Met 23.000 inwoners is Oud-Schoten thans even groot als Roermond u STUDIO LOHR Mevr. Scheltema over politieke facetten van het gemeentebeleid ^Brieven aan cle redactie Ir. A. v. d. Steld directeur van Stadsontwikkeling in Utrecht Met ingang van 1 maart: BREIMACHINES Radio Moors ENGELS Drs. 1. MICHON SLOT DEFECT? ZATERDAG 24 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Recreatiemogelijkheden hebben met ontwikkeling geen gelijke tred gehouden Op 2 februari beginnen in Haarlem polio-inentingen Examens Burge*4ü]<e Stand van Haarlem Vogels voeren in de sneeuw Echtpaar bekent vier diefstallen uit auto's Schetsplan voor zwembad aan Planetenlaan gereed Voetgangerstunnel in Santpoort aanbesteed Nieuwe concertvleugel voor Concertgebouw 25 korting op winter - zomer - gordijnstoffen CAUSERIE VOOR V.V.D. Culturele avond van KAB in St. Bavo P. V. de Wit legt functie binnenkort neer Meer verkeersongevallen in gem. Haarlemmerliede Bungalowpark en drie torenflats in Bentveld Jaarvergadering van Haarlemse esperantisten G. Hulsebosch maakt rioleringen in Utrecht en Alkmaar Woningbouwvereniging „De Voorzorg" 40 jaar Aanmelding pianowedstrijd voor jeugd thans gesloten Haarlem heeft 40 mille nodig voor verkiezingen UIT STAD EN STREEK Viering vierde lustrum Haerlems Studenten Gildt Mevr. W. M. Theyse toonde dia's uit het verleden Oud-Schoten, het stadsdeel van Haar lem benoorden de Jan Gijzenvaart, telt op het ogenblik 23.000 inwoners. Wat het aantal inwoners betreft kan het vergele ken worden met steden als Roermond, Ol- denzaal, Zutphen, Kampen of Middelburg. De weinig planmatige bebouwing in de vooroorlogse jaren heeft echter een groot tekort aan recreatieve voorzieningen en openbare gebouwen veroorzaakt. Vooral is dit het geval in de Vogelbuurt en de Ri vierenbuurt. Er is gebrek aan scholen, to neel- en vergaderzalen, een bioscoop, een zwembad, winkels, een politie- en een brandweerpost. Het aantal woningnoodge vallen in dit gedeelte van Haarlem be draagt 248. In de naaste toekomst zullen 25.000 mensen in Oud-Schoten wonen. Het aantal woningen zal worden opgevoerd tot 6000, waarvan in Delftwijk alleen al 2000. Deze cijfers heeft drs. C. J. A. Jansen, medewerker van het Nederlands Econo misch Instituut in Rotterdam en adviseur van de gemeente Haarlem, verstrekt op de vergadering van het wijkcomité Oud-Scho ten, welke donderdagavond in de jeugd- kapel van de Siohskerk is gehouden. De heer Jansen vestigde er de aandacht op dat Oud-Schoten sinds 1927 een storm achtige, helaas een vaak te stormachtige, ontwikkeling heeft doorgemaakt. Vóór 1940 vooral heeft een juist inzicht in de behoef te aan woningen, plantsoenen, speelruim ten en openbare gebouwen ontbroken. Dichtbevolkte woonwijken als de Vogel- buurt en de Rivierenbuurt zijn er thans nog de dupe van. Wat de leeftijd van de bevolking aangaat kan Oud-Schoten, vergeleken met het óve rige deel van Haarlem, betrekkelijk jong worden genoemd. Een derde gedeelte van het aantal inwoners is er jonger dan vijf tien jaar. Het aantal bejaarden in Oud- Schoten bedraagt ongeveer vijf percent van de totale bevolking. In het overige deel van Haarlem is dit elf percent. Ver deeld over de verschillende woonwijken bedraagt het aantal woningnoodgevallen in Dietsveld 67, in de Vogelbuurt 49, in de Rivierenbuurt 40 en in het Vondelkwartier 92. Van 2 tot en met 6 februari zullen In Haarlem wederom kinderen tegen kinder verlamming worden ingeënt. In deze pe riode zullen alleen derde injecties gegeven worden en wel aan die kinderen, die in het voorjaar van 1958 twee injecties heb ben ontvangen. In het gebouw van de ge meentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst, Nieuwe Gracht 124, zal wor den ingeënt op maandag 2 februari van 15.30 tot 18 uur, dinsdag 3 februari van 9 tot 11.45 uur en van 15.30 tot 18 uur en woensdag 4 februari van 9 tot 11.30 uur. In het gebouw van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier" aan de Bernard Zweersstraat 2 zal worden ingeënt op don derdag 5 februari van 9 tot 10.30 uur en van 15.30 tot 17 uur. In de Albert Schweit- zerschool, Rijksstraatweg 245, zijn de in entingen op vrijdag 6 februari van 9 tot 12 uur en van 15.30 tot 17.30 uur. Voor ieder kind wordt een oproep aan de ouders verzonden. Teneinde onnodig wachten te voorkomen, wordt de ouders aangeraden zich stipt te houden aan de tijden, aangegeven op de oproepkaart. Be staat er echter een dringende oorzaak van verhindering, dan kan men op één van de hierboven vermelde tijden komen. Mochten meer kinderen uit één gezin op verschil lende tijden zijn opgeroepen, dan kan men desgewenst met allen op één der aange geven tijdstippen komen. Over enige maanden zullen de polio-vac cinaties worden voortgezet. Voor de eerste behandeling komen dan aan de beurt de kinderen, geboren in de jaren 1945, 1946, 1947, 1948 en 1958. Hierover zullen nog nadere mededelingen worden gedaan. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Geslaagd met lof voor het. doctoraalexamen scheikunde: W. Nagel en J. C. Duinker. Amsterdam. Delft. Geslaagd voor het propaedeutiscn exa men werktuigkundig ingenieur: C. W. Harbrecht, Aalsmeer. Kandidaatsexamen scheikundig inge nieur: C. F. Cornet, Haarlem; J. H, de Groot, Heemstede. Scheikundig ingenieur: J. J. van Aartsen. Middelburg: H. P. G. Baljet, Tilburg; A. J. Bogers. E. H. P. Cordfunke, M. C. M. Kwaai- taal.' G. van Messel en A. J. R. van de Ven. allen /e Rotterdam; J. van Elk en H. Swart, Delft; C. Eversteijn. H. Frentz, J. J. van Heuvelen, 0. M. Schoneveld. F. E. van Wely en E. Zondag, ai- (en te 's-Gravenhage: P. A. Gautier. Amersfoort; mevrouw A. H. Hartman-Köhler, Diemen; L. A. A. M. Klinckhamers, Hoensbroek: F. G. ter Mors, Enschede; G. A. van Os. Uden; J. W. Passchler, Hilversum: G. H. van der Poel (met lof). Haar- tem: T. Vlot, Gouda; F. Vreugdenhil. 's-Graven- zande: W-. J. van de Weerdt. Elden; F. van Wes ten. Wapenveld; H. J. van Zutphen. Nieuw-Ven- nep; J. L. F. M. Zwinkels, Honselersdijk. Utrecht. Geslaagd voor het kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: A. Dronkert, Dordrecht: K. J. M. Bruins Arnhem: mej. S. J. M. van Aarnhem, Driebergen. Doctoraalexamen geneeskunde: P. W. L. van Baarle, Rotterdam; L. J. van Bruggen, Dordrecht: G. Grootendorst. Leusden; mej. J. E. van den Held. Bilthoven; W. J. van Melle, Goes' mej. J. Wensink, Scherpenzeel. Kerkelijk exa men: J. van Dijk, Papendrecht; H. Binnekamp, Utrecht; R. E. Kuus, Zeist; L. A. Nagtegaal, Utrecht; W. J. J. van den Waal, Soest; A. M. A. Hellendoorn. Enschede; M. A. Westerbeek van Eerten. Doorn; J. Mansvelt, Rotterdam. Docto raalexamen rechtsgeleerdheid; mej. E. D. ten Berge, Soest. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte: B. L. Hijmans te Soestdijk op een proefschrift: „Askésis, notes on epicetus' eductional system". De heer Hijmans is sinds twee jaar lector aan de universiteit te Kaapstad. Amsterdam. (V.U.). Geslaagd voor het semi- artsexamen: A. van Dijk, Amsterdam en B. P. Hazenberg, Apeldoorn. BEVALLEN van een zoon 22 jan.: A. ?el-Noppen, E. Duiven-Swagerman, J. Menks-Koster; 23 jan.: A. Folkertsma-Wes- dorp, G. S. van Boheemen-Koster. BEVALLEN van een dochter: 22 jan.: G. J. Maaskant-Langeveld. C. A M. Bart- Veldhuizen; 23 jan.: M. S. Dijksma-Van Eijk. ONDERTROUWD: H. P. H. J. Wehnes en G. Hoekstra. GETROUWD: 23 jan.: C. A. Binsbergen en G. A van Dis, H. Haalebos en A. G. Sy- brandi, R. J. van den Berg en A. M. van Hanja. OVERLEDEN: 21 jan.: M. M. Bultman- Avis, 79 j., Boekenrodestraat: F. de Kleu- ver-Van den Berg, 71 j., Voorduinstraat; 22 jan.: P. Visbeen, 84 j., Klarenbeekstraat. Volgens de telling in maart 1958 woonden in Oud-Schoten 8557 rooms-katholieken, 5297 Ned. Hervormden, 1396 gereformeer den, 749 mensen belijden een andere gods dienst en 5903 gaven geen godsdienst op. De heer Jansen bracht vervolgens het in aanbouw zijnde moderne winkelcen trum in Delftwijk en de plannen voor het watersportcentrum bij de Mooie Nel onder de aandacht. Naar zijn mening zijn gun stige voorwaarden aanwezig om van Oud- Schoten een aantrekkelijk stadsdeel te maken. Aan het begin van de bijeenkomst bracht de voorzitter van het wijkcomité, de heer B. J. A. Steentjes onder meer als wensen van het comité naar voren een wijkge- bouw, vrije speelplaatsen voor de jeugd, een zwembad, een rolschaatsbaan, een verlichte torenklok en een openbaar toi let bij het eindpunt der buslijnen. Beslo ten werd verscheidene van deze verlan gens opnieuw onder de aandacht van het gemeentebestuur te brengen. In de sneeuwperiode heeft de Haarlem se Dierenbescherming tientallen kilo's voer voor de vogels uit gestrooid. De kou de was wel niet zo hevig, maar sneeuw en ijzel waren toch in diermate aanwezig dat vele vogels hun voedsel niet meer kon den opzoeken en in bos en aan de water kant in de omgeving van Haarlem is dan ook heel wat neergelegd. Van het asyl in de Ridderstraat uit waar brood fijn werd gesneden, is de auto van de vereniging vele malen uit gereden, niet alleen met brood maar ook met zakken met zaad voor zangvogels, zonnebloemenpitten en hen nepzaad en ook met vetbollen. Vogels zijn gevoederd in alle Haarlem se parken, aan de Kloppersingel, in het Zaanenbos, op het Bolwerk, in de bosjes van de begraafplaatsen, bij de Brouwers kolk, Kraantje-Lek, Elswout, Spaarndam, Groenendaal en zelfs in de buurt van As sendelft, vanwaar bericht kwam van hon gerende vogels. Een 38-jarige lasser en diens 52-jarige gewezen echtgenote, die zoals wij gis teren reeds meldden door de Haarlem se recherche waren aangehouden onder verdenking van diefstal van textiel-goede- ren uit een bestelauto, hebben thans be kend in november en december van het vorig jaar in totaal vier keer een auto opengebroken te hebben, waaruit zij al lerlei goederen zouden hebben ontvreemd. De bedoelde goederen zijn in beslag geno men. Advertentie LEERT GOED TYPEN rmn WILHELMINASTR. 47 - TEL. 18441 Advertentie PARFUMERIE Depositaire van o.m. het volledige assortiment SCHOONHEIDSPREPARATEN Grote Houtstraat 128 Haarlem Kerkstraat 23 Zandvoort In antwoord op schriftelijke vragen van het raadslid de heer A. J. Fortgens (Arb.) delen B. en W. van Haarlem mee, dat een definitief schetsplan voor de bouw van een zweminrichting aan de Planetenlaan bij het college is ingediend. Het is het college echter gebleken, dat in de sector waartoe de zwembaden beho ren, de laatste jaren vrijwel geen rijks goedkeuringen zijn verleend met het oog op de gespannen situatie op de arbeids markt, speciaal in het westen des lands. Toch hebben B. en W. gemeend, dat het schetsplan moest worden uitgewerkt, om gereed te zijn als deze situatie verandert. Met het oog op de zware belasting van het bedrijf van Openbai-e Werken zal het plan slechts dan nader worden uitgewei'kt als dit zal kunnen geschieden buiten de meer spoedeisende ontwerpen voor plan nen van kapitaalswerken, waarvoor wél rijksgoedkeuring is te verwachten, om. De Rijkswaterstaat Directie Noordhol land heeft een aanbesteding gehouden voor het maken van grondwerken, funderingen en verhardingen en het bouwen van een rijwiel- en voetgangerstunnel van gewa pend beton ten behoeve van de verbete ring van een gedeelte van Rijksweg no. 9 (HaarlemDen OeverLeeuwarden) ge deelte HaarlemVelsen, met bijkomende werken. De laagst geldige inschrijving voor dit werk werd gedaan voor f 2.490.000,door J G. Nelis en zonen's transport- en aan nemingsbedrijf n.v. te IJmuiden. Deze tunnel is een onderdeel van de Rijkswaterstaatswerken te Santpoort en wordt aangelegd in het verlengde van de Slapersdijk te Santpoort. Het gemeentelijk Concertgebouw in Haarlem krijgt een concertvleugel, die in alle opzichten aan de eisen voor een der gelijk instrument voldoet. Tenminste als de raad woensdag het door B. en W. ge vraagde krediet van 18.500 voteert. De directeur van de Muziekschool van Toonkunst, de heer J. P. Vincent, heeft in Hamburg een Steinway-vleugel uitgezocht. Het ligt in de bedoeling van B. en W. de huurprijs van de nieuwe vleugel op 50 per concert te stellen, hetgeen 10 meer is dan voor de huidige vleugel wordt be taald. Bovendien willen zij het gebruik be perken tot concerten, waarin pianisten van naam optreden. Verder zal worden over gegaan tot het aanbx-engen van een lift, die het podium met de zich daaronder bevin dende ruimte verbindt en waarvoor de raad op 6 april 1955 een krediet heeft ge voteerd. Advertentie Zandvoortselaan 69 - Dan van Goyenstraat 27 Heemstede Telefoon 56333 B. en W. van Utrecht hebben met in gang van 1 maart benoemd tot directeur van de Stadsontwikkeling ir. A. van der Steld, chef van de afdeling Stadsontwik keling van het Haarlemse bedrijf van Openbare Werken. Ir. Van der Steld volgt in die functie ir. J. A. Verhoef op, die de Utrechtse dienst van Stadsontwikkeling verlaat. De heer Adrianus van der Steld, die op 25 juli 1914 in Rotterdam geboren is, slaagde voor het examen bouwkundig in genieur aan de Technische Hogeschool in Delft in 1939. Hij trad vervolgens in dienst van een particuliex-e architect in het Bra bantse Ulvenhout, die tevens uitbreidings plannen voor kleinere gemeenten ont wierp. Van 15 augustus 1945 tot 15 janua ri 1950 was hij werkzaam bij het ministe rie van Wederopbouw en Openbare Wer- Vrijdagavond hield de afdeling Haar lem van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in café-restaurant Suisse in Haarlem een vergadering, waar mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi sprak over „Politieke facetten van het gemeen tebeleid". Mevrouw Scheltema begon met te stel len, dat de politieke lijn van een partij pas van waarde is, als hij wordt toege past op gewone gevallen uit de praktijk. Zij gaf een aantal van die voorbeelden, die ontleend waren aan de Haarlemse ge meentepolitiek. Als één van haar uit gangspunten koos zij de overweging, dat aan de overheidsvoorzieningen iedereen deel moet hebben. Deze voorzieningen moeten naar haar mening niet alleen voor bepaalde bevolkingsgroepen zijn. „Wij zijn er bezorgd over, dat bepaalde groepen, die niet tot de minst en niet tot de meest draagkrachtigen behoren, tussen de stoelen komen te zitten". Spreekster lichtte dit aan de hand van een aantal voorbeelden toe. Zo stelde zij, dat de V.V.D. zeker voor de onderwijspa- cificatie is, vooral op de lagere scholen. Dit moet echter niet tot gevolg hebben, aldus mevrouw Scheltema, dat alles in drieën gaat. Dit kan niet in een kleine ge meenschap als Haarlem. Als er van een bepaald type maar één school gebouwd kan worden, dan moet dit een algemene school zijn en geen confessionele. Zij herinnerde hierbij aan de aanvrage voor een tweede protestants-christelijke huis houdschool in Schalkwijk „waar nog niets staat" terwijl een tweede algeme ne huishoudschool in Haarlem Noord nog niet gebouwd kan worden. De plannen voor de nieuwe stadswijken Parkwijk en Schalkwijk zag zij met be zorgdheid tegemoet, omdat deze naar haar mening te eenzijdig zijn ingesteld op de bouw van woningwetwoningen. Zij ge loofde, dat de stereotype bouw zich later zal wreken, omdat men een onevenx-edig stadsbeeld zou krijgen. Zij wilde voor iedere nieuwe stadswijk een gedeelte van de grond onbebouwd la ten, waarop dan later eventueel een ander type bouw zou kunnen totstandkomen. Met betrekking tot de geneeskundige zorg wees mevrouw Scheltema erop, dat de ziekenhuiskosten zó hoog worden, dat zij voor de niet verplxcht-verzekerden met een inkomen dat weinig boven de ƒ6900 ligt, niet meer te dragen zijn zonder aanvullen de verzekering. Zij pleitte voor een exce- dente subsidie voor deze groepen in ge vallen van calamiteiten. In het algemeen waarschuwde mevrouw Scheltema voor een te veel aan perfectionisme bij de overheid, waardoor particulier initiatief vaak niet aan bod kan komen. Wat het gemeentelijke beleid betreft waax-schuw- de zij voor een te overdreven vasthouden aan het voorzieningspeil, waar het zaken van ondex-geschikt belang betx-eft, als bij voorbeeld drie in plaats van twee opera voorstellingen per jaar. Zij wekte op tot een sparen van particulieren in de kapi taalssfeer, waarbij ook de gemeenschap gebaat is. Voor openbare werken wordt in Haarlem te weinig uitgegeven, aldus spi-eekstei-, waardoor een groot aantal pro jecten nog niet kon worden uitgevoerd, zo als bijvoorbeeld in Haarlem-Noord een polikliniek, een zwembad en een wijkge- bouw. Na de causerie van mevrouw Schel tema was er gelegenheid tot discussie. Voordien had ir. A. Stoffels nog een korte toespraak gehouden, waarbij hij het on der meer onjuist noemde, dat met behulp van de luisterbijdx-age van iedereen som mige politieke partijen meer gelegenheid hebben tot het voeren van propaganda in de ether dan de V.V.D. Advertentie Tempeliersstraat 68 Vraagt vrijblijvend demonstratie. ken en op 16 januari 1950 trad hij in dienst van de gemeente Haarlem als ingenieur eerste klasse. Op 1 januari 1953 werd hij benoemd tot hoofdingenieur en op 1 janua ri 1956 volgde zijn bevordering tot hoofd ingenieur A. Op 1 januari 1957 werd hij benoemd tot hoofd van de afdeling Stads ontwikkeling van de dienst Openbare Wer- ken van de gemeente Haarlem. Ir. Van der Steld heeft in die functie de grote uit breidingsplannen van Haaxdem voorbereid. Zowel de plannen voor Delftwijk en Sin- nevelt, als die voor de nieuwe stadswij ken Parkwijk en Schalkwijk zijn onder zijn leiding uitgewerkt. Ook de voorberei ding van het Haaidemse structuurplan is een onderdeel van zijn taak geweest. Ir. Van der Steld heeft zich in deze jaren doen kennen als een uiterst bekwaam ste- debouwkundige, die een open oog heeft voor alle aspecten van de moderne stadsuitbrei dingen. Op dinsdagavond 3 februari om acht uur wordt in gebouw St. Bavo in Haarlem een culturele avond gegeven door de kring oost van de K.A.B. Aan deze avond zullen medewerking verlenen het jongedames koor „Clematis" onder leiding van mej. Anny Bonarius, een soliste van de muziek school en mevr. Jo Vincent en de r.-k. volksdansgroep „Marijke". Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 B. en W. stellen de x~aad voor eervol ont slag te verlenen aan de dix-ecteur van de stadsbibliotheek- en leeszaal, de heer P V. de Wit. Er wordt naar gestreefd dit ont slag per 15 mei te verlenen. De heer De Wit heeft in juni 1956 reeds de pensioengerechtigde leeftijd bereikt maar is tot nu toe aangebleven, omdat er nog geen opvolger was gevonden. Ver wacht mag worden, dat B. en W. binnen kort met een voordracht voor een nieuwe directeur zullen komen. (Verkort weergegeven) Veilig sleeën op het Kopje. Voor het oude probleem van het veilig sleeën op het Kop je in Bloemendaal heb ik de volgende sug gestie. Men verhoge het talud aan de linkerzij de van de benedenbocht. Hierdoor zal het zelfs de grootste ki-uk niet meer gelukken uit de bocht te vliegen. Bovendien zal de uitloop daardoor langer worden. In de tweede plaats stelle men alle toegangs wegen slechts toegankelijk voor twee per sonen per slede. Gevaarlijke drommen kij kers kunnen zich dan niet meer bezeren en het genoegen van het sleeën bedexwen. Voor priksleetjes en het kleine grut stelle men een duintopje ter beschikking. De gemeente Bloemendaal kan zich de grote kosten van te plaatsen ijzeren hek ken, inclusief de jaarlijkse vex-plaatsing-, opslag- en transportkosten, waarmede de baan niet veiliger en de kans op ongeluk ken vergroot wordt, besparen. De taludkosten zijn eenmalig en desnoods bestrijde men deze door een entree-hef fing. De schaatsbanen zijn immers ook niet kosteloos! De ambulancedienst blijft vrij voor verkeersongevallen e.d., terwijl de politie met de bewaking der toegang niet meer voor een hopeloze taak komt te staan. De aspirantkijkers zullen zich met een beter (en warmer) filmjournaal te vreden kunnen stellen. H. A. J. Stam Telefoon. Steeds vaker komt het voor, dat mijn telefoon rinkelt en ik na het noemen van mijn naam door de hoorn, door een baldadige kinderstem aan de andere kant die naam eindeloos hoor na bauwen, waarna de hoorn wordt opgehan gen. Behalve dat dit „spelletje" voor de betrokken volwassenen want ik stel mij voor, dat ook anderen dit euvel ondervin den zeer onaangenaam is (hetzelfde kind belt soms driemaal achter elkaar op), lijkt het me voor de ouders van déze kinderen een kostbare aangelegenheid. Zou het geen aanbeveling verdienen, als ouders met onverklaarbaax'-hoge telefoon rekeningen eens wat meer aandacht gaven aan de vrije-tijdsbesteding van hun sprui ten? ABONNé. Advertentie CLUB- en PRIVéLESSEN BEGINNERS HANDELSCORRESPONDENTIE CONVERSATIE SPREEKVAARDIGHEID TECHNISCH ENGELS (ook overdag) Jan van Galenstraat 25 Tel. 13341 Gemiddeld 13 processen-verbaal Per dag ivegens overschrijding max. snelheid In 1958 zyn in de gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude aanzienlijk meer verkeersongevallen gebeurd dan in 1957. Het aantal ongelukken op de weg bedroeg vorig jaar namelijk 144 tegenover 103 in 1957. Er deden zich vorig jaar vier ver keersongevallen met dodelijke afloop voor. In 17 gevallen liepen de betrokkenen zwaar lichamelijk letsel op en in 48 geval len waren de gevolgen minder ernstig.' In 1957 waren deze cijfers resp. 2, 19 en 31. Hiex-bij dient in aanmerking te worden ge nomen dat de plaatsen waar in 1958 de on gevallen nlaatsvonden in tegenstelling tot vorige jaren vrijwel alle buiten de be bouwde kom van Halfweg zijn gelegen. In 1958 maakten gemiddeld 11.000 voertuigen per etmaal van de rijksweg tussen Amster dam en Haarlem gebruik. Het hoogste aan tal was 20.182 op zondag 10 augustus, het laagste 9213 op dinsdag 16 september. Voorts werden in 1958 681 processen-ver- baal opgemaakt tegen automobilisten die de maximum snelheidsgrens overschre den. Van vandaag af ligt gedurende vier we ken op het gemeentehuis in Zandvoort ter inzage het partieel uitbreidingsplan-in-on- derdelen „Westerduinweg", dat betrek king heeft op de gronden ten noorden van de Zandvoortselaan en ten oosten en zui den van de Westex-duinweg. Dit gebied is bekend als park „Saxenrode". Het ligt in de bedoeling hier een aantal bungalows te doen bouwen. De bungalows zullen ruim worden gebouwd, zodat het natuurschoon niet zal worden aangetast. De heer F. J. J van Schaardenburg in Bentveld heeft op tie op de gronden verkregen. Behalve aan trekkelijke bungalows zullen hier, als de plannen doorgaan, drie grote torenflats verrijzen, ieder van vijftien verdiepingen Tevens zal een garagecomplex worden ge bouwd. Zowel voor de bungalows als voor de flatwoningen hebben zich al gegadigden gemeld. Donderdagavond hield de Haarlemse esperantisten vereniging „Komprenado faras Pacon" haar jaarvergadering, die door een ruim aantal leden bezocht wex~d De verslagen, die een beeld gaven van de aktiviteiten in het afgelopen jaar, werden met algemene stemmen goedgekeurd. De heer E. de Wolf stelde zich op uit drukkelijk verzoek nog voor een jaar als voorzitter beschikbaar. Mevi'ouw A. v. d Pol werd gekozen tot secretaresse. Met het oog op het feit, dat het dit jaar honderd jaar geleden is, dat dr. L. L. Za- menhof, de samensteller van het Esperan to, geboren werd, werden plannen voor speciale aktiviteiten besproken. Na afloop van het officiële gedeelte kon den de aanwezigen kennismaken met de geluidsbandendienst, die onlangs door de L.E.E.N. in het leven geroepen werd en waarbij de internationale uitwisseling uiteraard een grote rol speelt. Zo kon men onder meer luisteren naar een toespraak van prof. Ivo Lapenna, de secretaris van de B. en W. van Alkmaar hebben bij open bare aanbesteding aan het aannemersbe drijf G. Hulsebosch in Bloemendaal de vol gende werkzaamheden opgedragen: het maken van nevenrioleringen, alsmede het maken van een stamriool in de Lindenlaan het VaiTiebroek en de Nieuwlandersingel te Alkmaar voor 518.000,—. B. en W. van Utrecht hebben aan G. Hulsebosch het maken van een centraal nevenriool in de Da Costakade te Utrecht opgedragen voor 72.000.-. Het bestuur van de woningbouwvereni ging „De Voorzorg" houdt op zaterdag 7 fe bruari van 15-17 uur in Brinkmann te Haar lem een receptie ter gelegenheid van het veex-tigjarig bestaan van de vereniging. Naar wij vernemen is de aanmelding van de pianowedstrijd voor de jeugd thans gesloten. In totaal doen tweeëndertig fir ma's verspreid over zestien plaatsen in ons land mee. De landelijke slotronde heeft plaats op 2 april in de Bachzaal in Amsterdam. Als juryleden zullen dan fungeren mejuffrouw Nedei-bragt en de hei-en Willem Andries- sen en Gerard Hengeveld. De heer P. Zwaanswijk zal de voor wedstrijden in Haarlem beoordelen. Voor de verkiezingen in maart heeft Haarlem een bedrag van 40.000 nodig. B. en W. vx-agen de raad dit bedrag ter be schikking te stellen. In dit bedrag zijn be grepen kosten voor drukwerk, papier en vervoer '21.250), inrichten en opruimen van de stembui-eaus 21.000,-) en presen tiegeld voor stembureauleden 5.750). De andere tot de kieskring Haarlem behoren de gemeenten dragen 8.000 bij. Nieuws in het kort Jaarvergadering H.P.C. De Heem- steedse zwem- en poloclub „H.P.C." houdt woensdag 28 januari haar algemene jaar vergadering in de tuinzaal van het „Café- taria-restaurant" aan de Binnenweg. De agenda hiervoor vermeldt onder meer de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de benoeming van di verse commissies, een seizoenbespreking en de bestuursverkiezing. Mejuffrouw M. van der Hoeven is kandidaat voor de functie van de wegens vertrek aftredende mejuf frouw A. Balk. Tevens zullen deze avond het scoreschild (gewonnen door de heer C. van der Staalen) en de diverse bekers voor de beste prestaties worden uit gereikt. Nieuwe voorzitter. In onze kx-ant van woensdag 21 januari vermeldden wij boven een bericht, dat bij het Mannenkoor „Caecilia" uit Haarlem een nieuwe directeur de heer M. G. Beukenkamp benoemd was. Dit moet zijn nieuwe voorzitter, zoals duidelijk uit het be richt bleek. Weekendcursus. Op 7 en 8 februari zal in Bentveld een weekendcursus ge geven worden door de Arbeiders Gemeen schap der Woodbrookers over het onder werp „Hoe leven en denken de mensen in Polen?" De leiding van deze cursus berust bij de heer J. J. de Wit. Ontmoetingen. Op vrijdagavond 6 fe bruari zal de heer Pierre Janssen, conser vator van het Stedelijk museum in Schie dam, in de kapel Nieuw-Vredenhof in Heemstede spreken over: „Ontmoetingen met de gouden eeuw". Deze avond gaat uit van het bijzonder kerkewerk van de Ne derlandse Hervormde gemeente in Heem stede. Donker Amsterdam. De vrouwen groep van de Nederlandse Protestanten bond, afdeling Zandvoort, houdt dinsdag middag een bijeenkomst in gebouw Brug straat 15. Mejuffrouw A. M. Hoekendijk uit Heemstede zal spreken over: „Vrouwen uit donker Amsterdam". Kinderoperette. Evenals vorig jaar geeft de Hannie Schaftlaan in Zandvoort een leerlincenuitvoering op 25 en 26 fe bruari in theater Monopole, waar 130 leer lingen van de school zullen medewerken. Dit jaar zal de kinderoperette „Prinses Rozelijn" worden opgevoerd. Twee lezingen. Voor de Volksuniversi teit voor Haarlem en omstreken worden op vrijdag 30 januari twee lezingen gehouden. In het Frans Halsmuseum houdt prof. dr. G. Stuiveling een causerie over de dichter A. Roland Holst en in het Minerva-theater houdt dr. J. M. Lodewijks een lezing over „Van woestijn naar eeuwig ijs". Aanvang der beide lezingen acht uur. Verlenging Kleine Houtweg. B. en W. van Haarlem hebben besloten aan het weggedeelte, waarmee de Kleine Houtweg met inbegrip van een daaronder vallend gedeelte van de Oranjelaan tot aan de Linnaeuslaan is verlengd, ook de naam „Kleine Houtweg" te geven. De naam „Hertekampweg" van de voormalige, thans voetpad zijnde, laan in de Hout, komt daardoor te vervallen. Advertentie DÉ EERSTE COÓP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u* ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers In de loop van de volgende week zal het Haerlems Studenten Gildt zijn vierde lus trum viex-en. In het programma is opge nomen een schaaksimultaan-seance van J. P. Verhoeff tegen de Gildtleden op woensdagavond 28 januari. Op donderdag tijdens een culturele avond spreekt Ben Levi over de geschiedenis van het Fran se chanson, toegelicht met gi-ammofoon- muziek. De vrij dagavond is gewijd aan een viering in besloten kring, eveneens in de sociëteit. Na een reünistenbijeenkomst en een diner op zaterdag 31 januari in hotel „Lion d'Or" zal het feest aldaar besloten worden met een lustrumbal voor leden en reünisten van het Haerlems Studenten Gildt. Advertentie „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Vrijdagavond heeft mevrouw W. M. Theyse-Groen uit Bloemendaal in gebouw „Irene" in Overveen voor de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Christen Vrouwenbond dia's vertoond, die vervaar digd waren van oude platen, voor het me rendeel daterend uit de zeventiende eeuw. Niet alleen waren er dia's uit Overveen, zoals het er vroeger uit zag, maar me vrouw Theyse had ook afbeeldingen mee genomen van het oude Zandvoort, van Haarlem en van Amsterdam. Spreekster had een grondige studie gemaakt van de oude historie van deze plaatsen en zij ver telde bij verscheidene plaatjes zeer inte ressante bijzonderheden, die getuigden van haar grote belangstelling voor het oude stedeschoon. Zo waren er opnamen van het strandle ven rond 1900 in Zandvoort, toen de bad koetsjes nog dienst deden en de „hoem pa's" met hun vrolijke muziek het verblijf aan zee kwamen opluisteren. Mevrouw Theyse toonde ook plaatjes uit het oude Haarlem, die een goed beeld gaven van de schoonheid van de Spaarnestad. Aan het slot van haar causerie liet mevrouw Theyse dia's zien uit Amsterdam: de win kel van Sinkel, Kokadorus op het Amstel- veld en het onvolpx-ezen pierement, dat in het Amsterdamse stadsbeeld zo moeilijk gemist kan worden. De presidente van de afdeling, mevrouw M. van Giffen-Visser, bracht de spreek ster dank voor haar belangwekkend be toog en voor de wijze, waarop zij het ver leden voor haar gehoor in woord en beeld heeft doenherleven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9