Chinese communisten erkennen de leiding van Kroesjtsjev Aantal dagbladen in Amerika neemt gestadig af C. Schulz, oud-wethouder van Bloemendaal, overleden over zijn film... 9 Geen proces tegen de anti-partijgroep verwacht Strauss dient aanklacht in tegen dominee Niemöller Westduits leger acht zich beledigd Geleerden-tweeling Piccard 75 jaar Israels klacht morgen in Veiligheidsraad Druk op Kassem om uit Bagbadpact te treden Guatemala voelt zich bedreigd door Mexico Eigendom wordt steeds meer geconcentreerd vanwege kosten en concurrentie Prins Rainier stuurt parlementje naar huis TOON HERMANS Ongelukken en oponthoud door mist in Engeland Twee doden in het verkeer Grootscheepse razzia's in de Kongoleze hoofdstad Belgische politiek niet vatbaar voor wijziging Nog steeds geen koper Krupp vraagt geallieerden uitstel van verkoopplicht Dikke mist veroorzaakt vertragingen Nederlander komt op voor zijn verongelukte zoon Bij onderzoek naar ongeluk met Viking bij Londen Aarde volgens Vanguard een ietsje peervormig" Gelukkig weerzien tussen geëmigreerde ouders en hun achtergebleven dochter Kapitein maakte valse scheepsverklaring op Werkcentrum leketoneel en creatief spel krijgt nieuwe studio DONDERDAG 2 9 JANUARI 1959 MOSKOU (UPI) De tweede dag van het 21ste congres van de Russische com munistische partij te Moskou is beheerst door het optreden van de Chinese premier Tsjoe-En Lai, die als afgevaardigde van de Chinese communistische partij ver klaarde dat het leiderschap van de Sov jet-Unie in de wereld, en van de Russi sche partij, door communistisch China er kend wordt. Tsjoe En Lai was de eerste buitenlandse spreker op het congres die alle verklaringen van Kroesjtsjev onder schreef. De Poolse premier Gomoelka volgde op hem, en ook uit Frankrijk en Italië werd door communistische leiders instemming betuigd. In 1956 was het hoofdthema van het con gres de theorie der verschillende naar het socialisme leidende wegen, maar (dinsdag en woensdag) schaarden de communisten overal ter wereld zich achter Kroesjtsjev's leiding en initiatief. De anti-partijgroep (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft een aanklacht ingediend tegen de president van de raad van de Evangelische kerk in Hessen-Nassau, de bekende predikant Niemöller, die te Kassei zou hebben verklaard, dat de opleiding tot soldaat en tot leidende posities op mili taire commando-posten in het Westduitse leger eigenlijk een hogeschool voor be roepsmisdadigers is. Strauss meent, dat Niemöller daarmee het Westduitse leger heeft beledigd. Hij heeft in zekere zin de steun van het gehele kabinet, dat onder voorzitterschap van bondskanselier Ade nauer Niemöller's uitlatingen scherp heeft veroordeeld. Niemöller ontkent echter, dat hij voor het Westduitse leger beledigende opmerkingen heeft gemaakt. Hij zegt het hoogst verwonderlijk te achten, dat Strauss op grond van onjuiste persberichten een aanklacht indient. Hij meent, dat het vol komen onaanvaardbaar is, dat een kerke lijke leider het gevaar loopt voor het ge recht te moeten komen op grond van een verslag van een onervaren journalist, die zijn beweringen niet letterlijk heeft weer gegeven. Niemöller beweert, dat hij niet gesproken heeft over leidende posities op militaire commando-posten, maar over de commandotroepen, die tijdens de tweede wereldoorlog bij beide partijen bestonden. In het verslag zijn volgens hem twee dingen door elkaar gehaald: de beoordeling van het soldaat zijn in het algemeen en van de soldatenopleiding en daarnaast een uitspraak over de onmogelijkheid van de verdediging van een land in het tijdperk van de waterstof- en de kobaltbom. Inmiddels heeft de voorzitter van de raad van Evangelische kerken in Duits land, bisschop Dibelius, verklaard dat Nie möller in elk geval als particulier en niet namens de Evangelische kerk heeft ge sproken. Scherp is daarentegen het com mentaar van allerlei soldatenverenigingen. Het Verbond van Duitse soldaten heeft Strauss telegrafisch gemeld, dat het „ach ter de regering staat" tegen de ongehoorde uitlatingen van Niemöller. Een zéstigtal "/oge Evangelische legerofficieren noemt de gebeurtenis „zeer ernstig". „Alstublieft geen proces" De Westduitse pors uit zich overigens nogal gematigd over de controverse StraussNiemöller. Een der Westduitse bladen schrijft, dat het „niet tot een pro ces moet komen", waar alleen commu nisten zijde bij zouden spinnen. In zijn neiging tot krasse uitspraken lijkt Nie möller, aldus een dagblad, bepaald veel op Strauss zelf. Beiden plegen hun woor den niet op een goudschaaltje te leggen. Voorts wordt gezegd, dat de voormalige onderzeebootcommandant Niemöller, die na de eerste wereldoorlog bekend werd als Evangelisch geestelijke, in 1933 de komst van Hitier heeft toegejuicht, maar zich daarna in zijn moedige redevoeringen te Dahlem van hem heeft afgewend, waar voor hij acht jaar in concentratiekampen moest zitten. Na 1945 deed Niemöller van zich spreken door zijn uitlatingen over de Duitse collectieve schuld aan de oorlog en zijn strijd tegen de kernbewat-ïing. Men noemt hem wegens al deze menselijke zwenkingen een zuivere en eerlijke per soonlijkheid, die om zich heen een kleine, maar standvastige, groep Evangelische geestelijken heeft geschaard. Men meent, LAUSANNE (UPI) Zwitserlands be roemde geleerden-tweeling, prof. Auguste en prof. Jean-Félix Piccard, is woensdag 75 jaar geworden. Auguste Piccard, die wereldvermaardheid verwierf door zijn ballonvaarten naar de stratosfeer, waarbij hij hoogten van 15 en 16 kilometer bereik te en door zijn diepzee-onderzoek, waarbij hij met zijn batiscaaf meer dan drie kilo meter in de Middellandse Zee afdaalde, samen met zijn zoon, woont thans terug getrokken in Lausanne. Jean-Felix Piccard is ook een stratosfeerdeskundige. zij het dat hij meer theoretische methoden van onderzoek heeft gevolgd. In de dertiger jaren steeg hij ook zelf wel op. Hij woont in de Verenigde Staten, waar hij vele jaren aan de universiteit van Minnesota heeft gedoceerd. NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad van de UNO zal vrijdag een Israëli sche klacht tegen de Verenigde Arabische Republiek bespreken. Israel klaagt er over, dat onlangs de wapenstilstandsovereenkomst aan de grens met Syrië is geschonden, waarbij onder meer een Israëlische herder werd dood geschoten. JERUZALEM (AFP) Joseph Sprint- zak, voorzitter van de Knesseth (het Israëlische parlement; is woensdagavond in Jeruzalem aan een hartaandoening overleden. Sprintzak is 74 jaar geworden. Hij was voorzitter van het parlement sedert het, tien jaav geleden werd inge richt. werd door vele sprekers aangevallen, en Tito's revisionisme ontsnapte evenmin aan de critiek. De betrekkelijke lauwheid van de aan vallen op Malenkov en zijn medestanders in de anti-partijgroep heeft in kringen van westerse waarnemers de vermoedens over een grote zuivering teniet gedaan. Kroesjtsjev heeft verklaard dat er in de Sovjet-Unie geen politieke gevangenen meer zijn, en dat er geen processen meer worden gehouden naar aanleiding van po litieke misdaden. Het apparaat van de staatsveiligheidsdienst is aanmerkelijk ingekrompen. De militia (politie) heeft echter werk genoeg, omdat er nog veel vergrijpen tegen de openbare orde plaats hebben. Overigens maakte Kroesjtsjev de opmerking dat de staatsveiligheidsdien sten „versterkt moeten worden" om het hoofd te kunnen bieden aan de ondermij nende activiteiten van de imperialistische agenten. Blijkens de „Pravda" en de „Izvestia" heeft Kroesjtsjev een angstwekkend beeld geschilderd van het leven ln de „kapita listische staten: massale werkloosheid, honger, en onvrijheid voor de arbeiders, boeren en intelligentsia. „De vrijheid bestaat in de kapitalistische landen alleen voor wie geld, en daardoor macht heeft. De maatschappij waarin zij leven is een paradijs voor de rijken en een hel voor de armen", aldus Kroesjtsjev. BAGDAD (UPI) De druk op de Iraak- se regering om uit het pact van Bagdad te treden neemt toe. Op verschillende bij eenkomsten, die deze week gehouden wer den ter herdenking van de opstand van 1948, toen de regering omver geworpen werd na het sluiten van een verdrag met Engeland, drongen sprekers daarop aan. En donderdag schreef het linkse blad „Al Bilad", dat de deze week in Karatsji ge houden bijeenkomst van de leden van het pact bedoeld was ter bestudering van de beste methodes om de gevolgen van de opstand van de veertiende juli ongedaan te maken. Inmiddels blijft ook de pennestrijd tegen de Verenigde Arabische Republiek voort duren, dit ondanks het feit, dat premier Kassem woensdagavond in een gesprek met Egyptische piloten aandrong op Ara bische eenheid en waarschuwde tegen im perialistische pogingen een breuk te ver oorzaken tussen Irak en de V.A.R. NEW YORK (Reuter) Guatemala heeft dinsdag in een telegram aan de Veilig heidsraad van zijn bezorgdheid gewaagd over „de ongewone samentrekking van Mexicaanse troepen nabij de grens met Guatemala". Guatemala beschouwt deze troepenconcentraties als een bedreiging voor de vrede en veiligheid in dat gebied maar vroeg niet met zoveel woorden om een optreden van de raad. (AFP) Het Guatemalteekse leger is dinsdagavond in staat van alarm gebracht, NEW YORK (ANP) —Het blad „U.S. News and World Report" wijdt een arti kel aan het feit dat in de afgelopen jaren een groot aantal dagbladen in Amerika heeft opgehouden te bestaan en de oorza ken daarvan. In tien jaar tijds, aldus het artikel, zijn 217 dagbladen in de Verenig de Staten opgeheven, hoofdzakelijk vanwe ge de hoge kosten, concurrentie van tele visie en radio en arbeidsmoeilijkheden. Een omvangrijke en belangrijke veran dering voltrekt zich op het zakenterrein van het uitgeven van nieuwsbladen naar minder bladen en meer geconcentreerde eigendom. De te Chicage verschijnende „Daily News", een van de belangrijkste nieuwsbladondernemingen van het land is deze maand verkocht, als gevolg waar van twee eigenaars thans zeggenschap hebben over de vier dagbladen in de op een-na grootste stad van Amerika. Tevens hield het ochtendblad in Greenwood (Mis sissippi) een typisch kleine-stadsblad, op te verschijnen waardoor een middagblad het rijk alleen kreeg. In de afgelopen maanden zijn van oudsher bestaande nieuwsbladen in Cincinnati en New Or leans verkocht en bijeengevoegd. In Tam pa (florida) kwamen de twee" dagbladen onder een eigenaar. De uitgeverij van nieuwsbladen heeft, zoals dat op vele andere gebieden van het zakenleven het geval is, te kampen met twee problemen: snel stijgende kosten en de verhouding met het personeel. In New York werden, op het hoogtepunt van het kerst-advertentieseizoen, de negen grote dagbladen door een staking verhinderd te verschijnen. Het verlies, dat naar schat ting 25 miljoen dollar bedroeg, kan niet goedgemaakt worden In Michigan wer den zeven bladen van de Booth-combina- tie gesloten door een staking die meer dan drie weken duurde en twee bladen konden zes weken lang niet verschijnen. Stakin gen waardoor nieuwsbladbedrijven geslo ten moeten worden vormen slechts een van de toenemende risico's in het uitge- versbedrij f. In de loop van de laatste tien jaar zijn de gemiddelde kosten van het uitgeven van een nieuwsblad met meer dan vijftig percent gestegen. De advertentietarieven en de abonnementsgelden zijn sterk om hoog gegaan, maar toch zijn steeds meer bladen niet in staat gebleken de stijgende kosten bij te houden. Van de 217 opgehe ven bladen zijn sommige met andere ver enigd, sommige weekblad geworden, maar vele eenvoudig verdwenen. Steeds meer ontwikkelt zich de tendentie naar het onder een eigenaar brengen van de bla den in een stad, vooral in plaatsen met minder dan tweehonderdduizend inwo ners. In de grotere steden wordt de eigen dom der bladen meer geconcentreerd. Eens hadden meer dan de helft van de steden in het land waar nieuwsbladen ver schenen concurrerende bladen. Thans is dat in nog maar 75 van de 1450 steden met dagbladen iets meer dan vijf per cent het geval. In meer dan 1200 plaat sen is er slechts een dagblad. In de mees te overige plaatsen zijn de ochtend- en avondbladen het eigendom van een en dezelfde uitgever. Cok het verschijnsel van groeps-eigendom neemt toe. Tien jaar geleden bestonden er 75 van dergelijke groepen van twee of meer bladen. Thans geven 95 groepen een vijfhonderdtal bla den uit. Elk jaar verschijnen er nieuwe bladen, maar niet genoeg om gelijke tred te houden met het aantal dat samenge smolten of opgeheven wordt. Vele van die nieuwe bladen verdwijnen weer of smel ten met concurrenten samen na verloop van slechts enkele maanden. Sedert 1948 is de prijs van krantenpa pier gestegen van 88,50 dollar per ton tot 135 dollar. Het gemiddelde loon van het personeel in het nieuwsbladbedr.'jf is in dezelfde periode gestegen van 1,98 dollar per uur tot 2,98 dollar. In beide gevallen een stijging van meer dan vijftig percent. Ook andere kosten van een krant zijn om hoog gegaan, zoals van inkt, metaal, uit rusting, elektriciteit, benzine voor de be stelauto's, evenals de salarissen van re dactie- advertentie- en admir.istratieper- soneel. Toenemende concurrentie van andere vormen van publiciteit in het bijzonder van televisie en radio verhindert de bladen hun advertentietarieven zodanig te verhogen dat de toenemende kosten be streden kunnen worden. De kranten heb ben ook hun produktiviteit. niet voldoende door mechanisatie en toepassing van nieu we technische vindingen kunnen verho gen om de gestegen loonkosten te kunnen opvangen. De inkomsten van adverten ties der bladen zijn met de jaren gestadig toegenomen en bedragen thanS meer dan ,4rig mU.iafd dollar per jaar, maar het aandeel in het totaal der advertenties is ingekrompen. In 1935 hadden de nieuws bladen nog 45 percent van alle adverten ties, nu slechts een weinig meer dan 30 percent, aldus U.S. News and World Re port". Het slikte zijn budget niet MONACO, (Reuter) Prins Rainier III van Monaco heeft donderdag voor de ra dio verklaard, dat hij de grondwet van Monaco tijdelijk buiten werking zal stel- lenv Dit betekent dat ook het parlement en de gemeenteraad van Monaco van hun be voegdheden ontheven zullen worden, aldus prins Rainier. De taak van het parlement zal overgenomen worden door de rege ringsraad. Prins Rainier verklaarde, dat hij dooi de „vijandige houding" van de nationale raad (het parlement) aan het einde van zijn geduld was gekomen. Het parlement had de begroting voor 1959 voor het vor stendom besproken noch goedgekeurd. Prins Rainier heeft krachtens de Mone gaskische grondwet absolute macht. Op een persconferentie te Amsterdam heeft dan gisteren Toon Hermans ons zijn filmplannen onthuld. Plannen is te weinig gezegd, want voor viervijfde heeft hij ze al verwezenlijkt: tegen het einde van de zomer kunnen wij de pre mière van zijn film tegemoet zien. Mis schien is Toon zelf wel het zenuwach tigst als 't erover gaat of ze geslaagd zal zijn. „Dat weet ik niet. Dat kan ik nu nog niet zien". Hij stelt de zaken niet mooier voor dan hij verantwoord vindt. Maar „het is fascinerend werk. Ik geef me er helemaal aan". Dan vertelt hij dat hij al jaren met de gedachte rond liep nog eens een film te maken. Hij had het scenario al geschreven voor hij ook maar een film van Jacques Tati had gezien. „Tati stapte van het variété zo maar in de film. Kijk, dat inspireerde me. Ik zag dat het kon. Ik ben begonnen zonder steun van buiten. Ik heb toen de financiële medewerking gekregen van de heer Wilton van de City-Film. Hij laat me helemaal vrij. Als ik wil veranderen en improviseren, kan ik ge rust mijn gang gaan. Dat is heel ple zierigOf de film ook voor het buiten land geschikt is? Nou, ik denk zelf van niet. Ik heb aan het buitenland hele maal niet gedacht. De intrige is erg eenvoudig. Alles draait om het conflict tussen een zekere mijnheer Moutarde in een badplaatsje Sonansee en een rijke worstfabrikant, die zijn fabrieken over al neer wil zetten. Dat neemt Moutarde niet. Ik speel zelf Moutarde. Ik zing ook een paar liedjes in de film, een met Piet van Egmond aan het orgel. Ge weldig was dat om met Van Egmond aan het orgel te zingen! Nee, nee, ik heb geen boodschap met mijn film. En als het lukt, ga ik ermee door. Weet u ivat mijn ervaring is: Je hebt voor een bepaald soort rollen helemaal geen beroepsacteurs nodig. Als je een be paald type op het oog hebt doen dillet- tanten het net zo goed. Die scharrelde ik op langs de straat en in kleine ca feetjes. De echte technische dingen, de belichting en zo, laat ik over aan mijn cameraman. Ik loop dat later wel door en let dan op de sfeer, maar ik ben in die dingen van zijn advies afhankelijk,. En voor de rest neem ik zelf de camera- instèllingën ivaar, ik schrééf de tekst en de muziek en ontwierp de decors. Maar of het goed is of niet, ja, dat kan ik nu niet zeggen. Daar moet het pu bliek straks over oordelen Op vierenzeventigjarige leeftijd is woensdag onverwacht te Bloemendaal overleden de heer C Schulz, oud-lid van de gemeenteraad van Bloemendaal, oud wethouder van sociale zaken en oprichter van de Woningbouwvereniging Bloemen- daal-Noord. De thans overledene heeft verdienstelijk werk verricht voor de ge meenschap en in brede kring zal zijn over lijden met leedwezen worden vernomen. Zijn verdiensten zijn erkend door de be noeming tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau (1956) en bij zijn afscheid als lid van de Bloemendaalse gemeenteraad op 21 augustus van het vorig jaar werd hem de erepenning der gemeente aange boden. De heer Schulz is in 1884 in Amsterdam geboren en nadat hij in de hoofdstad een C. Schulz werkkring had vervuld vertrok hij in 1911 naar Santpoort, waar hij verpleger werd van het Provinciaal Ziekenhuis. Tot 1939 is hij bij het ziekenhuis werkzaam ge weest. In september 1919 deed de heer Schulz als eerste vertegenwoordiger van de S.D.A.P. zijn intrede in de gemeenteraad van Bloemendaal, die destijds in het oude raadhuis aan het einde van de Zijlweg bij eenkwam. Terstond vroeg hij de aan dacht voor de rechtspositie van de ambte naren en voor de bouw van arbeiderswo ningen. Deze punten hadden in de loop der jaren niet alleen zijn aandacht, zij het ook dat hij dikwijls over de bouw van de woningen gesproken heeft, maar ook an dere zaken. Hij had onder meer zitting in de commissie van financiën, van onder wijs, het georganiseerd overleg en pu blieke werken. De heer Schulz werd in september 1946 gekozen tot wethouder en werd belast met de portefeuille van socia le zaken; drie jaar heeft hij het wethou derschap vervuld en daarna is hij tot 1 september 1958 lid van de raad gebleven. Negenendertig jaar maakte hij deel uit van de Bloemendaalse gemeenteraad en zijn taak heeft hij tot volle tevredenheid van zijn kiezers verricht. Een ieder had waardering voor de wijze waarop hij zijn lidmaatschap vervuld heeft. Bij vele voor stellen hield de heer Schulz een geestdrif tig betoog en hij kwam dan op voor de rechten van hen, die na aan zijn hart la gen. Ook heeft de heer Schulz op ander ge bied belangrijk werk verricht. Hij behoor de tot de oprichters van de Woningbouw vereniging Bloemendaal-Noord, vervulde vele jaren het voorzitterschap van deze vereniging en verder was hij vijfentwintig jaar voorzitter van de afdeling Bloemen daal van de Centrale Ambtenarenbond (thans Algemene Bond van Ambtenaren). Ook maakte hij deel uit van het hoofdbe stuur van deze bond. Zaterdagmiddag om één uur zal zijn stoffelijk overschot op de algemene be graafplaats te Bloemendaal ter aarde wor den besteld. LONDEN (UPI) In een dikke mist is woensdagavond 'n sneltrein op het station van de Londense voorstad Esher ingereden op een stilstaande goederentrein. Volgens de eerste berichten is alleen de bewaker van de goederentrein gewond geraakt. Hij brak een been. Geheel Engeland is gehuld in een mist. die de dichtste schijnt te zijn van de gehele winter. De mist kwam gisteravond opzetten kort nadat de duisternis was gevallen. De BEA-vliegtuigen die uit Wenen, Stock holm en Lissabon kwamen en twee toe stellen van de Air France werden van London Airport verwezen naar het vlieg veld Gatwick. Tot in Schotland toe dwong de mist het verkeer tot stapvoets voort bewegen. Op de rivier de Clyde in Schot land moesten ruim dertig grote schepen voor anker gaan. In Blackpool kwamen vier auto's tenge volge van de mist met elkaar in botsing. Vijf mensen werden gewond. In de Londense voorstad Kingston reed een vrachtwagen in de Thames. De inzit tenden konden zich zwemmend redden. Bij een stoplicht in dezelfde plaats, waar de mist wel bijzonder dicht, was, schoven twintig auto's op elkaar. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Langs de wegen in Kingston stonden over al auto's geparkeerd, omdat de chauffeurs liever te voet verder gingen. Tengevolge van de gladheid en de mist waardoor de weg niet meer van de weg berm was te onderscheiden is vannacht omstreeks 12 uur op de Walingsdijk te Ursem een personenauto, bestuurd door de 19-jarige A. Floris uit Berkhout, in de langs de weg lopende vaart gereden. De bestuurder wist zich met zijn moeder en twee broers uit de aut9 te bevrijden. De 54-jarige vader, de heer A. J. Floris, werd echter levenloos uit de auto gehaald. De 40-jarige ongehuwde bromfietser A. G. de Valk uit Wijchen is in de Kasteel laan te Wijchen bij een kromming van de weg uit de bocht gereden. Hij viel tegen de trottoirband en sloeg met het hoofd te gen een lantaarnpaal. Onmiddellijk werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Nij megen vervoerd. Bij aankomst bleek hij echter reeds te zijn overleden. BRUSSEL (Reuter/Belga) In Brussel is bekendgemaakt dat politie-eenheden verscheidene inheemse wijken van Leo- poldstad zijn binnengetrokken en daar woensdag openbare gebouwen hebben bezet. In een der wijken is een groot scheepse razzia gehouden, waarbij hon derden inheemsen zijn aangehouden. Vele van deze arrestanten vertoefden clan destien in Leopoldstad en zullen naar hun stamdorpen worden teruggezonden. In de bekendmaking wordt voorts ge zegd dat de politie-eenheden geen gebruik van hun wapens hebben gemaakt. Volgens een communiqué zijn „de zenuwen ge spannen". In Matadi is het nachtelijk uit gaansverbod met een uur bekort aange zien de toestand rustig blijft. De Belgische minister voor Kongo en Roeanda-Oeroendi, Van Hemelrijck, heeft in Elizabethstad bekendgemaakt, dat een stichting „ter bevordering van de Bel- gisch-Kongolese vriendschap" is opge richt. Het is de bedoeling dat geheel Kongo in dit nieuwe initiatief zal worden betrok ken, waardoor de verwezenlijking van de Belgische politiek zou worden bevorderd. De minister legde er overigens de nadruk op, dat de regeringspolitiek de eenstem mige goedkeuring van het Belgische par lement heeft verkregen en dat er daarom geen sprake van wijziging van die politiek kan zijn. De minister voegde hieraan toe. dat hij niet zal toelaten dat het plan door een paar mensen in gevaar wordt gebracht. De ontwikkeling moet gebaseerd worden op vertrouwen, in het buitenland moet de verkeerde indruk worden weggenomen dat Kongo een onrustig land zou zijn, zei hij. Communistische invloed? Te Brussel verluidt, dat de Belgische autoriteiten berichten onderzoeken, vol gens welke de Kongolese burgemeester Pinzi met een gedetailleerd communistsich plan voor een revolutie naar LeoDoldstad zou zijn teruggekeerd. Arthur Pinzi zou geregeld contact hebben gehad met Bel gische communistische partij en de Rus sische ambassade te Brussel. Officiële kringen weigeren commentaar te geven. Pinzi moet in LeoDoldstad tezamen met achttien andere Afrikaanse nationalistische leiders terechtstaan op beschuldiging van het aanmoedigen van rassenhaat en het in gevaar brengen van de openbare veilig heid. (Van onze correspondent in Bonn Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gisteren op een persconferentie te Bonn mee, dat Alfred Krupp von Bohlen und Halbach het verzoek heeft ingediend om de door de geallieerden gestelde termijn voor de verkoop van de tot het Friedrich Krupp-concern behorende staalfabrieken en kolenmijnen met een jaar te verlengen. Deze termijn loopt af op 31 januari aan staande. Met de geallieerden en in het bijzonder met de Amerikaanse regering heeft de Westduitse regering, aldus deze woord voerder, voortdux-end contact over deze kwestie. Ook de beheei-smaatschappijen van Thyssen A. G. en de tot het Kloeckner- concern behox-ende Rhein-stahl A. G. heb ben om de vei'lenging van de tei-mijn ver zocht uit hoofde van het uitvoei-en van hun vei-koopopdrachten. Te Bonn neemt men aan dat het verzoek van Krupp zal wor den ingewilligd. Er is geen koper voor de betreffende onderdelen van het Ki-upp- concei-n, omdat met een dei-gelijke aan koop vele miljarden gepaard zullen gaan. Overigens wordt thans ten onrechte de per 31 januari aflopende tei-mijn uitge legd als een nieuwe eis van de Amerika nen, Britten en Fransen om de staalfabrie ken en de steenkolenmijnen van Krupp te verkopen. Deze eis werd tijdens de bezet ting van Duitsland gesteld. Daar de geal lieerde eis tot dusver onrealiseei-baar is en het vrijwel vaststaat, dat Krupp's ver zoek tot uitstel weer voor een jaar zal worden ingewilligd, zal van een verkoop van de betreffende bedrijven geen sprake kunnen zijn. In het westen van het land hing van ochtend plaatselijk een zeer dikke mist, waardoor het zicht soms niet meer be droeg dan enkele meters. Een melkauto kwam nabij 't vliegveld Ypenburg in botsing met de tram van Den Haag naar Delft. Niemand liep bij dit ongeluk letsel op, maar er ontstond flinke schade en vei'traging op de tramlijn. De treinen van Gouda naar Den Haag en vice versa hebben vanmox-gen een ge ringe vertraging ondervonden door de mist. Over de gehele Nieuwe Waterweg tot ver in het havenbekken van Rotterdam hangt, een dikke mistlaag, die het scheep vaartverkeer ernstig belemmert. Ver scheidene te Rotterdam verwachte schepen zijn buitengaats voor anker gegaan, onder andere het Duitse m.s. „Bilbao" en de Liberiaanse „Formostar"* LONDEN, (UPI) De Nederlander Gerrit Altena uit Rotterdam, is woensdag in Londen opgekomen voor zijn zoon Ge rald, die op 2 september omkwam bij een vliegongeluk te Southal bij Londen. Deze was de eerste piloot van de Viking, die toen bij een poging een noodlanding te ma ken neerstortte op een rij huizen. Zeven mensen kwamen om het leven. Tijdens het onderzoek betreffende dit ongeluk dat nu al tien dagen aan de gang is, maakte de lijkschouwer dr. Jacob Gor ky de opmerking, dat Gerald Altena geen ervaring had als eerste piloot. De vader zei hierop, dat zijn zoon kapitein was ge weest bij de Nederlandse luchtmacht, na eerst in Amerika een opleiding van acht tien maanden gehad te hebben, waarbij hij op zes na de beste was van 56 aspirant vliegers. Mijn zoon was een volledig be voegde piloot, aldus Altena. Dr. Gorky zei verder, dat Gerald Altena niet bevoegd was om te vliegen in een Vi king, een toestel met een bijzondere ra- dio-apparatuur. Naar aanleiding hier van zei kapitein Marian Kozubski, be drijfsleider van „Air Travel", de onafhan kelijke luchtvaartmaatschappij waaraan de vei-ongelukte Viking behoorde, dat voorzover hem bekend was, Gerald Altena destijds onderworpen is aan een grondige test in een Viking, vóór hij aangenomen wei-d. NEW YORK (Reuter) De aarde heeft niet de vorm van een sinaasappel (een bol, die aan de boven- en onderkant wat is afgeplat) maar zij is enigszins peervormig, zo blijkt uit de gegevens die zijn verkregen met behulp van de Amerikaanse Van- guard-satelliet, die tien maanden geleden werd gelanceerd. Drie deskundigen van de Amerikaanse nationale raad voor lucht- en ruimtevaart hebben woensdag in New York verklaard, dat door de bijzonder gelijkmatige baan van deze satelliet een juister beeld van de bolvorm van de aarde is verkregen. Het zeeniveau aan de noordpool blijkt ruim 15 meter hoger te zijn dan men tot op heden dacht, en dat aan de zuidpool ongeveer 15 meter lager. Op KLM'emigrantenavond De 63-jarige heer C. Muylaart en zijn 61-jarige echtgenote, die zeven jaar ge leden naar Canada emigreerden waar drie van hun kinderen al woonden, hebben gisteravond op een door de K.L.M. georga niseerde avond voor familieleden van emi granten, in Bellevue te Amsterdam hun in Nederland achtergebleven dochter Tiny in de armen kunnen sluiten. Zij waren door de K.L.M. naar Nederland gebracht op verzoek van Max Tailleur die het echt paar op een adöhd in'HamütOn. Amerika had ontmoet en gisteravond de leiding had van de bijeenkomst, die doorde Wereld omroep werd uitgezonden. Na een telefoongesprek tussen de doch ter en de zogenaamd in Amerika vertoe vende ouders, kwamen de laatste in Belle vue het podium op. Een hartroerend weer zien volgde. De heer en mevrouw Muy laart za^en tevens voor het eex-st hun kleinkindei-en Bertje (6 jaar), Marga (5 jaar) en Vera (2 jaar). Hun schoonzoon was er uiteraard ook. Het eerste weerzien tussen de overgelukkige grootouders en hun dochter had achter de coulissen plaats om hun gevoelens enigszins te sparen. Onder donderend applaus van de zaal verschenen de twee Muylaarts daarna op het toneel, tot stomme verbazing van schoonzoon Ad Mak, die door zijn over gelukkige schoonvader voor het forum van het hele publiek als eerste werd omhelsd. Beurtelings tilden oma en opa hun toch wel wat beduusde kleinkinderen op. Het publiek juichte, de persfotografen blitzten en in de verwarring kreeg de vertegen woordiger van de K.L.M. niet eens ge legenheid bloemen aan te bieden. Het was het meest stormachtige, het meest onver wachte en het meest blijde weerzien, dat de aanwezigen ooit hadden meegemaakt. Opa en oma gaan nu bij hun dochter in Groningen logeren. Over enkele weken keert opa terug naar zijn werk in Canada. Maar oma mag zolang blijven als ze wil. Haar retour blijft ongelimiteei-d geldig. En ze is van plan dat goed uit te buiten. Rechtbank Rotterdam De rechtbank te Rotterdam heeft de 28- jarige kapitein A. H. van het kustvaartuig „Cornelia B 1" te De Rijp veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk, met twee jaar proeftijd. Hij had een valse scheepsverklaring op gemaakt over de dood van de S4-jarige tweede machinist J. van Rheede uit Arn hem. die op 13 oktober van het vorig jaar te Bordeaux omkwam. De kapitein had verklaard dat hier van een ongeluk sprake was, maar niet dat de kok hem verteld had: „de eerste machinist heeft de tweede overboord gezet". Bij de strafbepaling heeft de rechtbank overwogen, dat de kapitein niet uit eigenbelang gehandeld heeft. De eis was drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft het Werkcentrum voor leketoneel en crea tief spel een bureau, bibliotheek- en cur susruimte aangeboden, die gelegen is op Herengracht 168, boven het toneelmuseum De officiële opening van de studio, waarin regelmatig inleidingen en cursussen over diverse facetten van de dramatische ex pressie georganiseerd zullen worden, ge schiedt op 28 februari. Bij die gelegenheid zullen dr. N. R. A- Vroom en Ben Groenier het woord voeren, respectievelijk over de kunstzinnige vorming van de jeugd en over het toneel in de jeugdvorming.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9