Raad besluit met 25-10 stemmen tot aankoop van nieuwe concertvleugel 1 KOFFIE HAG Drie maanden celstraf en f 10.000 boete voor belastingontduiking Tegenstrijdige beoordelingen van enige pianisten van naam „Reino" 7 VLEUGELDEBA T" IN HAARLEMSE VR OEDSCHAP Niet elegant Burgerlijke Stand van Haarlem Denise Berthe soiiste in N.Ph.O.-concert /^ROUU/EI) Neon jfüDsoie Vier jubilarissen bij Heemsteedse brandweer Regeling bakkersvakantie in Heemstede ...slaap diep en gezond, drink Jaarvergadering HPC wegens tijdgebrek geschorst Het NederHnds Ballet met ,.Les Förains" in Amsterdam Receptie C. D. Fetter DCIJ versloeg Joz. BI. in finale Noordholland Twee maanden voor soldaat uit Haarlem, die deserteerde UIT STAD EN STREEK UITSPRAKEN HAARLEMSE RECHTBANK Haarlemse rechtbank Acht maanden geëist voor diefstal met inklimming Twee jaar straf wegens poging tot doodslag Dr. Van Leeuwen sprak over aanrakingspunten tussen religies ItKDAG 29 JANUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 Met 25 tegen 10 stemmen heeft de Haarlemse raad woensdagmiddag besloten een krediet te verlenen van 18.500 voor de aankoop van een Steinwav-vleugel ten behoeve van het Concertgebouw. De raad besprak deze kwestie uitvoerig, mede met het oog op een brief, die de firma Koot aan de raadsleden had doen toekomen, waarin geprotesteerd werd tegen het feit, dat met haar geen overleg had plaats gehad, ondanks het feit, dat deze firma tot dusverre steeds een Förster-concertvleugel voor het Concertgebouw ter beschikking heeft gehad, waarop de meeste belangrijke pianoconcerten zijn uitgevoerd. Bij de brief van de firma Koot was een aantal afschriften van brieven gevoegd, die belangrijke piano solisten desgevraagd hadden geschreven en waarin zij verklaarden uiterst te vreden te zijn over de service, die de firma met haar vleugels had geleverd. Hieronder bevonden zich verklaringen van pianisten van naam als Stefan Askenase, Hans Richter Haaser, Robert Casadesus, Willem Andriessen, Cor de Groot, Theo Bruins en George Exon. Uit het antwoord van wethouder Geluk bleek, dat B. en W. bij nader inzien ook van mening waren, dat de gevolgde procedure niet bijzonder elegant geweest is, maar dat verder wel vaststond, dat men over het algemeen van oordeel was, dat een nieuwe Steinwav-vleugel te verkiezen is boven de thans in gebruik zijnde instrumenten. Bovendien bleken verscheidene van de genoemde solisten tijdens vertrouwelijke gesprekken ook van oordeel te zijn, dat de Förstervleugel niet in alle opzichten voldeed. Over de andere onderwerpen heeft de raad slechts kort gediscussieerd. Aan het begin van de vergadering werd het nieuwe raadslid, de heer D. Dijksman als opvolger van ir. J. M. van Duin (Prot. Chr.) beëdigd. Aan de directeur van de Stadsbibliotheek en -leeszaal, de lieer P. V. de Wit, werd eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. Tenslotte richtte de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, nog enige waarderende woorden tot de hoofdbode, de heer J. M. F. Meijer, voor wie het de laatste raads vergadering was, omdat hij aan het einde van deze maand met pensioen zal gaan. Met betrekking tot de voorgestelde aan koop van een vleugel voor het Concert gebouw vroeg de heer Van Liemt (K.V.P.) zich af, of het nodig was het tot dusverre gevolgde systeem (het huren van een dergelijk instrument) te ver laten. Hij was hiervan niet overtuigd en noemde ook de door B. en W. aangestipte klachten van solisten en publiek niet over tuigend. Hij herinnerde aan de brief van de firma Koot, waaruit bleek, dat ver scheidene pianisten van naam de Förster- vleugel een mooi instrument hadden ge noemd. De heer Van Liemt toonde zich een tegenstander van de exploitatie van een concertvleugel door de overheid en vroeg zich af, hoe dit in andere gemeenten gebeurde. Hij overwoog, of het niet juister geweest was indien tevoren overleg met de firma Koot gepleegd was. Op grond van enkele exploitatiecijfers, waarbij hij ervan uitging, dat alleen vermaarde pianisten van de nieuwe vleugel gebruik zullen maken, kwam spreker tot de conclusie, dat de gemeente met de exploitatie niet uit zou komen. De heer Voogd (Arb.) had geen be zwaar tegen de aanschaffing van een vleu gel door de gemeente. Wel vroeg hij zich af, of overtuigend genoeg gebleken was, dat de Förstervleugel onvoldoende was. De brief van het bestuur van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest noemde hij volstrekt ongemotiveerd. Het zou volgens de' mening van de heer Voogd beter ge weest zijn, indien van te voren overleg met de firma Koot was gevoerd. Mevrouw Van Rappar d-K obus (V.V.D.) zou het toejuichen als er een goede vleugel in het Cf ncertgebouw zou komen. Zij vroeg het college, hoe zich de gunnings procedure had afgespeeld. Ook de heer Spek (Prot. Chr.) vond het jammer, dat niet tevoren met de bewuste firma was gesproken, al juichte ook hij een nieuwe vleugel toe. De heer F i b b e (V.V.D.) vroeg zich af, waarom er nu een pianolift moet komen en achtte het eveneens onjuist, dat er geen overleg had plaats gehad. In zijn antwoord ging wethouder Geluk uitvoerig in op de vraag, waarom er geen overleg met de firma Koot was geweest. Hij gaf toe, dat dit niet elegant is geweest, maar voegde eraan toe, dat gebleken was, dat de firma Koot niet in staat was de dure vleugel, die men gewenst achtte, te exploi teren. Overigens hadden B. en W. grote erkentelijkheid voor alle persoonlijke zorg van de firma voor de door haar geleverde instrumenten. Men had aanvankelijk de nieuwe vleugel doc?r bemiddeling van de firma Koot willen aanschaffen, maar dit bleek onmogelijK te zijn, omdat de Stein- wayvleugels slechts geleverd konden wor den door de plaatselijke vertegenwoordi ging. Mèt de heer Voogd was de wethouder van mening, dat grote dank is verschuldigd aan de heer J. P. Vincent, die zich als deskundige veel moeite heeft getroosl een verantwoord advies uit te brengen Toen reeds in 1954 werd overwogen een vleugel aan te schaffen, deelde de firma Koot mee, dat zij een Förstervleugel had gekocht, die zij voor het Concertgebouw wilde verhuren. BEVALLEN van een zoon: 27 jan.: M. A. M. Spierings-Snoek; M. J. Snijder- de Graaff; L. C. Kempen-Guebey; M. C. Neder-Helman-Lex; 28 jan.: G. A. Teunis- sen-Wenning. BEVALLEN van een dochter: 27 jan.: H. M. C. Jacobs-Born; H. Stomps-Hart- hoorn; 28 jan.: A. M. Lammers-van Wees. ONDERTROUWD: 26 jan.: C. J. Boerée en G. Karpow; 28 jan.: J. van der Meulen en N. de Klerk; M. H. Brink en A. W. E. Loogman; A. Selie en P. C. Lagerweij; J. T. van Schie en P. G. M. Mathot; D. J. Bijleveld en J. C. Beentjes; A. Mulder en T. van de Steege; J. F. Wierth en A. van den Hoogen; M. G. N. Brouwers en A. Harst; W. C. Maarsen en A. Kühn; E. Bei der en R. Bron; J. de Haan en G. Toor nend. GEHUWD: 28 jan.: T. van der Vossen en A. B. Otten; T. Verweij en J. J. de Loor; A. C. Sabelis en A. Pasch; J. H. J. Leistra en H. W. C. A. Honnebier; A. J. Dinge- nouts en C. Loerakker; T. M. Brands en A. W. Jansen; J. J. Riemsdijk en G. van Diemen; W. A. Arnaud de Callavon en J. van de Polder; L. van Boordt en C. E. Smit. OVERLEDEN: 25 jan.: W. Meijer-Kabel, 51 j., De Clercqstraat; 27 jan.: H. Arxhoek- Dubbeling, 81 j., Schermerstraat; J. M. A van Velzen, 2 m., v. Oosten de Bruynstr.; B. C. Verver-Heerens, 59 j., Regulierstraat; M. J. E. van Buel-van Spijk, 90 j., Bantam- straat. Wethouder Geluk ging nog eens in op de brieven van toonaangevende pianisten. Robert Casadesus had op een vraag naar de kwaliteit van de Förstervleugel geant woord „ga va" (Het gaat) en Hans Richter Haaser had op de mededeling, dat er mis schien een Steinwayvleugel zou worden aangekocht, geantwoord: „Ach, wie herr- lich". Uit een brief van de dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest ci teerde de wethouder, dat befaamde pia nisten, onder wie Casadesus. in vertrouwe lijke gesprekken, de Förstervleugel niet geheel bevredigend hadden genoemd, dat Cor de Groot liever op een repetitievleugel wilde spelen en dat George van Rensesse op eigen kosten een vleugel uit Den Haag had laten overkomen. In andere gemeen ten beschikken de grote concertzalen ook over emen vlexigels, aldus de wethouder. Wat de exploitatie betreft, meende de heer Geluk, dat zelfs als alleen pianisten van naam van de nieuwe vleugel gebruik zullen maken, de exploitatie zeker even gemakkelijk zou zijn als die van het hui dige instrument. Dit betoog vermocht de heer Van Liemt niet te overtuigen: hy bleef van mening, dat de overheid geen vleugel moest exploi teren. De heer Voogd achtte het van weinig stijl getuigen, dat het bestuur van.het N- Ph. O. zijn advies aan de raad van zo weinig documentatie had voorzien Hier mee was de wethouder het niet eens: het bestuur had naar zijn mening correct gehandeld. Nadere documentatie was niet hoffelijk geweest ten opzichte van de firma Koot, meende hy. Een suggestie van de heer Proper om de zaak uit te stellen, was niet aanvaardbaar, omdat de prijs van de vleugel na 1 februari omhoog zou gaan. Bij de stemming bleek, dat het voorstel met 25 tegen 10 stemmen werd aanvaard. Tegen stemden de K.V.P.-fractie, behalve de heren Schreurs en Rood, alsmede de heren Marselis Hartsinck (Prot.Chr.j, Fibbe en Vink (beiden V.V.D.). Bij het voorstel tot benoeming van een gehuwde onderwijzeres aan de Albert Schweitzerschool, toonde de heer Van den Berg (Prot.Chr.) zich bevreesd, dat hiermee de onderwijsbelangen zouden worden geschaad, omdat bij gehuwde vrouwen huiselijke omstandigheden zouden kunnen prevaleren boven het onöerwijs- belang. Mevrouw Van der Wal 1-D uyven- d a k (Arb.) daarentegen juichte de benoe ming van de eerste gehuwde onderwijzeres zeer toe. Ook de heer B e 11 i n k (V.V.D.) deed dit. De heer Knape (K.V.P.) ging met het voorstel akkoord, maar wilde geen prece dent scheppen. Wethouder Geluk zegde toe benoemin gen van gehuwde onderwijzeressen van ge val tot geval te zullen bekijken. In het algemeen stelde hij dat de bezwaren, door de heer Van den Berg genoemd, ook bij huisvaders konden gelden. In antwoord op vragen van de heren Vos (K.V.P.) en Proper (Comm.) deelde wethouder H a p p mee, dat bij de aanleg van nieuwe rioleringen met de belangen van winkeliers rekening zou worden ge houden, evenals met moeilijkheden, die door te diepe sleuven (verzakkingen) zou den kunnen ontstaan. Advertentie REINIGT REIN Abonnement voor het wassen van Ramen. Jaloezieën enz. Telefoon 16254 De foto, die gisteren in ons blad bij de recensie over het concert van het Nooro- hollands Philharmonisch Orkest stond af gebeeld. was er niet een zoals wij in het onderschrift abusievelijk vermeldden van de pianiste Varda Nishy, maar van Denise Berthe, die op 3 maart de soliste is in het Pianoconcert K.V. 449 van Mo zart, als het N.Ph.O. de tweede uitvoering ir. het Minerva Theater in samenwerking met de Heemsteedse Kunstkring geeft. Op het programma van deze avond staan voorts de Symfonie no. 76 van Havdn en de Italiaanse Symfonie van Mendelssohn. Advertentie Koninginneweg 6 Tel. 14024 Advertentie Ontdek HUDSON - het Is <m S I G A R E N de moeite waard uitzotwUUyi' gc-ed De jaarlijkse feestavond van de Heem steedse vereniging voor brandweerlieden „De Straalpijp" die woensdag in het verversingshuis van het wandelbos „Groe- nendaal" werd gehouden, verkreeg een extra feestelijk karakter, doordat vier ju bilarissen werden gehuldigd. Namelijk de heer N. W. Draaijer, (die vijfentwintig) en de heren C. Büthker (de commandant), A. R. Hoenderdos en H. M. de Zwart, die ieder twaalfeneenhalf jaar lid van het brandweerkorps zijn. Deze avond werd bij gewoond door de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard; de gemeente-secretaris, de heer A, van Wingerde, wethouder E. J. van Lent en de directeur van Openbare Werken, ir. Th. J. Mebius, die allen door hun echtgenote werden vergezeld. De burgemeestei sprak de jubilarissen toe en verklaarde aan de brandweer in Heemstede een vooraanstaande positie toe te kennen, waarbij hij vooral de nadruk wilde leggen op de vrijwilligheid. Spre ker noemde het afgelopen jaar voor het korps een vruchtbare periode, omdat het tijdens de districtswedstrijden op de eer ste prijs beslag heeft gelegd, waarbij hij tevens de voorzichtigheid der gemeente naren kon prijzen, daar zich de laatste tijd in Heemstede geen branden van beteke nis hebben voorgedaan. Vervolgens richtte de burgemeester zich tot de jubilarissen afzonderlijk, waarbij hij herinnerde aan hun eervolle staat van dienst. Zoals de heer Draaijer, die in 1933 tot het korps is toegetreden, om vervol gens via brandwacht en hoofdbrandwacht in 1953 zijn huidige functie van brand meester te bereiken. Hiervoor ontving hij thans de zilveren medaille, naast de bron zen onderscheiding, welke hij reeds bij een vorige gelegenheid had ontvangen. De overige drie jubilarissen ontvingen de bronzen medaille Bij de uitreiking hiervan richtte de bur gemeester zich nog speciaal tot de heer Büthker, die in 1951 tot onder-comman dant en in 1956 tot commandant werd be noemd. Spreker wees ook nog even op het aanstaande vertrek van de heer Büthker, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de gemeentedienst binnenkort zal verlaten. Na dit officiële gedeelte was het de beurt aan het „Andijker Cabaretgezel schap" een ensemble van amateurs, dat met een bevredigend succes een program ma van zang, muziek en schetsjes kwam opvoeren. Geen wijziging verwacht Tijdens de woensdagavond in gebouw „Nieuw Berkenrode" in Heemstede ge houden jaarvergadering van de afdeling Heemstede van „Sint Joris", de or ganisatie van katholieke werknemers in voedings- en genotmiddelenbedrij- ven, meende de voorzitter de be slaande bakkersvakantieregeling als ge slaagd te mogen beschouwen. Deze over tuiging delen de bakkers, die bij het N.V.V. en het C.N.V. zijn aangesloten. Ofschoon de patroons enige veranderingen hebben voorgesteld, meende de voorzitter voor de komende vakanties eenzelfde regeling als in de afgelopen zomer te mogen verwach ten, omdat deze door de drie werknemers organisaties wordt voorgestaan. Verder werd een voorstel van het hoofd bestuur in behandeling genomen, dat de samenvoeging van de afdelingen Heem stede en Haarlem beoogde. Deze suggestie werd echter met een grote meerderheid van stemmen afgewezen, omdat de leden de sfeer en de verhoudingen in Haarlem anders zagen dan in Heemstede. Ten slotte werd een vaandelcommissie benoemd, met de opdracht de benodigde financiën te ver zamelen, opdat de afdeling bij het binnen kort te vieren eerste lustrum in het bezit kan worden gesteld van een eigen vaandel. RECTIFICATIE In het artikel betreffende de nota van B. en W. van Haarlem over de procedure, die door het college is vastgesteld voor de indiening van uitbreidingsplannen, in ons blad van gisteren, komt. een storende fout voor. Er wordt gezegd, dat deze nota het uitvloeisel is van een door de raad op 27 november aanvaarde motieVan Liemt. Dit is niet juist: de motie-Van Liemt werd door de indieners ingetrokken, nadat B. en W. toegezegd hadden met een nota over deze materie te komen. Dit laatste is nu inmiddels gebeurd. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL. BEVALLEN: E. Ch. van der Have— Schultz van Haegen, z.; M. J. Friedhoff Van Alphen, z.; T. van der WerffDams- ma, d. GETROUWD: G. H. van der Poel en C. W. Schaafsma. OVERLEDEN: wed. N. JansenKoger, 75 j.; wed. M. M. J. BalmeijerSerné, 78 j.; wed. J. E. KoppenVan Riel, 63 j.; J. van Duin, 79 j.; A. G. van den Berg, 50 j.; J. Hoes, 74 j.; wed. Th. D. van Cooten Schut, 83 jaar. Advertentie Voor gezondheid en ge noegen is alléén het beste goed genoeg. Koffie Hag, deenigecoffeïnevrijekoffie met een 50-jarige wereld reputatie zal elke fijnproe ver bekoren. KOFFIE HAG coffeïnevrij spaart hart en zenuwen Importeur: HAG Verkoopkantoor Haarlem - Postbus 619 Doordat de leden van de Heemsteedse zwem- en poloclub „HPC" het tijdens de woensdagavond in het „Cafétaria-restau- rant" aan de Binnenweg gehouden jaar vergadering moeilijk konden eens worden over de samenstelling van het nieuwe be stuur, kon pas na vier stemmingen een de finitief besluit worden aangetekend. Het resultaat hiervan wees uit, dat gekozen werden de dames Marina van der Hoeven en Marleen Smit en de heren J. M. Bak ker, D. Grimmon, W. van Groningen en P. Smit. Deze verkiezing had echter zo veel tijd in beslag genomen, dat de agen da niet verder kon worden afgewerkt en de vergadering dus tegen het midder nachtelijk uur moest worden geschorst. De herbenoeming van de periodiek af tredende voorzitter, de heer B. van Rhijn, was daarvoor sneller verlopen, daar hij met algemene stemmen in zijn functie werd herkozen. In zijn openingswoord had de heer Van Rhijn de positie van „HPC" gezond genoemd, waarbij alleen een zeke re teruggang op waterpologebied moest worden geconstateerd. Het aantal aspi rantleden is verheugend groot, doch daar tegenover staat een terugloop van de oude re leden, zodat het goed bezetten van di verse bestuurs- en leidersfunctie wellichl moeilijkheden zal gaan opleveren, aldus de voorzitter. Het jaarverslag van de secretaris, de heer W. van Groningen, vermeldde per 31 december 1958 314 leden en 65 donateurs. Vervolgens reikte de voorzitter de pres tatiebekers uit. die als volgt werden toe gekend: R. Dreijer: beste prestatiebeker; Frans van der Eijnde: clubrecordbeker (voor tien records); 1 km-wedstrijd voor juniores: Wirkey Hofman: iongensaspi- ranten: J. K. Bontekoe en A. Koster: meis jesaspiranten: Henny Vlaanderen: school slag: Jules Poen. scoreschild: Kees van Stalen en 'dé"Hasftcr-medaille: mister E. Burden uit Leamington-Spa. Deze laatste prijs zal de winnaar in april worden over handigd. wanneer de Engelse gastheren in Heemstede op tegenbezoek komen. Een bezoek, waar geen wedstrijden aan ver bonden zullen worden. Het Nederlands Ballet geeft op zaterdag 31 januari met medewerking van het Am sterdams Kunstmaandorkest onder leiding van Anton Kersjes in het Concertgebouw de eerste voorstelling in de hoofdstad van Les Forains van Christian Foye op muziek van Henri Sauguet. Het programma ver meldt verder Creation van David Lichine. Annabel Lee van Georges Skibine en het Divertissement uit De schone slaapster van Marius Petipa. De heer C. D. Fetter, hoofdinspecteur- titulair van 's Rijks Belastingen, hoofd van de inspectie der invoerrechten en ac cijnzen in Haarlem, zal ter gelegenheid van zijn afscheid van de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd morgen, vrijdag 30 januari, des middags van drie tot vijf uur recipiëren in het kantoor aan de Zomerluststraat 24 in Haarlem. De damcompetitie De finale van de damcompetitie Noord holland, hoofdklasse, waarvoor zich plaat sten Joz. Blankenaar, Gezellig Samenzijn en DSTO. allen Amsterdam, en DSIJ, IJmui- den, is begonnen met de wedstrijden Joz. BI.—DCIJ en GS—DSTO. DCIJ heeft met een overwinning op J. BI. een goede start gemaakt. Insiders, die meenden, dat DCIJ kansloos was, werden verrast door het uitstekende spel van de IJmuidenaren. Zo wist G. Postma in re cordtijd zijn tegenstander tot overgave te dwingen, terwijl P. v. d. Berg de zeer sterk spelende M. R. C. Stahlberg ver sloeg na een fraaie damcombinatie. DCIJ stond deze 40 voorsprong niet meer af. Bij de score 117 in het voordeel van DCIJ werd de wedstrijd afgebroken. De nog resterende hangpartij zal vermoede lijk remise worden. GS ging, zoals werd verwacht, in zijn wedstrijd tegen DSTO rechtstreeks op een overwinning af. Na regelmatig spel zege vierde GS met 137. Op 4 februari zal in Kennemerhof te IJmuiden de belangrijke ontmoeting DCIJ —GS plaats hebben. Finalisten eerste klasse Voor de finale eerste klasse plaatsten zich: BDC (Beverwijk), vertegenwoordiger vanhet district Kennemerland, damclub Texel, van het district Noordhollands Noorderkwartier, Aris de Heer (Midden Beemster), district Zaanstreek en DCG (Amsterdam), district Amsterdam. Deze kampioenstientallen zullen naast de strijd om de titel van Noordholland, elkaar ontmoteten voor promotie naar de hoofdklasse. Twee tientallen komen voor promotie in aanmerking. Een dienstplichtig soldaat uit Haarlem die voor de krijgsraad te velde west terecht stond, heeft heel wat avonturen achter de rug. Samen met een kameraad had hij op 19 maart 1958 zonder toestemming zijn onderdeel te Ossendrecht verlaten, was naar België gegaan, had daar inbraken gepleegd en een bromfiets gestolen. Hij was daar gepakt en veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden. Na zijn vrijlating had hij de wijk genomen naar Frankrijk en daar getracht in het vreem delingenlegioen dienst te nemen. Dat was mislukt, omdat men er in Marseille ach ter kwam, dat hij een deserteur was. Daar na was de soldaat via Zwitserland weer in ons land gekomen en gearresteerd. De auditeur-militair achtte beklaagde schuldig aan desertie onder verzwarende omstandigheden. De rapporten spreken met betrekking tot beklaagde over onbe trouwbaar en oneerlijk. De auditeur vroeg een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van twee jaar. De verdediger, majoor K. Bakker, bracht naar voren, dat beklaagde een zeer verwaarloosde jongen is, die zelf graag in dienst wil blijven en trachten een goed militair te worden. Hij vroeg de krijgsraad hem (ook op verzoek van beklaagde) naai de tuchtklasse in Nieuwersluis te zenden. De krijgsraad veroordeelde de soldaat tot twee maanden militaire detentie met aftrek. Nieuws in het kort Vastenavondfeest. De afdeling Heem stede van de Katholieke Arbeiders Bewe ging organiseert een vastenavondfeest in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Heren weg voor donderdag 5 februari. Hieraan wordt medewerking verleend door de r.-k. toneelvereniging „Sint Genesius" uit Haar lem met een opvoering van „De tante van Charley", de bekende klucht in drie be drijven door Brandon en Thomas. Na af loop volgt een bal met attracties op muziek van het ensemble van Ed. Williams. Vastenavond. De Kath. Arbeidersbe weging in Bennebroek viert op zondag 1 februari in het r.-k. vereniginsgebouw het vastenavondfeest, verzorgd door het Noordhollands cabaret „Maartje en Jan Buisman". Jaarvergadering. De afdeling Benne broek van de Katholieke Middenstands bond houdt maandagavond in het café van de heer Vader aan de Leidsevaart de jaar vergadering. Verlengd. De Jan Greshoff-expositie die in „De Waag" in Amsterdam gehouden wordt is verlengd tot 11 februari. Geen spreekuur. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal deze week geen spreekuur houden. Onderscheiding. Bij Koninklijk Be sluit van 23 januari is aan de heer P. J. M. Smit, wonende te Haarlem, de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, verleend. De heer Smit is chef van de confectie-afdeling van de firma H. Hollenkamp en Co te Amsterdam. De Haarlemse rechtbank heeft een vijf tigjarige houder van een benzine- en smeerstation in Haarlem wegens het doen van valse aangiften voor de inkomstenbe lasting over 1952 tot en met 1955 conform de eis veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf en 10.000 boete. De man zou 12 mille te weinig belasting hebben be taald. De rechtbank sprak een 27-jarige elek- tromonteur vrij. De man zou, aldus de ten lastelegging op 9 oktober op een bouw werk in Lisse een fout gemaakt hebben bij het aanleggen van een elektrische leiding in een bouwlift. Deze kwam onder stroom te staan en een 19-jarige bouwvakarbei der, die de lift aanraakte, was vrijwel op slag dood. De officier eiste een boete van 100. Een 37-jarige sloper en een 24-jarige los- werkman, beiden uit Haarlem veroordeel de de rechtbank wegens diefstal van kle- W C* v Acht maanden gevangenisstraf met af trek heeft de officier van Justitie by de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen geëist tegen een 34-jarige gedetineerde Hoofddorper wegens diefstal door inklimming. Op de dag vóór Kerstmis vorig jaar zou verdachte met een schop het raam van een woning aan de Kruisweg in de Haar lemmermeer hebben opengewrikt. naar binnen zijn geklommen en een doosje met sieraden hebben gestolen. De buit zou hij onder een dakpan hebben verstopt. Later drong hij volgens de tenlastelegging aan de Sloterweg de woning van. zijn tante binnen door een raam open te schuiven en ontvreemdde een bedrag van driehon derd gulden. De man is reeds vijf keer veroordeeld en de reclassering beschouwt de zaak als hopeloos. Verdachte voerde aan, dat hij van de drank af wilde, want dat was de oorzaak van alle narigheid. Als hij een borrel op hoeft, weet hij niet meer wat hij doet. Hij rijdt in Amsterdam in taxi's, klimt zo maar ergens naar binnen steelt wat van zijn gading is en thuis zitten zijn vrouw en kinderen. Aanvanke lijk heeft verdachte de ten laste gelegde feiten ontkend. De officier stelde, dat het drankmisbruik een verklaring voor de daden van ver dachte moge zijn, maar zijns inziens geen excuus. Mr. J. H. A. M. van Son bepleitte een korte onvoorwaardelijke straf en daar naast terbeschikkingstelling voor een anti- alcoholkuur. Vrijspraak geëist in meineedzaak „Komen jullie maar terug, dan zullen we uitvaren met een andere schipper", zou een 33-jarige walschipper uit Velsen ge zegd hebben volgens twee Haagse vissers die op 14 juli met nog zes andere collega's in Haarlem terecht stonden voor de econo mische politierechter in een ontslagkwes tie. De walschipper ontkende dit en de Hagenaars dienden een aanklacht wegens meineed in. Thans stond de walschipper terecht, doch de twee broers uit Den Plaag waren als getuigen niet verschenen. Op de vissersboot de „Klaasje" was het tussen de schipper en de bemanning tot een conflict gekomen. De schipper zei, dat er in het noordelijke gedeelte van de Noordzee op schelvis gevist zou worden De bemanningsleden waren het hiermee niet eens: zij wilden juist zuidelijker op haring gaan vissen. Enkele uren na het vertrek lag het schip weer in IJmuiden „aan de kant". De bemanning zei tot de reder, dat zij niet meer onder deze schip per wilden varen. De volgende dag kregen zij ontslag. Deze kwestie diende voor de economische politierechter met genoemde nasleep. Twee getuigen, een pakhuisknecht en een assistent-factor, kwamen décharge verklaren, dat zij van het moment, dat de bemanning van boord kwam tot zij naar huis ging, steeds in gezelschap van de walschipper waren geweest. Zij hadden deze niet horen zeggen: „Komen jullie maar terug, dan zullen we uitvaren met een andere schipper". De officier achtte het mogelijk, dat de broers eventuele sussende woorden van de walschipper verkeerd hebben uitgelegd. Naar zijn mening waren er te veel punten van twijfel in deze zaak en hij eiste vrij spraak. Mr. J. W. Crefeld sloot zich uiteraard in zijn pleidooi hierbij aan. Uitspraak op 12 februari om half tien. ding uit een bestelauto op het Floraplein in Haarlem tot zes maanden met aftrek. De eis luidde vijf maanden met aftrek. Een 68-jarige Haarlemmer, die op 10 no vember van het vorig jaar in de Godfried van Bouillonstraat in Haarlem een 39-jari- ge Haarlemse loswerkman met een mes ernstige verwondingen zou hebben toege bracht werd ontslagen van rechtsvervol ging. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste veertien dagen ge leden twee maanden gevangenisstraf. Een 18-jarig dienstmeisje uit Zaandam werd wegens het stelen van geld in totaal f 70 ten nadele van twee werkgevers con form de eis veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk. Wegens het rijden onder invloed van ster kedrank veroordeelde de rechtbank een dertigjarige Haarlemse koopman tot twee maanden gevangenis en vijf jaar intrek king, een 53-jarige Haarlemmer tot een maand gevangenis en een jaar intrekking, een vijftigjarige landbouwer uit Haarlem- merliede tot 14 dagen gevangenis en een half jaar intrekking, een 28-jarige Heem steedse fotograaf tot zes weken gevange nis en vijf jaar intrekking en een 38-jarige vishandelaar uit IJmuiden tot een maand en twee jaar intrekking. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een zesenvijftigjarige textielhandelaar uit Hoofddorp wegens poging tot doodslag ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De man, die door de rechtbank tot vijftien maanden was veroordeeld, was tegen dat vonnis in beroep gegaan omdat hij zei niet de opzet te hebben gehad zijn slachtoffer van het leven te beroven. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis der recht bank geëist. Verdachte had in juli van het vorige jaar in een café te Hoofddorp ruzie gekre gen met een eenenvijftigjarige handelaar. Een vechtpartij was ontstaan en met drei gende bewoordingen had de verdachte zijn slachtoffer met een knipmes in de hals ge stoken. De steekpartij was goed afgelopen. Woensdagavond had voor de eerste keer in de nieuwe Nederlands hervormde Ad- ventskerk in Aerdenhout een ontmoeting plaats in oecumenische zin. waarvoor gro te belangstelling bestond, ook van de zijde van de Doopsgezinde en Remonstrants ge reformeerde gemeenten uit Haarlem en van leden van de Religieuze Kring uit Aer denhout. Dr. A. Th. van Leeuwen, die als zendeling-predikant in Indonesië een ja renlang contact heeft gehad met de Islam sprak over het onderwerp „Zijn alle gods diensten gelijk?" Op deze vraag gaf hij aan het slot van zijn lezing een positief antwoord, omdat naar zijn mening het Crhistendom en de Oosterse religies in diepste wezen tal van overeenkomsten hebben. Spreker toetste enige voorbeel den hiervan aan eigen ervaring. Het gaat hier, aldus dr. Van Leeuwen, om de diep ste vragen, waarmee de mens woi'stelt. Er kan worden aangetoond, dat er een merkwaardige overeenkomst bestaat tus sen de verschillende religies, of men nu te maken heeft met de primitieve godsdienst van de volken in Afrika en van een deel van Amerika, of met die van Indonesië en Australië. Dr. Van Leeuwen vertelde van enige aanrakingspunten tussen Islam, Boeddhis me, Hindoeïsme en Christendom. Hij was van mening, dat er een zekere identiteit in de structuur valt aan te wijzen: in we zen gaat het steeds om hetzelfde, de mens buigt zich voor het heilige. Alle religies kennen offers en sacramentele handelin gen en feesten en in deze religies zijn ve le verschijnselen analoog. Ook de mystiek wordt bij alle godsdiensten aangetroffen. In het verleden is het wel gebeurd, dat religies zich met elkaar vermengen, bij voorbeeld in de Griekse en Romeinse tijd. In de moderne tijd daarentegen kent men veeleer scepsis en twijfel en worden de goden als vermenselijkte natuurmachten gezien, als projecties van de mens. Er is zulk een veelheid van verwarrende vragen, dat de mens zich nietig voelt in deze tijd, klein in de ruimte en in de on eindige kosmos. Spreker stelde zich aan het slot van zijn betoog veel voor van dia logen tussen Westerlingen en de belijders van andere religies. Na de pauze was er gelegenheid tot discussie en vragen stellen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3