Nachtveiligheidsdienst in Haarlem bestaat halve eeuw Varda Nishry pianosoliste bij het N.Ph.O. in Heemstede Burgemeester noemt ongegronde beweringen „vuilspuiterij" FILM VAN TOON HERMANS SPEELT IN SONAANSEE Nieuwe telefooncentrale Aerdenhout vanmorgen officieel in dienst gesteld KROUWELS RADICALE UITVERKOOP SPORTHUIS „HAARLEM" Première in komende zomer REMBRANDT „LIEBELEI" WOENSDAG 28 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Hervormde gemeenteleden over problemen van tucht Gemeentepersoneel ongerust over promotiebeleid E. F. Albrecht stelt vragen aan B. en W. Ook r.-k. kleuterschool aan de Glip Faillissementen Plantenforutn in Bloemendaal 20 TOT 50% PRIJSVERLAGING! HILLEGOMSE HER TENKAMP Competitie wordt morgen voortgezet in Haarlem Veertig jaar in dienst Nieuwe halte van NZH op de Raaks ROMY SCHNEIDER Fedde Schurer sprak over het militaire vraagstuk Op 1 februari zal de nachtveiligheids dienst en controle in Haarlem vijftig jaar bestaan. Dit .jubileum valt vrijwel samen met de zeventigste verjaardag van de oud ste firmant, de heer L. Lam, en met het oog op deze heuglijke gebeurtenissen ligt het in het voornemen van de firma om op 3 februari in het Tehuis voor Militairen aan de Jansweg in Haarlem des middags van drie tot vijf uur een receptie te houden. De nachtveiligheidsdienst in Haarlem werd in 1909 naar Duits voorbeeld georga niseerd door de heer M. Pothoven, die precies op tijd was met de stichting van zijn bedrijf om de eerste zeer snelle ont wikkelingen te kunnen volgen. De heer Pothoven emigreerde echter omstreeks 1924 naar Argentinië en van dat moment af ging het met het bedrijf bergafwaarts. Tótdat de heer L. Lam de zaak in 1924 overnam en deze Haarlemmer bracht de dienst al spoedig weer tot oude bloei. In 1939 werden voor de particuliere nachtveiligheidsdiensten bij Koninklijk Besluit de normen vastgesteld en daarbij werd ondermeer bepaald, dat de wakers niet jonger mochten zijn dan dertig jaar en niet ouder dan zestig, zij moesten ver der een gaaf verleden hebben en zij moes ten geestelijk en lichamelijk gezond zijn. Enige tijd daarna werd op initiatief van de heer L. Lam. die inmiddels de heer D. Lam in zijn zaak had opgenomen, de Neder landse vereniging van nachtveiligheids diensten en bewakingsbedrijven opgericht, een organisatie waarvan de heer L. Lam tot 1958 voorzitter is geweest. Korte tijd na al deze activiteiten brak de oorlog uit, een periode, die voor de nachtveiligheidsdienst talrijke moeilijk heden met zich meebracht, maar een tijd ook waar de heren Lam toch nog met enige voldoening aan terugdenken aange zien zij er in slaagden talrijke illegale werkers in dienst te nemen, die met een speciale vergunning van de bezetters des nachts ongehinderd op straat konden lopen. In deze oorlogsjaren heeft men echter de diverse opdrachten van particulieren naar beste kunnen uitgevoerd en ook na de be vrijding ontwikkelde het bedrijf zich zeer voorspoedig, waardoor men thans het ge bied van het Noordzeekanaal tot en met Lisse bestrijkt met inbegrip van de Haar lemmermeer en Zandvoort. Daarbij be lastte en belast men zich in de hoofdzaak met wijkbewakingen, zowel des avonds, des nachts als gedurende de weekeinden, en met de vaste posten-bewaking bij een of ander speciaal object, dat bijvoorbeeld geruime tijd onbewoond is. Daarmee is de taak van de nachtveilig heidsdienst echter nog lang niet uitgeput, want men ziet de wakers in de eerste plaats als het verlengstuk van de abon nees. die de taak van de goede huisvaders overnemen. Controle Direct bij het ontstaan van de nacht veiligheidsdienst in Haarlem voerde de heer Pothoven reeds een mechanische controle op de bewakers in en in de loop der jaren hebben de heren Lam dit systeem geperfectioneerd waardoor het. onmogelijk is geworden, dat de wakers ook maar een ogenblik hun taak verwaar lozen. Uit de diverse soorten prikklokken Advertentie SO jaar ervarinq TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE KONINGINNEWEG P Vijf inleiders hielden maandagavond in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem korte toelichtingen op de thema's ambtsdragers, saciaments- bediening, dienstbetoon, organisatie en le vensstijl, tijdens de voorbespreking voor de classis Haarlem van de grote toogdag, die de organisatie van Nederlands her vormde gemeenteleden „In dienst dei- kerk" en de Hervormde Vrouwendienst woensdag 18 maart in Amsterdam zullen houden. De bijeenkomst in Haarlem stond on der leiding van mevrouw ir. M. Waarden- burg-Lindeijer, die elk der aanwezige groepen afzonderlijk welkom heette. Ds. J. Kroon uit Spaarndam, die over het the ma ambtsdragers sprak, stelde, dat het woord tucht altijd negatieve gedachten opriep. De tucht moet echter, aldus ds. Kroon, gedragen worden door christelijke barmhartigheid. Voordat men overgaat tot tuchtmaatregelen, moeten daar aan voorafgaan: het gebed en een open ge sprek met de mensen tegen wie men be zwaren heeft. Pas daarna kon een even tuele klacht volgen. Daarbij moet over leg met de kerkeraad plaats hebben, al vorens men de zaak ter kennis van visi tatoren brengt. Ds. J. A. Visser uit Enk huizen, provinciaal adviseur van „In dienst der kerk" belichtte de vraagstuk ken van doop en Avondmaal. Hij toonde zich huiverig voor te overhaaste uitsluitin gen van deze sacramenten en hij bepleit te een „censura morum" na het Avond maal. Mevrouw T. Westerman-Leistra sprak over het dienstbetoon, dat de gehe le gemeente zou moeten kenmerken en niet alleen de diakenen en sociale werk sters, die dit dienstbetoon naar buiten doen blijken. De heer J. Prikkel, die de organisatie belichtte, ging in zijn toe spraak de verschillende kerkvergaderin gen als kerkeraad, klassikale en provin ciale vergaderingen en Generale Synode na. Hij meende, dat de ene vergadering niet over de andere moet heersen en vroeg zich af, of bijvoorbeeld niet de gemeente, binnen de presbyteriale kerkorde, kenbaar zou moeten maken, of zij een beroep wenst. De heer Prikkel was van oordeel, dat de taakverdeling nog lang niet efficiënt is. Mevrouw A. Thiadens-Röntgen tenslot te gaf haar visie op het probleem van de levensstijl in zelfopvoeding, gezin en ker kelijke gemeente, die naar haar oordeel steeds christelijk moet zijn. De aanwezigen werden vervolgens in vijf gespreksgroepen verdeeld, die de the ma's nader uitwerkten. Veel is hierbij ge sproken over de levensstijl van de kerke lijke mens en over de mogelijkheden van een meer efficiënte werking van de ker keraden. Men meende, dat na de inwer kingtreding van de kerkorde, in de her vormde kerk meer wezenlijke leertucht is geweest dan bijvoorbeeld in de gere formeerde kerk. L. Lam kan men tot op de minuut nauwkeurig de gang van de waker door zijn wijk of door een bedrijf nagaan en bovendien moet elke waker des morgens om zes uur, wanneer zijn dienst geëindigd is, een rapport in leveren waarin alle bijzonderheden van de afgelopen nacht staan vermeld. De veertig tot zestig vaste wakers pro duceren zo per jaar een twaalfduizend rapporten, waarin het nachtelijke leven van Kennemerland van a tot z staat op getekend. Dat dit alles met de grootst mogelijke nauwkeurigheid moet gebeuren spreekt haast vanzelf en behalve de wa kers zelf is de heer J. C. Ravestein daar voor verantwoordelijk, die al gedurende 34 jaar als „commandant" de leiding heeft over al diegenen die er bij nacht en ontij op uit trekken om te waken over uw en onze veiligheid. Hoe zeer dat reeds een halve eeuw durend werk geapprecieerd wordt zal ongetwijfeld tijdens de receptie op 3 februari blijken. Het Haarlemse gemeenteraadslid de heer E. F. Albrecht (Arb.) heeft aan B. en W. schriftelijke vragen gesteld over het gemeentelijk promotiebeleid In 1958. De heer Albrecht vraagt of het B. en W. bekend is, dat blijkens verscheidene ge ruchten en uitlatingen van personen in dienst der gemeente Haarlem, er sterke verontrusting en onvoldaanheid heersen onder het gemeentepersoneel over het in 1958 gevoerde promotiebeleid. Hij vraagt of het juist is, dat deze ongerustheid haar grond kan vinden in het feit, dat 't promo tiebeleid aan duidelijkheid te wensen over laat, omdat onder meer geen enkele moti vering bekend is, waarom bepaalde pro moties v/el, en andere niet hebben plaats gehad. Ook aan de hoofden van dienst, zou geen enkele motivering zijn gegeven ten aanzien van promoties van de onder hun dienst ressorterende ambtenaren. Tenslotte zou in een aantal gevallen het afwijzend bericht op de door de hoof den van dienst gedane voordrachten, slechts zijn kenbaar gemaakt door een ge stempelde mededeling „Afwijzend be schikt", of woorden van gelijke strekking. De heer Albrecht vraagt of B. en W. be reid zijn naar een mogelijkheid te zoeken om de bestaande ongerustheid weg te ne men. In de buurtschap de Glip in Heemstede zal niet alleen een openbare, maar ook r.k. kleuterschool worden gebouwd. Het St. Lucia-gestipht in Rotterdam, heeft na melijk bij de gemeenteraad van Heemste de een verzoek ingediend om de nodige gelden te mogen ontvangen voor de bouw van een houten kleuterschool aan de Glip- perweg. Advertentie De vernieuwing van de muziek in de tweede helft van de achttiende eeuw wordt niet gekenmerkt door een verbrokkeld, in- dividueel-artistiek experimenteren of door een streven naar apartheid, zoals bij de ontplooiing van de kunsten in onze dagen zo opvallend aan de dag treedt. Er was een typerende eenheid van muzikaal beginsel, dat de jongere componisten toen bezielde en dat door hen werd vastgehouden als een onwrikbaar geloof. Dit beginsel deed zelfs de glorie van de barok jarenlang verble ken. Bachs muziek werd als ouderwets be schouwd, zelfs door zijn bijzonder begaafde zoon Johann Christian, die geheel door de galante stijl gegrepen was en zijn compo sitietalent door de nieuwe stijl liet richten. Hoever deze muzikale appel van zijn geniale stam gevallen was, konden de tal rijke toehoorders op het eerste abonne mentsconcert in het Minerva-theater, dins dagavond door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest i samenwerking met de Heemsteedse Kunstkring gegeven, vaststel len bij de uitvoering van Johann Chris tians Symfonie in E opus no. 5 voor dub- belorkest, waarvan het karakter maar zeer weinig aan de kunst van de grote Bach deed denken. Het werk werd verleden week reeds in de Haarlemse gemeentelijke Concertzaal ten gehore gebracht, welke uitvoering in ons blad besproken werd. Ik wil daarom volstaan met te vermelden, dat de dirigent Henri Arends het orkest tot een opvallend gave, subtiel genuanceerde en transparant opgebouwde vertolking bracht, met een klankwerking die zich uitstekend aan de akoestische omstandigheden van de ruimte aanpaste. Trouwens, het gehele programma leek, als gevolg van de wijze lessen die ons aller leermeesteres de ervaring steeds bereid is te geven, op die omstandigheden ingesteld. Schuberts Achtste Symfonie de „Onvol tooide" volgde na de genoemde Sinfonia en vond hier de gewenste intieme sfeer, die de toehoorder openstelt voor de gevoelige, vaak zo weemoedige expressiviteit en het verlangen naar een onbereikbaar geluk, die hem uit de symfonie tegemoet klinkt. Het orkest speelde met een bewonderenswaar dige nauwkeurigheid en de geniale instru mentatie kwam door de zorgvuldige af weging der timbres door Henri Arends voortreffelijk tot haar recht. En na de pauze werd een werk uitge voerd, dat doortrokken is van de verfijnde, romantische intimiteit en élégance der Parijse salons uit het begin van de vorige eeuw: het Eerste Pianoconcert in e van De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: A. M. C. Schellekens, schildersbedrijf, Kle verlaan 52 te Haarlem. Rechter-commis- saris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. A. R. van IJlzinga Veenstra. advocaat en procureur te Haarlem, Zijlstraat 47 rd. H. A. van der Veen, vloerenlegger, Baan- straat 59 te Beverwijk. Rechter-commis- saris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk. Vondellaan 20. Wegens het verbindend worden van de enige uitdclingslijst is geëindigd het fail lissement van A. H. Uitermarkt. Burg. van der Stadtstraat 85 te Zaandam. Rechter commissaris mr. N. Smits. Curator mr. J. A. M. Thi.issen, advocaat en procureur te Zaandam, Westzijde 51a. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem van 25 november 1958, waarbij C. G. Nijs- sen, fouragehandelaar, Venneperweg 377 te Nieuw-Vennep, in staat van faillisse ment is verklaard, met benoeming van mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92, tot curator. Binnenbrandje. Dinsdagmiddag om streeks vier uur werd een binnenbrandje gemeld in perceel Zuider Stationsweg 15 in Bloemendaal. De vrouw des huizes had een droogrek met was opgehangen boven een brandende primus-snelbrander, waardoor het goed vlam vatte. Ook de gordijnen vlogen in brand. Toen de brandweer van Overveen en Bloemendaal ter plaatse arri veerden, behoefden zij niet meer in te grijpen, aangezien de bewoners er inmid dels in geslaagd waren het vuur zelf te blussen. De schade bedraagt ongeveer 500 door door verzekering wordt gedekt. De pianiste Varda Nishry Frédéric Chopin, waarin de solopartij door de Israëlische pianiste Varda Nishry werd gespeeld. Deze kunstenares is begenadigd met een grote natuurlijke muzikaliteit en een voorname artistieke intelligentie Bij de prachtige, geladen vertolking van het gracieuze concert stond haar een uit nemende techniek ten dienste, die haar in staat stelde zich vrij aan de voordracht en de opbouw van het concert te wijden. Een kleine, door het orkest slagvaardig opge vangen hapering in de met grote innigheid vertolkte Romance was spoedig vergeten. Gegrepen luisterden de toehoorders verder naar het sprankelende Rondo, dat met de vaart van een stuwende ritmiek de schone bekroning van deze voordracht en van de concertavond werd. Henri Arends zorgde met het orkest voor een eenheidscheppende begeleiding. Lang durig was de bijval waarmede het audito rium opgetogen zijn waardering toonde, een succes waarin de dirigent en het orkest door de soliste gul betrokken werden. P. Zwaanswijk Dinsdagavond heeft de afdeling Bloe mendaal en omstreken van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde haar maandelijkse ledenvergadering gehouden. In de plaats van de heren P. C. van der Maas en W. van Reede die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar waren, werden de heren J. F. Kroone en W. van der Raad tot bestuursleden gekozen. Tot leden van de verificatiecommissie werden benoemd: mevrouw J. van Werkhoven Odink en de heren P. Jongepier en A. Jansen. Na dit huishoudelijk gedeelte werd er een plantenforum gehouden on der voorzitterschap van mr. N. Reeling Brouwer. Voorts maakten de heren A. Ja ger, W. Beunder, J. H. Barnhoorn en W. van Reede deel van dit forum uit, dat een aantal vragen over planten beantwoordde, waarvoor de leden materiaal hadden mee gebracht. Slechts één week van DAMES- en MEISJESBADPAKKEN in lastex en katoen Grote Houtstraat 123 - Telefoon 12215 De burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, heeft aan het begin van de dinsdag avond gehouden raadsvergadering met ongewone felheid gereageerd op de aan tijgingen van de vereniging „Dierenzorg" over verwaarlozing van dieren in de Hillegomse hertenkamp. „Vuilspuiterij" noemde de burgemeester de beweringen van „Dierenzorg" over de verzorging van de dieren en de toestand van de herten kamp. Onbegrijpelijk vond jhr. Van Nis pen het dat het bestuur van „Dierenzorg" bij het gemeentebestuur nimmer iets van zich heeft laten horen. De burgemeester gaf een uitvoerige be antwoording op de door de heren Van Lierop en Bakker (K.V.P.) gestelde vra gen over de gegrondheid van de klachten. Ihr. Van Nispen zei dat een in specteur van een landelijke vereniging tot bescherming van dieren een onderzoek in de hertenkamp heeft ingesteld. De conclu sie van de inspecteur is, dat de dieren in goede welstand verkeren en goed worden verzorgd. Op de accommodatie en de toe stand van het kamp heeft de inspecteur niets aan te merken. Ergerlijk vond de burgemeester het dat men de verzorger van de dieren in een kwa lijk daglicht had gesteld. „Wij dulden niet dat men deze man de kroon van het hoofd stoot. Hij is in de beste zin van het woord een dierenverzorger. Eer is teer. Kan men bij zijn zorg voor de dieren ook niet een beetje mensenliefde in acht nemen?" al dus jhr. Van Nispen. Wat betreft een paar gestorven dieren, zei de burgemeester dat tijdens de ziekte van deze dieren het advies was ingewon nen van de dierenarts Jacoba W. Hage- doorn. De ten onrechte alarmerende be- Deze week wordt de basketbalcompetitie in het Krelagehuis in Haarlem hervat. De toeschouwers zullen donderdagavond ge tuige kunnen zijn van een bijzonder aan trekkelijke wedstrijd. Typhoons ontvangt Herly en beide ploegen hebben tot nu toe ongeveer dezelfde resultaten behaald. De eerste wedstrijd werd door de oud- Lyceïsten gewonnen en gezien de betere techniek van Burgert c.s. tippen we de Amsterdammers donderdag als winnaars. Typhoons kan vooral in het Krelagehuis echter tot verrassende dingen in staat zijn wij denken aan de twee overwinningen op ZBVS zodat een interessante wed strijd te verwachten is. De Antilopen- dames ontmoeten Hudig en zullen zeker winnen. Vrijdagavond wordt de wedstrijd ZBVS DED gespeeld. DED. kampioenspreten dent van de A-afdeling in de landelijke competitie, heeft tot nu toe slechts één wedstrijd verloren. Alleen Landlust slaag de er in de ploeg van Aldenberg te ver slaan. Ook Landlust verloor maar een keer en wel vanZBVS in het Krelage huis. Het is dus niet vreemd, dat er een bijzonder fel DED naar Haarlem zal ko men. De ZBVS'ers spelen wisselvallig en behaalden hun overwinningen vooral tegen sterke tegenstanders, zodat ook hier op een spannende wedstrijd kan worden ge rekend. Wij houden het echter op de Am sterdammers. Evenals r vrijdag speelt koploper SC Haarlem tegen het sterke Argus 2. De Haarlemmers krijgen een mooie gelegen heid om deze concurrent definitief terug te wijzen. Bij een SC Haarlem-zege krijgt de Haagse reserveploeg een achterstand van zes verliespunten. Ook hier dus span ning te over. IHJ en Aurora gaan uit maken, welke ploeg in de gevaarlijke zone blijft. Het programma luidt: Donderdag 29 januari Dames: ExcercitiaAntilopen 3; White Stars 2—Schoten; Antilopen—Hudig (Dis trictski. 9.15 uur). Heren: Rapiditas 2HCK 2; SC Haarlem 2Antilopen 3; HOC 2Rapiditas; Ty phoonsHerly (Land. comp. 8 uur). Vrijdag 30 januari Dames: HOC 3—SC Haarlem 2; ZBVS— Antilopen 2. Heren: ExcercitiaTyphoons 2; IHJ— Aurora (Distr.kl. 9.15 uur); ZBVSDED (Land. comp. 8 uur); SC HaaidemArgus 2 (Distr.kl. 9.15 uur). (Van onze filmredacteur) Laat in de zomer van dit jaar zal in het City-theater in Amsterdam de première worden gegeven van een film van Toon Hermans. Viervijfde gedeelte der opnamen is thans gereed. Hermans schreef zelf sce nario en draaiboek, tekst en muziek voor deze film, die in zwart-wit is opgenomen en zal worden uitgebracht door Cityfilm n.v. De vertoningstijd bedraagt anderhalf uur. De film heeft nog geen titel. Ze speelt zich voornamelijk af, zoals Hermans het uitdrukte, in een dorpje met rare, typische mensen: Sonaansee. Wanneer deze film mocht slagen, is Toon Hermans van plan door te gaan met films maken, al zal hij „het theater wel missen". Hij wil eerst echter afwachten hoe de film uitvalt. In hoofdzaak behan delt ze het conflict tussen een niet zo bar best begrepen mijnheer Moutarde en een worstfabrikant Braad, die zich het land goed van Moutarde wil toeëigenen. Of schoon Hermans alle verwantschap en epi gonisme met Jacques Tati ontkende hij had zijn film allang in het hoofd voelt hij zich wel door deze filmmaker en komiek geïnspireerd. Zijn medespelers zijn deels beroepsacteurs, deels dilettanten, net naar de eisen, die Hermans aan zijn dramatis personae stelt. Het camerawerk in de film wordt verzorgd door Herman Wassenaar met assistentie van Fred Tammers. richten, aldus de burgemeester, hebben vele mensen opgeschrikt. Zelfs belde een fabrikant uit de Rijnstreek, die ruimte be schikbaar stelde voor „die arme dieren in Hillegom". Men heeft de fabrikant onmid dellijk aangeboden de hertenkamp te ko men bezichtigen. Over de bewering dat het aantal kalkoenen de laatste tijd snel zou zijn afgenomen, zei jhr. Van Nispen dat alieen voor kerstmis 1957 enkele over tollige kalkoenen ten bate van de vluchte lingen onder het gemeentepersoneel wa ren verloot. Woensdag 4 februari is me.i. A. Claus in Haarlem veertig jaar in dienst van de vereniging „Eureau voor Handelsinlich tingen" in Amsterdam. Al die jaren is zij werkzaam geweest op de :orrespondentie- afdeling. zodat zij een ongekend groot aan tal brieven heeft getypt. Mej. Claus zal woensdag met een collega, die eveneens vc-rtig jaar in dienst is, ten kantore worden gehuldigd. Naar wij vernemen is er na vier jaar on derhandelen overeenstemming bereikt tussen de directie van de Noord Zuid Hol landse Vervoersmaatschappij en B. en W. van Haarlem over de vestiging van een stopplaats op de Raaks in Haarlem. De verkeerspolitie verzette zich met hand en tand tegen deze halte, omdat deze ten koste zou gaan van parkeergelegen heid van privé auto's. B. en W. hebben thans toestemming verleend, maar de uit voering wacht nog op de aanleg van par keerhavens door het gemeentelijk bedrijf van Openbare Werken. De nieuwe halte dient voor de stadslijnen 3, 4 en 11 en is ten opzichte van het Verwulft en de Grote Houtstraat gunstiger gelegen dan de halte aan de Nassaulaan. Verder hebben B. en W. toestemming verleend tot de vestiging van een halte na bij de hoek van de Pijlslaan en de Lorentz- kade ten behoeve van de lijnen 6 en 11. Tenslotte is de N.Z.H. in bespreking met B. en W. van Amsterdam over de plaatsing van een halte voor de lijn Am sterdamHaarlemZandvoort nabij het Hugo de Grootplein. Hierdoor wordt de mo gelijkheid geopend tot overstappen op de Amsterdamse stadslijn 3, waardoor een gemakkelijke verbinding tot stand komt met het Concertgebouw en omgeving en Amsterdam-Oost. Advertentie Van VRIJDAG a.s. af in ROMY zoals iedereen haar graag ziet l Door het overhalen van de hoofdschake laar in de machinekamer van het post kantoor aan de Aerdenhoutsduinweg Aerdenhout heefl de burgemeester van Bloemendaal. mr. D. H. Peereboom Voller, vanmorgen de oude telefooncentrale van Aerdenhout na een diensttijd van 34 .jaar buiten werking gesteld en daarmee tevens symbolisch de nieuwe Aerdenhoutse cen trale in gebruik gesteld. Symbolisch, want de aansluiting van de abonnees in dit deel van het telefoondistrict Haarlem is reeds vannacht tussen twaalf en één uur geruis loos tot stand gebracht. Burgemeester Peereboom Voller wenste na zijn „historische daad" de directeur van het Haarlemse telefoondistrict, ir. J. M. de Vos, van harte geluk met het bezit van de nieuwe automatische centrale. „Ik ben dus de laatste telefonist geweest," zei de bur gemeester, die de wens uitsprak dat de P.T.T. bij de ontwikkeling van het tele foonverkeer niet teveel het menselijke element in het bedrijf zal uitschakelen. Aan de officiële indienststelling van de nieuwe telefooncentrale ging een bijeen komst in restaurant „Boekenroode" in Heemstede vooraf. Onder de genodigden bevonden zich verder ondermeer de Bloe- mendaalse wethouders, mr. H. W Wildt Meyboom en mr. J. C. C. W. Heijszeler, de plaatsvervangend hoofddirecteur van de P.T.T. in Den Haag, ir. H. J. Uges, de secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, mr. A. G. de Blécourt, de voorzitter van de P.T.T.-Kamer in Noordholland, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, de hoofddirecteur van de Ned. Standard Electric Company welke de nieuwe centrale heeft geleverd en geïnstal leerd, de heer J. Schoo en' voorts vele hoofdambtenaren en ambtenaren van het telefoondistrict Haarlem. Nadat de directeur van het telefoon district Haarlem, ir. J. M. de Vos, de aan wezigen welkom had geheten, gaf jr. H. J. Uges, hoofddirecteur ter centrale P.T.T.- directie in Den Haag, een overzicht van de ontwikkeling van het telefoonverkeer in Nederland en van Nederland met het bui tenland. In 1957 kwam er een verruiming van het semi-automatisch telefoonverkeer met. België, West-Duitsland en Engeland tot stand. De volgende stap is de vol-auto- matische telecommunicatie met het buiten land. Ir. Uges voorspelde dat binnen twee jaar automatisch uit Amsterdam, Rotter dam en Den Haag getelefoneerd kan wor den met België en West-Duitsland. Voor al deze verbeteringen zijn echter grote som men nodig, te rekenen in de orde van 200 miljoen gulden. Vergeleken met het buiten land is men in Nederland nog lang niet toe aan het verzadigingspunt wat de telefoon dichtheid betreft. Ir. Uges bracht dank aan allen die aan de totstandkoming van de nieuwe centrale hebben gewerkt. Hij be sloot met de woorden „Moge deze nieuwe centrale tevens bijdragen tot de bloei van deze schone streek." Hierna voerden nog het woord ir. J. M. de Vos, de heer J. Schoo en architect Riet hof, die de bouw en installatie van de cen trale nader toelichtten. Na afloop van de bijeenkomst bracht het gezelschap een Bloemend.aals burgemeester mr. D. H. Peereboom Voller stelt door het over halen van de hoofdschakelaar de oude telefooncentrale van Aerdenhout buiten dienst. Links de directeur van het telefoondistrict Haarlem, ir. J. M. de Vos. bezoek aan de nieuwe centrale aan de Aerdenhoutsduinweg, waar zij werden rondgeleid. De enige manier om aan de dreiging van het atoomgevaar te ontkomen, is het kweken van meer vertrouwen en vriend schap in de wereld. Verschijnselen als het religieus pacifisme en het socialistische anti-militairisme bestaan niet meer. De mensen leven nu onder andere verhoudin gen. Daarom moet men het vraagstuk van een atoomoorlog niet meer als een speci fiek socialistisch probleem stellen. De kernoorlog moet als een gevaar worden beschouwd, waarmee elke partij en iede re mens geconfronteerd wordt. Dit waren enkele gedachten, die het Tweede Kamerlid de heer Fedde Schurer maandagavond in hotel Vreeburg ontwik kelde tijdens een rede, die hij voor de af deling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid heeft gehouden. De heer Schurer stelde, dat het doel van de nationale defensie is de vrijheid van de burger door middel van het mili taire apparaat te beveiligen. Op de vraag of dit middel bruikbaar voor het doel is, meende spreker ontkennend te moeten antwoorden. Ook was hij gekant tegen het vestigen van een raketbasis in Nederland, omdat de wereld met het atomisch uitrus ten van Nederland weer een stapje dich ter bij haar ondergang komt. Internatio naal bezien willen de grote mogendheden oorlog voorkomen, door elkaar af te schrikken door de dreiging van atomaire middelen. Dit houdt een angst in, waaruit allerlei gruwelijke dingen geboren wor den. Het wederzijdse afschrikken bergt een morele vergiftiging in zich voor de gehele wereld, aldus spreker. De thans op te voe den generatie zal dan geen morele normen meer kennen, waardoor het leven niet meer de moeite waard zou worden. Dit staat in tegenstelling tot de christelijke le vensopvatting. Deze cultuurmoeheid st-^t ook in regelrechte tegenstelling tot een dy namisch socialisme. Ethische en praktische beginselen moe ten hand in hand gaan. In de Nederlandse politiek gaat het er daarbij om, dat wij ons met onze bondgenoten op velerlei ge bied verbonden weten. Daarbij zou echter aldus spreker, het leger moeten worden gereduceerd tot een politieleger, dat be stemd is voor het handhaven van de orde en voor de grensbewaking. Na de pauze was er gelegenheid tot discussie.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11