Sancta Maria speelde „Mars en Venus" '5B rieven aan de redactie Zwembad aan Kleverlaan raakt spoedig slechte naam kwijt Mechanisatie in bollenvak staat in brandpunt van belangstelling Heropening van grondig verbeterd bad vermoedelijk 15 mei a.s. afl v. Empelen KROUWELS Kwade reuk J. van Raaphorst veertig jaar bij PTT KRO-revue ,,'t Zit in de lucht" Jeugdtheater „Caroussel" treedt in Haarlem op Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers veertig jaar De competitie bij VHS Examens Burgerlijke Stand van Haarlem G. Tates sprak over emigratieproblemen UIT STAD EN STREEK GROTE TENTOONSTELLING INLISSE Bejaarde filmacteur Ongewone verklaring voor plotselinge rijkdom WOENSDAG 4 FEBRUARI 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT b Een rommelige reuzen-zandbak, bezaaid met dikke en dunne planken, steenhopen en stukken pijpleiding. In een van de hoeken van de kuip glinstert een bevroren rest water. Mannen in dikke truien onder het colbertjasje of de overall timmeren, zagen en sjouwen op de hier en daar opgebroken perrons of op de enkele meters lager gelegen basinbodem. Een opzichter, die wijzend, nadere aanduidingen geeft. Dat is de aanblik, die het zwembad aan de Kleverlaan in Haarlem-Noord sinds enkele weken biedt. On danks de prikkelende kou steken de werkers in en buiten deze gemeentelijke zwem- en badinrichting flink de handen uit de mouwen. Want als streefdatum voor de opening van het dan grondig herstelde en verbeterde zwembad is 15 mei a.s. gesteld. Het aantal bezoekers zal dit seizoen groter dan ooit zijn, dat staat nu al vast. Maar belangrijker is, dat het zwembad dat in het verleden naar aanleiding van de onhygiënische toestanden, welke er zouden heersen, aan veel critiek was blootgesteld veel aan populariteit zal winnen. Dat zal niet alleen de zwemsport, maar ook de volksgezondheid, in het algemeen ten goede komen. Laten we het maar ronduit zeggen. De laatste jaren stond het bad aan de Kle verlaan bij de Haarlemse zwemliefhebbers in een kwade reuk. Men haalde er eigen lijk een beetje z'n neus voor op. Ouders verboden hun kinderen er heen te gaan en omdat andere zweminrichtingen óf te ver afgelegen öf te duur waren schoot de fris se duik van zoon of dochter er vaak bij in. Ondanks de slechte naam van het bad stonden op zomerse dagen vele honderden voor het loketje in de rij te popelen om de warme kleren te verwisselen voor de luch tige zwemkledij. Deze grote publieke be langstelling is kenschetsend voor het nij pende tekort aan zwembaden in het noor delijk stadsdeel van Haarlem. De aanhou dende klachten over het zwembad resul teerden tenslotte in het besluit van de Haarlemse gemeenteraad ruim 300.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van verscheidene ingrijpende verbeteringen aan de zweminrichting. Op het ogenblik is men op twee punten tegelijk met het aanbrengen van deze voor zieningen bezig. In het zwembad zelf wor den de bestaande houten perrons rondom het bassin vervangen door betonnen gaan derijen. De bassinwand krijgt een nieuwe rand van beton, die kant en klaar door „De Kunststeen" uit. Vijfhuizen wordt af geleverd. Buiten het zwembad aan de kant van de Jan Haringstraat, op het ge meentelijk sportterrein dus, leggen beton- vlechters drie meter diep in de grond de laatste hand aan de werkvloer voor het gebouw waarin ondermeer de pomp- en fil terinstallaties zullen worden onderge bracht. Dit bakstenen gebouw zal zoals wij reeds eerder meldden op de boven verdieping, welke langs een buitentrap te bereiken is, bovendien een clublo kaal met buffet, een garderobe en enkele toiletten bevatten. Het gebouw wordt 13'/2 meter lang, 8 meter diep en 8 meter hoog. Aan de kant van het zwembad komt een balkon. In de ruimte op de begane grond zullen pompen en filters voor de toevoer en de zuivering van het zwemwater zorg dragen. Keren we tot het inwendige van het zwembad terug. Loopsteiger met uitkijktoren De vloer van het bassin, welke voor heen uit rivierzand bestond, wordt ver vangen door een betonnen bodem. De af metingen van het bassin blijven ongewij zigd, namelijk 50 bij 38 meter. Het bad heeft diepten van 0,60, 0,80 en 2,00 meter. Tussen het diepe en het ondiepe gedeelte komt een zichtbare afscheiding. De beide korte zijden van het ondiepe gedeelte zul len verder worden voorzien van tien cen timeter hoge oefentreden, zodat de over gang naar het diepere water trapsgewijs De heer J. van Raaphorst, zaalwachter op het postkantoor in Haarlem, heeft maandag het feit herdacht, dat hij veer tig jaar geleden bij PTT in dienst trad. De directeur van het postdistrict Haarlem, de heer P. J. Waale, zei bij de huldiging, dat hij in de korte tijd van zijn directeurschap hier reeds veel goeds over de jubilaris heeft gehoord. De heer L. W. M. van Beeck, de adjunct directeur, merkte op, dat de zaalwachter een bij uitstek dienende taak heeft en de heer Van Raaphorst is zich hiervan vol komen bewust. Namens het staatsbedrijf overhandigde spreker de jubilaris een oorkonde, een gratificatie en het gouden draaginsigne. Dit werd de heer Van Raaphorst door zijn echtgenote opgespeld. De chef geldartikelen, de heer B. J. Korsman, haalde herinneringen op en ge waagde van een aangename samenwer king. Spreker overhandigde de zaalwach ter namens het personeel een praktisch geschenk en zijn echtgenote kreeg bloe men. Tenslotte dankte de heer Van Raap horst voor de cadeaus en de vriendelijke woorden. Advertentie Laat uw tuin aanleggen en onderhouden door vakmensen Tuinbouwbedrijf Heemstede - Telefoon 3-80-80 Onder leiding van Gerard Walden werd maandagavond in het Haarlemse Concert gebouw de K.R.O.-revue ,,'t Zit in de lucht" met veel vaart en verve opgevoerd. Een groot aantal medewerkenden verzorgde het programma, dat afwisselend was opge bouwd uit zang, dans, akrobatiek, jong leurkunst en sketches. De muzikale clown Toby Rix zorgde voor een komisch kolder element door op allerlei schertsinstr urnen - ten te spelen, waarbij het clowneske door mimiek èn conference werd ondersteund. Christine Spierenburg en Bert Visser namen, mèt het. K.R.O.-revueorkest onder leiding van André van Wattingen, de rest van het muzikale gedeelte voor hun reke ning. Zij zongen hun meestal in de lichte toets gehouden liedjes met een grote afwisseling van costumes. Grote montages vielen te bewonderen bij nummers als „De onsterfelijke wals" met Capy's trio de luxe, Christine Spierenburg, Bert Visser, Mitzy Tieland, Nol Kievits en de Osmani's, „Oosterse markt" en „In de jungle", waar bij de Osmani's akrobatiek beoefenden. Joe Andy bracht toeren op jongleergebied. De sketches waren althans voor zover wij vóór de pauze konden zien over het alge meen vrij zwak, hetgeen vooral aan de weinig puntige teksten te wijten was. Berry Kievits, Gerard Walden, Mitzy Tie land, Nol Kievits en Harry Boda traden in de eenaktertjes op. Over het geheel genomen werd het be zwaar van de zwakke teksten voor een deel opgeheven door de vaart en de kleur rijke ensceneringen, waarmee de revue werd gebracht. Onder auspiciën van de gemeente Haar lem, afdeling culturele zaken, zal dinsdag 17, maandag 23 en dinsdag 24 februari in de Stadsschouwburg in Haarlem het pan tomimetheater voor de jeugd „Caroussel" optreden voor de vierde, vijfde en zesde klassen der lagere scholen. De voorstel lingen beginnen om half elf en twee uur. plaats vindt. Van de noordelijke zijde van het bad naar het midden van het ondiepe bassin zal een betonnen loopsteiger wor den aangelegd met aan het eind daarvan een hoger gelegen uitkijktoren, van waar uit de badmeester een goed overzicht over het gehele bassin zal hebben. De loopstei ger steekt ongeveer anderhalve meter vrij boven het water uit en rust aan het eind op een betonnen kolom. Ter hoogte van de ingang is een terras geprojecteerd. Ook de bestaande entrèè met de loketten zal geheel worden ver nieuwd. Voorts komen er op verscheidene plaatsen rondom het bad verplaatsbare hekken ter beveiliging van het publiek op de kant. Het ligt namelijk in de bedoeling dat in het bad ook zwem- en waterpolo- wedstrijden worden gehouden. Het aantal kleedhoekjes ondergaat geen wijziging. Wel zullen deze worden voorzien van be tonnen vloertjes. Auto's in bassin Het aanbrengen van de betonnen bassin- vloer is een karwei op zich zelf. Nadat de bodem van het oude rivierzand is ont daan, wordt op de vrijgekomen kleilaag nieuw zand gestort waarna dit in overeen stemming wordt gebracht met het nieuwe bodemprofiel. Om het inbrengen van het zand en andere materialen te vergemak kelijken zal te zijner tijd het gedeelte van het zwembad langs de Delftlaan tij delijk worden weggenomen zodat de vrachtauto's langs die zijde het bassin vrij in- en uit kunnen rijden. Maar zover is het voorlopig nog niet. Aan de mannen van de aannemersfirma V. de Vries uit Haarlem, die het werk uitvoert, zal het echter niet liggen als het zwembad half mei zijn poor ten nog niet voor de eerste dapperen zal kunnen openen. We hebben nog altijd zo iets als het wisselvallige Nederlandse kli maat als veroorzaker van vorst- en re genverlet in reserve. Bij de ingang van het zwembad hangt een bord met de waarschuwing „Gemengd zonnebaden niet toegestaan". En met dit toekomstbeeld voor ogen zoeken we war mere oorden op. Advertentie 30 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE KONINGINNEWEG 6 Tijdens de jaarvergadering van de Ar beidersgemeenschap der Woodbrokex-s in Bentveld op 25 en 26 april zal het veertig jarig bestaan worden gevierd. Het programma tot juli van dit jaar ver- meldt de volgende weekendcux'sussen: 78 februari: „Hoe leven en denken de mensen in Polen?" 14—15 februari: „Is de persoonlijke ver- antwooi-delijkheid verschraald?" 2122 februari: „Democratie in het be drijf?" 28 februari1 maart: „Nieuwe geboi-gen- heid". 14—15 maart: „Stijging en daling op de maatschappelijke ladder als socialistisch pi'obleem". 2122 maart: „Is Nederland overbe volkt?" 45 april: „Problemen rond de continu- arbeid". 1112 april: Artsenconfei'entie. 1618 mei: Pinksteren „En zij ver stonden elkander". 23—24 mei: „Menselijke verhoudingen in het ziekenhuis" (cursus voor verpleegsters). 67 juni: „Studenten en socialisme". De competitie van het Verenigd Haar lems Schaakgenootschap heeft in de eerste groep opnieuw een nederlaag gebracht voor P. Brommer. De voormalige Haarlem, speler blijkt volkomen uit vorm te zijn. In de tweede groep zorgden P. J. Fris en J. J. H. Bauer dat zij niet verder achterop raaktên. Min of meer verrassend was in groep 3 de nederlaag van F. J. van Tongeren tegen A. D. van Steenis J. Leenheer blijft het in groep 4 uitstekend doen. De uitslagen van de gespeelde partijen luiden: Groep 1: R. van Dijkir. A. M. Schnei ders 0-1, G. B. v. d. VeldeF. W. Meulen- beld afgebr., J. NijmanH. Bosscher 0-1, P. BrommerR. Bloem 0-1. Groep 2: I. MarinusP. C. Jorissen af- gebi-, J. JonckbloedtS. W. v. d. Feijl 1-0, W. J. Saeijsmevr. Maljaars Kok 1-0, P. J. FnsJ. J. H. Bauer 1-0, P. BottelierJ. v. d. Steeg 1-0. Groep 3: A. D. van SteenisF. J. van Tongeren 1-0, J. Twisk—A. D. van Steenis 0-1, J. WagenerK. Nederkoorn 0-1, W. J. van DoornJ. Janzen 1- O.P. J. Geerlings N. W. Hille 1-0, H. I. van EsF. E. Hij mans afgebroken. Groep 4: J. LeenheerF. Olie 1-0, P. RolieH. Slenters remise, A. Hens Bruinsma 1-0, W. GeuzebroekReymerink 0-1. De competitie wordt deze week voort gezet. Amsterdam. (Gem. Un.l. Kandidaatsexamen klassieke letteren: J. L. de Vries, L. P. W. Smit en C. A. Kwat, Amsterdam. Doctoraalexamen rechten: R. Lehmann, Amsterdam. Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexamen geneeskunde (2): mej. P. G. M. Schrama, Rijs wijk; G. H. Besselaar. Heerjansdam; J. J. Feike- ma, Rotterdam; J. Kriegsman (V.S.) en P. W. F. van der Meulen. Leeuwarden. Semi-artsexamen: H. A. M. Janssen, Oegstgeest en E. A. S. T. Schut- le, Breda. Artsexamen: J. Andeweg, Klaaswaal: H. A. C. Boelman, Den Haag; M. J. Haverkorn van Rijsewijk. Utrecht; J. L. de Koning. Scheve- ningen en J. van Ulsen, Delft. Leiden. Kandidaatsexamen sociologie: mej. G. Fienieg. Schagen; R. A. Hendriks, Rotterdam. Vele mythen en heldensagen uit het oude Griekenland hebben in min of meer ge wijzigde litteraire bewerkingen de tand des tijds met succes weerstaan. Een daar van is het verhaal van de twee jonge The- baanse ridders die door hertog Theseus als krijgsgevangenen meegevoerd worden naar Athene waar zij allebei prompt in vuur en vlam raken voor de schone Emilia, zuster van Theseus' gemalin, die op haar beurt zo gecharmeerd is van deze nobele bewonderaars, dat zij de hertog beweegt een van hen zijn vrijheid te hergeven en de ander eigenhandig helpt ontvluchten. Athene's grondgebied is daarna taboe voor de beide jongelingen, maar gedreven door hun liefde voor Emilia keren zij toch in het geheim naar Theseus' hof terug, in de hoop, de bekoorlijke prinses voor zich te winnen. In het oorspi'onkelijke verhaal, zoals het door Boccacio opgetekend, en daarna o.m. door Chaucer overgenomen is, eindigt deze klassieke vrijage met een bloedig duel tus sen de beide minnaars, waarin de over winnaar, op grond van zijn bedrevenheid met het zwaard, het recht verwerft Emilia tot de zijne te maken. De „human relations" in het oude Hellas zijn daarmee ten voeten uit getekend: de man deelde er, óók in hartsaangelegenheden, alléén de lakens uit. Met zijn spel „Mars en Venus" heeft Antoon Coolen nu van dit gegeven een toneelbewerking geleverd, waarin hij de machtsverhoudingen tussen de sexen ra dicaal omkeert door vrouwenlist en -teder heid stilletjes te laten triomferen over mannenstoerheid en krijgsheldendom, een procédé dat een ervaren toneelschrijver kansen te over biedt voor het scheppen van komische situaties en flitsende dialo gen. Helaas echter moest men ei'varen, bij de twee opvoeringen van „Mars en Venus" die de leerlingen van het r.k. meisjesly ceum Sancta Maria deze week in het Mi- nerva-theater gaven, dat Coolen deze hoop volle verwachtingen slechts zeer ten dele gehonoreerd heeft. In de vaak ellenlange moraliserende monologen en samenspraken miste men vrijwel voortdurend de speelse ondertoon van spot en satyre, die heel deze persiflerende comedie had moeten be heersen. Een compliment voor het geheu gen van de hoofdrolvertolksters die zich drie uur lang vrijwel zonder versprekingen door deze rijstebrijberg van woorden heen- werkten is hier zeker op zijn plaats, maar deze prestatie kon uiteraard de zwakke, overladen tekst al evenmin redden als de spaarzame vonkjes van echte humor die men vooral in de eerste twee bedrijven te genieten kreeg. Dat doet echter niets af aan onze waardering voor de uitermate ver zorgde opvoeringen, waarvan in de eerste plaats de aankleding geprezen moet wor den. Het eenvoudige decor van Dorische zuilen, „marmeren" trappen en arcadische bosschages had sfeer en stijl en de fraaie Griekse gewaden werden over het alge meen bevallig en waardig gedragen, ter wijl de figuratie van martiale krijgsknech ten en nederige dienstmaagden voor een decoratieve achtergrond van de handeling zorgde. Regisseur A. F. Henrichs had voor vol doende contrast gezorgd tussen de voor naamste figuren, doch zich wijselijk gehoed voor chargeren in de richting van het caricaturale. Het resultaat was een aantal leuke typeringen met slechts enkele zwak ke zusters De erepalm gaat naar het meisje dat fiet knechtje Darius vertolkte! een mi niem rolletje, .dat. door een verrassende expressiviteit in gebaar en bewegen in bepaalde scenes het gehele spelbeeld be- heerste. Een komisch natuurtalent, dat men graag nog eens in een belangrijker rol terug zal zien. Allure had stellig Theseus' bekoorlijke echtvriendin, een decoi-atieve figuur, die haar riikgedrapeerde stola met waarlijk vorstelijke waardigheid droeg. Jammer dat zij soms moeilijk verstaanbaar was en haar tekst ook wat te weinig reliëf gaf. De vurig omstreden Emilia bewoog zich na Haarlem, 3 febr. 1959. BEVALLEN van een zoon: 2 febr. H. H. A. P. Vei-groesen-Van den Berk, A. K. Boei'sbroek-Tamming, J. M. Brandsma- Koppers, C. C. M. van Hees-Deenen. BEVALLEN van een dochter: 30 jan. A. M. L. Meursinge Reynders-Spruijt; 2 febr. A. J. G. Tieken-Beelen; 3 febr. G. G Baard-Waterbolk, A. M. Dijkmans-Stad- man. OVERLEDEN 30 jan. D. A. Borst-Hobo. 54 j„ Oudeweg: 31 jan. H. Fransen-Greven. 74 j„ Spruitenbosstraat. J. van Nimwegen 84 j., Meester Joostenlaan, H. Scholten 69 j., Gasthuisvest; 1 febr. C. F. van Gheel Gildemeester-Sprenger, 76 j., Gasthuis- vest, H. den Breker, 73 j„ Dolfijnstraat, F. W. Hofhuis, 80 j„ Schotersingel: 2 febr. M. E. Hoogervorst-Van de Werken, 52 j.. Chrysanthemumlaan, A. P. Jaski-Sui.iver, 82 j„ Staringplein, P. Ouwerkerk, 39 j„ Gasthuisvest, H. J. Leendertse, 70 j., Van N6sstraat ONDERTROUWD 3 febr. J. Baltes en T. M. F. Langeveld; G. G. Schrander en C. J. van Weel; H. P. M. Stolwijk en G. H. van Weel; P. Roodhart en H. L. H. van der Spek. (Verkort weergegeven) Lyn 11. Naar aanleiding van diverse berichten in uw blad omtrent de pas in dienst gestelde buslijn 11 van de NZHVM wil ik gaarne het volgende opmerken. Met stijgende verbazing heb ik ver- nomen hoe een aantal bewoners van de Clematislaan te Aerdenhout deze buslijn, die voor velen 'n ware uitkomst betekent, willen doen verdwijnen. Eerst hebben enigen hunner blijkgevende van een ont stellend gebrek aan burgei-zin, botweg gepx-obeerd de bus het rijden door deze laan te beletten door op verboden wijze hun auto's te parkeren. Hiertegen werd door de politie direct opgetreden. Toen het op deze kwajongensachtige manier niet lukte, is men een actie bij het gemeente bestuur begonnen. Nog gi-oter wordt echter mijn verbazing nu ik lees, dat de directie van de NZHVM overweegt deze buslijn op te heffen indien blijkt, dat er door de bewoners van het Rijnegomkwartier geen prijs op wordt gesteld. Ik ben ervan overtuigd, dat met mij zeer vele bewoners van Haarlem, ondermeer forensen, die van het station Heemstede-Aerdenhout gebruik maken, het bijzonder zouden betreuren als deze bus, die voor hen een sinds lang gewenste korte vei'binding met het station Heem stede enerzijds en met ie schouwburg, het postkantoor en stati in Haarlem anderzijds voi-mt, zou worden opgeheven. Ik vind het dan ook onbegrijpelijk, dat de directie van de NZHVM het voortbestaan van deze bus uitsluitend afhankelijk stelt van de wensen van enige bewoners van het Rijnegomkwartier. Ik hoop. dat B. en W. van Bloemendaal, tezamen met de NZH-directie middelen zullen vinden om buslijn 11 te behouden. EEN BEWONER VAN DE LORENTZKADE. (Ter verduidelijking voegen wij hieraan toe, dat de directie van de NZHVM het voortbestaan van lijn 11 niet laat afhan gen van de wensen van enkele bewoners uit het Rijnegomkwai-tier, maar van een eventuele beslissing van B. en W. van Bloemendaal, waardoor lijn 11 niet meer door genoemde buurt zou kunnen rijden, tex-wijl er geen geschikte halte op de Oos terduinweg gevonden zou kunnen worden. Overigens hebben wij nog talrijke brie ven over dit onderwerp ontvangen, waar van wij echter alleen bovenstaande ter publicatie ovei'namen, aangezien de andere een soortgelijke inhoud hadden. Red.). een wat onzeker begin met zoveel gemak kelijke gratie, dat het niet moeilijk viel, in haar klassieke sex-appeal te geloven. Bij de mannen die alle door meisjes vertolkt werden werd de beste prestatie geleverd -door de twee concurrerende min naars, van wie de heroïeke Arcite trof door zijn goed-volgehouden viriele toon en houding. Zijn tegenspeler, Palomon, gaf echter een rijker-genuanceerde uitbeel ding van de lyrische „ridder met de blauwe ogen", die tenslotte Emilia's hart verovert. De Theseus echter, legendarische natio nale heros van Attika, had men zich mar kanter en krachtiger gewenst, geweldiger in zijn toorn en tegelijk grotesker in zijn uiteindelijke onbewuste capitulatie voor liefde en vrouwenlist. Maar men kan nu eenmaal niet alles verlangen. H. Croesen Voor de afdelingen Haarlem, Bloemen daal en Heemstede van de V.V.Dheeft de heer G. Tates, wethouder van Zandvoort, in restaurant Brinkman aan het Houtplein in Haarlem, een inleiding gehouden over emigratieproblemen. De heer Tates gaf een kort historisch overzicht van het verschijn sel emigratie. Vroeger sprak men van „landverhuizers". In Nederland kende men tussen de twee wereldoorlogen de Stichting Landverhuizing, die later een overheids instelling werd. Thans ressorteert de Nederlandse emigratiedienst onder het ministerie van Sociale Zaken. De heer Tates was van mening, dat emigratie voor Nederland een dringende noodzaak is, teneinde het probleem van de overbevolking te helpen oplossen. Om- treeks het jaar 2000 zijn in Nederland on geveer 20 miljoen inwoners te verwachten. De snelle bevolkingsgroei in ons land is mede te verklaren doordat ons land het laagste sterftecijfer en 't hoogste geboorte cijfer van Europa heeft. Gemiddeld worden in Nederland 2900 kinderen per week ge boren. In de laatste jaren zijn gemiddeld 30 a 40.000 mensen geëmigreei'd. Mede met het oog op de verbeterde economische toestand van ons land, is de emigratie de laatste jaren afgenomen. De heer Tates wees er echter op, dat emigratie noodzakelijk is, óók in tijden van voorspoed en voldoende werkgelegenheid. Daai-om heeft de legering de emigratie voortgezet. Speciaal landen als Australië, Nieuw Zeeland en Canada kun nen nog veel mensen gebi-uiken. Velen emigreren uit Nederland vanwege de moei lijkheden met het huisvestingsprobleem en omdat zij Nederland te vol vinder, en de vele paperassen willen ontvluchten. Belang hebbende landen zowel het ontvangende land, als Nederland betalen aan de emigratie mee. Na een geanimeerde discussie, vertoonde de heer Tates een film over het leven van emigranten in Canada, Australië en Nieuw Zeeland. Nieuws in het kort Ruiteravond. Op vrijdag 6 februari houdt de landelijke rijvereniging „Rit meester De Kruijff" in Halfweg haar tra ditionele ruiteravond in zaal Cornelissen. Het programma vei'meldt onder andere de opvoering van het blijspel „De rare fa milie". Natuurhistorici. Dinsdag 17 februari houdt de heer J. Bakker, bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging, afdeling Haarlem en omsti-eken. een lezing over de reis, die de K.N.N.V. vorig jaar maakte naar de Neu- siedler See ten oosten van Wenen. Spreker illustreex-t zijn inleiding met kleurenlan- taarnplaatjes. De avond wordt gehouden onder auspiciën van de Tuinbouw Studie club. Tong-Tong. Voor Indische Neder landers en andere belangstellenden wordt op dinsdag 10 februari in de kroonzaal van restaurant Bi-inkmann aan de Grote Markt in Haarlem een Tong-Tong-con- tactavond gehouden. De heer Breton de Nijs spi-eekt over „Vergeelde portretten en nog wat". Verder vexdeent medewerking de amusementsclub „T.O.V.O.". De bijeen komst begint om acht uur. Paradijs. De afdeling Zandvoort van „Jehova's Getuigen" houdt zondag 8 februari 's middags om half drie in restau rant Zomerlust een samenkomst. De heer H. J. Tjaden, vertegenwoordiger van het genootschap De Wachttoren, zal een toe- spi-aak houden over het onderwerp: „Van het veidoi-en tot het herwonnen paradijs". Val met bromfiets. Twee loslopende honden brachten gistermiddag een 41- jarige Haai'lemse, die op een bromfiets over de Spaarndamseweg bij de jacht haven reed, ten val. De vrouw is met een hersenschudding en bloedende wonden in het Grote Gasthuis opgenomen. Woningbouw in Bloemendaal. Op vrijdagavond 20 februari houdt de Buurt vereniging „Bloemendaal" haar jaarver gadering in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan in Bloemendaal. Na het huishoude lijke gedeelte zal de heer Adr. Cassee een causerie houden over de woningbouw in Bloemendaal in verleden, heden en toe komst. Rectificatie. Prof. dr. E. M. Bruins heeft maandagavond zijn lezing over Irak niet gehouden voor de Buui-tvereniging „Bloemendaal", zoals wij vermeldden, doch voor de Buurtvereniging „Overveen". OP EXTRA RAADSVERGADERING 12 FEBRUARI IN BLOEMENDAAL Dondex-dag 12 februari wordt 's middags om kwart over vier een extra vergadering van de raad van Bloemendaal gehouden. Tijdens deze raadsvergadering zal de vast stelling van een destructieverordening, als mede enige andere punten aan de orde komen. Op 19 februari wordt de gewone raadsvergadering gehouden. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Dinsdagmorgen elf uur heeft de voor zitter van de Stichting Mechanisatie Bol lenstreek, de heer J. Anes, de mechani- satietentoonstelling in de H.B.G. hallen in Lisse geopend, 's Middags was de grote hal vol bezoekers. Duidelijker bewijs is niet te geven, dat de bloembollenkwekers en -exporteurs zoveel mogelijk willen we ten over de mechanisatie. Spijtig is, dat de Vereniging van importeurs van land en tuinbouwmachincs haar leden heeft verboden hier te exposeren. We misten de zo belangrijke kleine tractoren met alle aanbouwwerktuigen. Juist deze machines zijn van veel belang voor de vele kleine bedrijven, die ook in de Bloembollenstreek te vinden zijn. Het grote aantal bezoekers heeft het bestuur van de Vimpoltu nu al in het ongelijk gesteld. Een mening, die trouwens enkele importeurs delen. Men heeft alles, wat dienstig kan zijn om de cultuur en export te versnellen en zelfs te verbeteren, in deze tentoonstelling uit gestald. De meeste belangstelling gaat in dit sta dium uit naar de plant- en rooimachines. De constructeurs zijn zo gebrand op het exposei-en van hun vindingen, dat men zelfs een halve rooimachïne toonde. Al leen om het principe te laten zien! Er wa ren drie nieuwe rooimachines. De Vries Leeuwarden (Hermes N.U.) bi-acht een „beddenrooier". Deze rooit ter breedte van een bed bollen. De machine is zeer eenvoudig. Het is eigenlijk alleen een schudbak met staven, waar het zand van de bollen gescheiden wordt. Door de schud dende beweging lopen bollen en zand te gen de hellende zeven op. Zeer ongewoon is de machine van Marings n.v. in Delf zijl. Deze ploegt de narcissen uit en voert ze dan in een dx-aaiende trommel, die sterk lijkt op een molentje, waarin men witte muisjes pleegt te laten lopen. De narcis sen moeten dan vrij van zand zijn. Lake- man in Voorhout heeft ook een bedden rooier, die het meest lijkt op de door het Instituut voer Tuinbouwtechniek in Wage- ningen ontwikkelde prototype. Zeer opvallend is tevens, dat zo goed als alle fabrieken plotseling met grondzeef- machines zijn gekomen. Deze moeten het horren van de bollen na het i*ooien ver vangen. Deze machines kunnen het rooi- werk dus ook versnellen en volgens de Toon Hermans, die voor de vervaar diging van zijn film regelmatig gebruik maakt van figuranten die in Zandvoort wonen, had maandag j.l. een oude mar kante figuur nodig, liefst met een volle baard. Hij toog op onderzoek uit en vond in „Het huis in de duinen", waar heen men hem had verwezen, de oud jachtopziener Jan van Honschoten, die thans 92 jaar is. Zijn verschijning maakte Toon verrukt en „ome Jan" was graag bereid, op zo hoge leeftijd nog een rol als filmacteur te vervullen. Per auto werd hij naar de studio en weer naar huis gebracht. Toon verklaarde later het nooit beter te hebben kunnen treffen dan met deze 92-jarige film acteur, die zich uitstekend van de hem opgedragen taak kweet. ontwerpers voorkomen zij beschadigingen. We telden vijf van dergelijke machines. Ze hebben allemaal een zeefinrichting, waarbij het plantgoed van het leverbaar wordt gescheiden. De mechanisering in de Bloembollen streek loopt altijd iets achter bij die in de andere takken van tuinbouw. Dit is een gevolg van het feit, dat het afzetgebied wat klein is. Vandaar ook, dat er nu pas intensief motorx-ugnevelspuiten naar vo ren worden gebracht. Een 3 pk. motor vervangt de zeer vermoeiende pompbewe- ging. Een voordeel is ook, dat de presta ties kunnen worden opgevoerd. Bovendien zoi'gt de gi'otere krachtbron voor een be tere verspreiding van spuitstof. Hoe zeer de export geneigd is om het oerdegelijke maar dure verpakkingsmate riaal, de bollenkist, te vergeten voor de kaï-tonnen dozen mag wel blijken uit het feit, dat een zeer grote kistenfabriek nu ook kartonnen dozen op de markt brengt. Zij wil kennlijk de trein niet missen. De fabrikanten van kantoormachines brengen ook steeds perfecter apparaten. Een vergelijking met slechts enkele ja ren geleden leert ons, dat de elektrische machines steeds meer veld winnen. Bij het arbeidsmethodenonderzoek in de afgelopen zomer is gebleken, dat men in de bloembollenschuren te weinig ge- bi-uik maakt van de hoogte van de gebou wen. De ouderwetse stellingen zijn lang zamerhand ondoelmatig geworden. Een aantal grote zaken heeft de verstelbare Beuynzeel montarekken aangeschaft. De ze fabriek is ook met een paar vooi-beel- den naar Lisse getogen, daarmede het aan- Ook zagen wij nimmer dekkleden ge- exposeerd. Nu pompt een waterkanonne tje de gehele dag een stevige straal tegen een nylon dekkleed, dat zeer licht en zeer waterdicht is. Het is onbegonnen werk om uit de 53 stands meer te noemen dan de opvallend ste zaken. Slaagt deze tentoonstelling, dan zal men overwegen om het volgend jaar een tweede hal, waai-van nu al een gedeel te nodig was, er bij te trekken. Men heeft goede moed dat het initiatief van die standhouders, die verleden jaar na het opheffen van „Bloemlust" toch hun tentoonstelling wilden behouden, met veel belangstelling zal woi'den beloond. De Rotterdamse reche. che zou gx-aag willen weten wie er de laatstetijd 10.000 is kwijtgeraakt, dit naar aanleiding van het feit, dat een lompenhandelaar in de Maasstad opeens in opvallende goede doen is geraakt. Hij begon de afgelopen week een autohandel en toen een rechercheur eens een kijkje ging nemen, bleek de man drie gebruikte auto's en een nieuw televisietoestel te bezitten. Zijn huis was nieuw gemeubileerd. Bovendien had de lompenhandelaar 6000 „bedrijfskapitaal" op zak. Hij werd eens aan de tand gevoeld over de herkomst van dit alles, waarop de man vertelde, dat hij het geld op straat gevonden had. Op 23 januari, zo vertelde hij, mikte een man, die uit een gang kwam vluchten, hem een portefeuille voor de voeten. Er zat 10.000 inDe recherche vindt dit verhaal nogal ongewoon en heeft de lompenhandelaar gearresteerd. Er is echter geen aangifte gedaan van een be roving, diefstal of inbraak, waarbij 10.000,verdwenen is

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9