Sprankelendspringlevend toneel Perez J. L. Munnik - pionier van vorming buiten schooltijd - overleden grieven aan de redactie Oecumenische bezinning op het gebed voor de eenheid balans* r opruiming c „DE KNECHT VAN TWEE MEESTERS" DOOR HET PICCOLO THEATER B. en W. Heemstede willen geen avondwinkel Wijkcomité Oud-Schoten is ontevreden MAANDAG 26 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Minerva-theater krijgt subsidie over 1957 Burgerlijke Stand van Haarlem Dame gewond bij val met bromfiets Heemstede leent 121.050,- Krachmalnick en Kee solisten in N.Ph.O.-concert Antwoord van B. en W. op vragen van mevrouw E. Smitz-Peper Ontploffing in schoorsteen UIT STAD EN STREEK Man rolt slapend uit auto in het water Gesprek en bidstond in doopsgezinde kerk Jaarverslag van Invalidenbond Verkeersonderwijs van eerste leerjaar af Nederlandse expositie in Zweden geopend Het Piccolo Teatro van de stad Milaan, dat tijdens een kortstondig bezoek in het Holland Festival van twee jaar geleden bij de voorhoede der toneelminnaars zo'n uit bundig enthousiasme ontketende, is met de door Giorgio Strehler geregisseerde voorstelling van „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldoni terug in ons land, ditkeer voor een tournee van twee weken, die zondagavond in Arnhem begon. Woensdag kan men in Haarlem profiteren van de buitenkans dit feest mee te maken. Er zullen mensen zijn, die zich laten weer houden door het vermeende bezwaar, dat zij geen Italiaans verstaan. Weest echter niet bezorgd: de eenvoud der situaties en de perfecte pantomime maken alles zo dui delijk als kinderspel, met de meeslepende bekoring ervan. En de rest is de klinkklare muziek, die als bij toverslag opklatert in grillig glinsterende variaties, caleidosco pisch uiteenspattende facetten van een zonnig verschijnsel. Werkelijke problemen doen zich niet voor, dus wat komt de tekst er op aan? „De knecht van twee mees ters" is een kluchtige opera met zeld zaam geraffineerde arrangementen van melodische motieven, die bij iedereen weerklank wekken, een joviale straatdeun of een galante serenade, een Italiaans ca priccio. Bij een poging tot analyse van de ge wekte charme wordt men ook aan muziek herinnerd door twee kardinale eigenschap pen van deze fenomenale vertoning: het strakke maathouden en het vloeiende rit me. Zeer terecht heeft men geen poging gewaagd tot het leveren van een soort re constructie van de oude commedia dell'ar- te, het op improvisatie berustende kermis- toneel, waarmee de aansluiting verloren is geraakt en die trouwens geen zin zou hebben. Men weet waarschijnlijk wel, dat Goldoni zo omstreeks de helft van de acht tiende eeuw het door overrijpheid aan ver rotting onderhevige genre heeft gefatsoe neerd door aanvankelijk de dialogen van de hoofdfiguren en later de gehele tekst op schrift te stellen. Hij wilde slechts de verwording tegengaan, maar de vitale eigenaardigheden behouden. Hij trad dus voornamelijk regelend op, hij was een schrijver van uitgewerkte scenario's (zich nauwelijks bekommerend om letterkundi ge kwaliteiten) en regisseur. Dat wil in de praktijk zeggen dat hij een royale „speel"-ruimte liet voor de ouderwetse virtuositeit der specialisten in de vaste ty peringen. Zijn onvermogen om, zoals zijn leermeester Molière, levensgrote karak ters te tekenen, heeft hem niet belet de uitwassen van zijn tijd zodanig door het karikaturaal aanzetten van details der mo dieuze gedragspatronen te hekelen, dat men er nog altijd plezier om kan hebben mits men de oorspronkelijke géést maar terugvindt. En daar heeft Giorgio Strehler met waarlijk fantastisch succes naar gezocht. Als men er de biografische geschriften van Goldoni op naleest, vrij humorloze opsommingen van behaalde successen en doorstane beproevingen overigens, dan beseft men eens te meer dat hij het toneel als geneeskrachtige lachspiegel der zeden Advertentie Het Perzisch Tapijthnis Amsterdam Rokin 116 Rotterdam Den Haag Utrecht Arnhem Hilversum Vorig jaar oktober heeft de heer J. Schenk in Amsterdam bij de gemeenteraad van Heemstede een verzoek ingediend om een avondwinkel te mogen exploiteren. In deze winkel zouden 's avonds en 's zondags middags kleine eetwaren kunnen worden verkocht. B. en W. menen echter, dat er geen bijzondere omstandigheden zijn, die de stichting van zo'n avondwinkel moti veren. Zij stellen de gemeenteraad dan ook voor het verzoek af te wijzen. De Kamer van Koophandel heeft in deze geadviseerd en acht het verzoek niet voor inwilliging vatbaar. B. en W. van Heemstede willen het Mi nerva Theater over 1957 een subsidie geven van 2200.—OVer 1956 heeft het theater een bijdrage van drieduizend gul den verkregen. Deze subsidie wordt ver leend omdat het Minerva Theater bijdraagt in de ontwikkeling van het culturele leven in Heemstede.- Op den duur zal het theater zichzelf kunnen bedruipen. In zijn ver gadering van donderdagmiddag zal de gemeenteraad van Heemstede over dit voorstel beslissen. BEVALLEN van een zoon: 23 jan.: H. .van Tilburg-Hammersma; P. E. M. van den Berg-Kostermans. BEVALLEN van een d o c h t e r 22 jan.: G. Drenth-Suichies; 23 jan.: G. Léger- Eijken; 24 jan.: A. Korver-van Veen. GETROUWD: 24 jan.: H. Burger en L. Sluijter. OVERLEDEN: 21 jan.: H. Stinis-van Eskert, 75 j., Voorhelmstraat; 22 jan.: G. W. M. Gilein-Heere, 77 j., Bankastraat; T. Bakker-Hollander, 69 j., Ie Hoger- woerddwarsstraat; M. M. van Wissen-van Haren, 78 j., Spaansevaartstraat; M. Dries- sen-Neeskens, 49 j., Kamperlaan; J. J. Rutte, 32 j., Kleverparkweg; A. J. Lamaitre, 77 j., Rockaertshof; 23 jan.: E. Oolie-Rede- ker, 80 j., Haitsma Mulierstraat. beschouwde en dat hij voor alles de gro teske vermommingen der menselijke na tuur wilde ontmaskeren. Die wetenschap heeft tot heel wat misverstand aanleiding gegeven, toen men namelijk zijn komedies in naturalistische trant ging opvoeren. Hoe meer psychologische verantwoording en realistische achtergrond men ging afleg gen en aanbrengen, hoe minder dit op ver maak berekende werk de moeite waard begon te lijken, flauw en oppervlakkig. Met die misvatting heeft Strehler (een Tiroler van geboorte) definitief afgerekend. Hij verplaatste het spel naar een verhoogd plankier met een paar schamele achter doeken, alle romantische schijn van „net- echtheid" vermijdend door ook alle op komsten en de medewerking van de re- quisiteur onverhuld te laten zien. Daar door is het spel in zijn waarde als een bonte vertoning met een eigen geldigheid hersteld. Het richt zich direct to* het pu bliek. En dan gebeurt het wonder, dat men herhaaldelijk in een flits een mense lijke houding in een bepaalde situatie tot op de kern doorlicht ziet, altijd van de ko mische kant, maar met de mogelijkheid van een tragische keerzijde. In overeenstemming hiermee is het to neelspelen een manier van doen, onder worpen aan de subtiele wetten van snel heid en evenwicht, die ook in het circus opgeld doen. Alle faculteiten der jongleurs van vroeger moeten daarbij in het geding worden gebracht: de komedianten van het Piccolo Theater zijn dansers en zangers, goochelaars en acrobaten, die met fines se reageren in nauwkeurig berekende on derdelen van seconden. H: r wordt de kunst vertoond, zonder de trucage en de dubbele bodem van het verstand, met een vakman schap dat niets aan het toeval overlaat, in een opwindend tempo en met een zoda nige economie, dat telkens zonder ver kwisting van overbodige moeite aan wat niet onmiddellijk Ier zake doet een opti maal effect in het oog springt, waarna het even snel verdwijnt om plaats te ma ken voor de volgende frappe. Zo speelt ook de grandioze Marcello Mo- retti de titelrol: als een clown, die men al leen met Grock of met Charlie Chaplin vergelijken kan. Hij is als de titelheld wer kelijk een knecht, de man die slimmer denkt te zijn dan de omstandigheden ver oorloven, die altijd de klappen krijgt en die met het vermogen tot de bevrijdende lach zijn waardigheid redt. Hij heeft iets van een hond, deze Moretti, die kwispe lend van de ene baas naar de andere loopt, dol en dom door elkaar, die zich overdre ven uitslooft om het goede te doen en steeds in zijn gewaande vernuftigheid het verkeerde uitricht. Maar hij is tevens, in zijn harlekijnspak en achter het zwarte masker, met de lichte lenigheid van zijn gedrongen gestalte, het meest van allen 'n mens, veel meer dan de anderen, wier gewone doen de geaffecteerdheid is. Het zou op 'n armzalige parafrar- uitdraaien als ik probeerde zijn soloscènes te beschrijven. En daarom: gaat dat zien, gaat dat zien, hoe hij twee maaltijden tegelijk ser veert, de kleren van de koffers verwisselt, een hinderlijke vlieg vangt of zijn heil zoekt in de aandoenlijke uitvlucht der on nozelheid. Het is een wonder van toneel speelkunst, deze onvergetelijke en unieke creatie. Door enkele wijzigingen in de rolbezet ting en in de mise-en-scène heeft Strehler er waarschijnlijk veel toe bijgedragen de voorstelling een frisheid te doen behouden alsof men er net mee begonnen is. Met een dergelijk precisiewerk kan het ook haast niet anders. Men ziet met genoegen Lidia Alfonsi terug in haar fijngeestige travestie, men luistert met geamuseerde verba zing naar de als operaduetten klinkende twistgesprekken of lyrische ontboezemin gen, men is nog niet van de ene verbazing bekomen of men is al weer in de ban van de afgemeten kolder, die erop volgt. Wie zelf toneelspeelt, moet eens opletten hoe deze acteurs hun spelposities innemen, niet alleen met verscherpte tegenwoor digheid van geest, maar vooral van het ge hele lichaam en hoe volledig zij zich ver plaatsen. Het is een ervaring, die men niet mag missen. David Koning In de nacht van zaterdag op zondag is op 60-jarige leeftijd onverwacht over leden de heer J. L. Munnik, die in Haarlem de pionier geweest is van de buitenschoolse vorming van jonge mensen, een werk, dat in de dertiger jaren is be gonnen met cursussen aan jonge werklo zen en dat is uitgegroeid tot de Stichting „Jong Haarlemvooruit" met 1800 cur sisten, verdeeld over 100 lesgroepen. Naast dit veelomvattende werk, waarvoor hij ruim vijfentwintig jaar lang het grootste deel van zijn vrije tijd heeft geofferd, is de heer Munnik vooral pedagoog geweest. Hij is jarenlang bij het Haarlemse lagere onderwijs werkzaam geweest, het laatst als hoofd van de Teylerschool. De heer Munnik is op 9 mei 1898 in Haarlem geboren. In 1917 en 1918 was hij in Haarlem en Zandvoort tijdelijk onder wijzer. Eind 1918 ging hij in militaire dienst. Van 1919 tot oktober 1947 was de heer Munnik in Haarlem onderwijzer. Op 15 oktober 1947 werd hij benoemd tot hoofd van de Teylerschool, welke functie hij tot eind 1956 heeft bekleed. Daarna wijdde hij zich geheel aan het werk van „Jong Haar lemvooruit!" Reeds kort na 1933 begon de thans over ledene met het vormingswerk aan jeugdige werklozen. In dat jaar werd het vervolg onderwijs „wegbezuinigd" en in november 1935 richtte een commissie van advies be treffende het onderwijs aan de niet meer leerplichtige jeugd zich met een adres tot B. en W., waarin avondonderwijs aan de rijpere jeugd werd bepleit. Met een ge meentelijke subsidie werd in oktober 1936 onder leiding van de heer Munnik begon nen met proefcursussen. Omstreeks 1938 werd uitbreiding aan het werk gegeven door de inmiddels opgerichte Federatie van Haarlemse Jeugdwerkbesturei.. Hierbij werden jeugdverenigingen van allerlei schakering (rooms-katholieke, protestants- christelijke en socialistische) in het werk betrokken met behoud van ieders zelfstan digheid. Tijdens de oorlog moest het werk worden stopgezet, maar in 1945 nam de heer Munnik het initiatief tot hervatting ervan. De heer Munnik was toen secre taris-penningmeester van de stichting, die inmiddels de huidige naam „Jong Haarlem vooruit" had gekregen. In 1956 werd hij directeur van de stichting. Gedurende al die jaren heeft de thans overledene persoonlijk leiding gegeven aan het werk, dat zoveel meer was dan het ge- Zaterdagavond is op het Houtplein in Haarlem een 54-jarige huisvrouw uit Haar lem met haar bromfiets gevallen en ge wond. De dame reed in noordelijke rich ting en wilde de hulpmotor vrij van het voorwiel zetten. De motor schoot los en de berijdster viel voorover op straat. Zij werd met een snij wond aan de neus en vermoedelijk een hersenschudding per GG en GD naar het Diaconessenhuis vervoerd. Ter financiering van enkele voorzienin gen willen B. en W. van Heemstede van de n. v. Bank voor Nederlandse Gemeen ten 121.050,- lenen tegen een rente van 4yK percent per jaar en een looptijd van twaalf jaar. Het geld is ondermeer be stemd voor de aanleg van douchegelegen heden in woningwetwoningen en de bouw van een gesloten veranda op de kinder speelplaats in Groenendaal. De gemeen teraad wordt voorgesteld de lening aan te gaan. Op dinsdag 3 februari geeft het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Henri Arends een concert met solistische medewerking van Piet Kee, orgel en Jacob Krachmalnick, viool. Het concert wordt geopend met het vierde con cert van Handel. Daarna volgt een eerste uitvoering in Haarlem van de Sinfonia sacra van Guillaume Landré. Het concert wordt besloten met het Vioolconcert van Brahms. ven van cursussen. Iedere avond van maandag tot vrijdag was de heer Munnik bij de lessen aanwezig. Behalve initiatief nemer tot de intellectuele vorming van de jongeren, was de heer Munnik vooral een vraagbaak voor iedereen, die met moeilijk heden had te kampen. Aan de levens van vele jonge mensen heeft hij aldus rich ting en inhoud helpen geven. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben donderdag 29 januari na aankomst van trein 14.05 uur op Wester- veld. Deze week zulllen met het oog op het overlijden van de heer Munnik geen cur sussen van „Jong Haarlem.... vooruit" worden gegeven. Vrijdagavond zal voor cursisten en medewerkers van de stich ting in de aula van het stedelijk gymna sium een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden. Enkele weken geleden heeft het Haar lemse raadslid mevrouw E. Smitz-Peper (Arb.) B. en W. gewezen op een circulai re van de dienst van Sociale Zaken, waar in wordt vermeld, dat de verhoogde uitke ringen ingevolge de A.O.W. met respectie velijk 5 voor gehuwden en 3 voor al leenstaanden, in mindering zullen worden gebracht op de aanvullende uitkering. Naar aanleiding van deze circulaire heeft mevrouw Smitz-Peper B. en W. gevraagd of het college het juist acht, dat deze aan vullende uitkeringen op de A.O.W. in min dering worden gebracht op de bedragen, die de betreffende personen van de dienst van Sociale Zaken ontvangen boven hun uitkeringen op de A.O.W. en of daardoor de tegemoetkoming op de gestegen kosten van levensonderhoud weer volledig onge daan gemaakt wordt Mevrouw Smitz-Pe per vroeg B. en W. daarom of men bereid is te overwegen deze maatregel van kor ting in Haarlem niet toe te passen. In antwoord op deze vragen delen B. en W. thans mee, dat de verhoging van de uitkering ingevolge de Algemene Ouder domswet niet het gevolg is van een stij ging van de kosten van levensonderhoud. De verhoging vindt, aldus B. en W. haar oorzaak in een stijging van het loonindex- cijfer, waaraan namelijk de uitkeringen van de Algemene Ouderdomswet gekop peld zijn. B. en W. menen daarom dat er ook geen aanleiding is de verhoging buiten beschouwing te laten bij de berekening van de aanvullende steun voor de groep van bejaarden, die daarvoor in aanmer king komen. In deze opvatting staat de ge meente Haarlem overigens niet alleen, daar dit standpunt eveneens wordt inge nomen door veertien grote gemeenten. Het zou, aldus B. en W. niet juist zijn bij een inkomensvermeerdering van deze groep voor de bejaarden gunstiger normen aan te leggen dan het geval is voor andere groepen van gesteunden onder wie er ver schillenden zijn, wier inkomenssituatie heel wat benarde: is. Een gunstig gevolg van de verhoging van de uitkering ingevolge de Algemene Ouderdomswet is tenslotte, aldus B. en W. dat een aantal personen voor de verzor ging van hun oude dag niet langer meer zijn aangewezen op steun ingevolge de Ar menwet. Zondagmorgen om tien over half tien heeft zich in de schoorsteen van een woning in de Doelstraat in Haarlem een ontploffing voorgedaan, waardoor de schoorsteen gedeeltelijk instortte. De 40-jarige vrouw des huizes wilde de kachel aanmaken, waarbij zij waarschijn lijk te veel petroleum heeft gebruikt. Door dat de kachel nog warm was, ontwikkelde zich gas, dat ontplofte; in de schoorsteen ontstond aan de bovenkant een gat. De brandweer heeft de schoorsteen om verder instorten te voorkomen, afgebroken. Inbraak. Aan de Bekslaan in Vogelen zang is ingeoroken in een bollenschuur, waarbij f 80 uit een geldkistje is ont vreemd. BILJARTEN. Vervest, heeft het Bel gisch kampioenschap ereklasse 71/2 ge wonnen. Hij verloor geen enkele partij en haalde een gemiddelde van 24.13. Nieuws in het kort Winterflora. De bloemententoonstel ling „Winterflora", welke van 16 tot en met 25 januari in het Krelagehuis in Haar lem is gehouden, is door 19.125 mensen bezocht. Chr. Ger. Kerk Haarlem-Noord. De kerkeraad der Christelijk Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord heeft het vol gend tweetal opgemaakt in de vacature ds. D. H. Biesma: ds. J. Prins te Groningen; ds. H. Toorman te 's-Gravenhage. Bevordering. Bij beschikking van de directeur-generaal der posterijen, telegra fie en telefonie is de bureauchef der P.T.T., de heer J. Mourik te Haarlem (dis trictskantoor), met ingang van 1 januari j.l. benoemd tot referendaris der P.T.T. In de afgelopen nacht om kwart over drie hoorde een surveillerende politieman op de Herensingel in Haarlem hulpgeroep. Toen hij dichterbij kwam, zag hij een man gekleed en druipend van het water op de wallekant staan Ongeveer anderhalve meter van het water stond een oude vrachtauto. Het bleek, dat de man, een 56-jarige Haarlemse koopman, in de vrachtauto had geslapen. Midden in de nacht raakte hij de deurknop aan, waardoor het portier open sprong. Deman viel naar buiten en rolde via het aflopende weggedeelte in het water. De politieman constateerde dat de koop man enigszins onder invloed van drank verkeerde. De agent bracht de drenkeling naar een zoon, die in de Spiegelstraat woont. Daar kreeg hij droge kleren. Ver moedelijk heeft de koopman geen nadelige gevolgen van zijn onvrijwillig bad onder vonden. In het stadhuis van Zaltbommel heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. W. H. Bloe- mers, namens de Koningin onder scheidingen uitgereikt aan vijf in woners van Zaltbommel, die in decem ber 1957 de luchtmachtpiloot H. C. Bies- brouck uit Haarlem wisten te redden uit het brandende wrak van zijn vliegtuig, d i was neergestort na een hoogspanningsleiding te hebben ge raakt. De redders kregen de ere medaille voor menslievend hulpbetoon en een fraaie oorkonde. Het zijn van links naar rechts mej. A. J. Verkuil, haar broer, de heer B. F. Ver kuil, haar vader, de heer H. Verkuil, en de heren D. Blom en D. Kraay. (Verkort weergegeven) Naziïsme. Alhoewel ik goed geïnformeerd ben, kwamen voor mij de berichten over het nazistisch gewroet onder de middelbare schooljeugd, toch wel als een volkomen verrassing. In verband met uw stuk van heden in het Haarlems Dagblad, wil ik het navol gende opmerken: Misschien heeft de hedendaagse school jeugd geen begrip van de 5 jaar bezetting die wij tussen 1940 en 1945 hier hebben medegemaakt, doch ik zou ze dit willen voorhouden; laat je niet door dat unfaire soort lieden ronselen! Jeug van Nederland hebt de u zo zwaar bevochten vrijheid lief, wordt nooit lid van één organisatie van de soort die Jan Nagel bekend gemaakt heeft. Aan Jan Nagel alle hulde voor het aan de kaak stellen van dit soort lieden. EEN EX-CONCENTRATIE KAMP-GEVANGENE. Leden van de kerken, die bij de Oecume nische Raad van Kerken in Haarlem en Velsen aangesloten zijn en ook verschei dene jongeren van de niet-officieel aange sloten gereformeerde kerk verenigden zich zondagmiddag aan het eind van de week der gebeden voor de eenheid dei- Kerk in de doopsgezinde kerk te Haar lem, waar een oecumenische bijeen komst de genoemde week afsloot. De hervormde predikant ds. W. A. van Asperen opende de ontmoeting met het le zen van net hogepriesterlijk gebed van Christus, weergegeven in het evangelie van Johannes. De geschiedenis van het gebed voor de eenheid werd daarop in grote trekken uit eengezet door de Waalse predikant pas teur J. F. Baudraz. Een belangrijke fase hiervan heeft zich afgespeeld in de rooms- katholieke kerk. In 1895 stelde paus Leo XIII een gebedsnovene in voor de eenheid die echter geen weerklank vond bij de pro testanten. In 1908 trachtten twee anglica nen, onder wie father Watson, die later naar de rooms-katholieke kerk overging, door een jaarlijkse gebedsoctaaf voor pro testanten en katholieken een band tussen gelovigen van beide kerken te bewerkstel ligen, maar ook o.it werd geen wederzijds gebruik. Pas in 1935 begon een gemeen schappelijk gebed voor de eenheid zowel in roomskatholieke als in protestantse kringen en in kringen der oosters ortho doxe kerk in Frankrijk door te dringen. Dat was het gebed van abbé Paul Coutu rier in Lyon, een man, die zijn leven wijd de aan de eenheid der Kerk en wiens na gedachtenis voortleeft in een steeds toene mend aantal ontmoetingen van katholie ken en protestanten in Frankrijk en Zwit serland. Ook de oosters-orthodoxe kerk, met welker uitgeweken leden hij in Frank rijk samen werkte, toonde (ofschoon de tegenstelling ervan met Rome zeer scherp is) hoezeer zij onder de indruk van Couturiers werk was, door hem ere- archimandriet van Anthiochië te maken. De synode der Franse Eglise Reformé nam het gebed in een officieel besluit in 1936 over en na de oorlog werd het in een aanbeveling van de Wereldraad van Ker ken aan alle gelovigen opgedragen. Op merkelijk was, dat Couturiers werk, dat begon met schuldbelijdenis en verootmoe- Plannen van acht jaar geleden liggen nog steeds in de „la" „Als ik kijk naar wat wij acht jaar ge leden op ons verlanglijstje hadden staan blijkt, dat hierin nog niet veel verandering is gekomen. Ondanks het feit dat Oud- Schoten nu 23.090 inwoners heeft, hebben wij nog steeds geen wijkgebouw, geen po litie- en brandweerpost, geen rolschaats- baan, geen verlichte kerkklok enz. Door de bestedingsbeperking zijn deze plannen nog dieper in de „la" geraakt, hetgeen wij zeer betreuren". In deze weinig enthousiaste toon begint de secretaris van het wijk- comité Oud-Schoten, de heer J. Kampman, zijn verslag over 1958. De heer Kampman brengt de bijna vol tooide bebouwing van Delftwijk onder de aandacht en vermeldt met lof de fraaie aanleg van plantsoenen en andere aanplan tingen door de gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen. Verder memoreert hij de totstandkoming van twee openbare speelgelegenheden en naderende vol tooiing van een speeltuin in Delftwijk. Vol gens het jaarverslag is het met de bouw van scholen en gymnastieklokalen in Oud- Schoten nog zeer slecht gesteld. De wijziging in de verkeerssituatie op het Delftplein heeft een verbetering in die zin teweeggebracht, dat er thans meer ver keer dan vroeger de Delftlaan kiest, waar door de Rijksstraatweg iets rustiger en dientengevolge voor overstekende voet gangers veiliger is geworden Grote waar dering wordt in het verslag uitgesproken voor het werk van de beide wijkagenten, de heren Beer en De Boer. die dagelijks met de schoolverkeersbrigades vier maal ongeveer 1500 kinderen veilig over de Rijksstraatweg helpen. Minder te spreken is de secretaris over de belangstelling voor de vergadering van het wijkcomité Oud- Schoten. Deze interesse is nog steeds zeer matig. Vele bewoners weten nog steeds niet dat er door B. en W. van Haarlem wijkcomités zijn ingesteld met het doel een schakel te vormen tussen de bewoners van de wijken en het gemeentebestuur. In de samenstelling van het wijkcomité Oud- Schoten kwam geen wijziging. Deze was als volgt: De heer B. A. J. Steentjes, voor zitter; ds. G. H. van de Woord, vice-voor- zitter; de heer J. Kampman, secretaris. Leden mevr. A. J. M. Zeuthoff-Kat, mevr. G. C.. Groeneveld-Oosterhuis, mpvr. M Jansen-Van Schagen en de heren J. C. H. Hetem, P. A. Joosten, C. Okx, A. M. J. Mol, W. de Vos, J. Ruigrok en J. H. de Haas. Uit het verschenen jaarverslag van de afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond blijkt dat het aantal deelnemers aan het medisch zwemmen voor lichamelijk ge handicapten in Haarlem in het afgelopen jaar is toegenomen. De oefenschool, onder gebracht in het gebouw van de G.G.G.D. aan de Nieuwe Gracht, heeft bewezen in een behoefte te voorzien. Het ledental steeg van 173 tot 201. Het aantal invaliden- wagens, bestemd voor uitlening aan leden en eventueel ook niet-leden, werd uitge breid met tien duwwagentjes en een motor- invalidenwagen. De plaatsing van invali- denwagens op „Keukenhof" in Lisse en „Linnaeushof" in Bennebroek voor gratis gebruik aan gehandicapte bezoekers bleek in een grote behoefte te voorzien. Het punt van ernstige zorg voor het af delingsbestuur was het vervoer naar het medisch zwemmen en de loopschool van die deelnemers voor wie het niet mogelijk was zelf voor dit vervoer te zorgen. Tot dusverre hebben de stichting „Ex Animo" en het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Haarlem, belangeloos dit vervoer ver zorgd. Een onderzoek naar een andere op lossing waardoor niet zoveel tijd van de individuele vervoerders zal worden geëist werd ingesteld maar heeft nog niet tot een aanvaardbare oplossing geleid- diging tegenover leden van andere kerken in het andere „kamp" dezelfde uitwer king had. Ds. Baudraz citeerde voorts een bekende uitspraak van deze geestelijke dat hereniging geen fusie kan zijn en ook geen integratie van oorspronkelijke met afge scheiden kerken. „De Heer der Kerk valt niet in herhalingen", zei hij, maar hij bereidt ons allen een nieuwe kerk met de geweldige vindingrijkheid van zijn Geest". Aan de figuur van Couturier zal in dit blad nog nader aandacht worden be steed. Vervolgens sprak mevrouw ir. M. Waar- denburg-Lindeyer over een aantal protes tantse gebeds- en werkgemeenschappen, die in de laatste twintig jaar zijn ontstaan en de ervaringen daarmee in voorbede en praktisch dienstbetoon aan kerk en we reld. Zij noemde onder meer de Schotse community op het eiland Iona, die zij zelf had bezocht, opgericht door dr. George MacLeod tesamen met een aantal werklo zen in 1938, Lee Abbey van de Anglicaan se kerk, de Heezenberg in ons land, Agapè in Piedmont van de Waldenzen-gemeen ten in Italië, Pomeyroe, de Diakonische Schwesterschaft van Braunwald, de Bru- derhof voortgekomen uit de Christen stu denten vereniging, Grandchamps en Tai- zé. Zij beschouwde de mogelijkheden van navolging van de „orden" voor het kerke- werk. De besprekingen, die hierop volgden, werden na een gemeenschappelijke brood maaltijd, samengevat door ds. J. A. de Klerk, hervormd predikant van Meer en Bosch. Daarin bleek dat over de plaats van Christus in het gebed voor de eenheid verschillende meningen tot uiting waren gekomen. De spreker raadde allen aan de discussie te toetsen aan wat Christus naar de beschrijving der evengelisten over zich zelf heeft medegedeeld. Hij achtte het be langrijk, dat de deelnemers zich niet af grendelen in hun eigen beschouwingen, maar zich blijven openstellen voor de wer king van de Heilige Geest. Mensen hebben vaak de neiging zich te bepalen tot die bij belgedeelten, die het best bij hun psyche passen. De spreker deelde de mening van een der deelnemers, dat ook de protes tantse kerken in Nederland naar het voor beeld van Couturier tegenover elkaar schuld moeten belijden. Tenslotte ging hij de deelnemers voor in een bidstond, waarmee de middag werd afgesloten. Velen der aanwezigen namen vervolgens deel aan een open avondmaal, dat in de doopsgezinde kerk werd gehou den. O nderwijsvoor stellen In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zul len punten aan de orde worden gesteld betrekking hebbend op de benoeming van hoofden van openbare lagere scholen in Haarlem. Voorzien zal worden in drie va catures. De voordrachten luiden: Lorentzschool aan het Leidseplein: 1. H. P. E. Visscher te Haarlem: 2. H. Pos- ma te Waddinxveen: 3. J. G. A. J. Olden- have te Heemstede. C'ornelis Houtmanschool aan het Welte vredenplein: 1. H. Posma: 2. J. G. A. J. Oldenhave: 3. H. P. E. Visscher. Fuhrhopschool aan de Planetenlaan: I. J. G. A. J. Oldenhave: 2. H. Posma: 3. H. P. E.Visscher. B. en W. stellen de raad voor te benoe men tot onderwijzeres aan de Albert Schweitzerschool aan de Rijksstraatweg 245 mevrouw E. de Blank-Van Gorkum te Haarlem. De aanbeveling van B. en W. van een lid in het bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem wegens aftreden van ir. G. O. J. van Ditzhuijzen luidt: ir. F. Dufour te Aerdenhout. Verkeersonderwijs Om het vak verkeersonderwijs aan de gemeentelijke lagere scholen reeds van het eerste leei-jaar af te geven vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een krediet van 15 800 beschikbaar te stel len. Er wordt op het ogenblik wel aan dacht besteed aan het verkeersonderwijs, echter volgens B. en W. nog te weinig en dan hoofdzakelijk in de hoogste klassen. De ontwikkeling van het verkeer en het grote aantal verkeersongelukken, waar bij jeugdigen betrokken zijn hetzij als oorzaak, hetzij als slachtoffer is voor het college aanleiding geweest naar mid delen te zoeken om de schoolkinderen voor het weggebruik meer geschikt te maken. Het gevraagde krediet is bestemd voor het aanschaffen van leermiddelen. Ook zal aandacht worden besteed aan het ver keersonderwijs op kleuterscholen. Van Voorthuijsenschool. Door de toeneming van het aantal leer lingen van de Dr. A. van Voorthuijsen school aan de Friese Varkenmarkt (voor B.L.O.) vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een krediet van 1.160 be schikbaar te stellen voor het aanschaffen van boeken en leermiddelen en een ki-e- diet van ƒ2.110 voor aankoop van meubi lair. Het aantal groepen van leerlingen is met één vermeerderd en gebracht op zes. STOCKHOLM— Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft zaterdag in Stockholm de openingsplechtigheid bijgewoond van de grote expositie van Nederlandse kunst werken uit de Gouden Eeuw. Bijna dui zend gasten, onder wie leden van het Corps Diplomatique en vooraanstaande personen uit het Zweedse culturele leven, waren met de Zweedse koning aanwezig, toen de Nederlandse ambassadeur in Zwe den, mr. J. Visser, in het Zweeds zijn openingsrede uitsprak. Nederland was ondermeer vertegen woordigd door de directeur van het Rijks museum in Amsterdam, jhr. dr. D. C. Roëll en door dr. Th. H. Lunsingh en me vrouw Duyvené de Wit Klinkhamer, die samen met de directeur van het Natio naal Museum van Zweden, dr. Carl Hern- marek de leiding hebben gehad bij het op bouwen van de tentoonstelling. De uitstalling, die grotendeels uit Ne derlands bezit is samengesteld, omvat ondermeer werk van de Nederlandse zil versmeden Vianen en Lutma, gobelins van Spiering, Delfts aardewerk, glas en weef stoffen. De expositie, die georganiseerd is ter gelegenheid van het veertigjarige bestaan van de Nederlands-Zweedse ver eniging, zal tot 25 maart in het Nationale Museum in Stockholm geopend zijn. I

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9