Promotie voor Massu in Algiers en voor Salan in Parijs E.E.G.-ministersconferentie zal waarschijnlijk worden uitgesteld Eisenhower waarschuwt: „Niet steeds het hoofd laten hangen Volgend jaar „kijkende" V.S.-satelliet Daily Mail" verwacht Aswoensdag 3 Pessimisme over vooruitzicht op vrede in Algerije Eisenhower stelt voor de vakbeweging te zuiveren Wettelijke maatregelen tegen gangster praktijken Finse socialisten critiseren president Kekkonen Boedapest wil betrekkingen met Washington hervatten OP VERZOEK VAN ITALIË Europese zetelkwestie weer op de lange baan KR OESJTSJE V EN ZIJN RAKETTEN €)p de Regering weet van niets ÉEaa verkoudheid /- Fa. A. EVERTS EST""5' Referendum in Zwitserland over vrouwenkiesrecht Frans minimumloon verhoogd DONDERDAG 2 9 JANUARI 1959 (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft gisteren gene raal Salan, de voormalige hoge vertegen woordiger in Algerije, die al algemeen in specteur voor het leger was, benoemd tot militair gouverneur van Parijs. Zijn vriend, generaal Massu, die, in tegenstel ling met Salan, in Algiers mocht blijven, is verheven tot plaatsvervangend opper bevelhebber van het Franse leger in Al gerije. Generaal Ely, de stafchef van de Franse strijdkrachten, is benoemd tot stafchef voor de nationale defensie. Ver der werd beslist, op 8 en 15 maart in heel Frankrük gemeenteraadsverkiezingen te houden. De data voor diezelfde verkiezin gen in Algerije zijn nog niet officieel vast gesteld. Het optimisme, dat nog ongeveer een week geleden vrij algemeen heerste over nieuwe geheime vredesonderhandelingen tussen Parijs en de Algerijnse rebellenre- gering in Cairo, is weer vervlogen. De of ficiële woordvoerder en minister van Voorlichting van de rebellenregering Ya- zid heeft in Tunis de geruchten over ge heime besprekingen met Parijs catego risch tegengesproken en de tegenstellin gen nog verscherpt door alle verzoenings- gebaren van generaal De Gaulle hautain van de hand te wijzen. De verplaatsing van generaal Salan van Algiers naar Pa rijs, noch de massale amnestie ten behoe ve van Algerijnse politieke gevangenen, die het nieuwe Franse staatshoofd heeft afgekondigd, had de woordvoerder blijk baar kunnen vermurwen. De deur lijkt van die kant weer met een stevige klap Massu in het slot te zijn gesmeten. De rebellen- regering bereidt zich volgens Yazid op een ooflog van vele jaren tegen de Fransen voor. Extremistische zege Het ziet er dus naar uit, dat de extre misten, zowel aan de Algerijnse als aan de Franse kant, weer over meer liberale elementen hebben gezegevierd. Ook in het Franse parlement is er een krachtige stroming, die van geen enkele onderhan deling met de rebellen weten wil en deze „jusqu'auboutistes" zoals ze in Frankrijk worden genoemd, en die met Soustelle ook een belangrijke positie in de regering be zetten, hebben voor het ogenblik het pleit ook in Parijs gewonnen. Optimisten putten niettemin nog een wei nig nieuwe hoop uit de aankondiging van Yazid, dat diensten van zijn „regering" van Cairo naar Tunis en Marokko zullen worden overgeplaatst Het is Parijse waar nemers niet ontgaan, dat de laatste stap pen van generaal De Gaulle om de Alge rijnse nationalisten tegemoet te treden, zo wel door Tunesië als door Marokko met opvallende vreugde werden begroet. Men WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft het Congres verzocht een program goed te keuren, dat ten doel heeft de gangsterpraktijken in de vakbe weging te doen verdwijnen, het openbaar belang te beschermen en de rechten en economische vrijheden van de arbeiders te verzekeren. De president wil, dat alle vakverenigingen bij het departement van Arbeid jaarlijks een gedetailleerd rapport over haar financiële operaties uitbrengen en haar statuten en reglementen openbaar maken. Het mag volgens de president niet langer mogelijk zijn dat een vakver eniging, door het uitzetten van posten, een werkgever dwingt haar als vertegenwoor digster van zijn personeel te erkennen. Vele van Eisenhowers aanbevelingen ko men overeen met een wetsontwerp dat de Democratische senator John Kennedy bij het Congres heeft ingediend. De aanbevelingen van de president vloeien voort uit een congressioneel onder zoek naar gangstermethoden in de vakbe weging. Een senaatscommissie rappor teerde in september van het vorig jaar onder meer, dat de Internationale Unie van vrachtautochauffeurs bijna zeven miljoen dollar aan gangsters had geleend. De aanbevelingen van Eisenhower zijn vrijwel gelijk aan die, welke hij een jaar geleden indiende. Het congres keurde dat voorstel tegen de afpersers- en zwendel- partijen van sommige vakbondsleiders evenwel niet goed. RECTIFICATIE. In de kroniek „Op en om het Binnenhof" van gisteren is een passage bovenaan de tweede kolom van het artikel ten gevolge van zetfouten onduidelijk geworden. Dr. E. van Raalte had, in zijn beschou wing over de kwestie-Hiltermann, inzake de rechtzetting door deze laatste ge schreven: „Materieel maakt zij echter ten aan zien van de door mr. Hiltermann aange nomen houding ten opzichte van de V.V.D. en van een eventueel verkiesbare kandida tuur op de lijst(en) dier partij geen ver schil uit". kan nu dus altijd nog hopen, dat de Ma rokkaanse koning en de Tunesische presi dent Bourguiba er in zullen slagen hun in vloed op de Algerijnen te doen gelden op dat er contact met Parijs zal worden ge legd. Een gemakkelijk succes wacht hen zeker niet. Salan Het Franse hoofdkwartier in Algiers heeft gisteren meegedeeld dat er de afge lopen 24 uur 88 opstandelingen zijn ge sneuveld. Vrijdagavond om acht uur zal president De Gaulle, voor radio en televisie een ..praatje bij de haard" houden tot het Franse volk over Algerije, de frank, en de soberheid. HELSINKI (Reuter) De Finse sociaal democratische partij heeft critiek geleverd op president Kekkonen voor de wijze waarop zijn besprekingen met premier Kroesjtsjev in Leningrad waren geregeld. In een resolutie wordt bezorgdheid geuit omdat de voorbereidingen voor het bezoek waren getroffen zonder voorkennis van de regering en omdat de president zulke be langrijke besprekingen ging voeren zonder de minister van Buitenlandse Zaken, Toerngren. (UPI) President Kekkonen heeft, bij monde van zijn minister van Buitenlandse Zaken, de Finse pers gevraagd zijn hoofd redactioneel commentaar op de Fins-Rus sische betrekkingen te verzachten. Een honderdtal hoofdredacteuren was naar Helsinki ontboden om dit verzoek aan te horen. Naar aanleiding van Kekkonens verzoek om een neutrale toon aan te slaan schrijft het invloedrijke blad „Helsingin Sanomat" in een hoofdartikel dat het ge noegen doet te vernemen dat Finland niets hoeft op te geven, en dat het gelukkig zou zijn indien datzelfde ook gezegd kan wor den van het Finse recht op zelfbeschik king. Het is zeer de vraag of de Finse pers zich aan Toerngren's verzoek zal houden. Een deel neemt een pro-westelijke houding in. meer uitgesproken dan de Finse rege ring, die een neutraliteitspolitiek volgt. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaarse regering heeft de Verenigde Staten voor gesteld de betrekkingen tussen beide lan den te normaliseren en diplomatieke onderhandelingen te openen. Dit voorstel wordt gedaan in een Hongaars antwoord op een Amerikaanse nota waarin de be schuldiging dat de Verenigde Staten zich mengen in de binnenlandse aangelegen heden van het land, van de hand was ge wezen. De ministerconferentie van de zes E.E.G.-landen, die op 3 februari in Brus sel zou worden gehouden, zal waarschijn lijk, op verzoek van de demissionnaire Italiaanse regering-Fanfani, voor onbe paalde tijd worden uitgesteld. Dit bete kent, dat de Europese zetelkwestie, die het voornaamste punt van bespreking zou uitmaken, weer eens op de lange baan wordt geschoven. De regering-Fanfani heeft ook verzocht om de vergadering van de ministerraden der Europese Gemeen schappen, die op 2 februari zou plaats vin den, naar een later tijdstip te verschui ven, maar dit voorstel is in minder goe de aarde gevallen. In Den Haag is men van mening, dat het hier om een gewone raadsvergadering gaat, die geen uitstel nodig heeft. „Als wij na iedere regeringscrisis onze raadsver gaderingen zouden gaan uitstellen," zo verklaarde men vanmorgen, „zouden wij lelijk op het tijdschema achter komen." Het ziet er dan ook naar uit, dat de bij eenkomst van 2 februari gewoon doorgang wel de drastische verlagingen van de be grotingen der Europese instellingen als de stichting van de Europese universiteit ler tafel komen. Wat het eerste punt betreft, verwacht men in Den Haag een compro mis-oplossing, die neerkomt op een bezui niging van ongeveer 20 percent. De Nederlandse regering blijft zich ech ter verzetten tegen de stichting van een Europese universiteit met allerlei facul teiten, omdat zij meent dat hieraan voor lopig nog geen behoefte bestaat. Daarbij komt nog, dat met de stichting van een universiteit kolossale bedragen gemoeid zijn, die wellicht een betere bestemming kunnen vinden. Over dit punt zullen ech ter, naar men verwacht, nog wel enkele harde woorden vallen. Of door het uitstel van de ministercon ferentie ook de benoemingen van de le den der Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap in de lucht komen te hangen is nog niet bekend. Maar het is niet onmogelijk dat dit agendapunt uit praktische overwegingen wordt gehand haafd. Zoals men weet, hebben de Italia nen belangstelling voor het voorzitter schap van de Hoge Autoriteit en wordt de Fransman I-Iirsch genoemd als opvolger 'van Louis Armand, de onlangs afgetreden Principe zal vinden. Op deze vei-gadering zullen zo- voorzitter van de Euratoom-commissie. WASHINGTON, (Reuter-AFP) Pre sident Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie verklaard, dat de V. S. „opmerkelijke vorderingen" maken bij de constructie van intercontinentale ballis tische projectielen. Gevraagd naar com mentaar op Kroesjtsjevs mededeling op het 21ste congres der Russische commu nistische partij, dat de Sovjet-Unie be gonnen is met de massaproduktie van de ze wapens, zei de president, dat men in de V. S. zeer geneigd schijnt, alle geloof te hechten aan die Sovjet-verklaringen, wel ke in de lijn liggen van eigen bezorgdheid, geloof en overtuiging. Andere verklarin gen werden echter volkomen genegeerd. De president verklaarde niet precies te weten wat de Sovjet-premier bedoelde, maar hij wist wel dat „het Amerikaanse raketprogram zo snel mogelijk wordt uit gevoerd onder leiding van de beste geleer den". Dat er in betrekkelijke korte tijd op merkelijke vorderingen waren gemaakt, was voor de Amerikanen een reden om trots te zijn in plaats van voortdurend in vernedering het hoofd te laten hangen. Aan het raketprogram was steeds de grootste voorrang gegeven, aldus de pre sident. „Niets te betekenen WASHINGTON, Hoge functionaris sen van het Amerikaanse ministerie van Defensie hechten niet veel waarde aan Kroesjtsjevs uitlatingen over de Russi sche raketten en zijn verklaring, dat de V. S. in militaire kracht achteruit zou gaan. Generaal Nathan Twining, voorzitter van de gezamenlijke stafchefs, zei op een persconferentie van mening te zijn, dat Kroesjtsjevs verklaring, dat de Sovjet- Unie intercontinentale raketten aan de lo pende band produceert „niets heeft te be tekenen". De Sovjet-Unie, noch de V. S. beschik ken over een operationele intercontinen tale raket, aldus generaal Twining. De mi nister van Defensie, McElroy, verklaarde dat de V. S. ovei voldoende kracht be schikt om een Russische aanval met gelij ke munt terug te betalen. De New York Times schrijft echter van daag dat niemand de Russische premier zijn trots over zijn raketten wil ontzeggen zolang deze slechts naar de ruimte wor den afgeschoten. Het onbehaaglijke ge voel, dat door deze trotse uitlatingen wordt opgeroepen, komt voort uit de vrees dat sommige lieden in Moskou door deze trots gestimuleerd zouden kunnen worden om over de militaire of politieke avonturen te gaan denken". Het blad waarschuwde, dat het verstandig zal zijn om de eigen po litiek te baseren op de stelling dat Kroesjt sjev de waarheid spreekt en om de eigen inspanning daarnaar te regelen. Over de opmerkingen van de Russische leider in zake economische concurrentie achtte het blad. dat er geen excuus of reden voor zelfgenoegzaamheid aan Amerikaanse zijde mag bestaan. Avontuur? NEW YORK (Peuter) De Verenigde Staten zijn van plan volgend jaar hun eerste kunstmaan met optisc) instru menten te lanceren, aldus meld het Ame rikaanse blad „New York Times" donder dag. Met deze instrumenten kunnen instal laties op de grond worden verkend. Het ministerie van defensie heeft de in druk gewekt, aldus het blad, dat het lan ceren van een kunstmaan met een „oog" deel uitmaakt van een reeks proeven, die erop gericht zijn eèn mens in de ruimte te brengen. Het is echter wel duidelijk, dat het hier gaat om de ontwikkeling van ruimteschepen voor militair gebruik, zo voegt het blad eraan toe. Toen ik op het postkantoor in een lange rij stond, was ik getuige van een boeiend gesprek tussen twee dames vóór mij. „Me man heb zo'n lelijke rauwe blaf- hoest, het lijkt wel of die uit zijn tenen komt en dan ziet ie helemaal paars. Ik zeg, man slik er toch es wat voor, zeg ik, de kranten staan vól met middeltjes, maar daar ziet ie niks in. 't Enige, wat ie nog zou willen slikken, benne kruien. We motte terug tot de natuur zegt ie wég met al die sjémiese rommel, daar ddtixrcil fYtl ^VflAlT\X7' I niks as atoombomme van zegt ie ddllvdl op rNieUW VjUlIied| is de wereld daar soms beter door ge worden? Niks hoor! Ik zal daar wat gaan slikken uit een fabriek en de heren nóg rijker maken! Toe, maar wéér een auto d'r bij van mijn hoestcenten, kom nou, daar doe ik niet an mee, geef mij maar een thee van vlaszaad, anijs, een vijg en Sint Jans brood zegt ie. Maar éérst probeer ik het zo; 't mot slijten zegt ie. Misschien heb- tie wel gelijk, maar naar is het wél 's nachts. Slapen? Ho maarHele nachten trek ik met 'm op. Eerst was het zo'n korte hoest, toen werd het een droge, daarna een schorre, toen een holle en nou is het een rauwe blafhoest met prikkels en kriebels. Ik zóu haast zeggen, hij is een beetje kramperig" Op dit gedetailleerd verslag van 's mans hoest had de andere dame geen commen taar. „Nou mot ie tóch maar es an de thee vervolgde de eerste ik zeg altijd: een princiep is érg mooi en ieder z'n meug, maar je mot een ander niet tot last wezen. Neem nou onze buren, dat benne foxter- riers, want die eten geen piezeltje vlees wasèdu? o, vegetariërs, nou ja, geen stükkie van het beest, als u begrijpt wat ik bedoel en geen knopen van been aan hun jas en geen lappie bont ergens op. Verders leuke mensen hoor, maar vast. houden aan hun princiep. Motte hun weten, wij hebben er geen last van! Móói is het wél, als je er een opnahoudt, daar niet van, maar ik ben er geen mens voor. Ik mot afvallen van de dokter voor me hart, want ik ben geregeld achter m'n adem, maar ik ken het niet opbrengen. Ik (Van onze correspondent in Londen) Het Londense dagblad „Daily Mail" drukt vanochtend met zware letters over de gehele voorpagina een beschouwing af van haar diplomatieke medewerker, Geoffrey Wakeford, over „oorlogsdreiging inzake Nieuw-Guinea". De letterlijke kop luidt: „Guinea warthreat". Nederland zou Engeland hebben gewaarschuwd, zo schrijft Wakeford, dat Indonesië van plan is in het voorjaar een poging te doen om Neder lands Nieuw-Guinea gewapenderhand te veroveren. Volgens militaire inlichtingen diensten zouden honderden kleine vaar tuigen gereed gehouden worden. De Indo nesiërs zouden van plan zijn hun operatie te beginnen van schuilplaatsen bij rivieren en stromen uit, welke door het oerwoud aan het oog worden onttrokken en uit willen zwermen naar de eilandjes voor de kust van Nieuw-Guinea en de onbescherm de kust zelf. Dit zou de voornaamste reden zijn voor de Nederlandse ontstemming over het Britse besluit om achttien Fairey-Gannet anti-duikbootvliegtuigen aan de Indonesi sche republiek te leveren. (Zoals de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken. mr. Luns, gisteren heeft verklaard, zal met de levering van deze vliegtuigen enkele jaren gemoeid zijn). Maar de bedreiging is niet alleen een Nederlandse aangelegenheid, zo schrijft aaugcicgcmiciu, i.\J ov,iiujii I het blad verder, ook Britse. Amerikaanse ,?.r,aag natje en mijn drogie op Advertentie nooföP- ER IS GEEN ASPIRIN ZONDER BAYERKRUIS V en Australische levensbelangen staan op het spel. Door succesvolle landingen op de Nederlandse helft van Nieuw-Guinea zou het westen voor een voldongen feit worden geplaatst, dat in politiek opzicht grote spanningen in het bondgenootschap teweeg zou brengen en dat op een ogen blik, dat het westen misschien in beslag zal zijn genomen door besprekingen met Rusland over Duitsland. De Daily Mail haalt verder „De Tele graaf" aan, volgens welk blad de Britse regering onder de indruk van de Neder landse rapporten besloten zou hebben een viermogendheden-conferentie over Nieuw- Guinea te beleggen. WASHINGTON (UPI) In officiële Amerikaanse kringen staat men sceptisch tegenover de persberichten uit Nederland over Indonesische voorbereidingen voor een invasie van Nieuw Guinea. Geen en kele functionaris in Washington, die met Aziatische zaken te maken heeft, heeft, iets vernomen van activiteiten van het Indo nesische leger in de omgeving van Nieuw Guinea. Amerika voert op het ogenblik onderhandelingen met Indonesië over de verkoop van een tweede lading wapens. Het zou dit niet doen. aldus de functiona rissen. als het inlichtingen had over een dreigende aanval. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft vanochtend desgevraagd verklaard, dat de berichten over een spoedige invasie van Nederlands-Nieuw Guinea geheel voor rekening blijven van de Nederlandse en Britse bladen, die dit bericht hebben ge lanceerd. Van een acute bedreiging van Nederlands Nieuw Guinea is de Neder landse regering niets bekend, aldus de woordvoerder. DJAKARTA (Reuter) Het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag een tegensoraak uitgegeven on de berichten, dat Indonesië voorberei- ^'"ngen zou treffen voor een invasie in Westelijk Nieuw-Guinea. z'n tijd en al die poespas van rauwe peen laat ik an de buren over, g^ef mij de karre- bonade maar en laat hun grazen nou u weer, of niet soms mij niet gezien! We benne goed van innemen, al zeg ik het zelf en ik geef het liever an de banket bakker as aan de apotheker, die benne al rijk genoeg! En nou ben ik an de beurt en dan ga ik de kruien halen en breng ik gelijk roomsoezen m.ee voor bij de koffie. Als u soms óók zin heb, over een half uurtje ben ik weer thuis, tot straks dan!!" Marianne van Raait Advertentie Hofdijkstraat 32 Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 Nog een korte spanne tijds en het zal weer Carnaval zijn. Ofschoon voor de meesten in onze omgeving de viering van dit traditionele feest bestaat in het gebruiken van enkele kopjes koffie-met-een-glaasje- water in een onbewogen res taurant, waarbij men elkander een ganse avond uitbundig zwijgzaam zit aan te kijken, is het misschien toch wel nuttig enkele kolommetjes lang bij dit onderwerp stil te staan. Trouwens degenen die gewend zijn Carnaval met enorme festiviteiten te vieren, zijn min of meer landgenoten van ons, ook al wonen zij aan de overkant van de grote rivieren. Vandaar, dat het verschijnsel onze aandacht verdient. En we moeten daar bij niet vergeten, dat uit onze streken velen zich tijdens die dolle dagen derwaarts be geven. Wanneer men in het zuiden geboren is wat mij inderdaad ééns is overkomen groeit men met Carnaval op zoals met Kerstmis, Koning innedag en Oudejaar. Men vraagt zich niet af, waarom men het viert en men viert het uit een zekere mate van plichtsbesef en gewoonte. Doch als men later in noordelijker landstreken aanslibt en wortel schiet, ontwaakt men tot de brandende vraag: waarom? Waarom is er een Carnaval? Deze vraag enkele jaren her stellend aan een Maastrichts heer, die op het punt stond zich met een snoeksprong in het feestgedruis te storten, kreeg ik het na enig aarzelen resoluut geuite antwoord: „Wijl vir zoveul kosten da- veur gemaakt hebben". Dit is een volstrekt onzinnig argument, en dus in verband met Carnaval volkomen over tuigend. Want met betrekking tot het vastenavondfeest over tuigt enkel de onzin. Wanneer men omstreeks Kerstmis in Oldenzaal verzeild raakt het is een absurde gedachte, maar men zou de verkeerde trein kunnen nemen bijvoorbeeld ontmoet men daar een ingetogen en alle plichten vervullende bevol king. die niet op of om kijkt en in alle fatsoen haars weegs gaat. Er lopen heren met akte tassen en dames met bood schappennetjes, aan wie men niets buitenissigs merken kan. Wanneer men tegen een der heren opbotst, zegt deze: „Sorry", of „pardon", en gaat verstoord doch beleefd voort. En toch die heer is een Ka- dolstermenneke. Dat zou men niet zeggen, wel? Wanneer men tegen een van de dames zou knipogen alleen maar knipogen, verder hoegenaamd niets zou deze ontsteld en gekrenkt haar lippen tot een dunne streep trekken en met ogen vol min achting in het gedrang veilig heid zoeken. En toch deze dame is een Kadolstertje en valt tussen acht en elf februari aanstaande alle mannen be halve haar aanstaande om de hals. Vreemd, nietwaar? Op acht februari is Olden zaal niet Oldenzaal maar Boeskoolstad en zijn de Ol- denzaligen allemaal Boes- kolers. Vreemd. Vooral daar om zo vreemd, omdat zij het buiten deze drie dagen niet willen weten. In Den Bosch, Venlo, Maas tricht, Bergen op Zoom, Bre da, Venray en tal van andere te goeder naam bekend staande steden worden drie dagen per jaar openlijk alle normen verscheurd, waaraan het maatschappelijke leven fatsoenshalve is vastgekluis- terd. In die dagen is iedereen zo breed van opvatting als het maar enigszins mogelijk is, en nog breder. Maar als bij tover slag eindigt dit sprookjesbal dinsdag te middernacht en op de morgen van de daaropvol gende woensdag doet iedereen ingetogen en vroom alsof hij drie dagen met griep te bed heeft gelegen. Vreemd, om zo te zeggen. Men kan zich van het pro bleem afmaken door te zeggen dat Carnaval een traditie is. Dat is de gemakkelijkste ma nier om oplossingen te knopen aan onoplosbare vraagstuk ken. Evenmin als het traditio nele in de verschijning van de maan aan de nachthemel iets verklaart ten aanzien van de vraag waarom zij blijft han gen en niet valt, evenmin ver duidelijkt het jaarlijks weer keren van Carnaval de be staansgrond van dit onzinnige en buitensporige feest. Het zou allemaal niet zo moeilijk zijn als die woensdag er niet achteraan kwam. Want als we die grauwe ochtend van inkeer en boete buiten be schouwing laten, valt het ge makkelijk te begrijpen dat op zeker moment de mensheid er genoeg van krijgt, van huis naar arbeid en van arbeid n^ar huis te blijven lopen met enkel een uitzicht op de dood. Het is zo gemakkelijk te verkla ren, dat men zijn kamgaren uniformpje uitgooit en zich tooit met kleren zijner eigen fantasie dat men de tred molen verlaat en de bureau- :ratische gevangenis ontvlucht waarin men is vastgeplakt aan een dodelijk eentonig levensschema. Het is zo duide lijk te zien, dat velen de tra lies van hun dagelijkse om geving v illen aanvatten en vegbuigen, om zich naar bui ten te wringen naar het vrije vagebondenleven. Het is be grijpelijk dat men met alle mensen vrienden wil zijn en met iedereen over volstrekt onbelangrijke dingen wil rede kavelen. Niets is bemoedigen der en versterkender dan on zin te kunnen zeggen en aan horen want het is de enige manier om tot zinnige con clusies te komen. Dat is allemaal heel duide lijk evenals het duidelijk is dat vele tr uwe en volgzame mannen genoeg krijgen van trouw en volgzaamheid, wan neer zij in een situatie komen waarin trouw en volgzaam heid pijlers der saaiheid blij ken te zijn. En het is begrijpe lijk dat vele vrouwen een geestelijke indigestie krijgen van het alsmaar aanbidden en verafgoden van één en de zelfde man, vooral wanneer zij die man iedere avond met sokophouders en bretels bij eengehouden zien. Maar volstrekt onbegrijpe lijk is en blijft het verschijn sel, dat deze onmetelijke, on schatbare en massale bevrij ding uit het benarde leven slechts drie volle dagen duurt. Dat er een plotseling en even massaal einde aan komt dat alle bevrijden gehoor zaam en willig terugkruipen in hun celletjes als nonnetjes na de avondklok dat zij zonder een woord van protest, zonder een poging tot verzet, zonder een gedachte zelfs aan ontvluchting bleek en schuld bewust weer bukken onder de jukken en doen alsof zij nooit vrij geweest zijn. Dat is het vreemdst van al. En daarom is de heerlijke, vrije onzin van het Carnavals feest tenslotte toch eigenlijk niets dan bedriegelijk verbor gen, koel verstand een kwasi roekeloosheid, die hele maal geen roekeloosheid is. Want hoeveel van die zingen de, hossende, schouderklop- pende, lachende, kussende, omarmende, uitgedoste dwa zen zouden op acht februari aanstaande met een vrolijke duik het Carnavalsland bin- nenplonzen, indien zij zouden weten dat er geen terug meer mogelijk was? Hoeveel Kadolstermennekes en -vrouwtjes zouden de stra ten bevolken, wanneer zij er niet zeker van waren dat op woensdagmorgen alles weer heerlijk, veilig gewoon zou zijn? Weinigen, denk ik. En daarom: ga ik enkel omstreeks Kerstmis naar Ol denzaal, of nimmer. J. L. GASFORNUIZEN - GEYSERS BERN (Zwitsers pers Agentschap) Zondag zal in Zwitserland een volksstem ming worden gehouden over de politieke rechten van de Zwitserse vrouw. De bonds regering stelt voor in de grondwet van de Zwitserse statenbond een nieuwe be schikking op te nemen, waarin zowel aan de mannen als aan de vrouwen de zelfde rechten en plichten worden toege kend op het gebied van de federale ver kiezingen en stemmingen. Tot heden zijn alle pogingen om het vrouwenkiesrecht in de kantons in te voe ren, mislukt. De mannen hebben steeds geweigerd de politieke rechten met de vrouwen te delen. Indien men afgaat op de houding die door de belangrijkste poli tieke partijen wordt aangenomen zal de situatie ook na februari hetzelfde blijven. Alleen de socialisten hebben zich in feite geheel akkoord verklaard met het recht van stemmen voor de vrouw. De rooms katholieke conservatieven en de radicaal democraten, twee grote partijen, zijn ver deeld en de agrarische partij heeft zich tegen de invoering van het vrouwenkies- x-echt uitgesproken. Over het algemeen zijn de rooms katho lieke kantons en die, waarin de boeren een meerderheid vormen tegen vrouwenkies recht. Indien reeds de meerderheid van de kiezers met het voorstel van de bondsre gering instemt, hetgeen onwaarschijnlijk is, zal het voorstel dus nog niet de meer derheid der kantons, die eveneens voor een grondwetswijziging nodig is, behalen. De voorstanders van de hervorming be roepen zich op argumenten van rechtvaar digheid, billijkheid en het democx-atisch ideaal. Zij menen dat de vrouw, die op economisch gebied reeds gelijk gerech tigd is, dit ook op politiek terrein moet zijn. De tegenstanders zijn van mening dat het vrouwenkiesrecht eerst moet wor den ingevoerd in de gemeenten en kan tons, en nadien op het federale plan. In heel Zwitserland zijn comités opge richt die voor of tegen het vrouwenstem recht zijn. Een groot aantal Zwitserse vrouwen wil niets weten van het vrouwen kiesrecht en bestrijden het plan met gro te energie. De Fr-anse regering heeft onder leiding van generaal Charles de Gaulle woensdag besloten de laagste salarisklassen per 1 februari te vei-hogen. Het gegarandeerde minumum-loon is daardoor in Parijs nu van 149 tot 156 frank per uur gestegen. De laatste salarisverhoging dateei-t van 1 juni 1958, toen ten gevolge van de algemene prijsverhogingen de bewegende loonschaal in functie trad. Dit gevaar voor de econo mische stabiliteit is nu uitgeschakel ddoor- dat de regering de automatische koppeling van alle loonklassen heeft afgeschaft Toch zijn bij de salarisverhoging, waartoe gis teren is besloten, nog een kleine 700.000 Fi-anse loontrekkers betrokken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5