GEVAARLIJK als gezichtsbedrog! Noodzaak wegens atooniGEVAAR ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 Erbij PAGINA V i Van verschillende zijden heb ben ons de laatste tijd opmer kingen bereikt, die het onder werp „Bescherming Bevol king" op een of andere wijze aan de orde stelden. In ver band met recente overheids maatregelen en organisato rische voorzieningen in de dienst Bescherming Bevolking is er sprake van een bepaalde reactie bij het publiek, die leidt tot de vraag: is Bescher ming Bevolking noodzakelijk? Ofschoon deze vraag reeds definitief beantwoord lijkt door het bestaan van de B.B. en de opneming ervan in het kader der staatsvoorzie- ningen, leek het ons toch nog nuttig haar aan de orde te stellen, omdat dit bepaalde argumenten zou kunnen los maken en opbrengen, die zou den kunnen bijdragen tot ver heldering van het algemene beeld, waarin de B.B. door de publieke opinie wordt gepro jecteerd tegen de achtergrond van het nu eenmaal sombere en onsympathieke complex van gedachten en maatrege len „ter voorbereiding op het ergste". Wfj b+eden WerbtJ een tweetal artikelen over Bescherming Bevolking aan. Het eerste is van de hand van drs. H. Wiebenga te Haarlem en vertolkt het standpunt van degenen, die bezwaren tegen Bescherming Bevolking heb ben. Het tweede artikel is een reactie daarop door de publi citeitsafdeling van de stich ting Bescherming Bevolking geschreven. Wij stellen ons voor de gelegenheid tot re pliek van diverse zijden open te laten en dus eventueel op het ons allen aangaande on derwerp terug te komen. PROF. DR. P. J. BOUMAN schrijft, op de laatste bladzijde van zijn „Vijfstromenland." onder meer: „En toch zou men in de gewoonten van het Stenen Tijdperk willen volharden? De vuist bijl met zijn laatste varianten, die toch ook maar wapens zijn, blijven hanteren? Het is merkwaardig hoevelen hier nog in volle ernst in geloven. Is er een beter bewijs denkbaar voor de enorme macht, die de doden over de levenden uitoefenen? Indien wij niet tot een Abschied von der bisherigen Geschichte (Alfred Weber) in staat blijken, gaan wij een lange reeks rampen te gemoet. Er bestaat, echter niet de minste zekerheid dat de leven den binnen afzienbare tijd sterker zullen zijn dan de doden. Men kan slechts hopen, hopend strijden voor een bewoonbare wereld, een menswaardig Vijfstromenland". WIE DIT STANDPUNT onderschrijft moet de Bescherming Bevolking naar mijn vaste overtuiging afwijzen. Velen zien dit niet, of nog niet in. Zij hebben van de „bisherige Geschichte" nog geen afscheid genomen. Zij leven voort in gedachtenvormen, die wij nu moéten loslaten op straffe van de ondergang van tegenwoordig en toekomstig geslacht. Symptoom van dit voort leven in onhoudbaar geworden gedachtenvormen is hun geloof in „Bescherming Bevolking". Het doel van dit artikel is een bijdrage te leveren tot de stimulering van het nieuwe denken, dat noodzakelijk is geworden, aan te tonen waaróm „Bescher ming Bevolking" niet alleen gezichtsbedrog ,maar ook: gevaar lijk gezichtsbedrog is, tenslotte: het aanduiden van het alter natief dat gesteld moet worden, waar verouderde denk vormen immers worden afgewezen. „BESCHERMING BEVOLKING" gezichtsbedrog? De aan duiding ligt misschien niet voor de hand. De motivering van Bescherming Bevolking lijkt immers even eenvoudig als over tuigend: indien de ramp van een nieuwe oorlog ons onver hoopt mocht treffen, dan is het morele en zedelijke plicht niets ongedaan te laten om iedere hulp te bieden, die nog ge boden kan worden. En met voorbereiding is altijd de kans om iets te bereiken groter dan zonder voorbereiding. Daarom is Be scherming Bevolking burgerplicht, de organisatie ervan: taak die de overheid verantwoordelijk voor het belang en het welzijn van de gemeenschap ter hand dient te nemen. In de Haarlemse gemeenteraad is de vergelijking gemaakt met. de brandweer: evenmin als het bestaan van de brandweer de kansen op brand vergroot, evenmin immers vergroot „Be scherming Bevolking" het oorlogsgevaar. Deze hele gedachte gang lijkt logisch onaantastbaar: „wat willen die mensen nou toch verder nog?" is de gevoelsneactie van de „brandweerlieden" uit de raad, als er tóch nog verzet wordt aangetekend. Deze ge dachtegang heeft ook daarom de beste kansen op aanvaarding, omdat zij aansluit op de traditionele denkvorm de denkvorm van het Stenen Tijdperk, zoals prof. Bouman het formuleert. Is Bescherming Bevolking, als er nu onverhoopt; inderdaad! een oorlog uitbreekt, nog mogelijk? Laten wij een poging doen om deze vraag te beantwoorden. Daarbij dienen wij uit te gaan van de verhoudingen, waarin wij hier en nu, in Nederland, in West- Europa, leven. Welnu: er is geen enkel zinnig argu ment meer te berde te brengen voor de nog steeds niet uitgestorven suggestie: dat die A- en H-wapens misschien wel ongebruikt zullen blijven als de oor- logsbom barsten zou. Men vergelijkt dan graag met het gifgas, dat in de vorige oorlog niet gebruikt werd. De plaatsruimte laat niet toe hier uitvoerig op in te gaan. Maar dit moet worden gesteld: de militaire apparatuur van 1940 was erop ingesteld, dat men eventueel óók gifgas zou kunnen gebruiken. De mogelijkheid om het zonder dat te doen was aanwezig. De strategie van de NAVO echter is er sedert vele jaren op gebaseerd, dat een „verdedi- ding" van West-Europa met de zogenaamde conven tionele wapens tegen de Russen niet mogelijk is. De „verdediging" zal er een zijn met atoomwapens of zij zal niet zijn! Ieder, die zelfs maar een paar keer per jaar de krant leest kan dit weten. Het argument „geen gifgasgebruik, geen atoomwapengebruik" is een gevaarlijk voorbeeld van „Wishful thinking" van een denken, waarbij de wens de vader van de gedachte is. Dit illusionisme ligt aan de Bescher ming Bevolking feitelijk ten grondslag. Leraren hebben wel eens de neiging om dingen uit het hoofd te laten leren. Ik zou willen dat ons hele volk het volgende lijstje uit het hoofd leerde wetende dat TNT een zeer veel gebruikt explosief is, dat 1 ton duizend kilogram en 1 Mega ton een miljoen ton een miljard kilogram. Wij geven de explosiekracht aan van: mi In november 1952 werd boven de atol Eniwetok in de Stille Zuidzee een Amerikaanse atoombom tot ontploffing gebracht. Een foto van de uitwerking der explosie genomen op ruim tach tig kilometer uit een vliegtuig op onge veer vier duizend meter hoogte ziet men hiernaast gereproduceerd. Evenals bij de proefneming met de eerste water stofbom boven Bikini in 1954 werden Japanse vissers, die zich ver buiten de als gevaarlijk aangegeven zone bevonden, door radioactive besmetting aangetast. De schadelijke werking van de door het gebruik van dergelijke wapens vrij komende radioactiviteit en het neut.ro- nenbombardement kan zich door in ademing en opneming met voedsel over zeer grote afstanden doen gevoe len. De kleine man in de benedenhoek is de omstreden figuur: kan de burger bevolking in geval van oorlog met alle middelen beschermd worden tegen desastreuze gevolgen of symboliseert de BB een provocerende veiligheids waan? WIJ ZIJN de redactie bijzonder er kentelijk, dat zij ons in de gelegenheid heeft gesteld, reeds dadelijk hij de plaatsing van het artikel „Bescherming Bevolking een gevaarlijk gezichts bedrogvan de heer G. Wiebenga van ons standpunt te doen blijkenS.B.B.B. De grootste bom uit de tweede wereldoorlog Hiroshima A bom Moderne A bom (transportabel) H bom (in verschillende maten leverbaar) 10 ton TNT 20.000 500.000 50 Megaton WIE DIT LIJSTJE uit het hoofd geleerd heeft zal zijn geloof aan „B.B." wel kwijt zijn. De gemeenteraad van Coventry de stad die met de primitieve wapentjes van 1940-1945 door de Duitsers werd verwoest heeft de B.B. afgewezen. Men weet daar wat bommen van het kaliber 1940-1945 waren, men weet dat één moderne bom evenveel kan verwoesten als alle bommen gezamenlijk die in 1940-1945 werden geworpen op alle in die jaren gebombardeerde steden gezamenlijk, te beginnen bij War schau en Rotterdam, dan over de puinhopen van Coventry naar de eindeloze verwoesting in Duitsland, Keulen, Leipzig, Berlijn, Stuttgart, gaat u maar door. De raad van Coventry heeft be grepen, dat alle afweer hier nonsens is geworden. Kroesjtsjevs dreigement jegens West-Duitsland naar aan leiding van de aanleg aldaar van raketbases, dat Rusland vol komen in staat is West-Duitsland in één grote dodenakker te veranderen, is geen grootspraak, maar de nuchtere constatering van een keiharde realiteit. Is het dreigen hiermede, de bereid heid hiertoe over te gaan, een bewijs van volslagen immorali teit? Inderdaad, maarop welke dreiging berust de gehele Uit de brief die zeven van onze beste kernfysici dit voorjaar richtten tot mi nister Staf mag worden aangehaald: „Binnen één dag na de explosie van één superbom wordt een gebied van meer dan twintig duizend vierkante kilo meter, meer dan de helft van de oppervlakte van Nederland, met een dodelijk radioactief neerslag be dekt". Deze brief is door de Nederlandse pers, op en kele gunstige uitzonde ringen na, p^ktisch dood gezwegen. In de publikaties van „Bescherming Bevol king" waarin veel ruimte wordt beschikbaar gesteld voor onnozele kletspraat is die brief bij mijn weten niét gereproduceerd. Ik spreek maar niet over de waanzin van het gepraat over massale evacuatie van onze grote steden in een Ook '«eer geschikt ooi uit het r hoofd te teren zijn de hieron der volgende gegevens over de radio-uctieve straling. Deze bedraagt bij een bom van vijf tien Megaton, dat wit dus zeg gen met een explosieve kracht van vyfticn miljard kilogram:;, Een uur na de ontploffing op een gebied van dertienhonderd vierkante kilometer 2500 r. en twee our na de ontploffing binnen een omtrek van zes duizend vierkante kilometer 200 f. De invloed van één uur straiingsiniverking Sedraagtv- bij 200 tot 300 r, 100 »L gewon? den. waarvan een gedeelte dodélQk, bij 400 int 51)0 r. oo- ge veer 50ö,'« dodelijk en bij 1,700 r. <of meer; vrijwel-10Q9/V dodelijk. Het trekken van conclusie* hieruit kan aan iedereen wor- Jfcl den overgelaten. tijd, waarin de projectielen deze projectielen met hun supersonische snelheden op ons af komen vliegen. De enige reële conclusie is dat wij onder die omstandigheden collectief met haast supersonische snelheid kunnen evacueren.naar het hiernamaals. NOG EEN ANDER ASPECT van de betekenis van Bescher ming Bevolking voor de „verdediging van het land" verdient onze volle aandacht. Ik citeer hier uit „Wij kiezen voor het gevaarlijke leven" van prof. dr. A. J. Rasker (tussen twee haakjes een boekje, dat gelezen, ja bestudeerd zou moeten worden door ieder die zich een verantwoord oordeel wil vormen over deze gehele problematiek!): „Het is waarschijnlijker dat er gerekend moet worden niet met een ordelijke evacuatie, maar met een massale vlucht van de civiele bevolking en dat de militairen niet in staat zullen zijn deze civiele bevolking te helpen, maar de vlucht, veeleer door radicale maatregelen zullen moeten tegengaan teneinde niet zelf in hun bewegingsvrijheid op de straten en wegen gehinderd te worden. Deze situatie wordt voorzien in een uit spraak van generaal Schuyler: in een toekomstige oorlog helpen slechts radicale maatregelen, zoals de afsluiting van alle grote steden door barricaderen van haar uitgangswegen, uitkammen van alle bur gerlijke verkeer van de landwegen door speciale pantserafdelingen en gewelddadig doorstoten van de auto-opstèpppingen". Iets verder lezen wij: „Even realistisch was de rede die vice-admiraal F. J. Kist in januari 1956 gehouden heeft voor de vereniging ter beoefening van de krijgwetenschap over „de taak van de civiele sector bij de atoomoorlog- voering". Deze spreker achtte het rationeel, dal de ontstane belemmeringen voor de militaire ver dediging. Daartoe dienen operatieplannen te worden ontworpen, allereerst gericht op het verlenen van steun aan de militaire verdediging en zo mogelijk daarnaast, anders daarna, gericht op het redden van slachtoffers en het inperken van de schade'' (Naar mijn mening, in verband met het. voorgaande, is dit nog rijkelijk optimistisch! H.W.) DAT ALLES is eerlijke taal, zo weten we tenminste waar we aan toe zijn. De civiele verdediging, waarvan de B.B. een onderdeel uitmaakt, zal in de eerste plaats dienen als hulp middel voor de militairen, opdat deze het puin op hun wegen zo spoedig mogelijk geruimd krijgen, het puin waaronder vrouw en kind, have en goed, cultuur en religie begraven liggen. Terecht citeert prof. Rasker nog Helmut Gollwitzer: „Het begrip landsverdediging is een verouderd begrip geworden. Wie het nog in de mond neemt, is blind of huichelt". Wij zouden eraan kunnen toevoegen, dat de keuze waarvoor wij staan niet „Bescherming Bevolking of géén Bescherming Bevolking" luidt. De werkelijke keuze is: totale vernietiging in het geval van atoomoorlog of géén totale vernietiging, alléén mogelijk door de atoomoorlog zelf af te wijzen. Het is nog steeds niet te laat. Men leze zo mogelijk „On the beach" van Nevil Shute, want het is de daarin geschetste situatie die wij in ieder geval dienen te voorkomen. Dat doen wij niet door ..Bescherming Bevol- kinkje" te spelen integendeel, dit. spelletje is een slaapmiddel op het moment, waarop wij dringend wakker dienen te worden om het voortbestaan zelf misschien nog te kunnen redden. Wie zich van deze elementaire feiten rekenschap geeft zal be grijpen, dat B.B. niet alleen gezichtsbedrog, maar gevaarlijk gezichtsbedrog is en met recht als „psychologische oorlogsvoor bereiding" kan worden aangeduid. Praten over en doen aan Bescherming Bevolking is in wezen misleiding. Te goeder trouw, ongetwijfeld bij de overgrote meer derheid van degenen die de B.B. dienen. Maar: misleiding is op zichzelf reeds een misdaad. Deze misdaad weegt te zwaarder wanneer door het wekken van volstrekt illusionistische hoop op beschermingsmogelijkheid de noodzakelijke aandacht wordt afgeleid van het hoofdprobleem, waarvoor wij staan: wij kun nen en mogen niet meer denken in de termen van een door de A-wapens en H-wapens tot voltooid verleden tijd gemaakte periode van de geschiedenis. TENSLOTTE: het aanduiden van het noodzakelijk ge worden alternatief. Meer dan een aanduiding is hier niet mogelijk. In de periode voor 1949 werd door een zéér kleine groep in ons land „pacifistische volksverdediging" bepleit. Thans prefereert de beroepsmilitair Stephen King Hall in zijn ..Defence in the Nuclear Age" (verdediging in het Kern(wapen) Tijdperk) vijandelijke bezetting boven de vernietiging van het Britse volk. Voor de B.B. wordt op de rijksbegroting alleen twintig mil joen uitgetrokken. Een reclamebudget van twintig miljoen is zelfs voor een grote onderneming zéér hoog. Twintig miljoen per jaar besteden om de bevolking vertrouwd te maken met de nieuwe, noodzakelijk geworden gedachten over verzet, dat de (totale) oorlog als middel afwijst, ziedaar een denkbeeld dat belangrijker voordelen biedt. Ten eerste wordt geen geld meer weggegooid aan bewijsbaar misleidend en illusoir werk. Ten tweede stimuleert men dan de democratische en humane ge zindheid, die door militarisering (en daartoe behoort de B.B.) slechts wordt aangetast. Ten derde: aldus wordt een ernstig begin gemaakt met die nieuwe strijdwijze die, als het er op aan komt, het enige alternatief biedt voor de totale vernietiging, de algehele zelfmoord- Mogen de levenden sterker Wijken dan de doden! BIJ aandachtige lezing van het artikel van de heer Wiebenga en met name ook uit de aanhaling uit „Vijfstromenland" van prof. dr. J. Bouman blijkt duidelijk, dat de strekking van zijn betoog in wezen is: verzet tegen de dreiging van een nieuwe wereldoorlog. De vernietigende kracht van de wapens, de atoom bommen en waterstofbommen, welke dan gebruikt zullen wor den, is zo verschrikkelijk, dat alles in het werk gesteld moet worden, met het zoeken en inslaan van nieuwe wegen om de oorlog voorgoed uit te bannen. Zelfs wanneer men het met deze zienswijze eens zou kunnen zijn, blijft het toch volmaakt on begrijpelijk, hoe de heer Wiebenga hieraan de conclusie kan verbinden: „Wie dit standpunt onderschrijft, moet de B.B. naar mijn vaste overtuiging afwijzen". Prof. dr. J. Bouman, die door de schrijver met instemming wordt geciteerd, blijkt overigens dit standpunt bepaald niet te huldigen. In antwoord op critische beschouwingen over zijn boek „Vijfstromenland" heeft hij immers onlangs verklaard: ..Met nadruk verdedig ik de stelling, dat wij, over de afschrikkings theorie heen, onze bewapening handhavende, een krachtige vredespolitiek zullen moeten voeren. Ook ik wil niets liever dan de westelijke landen zo krachtig mogelijk maken en waar deer wat de NAVO tot verhoging van de militaire kracht heeft gedaan". De doelstelling van de NAVO is zuiver defensief en dient in de eerste plaats tot behoud van de vrede. Dit kan tegen het overmachtige Rusland alleen bereikt worden door de kracht en eenheid van de vrije wereld, door de bewapening met kernwapens in antwoord op de Russische drei ging, en door duidelijk te stellen dat in geval van agressie deze wapens gebruikt zullen worden. Montgomery zegt in zijn „Memoirs" hierover: „Die macht (het nucleaire wapen) kon worden ontwik keld tot zo'n machtig offensief wapen, dat het duidelijk is, dat een oorlog voor geen enkel land profijt kan opbrengen; een aanvaller zou de wes terse beschaving op ontstellende wijze kunnen ver woesten, maar zou zeker even grote of zelfs nog groter schade lijden". En verder: „Daarom zullen zij (de Sovjet-Unie) ons niet aanvallen, zolang wij sterk blijven en direct met kernwapens kunnen terugslaan". En tenslotte: „Wij hebben nu deze afschrikking en het is een goed middel. Het heeft een oorlog van grotere omvang voorkomen". Het is ook onbegrijpelijk, dat de heer Wiebenga zijn aanval alleen richt op de B.B. en niet op de ver dediging in haar geheel, militair en civiel, waarvan de B.B. een onderdeel is met een geheel eigen taak: de bescherming van leven en goed tegen de directe gevolgen van oorlogsgeweld. Wij leven in een tijd waarin „de vuistbijl met zijn laatste varianten" nog wordt gehanteerd. De NAVÓ, de Vrije Wereld, tracht een nieuwe wereldoorlog vol verschrikkingen te voor komen, door in staat te zijn zich te verdedigen en de bevolking te beschermen. De B.B. aanvaardt de werkelijkheid waarin wij leven (en waartegen wij ons te weer moeten stellen): er bestaat gevaar voor een nieuwe oorlog, in een oorlog bedreigen de be volking verschrikkelijke gevaren, hiertegen is bescherming van de bevolking~mogelijk en noodzakelijk. De heer Wiebenga stelt, bepaald onjuist, dat gesuggereerd wordt in de voorlichting, dat „A- cn H-wapens misschien wel H. Wiebenga Nieuwe uniformen voor mannen en vrouwen. ongebruikt zullen blijven als de oorlogsbom barst". Dit wordt in de voorlichting niet en nergens gesuggereerd. De Organisatie Bescherming Bevolking (houdt ernstig rekening met het gebruik van kernwapens en het gevaar van radioactieve straling en neerslag. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, heeft hiervan reeds in 1955 in de Eerste Kamer mededeling gedaan. De Organisatie B.B. wordt aan deze gevaren aangepast en ook de maatregelen die iedere burger tot eigen bescherming zal kunnen en moeten treffen, zijn juist hierop ingesteld. DIKWIJLS WORDT ook nog tegen de B.B. aangevoerd, dat zij de bevolking „total-war-minded" wil maken. Dit nu is juist Niet omdat de B.B. een algemene oorlogsstemming wil op wekken. De B.B. heeft een even grote afschuw van de oorlog als ieder weldenkend mens, vooral waar zij uit de aard der zaak meer en beter dan de meeste burgers bekend is met de verschrikkingen, aan een moderne oorlog verbonden. Maar de B.B. beoogt met haar voorlichting het Nederlandse volk te doen beseffen, dat de moderne oorlog met zijn verschrikkelijke wa penen inderdaad totaal is, zich ook richt op de gehele burger maatschappij, zodat wellicht zelfs in de eerste plaats de gehele burgerbevolking er het slachtoffer van kan worden. Van daar dus, dat de gehele burgerbevolking zelf bij de Bescherming Bevolking is getrokken en het grootste belang heeft bij 'n parate B.B.-organisatie en een efficiënte zelfbescherming. „Bescherming van de Bevolking is gezichtsbedrog" zegt de schrijver. „Zelfs gevaarlijk gezichtsbedrog". De gevaren in een nieuwe oorlog, waarin atoomwapenen zullen worden gebruikt, zijn zo verschrikkelijk, dat beveiliging hiertegen onmogelijk is. Het standpunt van de B.B. daarentegen, het standpunt van de regering, is: hoe groter de omvang van de ramp, des te groter ook het aantal slachtoffers, dat de hulp zal nodig hebben van een goed georganiseerde hulpverlening. Hiervan zal het leven van duizenden afhangen. De uitwerking van kernwapens is ver schrikkelijk, duizenden zullen het slachtoffer worden, maar duizenden anderen kunnen gered worden, dank zij eigen maatregelen en het reddingswerk van de B.B. Kroesjtsjev heeft gedreigd West-Duitsland te ver nietigen. Hij is daartoe wellicht in staat, zowel men taal als militair. Maar hij volvoerde zijn dreigement dank zij de kracht van de NAVO (nog) niet. In een nieuwe wereldoorlog zal ook van atoomwapens ge bruik gemaakt worden. In de omgeving van de explosie zal hiertegen weinig of geen bescherming mogelijk zijn, maar de uitwerking van de atoombom en zelfs van de waterstofbom is aan grenzen ge bonden en in het grote gebied tussen de strook van totale vernietiging en de grens van de uitwerking zullen duizenden geholpen kunnen worden. Dat is de taak van de Organisatie Bescherming Bevolking. Wanneer in een nieuwe oorlog de gehele wereld met atoombommen zou worden bestrooid, zou dit het einde betekenen. Maar het is waanzin dit te verwachten. Ook een tegenstander als de Sovjet- Unie wil de wereld veroveren, dus geenszins vernietigen 'n wil uiteindelijk niet ook zelf ondergaan. Ook deze tegenstand zal zijn wapens zo economisch mogelijk willen en moeten ge bruiken, dus tegen doelen die daarvoor in aanmerking komen. Wij weten niet met zekerheid welke die doelen zijn. Wij weten niet, welke wapens hij tegen die doelen zal gebruiken. De mili taire deskundigen hebben hieromtrent echter wel goed over wogen verwachtingen. De bescherming van de bevolking zal overal noodzakelijk en overal waardevol kunnen zijn. Ook tegen de radioactieve neerslag die zich, afhankelijk van de wind richting, als gevolg van een kernwapenexplosie overal zal kunnen voordoen. In de eigen woning is beveiliging mogelijk. HET BESTEK van dit artikel laat niet toe hierop dieper in te gaan. Wie hierover meer wil weten, wende zich tot de Stich ting Bevordering Bescherming Bevolking, Groot Hertoginne- laan 40, Den Haag. Aan het slot van zijn artikel blijkt dan duidelijk de eigen lijke strekking van het betoog van de heer Wiebenga: de ont kenning van de mogelijkheid van Bescherming Bevolking is slechts een voorhoedegevecht. De grote stoot is tegen de be tekenis van de verdediging en van de NAVO gericht. Liever een vijandelijke bezetting (door de Sovjet-Unie!) dan een oorlog, welke een totale vernietiging zou betekenen. Vooropstellende dat die „totale vernietiging" een veronderstelling is van de schrijver, of van King Hall met diens aanhang, vergeet de schrijver blijkbaar: dat dank zij de kracht van de NAVO een oorlog is en misschien in de toekomst kan worden voorkomen. Dat zonder een krachtige verdediging onze vrijheid, onze demo cratische instellingen, vrijheid van godsdienst en meningsuiting (waarvan de schrijver thans profiteert) de menselijke waardig heid, de vrijheid om onszelf te zijn, onherroepelijk verloren zullen gaan. Het is wel bijzonder lichtvaardig en naïef te vertrouwen op de kracht van het moreel in een door de Sovjet-Unie bezet land. Vergeten wordt blijkbaar de knechting en ellende van de volken in de Baltische landen, in Polen, in Hongarije, de lichamelijke en vooral geestelijke folteringen der bevolking, de onderdrukking van het. individu, de miljoenen, gestorven in slavenkampen en mijnen, de miljoenen mensenlevens die ge offerd zijn om het systeem van het communisme door middel van geweld te handhaven en uit te breiden over andere landen Hiertegenover stelt de NAVO, stelt Nederland de verder!ding door eenheid en kracht, om de vrede en de vrijheid te behouden. En de B.B. het redden van duizenden en duizenden mensen levens, welke anders onherroepelijk verloren zouden gaan. Mr. L. Tielenius Kruythoff Directeur van de Stichting Bevordering Bescherming R

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 20