Verdere daling op van obligatie- en Amsterdamse beurs aandelenrendement WYBERT Effecten -en Geldmarkt Rusland voert graanproduktie stelselmatig op CPanda en het bolknakmysterïe Wereldnieuws Hier en daar 8 graden vorst Op lange termijn wordt rekening gehouden met rentestijging 2 Overeenkomst Euratoom- Engeland ondertekend Handen en Lippen r u w Anderhalve ton gewetens- geld voor de schatkist „Lekhaven" hielp slechts bij reddingswerk Britse trawler liet zich door IJslanders opbrengen Vijf mensen door het ijs gezakt; twee verdronken GUNSTIGE CONJUNCTUURVERWACHTINGEN WORDEN POSITIEVER „Deli-Atjeh" richt commissiehandel op KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP Officiële goedkeuring voor Verolmewerf hij Rio Frans disconto verlaagd Nieuwe vrachtdienst van Van Nievelt Goudriaan Nieuwe deelnemingen van Tiedeman en Van Kerchem Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Dividendvoorstel Binnen tien jaar geduchte concurrentie te verwachten VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 IN AMERIKA WORDEN DE UITSPRAKEN met betrekking tot de toekomst van het bedrijfsleven positiever en ten onzent heeft minister Zijlstra zich deze veek ook minder gereserveerd over de Nederlandse economie uitgelaten. Dit optimisme zal voor een groot deel moeten worden toegeschreven aan het feit dat de recessie van 1956-'57 minder diepe sporen heeft nagelaten dan in het verleden doorgaans het geval was en dat zij na betrekkelijk korte tijd kon worden overwonnen. Want hieraan wordt, zomin in de V. S. als ten onzent getwijfeld. Na een vrij scherpe teruggang van de industriële produktie, beweegt deze zich reeds enige tijd weer in opgaande richting en volgens vele waarnemers begint het tempo zich te versnellen, hetgeen bijvoorbeeld in vrij sterke mate in de ontvangstcijfers van de Amerikaanse sporen tot uitdrukking komt. Ook de produktie van de staalfabrieken, een van de belangrijke kerninaustrieën, kon gedurende de laatste maanden, vooral tengevolge van de grotere bestellingen der automobielfabrieken, geleidelijk worden verhoogd en de kettingreacties hiervan zijn Uiteraard niet uitgebleven. De Amerikaanse regering is er zich van bewust dat de economische verhoudingen zich tijdens en na de recessie aanmerkelijk hebben gewijzigd en dat nieuwe krachts inspanningen nodig zijn om de versterkte concurrentie van West-Europa het hoofd te bieden. De Verenigde Staten worden welis waar als „selfsupporting" beschouwd, dit neemt toch niet weg dat ongeveer 10 per cent van de totale produktie van duurzame goederen in het buitenland wordt afgezet en deze verkopen voor vele Amerikaanse ondernemingen juist de marge tussen ver lies en winst uitmaken. Volgens de vice- voorzitter van de Chase Manhattan Bank zijn thans reeds 41/s miljoen Amerikaanse arbeiders voor hun bestaan rechtstreeks van de buitenlandse handel afhankelijk en de verminderde exporten van 1957 zijn dan ook niet in de laatste plaats oorzaak van de Amerikaanse werkloosheid, waaraan zo als men weet nog altijd geen einde is gekomen. Expansie De Europese integratie, welke tot dusver nog vele moeilijkheden ondervindt, maar niettemin met alle kracht wordt nage streefd, wordt in de V. S. niet ten on rechte als een nieuwe concurrentiefaktor gezien en heeft, zoals wij eerder schreven, ertoe geleid dat de Amerikaanse bedrijven zich in de Europese ondernemingen inte resseren. Het ziet er dus naar uit dat, in dien wij voor politieke stoornissen gespaard blijven, de naaste toekomst een verdere internationalisering van handel en bedrijf zal brengen, hetgeen ook de bedoeling is van de externe convertibiliteit, waartoe de meeste landen van West-Europa onlangs hebben besloten. Dit is nog maar een eerste stap op de weg naar een algehele vrijma king van het internationaal betalingsver keer, dat als een primaire voorwaarde van de gewenste expansie van de wereldhandel moet worden beschouwd. Belemmeringen Van dit ideaal zijn wij echter nog vrij ver verwijderd, want er zijn immers ook in ons land nog tal van belemmeringen welke, na de oorlog en tijdens de recessie in het leven geroepen, daaraan in de weg staan. In de V. S wordt wel hoog van de toren geblazen over de wenselijkheid van Bij guur weer M kunt U verkoudheid voorkomen met Verdrag met beperkte mogelijkheden (Van onze correspondent in Brussel Op het Britse ministerie van Buitenland se Zaken is woensdag de overeenkomst getekend betreffende de samenwerking op atoomgebied tussen Engeland en Eura- toom. In kringen van de Euratoomcom- missie wordt de technisch-wetenschappe- lijke overeenkomst met Engeland met groot optimisme en vertrouwen tegemoet gezien. Maar men vraagt zich af waarom de Britse regering niet verder gaat dan het technisch akkoord en de uitwisseling van wetenschappelijke ervaringen. Het ak koord van Ëuratoom met de Verenigde Staten voorziet bovendien in een program van gemeenschappelijk speurwerk voor een bedrag van 100 miljoen dollar of 380 miljoen gulden. Met Engeland is er alleen sprake van de vereenvoudiging van de bouw, binnen de gemeenschap, van reaktoren van het type Calder Hall, welke bouw onder meer nog wordt vergemakkelijkt door het feit dat van 1 januari 1959 af de invoerrech ten in de gemeenschap voor reaktoren, onderdelen van reaktoren en zwaar water werden geschorst. De regelingen zijn ge troffen voor de levering door de Engelse atoomautoriteiten aan de gemeenschap van de noodzakelijke atoombrandstoffen voor de in het Verenigd Koninkrijk ge kochte reaktoren en voor de behandeling van deze splijtstoffen na het gebruik er van in de reaktoren. Een voordelige clausule is onder meer dat Engeland de atoombrandstoffen terug koopt, wanneer hiervoor in de gemeen schap geen belangstelling zou bestaan, maar dat de zes landen de atoombrand stoffen voor zich mogen houden, wanneer zij hiervoor wel een gebruik zien. Belang wekkend voor landen, die zoals Nederland niet over een groot atoomcentrum be schikken, is het artikel zes van het ver drag, dat de uitwisseling voorziet van studenten. Een woordvoerder van de Euratoom, de heer Foch, heeft verklaard, dat de termen van het akkoord veel gun stiger zijn voor de Europese atoomindus triëlen dan de vroegere bilaterale akkoor den van sommige landen, onder meer Bel gië en Italië, met Groot-Brittannië. Dat is het voordeel van de Euratoom, die kan onderhandelen in naam van een markt van 165 miljoen inwoners, aldus de heer Foch. tariefsverlagingen, maar in feite worden de beschermingsmaatregelen voor de Ameri kaanse industrie en voor de Amerikaanse scheepvaart nog dikwijls verscherpt. En ook in ons werelddeel is er nog een warnet van douanetarieven dat zelfs in hel Bene- luxverband nog wordt gehandhaafd. Dit neemt toch niet weg dat er op dit gebied de laatste tijd vorderingen worden gemaakt en dat met name het internationaal beta lingsverkeer geleidelijk van zijn kluisters wordt bevrijd. Zoals men weet is West- Duitsland reeds tot een nagenoeg algehele contivertibiliteit overgegaan, wat wil zeg gen dat ook aan de export van kapitaal geen belemmeringen meer in de weg wor den gelegd, hetgeen ook op de Amster damse beurs merkbaar is in de vraag naar de internationale aandelen. Doordat de rentestand in ons land en het rendement van obligaties en aandelen al tijd nog hoger is dan in de meeste andere landen, worden kapitaalmarkt en effecten beurs in sterke mate door het buitenland beïnvloed en zowel op de obligatie- als op de aandelenmarkt houdt mede daardoor de koersstijging aan, welke ook deze week nieuwe voortgang maakte. De Philipswaar- den hebben nieuwe records bereikt, welke vele Nederlandse houders tot verkoop en herbelegging nopen, welke laatste voor een groot deel op de obligatiemarkt plaats vindt. Vooral de kortlopende obligaties hebben van de beleggingsvraag geprofi teerd. zodat bijv. de 3 pet. Investerings certificaten sinds begin 1958 van 90'/; tot c.a. 97 n/o zijn gestegen, de 3 pet. Ned. Indië 1937 I zelfs van ongeveer 90 tot 98h °l». Het kan daarom nietverwonderen dat allengs meer emissies van obligaties aan de markt komen en dat ook de Nederlandse bedrijven zich met de uitgifte van nieuwe aandelen weer op de kapitaalmarkt wagen. Men kan zich hierover slechts verheugen, omdat een blijvende materiaalschaarste op de effectenbeurs tot onverantwoorde koers stijgingen moet leiden. In dit verband wordt dan ook reeds een verdere verrui ming van het Nederlandse kapitaalverkeer met het buitenland bepleit, welke het mo gelijk zou maken dat ook buitenlandse obligaties en aandelen in ons land worden geplaatst. Men geeft er zich in deskundige kringen meer en meer rekenschap van dat aan het éénrichtingverkeer op de kapitaal markt en op de effectenbeurs grote nadelen zijn verbonden. Niet alleen dat hierdoor de werkelijke kapitaalvorming in eigen land wordt gecamoufleerd, maar ook betekent de voortdurende export van Nederlandse aandelen dat tezijnertijd een steeds groter deel van de door de ondernemingen uitge keerde dividenden naar het buitenland moet worden overgemaakt, hetgeen dan de Nederlandse deviezenpositie ongunstig zal beïnvloeden. Het feit echter dat het rende ment van buitenlandse obligaties en aan delen nog steeds lager is dan dat van Ne derlandse fondsen, zal voorlopig aan een grotere belangstelling van de Nederlandse belegger voor buitenlandse waarden in de weg staan. Geldontwaarding Het is bij dit alles een verheugend ver schijnsel dat, al moet de ruimere geld- en kapitaalmarkt dan ook voor een deel aan buitenlandse vraag naar Nederlandse fond sen worden toegeschreven, de kapitaalvor ming in eigen land de laatstp tijd weer zienderogen toeneemt. Het afgelopen jaar heeft bij de spaarbanken reeds een over schot van bijna 700 miljoen opgeleverd, de maand januari van dit jaar heeft nieuwe recordcijfers gebracht, welke voor alle spaarbanken tezamen nog niet bekend zijn, maar bij de R.P.S. een opvallende stijging hebben doen zien. Opmerkelijk is dit ver schijnsel omdat, gelijk ook in het jaarver slag van de Amsterdamsche Bank wordt opgemerkt, de overtuiging veld wint dat het proces van geldontwaarding zich steeds zal voortzetten, hetgeen in de V. S. reeds duidelijke symptomen van aversie tegen belegging' in vaste-rente dragende waarden heeft doen ontstaan. De strijd tegen die geldontwaarding zal daarom met kracht moeten worden voortgezet, want wat de ontwikkeling van de kapitaalmarkt op langere duur betreft, zal volgens genoemd verslag met een stijgende kapitaalbehoefte moeten worden rekening gehouden. Op grond hiervan gaan de verwachtingen op langere termijn dan ook eerder in de rich ting van geleidelijke rentestijging dan in die van een daling. Aldus de directie van de Amsterdasche Bank. Voorlopig zal op deze tijdsbepaling de nadruk moeten wor den gelegd. De n.v. Handel-maatschappij „Deli- Atjeh" en de heer J. A. Zeeuw van der Laan hebben opgericht, de n.v. Commissie handel v/h D. Schumacher te Amsterdam. De vennootschap heeft ten doel het drijven van groot handelszaken, de handel en de transitohandel in en de im- en export van alle handelsgoederen. Het. maatschappelijk kapitaal bedraag 50.000, verdeeld in 50 aandelen van 1000, welke alle zijn ge plaatst en in contanten volgestort, te weten 49 bij de ,.Deli-Atjeh" en 1 bij de heer Zeeuw van der Laan. De „Deli-Atjeh" voert de directie. Brei mooier met NEVEDA wol 'n klasse apart! Voor 2 Nevada wikkels 6 leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam Scheepsbouwer C. Verolme heeft voor het bouwen van een nieuwe werf in Bra zilië officiële goedkeuring ontvangen. De daar bestaande kleine werven zijn oud en slecht ingericht. Nederland is behalve Japan het enige land dat is toegelaten in Brazilië een werf te bouwen. Vermoedelijk wordt de Verolmewerf gevestigd aan de baai van Jacuacanga, waar ongeveer 2000 ha. ter beschikking is. Grondboringen zul len de definitieve plaats nauwkeuriger vaststellen. De Banque de France heeft het officiële disconto verlaagd van 4'i tot 414 percent. Deze maatregel wordt te Parijs beschouwd als een poging het krediet te verruimen met het doel de huidige recessie te bestrij den. In oktober werd het disconto verlaagd van 5 tot 4.5 percent. In bankierskringen te Parijs had men verwacht, dat het disconto met een half percent zou worden verlaagd, waardoor het gelijk zou zijn geworden aan het dis contotarief van de Bank van Engeland. Bovendien werd de rente op kortlopend schatkistpapier van 7 tot 6.50 percent ver laagd. Van Nievelt .Goudriaan'en. Co's Stoom: vaart Maatschappij n.v. heeft besloten over te gaan tot een vrachtdienst tussen de oostkust var Zuid-Amerika en de west kust van Afrika vice versa, onder de naam South America-West-Africa Line. De eer ste afvaart zal plaats hebben met het m.s. „Megrez N". dat in de tweede helft van maart van Buenos Aires zal vertrekken. Opgericht is de n.v. Beleggingmaat schappij Regnido te Amsterdam, ten doel hebbend het verkrijgen, bezitten, beheren, administreren en vervreemden van effec ten. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1 750:000, verdeeld in 4500 aandelen A en 3000 aandelen B. elk groot 100. waarvan geplaatst en volgestort 360 aandelen A en 2520 aandelen B. In het kapitaal wordt deelgenomen door Tiedeman en Van Ker chem n.v. voor 3000 aandelen A en 2100 aandelen B en door de heer O. N. J. C. Dinger voor 600 aandelen A en 420 aan delen B. De heer Dinger is tevens directeur. Onder directie van Tiedeman en Van Kerchem n.v. is opgericht de n.v. admini stratiekantoor Dracso. eveneens te Amster dam. Deze vennootschap heeft ten doel het uitgeven van niet op verzoek van de eigenaar roveerbare certificaten tegenover aandelen in het maatschappelijk kapitaal van de bovengenoemde n.v. Regnido. Werkloosheid in Italië Dividend Ned. Fondsen Mij Werkloosheid in West-Duitsland Uit een opgave in de Staatscourant van vrijwillig voldane belastingen. zo ge noemd „gewetensgeld" blijkt, dat in de schatkist de laatste tijd 168.674,28 is ge stort. In de verschillende delen van ons land werden grote en kleine bedragen vol daan voor te weinig betaalde directe be lastingen, accijnzen, invoerrechten, regis tratierechten en voor andere onvoldoende vervulde burgerplichten. Deze bedragen variëren van vier gulden en tien cent voor te weinig betaalde dividend belasting (in Amsterdam) tot 20.000 (in 's Hertogen bosch). Naar aanleiding van het bericht, dat het Nederlandse m.s. „Lekhaven" bij het uit varen van de haven van Buenos Aires in aanvaring zou zijn geweest met een Ar gentijnse sleepboot, met het gevolg dat de sleepboot zonk, heeft de rederij van dat schip, de n.v. Van Uden's Scheepvaart maatschappij te Rotterdam, zich in ver binding gesteld met haar agent te Buenos Aires. Deze heeft teruggeseind dat er van een aanvaring, althans tussen de „Lekha ven" en de sleepboot, geen sprake is ge weest. Het Nederlandse schip, dat op weg was naar Porto Acevedo, heeft alleen as sistentie verleend bij het redden van schip breukelingen van de sleepboot. Door wel ke oorzaak deze boot gezonken is vermeldt het telegram niet. REYKJAVIK (UPI) Het IJslandse marinevaartuig „Thor" heeft de Engelse trawler Valafell (380 ton) naar de haven Seydisfjord opgebracht. Reeds maandag trachtte de Thor de Valafell op te brengen, omdat het schip tussen drie a vier mijl buiten de kust viste, maar toen kwamen twee Engelse visserij-beschermingsvaar tuigen tussenbeide. Vandaag gaven de reders van de Vala fell Consolidated Fisheries Ltd. te Grims by, de schipper opdracht zich vrijwillig in arrest te begeven. Dit geschiedde en de schipper zal zich nu moeten verantwoor den voor vissen binnen de territoriale wa teren. Een Engelse regeringswoordvoerder woordvoerder heeft medegedeeld dat het besluit de Valafell te laten opbrengen uit sluitend door de reders is genomen. Ove rigens zag hij hierin ..een voorbeeld van de goodwill van de Engelse trawler-in dustrie de bestaande rtoschillen vriend schappelijk op te lossen". De Engelse regering erkent niet het recht van arrestatie v?n schenen, die tot drie miil huiten de kust van Tisland vissen. De gezagvoerder van de ..Thor" hoeft de Engelse torpedoboten. die de ..Val»'o11" es- eovteerden. de ..Agincourt" en d« ..C.oruna" uitgenodigd eveneens naar S0,"dicfirirr] te komen- Deze uitnodiging is aanvaard. Directie en commisarissen van de Zuid hollandse Bank te Rotterdam hebben be sloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1958 een onveranderd dividend van 8 percent uit te keren. Zowel de hoofdafdeling Akkerbouw als de commissie Buitenland van het Land bouwschap bestudeert de laatste tijd de economische ontwikkeling in de Sovjet-Unie, omdat deze ontwikkeling en het deelnemen van de Sovjet-Unie aan het internationale economische verkeer voor Nederland en voor West-Europa van groot belang kunnen zijn. De laatste jaren komt de Sovjet-Unie met vlas op de wereldmarkt en biedt dit tegen dumpingprijzen aan. Ook is enige tijd terug de internationale tinmarkt ont wricht geweest, doordat de Sovjet-Unie ook op deze markt verscheen. De graan- produktie^van de Sovjet-Unie zal volgens de algemene verwachtiiigfeh in de komende' jaren sterk toepemen. Wel werden op de uitgebreide steppen in West-Siberië in een periode van vijf jaren gemiddeld slechts twee goede graanoogsten verkregen, maar men is druk bezig om tot gunstiger resultaat te komen. Tevens bestudeert de land bouwwetenschap der Sovjet-Unie de mogelijkheid om uitgestrekte gebieden van steppen en woestijnen vruchtbaar te maken. Volgens de statistieken van de Voedsel- Landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.) was in 1930 ongeveer 87 percent van de beroepsbevolking der Sovjet-Unie werkzaam in de landbouw. Thans, een kleine dertig jaar later, zou dit percentage gedaald zjjn tot ongeveer 40. Maar vooruit gang van de landbouwwetenschap en van de mechanisatie doen in de komende jaren grotere oogsten verwachten, al zyn de ge middelde opbrengsten per ha nog klein vergeleken met de opbrengsten in West- Europa. De graanoogst in 1957 was kleiner dan in het vorige jaar en in 1958 is de export dan ook sterk teruggelopen. De opbrengst voor 1958 wordt veel hoger geschat en daarom verwachten de deskundigen, dat er in 1959 weer een aanzienlijke hoeveel heid voor export beschikbaar zal zijn. Wel moet men daarbij rekening houden met de plannen tot een sterke verhoging van de veredelingsproduktie, zodat het voeder- graanverbruik ook in de Sovjet-Unie zelf sterk zal toenemen. Tarwe Er schijnen in de Sovjet-Unie echter plannen te bestaan om de graanproduktie stelselmatig op te voeren, zodat in de loop van de komende tien jaar dit land een grote concurrent van de westerse tarwe- producenten kan worden. Deze voornemens krijgen naar het Landbouwschap opmerkt, een bijzonder aspect tegen de achtergrond van de enorm toegenomen graanproduktie en graanvoorraden in de Verenigde Staten Er wordt in Amerika zelfs over gesproken, dat de huidige landbouwpolitiek gedoemd is. vast te lopen. Natuurlijk zal dit alles ook betekenis hebben voor de internationale tarwe- overeenkoms* die in juli van dit jaar zal aflopen. De belangrijkste vraag bij dit al les is, volgens het Landbouwschap, welke weg de Sovjet-Unie zal kiezen. Zal het de internationale handel willen bevorderen om te komen tot een hogere levensstan daard, of zal het de internationale handel gebruiken als een politiek machtsmiddel Bij het vlas was het laatste het geval. In Hendrik Ido Ambacht zijn vijf per sonen op een afgesloten rivierarm door het ijs gezakt. De 18-jarige J. van den Berg en de 19-jarige J. de Graaf konden niet worden gered en zijn verdronken. Incognito. Koning Boudcwijn van België heeft onder de naam van „monsieur de Réthy" zijn intrek genomen in het ho tel Post te Sankt Anton, hetzelfde ho tel waar koningin Juliana tijdens haar vakanties in Oostenrijk pleegt te loge ren. Ingetrokken. Op 30 april wordt in Oosten rijk het muntstuk van twintig groschen ingetrokken als wettig betaalmiddel. Passief. De leider van de Labourpartij van Malta, Dom Mintoff, heeft in zijn par tijblad „Helsien" de bevolking opgeroe pen tot krachtig passief verzet tegen de Britten. De strijd is reeds half ge wonnen, aldus Mintoff. Hij verzoekt de bevolking de carnavalfeesten die de Britse autoriteiten voor het komende weekeinde hebben georganiseerd te boycotten. Misverstand. Het Newyorkse warenhuis Macy heeft een aanklacht wegens win keldiefstal tegen de Russische accor deonist Lvov ingetrokken en verklaard dat het geval op een misverstand be rust. De 41-jarige Lvov, lid van een ge zelschap Russische volksdansers, had bij zijn aanhouding voor 42 dollar ar tikelen onder zijn jas, een handtas, 23 dassen en 5 paar sokken. Rode Kruis. De Oostduitse autoriteiten hebben vijf Amerikaanse militairen die sedert november en december in Oost- Duitsland werden vastgehouden, vrij gelaten. De vijf Amerikanen onder wie de officier die op 3 december met zijn vliegtuig een noodlanding in Oost-Duits- land moest maken, zijn aan de Oost duitse grens overgedragen aan de Europese vertegenwoordiger van het Amerikaanse Rode Kruis. De vorige week waren onderhandelingen over de vrijlating begonnen tussen het Oost duitse en het Amerikaanse Rode Kruis, dat 4500 mark heeft moeten betalen aan alimentatie- en verblijfskosten voor de vijf. Herstel. Koning Frederik van Denemar ken, die met kerstmis een lichte long aandoening opliep, is zover hersteld dat hij verwacht met Pasen een bezoek aan Rome te kunnen brengen met ko ningin Ingrid en de 14-jarige prinses Benedikte. Herrenvolk. Volgens het te Wenen door Hongaarse vluchtelingen uitgegeven blad „Magyar Hirado" zijn onlangs in een dorp nabij Debrecen in Oost-Hon- garije twee boeren in een gevecht met Russische soldaten gedood en vijftien zwaar gewond. Het gevecht zou zijn ont staan toen de soldaten een lange rij vrouwen en boeren voor een staatswin kel negeerden en eisten dat zij eerst zouden worden geholpen. Vereffening. De Westduitse secretaresse Elfriede Büchner is veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf en een boete van 1.520 mark. Zij heeft de Oost duitse communisten kopieën geleverd van documenten die aan het grote in dustriële concern waar zij werkte toe behoorden. De boete is gelijk aan het geldbedrag dat de communisten haar betaald hebben. Bezwaren. De Noorse minister van Bui tenlandse Zaken Lange heeft in het parlement verklaard dat de aanleg van een vliegveld op Spitsbergen, volgens door een particuliere firma ingedien de plannen, naar de mening van de re gering niet zou voldoen aan de eis van verbetering der verbinding met het Noorse moederland. De onderhandelin gen over beschikbaarstelling van grond hiervoor zijn daarom stopgezet'. Van Russische zijde zijn bezwaren tegen de aanleg van het vliegveld kenbaar ge maakt. Gods wil. Pater Marian Pirozynski, uit gever van theologische lectuur inPolen, heeft bij zijn proces in Warschau toe gegeven dat hij zonder machtiging van de staat papier heeft gebruikt voor het drukken van godsdienstige geschriften. „Ik wens de verantwoordelijkheid te dragen voor alle andere beklaagden. Ik vraag een streng vonnis. Ik zal de uit spraak beschouwen als Gods wil", aldus pater Pirozynski. Het O.M. dat eerst lichte straffen had gevraagd eiste gis teren onverwacht straffen van twee tot vijf jaar voor de meeste verdachten en een strengere straf voor de priester. De verdedigers menen dat deze eisen zijn ingegeven door een artikel van de mi nister van Justitie, Marian Rybicki, die grotere strengheid van openbare aankla gers eiste. Toerisme. De Jordaanse autoriteiten heb ben het Amerikaanse Hilton-concern toe stemming gegeven voor de bouw van een hotel met 350 kamers in de Jordaanse sector van Jeruzalem. Het aantal toe risten naar het heilige land neemt ieder jaar toe. Het weer in West-Europa is bijzonder rustig geworden, nadat het hogedrukge- bied, dat zich uitstrekt van Zuid-Noor- wegen tot de Balkan, wat aan kracht heeft ingeboet. Door de nachtelijke uitstraling ontstond in Nederland op uitgebreide schaal mist en daalden de temperaturen op sommige plaatsen tot min acht graden. Op het westelijke deel van de oceaan is de depressie-activiteit toegenomen, maar cit heeft alleen tot gevolg dat aan de Atlan tische kust de wind uit het zuidoosten toe neemt. In ons land duurt het winterweer voort met 's nachts weer enige vorst en overdag temperaturen die tot boven het vriespunt oplopen. WEERRAPPORTEN of even Zaterdag 7 februari Zon op 8.12 uur, onder 17.37 uur. Maan op 7.33 uur, onder 17.42 uur. Maanstanden 7 febr. 15 febr. 23 febr. 20.22 uur 20.20 uur 9.54 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 6 februari Hoog water 2.39 en 14.57 uur. Laag water 10.41 en 23.03 uur. Zaterdag 7 februari Hoog water 3 30 en 15.44 uur. Laag water 11.28 en 23.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- fen en binnenland(heden morgen 7 uur Neerslag: o -5 d 2 2 laatste 24 uur •S-g c 5-2 s ëJi Den Helder geheel bew z -2 0 Ypenburg dichte mist ono -3 0 Vlissingen onbewolkt ono -1 0 Eelde geheel bew ozo -3 0 Twente onbewolkt ono -6 0 Do Rilt dichte mist n -5 0 Eindhoven dichte mist windst. -7 0 Vlv. Z -Limb mist z -5 0 Helsinki onbewolkt wnw -9 0 Stockholm mist windst.-ll 0 Oslo half bew. windst.-13 0,2 Kopenhagen mist nnw -3 0 Aberdeen motregen windst. 1 0.2 Londen geheel bew. windst. 1 0 Amsterdam mist verand. -3 0 Brussel mist nnw -4 0 Luxemburg licht bew. windst. -3 0 Parijs onbewolkt z -2 0 Bordeaux onbewolkt o 6 0 Grenoble mist windst. -3 0 Nice onbewolkt nnw 8 0 Berlijn sneeuw o -4 0,1 Frankfort onbewolkt windst. -8 0 München onbewolkt windst. -9 0 Zürich mist windst. -6 0 Genève onbewolkt windst. -3 0 Locarno onbewolkt o -2 0,1 Wenen geheel bew. o -5 0 Innsbruck onbewolkt wnw -5 0 Rome licht bew. ono 5 0 Ajaccio half bew. windst. 9 0 Algiers regen zw 6 0,2 Mallorca licht bew. no 8 2 (Van onze financiële medewerker) Advertentie Advertentie Advertentie Advertentie Eind 1853 bedroeg het aantal werklozen in Italië 7.012.000, aldus prov. Salvatore Orlando, directeur van het nationale instituut voor landbouwecono mie. De Nederlandse Fondsen Maatschappij is voor nemens over 1959 zeven percent dividend voor te stellen (vorig jaar 6 percent). Het aantal werklozen in West-Duitsland is in januari met 412.376 gestegen tot 1.343.507. 12. Pats manier om naar de geheimzin nige meneer X te zoeken bleek hem vijan den te bezorgen. Want als men een voorbij ganger een sigaar aanbiedt en die vervol gens weer uit zijn mond rukt, wordt zo'n voorbijganger boos. Wat betekent dit?!", riep het heertje schril, „ik eis een ver klaring van uw brute handelwijze!" „Ja, zeg op", riep ook de koekenbakker, die met gebalde vuisten naderbij kwam, als dat soms een grap moet voorstellen, bak je het mij te bruin, snijboon!" „Ik ben geen snijboon, maar de grote detective Pat O'Nozel", antwoordde Pat onverschrokken, „ik ben bezig een heel belangrijke zaak uit te zoeken en ik hoef jullie geen uitleg te geven van mijn handelingens"„O nee?", gilde het heertje, „dan hoef ik u ook geen uitleg te geven voor DEZE handeling!" En met die woorden gebruikte hij zijn paraplu als matteklopper en de arme detective als mat. Hou op!", riep Panda. Haastig sprong hij toe, om de belaagde speurder te ont zetten. S O c

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2