UITVERKOOP CPanda en het bolknakmysterie Ministers van E.E.G. en Euratoom bespreken de budgetten O Emissie Pletterij Enthoven De geallieerden hebben zich in feite verzoend met Krupp's expansie Wereldnieuws Ook overdag vorst Merk-dekens Schuimrubber matrassen 15 pet KORTING Verende matrassen 20 pet KORTING Gewatteerde dekens 20 pet KORTING NAAIMACHINES Hoger dividend Kemo 2 CONFERENTIE TE BRUSSEL Fransman Hirsch benoemd als opvolger van Arm and De laatste ronde 20 pet KORTING De Nederlandse handel K.L.M.-interesse voor Casablanca Nutsspaarbank Haarlem Emissie en introductie van 500.000 aandelen Mosa Spanje en de O.E.E.S. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland TIJD HEEFT GOED VOOR KR UPP GEWERKT Vrouwen IK geen griep ABDIJSIROOP/; Reis van commsisie Rey beëindigd „De Drie Hoefijzers" Daggeld weer verlaagd Bedrijfsleven zal bewind onafhankelijk voeren ii DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 (Van onze correspondent in Brussel) DE MINISTERSCONFERENTIE van de Euratoom en de Gemeenschappelijke Markt in het paleis der congressen te Brussel, had op de agenda onder meer de begrotingen voor de nieuwe Europese instellingen. De conferentie werd gepresideerd door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. De kwestie van de budgetten der beide uitvoerende commissies, de assemblee en het secretariaat- generaal van de ministerraad, werd reeds vorig jaar uitvoerig besproken. In. tegen stelling namelijk met de begroting van de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal Gemeenschap worden de budgetten van de Euratoom en de Gemeenschappelijke Markt samengesteld uit bijdragen van de zes regeringen. De zes ministers van Financiën moeten dus deze Europese bijdragen voor hun nationale parlement verdedigen. Het autonome budget der Hoge Autoriteit wordt verkregen uit heffingen op de waarde van de produktie van kolen en staal in de zes landen. Vorig jaar heeft de Euratoom commissie verklaard dat zij niet meer dan 500 ambtenaren zal aanwerven. Het Euratoom-budget 1959. dat vanochtend verder werd besproken, beloopt circa drie honderd miljoen frank 21.000.000) aan uitgaven. De ministers benoemden de Fransman Etienne Hirsch tot voorzitter van de Eura- toom-commissie ter vervanging van de om gezondheidsredenen ontslag nemende Louis Armand. Verder werd de overeenkomst tussen Euratoom en de Engelse autoriteit voor de kernenergie goedgekeurd. Deze technisch-wetenschappelijke overeenkomst zal woensdagmiddag te Londen door de ondervoorzitter van de Euratoom-commis- sie, prof. Medy, worden ondertekend. Advertentie van onze Op alle voorradige w.o. AeBe, ZAALBERG en v. WIIK Op alle voorradige 1-persoons Op alle voorradige 2-pers. 3-delige Op alle voorradige KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 West •Duitsland grootste handelspartner Uit de door het C.B.S. gepubliceerde gegevens blijkt, dat West-Duitsland in 1958 weer onze belangrijkste handels partner is geweest. De Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland is gestegen van f 2173 miljoen in 1957 tot 2320 miljoen in 1958, terwijl de invoer uit West-Duitsland is gedaald van 2890 miljoen in 1957 tot 2682 miljoen in 1958. De tweede plaats wordt weer ingenomen door België/Luxemburg. Onze uitvoer naar dit gebied steeg van 1826 tot 1830 miljoen, terwijl de invoer uit dit gebied daalde van 2816 tot 2459 miljoen. De Nederlandse uitvoer naar Engeland steeg scherp van 1280 tot 1455 miljoen, ter wijl de Nederlandse invoer uit Engeland scherp daalde van 1255 tot 1017 mil joen. De Nederlandse uitvoer naar Frank rijk steeg van f 558 tot 578 miljoen, ter wijl de invoer scherp daalde van 500 tot f 377 miljoen. De Nederlandse handel met de Verenig de Staten geeft in 1958 een grote verbete ring te zien in vergelijking met 1957. Onze uitvoer steeg namelijk van 596 tot 681 miljoen, terwijl de invoer daalde van 2043 tot 1551 miljoen. Onze handel met Indonesië gaf een verdere inkrimping te zien; de uitvoer daalde van 274 tot f 111 miljoen, terwijl de invoer daalde van 454 tot 308 miljoen. In vervolg op de luchtvaartovereen komst die de vorige week tussen Neder land en Marokko gesloten werd en waar bij Nederland landingsrechten krijgt op Casablanca, meldt Reuter uit Rabat dat tussen de K.L.M. en Air Royal Maroc on derhandelingen begonnen zijn voor een re geling volgens welke de K.L.M. en de A.R.M. elkaar diensten zullen verlenen en de K.L.M. Casablanca zal gebruiken als schakel in de verbinding met Zuid- Amerika. Bij de Nutsspaarbank in Haarlem is in januari 877.032 gespaard. Inleg en terugbetaling beliepen respec tievelijk 3.857.984 en 2.980.952. In januari 1958 bedroeg het spaaroverschot 2.627. Van de Europese commissie voor de ge meenschappelijke markt zijn er thans te Brussel reeds een 800 a 900 ambtenaren gevestigd. Het lag oorspronkelijk in de be doeling om te komen tot. een ambtenaren corps van circa 3000 man. De critiek op de hoge Europese begrotingen was echter van dien aard, dat het aantal ambtenaren dit jaar waarschijnlijk de 1500 man niet zal gaan overtreffen. De begroting van de commissie Hallstein belooft circa 1 miljard frank 76.000.000). Veel functionarissen De ministers kregen verder een overzicht met tabellen van de begrotingen van 1958 en 1959. De begroting van 1958. die in de ware zin des woords een installatie-begro ting is, werd zonder discussie goedgekeurd. De ministers discussieerden echter uren lang met de hoge functionarissen van de gemeenschappelijke markt over het aantal functionarissen, dat tenslotte op 448 voor de Euratoom en 1480 voor de gemeen schappelijke markt werd gefixeerd. Het secretariaat van de ministerraad telt reeds 200 functionarissen, maar zal, zoals wij vernamen, niet meer worden uitgebreid. De conferentie is vanmorgen hervat. In kringen van de conferentie is men vrij enthousiast over het plan van minister Wigny om in de Wetstraat, het administra tief hart van Brussel, een terrein van 2 ha ter beschikking te stellen van de Europese instellingen. De Europese instellingen zouden daar een groot gebouwencomplex kunnen knjgen, op voorwaarde natuurlijk dat Brussel definitief als zetel van de Europese instellingen wordt aangewezen. Op 11 februari zal bü Lippmann, Rosen thal en Co. de inschrijving open staan op j: 525.000 gewone aandelen aan toonder, in stukken van 1.000 nominaal, in de n.v. Pletterij voorheen L. I. Enthoven en Cie. te Delft. De koers van uitgifte is 110 per cent. .De nieuwe, aandelen delen voor de helft in de resultaten van het boekjaar 1958 en ten volle in die van vólgende boekjaren. Inschrijving staat uitsluitend open voor houders van claims der thans uitstaande gewone aandelen, in dier voege, dat het bezit van twee claims recht geeft op toewijzing van een gewoon aandeel. Officiële notering zal worden aangevraagd. De stortingsdatum is 25 februari a.s. Op woensdag 4 februari a.s. zullen de claims voor het eerst verhandeld worden. Het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap beloopt 3 miljoen, waar van geplaatst en volgestort f 1.050.000 aan gewone en f 10.000 aan prioriteitsaandelen. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den verwacht de directie over 1958 weer een bevredigend dividend te kunnen uit keren, waarin de nieuwe aandelen voor de helft zullen delen (v.j. 9'/2 percent). Het produktieprogramma bevat onder andere bruggen, gashouders, tanks en constructie werk van allerlei aard. Gedurende 1958 was de onderneming voldoende van orders voorzien. Voor enige afdelingen zijn er opdrachten voor een groot gedeelte van 1959. Er is een aantal aanvragen lopende, die gunstige perspectieven beloven. De be stedingsbeperking beïnvloedde de opdrach ten belangrijk. Niettemin zullen de finan ciële resultaten over 1958 bevredigend zijn. Er zijn verder al tekenen, dat enkele uit gestelde werken zo dringend nodig zijn, dat zij opnieuw worden aangevraagd, waarbij om de grootste spoed bij de af levering wordt verzocht. De directie tracht aan deze eis te voldoen. Tot de emissie is overgegaan, omdat de modex-nisering ter verhoging van de pro- duktiviteit en het volgen van de technische ontwikkeling nog investeringen zullen eisen. Tevens heeft de uitgifte ten doel, het eigen kapitaal meer in ovex-eenstem- ming te brengen met de gx-oeiende om vang van het bedrijf. De maatschappij heeft geen obligatieschuld, noch enige an dere leningsverplichting op lange termijn. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De Amsterdamse Bank stelt op donder dag 12 februari de inschrijving open op nominaal 500.000 gewone aandelen groot elk nominaal 1000, ten volle delende In het dividend over 1959 en volgende boek jaren, ten laste van de n.v. Porselein- en Tegelfabriek Mosa te Maastricht. De koers van uitgifte is 100 percent. De inschrijving is uitsluitend voor hou- dex-s van claimbewijzen. Inlevering van zeven claims geeft recht op één nieuw aan deel. Stolling donderdag 12 maart a.s. (de claimhandel zal plaatsvinden op de incou rante markt). Officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. Het maatschap pelijk kapitaal bedraqgt 8 miljoen, waar van geplaatst en volgestort 3.540.000. Het doel der emissie is het versterken van de liquide middelen ter financiering van de in de toekomst te vex-wachte inves teringen, alsmede het bedrijf een bredere basis te verschaffen met het oog op zijn verdere toekomstige ontwikkeling. Over 1958 wordt 10 percent dividend uitgekeerd, waarin het door de in dat jaar plaatsge vonden herkapitalisatie (met. 25 percent) verhoogde kapitaal voor de helft deelt. On voorziene omstandigheden voorbehouden verwacht de directie ook in de komende jaren over het vergrote kapitaal een be vredigend dividend te kunnen handhaven. De netto winst over 1958 was f 496.712 (v.j. 442.207). De raad van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) heeft bekendgemaakt dat hij zijn goedkeuring heeft gehecht aan deel neming van Spanje aan de bijzondere Europese maatschappij, Eui'ochemic ge naamd, die te Mol (België) een fabi-iek zal exploiteren voor de produktie van kern brandstof. Aan deze maatschappij wordt deelgenomen door twaalf landen der O.E.E.S. Spanje zal een financiële bijdra ge van ruim 5 miljoen gulden kunnen doen. Spanje is geen volledig lid van de O.E.E.S. maar wordt beschouwd als een „land met speciale status", aangezien Spanje in voedsel- en landbouwvraagstuk ken het volledige lidmaatschap heeft en in andere aangelegenheden als waarnemer is toegelaten. Nederlandse Antillen De aandelen van de ..Beurs- en Nieuwsberich ten" in Willemstad (Nederlandse Antillen) zijn zaterdag merendeels overgenomen door de groep welke eveneens de aandelen van de n.v. De Pers. uitgeefster van het blad „La Prensa". bezit en waartoe enkele ministers op de Nederlandse An tillen behoren. De verkoop zal ongetwijfeld be langrijke invloed op de koers van het blad heb ben en tevens betekenen dat de directeur Louis de Wit en de hoofdredacteur Adriaan de Wit als zodanig zullen aftreden. Het beursconcern gal tevens uit „Todav" en de Arubaanse Courant. De „Amigoe di Curacao" (r.k.) is thans het enige blad dat niet behoort tot de bladen die de rege ringspartijen steunen. Callex-Nederland Met tngan'g van 1 februari 1959 is de heer J. M. Hansen als directeur van Caltex Petroleum Maat schappij (Nederland) n.v. afgétrédóq,-Met: ingAng van dézétfdè datum is IT ij door dë móèa'énna ai- schappij benoemd als gedelegeerd commissaris in Nederland met standplaats 's Gravenhagc. Even eens met ingang van 1 februari lf)59 is de plaats vervangend directeur de heer R. J. Klrchhofer benoemd tot directeur van Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) n.v. Engeland kweekt olievoorraad Officieel is te Londen medegedeeld, dat de En gelse regering haar voorraden olieprodukten gaat vergroten, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan een eventuele onderbreking van de bevoor rading. In welingelichte kringen meent men te weten, dat het regeringsbesluit werd ingegeven door de onzekerheid over de politieke toestand in het Nabije Oosten, met name in Irak en Koe weit. de voornaamste olieleveranciers van Groot- Brittannië. Spaarbank te Rotterdam In januari werd bij de spaarbank te Rotterdam iti ronde cijfers ingelegd 11.877.000 en opgeno men 6.722.000. zodat er een overschot was van '5.155.000. Nog niet eerder in haar bestaan heeft de spaarbank in januari een dergelijk hoog spaar overschot van ruim vijf miljoen gulden gehad. Ook het inlegcijfer was het hoogste, dat tot dus verre in een januarimaand werd bereikt. Olievondst in Rusland In Tatarije. een autonome republiek in de Sov jet-Unie zijn grote hoeveelheden hoogwaardige olie ontdekt, meldt Tass. Het belang van de vondst is zo groot, aldus hel Russische persbu reau. dat het nieuws op het partijcongres te Mos kou is meegedeeld. Adjunct-directeuren K.N.S.M De directie van de K.N.S.M. deelt mede. dat zij aan de heren G. Vermeulen en R. W. Ie Poolc met ingang van 1 februari de titel verleend heeft van adjunct-directeur. Voorraad koelhuisboter Op 24 januari was in de koelhuizen 4166 ton boter voorradig na een uitslag van 494 en ex in slag van 5 ton in de aan die datum voorafgaande week. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering, zo werd gisteren op een persconferentie te Bonn mee gedeeld, rekent erop, dat er geen verkoop van de steenkool- en staalbedrijven van Krupp of andere concexms in West-Duitsland zal plaatsvinden. Er is, zoals bekend, bijna niets terechtgekomen van zijn belofte van 1953 aan de geallieerden om vóór 31 januai'i 1959 zijn staal- en lcolenbelangen te verkopen. Er is hiervan weliswaar een kwart verkocht, maar daarnaast vonden investeringen plaats, die wezen op een zeer grote expansiedi-ang. Die activiteit vond steun bij de Weslduitse mijn- en staal industrie, waarvan aangenomen wordt, dat zij geen hand heeft uitgestoken om de verplichte verkoop van Krupps fabrieken te steunen. Men mag ook aannemen, dat de Westduitse regering uit sociaal-economische overwegingen de activiteiten van Krupp met een zeker welgevallen heeft aanschouwd, terwijl diezelfde regering toch op zich had genomen om op de realisering van de geallieerde overeenkomst terzake van de verkoop toe te zien en wel krachtens het Duitsland-verarag van oktober 1954. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten. ja die pijnen doen verdwijnen door het. gebruik van Togal, de grote pijnverdrij- vcr. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. In de Westduitse pers kon men de laatste dagen alleen maar een verdediging van Krupp lezen. „Krupp heeft gezegd, dat hij nooit meer wapens zal maken: Krupp heeft ook in de oorlog meer civiele dan mili taire opdrachten uitgevoerd; Krupp heeft geen kopers voor zijn staal- en mijnbe- langen kunnen vinden; Krupp kreeg toch maar voor de overname van het staalcon cern Bochumer Verein de goedkeuring van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S.; Krupp zal het nóóit meer doen en Krupp is on misbaar voor de Bondsrepubliek en, gezien zijn leveringen aan allerlei onontwikkelde gebieden, zelfs voor het gehele westen". Ziedaar, de verbazingwekkende tendens van het commentaar in de Westduitse pers op de kwestie-Krupp. Een moi-eel aanvaai-dbai-e oplossing van het probleem-Krupp is onvindbaar. Op dit moment, bijna veertien jaar na het einde van de oorlog, zou men er te Washington. Parijs, Londen of Luxemburg niet over willen denken de zogenaamde ontvlechting van de Westduitse industrie nog voort te zetten. De tijd heeft te goed voor Krupp gewerkt en de tijd zal ook vex'der braaf voor deze gx-oot-industrieel werken. Of Advertentie Een beginnende hoest is voor mij al het sein om keel en lucht wegen te zuiveren met AKKER SIROOP De reeks besprekingen met vertegen woordigers der regeringen van de „zes" gevoerd door een delegatie uit de Europe se Commissie der E.E.G. onder leiding van haar lid Jean Rey, is te Brussel be- 'ëlirdigd. Deze -ontmoetingen waren èên ge volg van dë opdracht welke de raad van ministers der gemeenschap 3 december 1958 aan de commissie had verstrekt. De heer Rey, vergezeld van enkele an dere leden der commissie, heeft volgens het vastgestelde programma in Rome, Bonn en Parijs en Brussel met vertegen woordigers van de zes regeringen gespro ken. De commissie heeft, tijdens deze be- spi-ekingen kennis genomen van de reac ties der zes i-egeringen op de wijze waarop de commissie zich voorstelt de problemen op te lossen, veroox-zaakt door onderbx-e- king van de onderhandelingen over ge noemde associatie. Op grond van deze besprekingen kan de commissie thans overgaan tot het laatste deel van de haar gegeven opdracht. Zij werkt nu de vooi'stellen uit, welke zij 1 maart aan de raad van ministers dient voor te leggen. Deze voorstellen beogen de bepaling van de gemeenschappelij ke gedragslijn, welke de lidstaten der Europese Economische Gemeenschap in de verdere ondei'handelingen over de Europese economische associatie kunnen volgen. Het bestuur van de n-v. Kemo Corset- fabriek te Amsterdam zal aan de aandeel- houdei-svergadering van 6 april a.s. voor dstellen een dividend van 20 percent uit te keren (v.j. 17 percent). De raad van commissai-issen van de n.v. Bierbrouwerij „De drie Hoefijzers" te Bre da heeft besloten aan de binnenkort te houden algemene vergadering voor te stellen over het boekjaar 1957/'58 een on veranderd dividend uit te kex-en van 11 percent. 9. „Denk je, dat de Professor ontvoerd is?", vroeg Panda bedrukt. „Natuurlijk", antwoordde Pat O'Nozel, als een geleerde verdwijnt, is hij altijd ontvoerd door schur- kens, die zijn uitvindingens willen stelen". De grote detective bekeek het rare ma chientje van de professor en vervolgde: „Ik heb grote vermoedens, dat dit appa raat iets met de ontvoering te maken heeft. Hier begint dus het spoor". „Dat is anders geen duidelijk spoor", merkte Pan da op, „we weten niet eens waar die rare machine voor dient". „Daar kom ik wel achter", zei Pat zelfverzekerd. „Allereerst ga ik op zoek naar de geheimzinnige me neer X, voor wie dat apparaat gemaakt is". „Maar hoe wil je die meneer X vin den?", vroeg Panda. „Alles wat we van hem weten is, dat hij geen sigaren rookt". „Fout!", riep Pat O'Nozel, „het kan best zijn, dat hij sigaren rookt. Maar dit spe ciale sigaar zal hij om de een of andere "den afwijzen. Het is een vage aanwijzing, maar vage aanwijzingens zijn voor een grote detective voldoende om aan het werk te gaan". En de grote detective ging dus meteen aan het werk. Met de bolknak van professor Kalker in de hand snelde hij de straat op en wendde zich tot de eerste de beste voorbijganger, een koekenbakker. „Wilt u dit sigaar roken?", vroeg hij, alstu blieft!" En hij drukte de verbaasde koe kenbakker de bolknak in de mond. „Wat doet hij nou?", dacht Panda. Krupp vóór 1914 en vooral tussen 1920 en 1933 nu ook een steun was voor het Duitse militairisme, of men na 1945 op alle mo gelijke manieren gepoogd heeft deze ge weldige industriële concentratie te ver- strooien, of men thans boos en teleurge steld is over deze nog altijd bestaande samenballing van industriële macht in de vuist van één man men is te laat met zijn argwaan en zijn teleurstelling. De tijd moge niet alle verschrikkelijke wonden uit de oorlog hebben geheeld, de tijd heeft er wel toe bijgedragen, dat de Hoge Auto riteit. die ook al geen raad schijnt te weten met de Roer-kolenkartels. de wereld over moedig durft de verkondigen, dat zij Krupp wel in de hand zal kunnen houden met haar toezicht op diens investeringen. Waar bleef het afgelopen jaar de werke lijk van ontstemming of vei'ontwaardiging over Krupps uitbreiding getuigende stap van Amerikanen. Fransen en Britten, die ook Bonn lot een berouwvol zondaar zou maken? Het uitblijven van die geallieerde stap en het de hand boven het hoofd van Krupp houden door de regering-Adenauer dit alles komt er op neex\ dat men mo reel nog wel even door zal vechten over de verkoopsbepalingen van 1953. maar in feite legt de gehele westelijke wereld zich neer bij het bestaan en de uitbreiding van Krupp. De spijt over de gemiste kans om Krupp te elimineren zal daarbij nog wel hoorbaar zijn, maar daar blijft het dan ook bij. Het tarief van daggeld, dat op 22 janu- ri verlaagd werd van 1 3/4 tot l.J/j percent, is vandaag weer verder verlaagd met 1/4 percent van l'/2 tot 1 V4 percent. Deze ver laging beantwoordt volkomen aan de ver wachtingen van de geldmarkt en wekt in geldkringen dan ook geen verrassing. Dc geldmbarkt is nog steeds zeer ruim. Produktiviteitscentrum voor visserij Tijdch,s,-hetdertiende visserij eongres-ih Eergpn ,(|)Ih.)..hqeft de hqer IJ. A. Zanc^t, directeur van de afdeling economische vis serijaangelegenheden van de Directie Voedselvoorziening, gesproken over „Een produktiviteitscentrum voor de visserij". Hij gaf een overzicht van de visserij van uit technisch-economisch standpunt bezien. „Het bedrijfsleven zal ondanks een aan vankelijke overheidssteun onafhankelijk het bewind moeten voei-en". Hij legde er de nadruk op dat zo snel mogelijk met het eigenlijke werk van het centrum begonnen zal moeten worden en dat daarom de laat ste moeilijkheden uit de weg geruimd zul len moeten worden. Bij besprekingen met mensen uit visserijkringen is komen vast te staan dat het produktiviteitscentrum het visserijleven in alle factoren zal moeten omvatten. Bovendien mag de zo noodzake lijke samenwerking niet inhouden dat dc autonome verantwoordelijkheid van elke sector (aanvoer, groothandel en detailhan del) te zwaar wordt aangetast. De logische consequentie van de kanalisering van de plannen is, dat zulks langs de bestuurlijke PBO-organen geschiedt. Op den duur zal de financiële vex-anlwoordelijkheid geheel ten laste van het bedrijfsleven komen. In beginsel heeft de centrale overheid zeven honderdduizend gulden ter beschikking ge steld, terwijl het bedrijfsleven zelf twee honderdduizend gulden heeft ingebracht Het fonds beschikt dus over negenhonderd duizend gulden, die in vijf jaar zullen wor den gebruikt. Hierna hield ir. Z. Th. Fetter van het TNO een inleiding over hetgeen in de industrie met produktiviteitscentra werd bereikt. Paniek. Drie personen zijn zondag door een menigte in een Chinese tempel bui ten Singapore doodgetrapt. Een menig te van ruim tweeduizend ouden van da gen, had de gehele nacht voor de tem pelpoorten gestaan om „ang pows" rode pakjes met vijf Maleise dollars erin in handen te krijgen. Deze pak jes worden ter gelegenheid van het Chi nese nieuwjaar verdeeld. Toen de poor ten werden geopend werden drie be jaarden onder de voet gelopen. Lek. Zondag is uit een olieleiding, die beschadigd was door recente overstro mingen, een grote hoeveelheid brandstof voor straalvliegtuigen in de rivier de Theems terecht gekomen. Honderden zwanen en andere vogels werden het slachtoffer. Vele besmeurde dieren wer den naar klinieken ovei'gebracht om ge reinigd te worden. Bankroof. Vier gewapende jongemannen hebben maandag te Genève uit een auto van de Zwitserse Nationale Bank een bedrag van 1,4 miljoen frank (ongeveer 1,25 miljoen gulden) gestolen. De daders maakten zich meester van het geld, toen de auto voor een filiaal van de bank stond. Zij ontsnapten in een uit Lau sanne gestolen auto, die werd terugge vonden aan de grote weg naar Frank rijk. Symbolisch. De Brit Peter Townsend heeft een rechtsvordering ingesteld tegen het Fx'anse weekblad „L'Express" waarin is geschreven dat Townsend geldelijk voordeel wilde trekken uit de onthul ling van bijzonderheden over zijn privé leven. De Brit eist een symbolische schadevergoeding van een franc, als mede publikatie van het vonnis in vijf tig bladen op kosten van L'Expx-ess. Aan de haal. De troepen van de sultan van Maskat hebben voor de tweede maal in negen maanden tijds de imam van Oman, Ghaleb Ben Ali, diens broer Taleb en hun bondgenoot Sjeik Solei- man Ben Himjar, „de koning van de groene berg", op de vlucht gejaagd, zo meldt het Britse hoofdkwartier aan de Perzische Golf De troepen van de sul tan worden geleid door de Britse kolo nel David Smiley. De imam, zijn broer en de sjeik vluchtten in de richting van de grens van Saoedi-Arabië. Bosbrand. In de Australische staat Vic toria woedt oen reusachtige bosbrand, die reeds aan tienduizenden stuks vee het leven heeft gekost. Uitgestrekte bos sen zijn een prooi der vlammen gewor den. De weg van Melbourne naar Syd ney is onderbroken. De hittegolf houdt aan. Snuifconcours. Te Aising in Beieren zal binnenkort een snuifconcours worden gehouden. Het is georganiseerd door een groep mensen die de snuiftraditie in ere wil herstellen. De deelnemex-, die er in slaagt om het eerste een zestien cen timeter lange draad snuif op te snui ven, zal tot winnaar worden uitgeroe pen. Sabotage? De politie in Karlsruhe meent dat sabotage in het spel was bij een brand op een in aanbouw zijnde lanceer plaats voor Nike-raketten in Niederho- fen. Een kantoor en een slaapbarak brandden uit en drie arbeiders wer den zwaar gewond Kort geleden waren o'? marsen gehouden uit --protest-tegerr de ;,_,1 bouw van de lynceerplaats. NehrÓQ's. Mevrouw Indira Gandhi, doch ter van de premier van India, Nehroe is gekozen tot voorzitster van de Con gres-partij. Zij is de derde vrouw die het voorzitterschap bekleedt van deze partij die thans 74 jaar bestaat. Het is ook de derde keei dat een lid van de familie Nehroe deze functie bekleedt. De vader /an Nehroe was in 1928 voorzit ter en premier Nehroe was twee keer voorzitter. Ongehoord. Mr. H. C Nicholas, die in Pre toria dertig van de 61 mensen, die be schuldigd worden van hoogverraad, verdedigt, heeft vernietiging van de aanklacht gevraagd, omdat, naar hij zei deze juridisch niet deugt en geen strafbaar feit inhoudt. De raadsman betoogde voorts dat er geen precedent in vredestijd bestaat voor een beschul diging van verraad in Zuid-Afrika. Papieren defensie. Het opperbevel van het Deense leger heeft besloten de nog aanstaande plaatselijke verdedigings eenheden in Jutland, Fünen en Lange- land op te heffen. Deze en de x-eeds eerder opgeheven andere eenheden volgens de richtlijnen voor de organi satie van het leger enkele iaxen gele den „opgericht" hebben nooit anders dan op papier bestaan. Executies. Fr zijn te Kanton drie Chine zen terechtgesteld, die op 13 januari ter dood waren veroordeeld wegens con tra-revolutionaire activiteit, aldus meldt bet communistische Chinese blad „Wen Wei Pao". Het hogedrukgebied boven West-Europa onderging de afgelopen 24 uur een uitbrei ding over Duitsland en Polen in de rich ting van de Balkan Boven Duitsland nam de wind daardoox af, hetgeen tot gevolg had, dat bij heldei'e hemel de temperatuur in de nacht aanzienlijk daalde. In Oost- Duitsland werden minimum-temperaturen gemeten van -13 graden. In Noordwest- Duitsland waren de nachtelijke tempera turen minder laag in verband met de daar Twente aanwezige mist en laaghangende bewol- De Bilt king. Wolkenvelden uit dit gebied dreven vannacht en vanmorgen ons land binnen. Ook de komende 24 uur zullen wolkenvel den aanwezig blijven, die plaatselijk de temperatuurdaling in de nacht matigen. Over het gehele land genomen zullen even wel de nachtelijke temperatui-en weer iets lager zijn dan de afgelopen nacht. Mor gen overdag blijft de temperatuur vrijwel overal beneden het vriespunt. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur 60 V, Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Eindhoven geheel bew. ono half bew. ono onbewolkt ono geheel bew. o zwaar bew. ono zwaar bew. nno onbewolkt ono Vlv. Z.-Limb.onbewolkt no Woensdag 4 februari Zon op 8.17 uur, onder 17.32 uur. Maan op 5.24 uur, onder 14.20 uur. Maanstanden 7 febr. 20.22 uur nieuwe maan. 15 febr. 20.20 uur eerste kwartier. 23 febr. 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 februari Hoog water 11.36 en uur. Laag water 6.55 en 19.37 uur. Woensdag 4 februari Hoog water 0.27 en 13.02 uur. Laag water 8.20 en 20.59 uur Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers ono ono no nno windst. -2 onbewolkt wnw geheel bew. w onbewolkt windst. onbewolkt n onbewolkt windst. onbewolkt no zwaar bew. ono onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. geheel bew. n zwaar bew. wzw onbewolkt no geheel bew. o geheel bew. ono zwaar bew. no motregen windst. onbewolkt nnw half bew. windst. zwaar bew. zzo half bew. ono sneeuw windst. regen ono geheel bew. windst. (SB n A 23 8 a %3 -2 0 -3 0 -3 0 -4 0 -4 0 -4 0 -5 0 -4 0 -4 0 -2 0 -7 0 0 0 -8 0 1 0,1 -3 0 -4 0 -5 0 -3 0 -3 0 -2 0 8 6 -3 0 -5 0 -5 0 -3 0 -1 0 1 6 -6 0 -7 0 12 1 7 6 0 10 9 35 9 0,1

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2