Doel van omwisselingsaanbod Beijnes in VMF is volledige bedrijfssamenwerking Fa. B. ENGELENBERG Verlies Deli Spoor steeg in '58 verder ("Panda en het bolhnakioiysterie 10$ KORTING Wereldnieuws Aanhoudend rustig weer Beijnes blijft een afzonderlijke n.v. r~ 2 INLEVERING OP UITERLIJK 17 FEBRUARI OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN De vereveningsheffingen op kolen in de EGKS Atomic Fund kocht Philips V.S. gaan exportprijs van boteroverschotten verlagen Bandar Olie en Bandar Rubber passeren dividend De oriënteringsreis van de commissie-Rey Nederlandse koopvaardij vloot in 1957 Arbeidersuitwisseling in de Euromarkt miniem Last van zenuwen Vrijwel alle krediteuren akkoord met verlaging van de leningen Toch ió het zo Cellenstaat Tweede terugbetaling bij N.I.S.H.M. Uitloting lening Haarlem '47 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nieuwe redactiesecretaris bij „De Gids" Financiële afwikkeling van melkprijsjaar De Westduitse kolencrisis NijverdalTen Cate België Wie kijkt die koopt HORLOGES li si Sa 2 0 LuaDERDAG 29 JANUARI 1959 De houders van preferente aandelen A en gewone aandelen Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes n.v. worden uitgenodigd tot een om wisseling in aandelen Verenigde Machinefabrieken n.v. Bij inlevering van telkens één preferent aandeel A Beynes ad nominaal 750 kunnen worden verkregen zeven aandelen V.M.F. ad nominaal 100, alsmede één scrip van nominaal 50. Bij in levering van telkens één gewoon aandeel Beijnes ad nominaal 500 kunnen worden verkregen vijf aandelen V.M.F. ad nominaal 100. De oprichtersbewijzen Beijnes worden overgenomen tegen 2.000 per stuk. Aandelen V.M.F., welke zullen worden afgegeven en uit de omwisseling scrips worden verkregen, zullen volledig gerechtigd zijn tot de resultaten van 1958 en volgende boekjaren. De inlevering dient te ge schieden uiterlijk dinsdag 17 februari (bij de Twentsche Bank, Nederlandsche Handel- Maatschappij en de firma Pierson, Heldring en Pierson). Op woensdag 25 februari zal worden bekendgemaakt of het aanbod gestand wordt gedaan. Sedert enige tjjd hebben de besturen van de V.M.F. en Beijnes zich beraden over de vooruitzichten die de bouw van rollend materieel voor rail- en wegvervoer kan openen, aldus een gemeenschappelijk bericht. De binnenlandse vraag naar dit materieel zal iti de nabije toekomst niet voldoende zjjn om de bedrijfsinstallaties te Utrecht en Beverwijk volledig bezet te houden, zodat beide ondernemingen voor een belangrijk deel afhangen van de ex port De besturen geven zich rekenschap van de paraatheid die nodig is om de scherpe concurrentie op de exportmarkten te kun nen volhouden. De ontwikkeling wijst in de richting van een bundeling van krachten teneinde een optimum aan rationalisatie en efficiency te verkrijgen. De fabriek van Beijnes in Beverwijk is waardevol in com binatie met de produktie-afdeling voor rol lend materieel van de V.M.F. in Utrecht. Een zeer nauwe samenwerking is uiterst gewenst. De directie van de V.M.F. is zich bewust van het grote belang om naast haar fabriek in Utrecht het bedrijf in Beverwijk te laten voortbestaan. Advertentie Doclstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 WATERPROOF SCHUURPAPIER Van 1953 tot en rr.at-1958 hebben de .Ne derlandse en Duitse kolenproducenten in totaal 57 miljoen dollar aan verevenings- heffingen betaald voor hulpverlening aan Belgische en Italiaanse mijnen ter verge makkelijking van de opneming van die mijnen in de Gemeenschappelijke Markt, zo heeft een woordvoerder van de Hoge Autoriteit meegedeeld. De Hoge Autori teit heeft besloten, nu de vereveningsre keningen definitief gesloten zijn, aan de belanghebbende kolenmijnen het restant van 250.000 dollar, dat er na afwikkeling van de rekeningen nog aanwezig is, terug te betalen. Van de genoemde 58 miljoen dollar werd 52,5 miljoen of 92 percent gestort door de Duitse kolenmijnen en 4,5 mil joen of 7,9 percent door de Nederlandse. Aan uitkeringen ontvingen de Belgische mijnen 50 miljoen dollar uit deze vereve- ningsbijdragen of ongeveer 88,5 percent van het totaal en de Italiaanse mijnen 6,6 miljoen dollar of 11,5 percent. Deze tijdelijke vereveningsheffing, welke uit sluitend werd gevraagd van de Duitse en Nederlandse kolenmijnen, mag men niet verwarren met de algemene omslag, die door de E.G.K.S. geheven wordt over de kolen- en staalproduktie der zes landen, en waaruit de werkzaamheden van de ge meenschap worden betaald. De netto activa van het Atomic Deve lopment Mutual Fund Inc., waarvan op de Amsterdamse beurs certificaten geno teerd zijn, bedroegen per 31 december 1958 60.934.547 dollar tegen 51.387.402 dollar op 30 juni 1958 en 45.108.549 dollar per eind 1957. Het aantal uitstaande shares beliep 11.018.787. De waarde der netto activa komt per share uit op 5.33 dollar tegen 4.15 dollar per ultimo 1957. Per 9 februari wordt een regelmatig kwartaaldividend gedecla reerd van 3 dollarcent per share. In tegen stelling tot 1957 kon in 1958 bij verkoop van beleggingen kapitaalwinst worden ge realiseerd. Dientengevolge zal tegelijk met het normale dividend uit inkomsten, in mei een uitkering uit gerealiseerde winst worden gedaan. Onder de beleggin gen van het fund bevinden zich 11.000 aan delen Philips met een beurswaarde van 715.000 dollar per 31 december 1958. De Verenigde Staten hebben de belang rijkste zuivelexporterende landen in ken nis gesteld van hun voornemen de export- pry's van Amerikaanse overschotboter te verlagen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Landbouw deelde mede, dat er vrijdag een voorlopige bespreking is gevoerd over een verlaging van de ex portprijs waarbij de voornaamste zuivel exporterende landen, als Denemarken, Australië en Nieuw-Zeeland, waren ver tegenwoordigd, evenals Engeland als voornaamste invoerland van zuivelproduk- ten. De Deense ambassadeur heeft reeds in verband met het Amerikaanse voorne men stappen bij het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken gedaan. Een woordvoerder van het Amerikaanse minis terie van Landbouw verklaarde, dat de voorraden Amerikaanse overschotboter thans 13 miljoen pounds (ongeveer 5,9 miljoen kg.) groot zijn. Als de juiste oplossing zien beide be sturen een volledige samenwerking, waar bij Beynes wei als afzonderlijke n.v. blijft bestaan, maar gelegenheid wordt gegeven de aandelen Beijnes om te wisselen in aan delen V.M.F. Bij doorgaan van deze aan delenruil zullen de commissarissen van Beijnes hun zetels ter beschikking stellen. Het bestuur der V.M.F. zal bevorderen dat ir. J. J. F. Beijnes, thans commissaris van Beijnes n.v. wordt benoemd tot commis saris van de V.M.F. Blijkens een gecon solideerd overzicht van de V.M.F. werd over het tijdvak 1 januari tot 6 september 1958 een saldo winst behaald van f 8.0 mil joen tegen 14.0 miljoen over geheel 1957. Commissarissen en directie van de Ban dar Rubber Maatschappij en van de Ban dar Oliepalmen Cultuur Maatschappij heb ben besloten aan de in maart te houden algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen het dividend over hex boekjaar 1958 wederom te passeren. Vertegenwoordigers van de Europese Commissie van de Europese Gemeen schappelijke Markt zijn woensdagochtend te Bonn besprekingen begonnen met ver tegenwoordigers van de Duitse Bondsre gering over een eventueel Vrijhandelsgc- bied, aldus hebben Westduitse ambtena ren meegedeeld. Doel hiervan is een ge zamenlijke E.E.G.-standpunt. De afvaardiging van de commissie wordt geleid door de Belg Rey, lid van de com missie. De afvaardiging heeft maandag te Rome met vertegenwoordigers van de Italiaanse regering gesproken en zal van daag te Parijs met Franse regeringsverte genwoordigers spreken. Vrijdag zal de af vaardiging overleg plegen met de Bene- luxlanden. r. 'Ac.rx i 'A 'rovf f;rrt rr«^*\Tri3 rff"CA Vergeleken mex 1956 is de totale ver- keersprestatie der Nederlandse koopvaar dijvloot in 1957 gestegen van 217,460 tot 233,117 miljoen brt. zeemijlen of 7,2 per cent. Het aandeel van de passagierssche pen was 13 percent, vrachtschepen 57 per cent en tankschepen 30 percent. De belan gensfeer van de Nederlandse koopvaardij vloot is bezig zich te verplaatsen van de oosterse naar de westerse landen. In 1956 bedroeg het aandeel van deze landen in de totale verkeersprestatie respectievelijk 40,3 en 37,4 percent; in 1957 waren deze percentages respectievelijk 38,3 en 39,8. Het verkeer op Indonesië, India, Pa kistan en Birma liep in 1957 verder terug, namelijk van 11,4 percent in 1956 tot 10,9 percent in 1957. Sedert 1953 viel een terug gang van de activiteit der Nederlandse koopvaardijvloot in deze gebieden waar te nemen. Van de totale verkeersprestatie der vloot voor droge lading was het aan deel der lijnvaart 82 percent en dat van de trampvaart 18 percent. Deze gegevens zijn bekend gemaakt door het C.B.S. Uitbreiding ven conventie voorgesteld De commissie voor sociale aangelegen heden van de Europese Assemblee heeft de Kolen- en Staalgemeenschap verzocht in samenwerking met de Euromarkt effi ciënte maatregelen te treffen voor de uit wisseling van arbeiders binnen „Klein Europa". De commissie deed dit verzoek na een conferentie van twee dagen onder voor zitterschap van de Nederlander G. M. Ne- derhorst over de resultaten van de con ventie over de bewegingsvrijheid van ar beiders binnen de landen van de E.G.K.S. die het vorig jaar werd aangenomen. De resultaten zijn miniem geweest, zo bleek nu. Volgens de conventie kunnen arbei ders in de kolen- en staalindustrie een kaart krijgen waarmee ze in alle zes lan den kunnen gaan werken. Vorig jaar wer den slechts 283 van zulke kaarten aange vraagd (124 in Italië, 94 in België, 57 in Duitsland en 8 in Nederland). Slechts in 24 gevallen kregen houders van zulke kaarten vast werk. De commissie wil nu dat zulke kaarten beschikbaar worden ge steld voor arbeiders in alle industrie branches. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletteo helpen U er overheen. Het saldo verlies van de n. v. Deli Spoor weg Maatschappij heeft over 1958 ƒ332.798 bedragen (v.j. 326.125). Er werd uit Nederlandse middelen ten behoeve van het bedrijf Indonesië betaald 181.580 (v.j. 374.090). Kosten van het hoofdkan toor te Amsterdam bedroegen 68.034 (v.j. 92.617). De directie verwacht in staat te zijn in 1959 de onkosten nog ver der terug te brengen. Er wordt wederom geen dividend voorgesteld. Het verlies wordt naar nieuwe rekening overge bracht. Met het gehele u.tgezonden personeel werd het dienstverband verbroken. Bij ge brek aan berichten kan over de bedrijven in Indonesië in het jaarverslag niets wor den medegedeeld Over de nationalisatie- wet in Indonesië tast de n. v. in het duis ter wat betreft de omvang en betalingswij ze van de schadeloosstelling. In verband hiermede werd de waarde van de belan gen in Indonesië in de balans per 31 dec. 1958 ongewijzigd opgenomen. Door de ontwikkeling in Indonesië werd mede op grond van ter zake geuite verlan gens van crediteuren, besloten aan hou ders van olbigaties en onderhandse lenin gen in Nederland een terugbetaling van 20 percent op de hoofdsommen aan te bieden onder voorwaarde dat degenen, die van dit aanbod gebruik maken, afzien van in ning van 3V» percent rente per jaar op de (verlaagde) hoofdsom, tot tijd en wijle ïJiajtvJj'Jü iib «non WANNEER we een inventarisatie van het menselijk lichaam gaan opmaken be landen we al spoedig in de astronomische bedragen. Het lichaam is een cellenstaat, dus het spreekt welhaast vanzelf dat de cellen rijk vertegenwoordigd zijn. Dat klopt, want ons lichaam bestaat uit on geveer 300.000.000.000.000, dat is driehon derd biljoen cellen. Van dit. getal kunnen we ons geen enkele voorstelling maken. Laten we eens veronderstellen, dat elke seconde één cel te gronde gaat, dan zou de laat ste cel na .9 miljoen jaren zijn verdwenen! De getallen die ons een indruk moeten geven van het aantal bloedcellen zijn slechts van een iets geringere orde, te weten 30 biljoen. Zuinig naast elkaar gelegd, zoouden zij een oppervlak van bijna 3000 vierkante meter kunnen bestrijken. Een wel erg grote bloedvlek overigens! Per seconde worden ongeveer 10 miljoen van deze cellen ge vormd, een formidabele produktie, die ech ter in twee kubieke millimeter kan worden verpakt. We kunnen ons wellicht beter tot het kleinere bepalen, want de cijfers zullen desondanks welsprekend genoeg blijken te zijn. Laten we eens een simpel stukje huid van één vierkante centimeter nemen. Dat is toch werkelijk niet veel, wanneer we zien hoe rurv en zorgeloos velen met de buitenkant van hun lichaam omspringen. Welnu, die ene vierkante centimeter huid bevat gemiddeld één meter bloedvaten. Dat is geweldig, maar aan de andere kant moeten we daarover toch weer niet al te verbaasd zijn, want de huid kan ongeveer een derde deel van al het bloed bevatten en om dit mogelijk te maken moeten er natuurlijk voldoende bloedvaten aanwezig zijn. Dat in ditzelfde stukje huid boven dien nog vier meter zenuwvezel aanwezig is kunnen we ons echter moeilijk meer voorstellen. De huid zelf is opgebouwd uit ongeveer zes miljoen cellen en bevat voorts (nog steeds gemiddeld!) 100 zweetklieren, 15 talgkiiereen 15 tot 25 haren. Vooral dat laatste is belangwekkend, omdat daar- ui, volgt, dat het hele mense- liike lichaam tussen 300.000 en 500.000 haren draagt. Als of dit alles voor een der gelijk klein hui dopper vlak je nog niet voldoende is, tellen we daarenboven 2 warmte- J punten, 12 koudepunten, 25 drukpunten en 200 pijn punten op die ene vierkante centimeter. Dan zijn we er nog steeds niet, want ons lapje I id, dat door een niet eens erg ongevalletje gemakkelijk kan worden af geschaafd of vernietigd., bevat bovendien nog 5000 zenuw-eivdlichaampjes! Wie nu wil weten, hoe groot deze aantallen voor het hele huidoppervlak zijn, behoeft de getallen slechts met. 20.000 te vermenig- vuldigen en zijn nieuwsgierigheid is ten volle bévredigd. De alsdan verkregen ge tallen zijn ongeveer juist. De opgaven per vierkante centimeter waren niet méér dan gemiddelden, zodat sommige plaatsen veel rjjker of veel armer zijn dan dit gemid delde aangeeft. Wist u overigens, dat. een lintworm zo'n ingewikkeld uitscheidingssysteem heeft? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). voldoende middelen beschikbaar zijn om de rentebetaling wederom te effectueren. De reeds aangekondigde opschorting van aflossingen blijft eveneens gehandhaafd. Het resultaat van bovengenoemd aanbod is, dat de houders van alle onderhandse leningen hieiop zijn ingegaan, evenals de houders van 2084 oblihgaties, uitmaken de 92 percent van alle nog uitstaande obli gaties. Dit betekent, dat het thans nog in Nederland te betalen bedrag aan rente tot een geringe omvang is teruggebracht. Be langrijke bezuinigingen op het directie kantoor brachten de onkosten tot een sterk verlaagd peil terug. Het bestuur der n.v. Nederland-Indo- nesië Steenkolen Handel-Maatschappij heeft besloten aan de eerstvolgende alge mene vergadering van aandeelhouders, die waarschijnlijk in april zal worden gehou den, een tweede terugbetaling op de pre ferente en gewone aandelen voor te stel len van 25 percent over de nominale waarde van 500.zijnde 125,per aandeel. De uitioting van obligaties der 3 percent geldlening 1947 tot een bedrag van 75.000 ten laste van de gemeente Haarlem zal op donderdag 19 februari 1959 te 10.00 uur in het openbaar op het stadhuis plaatshebben. E.E.G.-buitentarieven Te Brussel zijn de nationale delegaties der E.E.G.-landen bijeengekomen ter bespreking van het gemeenschappelijk douanetarief (het buiten tarief) voor de artikelen van lijst G. Deze lijst G omvat de posten over het buitentarief waarvan de lidstaten indertijd geen overeenstemming kon den bereiken. Op deze lijst komen onder andere voor diverse levens-, voedings en genotmiddelen, mineralen, metalen, chemicaliën, hout. motoren voor auto's, vliegtuigen en schepen, alsmede vlieg tuigen. Internationale beurs De Europese Economische Gemeenschap, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie 'Euratoom) zullen gezamenlijk deelnemen aan de komende internationale beurs van New York. De Newyorkse beurs wordt gehouden van 8 tot 1!) mei a.s. V.S. en Europa De Amerikaanse senaat heeft Livingston Mer chant benoemd tot onderminister van Buitenland se Zaken voor Europese kwesties. Franse staalprys Woensdagavond is te Parijs een stijging van de staalprijs op de Franse binnenlandse markt met negen percent aangekondigd. (UPI) Om gezondheidsredenen zal prof. dr. E. J. Dijksterhuis het redactiesecretariaat van het maandblad „De Gids" neerleggen. Met ingang van 1 februari wordt de tekst criticus K. Lekkerkerfcer, die ondermeer de verzamelde werken van Slauerhoff en van Jacob Israel de Haan verzorgde, secretaris van de redactie. Prof. Dijkster huis blijft wel deel uitmaken van de redactie van „De Gids". Advertentie 5. Het was weer echt tets voor de ver strooide professor Kalker om een machien tje te maken en dan te vergeten, waar het eigenlijk voor diende. En het was boven dien nog zo'n raar machientje, dat zelfs de scherpzinnige detective Pat O'Nozel er niet uit wijs kon worden. „Schakelt u het eens in", stelde Panda voor, „als het machientje aan het werk is, kunnen we het doel er van misschien afleiden". Dat was een goed voorstel; zelfs Pat O'Nozel moest dit toe geven. „Schakel in, professor", zei hij, ter wijl hij het apparaat door zijn vergroot glas bestu erde, „dan zal ik wel alles af leiden, wat er af te leiden valt. Met haar fijn deduceren en combineren krijg ik het er wel uit". „Goed", zei professor Kalker, „maar ik moet u waarschuwen, dat het ap paraat zich nogal vreemd gedraagt". „Ik ben gewend om vreemde dingens tot klaar heid te brengen", zei Pat O'Nozel onge duldig. „Schakel dus in, professor. En hou den jullie dan allemaal jullie mondens, an ders storen jullie mijn gedachtens". De grote detective merkte al gauw, dat pro fessor Kalker niets teveel had gezegd, toen hij de werking van het machientje „vreemd" noemde. Want nauwelijks was het ingeschakeld, of het zoog met een slor pend geluid het vergrootglas uit Pats han den, sabbelde er even op en blies het toen met kracht in het gelaat van de speurder. Tegelijkertijd greep het Panda met mecha nische handjes vast en tilde hem op. „Help!", riep Panda, „wat doet dat ding nou?" „Wist ik het maar", antwoordde pro fessor Kalker NOG ENKELE DAGEN op alle aanwezige goederen Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Tel. 54679 Het Produktschap voor Zuivel heeft vanmorgen de financiële afwikkeling over het afgelopen melkprijsjaar besloten. Uit het overzicht van de gemiddelde netto opbrengst van de melk in vergelijking met de garantieprijs bleek, dat het saldo van het zuivelfonds 7.821.000 gulden bedroeg. Omgeslagen over 5.483 miljard kg melk, bedroeg dit saldo per honderd kg melk veertien cent. Reeds uitgekeerd was 3,02 gulden per 100 kg. De netto-opbrengst per 100 kg melk met 3,7 percent vet was 21,04 gulden. Het produktschap besloot het eind- saldo van veertien cent per honderd kg geleverde melk alsnog uit te keren. Daar de regering de garantie voor het melkprijs jaar 1957-'58 vaststelde op 28,90 gulden per 100 kg melk zou de nabetaling uit het Landbouw-Egalisatiefonds, indien de minister met bovenstaand overzicht akkoord gaat, 93 cent gaan bedragen. Het produktschap stelt voor de uitkering uit het zuivelfonds van 14 cent: en de nabe taling uit het Landbouw-Egalisatiefonds van 93 cent per honderd kg tegelijkertijd te doen geschieden. In de Westduitse Bondsdag komen van daag de steenKOolcrisis en dc maatrege len die de regering ertegen heeft geno men in debat. De Westduitse gas- en elek triciteitsbedrijven hebben verklaard dat de vermindering van de Amerikaanse steenkoolinvoer zal leiden tot stijging in de gas- en elektriciteitstarieven. De Duit se reders vrezen een inkomstenderving van omstreeks 100 miljoen mark. De Amerikaanse ambassade in Bonn heeft aan de Westduitse regering een nota overhandigd waarin geprotesteerd wordt tegen het besluit een speciaal invoerrecht voor steenkool in te stellen. In de nota wordt betreurd dat met deze heffing wordt afgeweken van een dusver liberaal han delsbeleid en wordt gewezen op de ernsti ge gevolgen welke deze stap zal hebben voor een belangrijke sector van de Ame rikaanse mijnindustrie welke haar pro duktie in grote mate had aangepast aan de speciale behoeften van de Duitse markt. Met zetel Brussel-Etterbeek is de n.v. „Nijverdal-Ten Cate België" opgericht. Het aandelenkapitaal bedraagt 10 miljoen frank, bestaande uit 10.000 aandelen van elk 1.000 frank. Van deze aandelen zij er "9993 in het)5ez.it van' de „Kohtnkl Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate n.v.". Het gehele aandelenkapitaal is geplaatst en volgestort. De onderneming heeft tot doel het bereiden, verwerken, inkopen, verkopen, de in- en uitvoer van alle tex- tielprodukten en grondstoffen, zowel voor eigen rekening als voor rekening van der den. Advertentie ZEER GOEDE overjarige o.a. zeer bekende MERKEN ruimen wij op voor bijna halve prijzen. Dit moet ook iets voor u zijn. dan heeft u iets goeds voor weinig geld. HERENPOLSHORLOGE, merk ZENTRA, geheel staal van 90.voor 53.40 merk RODANA. gehee.l staal. van 90.— voor 54-60 merk CAZAL van 75.voor 41-60 merk VENDOME, geheel staal van 92.50 voor 55-60 Dit is slechts een klein voorbeeld. Doet met ons verlies - uw voordeel- Wat t Silver Stoepke doet doet 't Silver Stoepke goed Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Barbaar. De laatste Duitse oorlogsmisda diger, die in Griekenland wordt be recht, Max Merten, zal op 11 februari voor zijn rechter verschijnen. Merten was gedurende de oorlog verbonden aan de „Ortskommandantur" van Sa- loniki. Hij wordt onder meer beschul digd van het neerschieten van 680 Griekse gijzelaars, systematische mar teling van 9000 joden en het uit oefenen van terreur tegen de joodse be volking van Saloniki in het algemeen. Kleurenblind. Studenten van vijf Zuid- afrikaanse universiteiten hebben dins dag voor het stadhuis van Port Eliza beth geprotesteerd tegen het voorne men van de regering de apartheid door te voeren op de universiteiten. Zij voerden leuzen mee als „Waarheid is kleurenblind". „Geen apartheid op on ze universiteiten" en „verdienste, niet kleur". Het land uit. Paul Ricca, vroeger een der leiders in de bende van Al Capone zal naar zijn geboorteland Italië worden gedeporteerd. Hiertoe heeft de Ameri kaanse immigratie- en naturalisatie dienst besloten Ricca heeft tien dagen om hoger beroep aan te tekenen. Men verwacht dat het nog zeker twee jaar zal duren eer Ricca alle juridische mo gelijkheden heeft uitgeput en hij inder daad het land uit wordt gezet. Stakingsoproep. De Italiaanse r.k. missio naris pater Mauri op het Philippijnse eiland Negros, heeft de arbeiders in de suikerplantages opgeroepen tot een al gemene staking teneinde betere ar beidsvoorwaarden van de „suikerba ronnen" af te dwingen. Verwacht wordt, dat de arbeiders in de zeventig plantages van het eiland zich allen bij de staking zullen aansluiten. De suiker planters handhaven tot dusver onder de voornamelijk seizoenarbeiders toe standen die pater Mauri vergelijkt met slavernij, zo bericht het „Oecumenisch Bulletin". Botsing. De conducteur en twee passa giers van een dubbeldeksbus in Glas gow zijn omgekomen en ongeveer der tig andere inzittenden gewond toen die bus na een botsing in brand vloog. Kolonisten. Honderdvijftig migranten en 200 stuks vee vertrekken midden fe bruari van de Azoren naar de Portu gese kolonie Angola, grenzend aan de Kongo om er bedrijven op te zetten. De Portugese pers heeft de laatste tijd personen met emigratieplannen aange raden Angola te kiezen in plaats van Brazilië of Venezuela. Angola heeft een bevolking van 5.000.000 inheemsen en 150.000 blanken. Handel. Te Moskou is woensdag een han delsprotocol tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië ondertekend, zo maakt Tass bekend. Volgens Tass voorziet het pro tocol in een lichte uitbreiding van de handel tussen de beide landen. Piloten. De Westduitse luchtmacht heeft op 't ogenblik 650 piloten. Duizend man volgen een opleiding voor Piloot. Dit heeft de Westduitse minister van De fensie, Strauss meegedeeld, in een vraaggesprek met het tijdschrift „Po- litisch-soziale correspondent". Voorlopig. Koning Phoemiphon Adoeldet van Thailand heeft woensdagavond een voorlopige gvondyjpt. afgekondigd, diejy de plaats komt van de grondwet, die vo rig jaar oktober na de anti-communis tische staatsgreep van veldmaarschalk Sarit Thanarat is opgeschort. De voorlo pige grondwet voorziet in een grondwet gevende vergadering, die een nieuwe constitutie moet ontwerpen. De verga dering zal tevens wetgevende macht hebben. Brand. Een moeder en haar vijf kinde ren zijn in de nacht van dinsdag op woensdag in Kidderminster in Midden- Engeland omgekomen bij een brand, die de kleine woning, waarin het gezin woonde, verwoestte. Alleen de vader wist zich te redden. Hij heeft ernstige brandwonden. Verscheidene mensen die pogingen deden de moeder en de kinderen te redden, kregen verwondin gen. Moeder. De 75-jarige moeder van dr. Ed ward Teller, de Amerikaanse deskun dige op atoomgebied en „vader van de H-bom", heeft toestemming gekregen Hongarije te verlaten. Zij zal waar schijnlijk naar haar zoon in de Verenig de Staten gaan. Minister. Prins Rainier van Monaco heeft woensdag de vroegere Franse minister van binnenlandse zaken Emile Pelletier benoemd tot minister van staat en hoofd van de regering van zijn vorstendom. Pelletier neemt de functie over van de Fransman Henry Soum, die de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Onbehagen. De gekozen inheemse afge vaardigden van de wetgevende raad van Kenya hebben besloten de nieuwe zitting van de raad, die 17 februari be gint, te boycotten. Een groot hogedrukgebied bedekt nog steeds geheel West- en Midden-Europa. In dit gebied is het overal rustig weer met overwegend lichte vorst. Alleen in Zuid- Oost-Duitsland en midden-Zweden kwam plaatselijk strenge vorst voor. In ons land waren de temperaturen over het algemeen iets lager dan in de voorafgaande nachten. Overwegend kwam 35 graden vorst voor, maar op enkele plaatsen werd 6 graden vorst gemeten. Hier en daar ontstond in de eerste ochtenduren een dichte mist. Een zeer uitgebreide mist bedekte vanmorgen geheel Engeland. Terwijl het Europese hogedrukgebied iets afneemt, trekt van de oceaan een nieuw hogedrukgebied naar Schotland. Het ziet er in verband hiermede naar uit, dat het rustige weer zal aanhou den. WEERRAPPORTEN Vrijdag 30 januari Zon op 8.25 uur, onder 17.22 uur. Maan op uur, onder 10.44 uur. Maanstanden 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 29 januari Hoog water 6.44 en 19.00 uur. Laag water 2.22 en 14.43 uur. Vrydag 30 januari Hoog water 7.25 en 19.46 uur. Laag water 2.59 en 15.25 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen en binnenland bulten- 1 heden- S morgen 7 uur. Neerslag: i laatste 24 uur J 3 o e SE a Den Helder mist windst. -4 0 Ypenburg dichte mist windst. -4 0 Vlissingen onbewolkt z 2 0 Eelde onbewolkt windst. -4 0 Twente onbewolkt windst -3 0 De Bilt onbewolkt zo -3 0 Eindhoven onbewolkt zo -3 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z -2 0 Helsinki geheel bew. wnw -3 Stockholm onbewolkt w -8 0 Oslo half bew. windst. -6 0 Kopenhagen onbewolkt w -1 0 Aberdeen licht bew. windst. -4 0 Londen mist n -2 0 Amsterdam onbewolkt windst -2 0 Brussel onbewolkt zzo -0 0 Luxemburg onbewolkt no -3 0 Parijs onbewolkt o -2 0 Bordeaux onbewolkt o 1 Grenoble onbewolkt windst -4 0 Nice onbewolkt n 5 0 Berlijn onbewolkt windst. -3 0 Frankfort onbewolkt no -5 0 Miinchen mist windst-11 0 Zürich geheel bew. ono -4 0 Genève onbewolkt windst -5 0 Locarno onbewolkt windst. -5 Wenen geheel bew. nw -1 0 Innsbruck onbewolkt w -9 0 Rome onbewolkt nno 4 0 Ajaccio onbewolkt no 0 0 Madrid geheel bew. windst. 6 0 Mallorca mist n 4 0 Algiers onbewolkt windst. 2 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2