Dulles heeft tegenvoorstellen in overweging, zegt Fulbright 0pRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Onder meer terugtrekking der troepen van de Elbe Russen houden Amerikaans konvooi uit Berlijn tegen Ook februari zonder ijs Plan voor hangbrug over Schelde bij Antwerpen mük w iviuixmo mjoreyoupm Vorst Critischer instelling Grieks kind in Zweden geopereerd Kranten brachten reisgeld bijeen Zilveren rijksdaalders vóór 19 februari inwisselen N .ifoid Bolletje/ Malta onder rechtstreeks Brits gezag geplaatst Bevan waarschuwt tegen blunders van Londen Proces wegens de aanslag op minister Soustelle Algerijnen willen status van krijgsgevangenen Iraaks minister: Eenwording van VAR was einddoel van opstand Het woord is aan Nieuw geluid Communistisch verzet tegen Sukarno's plannen Proces-verbaal wegens ernstige dierenmishandeling GAAT U VERHUIZEN? Eisenhower kondigt reeks navigatie-satellieten aan Rustige rassenmenging in Norfolk en in Arlington Vijf blanke kinderen van gedachten veranderd 73e JAARGANG No 174 DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 304e JAARGANG No 22 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT I T^m 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. pHSSSKgJ V* I 8 H I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 1 J 1 J 1 I lil T& B J C JBLJ L Jf I (L I l J Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 %s$ïL i& Ja dL sla sSi V^- A %3&m fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnLoniL nAhinjtiviDonr, uuukaiu Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de gevangenis La Cabana in Havana kreeg een van de zeshonderd gevange nen, die daar op hun berechting wach ten, bezoek van zijn vrouw en kind. Het kind wilde ook even in de cel en vermaakte zich daar opperbest, terwijl haar ouders bezorgd met elkaar spraken. BRUSSEL (Belga) De Belgische mi nister van verkeer en waterstaat schijnt het bouwen van een hangbrug over de Schelde bij Antwerpen, ter ontlasting van de verkeerstunnel, te overwegen. Deskun digen hebben uitgerekend, dat de bouw van een hangbrug minder zal kosten dan het aanleggen van een tweede tunnel, waarvan de kosten geschat worden op 900 miljoen francs. De huidige tunnel bij Antwerpen kan niet alle verkeer verwerken. Op de spitsuren tijdens de zomermaanden loopt het ver keer vast. In 1957 gingen 5.178.178 voertui gen door de tunnel. Voor 1958 wordt het aantal op meer dan 6 miljoen geschat. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 DAMESPANTALONS in kleuren (Van onze weerkundige medewerker) De schaatsliefhebbers in hel westen zul len zich deze winter, wanneer zij over ijs- wedstrijden in het noorden van ons land lezen, zeker al eens hebben afgevraagd of zij hier ook nog op het ijs komen. Tot dus verre is de vorst in onze kustprovincie daarvoor nog van te weinig betekenis. Wel heeft de noordoostenwind nu wat koudere lucht aangevoerd, waardoor het weer win ters werd. Het is mogelijk dat het in de komende nachten geleidelijk nog kouder wordt, maar dan moet het vijf of meer graden gaan vriezen, wil er geschaatst kunnen worden. De januarimaand is gemiddeld wat de temperatuur betreft vrijwel normaal ge bleven. Zo bedroeg de gemiddelde etmaal- temperatuur in De Bilt 1.7 C. tegen nor maal 1.9 C. In De Bilt waren 20 dagen kouder en 11 warmer dan normaal. In het midden van de maand kwamen de laagste temperaturen voor: in het noordoosten 14 graden vorst (op 14 en 15 januari), in onze omgeving niet meer dan 4 tot 6 gra den. De zon scheen in De Bilt 81 uren tegen normaal 54 uren. De grootste afwijking gaf de neerslag, d,ie in onze omgexhng voor namelijk in de vorm van sneeuw viel. Plaatselijk was deze meer dan 100 percent boven normaal. Zo viel er in Haarlem 138, in IJmuiden 98 mm tegen normaal in januari 58 mm. In Amsterdam viel 114 mm, De Bilt had 101, Vlissingen 97, Groningen 125 en Maas tricht 86 mm. In De Bilt viel er in totaal 90 uren neerslag tegen normaal in 42 uren. De Duitse weerkundigen verwachten een gemiddeld zachte februarimaand. Tot dus verre is de winter één graad zachter dan normaal geweest. Maar dat kan in fe bruari nog wel veranderen. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog. Enkele over drijvende wolkenvelden en hier en daar mist. Vannacht op de meeste plaatsen matige vorst, morgen overdag lichte vorst. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. WASHINGTON (Reuter-AFP-UPI) - De Amerikaanse senator Fulbright heeft maandag, na een lang onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, gezegd, dat de minister een ernstige studie maakt van de kwestie van tegenvoorstellen aan de Sovjet-Unie over Duitsland en Berlijn. Dulles zei, aldus Fulbright, dat het noodzakelijk is de standpunten van alle verbonden lan den met elkaar in overeenstemming te brengen. De minister vertrekt vanavond naar Europa. Volgens de senator hebben Dulles en hij over verscheidene mogelijk heden gesproken, bijvoorbeeld over te rugtrekking van geallieerde en Russische troepen tot achthonderd kilometer van de Elbe. Dit is volgens Fulbright voorge steld door de Russische vice-premier Mikojan tijdens diens bezoek aan de Verenigde Staten. Fulbright verklaarde dat Dulles ook overweegt of een ontmoeting op hoog ni veau tussen Oost en West wenseliik is. De grootste moeilijkheid bij het doen van tegenvoorstellen is het bereiken van over eenstemming met Groot-Brittanniè, Frank rijk en West-Duitsland, aldus heeft Dulles volgens de senator gezegd. Dulles is in dit opzicht pessimistischer dan ik, zo voegde hij hier aan toe. Fulbright heeft Dulles voorgesteld de Sovjet-Unie in het algemeen meer tegen voorstellen te doen. Dulles is het daar vol komen mee eens, maar wees er op dat de politiek van de Verenigde Staten nood zakelijkerwijs stroever is dan de Russische, omdat de Amerikaanse voorstellen ook goedkeuring van de bondgenoten behoeven, aldus de senator. Onze correspondent uit Washington tekent hierbij het volgende aan: De 91-jarige miljonair en vrijgezel Theo dore Green, de oudste senator, die Amerika ooit gehad heeft, is als voorzitter van de STOCKHOLM (AFP) Maandagochtend is een anderhalfjarig Grieks jongetje, Ba- sile Condakis, wiens ogen door kanker zijn aangetast, in de Karolinska-kliniek in Stockholm geopereerd, waarbij zijn linker oog is weggenomen. De operatie geschiedde om het gezicht, en mogelijk het leven, van het kind te redden. Zij werd door de Zweedse specialist dr. Ursing uitgevoerd. Over enkele dagen zal Basile naar de radiologische afdeling van het ziekenhuis worden overgebracht voor een bestraling van het eveneens aangetaste rechteroog. De geneesheren willen over het resultaat der behandeling geen enkele voorspelling doen. De operatie van maandag nam veertig minuten in beslag. De vader die met het kind uit Patras in Griekenland naar Stock holm was gekomen, wachtte intussen in angstige spanning. Het geld voor de reis was door Scandi navische kranten bijeengebracht. Over enkele weken eindigt de inleve ringstermijn van de oude zilveren rijks daalders. Bij alle postkantoren en post stations en bij de kantoren en agentschap pen van de Nederlandse Bank bestaat nog tot en met woensdag 18 februari gelegen heid tot omwisseling van deze buiten om loop gestelde munten tegen gangbare Ne derlandse betaalmiddelen. senaatscommissie voor buitenlandse zaken opgevolgd door de 53-jarige Fulbright van Arkansas. Zowel Green als Fulbright is Democraat, maar Fulbright staat veel cri tischer tegenover de Republikeinse: rege ring en vooral tegenover Dulles. Ook toen hij nog gewoon lid was van genoemde senaatscommissie, kwam het herhaaldelijk tot een fel woordenduel tussen hem en Dulles. Dat is geen wonder. Ful- bright's denkbeelden over Duitsland komen in vele opzichten overeen met die van George Kennan (geleidelijke terugtrekking van vreemde troepen) en wat communis tisch China betreft betoogt Fulbright, dat men met Peking zou moeten onderhandelen teneinde tot een regeling op grote schaal in het Verre Oosten te komen. De politiek van Dulles acht hij te star en te zeer verstoken van initiatief en fantasie. Enige lijd ge leden karakteriseerde hij de politiek van de regering als „onvoldoende, uit de tijd en verkeerd gericht". Op een persconferentie werd hem onlangs gevraagd, of hij bij dat oordeel bleef. Fulbright's antwoord was: „Ja". Toch moet men nu niet verwachten, dat Fulbright van de senaatscommissie-zittin gen een eenmansvertoning zal gaan maken, zoals bijvoorbeeld wijlen McCarthy een commissie heeft gedomineerd. Daarvoor is Fulbright te beschaafd. Wel kan men er op rekenen, dat bijvoorbeeld Dulles nog strik ter ter verantwoording zal worden geroe pen en zoveel mogelijk in openbare zittin gen. Het is voor de Democraten ongetwijfeld gunstig, dat, in de twee jaren, die aan de grote verkiezingen vooraf zullen gaan, een zo intelligent man als Fulbright de critiek op het buitenlandse beleid zal formuleren. BERLIJN (AFP/Reuter/UPI) Een Amerikaans konvooi, bestaande uit vier vrachtauto's die jeeps vervoeren, is maan dagmiddag door de Russen tegengehou den toen 'net de controlepost van Mariën- born wilde -passeren. Het was van Ber lijn op weg naar West-Duitsland en wordt nog vastgehouden ondanks protesten van Amerikaanse zijde. Volgens een communiqué van de Ameri kaanse autoriteiten in Duitsland werd uit gegeven, >s de reden voor de Russische maatregel niet bekend. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde wordt vernomen dat de Russen een jeep op een der vrachtauto's wilden inspecte ren. De Amerikanen lieten dit echter niet toe omdat zij dit in strijd met de regels achten. Zij wezen erop dat de jeep open en bloot op de vrachtauto staat en van de grond af Kan worden geïnspecteerd. Zon der incident werd de ingang van de con trolepost bij Berlijn gepasseerd, maar het konvooi werd tegengehouden, toen het de zone wilde verlaten, vijftig meter van de Amerikaanse controlepost te Helmstedt. De Amerikaanse militaire politie van de ze post reed naar het konvooi toe en over handigde over de slagboom levensmidde len, warme kleding en slaapzakken aan de vijf militairen in 't konvooi: vier chauf feurs en een onder-officier die het konvooi leidt. Het is de tweede maal dat een konvooi wordt tegengehouden, sedert de Russen op 10 november van de westerse geallieer- Advertentie Een taart van formaat voor een man tijdens een receptie in het Waldorf- van formaat. De Amerikaanse generaal I hotel te New York het suikerbakkers- Douglas MacArthur, die wel eens voor kunststuk, dat zijn vroegere strijd- hetere vuren heeft gestaan, bewondert genoten hem op zijn 79ste verjaardag aanboden. den eisten dat ze Berlijn zouden verlaten. Op 14 november werden drie gesloten vrachtwagens van het Amerikaanse leger 8Va uur vastgehouden bij de controlepost Babelsberg, vlak buiten West-Berlijn, om dat de chauffeurs weigerden hun wagens door de Russen te laten inspecteren. In kringen van het Amerikaanse leger gelooft men dat de Russen met de nieu we aanhouding een incident willen ver oorzaken. LONDEN (Reuter) Het Britse Lager huis heeft met 311 tegen 248 stemmen in tweede lezing het wetsontwerp goedge keurd om de grondwet van Malta buiten werking te stellen en de Britse gouver neur, Sir Robert Laycock, te machtigen met de bijstand van een benoemde raad te regeren. De minister van Koloniën, Alan Lennox- Boyd, zei van mening te zijn dat Malta in armoede en massale werkloosheid zal ver vallen als de Britse regering de eis van Dom Mintoff inwilligt. Deze voormalige premier en leider van de Labourpartij op Malta wil onafhankelijkheid voor het eiland. Hij heeft de bevolking van het eiland opgeroepen vandaag te staken al? protest tegen het wetsontwerp. De Labourafgevaardigde Aneurin Bevan noemde het een „strategische blunder" van de regering om op grond van financiële en economische overwegingen van een constitutionele oplossing af te zien. Hij zei te hopen dat de bevolking van Malta niet „als gevolg van de dwaze politiek van de regering" ook tot dwaasheden zal over gaan. „Wij willen niet dat Britse soldaten op Malta de prijs betalen van de blunders van de regering", aldus Bevan. Communistisch gevaar VALETTA (Reuter) Sir Robert heeft in zijn jaarlijkse rede tot de Maltese gees telijkheid gewaarschuwd tegen het com munistische gevaar op Malta. „De commu nistische machthebbers achter het ijzeren gordijn lijken de toestand op ons eiland rijp te achten voor infiltratie op grotere schaal", aldus Sir Robert, die wees op de grote voorraden communistische littera tuur die op het eiland ingevoerd wordt. PARIJS (AFP) Voor het militaire tribunaal in Parijs is in een rumoerige sfeer het. proces begonnen tegen zes jonge Algerijnen, die op 15 september op de Place de L'Etoile in Parijs met machine pistolen een aanslag op de huidige minis ter van staat Soustelle hebben gepleegd. Soustelle werd bij die aanslag licht ge wond. Het kwam op de eerste procesdag tot fel le woordenwisseling tussen de verdedi gers van de Algerijnen en de regerings commissaris kolonel Hennequin. De ver dedigers begonnen met het tribunaal on bevoegd te verklaren. Zij eisten voor de verdachten de status van krijgsgevangene. De zes verdachten, die lid zijn van het Algerijnse „Nationale Bevrijdingsfront" riepen verscheidene malen in koor: „Wij zijn soldaten". Toen de lijst van getuigen werd voorge lezen eisten de verdedigers dat Soustelle als getuige zou verschijnen. Soustelle heeft echter in een brief verklaard dat hij niet zal verschijnen, wegens zijn ministers functie. De eis van de verdedigers werd door het tribunaal verworpen, doch de rechters besloten dat Soustelle gehoord zal worden als dit in het verdere verloop van het proces nodig zou blijken. Een der verdedigers haalde zich de woe de van de publieke tribune op de hals toen hij begon uit te wijden over de „slach ting" die het Franse leger in Algerije heeft aangericht toen Soustelle nog gouverneur- generaal was. De regeringscommissaris beschuldigde de verdediger er van, dat hij probeerde het proces in de politieke sfeer te trekken. BAGDAD (Reuter) De Iraakse minis ter van sociale zaken, brigade-generaal Taleb, heeft als getuige bij de berechting van de vroegere Iraakse vice-premier ko lonel Aref gezegd te betwijfelen of.Aref wel ooit van plan is geweest minister-pre sident Kassem te doden, aldus een uitzen ding van radio-Bagdad. Andere getuigen hadden verteld, dat Aref, in een bijeen komst zijn revolver op Kassem zou heb ben gericht en dat men hem het wapen nog op tijd afhandig kon maken. Aref, die samen met Kassem de revo lutie in juli heeft georganiseerd, werd na de revolutie van zijn functies (vice-pre- mier, minister van binnenlandse zaken en plaatsvervangend opperbevelhebber van de strijdkrachten) ontheven, omdat hij herhaaldelijk had aangedrongen op een wording met de Verenigde Arabische Re publiek. Taleb deelde mee, dat de revolutionairen reeds vóór juli hebben gesproken over een samensmelting van de V.A.R. en Irak. De revolutionairen hadden zich toen echter als eerste doel de omverwerping van het regime van koning Feisal gesteld. Sa mensmelting werd gezien als het einddoel van de revolutie. Arefs standpunt dat de republieken onmiddellijk een moesten worden, leidde tot verdeeldheid, aldus Ta leb. George Eliot: Wat wij wanhoop noemen, is vaak het gevolg van ongemotiveerde hoop. DJAKARTA (UPI) De plaatsvervan gende secretaris-generaal van de Indone sische communistische partij, Lukman, heeft in het orgaan van zijn partij „Ha- rian Rakjat", verklaard, dat de Indone sische communisten zich zullen verzetten tegen de aanstelling van nog meer mili tairen tot parlementsleden, zoals die voor zien is onder de geleide democratie van Soekarno. Het is de eerste keer dat de Indonesische communistische partij openlijk in verweer komt tegen Sukarno sinds het afkondigen van de noodtoestand in december 1957. De partij verzet zich met kracht tegen het plan om militairen en vertegenwoor digers van alle beroepen in Indonesië eveneens lid te maken van het parle ment. Zij kunnen alleen lid worden als zij gekozen zijn, aldus Lukman. Geit moest worden afgemaakt De Zandvoortse politie heeft maan dag wegens ergerlijke dierenmishan deling proces-verbaal opgemaakt tegen 72-jarige Zandvoorter, die in de noor delijke duinen varkens fokt. Op het zgn. „Wurmenveld" trof men in een nauw en lichtloos hok een geit aan, die in een verregaande staat van ver waarlozing verkeerde. Het dier had vorig jaar verwondingen aan de poten opgelopen, waardoor het moeilijk kon lopen en staan. De eigenaar had de geit daarom met een oude zak onder de buik tussen twee palen opgehangen. Het dier kon de kop niet bewegen, daar deze met een kettinkje van slechts tien centimeter aan een paal was vastgehaakt. De voerbak van het dier was volkomen vervuild en in het nauwe hok hing een ondragelijke stank.Toen c!e politie het hok binnen ging, vlogen de ratten naar alle kanten weg. Een dierenarts uit Haarlem constateerde bij de geit allerlei vergroeiingen en ont stekingen. Herstel achtte hij uitgesloten. Het dier moest daarom worden afgemaakt. Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel Vraag eens inlichtingen F DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel 12456-14155-52514 Advertentie fijnste kaas Uit Zwitserland Import: Fa. E- van Vliet Fm. - Amsterdam WASHINGTON (UPI) In zijn eerste jaarverslag over de ruimtevaart, uitge bracht aan het congres, kondigt president Eisenhower de lancering van verscheidene navigatie-satellieten aan in de komende zes maanden. Deze satellieten, die meteoro logische gegevens moeten verschaffen voor schepen, vliegtuigen en onderzeeboten, zullen gelanceerd worden aan de westkust. De eerste zal misschien drie maanden in actie blijven, maar latere typen zullen groter zijn en langer dienst doen. „Vaste" communicatie-satellieten, op een hoogte van 25.000 kilometer met een omlooptijd van 24 uur en dus schijnbaar stationair, worden geprojecteerd voor 1960 of 1961. Het directoraat van de Centrale Joodse Raad voor Duitsland heeft in Dussel- dorp besloten een speciaal bureau op te richten voor het registreren en onder zoeken van alle gevallen van antisemi tisme in het land. Verder dringt de raad, uitgaande van de stelling dat dit antisemitisme veel gevaarlijker is voor de politieke ontwikkeling van het ge hele volk dan voor de Joodse gemeen schap, aan op een grootscheepse voor lichtingscampagne via pers, radio, tele visie en onderwijs, vooral van de jeugd. De raad heeft dit besluit genomen tegen de achtergrond van een serie van antisemitische incidenten in de laatste tijd, die hij niet als te dramatisch wil zien, maar ook niet wil onderschatten. Het ergst acht de raad het, dat zulke incidenten voorkomen slechts een paar jaar na de sluiting van Hitiers ver nietigingskampen voor Joden. Boven staande foto is genomen op het Joodse kerkhof te Freiburg, waar met rode verf swastika's en SS-tekens op zerken zijn geklad. NORFOLK (UPI) Ook de Amerikaan se staat Virginia, waar sinds september scholen wegens de rassenkwestie gesloten waren, heeft een begin gemaakt met de rassenintegratie. Zonder incidenten zijn maandag in het marinecentrum Norfolk zeventien negerleerlingen, tien jongens en zeven meisjes toegelaten in zes voor heen blanke scholen en in Arlington vier, drie jongens en een meisje. Gouverneur J. Lindsay Almond, wiens pogingen om aan de rassenintegratie te ontkomen stuk voor stuk door de gerech telijke macht werden verijdeld, heeft ten slotte schoorvoetend toegegeven, maar meteen verklaard, dat hij geen ongere geldheden zal dulden. In en buiten de schoolgebouwen was po litie aanwezig, maar nergens behoefde te worden ingegrepen. De Amerikaanse pers, radio en televisie waren met groot mate riaal aanwezig om deze historische ge beurtenis te verslaan De kinderen gingen de school binnen zonder zich er iets van aan te trekken, dat er onder hen enkele donkere gezichten voorkwamen. De ne gerkinderen werden bij de deur ontvangen door een schoolfunctionaris die hen voor stelde aan de leraren. In vele kerken in Norfolk is zondag gebeden voor een vreed zame heropening der scholen. Een blank meisje in Norfolk ging naar huis, omdat zij niet bij negers op school wilde zitten. Haar vader belde later op dat hij haar teruggestuurd had. Ook vier blanke jongens vroegen het schoolhoofd verlof naar huis te gaan. Zij veranderden echter van gedachten, toen hun verteld werd dat de school dan hun ouders zou verzoeken hen thuis te houden. Ook op andere scholen in Arlington zul len negers worden geplaatst: in totaal moeten de openbare middelbare scholen van deze stad 21 negerleerlingen toelaten. (Reuter) De school te Arlington werd om 12 uur 's middags door een onbeken de opgebeld met de mededeling dat er een bom in de school lag die over negentig mi nuten zou ontploffen. Een onderzoek le verde echter niets op en de leerlingen ble ven op school.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1