DEKENS Pom en Doppie Het huis der conflicten Agenda voor Haarlem en KAMPERMAN DONDERDAG 29 JANUARI 1959 11 AANKONDIGINGEN EN Vaak indrukwekkend OP ALLE 15% korting De radio geeft vrijdag qge&> Het kan haast niet gekker Bestuur en programmaraad van de Wereldomroep Eén centrale organisatie voor de astmabestrijding gewenst Huidige versnippering funestmeent prof Muntendam Philippijnse gezant in Den Haag NAAIMACHINES DC-8's van KLM krijgen navigatie-automaat Bezitter van Mondriaan- collectie werd 75 jaar Gerichtereclame Opschudding in Groningen door nseudo-doktersnota Israel verwacht miljoen immigranten Inval in tandheelkundige inrichting in Tilburg DOOR IRIS BROMIGE Zandvoortselaan thans geheel voorrangsweg WlMMisSSmÊmSmg Van negen uur tot ongeveer tien voor half twaalf duurde de uitzending, die de VPRO woensdagavond had gewijd aan de televisiebewerking van Kazantzaki's boek „Christus wordt weer gekruisigd". Wij hebben deze uitzonderlijk lange tijd ge boeid gekeken naar het scherm. Dit voorop stellend durven wij dan ook rustig met de kanttekeningen komen, die onzes inziens bij overweging achteraf niet mogen ont breken, ook al staat de tijd waarin wij ze formuleren, in generlei verhouding tot die, welke aan bewerking, voorbereiding en op voering van dit televisiespel is besteed. Onze opmerkingen gelden hoofdzakelijk de bewerking. De realisering van het spel zelf, zoals regisseur Jack Dixon het bracht, heeft ons grootste respect: wat hij heeft gewrocht behoort tot het beste wat wij aan televisietoneel zagen, ongeacht de pas sages, die ons hart niet hadden en een en kele acteursprestaties, waarmee wij ons niet konden verenigen. Afgewogen tegen het geheel kunnen zij onze bewondering voor Dixon niet wegnemen. De hercules- arbeid, door hem verricht, had vaak een prachtig, een indrukwekkend resultaat. Wat wij dan van de bewerking door Jef van der Heijden willen zeggen? Wanneer men er zich toe zet een roman als „Chris tus wordt weer gekruisigd" voor de t.v. acceptabel te maken, doet men wel bewust afstand van een stuk sfeer, een levende achtergrond. De t.v. leent zich nu eenmaal niet voor panoramische effecten noch voor massascènes. In de roman zijn zij elemen tair verweven in de handeling. In de be werking mist men ze. Toch wist Van der Heijden het bezwaar goed op te vangen zolang hij maar de navrante tegenstelling tussen beleefd christendom de herder Manolios en schijnchristendom de pope Grigoris handhaafde. Van het mo ment af dat hij dat in de steek liet en de parallel tussen Christus en zijn navolger alleen maar accentueerde, gaf hij het eigenlijke conflict en zijn sterke symboliek prijs. Van dat moment af verloor hij het pleit. Jammer genoeg geschiedde dat tegen het einde, zodat de slotscènes de sterke indrukken van daarvoor aanvochten. Ook niet alle figuren werd recht gedaan. Een minder belangrijke als kapitein Foustonnas werd veel meer uitgewerkt dan bepaalde lijk van de conflictstof onlosmakelijke als de ketellapper. Panayotaros en de overige „apostelen". Zo kwam er geen evenwich tige conceptie tot stand. Maar al mo'eten wij daarover onze spijt uitspreken, het feit blijft, dat wij vaak en langdurig in de ver toning zijn opgegaan. Over het aandeel van Dixon hebben wij al gesproken. Toch zij niet vergeten, dat hij zelf als verteller een bijzonder exempel van de kunst der treffende intonatie gaf. Om hem heen groepeerden zich de spelers, die op het beeldscherm te zien waren. We noemen Robert de Vries en Henk Schaer als twee diametraal tegenover elkaar staande popen, twee karakters, scherp en vast omlijnd, Hans Culeman als een ge fascineerde „Christus", die zijn innerlijke loutering gepassioneerd verwerkte. Van Advertentie voorradige bij contante betaling ot&Lt Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avon turen met kinderen, caus.. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Fluit, altviool en harp. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Reflein- Festijn. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings- uitzend.: Landb.rubriek: Wij bezoeken het pluim- vee-toetsbedrijf in Putten. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33. Sport en prognose. 12.50 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus.muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Bas en pianv. 14.30 Voordracht. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muziekrevue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Roemeens ork. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., causerie. 18.25 Amus.muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Het platteland nu, causerie. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Onderling verkeer, caus. 20.20 Harp en fluit. 20.25 Boekbespr. 20.30 Litteraire caus. 20.40 Klass. muz. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorspel. 21.20 Ritm. muz. 21.45 Er staat weer niks in... klankb. 22.10 Musette-ork. 22.25 Buitenl. weekoverzicht. VPRO: 22.40 Zorg Om de mens. caus. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Vergelijkenderwijs, muz.discussie. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Voor oudere luisteraars. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-ork. en solist. 14.05 Schoolradio. 14.25 Omr.ork., vocaal ens., groot koor en sol. 15.20 Voordr. 15.40 Mu- sette-ens. 16.00 Causerie over kamerplanten. 16.15 Pianorecital. 16.50 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Instr. kwint. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie- ork. 18.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.De wetenschappelijke exploratie van Nederlands Nieuw-Guinea in verleden en heden, door dr. L. D. Brongersma, alg. wetenschappelijk leider van de Nieuw-Guinea-rexpeditie 1959. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuziek. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. causerie. 20.00 Nieuwe gram. 20.30 Operaprogr. 22.00 Kunstrubriek. 22.20 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Mu zikale causerie. 23.4524.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Balletmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Koorzang. 18.10 Voordracht. 18.20 Vlaamse liederen. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Ork.conc. 21.45 Strijkkwart. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Negrospirituals. 22.55—23.00 Nieuws. Scène uit Christus wordt weer ge kruisigd met Robert de Vries en Henk Schaer als de beide popen. de talrijke rollen willen wij voorts die van Yannakos nog vermelden, een mooie ty pering door Wim Kouwenhoven en ook de „droge" rol van Richard Flink, hoe een nathals hij ook was. De opvatting die Hans Tiemeyer had van de Turkse Agha was niet de onze: zo week, zo slap. Als Maria Magdalena slaagde Annie Langenaken erin geloof te wekken aan een innerlijke omme keer, wat wij van Bernhard Droog niet konden zeggen in zijn Judasverschijning, maar deze rol was dan ook zeer slecht uit gewerkt. De toneelgroep „Theater" lever de, zoals men uit deze opsomming kan merken, de bezetting van deze voorstelling, welke gemeten naar de mogelijkheden ons niet heeft teleurgesteld. Vooraf ging zeer juist geplaatst een filmpje over een vluchtelingenkamp in Griekenland. A. den Doolaard leidde met een interessante beschouwing de voor- stellino in. Beeldschermer Advertentie RADIO hoorbaar beter De radio- en t.v.-maatschappij N.B.C- en de Columbia Filmmaatschappij hebben de handen ineengeslagen voor een nieuwe televisie-stunt. Op een podium worden auto's, een bontmantel, een diamanten tiara, een gouden sigarettenkoker, een literfles Franse parfum en een filmcamera neergezet. Het televisie-publiek moet de waarde van deze voorwerpen raden. Wie de waarde het best raadt krijgt al deze dingen thuis. En bovendien en dat is de hoofdprijs van de hoofdprijs gaat Co lumbia binnen zes weken na ontvangst van het fortuin in de woning van de hoofd prijswinnaar zijn film „Midget" draaien, met Sandra Dee, James Darren en Cliff Robertson in de hoofdrollen. Ja zeker, draaien. De hele santemekraam van de filmstudio komt naar het huis van do prijswinnaar, desnoods met Diesel aggre gaten om de stroom op te wekken. Came ra's, schijnwerpers, grimeurs, alles. De persoon die de hoofdprijs wint krijgt daar kan hij zeker van zijn wel enige bekendheid! Bij beschikkingen van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zijn benoemd voor de periode van 1 januari 1959 tot 16 april 1959 tot plaats vervangend voorzitter van het bestuur van de stichting Radio-Nederland Wereld omroep: dr. J. R. M. van Angeren uit Den Haag, tot lid van het bestuur: mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst uit Wasse naar. Voor de periode van 15 november 1958 tot de dag, waarop nieuwe wettelijke voorzieningen met betrekking tot de Wereldomroep in werking treden is be noemd tot voorzitter van de programma raad van de stichting Radio Nederland Wereldomroep: mr. J. A. Jonkman uit Scheveningen en tot plaatsvervangend voorzitter van deze programmaraad: de heer H. Algra uit Leeuwarden- De directeur-generaal van de volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft woensdagmiddag een „Koningin Emma- klinielc" in het sanatorium Oranje Nassau- oord in Renkum geopend. In deze kliniek zal men zich bij de behandeling in het bij zonder richten op de wederaanpassing van de patiënt aan de maatschappij, de reva lidatie. „In dit verband zei prof. Munten dam, denkt men gewoonlijk alleen of voor al aan het proces van het terugbrengen van de man in het arbeidsproces. Over de huisvrouw wordt niet gerept; zij oefent immers volgens de burgerlijke stand geen beroep uit. De zware arbeid van de huis moeder is nog zelden onderwerp van we tenschappelijke analyse geweest. Onze kennis van de invaliditeit bij ziekten van de huisvrouw is nog uiterst beperkt. Daar om is. het toe te juichen dat in de nieuwe kliniek ook vrouwen opgenomen worden en de revalidatie van deze patiënten onze inzichten in de betekenis der longziekten voor de huisvrouw kan vergroten. Gedacht is nu aar. een verlenging van de verpleegduur binnen het kader van de ziekenfondsverzekering. Daarnaast is te verwachten, dat van de uitvoering ener nieuwe invaliditeitsverzekering ook de groep langdurig zieken zullen kunnen pro fiteren. Voorts moet onderzocht worden, hoe de meest doelmatige organisatie voor een so ciale zorg van astmalijders en chronische bronchitispatiënten kan worden opge bouwd. Wij missen in Nederland een krachtige astmabestrijdingsorganisatie, voortgekomen uit de bevolking zelf. Het is hoog tijd, dat een dergelijke organisa tie tot stand komt, want men kan de be langen van deze patiënten niet dienen door vier of vijf verenigingen in stand te hou den, strijdend om de hegemonie, ieder met een andere doelstelling of, wat nog erger is, sommige met dezelfde doelstelling. Ik hoop, dat het proces van de fusie, dat zich in 1958 voor het eerst aandiende voortgang zal hebben. De Philippijnen zullen een gezant in Den Haag benoemen. Tot dusver werden de Philippijnse belangen in Nederland van Parijs uit behartigd, waar de regering in Manilla eveneens door een gezant wordt vertegenwoordigd. Volgens AFP is de eerste Philippijnse gezant met standplaats Den Haag, de heer Micanor A. Roxas, woensdag in Manilla beëdigd. Hij was tot dusver consul-gene raal in San Fransisco. De heer Roxas wordt half februari in ons land verwacht. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 1444* Voor haar acht DC-8 straalverkeers- vliegtuigen, waarvan de aflevering door de Douglasfabrieken begin volgend jaar aan vangt, heeft de K.L.M. thans bij de Cana dese firma Marconi een nieuw-revolutio- nair navigatie-systeem, de Doppler, besteld. De acht eenheden vertegenwoordigen,.teza men met de reservedelen een waarde van 575.000 (dollar 150.000). De invoering van dit nieuwe systeem zal tot gevolg hebben dat de navigatie voor een groot deel auto matisch uitgevoerd wordt. De Doppler Na vigator heeft verder het grote voordeel, dat geen grondstations nodig zijn bij de navigatie en dat alle benodigde apparatuur door het vliegtuig zelf wordt meegevoerd. In het kort komt de werking van de Doppler neer op het volgende: een zender zendt radiogolven van zeer hoge, nauw keurig gestabiliseerde frequenties uit naar de aarde. De gereflecteerde straling wordt weer in het vliegtuig ontvangen, nu met een andere frequentie. Hieruit kan de grondsnelheid berekend worden. Gegevens omtrent de drift worden door middel van dezelfde draaibare antenne verkregen. Bij het verder voortschrijden van de moderne rekenmachinetechniek kan een elektronische rekenmachine in korte tijd voor de navigatie belangrijke getalwaarden uitrekenen. De K.L.M. heeft de afgelopen maanden met een Doppler Navigator aan boord van een DC-7c geëxperimenteerd op de verschillende intercontinentale routes. Gisteren is de heer S. Slijper uit Blari- cum, bezitter van de bekende Mondriaan- collectie, vijf en zeventig jaar geworden. Nadat hij, Amsterdammer van geboorte en komende uit een gezin van zeven kin deren, op zestienjarige leeftijd het diplo ma van de vijfjarige Openbare Handels school, destijds nog gevestigd in het Huis met de Hoofden aan de Keizersgracht in Amsterdam, had behaald, trad hij in dienst van de Amsterdamsche Bank. Na in het bankvak werkzaam te zijn geweest en te hebben gereisd, kwam hij kort voor de eerste wereldoox-log naar Laren, waar hij Piet Mondriaan, die toen in Parijs zijn atelier had, leerde kennen. Deze was voor een tiendaags bezoek bij zijn vader in La ren en kon door het uitbreken van de oor log niet meer naar de Franse hoofdstad terugkeren. Van die tijd dateert de hech te vriendschap die tussen Slijper en Mon driaan ontstond. Het bijeenbrengen van zijn collectie Mondriaans mag wel als het levenswerk van de heer Slijper beschouwd worden. De collectie die zich grotendeels in het Gemeentemuseum in Den Haag be vindt, omvat tweehonderd schilderijen, etsen en studies. Ter gelegenheid van de grote Mondriaantentoonstelling in Den Haag in 1955 ontving de heer Slijper de zogenaamde museummedaille. Een reclamefolder, van een overkoepe lend orgaan voor ziekteverzekering heeft gisteren in de drie noordelijke provincies heel wat misverstand en opschudding ver oorzaakt. De folder, die ontworpen was door een Amsterdams reclamebureau, was uitgevoerd in de vorm van een dok tersrekening ad 500 voor een buikopera tie. Zij bevatte voorts, behalve de naam van een gefingeerd ziekenfonds, ook de naam van een eveneens niet-bestaande chirurg: Dr. B. van Wageningen, diens denkbeeldige huisadres: Veemarkt 9 en diens verzonnen telefoonnummer. De pseudo-rekening leek zo echt. dat ve len dachten per abuis een echte nota ont vangen te hebben en het telefoonnummer opbelden. Het „toeval" wilde, dat dit het nummer was van een echte Groningse chi rurg, prof. dr. L. D. Eerland, die op de.. Ossemarkt 9 woont. De hele dag rinkelde de telefoon in het huis van deze hoogle raar, wiens vrouw uren heeft moeten ver doen met de beantwoording van deze te lefoontjes. De directie van de Veremgne Gezondheidszorg Noord-Nederland, in wier opdracht de folder gemaakt en ver spreid was, heeft prof. Eerland haar spijt over het gebeurde betuigd. Jongens, wat was die vreemde man meegevallen! Hij hielp hen met het opzetten van de tent en toen die stond, nam hij afscheid. „Veel plezier, jongens, en hartelijk bedankt voor het lekkere maaltje. Dat smaakte goed, hoor; jullie kunt best koken!" Ze zwaaiden hem vrolijk na, toen hij zijn bundeltje en stok had opgenomen en om een bocht van het pad verdween. Pum en Doppie keken elkaar aan. „Nou, dat viel mee, zeg!", lachte Pum opgelucht. „Ik was eerst erg bang, dat we last met hem zouden krijgen!" „Ik ook; maar het was een aardige man!", zei Doppie. 8283 De wereldzionistenorganisatie zal met nog meer kracht gaan ijveren voor de cul turele ontwikkeling van de Joden in ver band met het voorbereiden van hun emi gratie naar Israel. Zij wil er tevens naar streven, de ideologie van het Zionisme te versterken. Deze activiteiten acht zij noodzakelijk in verband met de verwach te immigratie van een miljoen Joden naar Israel in de komende tien jaar. Als middel van deze voorbereiding op de emigratie ziet de wereldzionistenorganisatie het stichten van de dagscholen voor de Joodse jeugd en van cursussen voor volwassenen ondermeer in de Hebreeuwse taal. In ver schillende landen zijn reeds dergelijke maatregelen genomen. Deze mededelingen deed de heer Zwi Lu- rie, lid van het bestuur van de Wereldzio nistenorganisatie, op een persconferentie, die woensdag na beëindiging de driedaag se Europese Zionistenconferentie in Am sterdam werd gehouden. Ongeveer hon derd gedelegeerden uit veertien Europese landen hebben drie dagen over deze onder werpen gesproken. De heer Lurie meent dat er redenen zijn om te veronderstellen, dat de Sovjet-Unie binnen afzienbare tijd ook de Russische Joden toestemming zal verlenen, naar Israel te emigreren. Een aanwijzing hiervoor zou zijn de mislukte pogingen tot het doen assimileren van de Joden. Uit andere Oosteuropese landen met name uit Polen en Roemenië en m meer beperkte mate ook uit Hongarije emigreren thans regelmatig grote groe pen Joden naar Israel. Advertentie Voor 'n BETERE BONTMANTEL Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 De Tilburgse recherche heeft een inval gedaan in een tandheelkundige inrichting aan de Spoorlaan 100 in Tilburg op grond van veronderstelde overtreding van de wet op de tandheelkundige inrichtingen. Bij de inval werd het bedrijf in volle werking aangetroffen, zodat het vaststellen van de overtredingen een eenvoudige zaak" was. Tegen de houder van de inrichting, de tandarts dr. L. uit Tilburg, werd proces verbaal opgemaakt wegens een aantal overtredingen van de wet op de tandheel kunde. Tegen de tandarts C. V. uit Rotter dam werd eveneens proces-verbaal opge maakt. Twee technici, J. S. uit Breda en L. S. uit Hilversum, werden geverbaliseerd wegens onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. Ook de runner A. van L. uit Waddinx- veen, die voor de „aanvoer" van patiënten zorgdroeg kreeg een proces-verbaal. Het volledige instrumentarium werd in beslag genomen. 33. Om mijn gezicht te redden, heb ik gisteren de kome die van die lunch doorgezet. Ik wist niet, wat ik an ders moest beginnen. Ik werd niet thuis verwacht voor zondagavond en ik kon het niet hebben dat mij een hoop vragen zouden worden gesteld. Ik denk, dat ik hoopte, dat we tenminste nog vrienden zouden blijven en dat ik er iets van zou kunnen redden. Ik had niet veel trots meer, is het wel? Maar het vooruitzicht hier te moeten leven, zonder Frank tot wie ik mij wenden kon, was zo verschrikkelijk.. Nou, de lunch was een succes. Een hoop te drinken. Een hoop dwaze grap jes en speeches om Frank te feliciteren met zijn winst. Ik heb me nog nooit zo ellendig gevoeld. Frank ging met anderen na afloop weg, zei, dat hij een paar dingen in orde moest maken, maar dat hij vanmor gen terug zou komen en dat we de hele dag in de wagen uit zouden gaan om de zaak nog eens rustig te kunnen bepraten. Hij is echter niet op komen da gen. Ik ben vanmiddag naar zijn huis gegaan. De huis houdster zei, dat hij naar Londen was gegaan en de eerste twee weken niet terug zou komen. Toen ik in het hotel terug was, lag er een boodschap van Hilda, die mij vroeg om zo gauw mogelijk bij haar te ko men. Ik pakte mijn tas en toen ik om de rekening vroeg was ook de lunch daarop gezet! Het was zo veel, dat ik niet genoeg geld bij mij had. Ik vroeg de eigenaar te spreken en die was niet erg vriendelijk. Toen hij tot de ontdekking kwam, wie ik was, zei hij, dat hij de rekening wel aan mijn vader zou sturen." „Goede hemel, kind, wat een heksenketel!" „Ja." Judy duwde met een vermoeid gebaar d'r haar naar achteren. „Het kon me al niets meer sche len. Ik had het gevoel, of ik midden in een nachtmerrie zat. Niets klopte meer. Maar toen ik bij Hilda kwam, helderde zij een paar punten op. Frank had haar die morgen opgezocht op weg naar Londen. Hij zat blijk baar financieel in de put. Het huis, waarin hij woon de, was niet van hem, maar van zijn zwager en Frank woonde daar, terwijl zijn familie voor een jaar in Ca nada was. Zij worden in april terug verwacht. Hij was veel geld schuldig aan verschillende mensen en zijn zaken liepen niet zo best. Hij hoopte, dat hij, door met mij te trouwen, zijn beurs opnieuw zou kunnen vullen. Grappig, hè? We hadden nooit over geld gesproken. Ik had altijd gemeend, dat hij er behoorlijk bij zat. En zo leek het ook. Toen hij dat geld gewonnen had was hij tijdelijk uit de brand en was ik voor hem niet belangrijk meer, speciaal ook niet omdat hij er achter gekomen scheen te zijn, dat vader niet veel weg heeft van de gebruikelijke vergevensgezinde pappa en ik tenslotte een twijfelachtige belegging was. Dus be taalde hij af, wat hij hier en daar schuldig was en ging er vandoor. Hilda denkt, dat hij van plan is in Londen te blijven en daar weer een zaak op te zetten. Darnford werd hem een beetje benauwd. Hilda was erg lief. Ik liet mijn tas daar en liep naar huis." „Liep?" „Ja. De laatste bus was al weg tegen die tijd. Hilda bood aan mij naar huis te rijden, maar ik wilde liever lopen. Ik wilde alleen zijn. Ik voelde mij, alsof ik het hele week-einde onder een bombardement had geleefd en dat, als ik niet even alleen zou kunnen zijn, ik gek zou worden!" Pauline nam haar bij de hand. „Het spijt mij vreselijk voor je, dat je er zo'n ver driet over hebt gehad, maar eerlijk gezegd, geloof ik, dat je het op een gelukkige manier ontsnapt bent." „Ontsnapt! Wacht maar eens even tot vader die re kening in handen krijgt. Het scheelde niet veel, of ik was helemaal niet meer thuis gekomen. Maar ik kon nergens anders heengaan en Hilda adviseerde mij te rug te gaan. Ze zei, dat jij je over mij zo ongerust zou maken." „Dat deed ik zeker." „Ik kon het je niet vertellen, Pauline. Ik wilde het wel doen, maar ik dacht, dat als het later uit zou ko men, vader je ontslagen zou hebben. Ik kon het niet riskeren jou ook nog in moeilijkheden te brengen." „Je bent een lief kind, maar ik kan wel voor mezelf zorgen. Vergeet dit alles nu maar, Judy. Schuif het volkomen achter je." „Dat zal me wel niet vergund zijn, denk ik." „Maak je geen zorgen over die rekening. Ik maak 's morgens de post van je vader open. Ik zal die nota wel voor je voldoen met een briefje aan de hotellier. Niemand zal er ook maar iets van te weten komen." Judy wierp haar een snelle blik toe en bekeek toen nauwkeurig het vloerkleed. „Dat moest ik je niet laten doen, het lijkt oneerlijk. Maar ik ben doodsbenauwd voor Vader. Hij haat mij en zou het maar al te plezierig vinden zijn opinie over mij bevestigd te zien. Ik geloof, dat ik er dat, na alles wat er gebeurd is, niet nog eens bij zou kunnen hebben. Maar ik heb geen geld je terug te betalen. Je weet, dat hij mijn toelage ingehouden heeft en ik zit nu absoluut aan de grond. Maar ik zal je alles terugbetalen, alleen weet ik niet wanneer." „Goed, afgesproken. En Judy., loop niet weer weg, zonder me er iets van te zeggen, wil je?" Ze legde een hand op Judy's hoofd en streek haar zacht over het haar. „Ik ben nogal op je gesteld, zie je, en ik voel er niets voor om voortijdig grijze haren te krijgen." Bevend zei Judy: „Dat zal ik niet doen. En. ja, het is dwaas om al leen maar te zeggen: Dank je, als het zoveel meer be tekent dan dat, is het niet?" „Heel dwaas. En nu in je bed en slaap maar eens goed uit. Je bent doodmoe. Morgenochtend zal het al lemaal wel minder erg lijken." Maar toen zij in haar eigen kamer terug was, bleef Pauline nog urenlang wakker liggen en wist, dat het, voorzover het haar zelf betrof, de volgende morgen nog even erg zou zijn. HOOFDSTUK VIII Het ontbijt was de volgende morgen ongewoon stil. Judy zag bleek, maar was bedaard en Pauline meende dat er veel te zeggen was voor de fysieke weerstand van de jeugd, die alle tekenen van tegenslag met een paar uur slaap kon uitwissen. Zij was er zelf niet zo goed afgekomen, want haar hoofd was loodzwaar en de wallen onder haar ogen lieten zich niet met poeder maskeren. Mark was zo onbewogen als de Sphinx en de enige opmerking, die hem over de lippen kwam, was: „Goedemorgen", hetgeen zo idioot klonk, dat Pauline het hem wel in het gezicht had willen gooien. Derek kwam vrolijk fluitend binnen, maar tegen die tijd waren de anderen klaar met ontbijten en te oor delen naar de haast, waarmee zij hem alleen lieten, waren zij er blij om van zijn geestigheden verschoond te blijven. Pauline ving hem juist nog even in de hall op, toen hij weg wilde gaan, (Wordt vervolgd) Oud-minister Hofstra. Bij Koninklijk Besluit is de heer H. J. Hofstra, oud-minis ter van Financiën, op zijn verzoek met in ging van 1 januari 1959 ontheven van zijn functie als gouverneur van de Europese Investeringsbank. Tot gouverneur is be noemd prof. dr. J. Zijlstra, minister van Financiën ad interim. Voorts is de heer Hofstra op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1959 ontheven van zijn functie als gouverneur bij de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling. Prof. Zijl stra is tot zijn opvolger benoemd. Vice-president. Tot vice-president van het gerechtshof te Amsterdam is benoemd mr. J. Spreij, tot dusverre raadsheer in dit hof. Bescherming Voetgangers. Het be stuur van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voet gangers heeft zich tot burgemeester en wethouders van Amsterdam gewend met verzoek de totstandkoming te willen be vorderen van een advieslichaam op het ge bied van veili verkeer, waai-in de belang stellende burgerij vertegenwoordigd zal zijn. In de thans bestaande gemeentelijke commissie voer veilig verkeer is dit naar haar mening niet het geval. Bom. Ongeveer 200 Enschedese ge zinnen zullen vrijdagmiddag tijdelijk hun woning moeten ontruimen in verband met de demontage van een Amerikaanse bom, die in de oorlog is neergekomen op de hoek van de Rozenstraat-Begoniastraat. De bom weegt 250 kg, de lengte is één meter, de middellijn 45 cm. Tijdens en na de oorlog zijn reeds pogingen gedaan om deze bom te demonteren, maar dit is niet gelukt. De Zandvoortselaan is thans ook in Heemstede voorrangsweg geworden. Thans gelden voor deze weg van de rijksstraat weg in Heemstede af tot Zandvoort de voorrangsregels. Woensdag zijn de borden hiervoor geplaatst. Voorts is het bord „ein de voorrangsweg" bij de grens Bloemen- daalHeemstede vei-wijderd. DONDERDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Het koffiehuis", 20 uur. Frans Halsmuseum: Vertoning van de film „Het gebeurde gisteren", 20 uur (V.U.) TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 u. Frans Halstheater: „Een echte Parisienne", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Genadeloze jungle", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „A star is born", 14 j„ 20 u. Minerva Theater: „Die Dreigroschenoper", 18 j„ 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Gij zult niet be geren", 18 j„ 19 en 21.15 u. Roxy Theater: „Contrabande en moox-d", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Rockets Galore", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Ver borgen verlangens", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Brahms, 21 22 uur. Coornhertlyceum: De heer L. H. H. Schutte vervolgt zijn cursus: „Tekenen naar levend model", 20 uur (V.U.) VRIJDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Loudi Nijhoff draagt enkele verhalen voor (G. en W.), 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.3012.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Prof. dr. G. Stuive ling houdt lezing over „Roland Holst, of de inspiratie van de mythe", 20 uur. (V.U.). In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen. 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „De reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „In die nacht", 18 j„ 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „A star is born", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Ohne dich wird es Nacht", 18 j„ 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het schandaal van Clochemei'le", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Liebelei", 14 j„ 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met bloed geschreven", 14 j„ 14.30, 19 en 21.15 u. Studio Theater: „De groene man", 18 j„ 14.15, 19 en?21.15 uur. Minerva Theater: Dr. J. M. Lodewiiks over „Van woestijn naar eeuwig ijs", 20 uur. (V.U.). ZANDVOORT, Theater Monopole: „De reis van Prinses Beati'ix naar de west", 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Brahms, 21 22 uur. Chr. Jongemannenver. (Lange Marga- rethastraat): Gezelschap „Con Amore" geeft een cabaretavond, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13