Was miljoenen stelen een koud kunstje? Vertigo", nieuwste film van Hitchcock Zelfs de slordigste vervalsingen werden nimmer ontdekt DONDERDAG 29 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Goede heertjevoor zijn rechters: Een kwart eeuw „Haags planetarium" M. Gallas in New York Britten ontketenen nieuwe opsporingsactie op Cyprus Cyprische klacht over mishandelingen Atoomoorlog duurt maar twee a drie dagen Gedenkdag zonder executies op Cuba Belgische grensarbeiders in Frankrijk staken Parijs weigert hun een devaluatietoeslag Kerkmuziekschool in Utrecht opgericht Emigrant liet een ton schulden achter Litteraire opdrachten ÈWÊ$M I Bevestiging dr. van Gilst bij Gereform. Gemeente Oogstdankdag LTB Nutsavond over het verzekeringsbedrijf Toekan zwerft op terrein van stichting „Het was een toffe boel by Berger. Af en toe werd er met stinkbommen gesmeten". De president van de Amsterdamse rechtbank citeerde woensdagmiddag by de voort gezette behandeling van de rechtzaak tegen „Het goede heertje" deze uitspraak van een meisje, dat by deze Amsterdamse bankinstelling gewerkt heeft. In dit ene zinnetje vatte zy de indruk samen, die de gang van zaken by de n.v. Berger en Co., waar de kassier-boekhouder C. R. van H. in tien jaar ruim twee miljoen liet verdwijnen, op haar gemaakt heeft. Het „Zeiss-pla.netarium Haagsche Cou rant" in Den Haag viert binnenkort zijn 25-jarig bestaan. Op 21 februari 1934 is het door de stichter, de heer A. W. Sijthoff, geopend. Het is de enige instelling van de ze soort in Nederland. Slechts de honger winter en de laatste maanden van de oor log hebben een onderbreking in de onafge broken reeks van voorstellingen gevormd. Thans is het planetarium wederom voor ongeveer een maand gesloten. De koepel wordt gerestaureerd en tegelijkertijd wordt het silhouet van 's-Gravenhage in overeenstemming gebracht met de wer kelijkheid van Thans. Ook het instrument, dat een kwart eeuw zonder storingen in bedrijf is geweest, wordt aan een revisie onderworpen, in het bijzonder het zeer vernuftige maanmechanisme. Bij het punt voor punt doornemen met de verdachte van de tenlastegelegde ge vallen van valsheid in geschrifte werd bij na elke gedachtenwisseling lussen de pre sident en de verdachte een requisitoir, niet zozeer gericht tegen de verdachte, maar tegen ds directie van de n.v. Berger en Co en vooral tegen de controlerende ac countants, die tien jaar lang nooit aanlei ding gevonden hebben de slordig vervals te bescheiden eens degelijk te onderzoe ken. De hele middag kwamen vervalste tegoedschrijvinger. en aflossingen, fictie ve aankopen van schatkistpapieren, valse kopieën van niet-verzonden disconto-nota's aankoopnota's, saldobevestigingen en der gelijke ter sprake. Op één dag was er een fictieve aankoop en verkoop genoteerd van acht miljoen in een strop voor de firma van bijna twee ton. ..Had zo'n grote transactie bij een fir ma, die over een aandelenkapitaal van honderdduizend gulden beschikte, de ac countants niet moeten doen zoeken naar de verantwoording van een lening tot een dergelijk bedrag?" vroeg de verdediger, mr. Jeljer de Jong, aan de getuige-des- kundige Brautigam. „Het was een gekke transactie," zei de rijksaccountant. „Maar verkoop en aan koop zijn op één dag geweest. Eigenlijk is er geen geld aan te pas gekomen." „Ik moest een bepaald verschil wegwerken. Dat ging niet met een ton," verduidelijkte de verdachte. „Ik had een hoog bedrag nodig in de boeken om aan de nodige ren te te komen." De rijksaccountant zei over het niet ontdekken van de falsificaties in de boeken, dat dit voor de controleur J. met zijn twee jaar mulo wat veel gevergd zou zijn. „De assistent wist er anders meer van dan de accountants zelf," zei de verdachte. De vervalsingen, de datumveranderin gen en valse parafen vond de president maar primitief. „Meneer Van H. zal toe geven, dat zijn nagebootste paraaf niet erg fraai is", zei hij „Inderdaad, een krabbeltje", gaf Van H. toe. „Waarom hebt u niet in nota's wijzigin gen met de schrijfmachine aangebracht, in plaats van er met potlood of inkt in te knoeien". „Ik dacht, ze zien het toch niet", zei de verdachte. Ik was niet erg handig met de schrijfmachine. Als het moest, gebruikte ik thuis een gehuurde". „Zou dit stuk nog door een controle goed bevonden kunnen zijn?", vroeg de verde diger bij een van de vele vervalste docu menten. „Blijkbaar wel", zei rijksaccountant Brautigam. „Als je van je eigen bank zo'n afreke ning kreeg, zou je het vreemd vinden", verzuchtte de president. „Hier werd blijk baar veel over het hoofd gezien. „Een he le jofele boel bij de Kasassociatie, dat zij zulke stukken accepteerden", zei hij, toen stukken ter sprake kwamen, die gewisseld zijn tussen de n.v Berger en Co en de Kasassociatie, waar Berger de gekochte schatkistpapieren in depot placht te ge ven. „In het begin hebben we gezegd: Het bestaat niet dat één personeelslid zijn zaak voor twee miljoen oplicht. Er moeten meer personeelsleden van Berger en Co bij be trokken zijn. Daai zijn toch geen aanwij zingen voor gevonden?" vroeg de presi dent. Rijksaccountant Brautigam antwoordde ontkennend. De verdedigei. mr Jeljer de Jong vroeg nog of de administratie van de verdachte werkelijk zo slordig en primitief was. „Ja, dat valt niet te ontkennen", zei de rijksaccountant. „Het zag er in het begin keurig uit", zei de verdachte verontschuldigend. Directeur wist van niets Vanochtend werd het proces hervat. Als °erste getuige verscheen de 62-jarige di recteur van de n.v. Berger en Co, mr. F. H. J. K. Berger uit Den Haag. Hij deelde mede, dat de heer Salm in 1947 een nieuwe tak van het. bedrijf opge zet had: de handel in schatkistpapier. Van H. werd in datzelfde jaar als boekhouder kassier aangesteld. De getuige zelf hield zich bezig met de gemeenteleningen en was veel op reis om relaties aan te kno pen. Alle aandelen' van de n.v. waren in handen van de firma Van Mierlo in Breda. In 1952 annexeerde de Twentsche Bank deze Bredase zaak én werd de n.v. Berger eigendom van deze bankinstelling. Nimmer was openlijk medegedeeld, dat de n.v. een dochteronderneming was van Van Mierlo. Ingewijden spraken dan ook wel over Berger en Co. als „de geheime dochter" van Van Mierlo. De getuige zei dat hij zelf meestal aan het einde van, de maand de salarissen aan het personeel van 14 mensen uitreikte. Op de werkzaamheden van de verdachte heeft hij nimmer controle uitgeoefend. „Ik zou dat ook niet gekund hebben, want ik ben BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: L. S. C. ter Voort en S. G. Godfriedt. A. Haarsma en G. D. Riet veld. W. Kruijt en H. E. Groot. GETROUWD: A. J. Laven en M. A. H. Helders. H. E. Crolla en S. A. Kooij. J. P. F. Driessen en E. M. Floris. P. J. A. Goos- sens en C. G. M. Blaauwhof. GEBOREN: Theresia Eveline Maria, dr. van J. N. M. van der Asdonk en H. M. Janus. Alexander Johannes, zn. van G. van Gelder en J. C. Kleijhorst. Cornelia Petro- nella Maria, dr. van J. A. C. Ruiter en Th. L. M. Koopmanschap. Lena Pieternella, dr. van G. J. Willemse en G. C. Leijdek- kers. OVERLEDEN: Mej. M. M. van Rijn, 53 jr. Mej. M. E. Boone, 75 jr. Mej. A. Wes tendorp. 89 jr. Wed. Th. W. C. Müller, 90 jr. T Hoegen, 76 jr. Kalm en correct zit „het goede heertje" (midden) naast zijn verdediger mr. Jeljer de Jong aan zijn tafeltje in de rechtszaal. Hier luistert hij met een gezicht dat beleefde belangstelling weerspiegelt, naar een opmerking van de president. administratief weinig onderlegd. Het ge beurde in goed vertrouwen en hij werd bovendien door accountants gecontroleerd". „Hij leefde toch wel op erg grote voet. Verbaasde u dat niet?" „Och, misschien, maar hij had geen kin deren en zijn vrouw zo zei men mij verdiende geld als mode-ontwerpster". Verdachte's „royale stijl van leven" was de directeur overigens niet bekend voor hij na de arrestatie daarover in de kranten gelezen had. Blindelings getekend Dan komen de namen van de accoun tants Dragt en Jacobs ter sprake. De president: „Hebben die u nooit ge zegd, dat er iets niet in orde was?" Getuige: „Ik heb hen weinig of nooit ge sproken". President: „Er zijn in uw bedrijf ruim 600 cheques getekend, die verdaohte had uitgeschreven. U zelf hebt er 12 getekend, de heer'Salm 26, dat is dus ln 11 jaar wel normaal. Maar de drie procuratiehouders tekenden respectievelijk 202 cheques, 172 en 195. Gebleken is, dat ze blindeling iedere cheque tekenden die hij hen voorlegde. Was er geen schriftelijke taakverdeling?" Mr. Berger: „De procuratiehouder Van O. ging meestal op reis. de andere R. was altijd op kantoor. De derde, T., is in 1952 overleden. Zij hebben elkaar opge volgd". Desgevraagd bevestigde de getuige, nooit enige achterdocht tegen deze T. te hebben gehad. Er is ook geen aanleiding te veron derstellen. dat hij zijn plicht verzaakt heeft. De bijbehorende souches in de cheque boekjes werden niet ingevuld. Verdachte gooide de gebruikte boekjes weg. Officier: „U had net zo goed blanco chequeboekjes van uw handtekening kun nen voorzien". Er ging weinig om. Op 1 januari 1958 besliste de Twentsche Bank, dat de handel in schatkistpapier moest worden stop gezet. Op die datum werd de verdachte tot procuratiehouder benoemd, zo groot was het vertrouwen, dat directeur Berger in zijn kassier stelde. „Wij meenden trouwens, dat er in de kas niet veel om ging". „Dat is later wel anders gebleken", lachte de president. De getuige kon zich niet herinneren, ooit balansen te hebben getekend, maar volgens de verdachte, was het meestal de heer Salm die dit deed. Volgens de getui- gedeskundige Brautigam, rijksaccountant, was de controle van accountant Dragt uit Breda op de balansen verslapt, juist omdat deze zag, dat ze al goedgekeurd waren door de directie. Geen reserves gekweekt „Dat de handel in schatkistpapier, waar in hij als makelaar tussen koper en ver koper optrad, speculatief genoemd is, achtte de getuige Berger niet juist. „Deze handel is minder speculatief dan het ge middelde goederenbedrijf. Volgens de raadsman is uit het dossier op te maken, dat Berger en Co in acht jaar 10 miljoen gulden winst maakte. Maar van die winst werd, zeer tegen de zin van de getuige, nooit gereserveerd. Dat wilde men in Bre da niet toestaan. In '56 en '57 werd in totaal 1.300.000 verlies geleden. „Aan gezien er geen reserves waren gekweekt, was u dus in wezen twee jaar lang failliet", zei de raadsman. „Bent u achteraf gezien toch niet wat te goed van vertrouwen geweest?" Getuige: „Nee, want als men zijn eigen medewerkers niet kan vertrouwen, dan kan men zich beter uit de zaken terugtrek ken. De gedachte aan fraude is eenvoudig nooit bij me opgekomen. Juist om fraude onmogelijk te maken, betaal ik accoun tants". NEW YORK (UPI) Maria Meneghini Callas heeft haar Amerikaanse zangsei zoen geopend met een voorstelling in Car negie Hall, waar zij zonder kostuums, de cors of andere toneelmatige hulpmiddelen voor drieduizend enthousiaste volgelingen „Le corsair" van Bellini zong. Uit Chica go had zij haar eigen dirigent Nicola Res- cigno meegebracht en ook haar tegenspe lers waren bekenden van „La Callas". Misschien waren die voorzorgen niet over bodig. Sinds de Metropolitan Opera haar ontvallen is heeft de temperamentvolle di va geen klankbord meer in New York, haar geboorteplaats. Maar ook zonder decors en kostuums bracht Maria Callas alle gloed van haar ar tistiek temperament over op de uitvoe ring. Na elke aria moest het orkest drie minuten zwijgen voor de daverende ovatie van de toeschouwers. Haar stem was in vrij goede vorm, en zij werd gesteund door een goede bezetting van de andere rollen. Haar publiek geloofde in haar. Het enige dat ze nodig had was een operagebouw. De man die het haar ontnomen heeft, Ru- dolf Bing, was niet bij de. liefhebbers die honderd 'gulden neertelden- voor een toe gangsbewijs. - 'T"1 NICOSIA (Reuter) Er is op het noord oostelijke schiereiland van Cyprus een nieuwe, grootscheepse opsporingsactie tegen leden van de EOKA begonnen. On langs heeft de EOKA meegedeeld, dat zij wellicht weer tot geweld zou overgaan, indien de Britten geen einde maken aan hun militaire operaties. Sedert de dag voor Kerstmis heeft de verzetsorganisatie geen aanslagen meer gepleegd. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd vernomen, dat de Britse actie waarschijnlijk is begonnen, toen men inlichtingen had gekregen over de verblijfplaats van verscheidene leiders van de EOKA. Aan de actie zouden ruim 1000 soldaten deelnemen, die gesteund worden door lichte vliegtuigen, helikopters en pantser auto's. WASHINGTON (Reuter) De vice- chef-staf van de Amerikaanse luchtmacht., generaal Curtis E. Lemay, heeft dinsdag voorspeld dat een algehele atoomoorlog slechts twee of drie dagen zou duren. Daarna zouden nog slechts guerilla- gevechten worden. „Er zou geen militair potentiëel meer over zijn", zo deelde hij aan de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden mede. Deze behandelt thans een voorstel om de wet inzake de dienstplicht met vier jaar te verlengen. De huidige wet geldt tot 30 juni aan staande. Generaal Thomas D. White, de chef staf van de luchtmacht, deelde aan de commissie mee. dat het strategisch lucht- commando meer dan 20.000 mogelijke doelen in de Sovjet-Unie had uitgezocht. ,,Wij weten welke doelen vernietigd moe ten worden", zo zei hij. „Onze krijgsplan nen zijn gebaseerd op deze analyse. HAVANA (UPI) In verband met het feit, dat 106 jaar geleden José Marti, de nationale bevrijder van Cub? werd ge boren, zijn woensdag geen oorlogsmisda digers terechtgesteld. Men verwacht dat Fidel Castro, die sinds zijn terugkeer uit Venezuela nog niet in het openbaar is verschenen, de feestelijkheden zal bij wonen. HAVANA (UPI) Om hun protest tegen het besluit van de regering om geen alge meen politiek asiel te erkennen, kracht bij te zetten, hebben de diplomatieke ver tegenwoordigers die in Havana geaccredi teerd zijn de herdenking van de 106de geboortedag van José Marti, de eerste president van Cuba, geboycott. In eerste instantie heeft een tot president Urrutia gericht gezamenlijk protest geen effect ge sorteerd. President Eisenhower heeft zich op zijn persconferentie niet willen uitlaten over de berechtingen op Cuba. (Va,n onze correspondent in Brussel Ongeveer 35.000 Belgische grensarbei ders, die in de Noordfranse industrie wer ken, zijn in staking gegaan uit protest te gen de weigering van de Franse regering om hun een devaluatie-toeslag op hun loon te geven. Door de devaluatie van de Franse franc met vijftien percent, is de koopkracht van het loon van de grensar beiders, in Belgische francs omgerekend, sterk gedaald. In het verleden heeft de Franse regering de Noordfranse industrië len steeds toestemming gegeven hun Bel gische grensarbeiders een devaluatie-toe slag te betalen. In sommige steden, zoals Tourcoing, Roubaix en Rijssel (Lille) vor men de Belgische grensarbeiders de meerderheid van het tewerk gestelde per soneel van de metaalbedrijven en textiel fabrieken. In die centra liggen de fabrie ken sedert gisteren vrijwel stil. Afgevaar digden van de Belgische grensarbeiders vakbonden hebben zich aan de grenzen op gesteld om te beletten dat Belgen tegen het stakingsbevel in de grens overgaan. De Noordfranse autobusondernemers, die de grensarbeiders in België komen halen, moesten zonder arbeiders terug rijden Een honderdtal arbeiders, dat toch was gaan werken, werd gisteravond bij terug keer in België door een grote menigte op gewacht en uitgejouwd. De Franse regering is dit keer afgewe ken van haar vroegere standpunt, toen zij steeds onderhandelde over de grootte van de devaluatietoeslag. Thans weigert de Franse regering de devaluatietoeslag op grond van een artikel van het verdrag voor de Europese Economische Gemeenschap betreffende de harmonisatie van de lonen en de sociale verzekeringen in de zes lan den. Het Belgische standpunt is dat er van een harmonisatie „naar omlaag" in het E.E.G. verdrag geen sprake is. De gelijk making van de lonen en sociale verzeke ringen tussen de zes landen is verder geen onmiddellijk doel, maar een indirect stre ven op lange termijn. Intussen zal de ge meenschappelijke markt geen of weinig invloed hebben op de sociale toestand van de grensarbeiders. Het conflict tussen Brussel en Parijs is hoog opgelaaid. De Belgische delegatie vond het onnodig nog langer in Parijs te blijven om over een vergelijk te onder handelen. De Belgische minister van Ar beid kon zijn Franse collega, de heer Bacon, niet overtuigen van het. goed recht der Belgische grensarbeiders. Het is vrij wel zeker, dat de Franse premier, Michel Debré, zich met deze zaak zal bemoeien daar intussen in Noord-Frankrijk veel pro duktiedagen verloren dreigen te gaan. De grensarbeiders zijn vast besloten vol te houden. In de Belgische Senaat is een in terpellatie gericht tot de regering. Pre mier Eyskens verklaarde dat de onder handelingen met de Franse regering slechts geschorst zijn en spoedig worden hervat. Bouw schouwburg. B. en W. van Nij megen hebben de raad voorgesteld, een krediet van 3.355.000 toe te staan voor de bouw van een nieuwe schouwburg en het in 1955 genomen besluit om voor dit doel 2.587.000 beschikbaar te stellen, in t.e gekken. .M;erj,.koppt in april met de bouw té künriéri 'öëgihnen. 59 In Utrecht is een dezer dagen de stich ting protestantse kerkmuziekschool in het leven geroepen. Deze stichting is een uit vloeisel van de tot nu toe aan het Utrechtse conservatorium verbonden protestantse kerkelijke muziekschool. Tot directeur van de stichting is be noemd de heer Joh. van der Bogaert, die ook directeur is van het conservatorium. OOK AAN DE JONGSTE FILM van Hitchcock „Vertigo" kan ieder weer zijn genoegen beleven. Eigenlijk begint dat al voor men ook maar een meter celluloid heeft aanschouwd. Men weet waar men met Hitchcock aan toe is. Aan spanning. Aan raffinement. Aan een superieur spel met de filmmiddelen. Aan de ontwikkeling van een nauwkeurig bepaalde innerlijke ge ladenheid, die zich geleidelijk heviger doet gevoelen tot ze uit het beeld barst als de rijpe vrucht uit de bolster, de bloem uit de knop. Het is geen poëzie. De vergelijking dient alleen maar om de intensiteit van Hitchcocks beeldspraak aan-te geven, al inhaereert zij ook de natuurlijke orde, waarin het proces zich afspeelt en doet zij ook de ritmische kracht recht wedervaren, welke in de beste „Hitchcocks" te vinden is. Deze regis seur is nu eenmaal een componist in beelden van een exotisch soort meeslepende muziek, een magiër, een man van de zwarte kunst: de misdaad werpt in zijn films haar schaduwen vooruit en zie dan toe hoe hij die schaduwen opvangt, ze bij stukjes en beetjes serveert, ze plotseling in volle omvang voor ons uitwerpt en dan de waarheid kenbaar maakt, die ze verbergen, alles wat in de schaduw moest blijven. Hij doet dat niet altijd met even veel succes het zou overdreven zijn al zijn films toe te juichen maar in de meeste wordt men toch niet teleurgesteld. Zijn nieuwste film „Vertigo", hetgeen duizeling betekent, doet ons inderdaad duizelen, al was het alleen maar over zoveel uitdrukking van talent. Hier is hij volop de man, die de film van de misdaad een eigen gezicht gaf. Hier is hij helemaal Hitchcock zoals hij zijn spel speelt met het beeld: alles wat hij laat zien past in een zorgvuldig afgewogen en voorbereid geheel. Hij voert ons langs kronkelpaden en wij denken dat wij regel recht de onlknoping tegemoet lopen. Dan blijkt dat wij van de weg zijn afgeweken, maar aan zijn hand gaan wij gewillig mee terug. Plotseling zijn wij op het goede pad. In een over donderend tempo voert hij ons naar de werkelijke toedracht. Voor we beseffen dat wij aan de climax toe zijn. is ze voorbij. Meteen verschijnt het woord „Einde" op het doek. En dan komen wij tot de ontdekking dat hij ons twee uur minus vijf minuten heeft beziggehouden TWEE UUR MINUS VIJF MINUTEN. Voelen we ons aan het lijntje gehouden? In het geheel niet. De wonderlijke situaties, waain hij ons heeft binnengevoerd, de mensen bij wie hij ons heeft geïntroduceerd, hebben allen iets van het fascinerende onbekende, dat ons dwingt ons ernstig met hen bezig te houden, zelfs al twijfelen wij soms aan de redelijkheid van die behoefte. Hitchcock slaagt erin ons tegen onze nuchtere en objectieve be denkingen in, stelling te laten nemen. Hij laat ons geloven dat we onvoorwaardelijk in hem moeten geloven. Hij geeft ons het gevoel dat we veilig kunnen aannemen, dat zijn hoofdpersonen het bij het rechte eind hebben. Daarom is onze emotie ook zo oprecht en onze spanning ook zo hevig. Daarom nemen wij ook zo met hart en ziel deel aan de handeling. Daarom zijn wij ook zo verslagen, wanneer de dingen zich anders ontwikkelen dan wij denken en voelen wij ons hopeloos verloren als onze held in duizend en een perikelen geraakt. Tot het moment van de bevrijding aanbreekt. Er daagt iets. Er wordt iets duidelijk. Er zal een schuld gedelgd worden en een onrecht gewroken. Op nieuw leven wij ons in de nieuwe omstandigheden in. Maar nu versnelt Hitchcock het tempo. We weten nu zoveel. We mogen niet meer de tijd krijgen tot redeneren. In tomeloze vaart vol trekt zich dan de ontknoping, die wij, gekluisterd aan onze sym pathie voor de hoofdpersoon uit het spel, met angst en vrezen meebeleven. TALLOZE GEWAARWORDINGEN doet Alfred Hitchcock de toeschouwer ondergaan. Men kan ze nochtans als aan een be paalde volgorde gebonden uit zijn films opdiepen. Hij neemt altijd veel tijd voor een grondige kennismaking. Dat wekt ver trouwen. Men voelt zich helemaal ingelicht. Men volgt de ge beurtenissen op de voet. Ze ontwikkelen zich rustig, tot de meester het genoeg vindt. Dan komt er actie. Nog even lijkl het of die actie op niets uitloopt. Plotseling blijkt uit een detail dat wat afgedaan scheen, helemaal niet is afgedaan: we hebben ons alleen op de feitelijke betekenis verkeken. Met de afwik keling voert Hitchcock dan het tempo op en doet ons toch het geloof in eigen superioriteit behouden. Wij lossen misdaad op en verlaten voldaan het theater. Of men nu neemt „The lady vanishes", „To catch a thief" of ditmaal „Vertigo", het procédé is praktisch eender. In stede Scene uit Vertigomet recnts James Stewart. van ons te intrigeren door ons feiten te onthouden, dient Hitch cock ons juist zoveel mogelijk feiten op en laat ons onze gang gaan. Het detail, dat de dingen een heel ander gezicht geeft, bewaart de slimmerd voor het laatst. We „trappen" er in. Maar om dat te kunnen, ons zo te begoochelen en toch de spanning vast te houden, moet de man wel met meer dan alleen raffine ment te werk gaan. Hij moet op ons gevoel werken, onze zucht naar ontraadseling, ons willen weten. Die kunst verstaat hij als de beste. Die kunst beoefent hij alskunst. Hij werkt op ons gevoel en maakt ons wijs dat hij bezig is met ons ver stand. Hij gebruikt zijn spelers, zijn piepende kamerdeuren, zijn katten, zijn trappen, om ons van een rationele benadering af te houden, of, zo men dat beter vindt, om ons van de werkelijke toedracht der zaak af te leiden. In „Vertigo" is het een aan hoogtevrees lijdende ex-rechercheur, die hij op het spoor van de misdaad zet. Aanvankelijk ziet het daar helemaal niet naar uit. Toch is er een vermoeden. Dat vermoeden krijgt later ge stalte en leidt tot een onthutsende onthulling. Het is een bizarre gewaarwording, wanneer men zich erop be trapt, dat men helemaal de kant uitging, die Hitchcock ons aangaf: het geloof in het bestaan van een ander leven na de dood, dat van de nu levenden bezit kan nemen, dat zich in hen manifesteert en tot hun ondergang leidt. Eigenlijk verzetten we er ons tegen. Het is onlogisch en niet verklaarbaar. Maar we geven er toch aan toe. Het zou eens kunnen zijnEn dan geeft Hitchcock de dingen hun werkelijke aanschijn. We hebben moeite ons van onze begoocheling te bevrijden, maar we krijgen geen tijd er nog over na te denken: de handeling gaat, sterk dramatisch nu, naar het geëmotioneerde einde. Hoe dat einde is en wat de ex-rechercheur moet ondervinden voor hij zijn hoogtevrees kwijt raakt, zal ik u niet vertellen. Dat moet u. wanneer de film in roulatie gaat, zelf gaan zien. Het is de twee uur minus vijf minuten alleszins waard! P. W. Franse Ongeveer anderhalve week geleden Is een 55-jarige Barneveldse cartonfabrikant J. van t F. met zijn vrouw, dochter en zoon aan boord van de Zuiderkruis geëmigreerd naar Australië. Thans zou ge bleken zijn dat de man bij diverse leve ranciers nog voor bijna een ton totaal in de schuld staat, terwijl tevens verluidt, dat ook de fiscus nog een vordering van plm. zeven mille op hem heeft. Hoe de man onder deze omstandigheden zijn emi gratiebescheiden heeft kunnen krijgen, is vooralsnog een raadsel. Zijn overige schuldeisers zijn in de nacht voor het ver trek van de Zuiderkruis gezamenlijk nog naar Apeldoorn, Barneveld en Amersfoort geweest om Van 't F., die op die dag in Apeldoorn de bruiloft van zijn zoon had bijgewoond, tot betaling te bewegen, maar dit is hun niet gelukt. Inmiddels was het te laat geworden, om nog een faillissements aanvraag in te dienen, want voor de uit spraak daaromtrent mag een schuldenaar niet wórden vastgehouden. Thans is for meel het failliet aangevraagd, maar een aanklacht wegens oplichting is tegen Van 't F nog door niemand ingediend. Men betwijfelt, of de schuldeisers onder deze omstandigheden nog ooit aan hun trekken zullen komen. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft de volgende opdrachten op het gebied der litteratuur historie verleend aan dr. J. Bosch uit Kampen, het gereedmaken van een vol ledige catalogus van de brieven van Isaac da Costa (1798-1860) en van een uitgave van een verantwoorde keuze daaruit Henri Ett uit Amsterdam en dr. G. W. Huygens uit Rotterdam het gereedmaken van een platenatlas betreffende Multatuli, met doorlopend commentaar. Dr. C. M. Geerars uit Amersfoort: het schrijven van een biografische studie over Lucas Schermer (1688-1711). Dr. V. E. van Vries land uit Amsterdam: het schrijven van een essay over dc betekenis van de Fran se symbolisten voor de Nederlandse poë zie tot 1914. Ds. H. van Gilst zal dinsdag 24 maart afscheid nemen van de Gereformeerde Gemeente van Dirksland en woensdag 1 april na de dag daarvoor te zijn bevestigd door ds. K. de Gier uit 's Gravenhage zijn intree doen als predikant van de Gerefor meerde Gemeente van Lisse, waar hij be roepen is in de vakature van ds. L. Kie- boom, die het vorige jaar naar Artesia in de staat Californië van de Verenigde Sta ten van Noord Amerika is vertrokken. Ds. Van Gilst werd op 14 december 1901 te Kortgene op Noord Beveland geboren en was eerst vele jaren in Den Haag werk zaam als bakker. Naderhand studeerde hij aan de theologische school van de Gere formeerde Gemeenten in Nederland en Rotterdam, waar hij in 1949 zijn kandi daatsexamen deed. Nadat kandidaat Van Gilst in augustus 1949 door de classis Bar neveld beroepbaar was gesteld bij de Ge reformeerde Gemeenten in Nederland, werd hij op 25 januari van het daaropvol gend jaar door ds. A. van Stuyvenberg te Elspeet in het ambt bevestigd. Op 10 sep tember 1953 verwisselde ds. Van Gilst de ze gemeente met die van Dirksland, waar hij werd bevestigd door ds. G. Zwerus, toen nog predikant in Middelharnis en thans in de Verenigde Staten van Noord Amerika. Tijdens zijn ambtsbediening in Dirks land was ds. Van Gilst o.a. lid van de Commissie van Toezicht op de christelij ke kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen „De Driestar" in Gouda; lid van de particuliere synode van het Westen en bestuurslid van de Inwendige Zending. Woensdag heeft de afdeling Lisse van de L.T.B. de jaarlijkse oogstdankdag ge houden. De dag werd begonnen met een h.mis des morgens om acht uur in de kapel van Hui ze Pius, waarna de leden zich gezamen lijk om de ontbijttafel schaarden in hotel „De Witte Zwaan". Na dit ontbijt werd er een causerie gehou den, toegelicht met een film, over het ge bruik van oliestook in bedrijf en huis. Woensdagavond werd in de „Witte Zwaan" in Lisse de vijfde Nutsavond in dit seizoen gehouden. Mr. D. van Gouds oever uit Amsterdam hield een causerie over het levensverzekeringsbedrijf. Tot ti tel van zijn causerie had spreker gekozen: „Niemand leeft alleen voor zichzelf" Na de causerie werd een drietal kleurenfilms vertoond, een film over hoornvliestrans plantatie, de film „En de zee was niet meer" en een interessante film over het werk van de Unicef met Danny Kaye in de hoofdrol en ten slotte een Amerikaanse sportfilm. De heer Goudsover nam alle facetten van het verzekeringswezen onder de loupe. Reeds 20 eeuwen geleden werd in Klein-Azië een verzekering gesloten. In ons land heeft Joh. de Witt zich reeds met het verzekeringswezen bezig gehouden. Thans zijn er 59 levensverzekeringsmaat schappijen met dertig miljoen gulden aan financiële belangen. Momenteel zijn er in ons land 25 miljoen polissen 'uitgegeven. De verschillende maatschappijen hebben ongeveer 400 miljoen uitgeleend voor de woningbouw. Bennebraek Op het terrein van de stichting „Voge lenzang" zwerft sinds enige dagen een toe kan rond, een uit Indië afkomstige vogel die een zeer grote snavel heeft en dus ge makkelijk hei-kenbaar is. Vermoedelijk woont de eigenaar in Bennebroek of naas te omgeving. Hem wordt verzocht, zich bij de directie van de stichting of bij de poli tie bekend te maken Zonder resultaat is enige malen getracht de zeldzame vogel te vangen; wellicht weet de tot heden on bekende eigenaar op welke manier dat het best kan gebeuren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11