Mist werd verkeer te machtig Eis tegen „Het goede heertje' werd zes jaar gevangenisstraf CARNAVAL Drie mensen vonden de dood in te water gereden auto's HET WEER Prinses Beatrix morgen 21 jaar Oosterse Volkskunst en tapijten Drs. E. van der Beugel plv. pres.-directeur KLM Engeland bedekt door gevaarlijke „smog" MODELJAPONNEN vanaf f29." Hevig gevecht in Algerije rim yee mUKMwfore ijoumij! 3wo7t<) Zwakke wind DE ORIëNT OPRUIMING JTUURMA^i COHEN Twee doden in het verkeer Vorig jaar 89.011 nieuwe woningen Het woord is aan Opschudding in Lagerhuis over acties op Cyprus A lier eerst oefening zegt minister Lennox-Boyd TECHNISCH SPEELGOED SIGNAAL 73e JAARGANG No 171 VRIJDAG 30 JANUARI 1959 304e JAARGANG No 19 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. L I I T li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Drukkerij Cr. Heiligland 10. TeL I5S}5, Bij. M QQ1» I glTf) O Lj Cl d O GT fi Hoofdredacteur: Simon Koster Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op de mistige morgen van de 31ste januari 1938 begonnen omstreeks tien uur de kerkklokken te luiden en loeiden de sirenes. Het „Wilhelmus" klonk uit d.e radio. Toen vernam Nederland het nieuws, dat het met veel spanning ver wachtte: er was een prinses geboren. Het werd een grootse, tot laat in de nacht voortdurende feestdag, die 31ste januari 1938. Morgen zal hij eenentwintig jaar achter ons liggen. Het prinsesje van toen is een prinses geworden, bij vele gelegenheden officieel in de openbaarheid tredend, in Nederland niet minder gezien en bemind dan in de West. Bij de 21ste verjaardag van Prinses Beatrix publiceren wij deze nieuwe, door M. C. Meyboom vervaardigde foto. Een groot gedeelte van ons land is sinds donderdagmorgen gehuld in een ongewoon dichte mist, zo dicht, dat men op vele plaatsen letterlijk geen hand voor de ogen kan zien. Het wegverkeer werd vrijwel lamgelegd, evenals de scheepvaart. Ook de luchtvaart ondervindt veel hinder van het dikke mistgordijn. Schiphol is voor binnenkomende toestellen gesloten, zodat zij naar uitwijknavens, Eelde, Düsseldorf of Brussel moeten worden gedirigeerd. Op de weg zijn talrijke ongelukken gebeurd en in te water gereden autos zijn mensen om het leven gekomen. De Bilt verwacht, dat ook vandaag nog de mist over een groot deel van het westen des lands zal blijven hangen. In Rotterdam en Den Haag zijn drie per sonen het slachtoffer geworden van de mist. De 72-jarige B. Snoodijk uit Rotter dam viel na een misstap in de Delfhaven- se Schie en overleed later in een zieken huis. De 62-jarige H. Baars en de 38-jarige J. Verheul, beiden uit 's-Gravenhage en werkzaam bij de fa. Visbeen aan de Jupi- terkade te 's-Gravenhage, vetrokken 's avonds van hun werk en reden, door de mist misleid, in het water. Zij verdron ken beiden, 's Nachts omstreeks half één werd het ongeluk pas ontdekt. Nog drie andere auto's raakten van de weg af en reden het water in, doch in deze gevallen konden de inzittenden zich tijdig redden. Twee zwaar gewonden Bij een ongeluk, dat vanmorgen in Den Oever, bij de splitsing naar de afsluitdijk gebeurde, werden twee personen uit Hei- loo ernstig gewond. Zij moesten naar het ziekenhuis te Alkmaar worden gebracht. Beiden zaten in een personenauto, die bij de splitsing door het slechte zicht met een vrachtauto met oplegger uit Marum in bot sing kwam. Vele andere verkeersongelukken, meestal de bij mist veel voorkomende „kettingbotsingen" hadden veel materiële schade tot gevolg. Gisteravond boden de buitenwegen een spookachtige aanblik van langzaam voortglijdende auto's, die bij kruispunten ongekend beleefd op el kaar wachtten. Iedereen betrachtte de grootst mogelijke voorzichtigheid. Overal stagneerde het verkeer. In Den Haag legden de taxi-chauffeurs van alle bedrijven er het bijltje omstreeks zeven uur in de avond bij neer. Het zicht was in de residentie toen vrijwel tot nul geredu ceerd. Vanuit de auto was de voorkant van de motorkap niet meer te zien. De Haagse tram volgde bijna onmiddellijk met het ALGIERS (Reuter) Franse troepen hebben in een hevige strijd die twee da gen geduurd heeft en waarbij gevechten van man tegen man geleverd werden, in het gebied van Tenes (ten westen van Al giers) 69 opstandelingen gedood. Woens dagavond is gemeld dat 11 Franse militai ren en 40 opstandelingen werden gedood. Er zijn geen verdere verliezen aan Fran se zijde gemeld. Volgens militaire kringen in Constantine werden bij gevechten in Oost-Algerije in 24 uur 91 opstandelingen gedood. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM" TEL. .13439 V NOORSE TRUIEN SOKKEN Advertentie Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Onze directrice - hairstyliste Mej. Corry v. d. Vlist is van haar Noord- en Midden-Amerikaanse studiereis teruggekeerd en toont u gaarne zonder enige verplichting de nieuwste houdbare modieuze coiffures •k Institut de Beauté Haute Coiffure Verwachting tot morgenavond: Vooral aanvankelijk nog op vele plaatsen mist. Overigens veel be wolking met hier en daar wat motregen. Vannacht in het bin nenland lichte vorst, elders tem peratuur om het vriespunt. Mor gen overdag temperaturen op de meeste plaatsen enkele graden boven nul. Zwakke wind in hoofdzaak tussen west en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. W. P. Bakhoven, heeft hedenmiddag na een uitvoerig re quisitoir, tegen „het goede heertje", de 50-jarige ex-boekhouder-kassier C. R. van H., wegens verduistering van ruim twee miljoen gulden en valsheid in ge schrifte, zes jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van het voorarrest, dat een jaar heeft geduurd. De officier zette uitvoerig uiteen hoe de verdachte de verduisteringen had ge pleegd. De n.v. Berger en Co had een rekening courant bij de Kas-Associatie en wanneer de kas van Berger moest worden aange vuld, geschiedde dit door het uitschrijven van een bankcheque op de Kas-Associatie. Deze cheque moest worden getekend door een der directeuren of door een procura tiehouder. Zij werden steeds getekend zon der dat ooit werd gevraagd waarvoor het geld nodig was. De verdachte nam veel grotere bedragen op dan nodig was om de kas aan te vullen en stak het teveel in eigen zak. Bijzonder gevaarlijk achtte mr. Bak hoven het standpunt, dat men zelf nergens meer naar behoeft om te kijken wanneer men maar accountantscontrole heeft. „Het is in deze zaak ontstellend te constateren, hoe men zich verbaasd en soms lichtelijk gepikeerd toonde, wanneer de mogelijk heid werd aangestipt dat de heren direc teuren en procuratiehouders zelf toch ook wel enigszins toezicht hadden kunnen uit oefenen. De accountant werd gezien als een soort bovenmenselijke en onfeilbare fi guur, aan wie men alles kon overlaten." „Wellicht zullen de omvangrijke fraudes, die het afgelopen jaar aan het licht zijn ge komen bij diverse ondernemingen ertoe kunnen leiden dat men weer met beide benen op de grond komt te staan en tot de overtuiging komt, dat een accountant ook een gewoon mens is met menselijke tekort komingen. De eigen controle kan men daarom nooit helemaal achterwege laten. Wanneer men dit niet wil inzien, dan heeft men de strop van een paar ton, of, zoals hier, een paar miljoen te accepteren, een strop die niet ongedaan wordt gemaakt Advertentie DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Nog enkele dagen ECHTE OPRUIMING R. C. VANEIF - Paarlaarsteeg 8 Haarlem Telefoon 14615 doordat de misdadiger de gevangenis in draait", aldus de officier. De officier begreep niet waarom de souches in de chequeboekjes niet waren ingevuld en waarom de directie en de procuratiehouders daar nooit op gelet heb ben. Alleen aan de hand van de souches zou men al hebben kunnen zien hoeveel geld de verdachte wel bij de Kas-associatie liet ophalen. Merkwaardig noemde hij het voorts, dat de accountant Dragt en zijn assistent Jacobs nooit enige aandacht heb ben besteed aan deze niet ingevulde souches. Mr. Bakhoven noemde het blinde lings tekenen van cheques een handeling die gelijk staat met het tekenen van blanco cheques. Zijns inziens was dit de oorzaak van de hele fraude. Bij een iets betere controle, die gemakkelijk mogelijk was, hadden alle knoeierijen kunnen wor den voorkomen. Na uitvoerig de manier waarop de ver dachte zijn knoeierijen in de slordige boek houding jarenlang met succes heeft weten te camoufleren, te hebben besproken, zei de officier: „De publieke opinie heeft zich met enige verbazing afgevraagd hoe het mogelijk js dat men nooit heeft gemerkt, dat er ruim twee miljoen gulden zoek was. Toch is dat niet zo vreemd. In de eerste plaats is dit bedrag niet in één jaar tijd zoekgeraakt maar over een periode van ruim tien jaar. Het grootste verduisterde jaarbedrag is geweest. 425.670, weliswaar een flink bedrag, maar wanneer men als omzet van de n.v. Berger zou aannemen het totaalbedrag van verkopen van schat kistpapier uit eigen voorraad, dan komt men tot jaarcijfers van 190 miljoen gulden. Op dergelijke bedragen valt een verschil van een paar ton niet dadelijk in het oog. De deskundigen zijn na een buitengewoon grondig onderzoek tot de slotsom gekomen, dat zelfs een critische beschouwing van de jaarrekeningen het bestaan van fouten in deze rekeningen niet aan het licht brengt Dit is alleen mogelijk voor balanslezers, die zouden beschikken over eigen weten schap, buiten de boekhouding om. Advertentie 20—50 V. KORTING JUWELIERS - Houtplein 15 HORLOGERS stilleggen van de meeste busdiensten. Ook het verkeer in Rotterdam en Amsterdam reed met een slakkengang. Van het uitval len van openbare vervoersdiensten was daar echter geen sprake. Ook de Nederlandse Spoorwegen had den met grote vertragingen te kampen. Verscheidene treinen, met name tussen Rotterdam en Maassluis, moesten uitval len omdat zij anders wegens de verminder de snelheid te dicht op elkaar zouden rij den. Reeds 's middags om kwart voor zes staakten de N. S. de busdiensten tussen Amsterdam en Den Haag. Men liet de pas sagiers echter niet in de steek en haalde de wachtenden bij de haltes op om hen naar een station te brengen. Enorme vertraging hadden ook de streekbusdiensten. Hoewel ook Schiphol nu en dan „dicht" zat, konden donderdag toch nog alle vlieg tuigen, met uitzondering van die naar New York, normaal vertrekken. Alle bin nenkomende toestellen werden echter naar Düsseldorf geloodst. Botsingen Grote schade ontstond bij een botsing tussen een tram-trein op de lijn Den HaagDelft en een melktankauto ter hoogte van het vliegveld Ypenburg. De bestuurderscabine van de tram werd nagenoeg ingedrukt en de achterkant van de tankauto werd vernield. Niemand liep hierbij echter letsel op. Een automobilist, die op de tramrails in het Groendaal in Den Haag extra-goed wilde uitkijken werd daardoor de oorzaak van een kettingbotsing van vijf trams. De eerste reed de auto aan, de tweede, derde en vierde die stopten, werden door een vijfde tram tegen elkaar geduwd. De beruchte rijksweg 13 van Rotterdam naar Den Haag, sloeg ook nu weer alle re cords. Er kwamen twintig botsingen voor, waarbij totaal 160 auto's betrokken waren. Tientallen wagens konden niet meer ver der en moesten langs de kant blijven staan. Er vielen enige gewonden, die met particuliere auto's en politiewagens naar ziekenhuizen werden gebracht. De Rotter damse politie waarschuwde op het Blij- dorpplein de automobilisten het er liever niet op te wagen en maar in Rotterdam te blijven. Het zicht was toen minder dan vijf meter. Aanvaring Het scheepvaartverkeer lag vrijwel ge heel stil. Bij IJmuiden en Hoek van Hol land gingen vele schepen buitengaats voor anker, in afwachting van beter zicht. Het uit Kings Lynn naar Rotterdam varende m.s. „Trompenburgh" dat, toen in Hoek van Holland weer één tot anderhalve kilo meter zicht was, de tocht naar de Nieuwe Waterweg aandurfde, moest dit met een botsing bekopen. Het kwam 's avonds om halftien in aanvaring met een sleepboot, die twee lichters sleepte. Het kreeg een scheur in de scheepshuid boven de water lijn. Beroep op het publiek Via de radio werd gisteravond een be roep op het publiek gedaan de gordijnen open te laten, opdat vooral op buitenwe gen, de verlichte ramen oriënteringspun- ten voor automobilisten zouden zijn. Voorts vroeg men de auto's niet te par keren zonder brandende lichten. Ook wer den de gemeentebesturen verzocht de stadsverlichting na twaalf uur op volle sterkte te laten branden. Voor de velen die gisteravond in steden waren gestrand en vanmorgen hun weg wilden vervolgen gaf de K.N.A.C. van zes uur af inlichtingen omtrent de weer- en wegentoestand. Vermoedelijk blijft de mist ook vandaag hangen. Treirrvertraging De spoorwegen ondervonden ook van morgen nog hinder van de zeer dichte mist. De vertragingen varieerden van tien minuten tot een half uur. De moeilijkheden zijn voor de N.S. het grootst in het gebied tussen Rotterdam en Hoek van Holland. De nachtboot Harwich- Hoek van Holland, die hedenochtend om 5.45 uur moest binnenlopen, legde pas om 8.20 uur in Hoek van Holland aan. Daardoor misten de reizigers alle aanslui tende treinverbindingen. In de loop van de nacht is de mist ook in Zeeland zeer dicht geworden. De scheep vaart op de Schelde ligt geheel stil, ook al omdat de beloodsing is opgehouden. De veerdiensten in Zeeland werken niet meer. Vanmorgen vroeg zijn de veren Terneuzen-Hoedenskerke en Vlissin- gen-Breskens één keer heen en teruggeva ren. Toen de veerboot „Koningin Juliana" vanmorgen uit Breskens in Vlissingen te rugkeerde, is het schip, dat uitgerust is met radar, tegen een meerpaal gevaren, die afbrak. Het 200 ton metende Nederlandse kust vaartuig „Minorca" uit Groningen is he denmorgen in de dichte mist tussen Dover en Deal aan de grond gelopen. De redding boot van Dover is uitgevaren om assisten tie te verlenen. De bemanning van de „Mi norca" is aan boord gebleven in de hoop, dat het schip bij hoog water zal loskomen. (Men zie ook pagina 5) Te Kilder (gemeente Berg) is de heer P. Noppen, vertegenwoordiger uit 's Hee- renberg, met zijn auto uit de bocht gevlo gen op de weg Wehl-Kildei\ De wagen kwam in een sloot en werd geheel ver nield. De heer Noppen was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vier kinde ren. Het zesjarige jongetje H. Plieger uit Lexmond (bij Vianen) is te Lexmond on der de achterwielen van een passerende vrachtauto gekomen. Hij overleed ter plaatse. Het jongetje stond met zijn auto ped te wachten op het trottoir voor de openbare lagere school. Op een gegeven moment verloor de knaap zijn evenwicht, struikelde en viel op de verkeersweg. Volgens opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is het definitieve aantal woningen, dat in het afgelopen jaar in Nederland is gereed gekomen 89.011, dat is 614 meer dan in 1957 werden vol tooid. De raad van commissarissen van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij n.v. zal, naar het A.N.P. verneemt, aan,de eerstvolgende in mei te houden algemene vergadering van aandeel houders voorstellen drs. E. H. van der Beugel met ingang van 1 januari I960 op te nemen in de directie dei- vennootschap. Bij zijn benoeming zal de heer Van der Beugel met ingang van gelijke datum worden aangewezen als plaatsvervangend president-direc ter der K.L.M. De heer Van der Beugel zal, teneinde zich op deze functie voor te bereiden, in de loop van mei bij de K.L.M. in dienst treden. De heer Van der Beugel is thans tijdelijk verbonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken als speciaal adviseur van de minister van Buitenlandse Zaken, met als persoonlijke titel van buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur. Hij zal die functie blijven vervullen tot het moment waarop hij in dienst zal treden van de n.v. K.L.M. Gistermiddag slipte in Amsterdam bij de brug van de Brouwersgracht een auto en reed de Prinsengracht in. Een juist passerende 51-jarige schippers vrouw werd mee het water ingeduwd. Zij wist aan de oppervlakte te blijven. Haar zwager, een 63-jarige schipper, greep terstond een boothaak van een woonscheepje en slaagde erin de vrouw op de wal te trekken. De auto mobilist wist door een portierraam uit de auto te komen. Hij zwom naar de kant en werd door toegeschoten om standers op het droge geholpen. De brandweer had geruime tijd werk om de auto en een motorfiets, die ook bij de slippartij in het water ivas ge schoven, op de wal te takelen. Lord Chesterfield: Sommige mensen vertellen naarstig alle geheimen die zij weten, om te tonen hoezeer zij vertrouwd worden. LONDEN (UPI) Sinds woensdag avond ligt Engeland onder een verstikken de „smog" (een combinatie van mist en rook), de ergste sinds 1952. Volgens het laboratorium voor luchtverontreiniging te Greenwich was de smog donderdag sems zelfs erger dan de beruchte van 1952, waar 4.000 Londenaren kwalijke gevolgen van ondervonden. Men verwacht, dat hij nog tot zondag zal aanhouden. Het verkeer is er totaal door in de war gestuurd. De automobielclub deelde mee, dat het zicht op sommige plaatsen in Lon den nihil was en nergens meer dan 27 me ter. De luchtverontreiniging in Londen is vijf keer zo groot geworden als normaal. En de kachels die vanwege de indringen de kou des te harder gestookt worden, doen de smog nog dichter worden. Het vliegveld Londen is gesloten voor al le verkeer. Alle treinen die nog lopen heb ben vertraging. Veel automobilisten heb ben hun wagen aan de kant van de weg geparkeerd om te voet verder te gaan. Ongelukken gebeuren er bij honderden, maar meestal vanwege de geringe snel heden, geen ernstige. In Londen moest donderdag een tien maanden oude baby voor een spoedope ratie aan de hersenen naar een zieken huis worden overgebracht. Van de woning naar het ziekenhuis was een afstand van 24 kilometer. De ambulance met het kind heeft er vier uur over gedaan. In elkaar aflossende ploegen hebben agenten met zaklantaarns en flambouwen voor de zie kenauto uit gelopen, de wagen zo door het onmogelijke Londense mistverkeer loodsend. Ondanks alle moeilijkheden van die tergende rit kwam het kind nog tijtijds in het ziekenhuis. De spoorwegen stelden hun mistsche- ma in werking: kleinere frequentie. Gro te vertragingen, onverwachte oponthouden bij de vleet. Het aantal gestrande foren sen loopt in de tienduizenden. LONDEN (AFP) De Britse conser vatieve afgevaardigde Yates heeft in het Lagerhuis geprotesteerd tegen de grote zuiveringsoperatic die volgens een Reu- terbericht in het noordoosten van Cyprus gaande is. Hij verklaarde dat deze opera tie de onderhandelingen over Cyprus na delig kunnen beïnvloeden. Yates vroeg om een spoeddebat over de kwestie ge steund door Je oppositieleiders Gaitskell, Bevan en Crossman. De voorzitter van het parlement, Morrison, verklaarde dat hij geen spoeddebat kon toestaan omdat de berichten over de actie niet uit officiële bron afkomstig zijn. De minister van Binnenlandse Zaken, Butler, verklaarde dat het van bijzonder groot belang is dat geen verkeerde indruk over de gebeurtenissen op Cyprus ont staat. De minister van Koloniën, Lennox- Boyd, zei dat de operatie in de persbe richten overdreven is voorgesteld. Het gaat hier in de eerste plaats om een oefening, waarbij gelijk de patrouillering wordt voortgezet. Er worden geen dorpen omsingeld of doorzocht en nergens wordt een uitgaansverbod afgekondigd. De Labourwooi dvoerder Bevan zei dat men dergelijke oefeningen beter achter wege kan laten om misverstanden te voor komen. Minister Lennox-Boyd bleef't antwoord schuldig op de vraag van een andere La- bourafgevaardigde, hoe het mogelijk is dat het persbureau Reuter en andere jour nalisten zo slecht worden voorgelicht dat zij deze „onschuldige oefening" voor een hervatting van de operaties tegen de Cy prische verzetsorganisatie houdt. Toenadering ATHENE (Reuter) Het Britse Lager huislid Noel Baker heeft in Athene een be spreking gehad met de verbannen aarts bisschop Makarios. Noel Baker heeft op Cy prus gesproken met de Britse gouverneur Sir Hugh Foot en leiders van de Griekse en Turkse gemeenschap op het eiland. Hij verklaarde in Athene dat het op het ogen blik rustig is op Cyprus, maar dat er door een „klein incident" weer een gespannen toestand kan ontstaan. Advertentie Advertentie Indien U maat 38 of 40 draagt, heeft MODEHUIS LAILA Gen- Cronjéstr.120 Haarlem-Noord een buitenkansje voor u met vakkundige voorlichting BARTELJORISSTRAAT 6 - TEL. 12145 Advertentie Zaterdag 7 februari van 8 tot 4 uur in TRESLONG in Hillegom m.m.v. DE KEMELEERS, Maastricht. 3 grote Carnavalsorkesten. Entree 3.50 Tafelreserv.: K 2520 - 5347

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1