Leidse universiteit wil ook baccalaureaat instellen ïiik'rapliil De Prins naar Zuid-Amerika 39.Ï5 S.E.R. brengt advies uit over arbeidstijden in landbouw Driejarige cursussen met een algemeen vormend karakter Drie geprojecteerde studierichtingen Wim Kan c.s. voor de volksuniversiteit DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 5 PHILIPS Examens Ambtenaar vergreep zich aan de gemeentekas Golfhoogtemeter bij Haamstede Koningin twee weken naar Zwitserland Noordam meert in Hudson zonder sleepboothulp Eis van vier jaar voor ju weiendiefstal Schipper bekneld tussen stuurhut en sluisgewelf Ondertekenaars „brug"- lijst trekken zich terug Verkiezingsrede prof. Oud „Brede basis-politiek hielp ons in het moeras" Afgifte van „verklaringen" voor de Vestigingswet Eva in Engeland Vakbonden waarschuwen tegen werk in Oost- Duitsland A rbeidsbureaus mogen geen bemiddeling verlenen Nederlands smaldeel oefent met U.S. Navy Hoge Raad beslist Dukw is een vaartuig Kerkelijk Nieuws (Van een onzer redacteuren) In navolging van enkele andere univer- teiten en hogescholen heeft nu ook de Leidse Alma Mater een plan ontvouwd voor de instelling van een baccalau reaat naast en onafhankelijk van de normale doctoraalstudies. Maar in tegenstelling tot de in Rotter dam, Amsterdam (Gemeente-universiteit) en Tilburg gekozen vorm wil Leiden van zijn baccalaureaat geen verkorte vak opleiding maken, doch een algemeen- vormende afgeronde studie van drie jaar, die niet gericht is op de verwerving van een of ander specialisme, maar een zo breed mogelijke culturele en weten schappelijke inzichtvorming beoogt. Het Leidse baccalaureaat zal dan ook, als de plannen doorgaan, een interfacultaire instelling worden, waarvoor diverse facul teiten de leerstof zullen leveren. De stu dent zal dan kunnen kiezen uit drie studie richtingen: een cultuurhistorische, een so ciologische en een natuurwetenschappe lijke. De cursusduur is voor elke richting drie jaar, waarvan het eerste jaar besteed wordt aan een gemeenschappelijke onder bouw: een uitgebreid studium generale als brug tussen de middelbare school en de academie. Aan het eind van het eerste jaar kiest de leerling dan zijn definitieve rich ting, die in het tweede cursusjaar algemeen verkend wordt en in het derde jaar diepte krijgt door concentratie op enkele speciale onderwerpen. Geen „bijwagen voor krukken' De controle op de studenten en hun werk zal. naar universitaire maatstaven gemeten, vrij stevig zijn, terwijl de studie voorts geïntensiveerd zal worden door een stelsel van tutoren, werk- en discussiegroepen. Om het misverstand te vermijden, als zou het baccalaureaat bedoeld zijn als een geautoriseerde gelegenheid tot „universitair freewheelen" of als een „bijwagen" voor krukken, zal er aan het eind van ieder jaar examen worden afgelegd, waarbij de afwijzingen voor een vol jaar gelden zullen. Toegelaten tot het baccalaureaat worden alle abituriënten van gymnasium en h.b.s. Advertentie Bij spierpijnen f reumatiek, 'L. neusverkoudheié Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter lype 7529 f 37.50 Amsterdam. Gemeente Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen economie: G. M. Kos termans, Haarlem. Kandidaatsexamen psycholo gie: J. M. Dirken, Amsterdam. Doctoraalexamen scheikunde: mevr. A. Lodder-IIooykaas, Delft: J. J. H. Alderhout, Amsterdam; N. C. de Rondom, Haarlem. Kandidaatsexamen economie: mej. C. I. van Gelderen. J. Th. Degenkamp, N. C. Visser er. R. van Ommeren, allen te Amsterdam. Kan didaatsexamen rechten: F. F. Went. Amsterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het kandidaatsexamen economie: F. F. Anema, Zeist: B. de Gaay Fortman. Den Haag: M. H. Panggabéan, Amsterdam: A. van der Putten. Den Haag: J. IJlst. Amsterdam; G. van Barneveld. Amersfoort: J. Renkema, Appingedam; P. N. Stokman, Aalsmeer; H. A. van der Vegt, Amstel veen. Doctoraalexamen economie: mej. G. Hos- pers. Eibergen; J. J. Overbeek, Haarlem; H. E. van Goor, Bussum. Leiden. Geslaagd voor het kandidaatsexamen psychologie: mej. A. C. M. Bosdijk, Voorburg. Doctoraalexamen psychologie: mej. W. M. Thijse, Bloemendaal. Kandidaatsexamen Frans: mej. E. Slellinga, Voorburg en D. A. M. de Greef, Schljn- del. Kandidaatsexamen klassieke letteren: mej. C J. L. Kloos, Den Haag en mej. N. M. de Rui ter, Voorburg. Nijmegen. Geslaagd voor het artsexamen: mej. A. C. O. M. van Kalmthout, Gennep. Kandidaats examen Duits: pater M. van der Wolk C.I.C.M.. Nijmegen (cum laude). Doctoraalexamen sociale wetenschappen: J. H. J. S. Meddens. Nijmegen. Kandidaatsexamen klassieken: pater B. J. H. Bek huis, Nijmegen. Delft. Vorig jaar heeft het wiskundig genoot schap te Delft een examen ingesteld ter verkrij ging van de diploma's A en B voor wetenschap pelijk rekenaar. Het diploma, waarvoor op 27 ja nuari voor het eerst examen werd afgenomen, ver wierven de dames mevr. S. M. P. Brouwer-Euwe, Delft; mej. A. Visser en rnej. G. de Vries. Am sterdam, en de heren H. J. van Dienst, Den Haag: G. H. Fikkert. Den Haag; G. Keuken, Amster dam; D. C. Smit, Haarlem en H. Stalmeijer, Doorn. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: P. V. Sjiem Fat, Utrecht; G. N. Westerouwen van Meeteren. Rotterdam. Kandi daatsexamen rechtsgeleerdheid: J. M. L. van Wan- rooy. Meerssen (L. i. Semi-artsexamenJ. F. Bax, Utrecht; K. H. Klaassens, Eindhoven; K. R. Tim mermans, Utrecht: A. A. W. Tjalma, Hilversum; mevrouw A. C. Vercruysse-Brouwers, Utrecht. Artsexamen: J. E. M. Bloemen, Maastricht; A. F. I. Chang Shing Pang. Utrecht: J. van Delden, Eindhoven: W. Th. C. Gitzeis, Nijmegen; E. E. van Win. Utrecht. Tandartsexamen: mevrouw H. Engels-Bijlsma, Amsterdam; Th. R. Spreij, Oegst- geest; A. J. van Kalken, Enkhuizen. a en b, met eventuele aanpassingscursus sen wiskunde voor de natuurweten schappelijke richting. Belangrijk is voorts dat in alle drie de afdelingen grote aandacht besteed zal worden aan het kweken van vaar digheid in het gebruik van het Neder lands en de moderne talen. Zo zullen bijvoorbeeld in het eerste jaar drie van de 17 college-uren gewijd worden aan de beheersing der moedertaal, en nog eens drie uur aan een moderne taal naar keuze, terwijl de student tevens door het lezen van een bepaald aantal boeken zijn kennis van twee andere vreemde talen zal moeten vergroten. Het gemeenschappelijke onderbouwjaar omvat verder o.m. sociaal-economische en beschavingsgeschiedenis plus de studie van een natuurwetenschappelijk onderwerp. De eerste richting is voorts gewijd aan de bestudering van enkele perioden (naar keuze) uit de Nederlandse cultuur met. ver gelijkbare tijdvakken uit een ander Euro pees land, een onderwerp uit de heden daagse internationale betrekkingen en een facet der natuurwetenschappen. De tweede richting zal de studenten in zicht geven in de vormen van samen leving en de grondbegrippen der economie, alsmede in de relatie tussen maatschappij, godsdienst en rechtsleven, terwijl ook in deze afdeling een natuurwetenschappelijk onderwerp verplicht is. De natuurwetenschappelijke afdeling ten slotte omvat o.a. atoomfysica, energievoor zieningsaspecten en een keuzestudie uit een aantal onderwerpen als b.v. elektronica, moderne grondstoffen, waterbeheersing, optische instrumenten e.d., terwijl ook aan dacht besteed zal worden aan de filosofie der natuurwetenschappen. Reacties gevraagd Het Leidse baccalaureaatsplan is ontwor pen door een bijzondere senaatscommissie onder voorzitterschap van de president curator ar. J. E. baron De Vos van Steen- wijk, die maandag in een persconferentie een toelichting op het projekt gegeven heeft. Hij legde er de nadruk op, dat de verwerkelijking van deze plannen geheel afhankelijk is van de reacties van het pu bliek. „Mocht de belangstelling voor, en de behoefte aan deze opleidingen te gering zijn, dan zullen wij er stellig niet aan beginnen," zei hij. „Doch de ervaringen elders en met name in Engeland hebben aangetoond dat dergelijke bacca- laureaten zeker reden van bestaan hebben." De indruk van senaat en curatoren is, dat ook in de Nederlandse samenleving op vele plaatsen behoefte is aan vroeg-afge- studeerde mensen, die een korte algemene vorming in universitair milieu hebben ge had zonder daarbij een bepaald specialisme te hebben verworven. Men denkt bijvoor beeld aan journalisten, stafpersoneel voor bedrijven, vakcentrales e.d,, leden van openbare lichamen en bestuursorganen en tal van andere fuctionarissen die, hoewel niet geroepen tot het zelfstandig bewerken van wetenschappelijke vraagstukken, toch enig inzicht in de wetenschappelijke aan pak van bepaalde vraagstukken, en een zekere mate van vertrouwdheid met het wetenschappelijk denken niet ontberen kunnen. Het baccalaureaat, zoals dat de Leidse senaat en curatoren voor ogen staat, zou daarin verregaand kunnen voorzien. Burgemeester verantwoordelijk? Op zijn verzoek is aan de burgemees ter van Oosterland (Schouwen-Duiveland) een maand ziekteverlof verleend. Dit houdt verband met een justitieel onder zoek naar een door een gemeenteambte naar gepleegde verduistering. De justitie vraagt zich namelijk af, in hoeverre de burgemeester verantwoordelijk gesteld kan worden. In de laatste weken van het vorige jaar bekende een ambtenaar B. ter secretarie te Oosterland, verduistering te hebben ge pleegd ten nadele van gemeentelijke in stellingen. Tijdens het onderzoek zou gebleken zijn dat de burgemeester op de hoogte was ge weest van bepaalde achtergronden van B.'s privéleven, waarover hij het gemeen tebestuur niet had ingelicht. De burge meester zou geweten hebben dat B. schul den had gemaakt in zijn vroegere woon plaats in Gelderland en in ernstige finan ciële moeilijkheden verkeerde. Bij zijn be noeming in Oosterland werd echter afge gaan op 's mans gunstige getuigschriften. Toen B. na enkele jaren in Oosterland een vertrouwenspositie kreeg, waarbij ook be paalde gelden onder zijn beheer kwamen, kon hij de verleiding niet weerstaan en nleegde hij fraude. Onderzocht wordt thans in hoeverre de burgemeester verantwoor delijk gesteld kan worden in deze affaire. Op acht kilometer uit de kust noordwes telijk van de vuurtoren van Haaamstede op het eiland Schouwen is de tweede golf- hoogtemeter geplaatst. De eerste staat, bij Katwijk aan Zee. De 34,5 meter lange, stalen buispaal met een doorsnede van een meter is tot een diepte van veertien meter in de bodem gespoten. De waterdiepte ter plaatse bedraagt tien meter min N.A.P. Op de paal staat een rond stalen huis, waarin een toestel voor het meten van het golf patroon en een getijmeter zijn genlaatst. De gegevens worden langs radiografische weg overgebracht naar een ontvanginrichting op de vuurtoren van Haamstede. Op de top van de paal is een hoogte van dertien meter boven N.A.P. ter beveiliging tegen aanvaringen een groen seinlicht ten be hoeve van de scheepvaart geplaatst. Koningin Juliana is gisteravond van Utrecht per trein vertrokken naar Gstaad in Zwitserland. Zij zal daar met enige be vriende echtparen een wintersportvakantie doorbrengen van veertien dagen. Vanmorgen, even voor elven, arriveerde de vorstin in Gstaad. De Haarlemse afdeling van de Volks universiteit was zo gelukkig maandag avond in de Stadsschouwburg het A.B.C.- cabaret van Wim Kan en Corry Vonk te kunnen laten optreden. Dit ensemble is thans met „Engelen en spoken" op tournee voor een beperkt aantal voorstellingen. Op diverse manieren is dit aardige programma uit het seizoen 1957-1958 wat opgefrist door selectie van de beste nummers, door de opstelling van een paar jonge krachten en door een bijzondere attractie: de mede werking van de ook in zijn humor gedistin geerde, sublieme goochelaar Fred Kaps. Het, is niet. nodig te vervallen in lange herhalingen uit de lofrede, die ik destijds reeds naar aanleiding van de première heb opgesteld. Opnieuw speelde in het eerste deel van de avond Corry Vonk met kordate trefzekerheid als Mannetje met een hoedje op, als Kamerlinde la Cilly Wang) en als smeltende Sneeuwpop de sterkste troeven uit. Sant Heijermans heeft intussen ook plastisch van haar komische solo „Bestij ging van de Zijpenberg" iets heel goed geks gemaakt. De naam Margriet de Groot, die vooral in de satirische ode aan de comités van liefdadigheid de aandacht trok, zal men in komende cabaretprogramma's wel meer aantreffen misschien. De debutanten Vicka Borg en door zijn welluidende stem en gemakkelijke allure vooral Jacco van Renesse maakten met verstandige aan wending van nog bescheiden middeïen een leuke indruk. Fred Kaps die men eigen lijk destijds in „De Bedriegertjes" had moeten hebben vormde met zijn ver edelde manipulaties een voortreffelijke overgang naar het „spookuurtje" van Wim Kan, dat als plezierig wonder boven won der uit vijf kwartier bestond. Wim Kan is een goochelaar met woorden, een perfecte jongleur met een zeldzame esprit en een zich tot in het groteske uit strekkende' gratie, die zijn publiek inder daad betovert, die althans gaandeweg bij zijn toehoorders het gevoel voor humor helemaal blootlegt en steeds puntiger de ontvankelijkheid prikkelt. Zijn improvisa tie berust mede op een geoefende techniek in de toepassing van de wetten van span ning en ontspanning, van maathouden in de herhaling, waardoor hij alles en ieder een meesleept op de golven en in de draai kolken van zijn fantasie. Het zijn beproefde procédés, die hij in praktijk brengt: het lachwekkende van de verwisselingen van plaats en personen, van het verhevene en het banale, uithollen en opblazen. Maar de wetenschap daarvan kan het raadsel niet oplossen, omdat al die omkeringen, ver vormingen en veranderingen geschieden door zijn dynamische persoonlijkheid. Daar bij onderscheidt hij zich van zijn collega's in de kleinkunst door met; flitsende toespe lingen op actuele gebeurtenissen ae ver binding met de werkelijkheid, hoe ver hij zich ook op het terrein van de kolder be weegt. te verhevigen. Al deze dingen zijn reeds vaak gezegd. Maar men kan er zich steeds weer over verbazen, omdat Wim Kan telkens nieuwe kortsluitingen tot stand brengt met wat er. al dan niet bewust, leeft in de gemoederen der zaalbevolking. Want echte geestigheid is een samendelen van kennis en inzicht. Hoe dan ook, tussen oude successen als de persiflage op de televisie, de hekeling van de cultuurspreiding (met dat prachtige lied „We gaan nog niet. naar Hals") en de anek dotische lyriek over de pet als catnoüflage- deksel kon men talrijke rake grappen be luisteren naar aanleiding van politieke én particuliere feiten van de laatste weken, waarbij weer eens uitkwam hoe door een enkele kwinkslag hei vreemde vertrouwd en het gewone bizar kan lijken. David Koning NEW YORK (UPI) De staking van het personeel op sleepboten in de haven van New York heeft de „Noordam" van de Holland-Amerika lijn genoodzaakt op eigen kracht aan de pier in Hoboken aan te leggen. Het schip moest het zonder sleepboten doen. Even later meerde het Italiaanse pas sagiersschip „Vulcania" eveneens zonder behulp van sleepboten aan een pier in de Hudson. Het ging zonder moeilijkheden In totaal liggen 450 sleepboten en vaar tuigen voor het vervoer van brandstoffen in de haven van New York stil door de staking van 4.000 leden van het personeel van deze vaartuigen. Deze stakers eisen loonsverhogingen. Vier jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie bij de Maastrichtse recht bank geëist tegen twee mannen, een 27- jarige metselaar en een 38-jarige loswerk- man, beiden uit Kerkrade, wegens diefstal van een cassette met gouden sieraden ter waarde van rond 50.000 uit een auto van een vertegenwoordiger, die geparkeerd stond bij een woning in Kerkrade, waar de vertegenwoordiger de nacht, zou doorbren gen. Een van de portieren van de auto was met geweld opengebroken. Maandagmorgen is de twintigjarige schipper P. Pouw uit Kamerik in de Goe- janverwellesluis te Hekendorp door een ernstig ongeval om het leven gekomen. De man wilde met zijn schip de Goejan- verwellesluis binnenvaren, doch daarbij bleek, dat de stuurhut te hoog was en het schip dus niet onder de brug door kon. Na dat de stuurhut gedemonteerd, en het schip de sluis gepasseerd was, begon de schipper de stuurhut weer in elkaar te zet ten. Op dat moment passeerde een schip, dat een grote zuiging en hevige golfslag veroorzaakte. Het gevolg was, dat het zo juist uit de sluis gekomen vaartuig werd weggedrukt en met grote snelheid achter- uitvoer, waarbij de stuurhut werd ge kraakt door het gewelf van de sluis. De schipper raakte bekneld tussen het stuur hut van zijn schip en het sluisgewelf. Hij was op slag dood Het hoofdstembureau in de kieskring Assen heeft alle ingediende kandidaten lijsten voor de Tweede-Kamerverkiezin gen goedgekeurd. Rond een van de lijsten echter, die van de communistische „Brug"- groep, zijn moeilijkheden ontstaan. Wil een lijst worden goedgekeurd, dan moet zij tenminste 25 handtekeningen dragen. Een aantal personen, dat deze lijst had ondertekend, heeft echter te kennen ge geven, zich te willen terugtrekken. Daar door zou het aantal handtekeningen dalen tot beneden het vereiste aantal. Tegen de beslissing van het hoofdstembureau, om de lijst niettemin goed te keuren, heeft een aantal van de zich terugtrekkende onder tekenaars nu beroep aangetekend bij Ge deputeerde Staten. Dit college zal binnen kort waarschijnlijk vrijdag het be roep behandelen. De Sociaal-Economische Raad zal in zijn vergadering van vrijdag 13 februari in het openbaar behandelen een ontwerp-advies, dat de sociale commissie van de raad heeft vastgesteld over de in een verordening van het Landbouwschap geregelde arbeids- en rusttijden in de landbouw. Het Landbouw schap had deze verordening ter goedkeu ring gezonden aan de staatssecretaris van Sociale Zaken. De staatssecretaris heeft op 19 februari van het vorig jaar aan de S.E.R. advies gevraagd over deze verordening en wel over de vraag of zij op de na te noemen punten wenselijk of onwenselijk is en, zo de raad tot het laatste mocht besluiten, of de verordening op die punten in strijd is met het algemeen belang. De punten zijn: 1. het verbinden van een straf- of tucht sanctie aan overtreding door de werk nemer van in de verordening omschreven verplichtingen. Hiertoe behoren ook verplichtingen wel ker inhoud in hoofdzaak door de werk gever wordt bepaald. 2. Het onderscheid in sanctie tussen bedrijfsgenoten in de landbouw enerzijds en degenen die land- bouwarbeid verrichten of doen verrichten anders dan in een landbouwonderneming anderzijds; overtredingen van de eerste groep zijn namelijk tuchtrechtelijk, die van de tweede categorie strafrechtelijk ge sanctioneerd. De staatssecretaris heeft gemeend het advies van de S.E.R. te moeten vragen om dat aan de genoemde punten zodanige be langrijke aspecten zijn verbonden, dat het belang daarvan niet beperkt blijft tot de verordening van het Landbouwschap. De Sociaal-Economische Raad heeft het verzoek om advies in handen gesteld van zijn sociale commissie, welke de stukken voor preadvies heeft voorgelegd aan haar vaste subcommissie voor arbeidwetgeving. Een deel van de sociale commissie heeft tegen de in de verordening tot de werk- De SAS-piloot Arne Schulzberg toont lachend het horloge, dat de Russische vice-premier Mikojan hem heeft ge schonken. Schulzberg was gezag voerder van het toestel waarmee Miko jan uit Neio York naar Kopenhagen vloog en dat een geslaagde noodlanding maakte op de Amerikaanse basis Ar- gentia op Newfoundland. De SAS- gezagvoerde kreeg het geschenk toen hij op een volgende vlucht Moskou aandeed. Prins Bernhard is gistermiddag om één uur met de K.L.M.-DC7C „Middellandse Zee" van Schiphol vertrokken voor een reis van ongeveer vier weken naar enige Zuidamerikaanse landen. De Prins werd uitgeleide gedaan door de Koningin en de Prinsessen Irene en Margriet en door vele autoriteiten en door de ambassadeurs van Chili, Mexico, Brazilië, Argentinië, Hon duras en Columbia. Verder waren er ihr. Van Panhuys, chef kabinet en protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken en de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M. De Prins wordt vergezeld door zijn ad judant, luitenant-kolonel C. C. Geertsema en door het hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis. de hoofdcommis- Prof. mr. P. J. Oud heeft gisteravond te Hoorn zijn eerste verkiezingsrede gehou den. Hij releveerde eerst de gang van za ken in het Nederlandse politieke leven sinds de oorlog. In de na-oorlogse periode leefde Nederland in een economische staal van beleg, waarbij de overheid noodzake lijkerwijze grote bevoegdheden bezat- De V.V.D. zag deze toestand als een tijdelijke, in tegenstelling tot de P.v.d.A. Het werd steeds evidenter, dat de liberalen in het kabinet geen invloed konden uitoefenen op liet samenspel tussen katholieken en socia listen. De V.V.D. heeft toen getracht een zogenaamde „derde macht" te formeren, met als bondgenoten de Anti-revolutionai ren en de Christelijk-Historischen, maar dit is niet gelukt. Na 1952 is de plaats van de V.V.D. in het kabinet ingenomen dooi de Anti-Revolutionairen, die, zo zei prof. Oud, slechts als zetelversiering van de rooms-rode coalitie hebben gediend- Hoe wel de tegenstelligen tussen P.v.d.A. en K.V.P. zich bij de verkiezingen in 1956 bleken te hebben toegespitst, werd er toen weer een brede basis-kabinet geformeerd. Toen plotseling de bestedingsbeperking kwam hebben vele kiezers zich bij de neus genomen gevoeld, aldus prof. Oud. Het re sultaat is geweest dat de staten- en ge meenteverkiezingen grote overwinningen voor de V.V.D. te zien hebben gegeven. De P.v.d-A. voelde zich niet erg gelukkig meer in het kabinet en het gevolg is de crisis van 11 december geweest. Omtren' de beantwoording van de vraag wat er na 12 maart zal gebeuren had prof. Oud maar weinig positiefs van de andere partijen vernomen. „Alleen de V.V.D. weet wat hij wil: beslist geen samenwerking met de socialisten". Met de rechtse par tijen zou dat volgens prof. Oud mogelijk zijn op grond van het feit, dat hun poli tieke doelstellingen in feite meer naar die van de V.V.D. neigen dan naar die van de P.v.d.A-". Prof. Oud keerde zich tegen de bewering van de liberale Nieuwe Rotter damse Courant, als zou zijn particuliere mening inzake het niet samengaan met de P.v.d.A. niet onderschreven worden door het verkiezingsmanifest der V.V.D. Hij was van opinie dat „er een eind dient te ko men aan de brede basis-politiek, die ons in het moeras heeft geholpen". Nagewuifd door de Koningin en de Prinsessen Irene en Margriet vertrok Prins Bernhard gistermiddag van Schiphol naar Zuid-Amerika. saris der rijkspolitie C. Sesink. De parti culiere secretaris van de Prins. dr. F. A. de Graaff, zal donderdag rechtstreeks naar Paraguay reizen. De Prins gaat eerst naar Chili, waar hij in Vina del Mar als president van de Fédération Equestre Internationale het Amerikaanse hippische kampioenschap, waaraan ook Europese ruiters deelnemen, zal bijwonen. Daarna brengt de Prins een driedaags officieel bezoek aan Paraguay. Hij zal daar besprekingen voeren met re geringsautoriteiten en vertegenwoordigers van handel en industrie en ook de Neder landse kolonie ontvangen. Op 13 februari zal de Prins naar Bra zilië doorreizen. Het voornaamste doel van het bezoek aan dit land is een tocht van enkele dagen langs de Nederlandse land bouwkolonies Carambei, Castrolanda en Monte Alegre in de staat Parana, en Ho- lambra in de staat Sao Paolo. Op 18 februari arriveert de Prins in Rio de Janeiro. Op 20 februari zal hij de gast zijn van president Kubitschek in Brasilia, de in aanbouw zijnde nieuwe hoofdstad van Brazilië. Daarna zal de Prins nog enige dagen een privébezoek aan Mexico brengen. Het vliegtuig van Prins Bernhard arri veerde laat in de middag op het vliegveld van Lissabon. De Prins werd daar begroet door de Nederlandse ambassadeur en de staf van de ambassade, door leden van de dienst van het protocol van de Portugese regering en door de graaf van Barcelona. Een folkloristische groep voerde volks dansen uit. Voorts werden de Prins foto boeken en tulpen, getrokken uit Neder landse bollen, aangeboden. In de Staatscourant is een beschikking van de staatssecretaris van Economische Zaken gepubliceerd, waarin voor die be drijven. waarvoor per 1 januari een vesti- gingsbesluit is afgekondigd op grond van de Vestigingswet Bedrijven 1954, richt lijnen zijn opgenomen voor de afgifte van verklaringen van handelskennis of van vakbekwaamheid. Deze verklaringen, die bij de Kamers van Koophandel moeten worden aangevraagd, kunnen in de plaats treden van de in de vestigingsbesluiten aangewezen diploma's. Er is een overgangsmaatregel voor de genen. die hetzij als ondernemer hetzij in loondienst op het tijdstip van het inwer kingtreden van het betrokken vestigings- besluit reeds rechtmatig de functie van be drijfsleider of beheerder vervullen. Aan deze personen zal op hun verzoek zonder meer, dan wel wanneer aan een voudige voorwaarden wordt voldaan een verklaring kunnen worden uitgereikt. CAMBRIDGE (UPI) Het bestuur van de Engelse universiteitsstad Cambridge heeft verboden Michelangelo's „Schepping van Eva" af te beelden op aanplakbiljet ten voor een liefdad'gheidsbal. Als argu ment is opgegeven, dat het naakt erger nis zou kunnen verwekken. nemer gerichte sancties zodanige beden kingen dat naar het oordeel van dit deel van de raad aan die verordening goed keuring wegens strijd met het algemeen belang moet worden onthouden. Een ander deel van de raad deelt niet de ernstige bedenkingen die tegen het door het Landbouwschap gekozen sanctiesys teem worden geuit. Weer een ander deel van de raad deelt wel de bedenkingen tegen de verordening van het Landbouwschap, maar acht deze niet van zodanige aard dat tot strijdigheid met het algemeen belang kan worden ge concludeerd. Wat de vraag betreft of de verordening in strijd is met het algemeen belang, om dat zij over de gehele linie, dus voor alle daarin opgenomen overtredingen, zowel ten aanzien van werkgevers als ten aan zien van werknemers, tegen de bedrijfsge noten alleen een tuchtsanctie en tegen de niet-bedrijfsgenoten alleen een strafsanctie stelt, ziet een deel van de Sociaal-Econo mische Raad hier strijdigheid met het al gemeen belang. Naar wij van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken vernemen, heeft het rijksarbeidsbureau aan alle gewestelijke arbeidsbureaus een instructie uitgegeven om geen bemiddeling te verlenen bij de werving van Nederlandse arbeiders voor scheepswerven in Oost-Duitsland. Een Rotterdamse contactman houdt zich met deze werving bezig. Deze instructie is ge geven wegens de onzekerheid van het ob ject en het ontbreken van concrete gege vens over sociale voorzieningen. Overi gens geldt de maatregel slechts voor dit speciale geval. Zouden er in de toekomst situaties optreden., waarbij Nederlandse arbeiders in Oost-Duitsland te werk kun nen worden gesteld, dan zullen deze ge val voor geval worden beoordeeld. De Al gemene, de r.k. en de christelijke vakbon den in de metaalindustrie hebben erop ge wezen dat dit soort aanwerving veelal het karakter heeft van een handel in arbeids krachten. De ervaring heeft geleerd, zeg gen zij, dat dikwijls met allerlei vage be loften en onvolledige mededelingen de ar beiders worden aangetrokken. Tegenover een loonbetaling. die uitgaat boven de wet telijk gestelde normen, zijn er talrijke an dere arbeidsvoorwaarden en sociale voor zieningen, waarmee in deze uitleenbedrij ven zeer twijfelachtig wordt gehandeld. Volgens deze vakbonden hebben nog on langs arbeiders, die door aanwerving op Belgische werven en op werven in Ham burg en Lübeck te werk waren gesteld, ernstige financiële moeilijkheden onder vonden. De vakbonden achten het risico om in Oost-Duitsland te gaan werken nog groter, omdat men bij de minste of ge ringste moeilijkheden volkomen op zich zelf is aangewezen, daar Nederland met Oost-Duitsland geen diplomatieke betrek kingen onderhoudt Voorts zijn de bonden van oordeel, dat er geen enkele contrac tuele zekerheid bestaat over het naleven van een aantal belangrijke arbeidsvoor waarden. Verder staat het volgens de bon den geenszins vast, of men bij het beëin digen van het werk of bij ontslag voor werkloosheidsuitkering in aanmerking komt. Deze risico's en onzekerheden met be trekking tot de arbeidsvoorwaarden en so ciale voorzieningen zijn voor de vakbon den aanleiding een ernstige waarschuwing te doen horen. MAYPORT (UPI) Het vliegdekschip Karei Doorman en de drie andere Neder landse oorlogsschepen die in het afgelo pen weekeinde een bezoek gebracht heb ben aan Mayport in Florida (V.S.) zijn maandag vertrokken voor oefeningen met de Amerikaanse marine in het bestrijden van onderzeeërs. Na de oefeningen keren de schepen op 14 februari in Mayport terug. Ze gaan dan in dok tot 23 februari. Daarna vertrekt de onderzeeër Zeeleeuw naar Key West. De Karei Doorman reist met de torpedoboot- jagers Amsterdam en Gelderland naar Port Everglade. De Gelderland gaat ook nog naar Tampa. Het gehele smaldeel gaat in maart naar West-Indië en keert op 5 mei in het vaderland terug. De Hoge Raat. heeft het beroep van de landsadvicaat tegen het vrijsprekende vonnis van de politierechter tc Middelburg inzake een vervolging van een eigenaar van een Dukw (amfibievoertuig) niet ont vankelijk verklaard. Een Utrechtse firma, die in Zeeland met Dukws op het strand had gewerkt, werd beboet, omdat zij voor deze amfibievoer tuigen geen motorrijtuigenbelasting had betaald. De politierechter sprak de firma vrij, doch de landsadvocaat tekende be roep aan. De Hoge Raad heeft dit beroep afge wezen. Hieruit blijkt dus dat de Hoge Raad een Dukw beschouwt als een vaartuig en niet als een voertuig, waarvoor motorrij tuigenbelasting moet worden betaald. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Daarle (toez.) J. Vos te Goudriaan voor Wassenaar (vac. dr. H. J. Honders) K. J. H. Burgy te 's-Graven- hage. Aangenomen naar Laren (N.-H.) J. Mor tier te Almkerk, die bedankte voor Rheno.y. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zaandam J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde en W. Ruiter te Baarn. Tweetal te 's-Gravendeel J. H. Carlier te Zutphen en M. Vlietstra te Eemdijk. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Haarlem (als jeugdpredi- kant) J. P. Jacobszoon te IJmuiden. Vrye Evang. Gemeenten Bedankt voor Groningen H. Postma te Nijverdal.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7