Velsen wil fraai recreatiegebied scheppen in „Kennemerduinen" „ZELFBEDIENINGSHOTEL" EN BOULEVARD Heemsteedse volkstuinders willen eigen tuinencomplex DE BEURS Amsterdamse Beurs Plan Zeebad voor vakantiegenoegen van de gewone toerist zal vier miljoen gulden gaan kosten van gisteren 7 Bejaarde derrie kreeg haarpen in pols Hiüegomse raad bespreekt klachten over hertenkamp Nieuwe telefoonnummers in Aerdenhout morgen van kracht „Oc/i mevrouw't is maar een granaat" Marionetten spelen in het Minerva theater Verkoop van grond voor bouw van vier woningen Kort nieuws n.v Slavenburg's Bank handelscredieten „Holland show I960" in Aalsmeer B. en W. Heemstede vragen dertig mille Regeling voor subsidiëring van kleuterscholen in Heemstede Derde vuilnisauto in Heemstede Bejaarde voetganger gewond b I* AG 2 7 JANUARI 19 59 HAARLEiVlS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VELSEN IS VAN PLAN met de uit voering van het uitbreidihgjplan-in- onderdelen „Zeebad", dat thans Ier visie zal worden gelegd, een forse bijdrage te leveren voor liet verminderen van het gebrek aan recreatieruimte in de rand stad Holland. Het plan voorziet in de ontsluiting van het duin- en strand- gebied ten zuiden van IJmuidên en ten noorden van de „Kennemerduinen". Het plan is op basis van de reeds eer ier gepubliceerde conclusies en aanbe velingen van een strandcommissie. waar in deskundigen zitting hadden, opge steld. Het voorziet in de aanleg van een recreatieweg, boulevard, parkeerterrei nen, caravankamp, kinderkamp en ten tenkamp en de bouw van paviljoens, een vierverdiepingen tellend „zelfbedienings hotel", pensions, jeugdherberg, openlucht theater en accommodatie voor de ver schillende kampen. Het tijdstip voor h -t begin van de uit voering van het plan is in hoge mate afhankelijk van het definitieve ontwerp van Rijkswaterstaat, voor de verbetering van de IJmuidense havenmond. Men ver wacht, dat dit plan over een half jaar wel zal zijn vastgesteld. Wanneer dit plan de bouw van een nieuwe zuidpier inhoudt, waarvan de wortel zuidelijker zal worden gelegd, zal het nieuwe strandplateau van IJmuidên óók meer zuidelijk worden aangelegd. De consequentie hiervan zal zijn, dat de boulevard van anderhalve kilo meter, die nu is geprojecteerd, langer zal worden. Over de plannen van de Rijkswaterstaat is evenwel nu nog niets met zekerheid bekend. Het is mogelijk, dat de oude zuid- pier zondermeer zal worden verlengd. Het is óók mogelijk, dat er een nieuwe pier ten zuiden van de oude pier zal worden ge bouwd, waarbij een deel van de oude pier zal worden gehandhaafd. Het nieuwe stille strand en de nieuwe rustige haven, die dan tussen de oude zuidpier en de nieuwe zuidpier zullen ontstaan, zullen dan moge lijk worden gebruikt voor het lossen van grote tankers met behulp van een oliebuis- leiding. Deze leiding zou de olie van de tankers naa: Amsterdam voeren. In elk geval staat wel vast, dat het strand tussen de pieren in de toekomst nauwelijks meer voor recreatiedoeleinden zal worden benut. De verontreiniging van het water in de havenmond zal het nood zakelijk maken om het zwemmen in dit water te verbieden. De duinen tussen de pieren zullen echter wèl een functie krijgen. Een viaduct De boulevard van anderhalve kilometer loopt van het nieuwe strandplateau over de zeereep naar de semafoor. De boulevard eindigt echter niet vlak voor de semafoor. Hij loopt uit in een rond verkeersplein. Aan de boulevard is ruimte voor de bouw van paviljoens. De paviljoens, die thans op het strand staan, zullen moeten verdwijnen. Zij komen in de toekomst dus bovenop de zeereep (de voorste duinenrij). Aan het zuidelijke einde sluit de boule vard aan op de recreatieweg, die dwars door het recreatiegebied loopt en de hoofd toegang tot het strand vormt. De oude toe gangsweg zal blijven bestaan. In de z.g geul, die thans de toegang tot het strand van IJmuidên vormt, zal een viaduct wor den gebouwd om het doortrekken van de boulevard tot voor de semafoor mogelijk te maken Om de boulevard en de recreatieweg groeperen zich bebouwing en recreatie kampen, zij het dan, dat de zeezijde van de boulevard geheel vrij is gehouden om wille van het uitzicht op zee en strand. Ih het algemeen gaat men er in het plan vanuit, dat de natuurlijke vorm van het duinland schap zoveel mogelijk dient te worden ge handhaafd. De bebouwing is in hoofdzaak direct, langs de boulevard en de recreatie weg geprojecteerd. Vier woonlagen Volgens het ter visie gelegde plan bestaat deze bebouwing uit: gebouwen voor logies in drie woonlagen; deze dienen voor logeer- ruimte in de ruimste zin, bijvoorbeeld motels, hotels en pensions. Etagewoningen en hotels in vier bouwlagen met op de begane grond winkels; deze etagewcningen mogen eventueel worden ingericht als pen sions. Op de begane grond is in deze ge bouwen ruimte gereserveerd voor politie, P.T.T., E.H.B.O. en andere voor het strand leven noodzakelijke diensten. Voorts heeft men aan de oostzijde van de boulevard paviljoens geprojecteerd met restaurants en caféo in permanente bouw. Wat de hotelruimte betreft, Velsens wet houder van openbare werken, de heer R. Verbeek, zei gistermiddag in zjjn toelich ting op het plan „Zeebad", dat men hier niet denkt aan de bouw van voorname hotels. Men streeft meer naar de bouw van een soort „zelfbedieningshotel' zoals men die veel aantreft aan de Rivièra en zoals er ook één is gebouwd op Terschel ling. Een hotel, waarin men voor niet te veel geld een kamer kan krjjgen al of niet met vol pension. Eenvoudige kamers op de bovenverdieping en een eenvoudig restau rant meer in de vorm van een soort kan tine op de begane vloer. Op enige afstand ten noorden van de recreatieweg wil men een jeugdherberg in de duinen bouwen. Aan de voet van de duinrand vlak bij het nieuwe plateau, waaraan de voornaamste gebouwen moeten komen, zal een zwembad worden gebouwd. In een duinkom ten zuiden van de recrea tieweg is een plaats gereserveerd voor een openluchttheater. De strandhuisjes, die thans nog op het strand staan, zullen wor den geplaatst op de langs het strand ge legen duinreeks, zuidelijk van de boulevard. Veel kampen Het plan ziet er in zijn huidige vorm zeer aantrekkelijk uit. Het sluit aan op het plan „Zeewijk". Een nieuwe woonwijk van IJmuidên, die vrijwel geheel zal be staan uit torenflats in een zoveel mogelijk ongerept duin- en bosterrein. Deze toren flats moeten een stedebouwkundig tegen wicht vormen voor de hoge torens van de industrieën aan de noordkant van het Noordzeekanaal, die nu de contouren van Velsen beheersen. Het aantal terreinen voor kampeergenoe- gen in het plan „Zeebad" is opvallend groot. Geprojecteerd zijn: een tentenkamp van tien hectare ten zuiden van de recrea tieweg; een caravankamp van zes hectare ten noorden van deze weg; een bungalow kamp van twintig hectare, dat aansluit bjj de oostzijde van het caravankamp; een kinderkamp van drie hectare, dat enigs zins afgezonderd ligt in het noordelijk duinterrein, zodat daar een besloten kin derwereldje kan ontstaan. In de kampen zullen gebouwen worden geplaatst, waarin zich ondermeer sanitair voor de kampeerders en andere toeristen bevindt. De opzet van het plan is om vooral een recreatiegebied te scheppen voor de dagjesmensen en de vakantiegan gers met. een niet al te brede beurs. Het gebied zal aansluiten bij de Kenne merduinen, zodat er tussen Bloemendaal en IJmuidên in de toekomst een prachtig aaneengesloten en voor de liefhebbers ont sloten gebied zal ontstaan voor actieve en passieve recreatie. Voor het doortrekken van de boulevard naar Bloemendaal voelt men in Velsen niets. Men vreest, dat deze boulevard dan zou ontaarden in een racebaan Met de aanleg van de wegen en het treffen van de noodzakelijke voorzieningen is een bedrag van vier miljoen gulden gemoeid. Voor de verwezenlijking van de geprojecteerde gebouwen, zoals hotels, pen sions, paviljoens en winkels wordt het woord gelaten aan het particulier initiatief. Vermoedelijk zullen de gronden daarvoor in erfpacht worden gegeven. Men hoopt van gemeentewege een zo danige vorm voor de uitgifte van grond (die nog geen eigendom is van Velsen, hoe wel wethouder R. Verbeek over de aankoop daarvan niet pessimistisch is gestemd) en de exploitatie van het zeebad te komen, dat de gemeente niet alléén de kosten voor de noodzakelijke voorzieningen zal behoe ven te dragen. Busverbindingen In het streekplan voor Zuid-Ken nemer- land is de bestaande spoorlijn naar IJmui dên verder doorgetrokken tot nabij het Deze foto van de fraaie maquette geeft een indruk van hetgeen in de toekomst ten zuiden van IJmuidên zal worden gerealiseerd. Een brede weg loopt omhoog naar de boulevard, waaraan op het plateau grote gebouwen staan. Het witte gebouw is het zogenaamde „zelfbedieningshotel", dat men hoopt te bouwen strand. De aanleg van deze lijn stuit echter op economische bezwaren. Bovendien zou door de aanleg van een spoorlijn het duin terrein onnodig worden versneden Velsen wil daarom de spoorlijn vervangen door buslijnen met als eindpunt een busstation, waarvoor ruimte op de parkeerplaats ten noorden van de recreatieweg kan worden gevonden De spoorwegen denken echter wel serieus aan de doortrekking van de bestaande spoorlijn naar het gemeentelijk industrie terrein ten zuiden van de Vissershaven. Hier zal wellicht in de toekomst-een nieuw station worden gebouwd. Advertentie FOTO KOPPEEN - Nieuwste procédé Lichtdrukken} de Rooij, Schagchelstr, 14 Een 82-jarige bewoonster van de Van Egmondstraat. in Haarlem-Noord heeft maandagmorgen om tien voor tien bij het kammen van heui haar een haarpen in haar pols gekregen. Er ontstond een slag aderlijke bloeding. Een onbekende man verleende eerste hulp. De GG en GD ver voerde de dame voor onderzoek naar het St. Joannes de Deoziekenhuis. Twee raadsleden in Hillegom, de heren F. van Lierop en Th. Bakker, hebben B. en W. vragen gesteld naar aanleiding van klachten van de vereniging „Dierenzorg" over verwaarlozing van dieren in de her tenkamp. Deze vragen zullen in de van avond te houden raadsvergadering wor den behandeld. Gevraagd wordt ondermeer of de klachten gegrond zijn en of al maat regelen ter verbetering zijn genomen. Inmiddels hebben B. en W. een onder zoek doen instellen naar de klachten. Dit onderzoek is thans afgerond. Vanavond reeds zullen de bevindingen aan de raads leden worden meegedeeld. Wij herinneren de telefoonabonné's in Aerdenhout eraan, dat de nieuwe telefoon nummers die reeds in de laatste gids zijn opgenomen, met ingang van morgen van kracht worden, wanneer de nieuwe tele fooncentrale in Aerdenhout in gebruik wordt genomen. Toen een timmerman maandag in een woning aan de Brouwerstraat in Haar lem zand kwam storten voor de reparatie van de vloer, ontwaarde de vrouw des huizes een vreemd zwart voorwerp in het zand. Zij vroeg de timmerman wat dit kon zijn en deze antwoordde: „Och mevrouw, dat is maar een granaat. Volkomen onge vaarlijk, hoor". De man ging weg, maar de bewoonster was er niet gerust op. Zij ging naar haar buurvrouw en het resul taat van het gesprek was, dat de zich be dreigd voelende bewoonster naar de poli tie stapte. Een agent begaf zich naar de timmerman en samen bezochten zij de dame in de Brouwerstraat. Tot haar gro te opluchting hoorde zij toen, dat de tim merman een grapje had gemaakt. De „granaat" bleek een oude boomstronk te zijn. Op woensdag 4 februari geeft het Neder lands Marionettentheater, onder leiding van Bert Brugman in het Minerva The ater in Heemstede een kindervoorstelling van „De dappere Dodo". Des avonds voert het Marionettentheater „Rigoletto", een opera van drie bedrijven van Giuseppe Verdi op. Aan de oostzijde van de Esdoornkade in Heemstede zal de firma Bosma en Bo- venkamp vier woningen bouwen. Hiertoe dient de gemeente een perceel grond van 1030 vierkante meter te verkopen. B. en W. van Heemstede hebben de raad voor gesteld hiertoe over te gaan. De prijs be draagt 12 000. Voorts zal de firma voor 10.000, bijdragen in de kosten van door trekking van de Esdoornkade. Geen spreekuur. De Haarlemse wet houders van Volkshuisvesting en Econo mische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. A. Schippers en mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Con- radi, zullen deze week geen spreekuur houden. Advertentie Nieuwe Gracht 98 Tel. 12580 -16942 Schoterweg 3 Tel 15370 Tijdens de maandagavond in het „Ca- fétaria-restaurant" in Heemstede gehou den ledenvergadering van de volkstuin- dersvereniging „Groenendaal", hebben de aanwezigen met de grootste belangstelling geluisterd naar de uiteenzetting, die de heer A. T. Hoeyenbos als voorzitter heeft gegeven over de kwestie van een eigen terrein voor volkstuintjes. Spreker herin nerde er nierbij aan, dat het bestuur di rect na de oprichting van de vereniging in februari 1958 een verzoek tot het Heem steeds gemeentebestuur heeft gericht om een terrein beschikbaar te stellen, echter met een in eerste instantie negatief resul taat. Er zou namelijk alleen slechts dras sig terrein ter beschikking staan. Een tweede brief aan B. en W. bleef on beantwoord, waarna het bestuur zich per soonlijk of schriftelijk tot alle raadsleden heeft gewend, met als gevolg dat deze kwestie in een dei raadsvergaderingen uitvoerig ter sprake is gekomen. Tot zijn grote voldoening meende het bestuur hier uit te mogen concluderen, dat alle raads fracties ten opzichte van de vereniging een welwillend standpunt hebben ingeno men, waarna ook het college kennelijk zijn mening heeft herzien. Dezer dagen werd althans van B. en W weer een brief ontvangen, waarin werd medegedeeld dat een particulier in de om geving van het Manpad zich bereid heeft verklaard twee hectaren terrein aan de vereniging te verpachten, tegen een huur prijs van zesduizend gulden per jaar. Hier is dan een vergoeding bij inbegrepen voor de eigenaar, die tevens als opzichter wil fungeren. Dit voorstel heeft de vergadering una niem als belachelijk" afgewezen, omdat een dergelijk hoge huurprijs onmogelijk door de 'eden kan worden opgebracht Doordat de voorzitter vervolgens mede deelde. dat men inmiddels ook een grond kaart van de gemeente heeft ontvangen die het zoeken naar een geschikt terrein wellicht kan vereenvoudigen, werd de stemming onder de leden bepaald opti mistisch, daar men hieruit een tegemoet komende houding van het gemeentebe- In gebouw „Nieuw Berkenrode" in Heemstede werd maandagavond een le denvergadering gehouden van de Heem- steedse Vereniging voor pluimveehouders „De Eendracht", waar het bestuur onder meer heeft meegedeeld, dat de „Holland- show" in 1960 niet in Heemstede, maar in Aalsmeer zal worden gehouden. Waar schijnlijk kan hier dan ook een belangrij ke inzending worden geëxposeerd van de jubilerende Nederlandse Bond van Konij nen fokkersverenigingen. Uit de vervolgens door secretaris en pen ningmeester voorgelezen verslagen bleek dat de in december in Heemstede gehou den „Holland-show" een groot succes is geworden. Niet alleen wat betreft het aan tal en de kwaliteit der inzendingen, maar ook op financieel gebied. De bestuursver kiezing kreeg als resultaat, dat de perio diek aftredende heren G. Neeskens. G. Yff S. A. Tukker en G van Bakel allen bij ac clamatie werden herkozen. Velsen wil nog voor het einde van 1.95.9 een begin maken met de bouw van een zesentwintig meter hoog cen traal kantorengebouw, waarin ge meentelijke diensten als geneeskundige dienst, kantoor van de gemeente ontvanger, sociale zaken en openbare werken zullen worden gehuisvest. Op de begane grond komt in het midden hef hoofdpostkantoor van Velsen. Het gebouw bestaat als het ware uil twee sloffen, waarop een tamelijk slank en zes etages hoog van veel glas voorzien bouwwerk rust. De bouwkosten wor den geschat op 3,8 miljoen gulden. Het plan is ontworpen door de Amster. damse architect K. L. Symons Dzn. De bouwtijd zal drie jaar vergen. Het gebouiv komt op een open terrein aan de Lange Nieuwstraat tegenover het Marktplein in IJmuidên. Het plan is door het rijk goedgekeurd evenals een lening van 1,3 miljoen gulden voor de eerste werkzaamheden. stuur afleidde. Nadat verschillende sug gesties werden gedaan over eventuele ter reinen voor volkstuintjes aan de Glipper- weg en in de omgeving van het „Oude Slot" en Van Merlenvaart, besloot de ver gadering het contact met B en W. zo spoe dig mogelijk te hernieuwen. Hierna nield de heer H. J. de Lange uit Hillegom een causerie over ziektebestrij ding. Spreker behandelde de vier ziekten, welke de tuinder moet bestrijden: de cul tuurtechnische veroorzaakt door bodem en klimaat; de plantaardige parasieten, zoals schimmels; de dierlijke parasieten, met in de eerste plaats de uiterst schade lijke aaltjes en ten slotte de verschillen de virussen,die het moeilijkst te vernieti gen zijn. Hij adviseerde met klem gezond materiaal aan te schaffen. De heer Lange besloot zijn Interessante causerie met erop te wijzen, dat indien men streeft naar een permanent terrein het gemeentebestuur ervan overtuigd moet worden, dat men ook in staat is zijn tuin naar behoren te verzorgen. Het mag dus niet voorkomen, dat stronken van kool en spruitjes de gehele winter op het terrein aanwezig blijven, want eer derge lijk onestetische aanblik zou ieder ge meentebestuur huiverig maken, voor dit doel grond beschikbaar te stellen. Ten behoeve van het leggen van kabels en het plaatsen van een verdeelkast voor het gemeentel ij 1< elektriciteitsbedrijf heb ben B. en W va:n Heemstede de gemeente raad een krediet van f 26.550,- gevraagd. Hiervan is f9.300,- bestemd voor het leg gen van een hoogspanningskabel van het transformatorstation aan de Kanaalweg naar het op het industrieterrein staande transformatorstation f 3000,- voor hel plaatsen van een laagspanningsverdeel kast bij de watertoren en f 14.250,- voor het leggen van een laagspanningskabel van het thansformatorstation aan de Koe- diefslaan nam het laagspanningsverdeel rek, staande op de hoek van de Clooster- laan en de Binnenweg. Een bedrag van 2500.— wordt gevraagd voor de bouw van een garage naast het per ceel Molenwerfslaan 4 ten behoeve van de oorlogsinvalide M. F Rusman. Tenslotte wordt voo-gesteld 870,— beschikbaar te stellen voor het inrichten van een kamer in het politiebureau voor de verkeerspoli tie. B en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor om te bepalen, dat, te rekenen met ingang van 1 januari 1956, de op 31 december 1955 bestaande kleuter scholen waarvoor op deze datum sub sidie werd genoten krachtens de inmid dels vervallen „Verordening subsidiëring bijzondere kleuterscholen" voor hun ge bouwen met bijbehorende gronden en in richting, aanspraak kunnen maken op een gemeentelijke bijdrage. Als grondslag voor de bijdrageregeling is uitgegaan van het gemiddeld aantal leer lingen over 1958. De besturen zullen dus, zo schrijven B. en W., alles in het werk moeten stellen om het aantal leerlingen op peil te houden. Voor de jaren 1956 tot en met 1958 be hoort door de gemeente Heemstede aan de bijzondere protestantse kleuterscholen en aan de r k. kleuterschool aan de Molen werfslaan in totaal rond 22.725.- te wor den voorgeschoten, terwijl dit voor 1959 rond'/ 7075.- zal bedragen. Dit bedrag wordt voor de jaren 1960 en volgende tel kens minder. B. en W. van Heemstede hebben de ge meenteraad voorgesteld het aantal rol- trommelauto's met één te vermeerderen en te brengen op drie. Dit is nodig door de toegenomen bebouwing langs de Glipper Dreef. Voorts wordt met ingang van 1 ja nuari ook het huisvuil in Bennebroek opge haald. Met de aankoop is een bedrag van f 37.000.,- gemoeid. Op de Riviervismarkt in Haarlem is maandagmiddag omstreeks half vijf een 84-jarige Rotterdammer bij het overste ken aangereden door een 28-jarige verte genwoordiger uit Amsterdam, die op zijn fiets de Riviervismarkt in oostelijke richting bereed. De bejaarde man viel met het hoofd op straat. Met een hersen schudding en een wond boven het rechter oog werd het slachtoffer naar het St. Joan nes de Deoziekenhuis vervoerd. AMSTERDAM Onder leiding van aandelen Kon. Olie was de markttendentie, vooral voor de internationales waarden, aan de vaste kant. Over vrijwel de gehele linie was er vraag voor Duitse rekening, in het bij zonder voor de olieaandelen. De handel had voor alle internationale waarden een regelmatig verloop. Nu Wallstreet meer belangstelling toont voor aandelen Kon. Olie dan de laatste tijd het geval is ge weest, durfde de arbitrage op het Damrak de stukken vóór te kopen met de bedoeling in Wallstreet een winstje te kunnen mee nemen. Na een opening op 189 daalde de koers tot 187,60 en tegen het einde van de beurs werd weer 188 gedaan. De koerswinst ten opzichte van vrijdag be droeg bijna 3 gulden, waarvan bijna 2 gulden boven pariteit Amerika. De Philips- aandelen werden uit de markt genomen op 497 Vz en boekten een winst van ruim 7 punten. Unilever op 481 avanceerde on geveer 4 punten. AKU lag gevraagd op het gunstige bericht, dat de dochteronderne ming de American Enka de William Brand and Company (Connecticut) heeft aange kocht. Op een prijs van 293 boekten de aandelen een winst van ruim 6 punten. De reis van minister Luns naar Engeland voor besprekingen met de regering aldaar in verband met de KLM-diensten op Sin gapore werd ter beurze gunstig ontvangen. De aandelen KLM lagen goed in de markt en werden op 125 121.20) geadviseerd. Deze vaste stemming houdt mede verband met de hoge koers voor de aandelen in Wallstreet. De scheepvaarthoek zette kalm in en in het verdere beursverloop kwam er wat publieke vraag los waarvan vooral aan delen Holland—Amerika Lijn, plus 4, Scheepvaartunies en Kon. Boot, plus 2, profiteerden. Van de leidende cultures bleef HVA vast, terwijl in Deli winsten werden genomen waardoor de certificaten ruim 1 gulden beneden vrijdag noteerden. In de staatsfondsenhoek was alleen een levendige affatee bij de opening op prijzen, die merendeels boven die van de vorige slotkoersen uitkwamen. In de converteerbare obligaties en aan delen van Bührmann's Papier werd alleen een biedprijs opgegeven. Het concern lost de converteerbare obligaties vervroegd af waardoor voor aandeelhouders, ook voor de nieuwe aandelen uit de conversie, een twintig percent agio-bonus overblijft, plus een dividend van 16 xercent. (Vorig jaar 16 percent, waarvan 10 percent naar keuze in aandelen). De converteerbare obligaties noteerden 165 bieden (140) en de aandelen 380 bieden (335). Aandelen Textielfabrie ken Tén Cate werden 5 punten hoger ge adviseerd omdat de maatschappij een nieuwe automaatweverij in gebruik heeft genomen. Aandelen Hooimeyer werden een paar punten hoger geadviseerd op de uit breiding van de belangensfeer. Prolongatie 3 percent. (ANP). H NEW YORK De beurs was gisteren onregelmatig en actief. Er deden zich flinke koersverschui- vingen voor. Eastman Kodak was op laag ste dagwaarde min 5 dollar en Richfield Oil min 6 dollar. Westinghouse Electric moest 3 dollar prijsgeve Vooral laatbeurs werd het koersniveau flink gedrukt, eer der in de dag was er een meerderheid van koersstijgingen. De autowaarden behielden hun posities, al sloten Buick en Chrysler lager. De aanvankelijk vaste olies werden later onregelmatig toen Richfield 6 dollar verloor op bekendmaking van slechts het gebruikelijke dividend. De voornaamste staal waarden fluctueerden licht hoewel specialiteitsbedrijven enige tijd flink op liepen. J. C. Penny steeg meer dan 5 dollar op verwachtingen inzake aandelensplitsing en Reynolds Tobacco steeg op een voorstel inzake een 2 cp 1 aandelensplitsing. Tij de actieve leidende fondsen behoorden Ame rican Airlines. Detroit Steel. Bethlehem, Royal Dutch, Gocomy Mobil en American Motors. Alleen het laatste fonds sloot lager. Het industriegemiddelde kwam van 596,07 op 592.37: dat voor openbare nutsbedrijven van 91.99 op 91.66 en dat voor spoorwegen van 166,66 op 164.07. Van de 1264 verhan delde fondsen sloten er 419 hoger en 615 lager. De aandelenomzet steeg van 3.600.000 tot 3.980.000. (UPI) Slotkoers Heden gisteren 13.45 ut 3-3%% Nederl. '47 91l3/is 91"/,8 3 Nédl 1962/64 96% 96s/i„ Woningbouw 6% 111% lll'/j Pr. A'dam '56 I.. 88 °r. A'dam '56 I 97 Pr. A'dam '56 III 96 Pr. R'dam '52 I.. 94'/j Pr. R'dam '52 II Pr R'dam '57.. 104 A.K U 293 291 Calvé Delft 445 443 Van Gelder Zonen 225 226 K. N Hoogovens 355 355 Nederl. Ford 235 240 N. Kabelfabriek 343 343 gew Philips Gloeil 497% 493 Pref PhilipsGloeil 218% Unilever (eert.) 4791-4 475 Unilever (nieuwe) 467 464 Wilton Fyenoord 213 214 Werf Gusto 158 158 Dordtsche Petrol 754'/z 740 Kon. Petroleum f 188,20 f 184, 236 233 A'dam Rubber 97 95% K.L.M t 125, f 126, Holl Amer. Lijn 172 173 K.N S M 163 163 N. Scheepv. Unie 143 143% v. Nievelt Goudr 134% 135 Phs. v. Ommeren 248 248 H.V A 149% 148 Delimaatschappij 157,- 156, Amsterd. Bank.. 272% 272 Nat. Handelsbank 150% 151 Ned. Handel Mij.. 201% Rotterd. Bank 235% 235% Twentsche Bank.. 206 Anaconda Copper 66*/i, 66% Bethlehem Steel. 52% 52% U.S. Steel 96% 96% General Motors.. 50*/,a 47% Shell Union 83% 84% 25"/, 25%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7