Winst bij Amsterdam Rubber De liquidatie van de EBU ("Panda. en het bolknakmysterie Bestuur van Mij. voor Walvisvaart boekte gunstige produktiecijfers Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Alleen 's nachts lichte vorst Indonesisch vermogen op Nederlandse balans sterk ondergewaardeerd TocU ló het zo 2 UITBREIDING VAN CULTUURBELANGEN Vergadering Beijnes op 23 februari Dividend Pluvier 7 pet. Mij. voor Middellang krediet Engelse reserves gestegen U dooft de Zuorbr&nd onmiddellijk. Fd. A. EVERTS bedrijf Haagse politie heeft een waterkanon BESTELLING VAN TWEE NIEUWE JAGERS HALS DER DIEREN Namen voor nieuwe DC-8's Nederlands bezoek aan het buitenland iets gestegen Italië en Duitsland favoriet Afwikkeling „naschade" van stormramp gevraagd Vissers in Grimsby staken zolang IJslanders lossen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 HET STREVEN OM DE CULTUURBELANGEN buiten Indonesië uit te breiden had in 1958 de grote aandacht van de directie van de n.v. Rubber Cultuur Maat schappij „Amsterdam", aldus het jaarverslag. De mogelijkheden om de deskundigheid van de maatschappij op het gebied van de cultuur en de bereiding van rubber en palmolie rendabel te maken door participatie in bestaande of nieuw te entameren objecten, worden intensief nagegaan. De onderzoekingen zijn onder leiding van vijf deskundigen uit Indonesië in volle gang. De bedrijfswinst en uitkeringen uit deel nemingen hebben, blijkens de winst- en verliesrekening, 1.019.603 bedragen (v.j. 1.224.399). De onkosten beliepen 661.913 (v.j. 760.028). Het saldo winst was 1.310.432 (v.j. nihil). Ten gevolge van de terugbetaling van 25 percent op de aandelen werd het geplaatste kapitaal dienovereenkomstig teruggebracht van 34.881.300 tot 26.160.975. De ongunstige ontwikkeling in Indonesië heeft aanleiding gegeven om uit interne reserveringen een belangrijk bedrag toe te voegen aan de rekening „reserve voor af schrijvingen" waarna deze een creditsaldo van 27.000.000 aanwijst (v.j. 16.965.929). Het vermogen in Indonesië staat op de balans per 31 december 1958 geboekt voor 39.860.674 (onv.). Er werden zaken ge daan in die produkten waarmee de n.v. vanouds bekend is. Gezien de geringe poli tieke stabiliteit in de lanen van herkomst zal men krachtig moeten blijven streven naar een verdere spreiding. Ondanks de vele moeilijkheden aan de produktenzaken verbonden waren de resultaten niet on bevredigend. De vervangingswaarde van de onder nemingen in Indonesië kan gesteld worden op 125 miljoen. Ter financiering van de ondernemingen werden in Indonesië naast de toegepaste conservatieve afschrijvingen, belangrijke bedragen gereserveerd. De dien overeenkomstige stijging van het ver mogen in Indonesië is niet in de Neder landse balans tot uitdrukking gekomen. Alleen in 1952 vond in de Nederlandse ba lans een opwaardering met ruim 19 mil joen plaats, welke verband hield met de door de Indonesische regering uitgevaar digde fiscale voorschriften. Niettemin bleef, als gevolg der genoemde inves teringen, alsmede door geldontwaarding, een groot verschil bestaan tussen het reële vermogen in Indonesië en de desbetreffen de boekwaarde in de Nederlandse balans. Hieruit blijkt dat, indien het vermogen in Indonesië geheel verloren zou gaan, het reële verlies de balanswaarde enige malen zal overtreffen. Versterking der reserves blijft derhalve geboden, aldus de directie. Deelnemingen De vennootschap heeft een meerder heidsbelang van 85 percent in de Lugongo Estate Limited en de Bwiti Estate Limited in Afrika. Rond 3500 ha komt voor be planting met sisal in aanmerking. De ont wikkeling van de aanplant is uitstekend en het produktievermogen is gunstig. In 1958 heeft de vezelproduktie 1436 ton be dragen tegenover 846 ton in 1957. Voor 1959 wordt een produktie van 2.000 ton sisal geraamd. Verwacht mag worden dat de produktie in de komende jaren in een snel tempo opgevoerd zal kunnen worden. Een uitbreiding en verbetering der fabrieks- installaties is in bewerking. De uitvoering hiervan zal nog aanzienlijke investeringen vergen. De directie acht deze economisch verantwoord. Het aandeel van de n.v. in de Maramba Estate Limited bedraagt 50 percent. De ontwikkeling van deze onderneming kan zich in de aanvang slechts geleidelijk vol trekken. Op grond van de opgedane er varingen wordt verwacht, dat de verdere ontwikkeling van deze onderneming, met als hoofdprodukt cacao, in een redelijk tempo tot stand kan worden gebracht. Over de deelneming in de Zembe Plan- tagen A.G. wordt meegedeeld, dat op cul tuurtechnisch gebied samenwerking met de Lugongo Estate Limited in Tanganyika be staat. De n.v. rubberfabrieken ir. L. M. Glazener te Hardewijk bereikte een ver dere vergroting van haar omzet. De finan ciële positie verbeterde waardoor de toe komst zich voor dit bedrijf enigszins gun stiger laat aanzien. Op maandag 23 februari des morgens om elf uur zal in Brinkmann in Haarlem een buitengewone aandeelhoudersvergadering gehouden worden van de Koninklijke Wagonfabriek Beijnes n.v. te Beverwijk. De agenda vermeldt slechts één punt, na melijk de wijziging van de statuten. Daar bij wordt voorgesteld elk aandeel van f 500 voortaan een stem te laten opleveren. Tot nu kon een aandeelhouder, ongeacht het kapitaal dat hij bezat, maximaal slechts zes stemmen hebben.Deze wijziging is noodzakelijk geworden door de voorgeno men fusie met de V.M.F. De n.v. Motorenfabriek Pluvier te Rot terdam zal aan de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders voorstellen, over het boekjaar 1957-1958 wederom een dividend van 7 percent uit te keren. Van de bruto-winst ad 1.000.000.(vo rig jaar 660.000.wordt 555.000.(vo rig jaar ƒ400.000.—) voor afschrijvingen gereserveerd en 100.000.aan de reserve voor diverse doeleinden alsmede 135.000 (vorig jaar 75.000.aan de statuaire re serve toegevoegd. Na uitkering van een dividend van 7 percent over het geplaatste aandelenkapitaal van 2.000.000.alsmede uitkering van tantièmes aan directie en commissarissen wordt inclusief het saldo vorig jaar een saldo van ongeveer 1.400 op nieuwe rekening overgebracht. Hoewel 1958 een daling van de rente stand te zien gaf, heeft de Maatschappij voor Middellang Crediet n.v. ("gelieerd met de Amsterdamsche Bank) nog geen aanlei ding kunnen vinden haar besluit te herzien dat zij, gezien de stijging van de rentestand, geen verder beroep zal doen op de markt voor het aantrekken van middelen, waar mee zij een verdere groei van de maat schappij zou kunnen bewerkstelligen. Het afgelopen jaar moet daarom voor de vennootschap min of meer als een periode van consolidatie worden gekenmerkt. Dit betekent echter niet dat in het bedrijf een stilstand intrad. Het stemt tot tevreden heid dat ondanks deze beperking in 1958 toch nog een beter resultaat geboekt kon worden dan in 1957. Provisie en interest stegen van 1.383.271 tot 1.460 669. Deze inkomsten waren boven verwachtingen. Zij moeten echter voor een belangrijk deel gezien worden als baten betrekkmg heb bende op komende boekjaren. Voorgesteld wordt van de brutowinst 545.000 te reser veren voor belastingen en 25.893 te ge bruiken om het saldo van de dienst der leningen geheel af te schrijven. Voorgesteld wordt 10 percent dividend (v.j. nihil) over het op het aandelenkapitaal gestorte be drag en 714.120 over te brengen op nieu we rekening. Het bedrag aan debiteuren van 43.445.701 geeft het totaal weer van de opgenomen kredieten. Door de oprichting van de M.M.C. in 1956 heeft de Amsterdamsche Bank te ken nen gegeven zich op dit terrein te willen begeven maar in die gevallen waarin zulk doenlijk is met indekking van een syn chroon verlopende passiexe financiering. Blijkens een bekendmaking van het En gelse ministerie van Financiën zijn Enge- lands reserves aan goud en convertibele valuta in januari met 15 miljoen sterling gestegen. Einde januari bedroegen de re serves 1.111 miljoen. In januari werd 30 miljoen sterling betaald aan de Europese Betalings Unie en 1 miljoen sterling onder bilaterale regelingen met de E.B.U.-cre- diteuren. Afgezien van de daling van 52 miljoen, die in december 1958 plaatsvond, voorna melijk als gevolg van de betaling van af lossing en rente op de Amerikaanse lenin gen, zijn de Engelse goud- en deviezen reserves sedert de financiële crisis van september 1957 iedere maand gestegen. Zij hadden die maand met 661 miljoen sterling het laagste peil sedert december 1957 be reikt. Advertentie En daarmee ook de pijn. Simpelweg een oi twee Kennies... Rennies - het beproefde middel, gewoon laten smelten op de tong, en alle leed is geleden, omdat al dat overtollig maagzuur onmiddel lijk wordt geneutraliseerd. Vraag uw om geving naar de wondere werking van Rennies - de meest gebruikte maagtablet in 62 landen over de hele wereld. Negen van de tien zuurbrandlijders kennen Rennies - tien van de tien gebruikers dwepen ermee, zweren erbij - willen niet zonder. Om de wonder vlugge baat, om de lekkere smaak en omdat Rennies zo onopgemerkt te slikken zijn - zonder water of wat ook. Advertentie r« A n/CDTC IOODGIITERS- Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 SANITAIRE INSTALLATIES De Haagse politie heeft de beschikking gekregen over een waterkanon (kosten: bijna honderdduizend gulden) waarmee groepen betogers met waterstralen ver dreven kunnen worden. De hoge, witge schilderde wagen spuit water naar verkie zing aan de voor-, de zij- of achterkant en als het moet ook aan alle kanten tege lijk, maar dan is het reservoir in twintig minuten leeg. De wagen is ontworpen in overleg met een drietal Haagse deskundigen. Men wenste namelijk geen copie van de reeds lang bestaande Duitse en Russische wa terwerpers, omdat die te krachtig worden geacht. Een dergelijke kracht werd voor Den Haag niet nodig geoordeeld. De twee wendbare kanonnen boven de bestuurders cabine kunnen overigens met een maxima le druk van vijftien atmosfeer het water wegspuiten. Behalve de kanonnen heeft de wagen nog zes sproeiers, drie aan de voor bumper, een aan elke zijkant en een aan de achterkant. Deze sproeiers verspreiden een dichte waternevel en zijn voorname lijk bedoeld om aanvallen op de wagen zelf af te weren. De kanonnen worden be diend in een achter de stuurcabine gele gen commandohut, waarin een hydrau lisch beweegbare vloer de bemanning op heft tot in de uitzichtkoepel van gepant serd glas. De wagen heeft een metalen raster voor de voorruit als bescherming tegen aanvallen met stenen. MINISTER LUNS NAAR BRUSSEL Minister Luns zal 9 februari naar Brussel ver trekken ter bijwoning van een vergadering van het Benelux-ministerscomité. Hij wordt in de loop van dezelfde dag te 's-Gravenhage terug verwacht. De minister zal van 13 tot 19 februari met verlof afwezig zijn. De O.E.E.S. maakt bekend, dat de laat ste verrekeningen in de Europese Beta lingsunie, die betrekking hadden op de periode van 1 tot 27 september 1958, heb ben plaats gevonden op 15 januari 1959. Op die datum is het kapitaal der E-B.U., groot 271.575.000 rekening eenheden (een rekeningeenheid een dollar) overgedragen aan het Europese fonds, dat gesticht is onder de Europese Monetaire Overeen komst. Na deze overdracht en na de ver deling Uissen de E.B.U.-landen van het batig saldo van 1,6 miljoen dollar van de verlies- en winstrekening, bestaan de acti va van de E.B.U. uit convertibele valuta tot een bedrag van 167,1 miljoen dollar en vorderingen wegens verleende gewone kredieten van in totaal 1.116.6 miljoen dol lar en een speciaal krediet van 150 miljoen dollar, verleend aan Frankrijk. Van de verleende kredieten staat een bedrag van 121,1 miljoen dollar op naam van Nederland. De volgende fase van de afwikkeling heeft bestaan uit de verdeling van het bezit aan convertibele valuta. Hiervan heeft Nederland 15,4 miljoen dol lar ontvangen, welk bedrag in mindering is gebracht van de door Nederland aan de E.B.U. verleende kredieten, die hierna 105.7 miljoen dollar bedropqen. Vervolgens is de regeling vastgesteld van het 1 janu ari 3 958 aan Frankrijk verleende speciale krediet- Dit krediet, van 150 miljoen dollar zal te beginnen in januari 1960 worden afgelost in 30 maandelijkse termijnen van 5 miljoen dollar, welke betalingen recht streeks aan de krediteurlanden zullen ge schieden. Door deze regeling wordt het bedrag van het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet verminderd tot 102.8 miljoen dollar. Bilaterale afwikkeling De multilaterale E.B.U.-kredieten en schulden zijn vervolgens overeenkomstig de regels dei E.B.U. omgezet in bilaterale vorderingen en schulden door de toepas sing van een formule, waarvan het doel is alle schulden en vorderingen, die op het tijdstip van de liquidatie der E.B.U. in Evenals verleden jaar hebben aandeel houders in de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart n.v. in de jaarverga dering hun bezorgdheid uitgesproken over de positie van de maatschappij na beëindi ging van de regeringsgarantie op 30 juni 1961. Zonder regeringssteun zou er binnen luttele jaren een gebrek aan liquide mid delen zijn. Mocht de maatschappij er niet in slagen een verlenging van dit contract te bewerkstelligen, dan kan het bestuur alleen maar verklaren dat het noodzakelij kerwijze voor een liquidatie staat. De voorzitter, mr. H. F. van Leeuwen, wenste deze verklaring niet te geven. Het is onbekend wat in 1961 het beste zal zijn. De vloot zal tegen die tijd lager (9 miljoen) te boek staan, zodat de exploitatierekéning er door lagere afschrijvingen ander uit zal gaan zien. Van de andere kant Venvacht hij wel een welwillende houding van de regering, omdat de kans bestaat dat deze na afloop van de subsidieperiode nog iets WANNER de zoöloog over een hals gaat uitweidenis hij voorlopig nog niet uit gepraat. De kleine letter, waarmee het woord hals werd geschreven, duidt er reeds op, dat we niet onze schilder Frans op het oog hebben. En het beroep van de zoöloog staat er bijkans borg voor, dat de hals in dit geval niet moet worden opgevat als het bekoorlijke steunpunt, waarop het hoofd van een vrouw balanceert. Laten we daarom tot de zaak komen. Het dier met de langste hals is ongetwijfeld de giraffe. De egel schijnt op het eerste ge zicht daarentegen nauwelijks een hals te bezitten. Des ondanks telt de hals van een giraffe evenveel halswervels als de hals van een egel! De olifant, het paard, de muis, kortom, bijna alle zoogdieren bezitten evenveel hals wervels, te weten zeven stuks. Men heeft daarom wel eens de stelling willen uit spreken, dat de zeven halswervels hèt ken merk van de zoogdieren is. Maar helaas, die stelling ging niet op. Want de zeekoe heeft maar zes halswervels en dat is toch óók een zoogdier. En de luiaards, die plompe, trage, nagenoeg stomme dieren, dragen de grote kop aan een zeer beweeg lijke hals die al naar gelang de soort acht tot tien halswervels telt. Maar dit zijn dan ook de enige uitzonderingen in het rijk van de zoogdieren. Alle andere leden van deze groep dragen het hoofd op zeven wervels. Doordat de zoogdieren in dit opzicht aan het getal zeven gebonden zijn, kan zich het merkwaardige feit voor doen, dat een giraffe, die met een paar meter hals een aardig eind boven het aard- oppervlak uit komt, verre de mindere is van een musje, dat in het korte gras ver loren raakt. Want die mus heeft veel meer halswervels dan het langhalzige zoogdier. Ondanks die vele halswervels kan een mus de kop niet 180 graden draaien. De vogel kan wel schielijk in alle mogelijke rich tingen kijken, maar de kop achterstevoren draaien lukt hem tóch niet. Daartoe is de uil echter wél in staat. Het kan voorkomen, dat u dit dier (in een dieren tuin) op de rug ziet, maar dat hij u desondanks strak en onafgebroken in de ogen blijft kijken. Het lijkt er dan wel op, of de kop ver keerd op de romp is geplaatst. De vraag, waarom de uil in staat is gesteld dit kunstje te volvoeren, vindt het antwoord in de plaat sing van de ogen. Bij de uilen zijn de ogen in het algemeen niet ter weerszijde van de kop geplaatst, doch zij staan naar voren gericht. Draait een mus de kop 90 graden, dan kan het zijwaarts ingeplante oog zien wat er achter het dier plaats vindt. Be weegt de uil daarentegen de kop naar rechts of links, dan kunnen de naar voren gerichte ogen uitsluitend die richting be strijken. Vandaar dat het dier de mogelijk heid heeft gekregen de kop een halve slag te draaien, waardoor hij in staat is gesteld ook achter zich te zien. Laten we nu ook eens zien, hoe de le gende van de zeemeermin kan zijn ont staan. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). terug krijgt voor de verstrekte garanties. Dit is echter iets andei-s, zo zei mr. Van Leeuwen, dan geld bijpassen. Over liqui datie wenste hij geen enkele toezegging te doen. Deze kan in verscheidene vormen ge beuren: men kan de vloot verkopen, op varen of als schroot van de hand doen. In het licht van de toestand van vandaag en rekening houdende met het niet-ver- lengen van het regeringscontract kwam het mr. Van Leeuwen het beste voor om aan het einde van de subsidieperiode te bekijken hoe de maatschappij er voor staat Krachtens het regeringscontract is het bestuur doende de vloot op peil te houden. Het heeft besloten twee nieuwe jagers te bestellen. Een hiervan zal in het najaar in gebruik worden gesteld. De afschrijvin gen zijn tot nu toe zo gecalculeerd dat in zekere zin een reserve voor nieuwbouw is gevormd. De produktiecijfers per 1 februari zijn, vergeleken bij die van de overeenkomstige periode in het vorige seizoen, merendeels gunstig. De produktie van traan beliep 34.369 barrels (v.j. 32.627) of 5.728 (5.438) ton, die van spermolie 9.247 (10.416) barrels of 1.541 (1.736) ton, die van leverolie 4.835 (6.406 kg. en die van vleesmeel 1.376 (1.128) ton. Het bestuur beaamde, dat de traan- prijzen betrekkelijk laag zijn in verhou ding tot die voor andere oliën en vetten Tegenover verscheidene aanbieders staan echter weing kopers. Gehoopt wordt dat de prijzen hoger worden, maar verwachtingen wat dit betreft bestaan er niet. De traan- produktie 1958/59 is nog niet voorverkocht, die van spermolie, leverolie en vleesmeel wel. De walvisconventieleden zijn verontrust over Ruslands plannen om vijf nieuwe expedities uit te rusten. Hierdoor wordt het aantal expedities in het zuidpoolge bied gebracht van 20 op 25. De eerste vijf jaar is Rusland bereid genoegen te nemen met 20 percent van de totale vangstlimiet. Voor de vijf overige landen blijft 80 per cent ter onderlinge verdeling over. Op het ogenblik wordt getracht de quota vast te stellen. De KLM zal aan de aCht Douglas DC-8 straalvliegtuigen, die in 1960 aan haar vloot worden toegevoegd, de namen geven van geleerden, uitvinders of pioniers, die een belangrijke bijdrage hebben geleverd tot de ontwikkeling van de luchtvaart. De eerste DC-8 zal genoemd worden naar dr. Albert Plesman, de andere DC-8 vliegtuigen krijgen de namen van Anthony Fokker, Guglielmo Marconi, Thomas Alva Edison, Nikolaus Otto (De Duitse uitvin der van de viertakt gasmotor), de gebroe ders Orville en Wilbur Wright (ontwer pers en bouwers van een der eerste vlieg tuigen) en prof. Daniel Bernoulli, ontdek ker van de wet van de hefkracht. 11. Nadat hij de koekenbakker de sigaar uit de mond had gerukt, snelde Pat naar een andere voorbijganger, die hij nu de si gaar op zijn bruuske manier aanbood. Voor iemand, die de geheime bedoelingen van de speurder niet kende, was dit natuurlijk een vreemd gedrag. „Wat bezielt die snij boon?", gromde de bakker. „Eerst duwt hij me een sigaar in m'n mond en als ik wil opsteken, grist hij hem weg en geeft hem aan iemand anders!" „Hij is een speurder", verklaarde Panda. „Hij is op zoek naar een zekere meneer X. En omdat hij weet, dat de geheimzinnige meneer X die sigaar niet wil roken, zoekt hij dus naar iemand, die zal weigeren hem op te steken. Begrijpt u?" „Nee", zei de koekenbakker, „ik snap er niets van. Maar als die snijboon denkt, dal ik me zo laat behandelen, dan heeft hij het mis!" En met een grimmig gezicht begon hij zijn mouwen op te stropen. „Oei", dacht Panda, „als Pat zo doorgaat, krijgt hij ru zie!" Maar de grote detective scheen niet in de gaten te hebben, dat hij bezig was zich vijanden te maken. Met een ruk trok hij ook de tweede voorbijganger de sigaar uit de mond, toen deze wilde opsteken.... deze instelling bestonden, te verdelen over alle leden var) de E.B.U. in verhouding tot hun quota en positie in deze instelling. Deze bilaterale vorderingen en schul den zijn officieel goedgekeurd door de raad der O-E.E.S. Zoals reeds gemeld moe ten de betrokken landen in bilateraal overleg voor 30 april komen tot een rege ling. Komt deze regeling niet tot stand en kan ook de raad der O.E.E.S. geen op lossing vinden, dan moet de betrokken schuld binnen drie jaar in gelijke maan delijkse termijnen worden afgelost. Nederland heeft alleen aan West-Duits- land en België/Luxemburg een schuld. De schuld aan West-Duitsland bedraagt 62.107.000 dollar, die aan België/Luxem burg 2.255.000 dollar. Op alle andere landen der E.B.U. heeft Nederland een vordering. Deze bedragen: Frankrijk 54.253.000 dollar, Turkije 4-122.000 dollar, Portugal 4.843.000 dollar, IJsland 958.000 dollar, Noorwegen 12.385.000 dollar, Engeland 58.553.000 dol lar, Denemarken 10.416.000 dollai-, Grieken land 2.129.000 dollar, Zwitserland 7.193.000 dollar, Zweden 6.347.000 dollar, Italië 4.554.000 dollar en Oostenrijk 1.342.000 dollar. Het Nederlands toeristenbezoek aan het buitenland is vorig jaar, vergeleken met 1957, enigszins gestegen. Daar de belang stelling voor groepsreizen dalende is, komt deze vermeerdering dus voor rekening van individueel reizenden. Dit blijkt ook uit het feit, dat de A.N.W.B. en de KNAC in het afgelopen jaar meer inlichtingen over reizen naar het buitenland hebben verstrekt dan in 1957. Bij de A.N.W.B. be droeg deze stijging 3.663 (89.729 tegen 86.066). Het Nederlands bezoek aan een drietal Europese landen is in 1958 minder geweest dan in het jaar daarvoor. Frankrijk boek te een niet onbelangrijke achteruitgang, waaraan uiteraard de politieke gebeurte nissen niet vreemd zijn geweest. Ook naar Oostenrijk en naar Zwitserland trokken minder Nederlanders. Wat het eerstge noemde land betreft was de daling ruim twee procent, voor Zwitserland rond 7 pro cent (in het tijdvak januari tot en met augustus). Waarschijnlijk heeft vooral Italië, dat veel meer Nederlandse toeris ten ontvangen mocht, van deze verande ring geprofiteerd. Het Nederlands toeristenbezoek aan Duitsland is met bijna vier procent toe genomen, dat naar Groot-Brittannië met rond een procent. Het bezoek aan België was in verband met de wereldtentoonstel ling zeer groot. Volgens een voorzichtige schatting bedraagt het aantal Nederlan ders, dat in 1958 naar Brussel is gereisd 800.000. Ook in die landen, waar het Ne derlandse bezoek steeg, beliep deze stij ging minder dan de gemiddelde toeneming van het buitenlands bezoek. Het C.H.tJ-.-TWeede Kamerlid Van der Peijl heeft aan de ministers van Finan ciën a.i. en van Volkshuisvesting schrif telijke vragen gesteld over de afwikke ling van de zogenaamde „naschade" in de overstroomde stormrampgebieden en in die streken, die tengevolge van de oorlogs handelingen geïnundeerd zijn geweest. Deze schade, ontstaan door de nawerking van zout water, zou volgens de heer Van der Peijl alleen in Zeeland reeds 20.000 woningen betreffen. Hij vraagt wanneer en op welke wijze deze schade vergoed zal worden, nu de technische regeling daartoe blijkens de mededelingen van de mi nister van Volkshuisvesting volledig ge reed is. GRIMSBY (UPI) De vissers van Grimsby zullen na 11 februari niet meer uitvaren tenzij de regering IJslandse traw lers verbiedt de vangst in Grimsby te verkopen. De afgelopen weken hebben vijf IJslandse schepen in Grimsby gelost. De vangst van het vijfde schip bracht 6.825 pond sterling op. Het zesde en het zevende schip worden met in totaal 42.000 kantjes vrijdag verwacht. Het besluit niet meer uit te varen werd op een woensdagavond gehouden vergade ring genomen. Epidemie. In een kraaminrichting te Tre- dagar in het Engelse graafschap Mon mouthshire zijn sinds maandag vijf ba by's gestorven aan een geheimzinnige ziekte, die alle baby's die daar ver pleegd worden heeft aangetast. De be smetting is veroorzaakt door een bacil uit de groep der ingewandsziekten die zelden voorkomt. Tegenspraak. Een woordvoerder van het koninklijk paleis te Brussel heeft tegen gesproken dat de verloving van koning Boudewijn met prinses Marie-Thèrese van Bourbon-Parma binnenkort zal worden aangekondigd. Het verlovings gerucht ging gisteren in Parijs. Concilie. Paus Joannes heeft te kennen gegeven dat het aangekondigde oecume nische concilie niet eerder dan over twee jaar gehouden zal kunnen worden en „Vaticaans concilie" of „Lateraans concilie" zal heten, al naar gelang van de plaats waar het gehouden zal worden Rechter. Een rechter te Vanderbijlpark, nabij Johannesburg in Zuid-Afrika, heeft een 21-jarig negermeisje tot vijf weken gevangenisstraf veroordeeld we gens diefstal van 2 shilling 9 pence (1.50) Het was de eerste maal dat het meisje met de strafrechter in aanraking kwam. Uitvinding. De Westduitse ingenieur Leng- ruesser, heeft een radarapparaat ont worpen, dat een werkingssfeer heeft van 12.000 kilometer. De ingenieur heeft een methode gevonden om de radar golven te doen buigen, waardoor zij het aardoppervlak volgen. Waakzaam. Het bestuur van de Angli caanse kerk heeft besloten een pers en voorlichtingsdienst te stichten die dag en nacht zal werken. Het voor naamste doel zal zijn godsdienstig nieuws aan pers, radio en televisie te verstrekken. Ideaal. De directeur van de strafgevan genis in de Westduitse stad Celle heeft bij de regering van het „land" Neder- Saksen geprotesteerd tegen nalatigheid bij het onderhoud van het gevangenis gebouw dat 250 jaar oud is. De' gevan genis is ideaal voor de gevangenen, die zonder veel moeite ontsnappen kunnen, aldus de directeur. Betrekkingen. Soedan en communistisch China zullen ambassadeurs uitwisselen zo is officieel in Khartoem meegedeeld. Heilig. De verdediger van pater Marian Pirozynski, de Poolse priester die te rechtstaat wegens overtredingen van de publikatie-wetten, heeft er in zijn plei dooi op gewezen dat de staat geen scha de heeft geleden door de publikaties van de geestelijke en dat slechts gespro ken kan worden van „technische over tredingen". Pater Pirozynski, zo ver klaarde hij, is geen gewone misdadi ger, maar een man met idealen die en kele regels overtrad om zijn heilige ideeën te verwezenlijken. Hij heeft geen voordeel uit zijn publikaties ver kregen. Spanning. Volgens het Braziliaanse blad „O Jornal" heeft de Portugese rege ring geweigerd het door de Braziliaan se ambassade aan generaal Delgado (kandidaat van de oppositie voor het presidentschap) verleende asielrecht te erkennen. Ook weigert zij toestemming te geven voor het vertrek van Delga do. Dit zou volgens het blad de span ning tussen beide landen hebben doen toenemen. Kerkedag. Van 12 tot 16 augustus wordt in Miinchen de jaarlijkse conferentie van de Duitse evangelische kerk ge houden over het onderwerp „Gij zulÈ mijn volk zijn". Verboden. De vereniging van oudstrijders „Bund Heimattreuer Soldaten Oester- reichs" is door de Oostenrijkse minis ter van Binnenlandse Zaken verboden vanwege haar nationaal-socialistische inslag. Bewusteloos. Een negenjarig meisje, dat in een ziekenhuis te Toronto wordt ver pleegd, is bij kennis gekomen na 107 dagen buiten bewustzijn te zijn ge weest. In oktober 1958 was zij door een auto aangereden. Advertentie Doelstraat 39 Haarlem - Tel. 15232 Vraagt ons een kleuradvies In de afgelopen nacht heeft het overal licht gevroren. De laagste temperatuur be droeg min vijf graden en werd op het vlieg veld Zestienhoven bij Rotterdam gemeten. Alleen in de noordelijke provincies kwa men tijdelijk wolkenvelden voor. Het ho- gedrukgebied. dat het weer in West-Eux'o- pa bepaalt, strekt zich uit van Zuid-Noor- wegen tot de Balkan, maar het begint lang zaam in omvang af te nemen. Daardoor worden ook de luchtdrukverschillen klei ner en wordt de wind zwakker. De komen de 24 uur wordt de droge continentale lucht nog steeds uit Duitsland aangevoerd met 's nachts opnieuw overwegend lichte vorst en overdag temperaturen, die tot enkele graden boven nul oplopen. Het weer be houdt overigens een zonnig karakter. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Den Helder geheel bew. o Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven onbewolkt no onbewolkt o geheel bew. o onbewolkt o onbewolkt ono onbewolkt ono Vlv. Z.-Limb.onbewolkt no Vrtfdag 6 februari Zon op 8.14 uur, onder 17.35 uur. Maan op 6.58 uur, onder 16.32 uur. Maanstanden 7 febr. 20.22 uur 15 febr. 20.20 uur 23 febr. 9.54 uur meuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 5 februari Hoog water 1.42 en 14.05 uur. Laag water 9.34 en 22.08 uur. Vrijdag 8 februari Hoog water 2.39 en 14.57 uur. Laag water 10.41 en 23.03 uur. Het hoog en laag water te' Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist geheel bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist zwaar bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt mist licht bew. half bew. motregen onbewolkt onbewolkt geheel bew. onweer licht bew. half bew. geheel bew. w wnw windst. nno windst. n ono nno no no no z nno o ono zo windst. windst. ozo zo w O zo nnw n zzw -1 -4 -1 -0 -2 -3 -3 -3 -1 -3 -12 -4 2 -1 -2 -5 -3 -2 3 -2 14 -1 -4 -12 -6 -3 2 -5 -1 13 13 7 4 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 1

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2