indien slechts enigszins mogelijk, de vorming van een ka binet te bevorderen waarin ook de P.v.d.A. haar aandeel zal hebben. Nog dezer da gen verklaarde mij bijvoorbeeld een man van gezag uit die kring, dat hij verreweg het liefst zou zien dat K.V.P. en P.v.d.A. gezamenlijk in de regering zitting zouden nemen. Toen ik daarop zei de indruk te hebben dat er ook bij de P.v.d.A. heel wat zijn die er net zo over denken, maar dat zij dan wel zeggen dit niet tot elke prijs te wil len doen, luidde de reactie: „Ja, doch dat geldt voor ons evenzeer!". Waarbij uiter aard niet gezegd werd, welke „prijs" men over en weer zou hebben te betalen; wél dat, als eenmaal de „prijs" zou zijn vast gesteld ook zekerheid aanwezig diende te zijn, dat men zich aan het dan in onderling overleg tot stand gebrachte programma zou houden. Intussen er is in de K.V.P. on getwijfeld ook een geheel andere stro ming, te weten van mensen die bijzonder huiverig, zijn voor veel van wat de P.v.d.A. op tal van gebieden verwezenlijkt zou willen zien. Daardoor ziet, zo ik mij niet vergis, prof. Romme zich ook nu weer voor het probleem geplaatst hoe hij de eenheid in de K.V.P. zo sterk mogelijk kan doen blijven. En die moeilijkheid doet zich nu juist meteen voor, als het er om gaat te voren nog voordat de kiezers gesproken hebben precies uit te stippelen welke richting men van K.V.P.-zijde tenslotte zal inslaan. Van min of meer soortgelijke aard zijn de problemen in het Anti-Revolutionaire kamp. Voor deze keer kan ik er mee vol staan in herinnering te brengen dat in ze kere zin, wat hun mate van progressivi teit betreft, prof. Zijlstra en dr. Bruins Slot als vertegenwoordigers van uiteenlo pende opvattingen te beschouwen val len. hetgeen niet wegneemt, dat zij broe derlijk achter elkaar als nummer één en nummer twee op de lijst van de Anti-Re volutionairen prijken. En bij de Christelijk-Historischen is het misschien nog méér: „kijken wat er van komt". Dit niet zo zeer tengevolge van een minder oirbaar opportunisme als wel door dat daar m alle eerlijkheid tenslotte met betrekking tot tal van sociale, economi sche en financiële vraagstukken heel wat uiteenlopende meningen blijken te be staan. Vaststelling van de kandidaten-lijsten Bij de C.H.U. moge er aanvankelijk eni ge agitatie gevoeid zijn tegen de zitten de vrouwelijke afgevaardigde jkvr. mr. C W. I. Wttewaall van Stoetwegen, tenslotte is haar terecht weer een goede (verkies bare) plaats op de lijst toegekend. Te recht, want zij behoort zeker tot de meest- verdienstelijke Kamerleden. Dit ook al doordat zij menigmaal van lofwaardige zelfstandigheidszin bij haar oordeelvor ming getuigt. In hoofdzaak hadden lieden, die o.m. juist daarvan niet gediend waren, en b.v. vonden dat zij nu en dan van te sterke linkse neigingen blijk geeft, een po ging aangewend om haar beentje te lich ten. Doch dit is uiteindelijk op een volsla gen mislukking uitgelopen. De leden van de K.V.P. hebben bij de door hen gehouden stemming in de hun door de verkiezingsraad der partij voor gelegde groslijst enige veranderingen met betrekking tot de volgorde op de lijst om precies te zijn, op de lijsten in ver- schillende kieskringen aangebracht. Dientengevolge lopen enige kandidaten, die aanvankelijk nl. op de groslijst, plaat sen hadden gekregen waardoor hun ver kiezing tot Kamerlid zo goed als zeker scheen, kans zich niet (meer) naar het Binnenhof afgevaardigd te zien. Dit geldt bv. voor mr. K. T. M. van Rijckevorsel en voor de heer Bernard Verhoeven. De eerste zal men, indien hij het niet mocht halen, op het Binnenhof missen, waar hij zich een bekwaam jurist toonde, die ook bij herhaling van zekere onafhankelijk heidszin blijk gaf. En uit een oogpunt van deskundigheid op het gebied van de scho ne kunsten in het algemeen, op dat van de letteren in het bijzonder, ware het te betreuren, als de heer Verhoeven zijn Ka merlidmaatschap zou kwijt raken. Elke medaille heeft haar keerzijde Dat leert opnieuw de bij deze gelegen heid opgedane ervaring. Aan de ene kant zit er veel goeds in, dat uiteindelijk de le den van een partij op demokratische wij ze een stem in het kapittel hebben wan neer het om de kandidaatstelling en om bepaling van de volgorde der kandidaten gaat. Maar een schaduwzijde van de hier voor bij de K.V.P. geldende regeling is, dat sommige belangengroepen of (en) spe ciale „verkiezingscomité's", die het voor een bepaalde figuur opnemen, het dan in de praktijk nog vrij gemakkelijk in han den hebben, een of meer verdienstelijke kandidaten met hun speciale favoriet voor bij te streven, met het gevolg zelfs, dat die kandidaten dan tenslotte achter het net komen te vissen. Nieuw-Guinea Het belangwekkendste, dat zich in de af gelopen week op het Binnenhof afspeelde, was wel de samenkomst van minister Hel ders 'en Dr. Platteel, gouverneur van Ne derlands Nieuw-Guinea, met een aantal vertegenwoordigers van de pers. Ter ver gemakkelijking van de door beide heren bij deze ontmoeting te vervullen taak, was er zorg voor gedragen, dat wie vragen mocht willen stellen, deze te voren schrif telijk moest indienen. Hierdoor ontbrak het anders aan persconferenties gemeen lijk eigen zijnde element van een onge dwongen uitwisseling van vragen en ant woorden. Niettemin wil ik gaarne erken nen, dat hetgeen men van „regeringszij de" te horen kreeg, toch wel in meer dan één opzicht de moeite waard was. En ze ker sprak er uit heel het optreden van gou verneur Platteel een sterke overtuiging als schraging van het hem onmiskenbaar eigen zijnde doorzettingsvermogen. Het ware dwaasheid hiervoor geen oog te willen hebben, ook al moge men dan, gelijk schrijver dezes, in het algemeen in het Nederlandse regeringsbeleid ter zake van Nieuw-Guinea, weinig aantrekkelijk achten. De rotsvaste wil van de gouver neur om er het beste van te maken wat mogelijk is, doet hem. naar mij nog uit een na afloop van de samenkomst met hem gevoerd kort gesprek bleek, soms het gevoel bekruipen, dat in het openbaar in het parlement of elders uitgesproken twijfel, of ons land nu toch heus wel een juiste weg bewandelt in verband met het vraagstuk-Nieuw-Guinea, nadelige uit werking kan hebben. Met name bij de be volking zelf, die daardoor eventueel ge schokt zou kunnen worden in het vertrou wen, dat Nederland weet wat het ten op zichte van het gebied in kwestie wil. Men selijk is het heel goed te begrijpen, als zich somwijlen een dergelijk gevoel mees ter maakt van deman, die ginds aan het roer staat. Niettemin komt het mij voor, dat het wel degelijk plicht is voor hen, die ook internationaal bezien, de mogelijk heid van wijziging in de houding van Den Haag ten opzichte van de politiek inzake Nieuw-Guinea bevorderd zouden willen zien, eerlijk voor die mening op te komen. Begrijpelijkerwijze bleven zowel minis ter Helders als gouverneur Platteel in hun beantwoording van de bij hen ingediende, op enkele onderdelen nog wel eens even mondeling nader aangevulde vragen, vrij wel geheel buiten het terrein van de pro- plematiek van Nederland's Nieuw-Guinea- politiek. Slechts één ogenblik betrad de gouverneur dit teirein wel. Dit gebeurde, toen hij, er van gewagende, dat de Pa poea's open voor ons staan, in één adem met die opmerking verklaarde meer dan ooit overtuigd te zijn van Nederland's mis sie ginds. Wat nu die missie aangaat, had eerst de minister al herinnerd aan de taak, die ons land op zich heeft genomen door in overeenstemming met de in het Hand vest van de Verenigde Naties voorkomen de verklaring betreffende niet-zelf-bestu- rende gebieden ten behoeve van het ge biedsdeel in kwestie en van zijn bevol king te werk te gaan. Die bevolking, zo liet hij hierop volgen, zal op het daarvoor geëigende tijdstip volkomen vrij haar lot hebben te bepalen. Wie zal uitmaken, wan neer het tijdstip geëigend is, kreeg men echter niet te horen. Daarentegen bleef niet onverzwegen, dat „wij wel hopen, dat de Papoea's zich dan bereid zullen tonen tot een blijvende band met Nederland, dank zij de wijze, waarop Nederland zijn taak zal hebben verricht". Heel zacht uitgedrukt, deed die uitlating wel bijzon der optimistisch aan. Dit paste trouwens bij de van optimisme getuigende geluiden, die de beide Excellenties tijdens de hier vermelde samenkomst in aanmerkelijke mate lieten horen. Dr. E. van Raalte Hulpeloos Bij tijd en wijle circuleren gestencilde lijsten, samengesteld door anonieme grap jassen, waarop een bloemlezing voorkomt van citaten uit brieven die bij overheids instanties binnenkomen. Deze brieven zijn van on- of min-geletterden, die om een of andere dringende reden een brief schrij ven aan het Huisvestingsbureau, Sociale Zaken of anderszins. Tijdens de laatste oorlog verschenen dergelijke bloemlezingen al. Zij bevatten toen lachwekkende voorbeelden van stijl- bloemen uit brieven van wanhopigen, die zich richtten tot de overheid om extra gas- en elektriciteitsrantsoenen, levens - middelentoewijzing of textielbonnen. Ofschoon zij uitermate grappig zijn, ma ken dergelijke bloemlezingen toch een zielige indruk. Zij geven een ontroerend beeld van een mens in nood, die niet de kunst verstaat die nood op de voorge schreven wijze ter kennis te brengen. Wan neer men bijvoorbeeld leest, toe iemand „een aanzoek doet om meer gas aangezien ik een kind gekregen heb, hetwelk mij door de drukte geheel door het hoofd is gegaan", rijst voor het geestesoog een door zorgen overstelpte moeder op, die niet uit de warwinkel van formulieren wijs kan en daardoor dreigt te worden overgeslagen bij de formele, officiële hulp in bijzondere omstandighedenDat is eigenlijk niet erg grappig. Iemand richt zich tot „De hoogweleer- waarde heer burgemeester", om deze te vragen of er niets kan worden gedaan aan het feit „dat ik een lek op zolder heb zit ten, die naar beneden is gekomen". Een onder eist beter onderhoud van zijn wo ning en zegt: „Ik sta erop dat wij net zo opgeschilderd worden als onze buurman". Een derde beweert dat „mijn vrouw alle spijzen met petroleum moet bereiden", om dat de „schoorsteen niet wil branden". „Kom eens naar mijn gang kijken", vraagt iemand aan de overheid, „waar het pla fond van de kamer ook bijhangt". En iemand die last van vocht heeft, schrijft: „Mijn oude schoonmoeder slaapt in een kamer waar ook de schimmel staat". Grappig? Misschien op het eerste gezicht. De sa menstellers van deze humor geven iets waar men hartelijk om lachen kan tot plotseling de lach verstomt en men met enige wrevel tot de ontdekking komt, dat zij een schril beeld tekenen van een wijde kloof tussen mens en overheid, die door de taal niet kan worden overbrugd om dat de taal van het volk verward raakt in hulpeloze pogingen om de termen van het Beschaafd Nederlands te gebruiken voor het slaken van een noodkreet. Het is bijna zo zielig als een blaffende hond, die in het prikkeldraad zit. R. Agteran Advertentie Wéér die pijn?... dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets (Van onze correspondent in Parijs) De Franse minister van Voorlichting, Roger Frey, heeft bevestigd dat de Franse dagbladen hun prijzen van 20 tot 25 franc (ongeveer 20 cent) zullen mogen verhogen. Van de Franse dagbladen kostte alleen Le Monde al 25 franc en dit avondblad, dat over een uitgebreid corps van buitenlandse correspondenten beschikt, zou in de naaste toekomst 35 franc kosten. Hoe boog de prijs van de weekbladen, die nu vijftig tot honderd franc kosten, zal worden, is nog niet bekend. De prijsverhogingen van de dagbladen gaan op 2 februari in. Vanouds is het in Frankrijk gebruikelijk, dat een dagblad evenveel kost als een postzegel voor het binnenlandse briefver keer. Aangezien dat tarief al twee weken geleden tot 25 franc werd verhoogd, is het evenwicht met de kranten hersteld. Door middel van een communiqué heeft de vereniging van de Franse pers bekend gemaakt de nieuwe prijsverhogingen, die de regering heeft toegestaan, te betreuren. Naast de prijsstijgingen van elektriciteit, kolen, benzine, posttarieven alsmede de verhoging der sociale lasten, is ook het papier ruim twintig percent duurder ge worden. Om inkomsten en uitgaven in evenwicht te houden en de onafhankelijk heid te handhaven, hebben de directies, aldus het communiqué, dit nieuwe offer van hun lezers met bloedend hart moeten vragen. Natuurlijk is dit een samenstelling van peuterig. Peuterig hoort bij het werkwoord peuteren: ergens aan mor relen, ergens in wroeten. Peuterig is dus: veel gepeuter eisend, beuzelachtig en (van personen) kleingeestig. Er bestaat echter ook een woord pie terig: klein, min, tenger. Men zegt: wat een pieterig ventje; wat schrijf je pie terig. De woorden pieterig en peuterig en misschien ook wel het woord piet luttig hebben samen het nieuwe woord pietepeuterig doen ontstaan in de zin van: overdreven precies, onnodig \^verk makend van onbelangrijke zakemy

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5