NAAIMACHINES Puin en Dopple ASPRO Het huis der conflicten Kledingbedrijf veroordeeld wegens overtreding wet op cadeaustelsel Natu-bestuur over televisie en amateurtoneel ^scherm Uw gezin met 'ASPRO Agenda voor Haarlem 4 Goed pension Radiodebat Oud-Samkalden De radio geeft woensdag T elevisie programma ECONOMISCHE POLITIERECHTER Amerikaanse hulp voor Nederlandse woningbouw in Australië Minister Staf over de „Militaire Spectator" Nieuwe Mexicaanse ambassadeur Brand gesticht na woningontruiming? Paus Adriaan VI herdacht Expositie Rietveld ook naar Amsterdam DOOR IRIS BROMIGE Geleide projektielen voor Nederlandse kruisers Preken met interrupties DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 Na een compliment voor het journaal met zijn uitstekende opnamen van het zoeken naar de Deense Groenlandvaarder „Hans Hedtoft" een vraagteken achter de opnamen van het P.v.d.A.-congres, waar mee de VARA in „Mensen, dingen, nu!" haar programma begon. Het was een beetje geforceerd militant en als het, naar men mag aannemen, om kiezerswerving te doen is geweest, dan had het heel wat dynamischer gemoeten. Maar men heeft in dit congres blijkbaar niet meer moge lijkheden gezien dan flitsen van de men sen achter het spreekgestoelte en close- ups van aanzienlijke persoonlijkheden on der de toehoorders. Het Franse experimentele filmpje over de Mona Lisa van Da Vinei onder de titel „Geschiedenis van een obsessie" was een grappig staaltje van montage, waarom men aanhoudend moest grinniken. Aanto nende hoe men ondei de obsessie van de ze glimlach moest uitkomen slaagde Hen ri Gruel er uitstekend in deze obsessie juist bij de toeschouwers te doen postvat ten... De verdienste van de documentai re over de goudwinning in de rivier de Yu kon in Alaska was stellig, dat het beeld niet onafgebroken door gebabbel van een commentator begeleid werd, maar dat Wim Povel, wiens stem wij erin herken den, het zoveel mogelijk voor zichzelf deed spreken, waardoor in de meest letterlijke zin het zwijgen goud was. De hoofdmoot van het programma, Pen sion Hommeles, was zoals gebruikelijk te levisie van de beste soort. De intrige is wel eens gekker geweest, maar de teksten worden steeds doeltreffender bij de hoofd figuren aangepast. De bizarre parallellen, zoals die ook hier in twee echtelijke ru zies tevoorschijn kwamen, verraadden op nieuw de kundige hand van Annie Schmidt en de getoonzette commentaren van Maya Bouma en Donald Jones op de gang van het pension lieten horen dat dit alles door het bondgenootschap van Cor Lemaire nog wordt vervolmaakt. Ook de bijzonde re gast van deze avond. Ank van dei- Moer, die zoals men van haar kon ver wachten door dit blijspelletje heenstapte alsof het een tragedie was, trof misschien juist daardoor bijzonder goed de toon. Hommeles blijft een goed pension. Beeld-schermer „Is de Partij van de Arbeid ondemo cratisch?" zal het onderwerp zijn van een discussie voor de V.A.R.A.-microfoon tussen prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D., en prof .dr. L. Samkalden, lid van de P.v.d.A. en oud-miinster van Justitie, op vrijdagavond 13 februari van 21.00—21.45 uur. Prof. dr. G. C. van Niftrik zal het debat leiden. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.- mede. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Pro- menade-ork. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: Jeugd- uitz. De Brievenbus gaat open. correspondentie club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.45 Act. 18.55 Gram. en VARA- Varia. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.30 Een leven, lioorsp. 21.50 Lichte muz. 22.15 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.30 Sopraan en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Orgelspel. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Een ieder die zoekt.., hoorspel. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus.muziek. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 De Consul, opera. 15.30 Barok-ens. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 13.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven. causerie. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koor en sol. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Pol. caus. 20.05 Pianorecital. 20.20 Concertgebouwork. c-n soliste. 21.00 Herwonnen Vaderland, klankb. Plm. 21.25 Muz.caus. 21.55 Concertgebouworkest (vervolg). 22.30—22.45 Avondoverdenking. ^23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Barok-ens. lt 00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.20 Voor de jeugd. 17.45 Zangrecital. 18.00 Gram. 18.10 Idem. 18.10 Lekenmoraal en fi losofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Sportreport. 21.15 Vlaamse liederen. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Paedagogische caus. 22.25 Ka mermuziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20 30 Vademecum. 21.00 De vijand van gis teren, TV-spel. Advertentie ra»0-, H.V. Handelsver. A. J. ten Doesschate - Zwolle De regering heeft de Tweede Kamer een wetsontwerp voorgelegd tot goedkeuring van de op 21 januari gesloten overeen komst met het Amerikaanse „Development Loan Fund", waarbij een definitieve rege ling is getroffen voor de lening van het Amerikaanse fonds van drie miljoen dollar, waarmee de Nederlandse regering woning bouwverenigingen in Australië zal helpen bij het bouwen van woningen voor Neder landse immigranten. Tevens is een wets ontwerp ingediend, waarbij voor de tegen waarde van de Amerikaanse lening een post wordt geplaatst op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid, omdat via dit departement het voorschot aan de Nederlandse woningbouwverenigingen in Australië zal worden verleend. „Ter viering van het vijfenzeventigja rig bestaan van onze zaak ontvangt u bij aankoop van ten minste 50 een heerlijke verjaardagstaart" zo stond er enige we ken in oktober en november van vorig jaar te lezen op een bord in de etalage van een kledingzaak in Beverwijk. Een modeltaart met het opschrift 1883-1958 zet te dit aantrekkelijke aanbod nog kracht bij. De winkelier verstrekte aan de daar voor in aanmerking komende klanten bon nen, waarop zij bij een der banketbakkers in de plaats een taart in ontvangst kon den nemen. Een ambtenaar van de econo mische controledienst constateerde op 5 november dat het bedrijf de wet op het cadeaustelsel overtrad. Er was namelijk geen „brancheverwantschap" tussen de kleding en stukgoederen, die verdachte verkocht en zijn jubileumgeschenk. De winkelier stond maandagmiddag als beherend vennoot van de c.v. terecht voor de Haarlemse economische politierechter mr. J. D. Vink. Hij beriep zich op het wetsartikel, volgens hetwelk de minister ontheffing van de beperkende bepalingen kan verlenen, als bijzondere omstandig heden, zoals een zakelijk jubileum, daar aanleiding toe gaven. Verdachte voerde aan gemeend te hebben, dat deze onthef fing dan automatisch een feit werd. Mr. Vink antwoordde, dat er bij ontheffing niettemin „brancheverwantschap" moet bestaan. De winkelier merkte verder op, dat hij geen oneerlijke concurrentie heeft beoogd. Hij had zelfs nog nimmer cadeaus gegeven, omdat hij daar een tegenstan der van is, zei hij. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, vond het verweer van verdachte omtrent de ontheffing erg naïef. Hij noemde de han delwijze van verdachte een verkeerd voor beeld voor andere jubilerende zakenlieden en eiste 75 boete. Verdachte: „Dat is bijzonder hoog". Rechter: „Dit bedrag past anders wel in deze zaak", daarmee blijkbaar op het Advertentie N E C C H I KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM Minister Staf is van mening, dat het bombardement van Rotterdam in mei 1940 niet als een geoorloofde oorlogsdaad mag worden beschouwd. De minister zegt dit in antwoord op vragen van het kamerlid Bakker (Comm.) over een artikel over dit bombardement in de „Militaire Spectator". Wat de besprekingen in dit blad van boeken van voormalige Duitse officieren betreft, zegt de minister van oordeel te zijn dai in een vakblad, dat de lezers een objectief inzicht dient të geven in de tot dit vak behorende materie, tevens kennis dient te worden gegeven van boeken, met welker inhoud en strekking niet iedereen zich kan verenigen. Lezing is ook in een dergelijk geval, bij wijze van vakstudie en ter bereiking van een verantwoorde oor deelsvorming, aanbevelenswaardig. In de recensie over het boek „Parti- sanenkrieg" heeft de minister nergens een nadere duidelijke aanduiding aangetroffen wie met de uitdrukking „de toekomstige tegenstander" wordt bedoeld. Voor zover men aan deze begripsbepaling een subjec tieve betekenis meent te moeten toeken nen, moet de minister deze identificatie geheel voor ieders rekening laten. De minister licht nog toe dat de „Mili taire Spectator" niet anders is en bedoelt te zijn dan „waarnemer, toeschouwer, op merker" en dat slechts do daarin opge nomen, duidelijk te onderscheiden mede delingen van het ministerie, tot subsidie verlening aanleiding hebben gegeven. De minister is daarom van mening, dat de door de heer Bakker voor het blad en zijn artikelen gegeven kwalificaties niet juist zijn en dat de internationale betrek kingen van ons land of de geest in het Nederlandse leger door de inhoud der be doelde artikelen niet kunnen zijn geschaad. vijfenzeventigjarig bestaan doelend. Mr. Vink veroordeelde de commandi taire vennootschap tot 50 boete. Vertegenwoordiger nam ontslag Tegen een 21-jarig.e Haarlemse verte genwoordiger eiste de officier een boete van 251, waarvan 25 onvoorwaarde lijk subs, vijf dagen en voor het voorwaar delijke gedeelte subsidiair 'n maand hech tenis, omdat hij medio augustus per brief bij zijn firma in Venlo ontslag had geno men, zonder dat daarvoor toestemming was. Verdachte moest in het rayon Noordhol land voor de firma demonstraties van kookpannen voorbereiden. Hij kreeg een garantiesalaris en als provisie een percen tage van het factuurbedrag, nadat er pan nen waren verkocht. De onkosten van een demonstratie moesten worden betaald door de demonstrateur en de vertegenwoordi gers. Meestal schoot de demonstrateur de ze kosten voor. Toen half augustus bleek dat er geen demonstrateur was, met wie verdachte zou kunnen samenwerken, moest deze zelf als demonstrateur optre den. Verdachte kon echter de onkosten niet vooruitbetalen en zou dus niet kunnen de monstreren en verkopen. Hij deed een be roep op de hoofdvertegenwoordiger in zijn rayon. Deze zou toen gezegd hebben ver dachte niet te kunnen helpen. Verdachte moest zich maar met het kantoor in Venlo in verbinding stellen zei hij. Verdachte wist echter dat het gebruikelijk was, dat een hoofdvertegenwoordiger in geval van financiële moeilijkheden hulp bood. Toen hij geen voorschot op zijn garantiesalaris kon krijgen schreef hij naar de firma in Venlo, dat hij ontslag nam en trad in dienst van een andere firma op hetzelfde gebied. Behalve de hoofdvertegenwoordiger trad de boekhouder van de firma als ge tuige op. Deze verklaarde, dat de direc tie niet aan het verzoek van verdachte om een voorschot zou hebben voldaan, omdat deze daarvoor behoorlijk had ver diend. De officier van Justitie verwierp het be roep van verdachte op overmacht. Hij had een reserve kunnen vormen. Bovendien heeft hij zich niet tot het kantoor in Venlo gewend, terwijl volgens het contract de directie over het betalen van voorschotten beslist, aldus de officier. Mr. J. Jansonius bepleitte ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. Zijn cliënt behoefde als vertegenwoordiger niet te re serveren. Toen hij bij wijze van noodop lossing als demonstrateur moest optreden, had hij er niet op gerekend de onkosten te moeten voorschieten. In zijn financiële nood werd hij aan zijn lot overgelaten. Hij meende een dringende reden tot ontslag te hebben en zette de zaak in zijn brief uiteen. Bovendien zo meende pleiter is de onderneming geen bestaande rechts persoon, zodat er van contractbreuk geen sprake is. De economische politierechter zal in de ze zaak op 9 februari om 14.15 schriftelijk uitspraak doen. De Mexicaanse regering heeft de heer Rafael Fuentes benoemd tot ambassadeur in Nederland. De heer Fuentes is achter eenvolgens ambassade-secretaris geweest in Panama, Ecuador, Brazilië, Eruguay en in de Verenigde Staten. Hij werd in Washington ambassaderaad en bekleedde in deze rang diplomatieke functies in Chili, Peru en Argentinië. Sedert 1953 is hij am bassadeur in Panama, Een felle brand, die zich even ernstig liet aanzien, heeft gisteravond gewoed in de ruim zeven meter hoge zolderverdie ping van een der huizen bij de westelijke ingang tot de galerij op de hoek van het Frederiksplein en het Westeinde te Am sterdam. Het hoog oplaaiende vuur werd aange wakkerd door een straffe noordoosten wind, maar de brandweer was na onge veer een half uur de brand meester. De uitgestrekte zolderverdieping en het daar in opgeslagen huisraad gingen verloren. Op grond van uitlatingen van de hoofd bewoonster van de eerste etage, werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van brandstichting. Uit verklaringen van de weduwe bleek namelijk, dat de onder de zolder gelegen derde etage des middags op gerechtelijk bevel door een man, een vrouw en een zoon was ontruimd. Tussen deze mensen en de hoofdbewoonster be stond reeds lange tijd ernstige onenigheid. De inwoners hadden de vrouw bij het ver laten van de woning gedreigd met tegen maatregelen. De stortregen hield aan. Er was geen denken aan, dat ze naar buiten konden, dus bleven de twee maar rustig in hun tent zitten; daar waren ze veilig en droog. Heb je soms trek in een lekkere zeekaak?", vroeg Pum. „Die zijn er nog, een bus vol, kijk maar!" „Hè ja", lachte Doppie. „Geef op maar!" Samen zaten ze genoeglijk te kauwen. Dat het buiten zo'n weer was, hinderde niet; ze zaten hier knus bij elkaar. Toen keek Doppie opeens verbaasd op. „Wat hoor ik daar nou, buiten?", zei hij. 9091 In het dezer dagen verschenen jaarver slag over 1958 van de Nederlandse Ama- teurtoneelunie (Natuï wordt vermeld, dat de organisatie zich verleden jaar niet in zo'n snel tempo kon ontwikkelen als dat in 1957 het geval was. Ondanks het feit dat de rijkssubsidie niet werd verhoogd, on derging het scholingswerk een aanzienlij ke uitbreiding. In september werden in samenwerking met het Werkverband Katholiek Amateurtoneel driejarige basis opleidingen voor amateurregisseurs in Leeuwarden, Deventer, Alkmaar en 's-Gravenhage begonnen. Daar ook voor 1959 de subsidie gefixeerd bleef op het be drag van 1957, kon men eind 1958 niet over gaan tot de aanstelling van een provincia le toneeladviseur in Friesland, maar het hoofdbestuur spreekt in zijn jaarverslag de hoop uit, dat voor de provincie Utrecht in september een dergelijke functionaris kan worden benoemd. In de provincies Groningen, Overijsel, Gelderland, Utrecht, Noordholland en Zeeland zijn nu gewestelijke adviescolleges ingesteld. Dit voorjaar komt er waarschijnlijk ook een in Zuid-Holland. In de Nederlandse Bibliotheek voor het Amateurtoneel werden in het afgelopen jaar honderdtien nieuwverschenen to- De universiteit van Leuven heeft maan dag het feit herdacht, dat de Nederlandse paus Adriaan VI vijfhonderd jaar geleden te Utrecht werd geboren. Voordat Adriaan in 1522 Paus werd, was hij rector van de universiteit van Leuven. In 1507 belastte keizer Maximiliaan hem met de opvoeding van zijn kleinzoon, de latere Karei V. Professor Halkin van de universiteit van Luik verklaarde, dat Paus Adriaan ge ijverd heeft voor een hervorming binnen de kerk teneinde de hervormers buiten deze kerk de wind uit de zeilen te nemen. Bij zijn werk stuitte hij op grote moeilijk heden, mede doordat hij als niet-Italiaan bij de Italianen niet erg gezien was. De plechtigheid werd ook bijgewoond door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink en de Nijmeegse hoogleraar mgr. Post, die een lezing hield over de politiek godsdienstige politiek van Adriaan VI tijdens zijn eenjarig pontificaat. neelwerken in volledige rolbezettingen op genomen. Aan bijna tachtig percent van de bij de Natu aangesloten verenigingen werden in 1958 in totaal tienduizend boek jes ter inzage geven en meer dan negen duizend in bruikleen verstrekt. Het contact met de zusterorganisaties in Vlaams België werd versterkt door uit wisselingen tussen Nederlandse en Vlaam se toneelverenigingen men zal zich her inneren dat de H.T.C. ter opening daar van „Het meisje van buiten" in Brussel heeft gespeeld en dat eind augustus met „Ik dien" van Herman Teirlinck een te genbezoek volgde —onder auspiciën v- de technische commissie ter uitvoering van het Nederlands-Belgisch Cultureel ak koord. Op 31 december 1958 waren bij de Natu 1169 verenigingen aangesloten, 76 meer dan een jaar daarvoor. Er werden drie nieuwe afdelingen gesticht. In het jaarverslag wordt gezegd, dat de televisie het in bepaalde delen van het land vele verenigingen moeilijk maakt zich staande te houden. Naar de mening van het hoofdbestuur zal het amateurto neel zich tegen de concurrentie van de te levisie moeten en kunnen wapenen door energiek de verbetering van het repertoi re en het spelpeil ter hand te nemen. Het hoofdbestuur besluit met de verklaring dat met name de overheden van hoog tot laag de helpende hand dienen te bieden bij het streven het amateurtoneel op een hoger plan te brengen, opdat de culturele zelfwerkzaamheid van vele landgenoten veiliggesteld en gestimuleerd zal worden Naar wij vernemen, zal de tentoonstel ling ter ere van de architect Gerard Riet veld, die !n net Centraal Museum te Utrecht zo veel belangstelling heeft "ge trokken ook in Amsterdam te zien zijn Op 5 maart zal deze expositie in het Ste delijk Museum in de hoofdstad worden ge opend. Aan de reeds te Utrecht geëxpo seerde werken zullen in Amsterdam onder meer enkele nieuwe worden toegevoegd, waaronder een maquette van het bunga lowpark Schiermonnikoog voor topfunctio narissen uit het bedrijfsleven. Advertentie Kleine kwaaltjes kunnen vaak grote ongemakken worden. Laat het in UW gezin nooit zover komen. Doe als ik: „Neem 'ASPRO' in huis!" Zodra er in mijn gezin wordt geklaagd over hoofd-, kies- of keelpijn of over verkoudheid of moeheid, dan vlug 'ASPRO' en ons gezellige kringetje blijft een gezellig kringetje. 'ASPRO' helpt direct, houdt ons fit en vol fa levensvreugde. Ja, 'ASPRO' doet meer! 'aspro' ...-enUifoitioeefifit! Luiste' nit' ens pregrimmi „HERHALING OP VERZOEK" ever Ridle Luxemburg (208 m.) iedere tondigmorgen WAS uur. 37. Maar toen John stierf, stierf de Charles, die ik ge kend had ook. Ik denk, dat als hij van mij gehouden had, ik hem zou hebben kunnen helpen. Maar ik telde niet mee. Ik was alleen maar de meesteres van zijn huis; dat was alles. Derek was toen nog maar een baby. Judy was het resultaat van een volkomen liefdeloze vereniging, omdat tegen die tijd ook mijn liefde voor hem verkild was." „Ik heb bewondering voor uw moed," zei Pauline. „Ik deed, wat ik meende dat juist was en niemand weet, hoe hard dat af en toe is geweest. Maar nu alles teneinde is, weet ik, dat ik verkeerd heb gedaan. Het heeft voor Charles geen verschil gemaakt en ik heb er mijn kinderen door verloren. Zie je, ik was groot gebracht in het geloof, dat een vrouw aan haar echt genoot absolute trouw schuldig is. Als Charles streng tegen de kinderen was, hetgeen vaak het geval was, dan dacht ik dat het mijn plicht was om te zwijgen en om zijn beslissingen te steunen. Ik meende, dat het voor de kinderen niet goed was onder een verdeeld gezag op te groeien en dat ik, wat hen betrof, met Charles één lijn moest trekken. Daardoor heb ik hun liefde en vertrouwen verspeeld. Misschien niet zozeer dat van Mark, maar Judy en Derek zijn vreemden voor mij. Ik weet nooit, wat zij denken, of hoe zij hun leven doorbrengen. Ze vertellen mij niets. En dat is mijn eigen schuld. Dat zie ik nu; nu het te laat is. En dat allemaal waarvoor? Voor een man, die op zijn sterfbed naar mij kijken kan en zeggen: „Ga weg." „Misschien zit er voor hun ouders in veel kinderen iets van de vreemde; tenminste als zij groter wor den. En een openlijke strijd tussen u en uw man zou de kinderen heel veel kwaad hebben gedaan, zonder zijn strengheid te verzachten. Beschuldig uzelf niet. U verdient eerder een ridderorde dan critiek. U deed wat u meende wat juist was. Geen van ons kan meer doen dan dat en velen van ons komen niet eens zover". „Je bent een lief meisje, Pauline. Ik moest mezelf mezelf niet zo tegenover jou laten gaan. Vroeger heb ik nooit over die dingen gesproken. Misschien zou het beter geweest zijn, als ik het wel gedaan had. Trouw nooit, als je niet zeker bent, dat je liefde zult ontvangen Pauline. Hoe groot je eigen liefde ook zijn mag, toch is die niet voldoende. Die kan niet alleen blijven bestaan. En een huwelijk, waarin de liefde dood is, is een bitte re gevangenis". Zij bleven een ogenblik zwijgen. Toen kwam Mark binnen. „Vader, wil je even spreken, Pauline. Wil je boven komen?" Charles Cedar zat rechtop tegen de kussens gesteund in zijn bed. Het enige wat in hem nog scheen te leven, waren zijn brandende ogen. Hij sprak fluisterend en met grote moeite. „Juffrouw Avon. Uw belofte om John's boek af te maken.. U herinnert het u?" „Ik herinner het mij". „U zult blijven en het met Mark doen? Dat belooft u?" „Ik zal blijven en het doen. Dat beloof ik". „Goed meisje. U weet John u.. John". Zijn ogen werden omfloersd en sloten zich. De dokter wenkte haar om heen te gaan. Die tegen Pauline gemompelde woorden waren de laatste inspanning, welke Charles Cedar kon volbren gen. Hij had niets meer te zeggen tegen een wereld, waarmee hij had afgerekend. Toen hij op die koude januari-ochtend om tien minuten voor drie stierf, was Mark het enige familielid dat daarbij aanwezig was. HOOFDSTUK IX Pauline trok haar handschoenen aan en wilde juist de voordeur uitgan, toen Judy haar riep. „Pauline! Ga je wandelen en mag ik mee?" „Maar maak voort, de hond houdt er niet van te moe ten wachten". ,,'k Ben er zo!" Pauline wandelde langzaam de oprijlaan af, terwijl Dora voor haar uitliep en Judy haalde hen bij het hek in. „Afschuwelijke dag", merkte zij op, toen de oosten wind haar in het gezicht sneed. „Maar ik moest een voudig even dat huis uit. Al die begrafenistoebereidse len zijn zo deprimerend en ik kan nu eenmaal niet de hypocriet spelen en voorgeven, dat vader's dood mij groot verdriet doet. Ik geloof trouwens, dat het voor niemand een verdriet is. Moeders gevoel van wat pas send is, is zo sterk, dat zij nu eenmaal een begrafenis gezicht moet zetten. Maar het is voor Mark zeker niet zo nodig om zo grimmig te kijken". „Ja moeder voelt zich erg ongelukkig Judy. Niet zo zeer om de dood van je vader. Haar godsdienst is voor haar een zeer werkelijk iets en de dood heeft voor haar geen verschrikking. Maar je vader wilde haar niet bij zich hebben, toen hij stierf en dat heeft haar hevig ge schokt en haar de mislukking van haar huwelijk wel heel sterk doen gevoelen". „Ja, dat moet voor haar ellendig zijn. Je realiseert je dat niet, als je er in opgroeit en het is moeilijk je te herinneren, dat paps en mams ook eens jong zijn geweest en hoopten op geluk, veronderstel ik. Natuur lijk moet vader toen wel heel anders zijn geweest, an ders zou geen mens ter wereld ooit met hem getrouwd zijn. Ik geloof niet, dat hij geschikt was om met wie ook te leven", voegde Judy er openhartig aan toe. „Als ik moeder was, zou ik blij zijn met mijn vrijheid". „Het gevoel van gefaald te hebben is altijd erg bit ter. Het was dwaasheid om het te proberen. Ik vind ech ter dat Derek wel een beter ogenblik had kunnen uit zoeken om aan te kondigen, dat hij dienst neemt bij de luchtmacht. Hij is altijd de lieveling van mijn moeder geweest, weet je". „Ja. En ik veronderstel, dat dat was, omdat hij de zwakste was. Heb je nog iets van Frank gehoord?" „Neen. Ik vermoed, dat hij in Londen is". „Ben je er erg ongelukkig onder?" „Ik zal er wel overheen komen", zei Judy grimmig. Pauline bleef even staan om de katjes aan de haze laar in de heg te bekijken. „Ze worden al aardig lang. En de bloesem aan de hagedoorn begint al roze te worden. De lente is onder weg, al is er dan ook nog niet veel van te bemerken". „Zeg", zei Judy nadenkend, „het zal vreemd zijn op Avallon zonder vader. Ik denk, dat Mark de zaak wel leiden zal. Deze zomer zou wel eens de gelukkigste kun nen worden, die Avallon ooit gekend heeft. We zullen tenminste 's morgens wakker kunnen worden met de gedachte, dat er geen afschrikwekkende persoonlijkheid in huis is. Ik zal mijn bloed niet voelen verkillen, als ik naar de deur van die studeerkamer kijk en ik zal mijn eten niet behoeven te nuttigen, met die koude ogen op mij gevestigd, die mij van het andere eind van de ta fel zeggen, dat de eigenaar een afkeer van mij heeft. Het zal werkelijk heerlijk zijn. Alsof men uit een natte mist in de zon komt". (Wordt vervolgd) Uit een brief van de minister van Marine aan de Tweede Kamer blijkt, dat waar schijnlijk reeds binnenkort een begin zal worden gemaakt met de onderhandelingen met de Verenigde Staten die moeten leiden tot de installatie van lanceerinrichtingen voor geleide projectielen op Nederlandse kruisers. De minister heeft enige tijd geleden de Kamer een wijziging voorgesteld in de be groting voor Marine. Anderhalf miljoen, bestemd voor de voorbereidende werk zaamheden op de kruisers, werden over bodig wegens het uitblijven van een Ame rikaans aanbod. Daartegenover stond ech ter dat voor het extra onderhoud van de langer in gebruik blijvende Neptune-jagers anderhalf miljoen gulden meer nodig zou zijn. In zijn brief aan de Tweede Kamer zegt de minister, dat dezer dagen van Ameri kaanse zijde medegedeeld is, dat een defi nitief aanbod van Amerika binnenkort verwacht kan worden. De minister wil zich eerst van de instemming van de Kamer verzekeren voordat hij met de onderhande lingen begint. Hij verzoekt de Kamer nu de enige weken geleden voorgestelde be grotingswijziging als niet ingediend te be schouwen. Op 8 februari zal in een Nederlands her vormde kerk te Almelo een nieuw experi ment worden uitgevoerd, waarvan de voor ganger in deze dienst, ds. J. Vuijst zegt, dat het een voor hem gevaarlijk maar verras send experiment zal zijn. Er zal namelijk een zogenaamd homilie worden gehouden. De homilie is de vroegste vorm van kerke lijk samenzijn, waarbij de kerkganger ac tief bij de verkondiging van het woord wordt betrokken. Er wordt namelijk een tweegesprek gehouden tussen het gemeen telid en de predikant en wel tijdens de preek. Ook tussen de gemeenteleden onder ling kan-van' gedachten worden gewisseld over vragen, die het te behandelen bijbel gedeelte oproept. Ds. Vuijst vertelde hiertoe te zijn ge komen omdat zijn belijdeniscatechisanten unaniem van oordeel waren, dat zij tijdens de kerkdienst te passief moesten blijven. Met dit homilie knoopt de Almelose predi kant aan bij de kerkvader Augustinus, die tijdens zijn preken ook herhaaldelijk door de toehoorders werd onderbroken. DINSDAG 3 FEBRUARI Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest onder leiding van Henri Arends, met medewerking van J. Krach- malniak, viool en Piet Kee, orgel, 20.15 uur. Minerva Theater: Leerlingen Sancta Ma ria met „Mars en Venus", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van werk van Gérard van den Eerenbeemt, 10 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Ilalsthca- ter: „In die nacht", 18 jaar, 20 uur. Lido Theater: „A song is born", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Ohne dich wird es Nacht", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „Liebelei", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het purperen masker", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De groene man", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Fort Afrique", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN Stadsschouwburg: Toneelvereniging Tha lia met „Boemerang", 20 uur. Gebouw St. Bavo: Culturele avond K.A.B. Kring-Oost, 20 uui\ In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert, 21—22 uur. WOENSDAG 4 FEBRUARI Concertgebouw: Muziekuitvoeringen ïn- terscholair Jeugdloernooi, 19.15 uur. Minerva Theater: Bert Brugman's Ma rionettentheater met „De dappers Dodo", 14 uur en „Rigoletto", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van werk van Gérard van den Eerenbeemt, 1022 u. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur Frans Ilals- theater: „In die nacht", 18 jaar, 14.30, iy en 21.15 uur. Lido Theater: „A song is born", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Ohne dich wird es Nacht", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Liebelei", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het purperen masker", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De groene man", 18 jaar. 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Fort Afrique", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN Gebouw St. Bavo: Kinderoperette van R.-K. Middenstandsvereniging, 14.30 uur. „Rehoboth", Benncbroek: „De kinder rechter grijpt in", 18 jaar, voor Vereniging Rekkense inrichtingen, 20 uur. In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert, 2122 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6