PIT^RII KERKDIENSTEN In laatste kwartaal 1958 zijn in Haarlem 60 huizen gebouwd 'JBrieven aan de redactie Bijna 1300 woningen in aanbouw Radio Moors Jan Wiegman 75 jaar SLOT DEFECT? ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 KWARTAALOVERZICHT WONINGBOUW afl v. Empelen Medische verzorging tijdens het weekeinde /JsPA] BRUIDSTOILETTEN Burgerlijke Stand van Haarlem BREIMACHINES Tempeliersstraat 68 „Oudercommissies hebben aan invloed gewonnen" UIT STAD EN STREEK Amsterdamse binnenstad had anderhalf uur geen stroom Oud-premier Daniël Malan van Zuid-Afrika overleden WASSERIJ DUYN Ontmoetingen met de Gouden Eeuw Musicoloog dr. Merkelbach te Hilversum overleden Reina Prinsen Geerligs- prijs 1959 Twee doden in het verkeer Uit het kwartaaloverzicht over de stand van de woningbouw in Haarlem blijkt, dat aan het einde van het afgelopen jaar 1275 woningen, waarvan 821 woningwetwonin gen, in aanbouw waren. In het laatste kwartaal van 1958 werden 60 woningen voltooid, waarmee het totaal aantal vol tooide woningen in 1958 op 788 kwam te staan. Van de in aanbouw zijnde woningwetwo ningen waren er 110 van de woningbouw vereniging St. Bavo-Noord in Delftwijk, de andere worden alle in Parkwijk gebouwd. In de premie-, herbouw- en vrije sector waren 454 woningen in aanbouw. Hiervan zijn er 82 van de firma Biesterbos bij sta tion Bloemendaal, 24 van de firma Thun- nissen in het Oosterduinkwartier, 206 van de Hogerveka in Sinnevelt, 65 van Van Wa ning en Co. aan het Marsmanplein en nog enige kleinere complexen aan de Hospes laan. Van de in voorbereiding zijnde com plexen hebben er 64 premie ontvangen. Hiervan zijn er 50 van de Nemavo in het, Zuiderhoutkwartier (torenflat) en 14 van de firma Van der Pol aan de Clovisstraat. In voorbereiding Bij de Provinciale Directie of het minis terie zijn 54 woningen in behandeling. Hier onder bevindt zich de torenflat van de Na tionale Beleggingsmaatschappij aan de Arthur van Schendelkade. Bij de architect of de gemeente zijn niet minder dan 1729 woningen in voorbei eiding. Hierbij be vindt zich een complex van 62 eengezins woningen van architect prof. Zwiers in Parkwijk, 534 woningen van architect Klein in Schalkwijk, alsmede 350 flats van architect Dunnebier, eveneens in Schalk wijk. Aan premiewoningen zijn in voor bereiding 783 woningen, verdeeld over com plexen van de firma's Thunnissen (104), Ottolini (39), Meijer (84), Van der Bilt (95) en gemeente (11), alle in Sinnevelt. Voorts 200 woningen in torenflats van de firma Van der Bilt in Parkwijk, 150 in een torenflat van architect Bloemsma en 100 Advertentie Zeer apart bruidswerk en niet zo kostbaar. Bloemsierkunst Heemstede Telefoon 3-80-80 HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uilsluitend per telefoon firma Mathot, tel. 11990. Tandartsen: Dr. K. G. van der Putten, Grote Houtstraat 20 r., tel. 20873. Dierenartsen: J. Westerman, Leidsevaart 74, tel. 12111. Apotheken: Marnix-apotheek, Marnix- straat 65, tel. 56357; firma Loomeijer en Zoon, Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Apotheek Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. HEEMSTEDE Artsen: K. L. Kout, Johan de Wittlaan 23, telefoon 38411 en W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, telefoon 34606. Wijkverpleegster: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), tel. 39818 (en in de week van zaterdag 7 tot en met vrijdag 13 februari, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197 (en in de week van zaterdag 7 tot en met vrijdag 13 februari, des avonds na zes uur). BLOEMENDAAL Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tel 57753. Overveen: Dokter C. R. Post, Gil lis Schoolmeesterlaan 2, Haarlem (post Overveen) tel. 10367. Aerdenhout: Dok ter J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerden hout, tel. 42884. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telef. 12698; zuster H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 42119 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Benne- broek, tel. 02502-618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zullen tot zaterdagmorgen 14 februari voor spoedeisende gevallen ge opend zijn: de Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Noord, tel. 02560-8284 en de Heemsteedse Apotheek, Binnen weg 98, Heemstede, tel. 38197. Advertentie t Verkoop van verhuur van bruids- en gelegenheidskleding „CKleciincj ^rtiètique" AMSTERDAMSTRAAT 62 - HAARLEM - Tel. 11430 BEVALLEN van een zoon: 30 januari: E. I. N. KoppenVan Nunen; 4 febr.: D. E. de Sevrende Weert (2 zn.), A. Blom Smit, L. AugustinusPhilippo, G. C. Ver vloedKoster; 5 febr.: A. J. Olsman Salm, A. van Lentvan der Weide, A. A. MeijerGrotholt., G. de BooWolf, M. M. Fokkerde Boer. BEVALLEN van een dochter: 5 febr.: E. M. Pijstvan Bree, M. P. Pardonde Boer, Z. G. LetschPuma, G. de Graaf Doorenspleet; 6 febr.: L. J. PetersMeijer, R van DalenKuijt. OVERLEDEN: 4 febr.: A. F. Peperkorn, 78 j., M. van Heemskerkstraat; G. C. ten Bosch, 71 j., Javastraat; 5 febr.: A. Vijl- brief, 83 j., Ripperdapark; J. Fruijtier, 61 j., Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: 6 febr.: H. IJspeert en A. Budde, J. F. Pettersson en A- Antonisse. flats van dezelfde architect, beide aan de Faradaystraat. Met beleggers zijn onderhandelingen gaande over 835 woningen, verdeeld over verschillende gedeelten van de stad. De zandophoging voor plan A in Schalkwijk is voor driekwart gereed. Over het bouwvo lume zegt het kwartaaloverzicht, dat de voor 1958 toegestane 500 woningen in de woningwetsector als volgt verdeeld wa ren: 176 voor St. Bavo Oost in Parkwijk, 241 van de Woningvereniging Haarlem i.o. in Parkwijk en 99 van de in totaal 158 wo ningen van dezelfde woningbouwvereni ging eveneens in Parkwijk. Totaal zijn dit 516 woningen. De 16 extra woningen zijn het derde deel van de 48 bejaarden wonin gen van de woningbouwvereniging Haar lem i.o. in Parkwijk, die niet meetellen in het bouwvolume. Advertentie Vraagt vrijblijvend demonstratie. Dr. Jos. P. Chr. de Rner: In de ber edenhal van het Jac. P. Thijsse Lyceum in Overveen heeft dr. Jos. P. Chr. de Boer. inspecteur van het v.h.m.o. in Den Haag vrijdagavond voor de leden van de oudervereniging een inte ressante inleiding gehouden over „De ver houding ouders-oudersvereniging en school", een onderwerp dat de ouderver eniging met het oog op de bestaande fu sieplannen met het Kennemer Lyceum van actueel belang achtte. Dr. De Boer begon met een uitvoering overzicht te geven van de geschiedenis van het openbaar en bijzonder onderwijs, het ontstaan en de groei van oudercomi tés en de toenemende invloed van de school op het leven van de leerling. Spre ker achtte juist daarom het contact tus sen ouders en de school een dwingende noodzaak. In de wet-Cals staan twee artikelen be treffende de oudercommissie. Artikel 40 stelt, dat aan de openbare scholen een oudercommissie is verbonden en artikel 44 geeft aan dat voor het bijzonder onderwijs het schoolbestuur de ouders in de gelegenheid stelt een oudercommissie te vormen; in het eerste geval dus impe ratief, in het tweede facultatief. Pas na de tweede wereldoorlog traden de ouder commissies meer naar voren. Spreker schetste vervolgens de ontwikkeling van het onderwijs. In korte tijd is ons onderwijs gedemo cratiseerd. In 1955 werd voor het lager on derwijs het schoolgeld afgeschaft. „In on ze tijd kennen wij de sleutelpositie van de school, de sociale status van het kind wordt nu bepaald door de resultaten van het on derwijs dat het heeft gevolgd", aldus de spreker. Nu de school meer macht heeft gekre gen, zo betoogde hij, hebben ook de ouder commissies aan invloed gewonnen. Een oriëntatie omtrent de diverse schooltypen is nodig en daarom ook de samenwerking tussen ouders en school. Tenslotte kwam spreker tot de conclusie dat de zorg voor het gezin de meest efficiënte manier is om massaficatie te bestrijden en de per soonlijkheid van de mens in een vertrouwd milieu te beschermen. „In onze tijd wordt het gezin belaagd. In de Nederlandse samenleving is de oudercommissie een van de gunstige uitingen, waardoor een goede samenwerking tussen school en ouders mogelijk is". Ned. Christen Vrouwenbond. De afde ling Haarlem-Noord zal donderdagavond 12 februari haar eerste lustrum vieren in het Hervormde Wijkgebouw aan de Mole- naerstraaf. in Haarlem. Nieuws in het kort Uitgestelde cursus. Het bestuur van de stichting „Geloof en Wetenschap" in Haarlem deelt mee, dat dr. A. L. Con- standse, die op 9 februari zijn cursus over „de actuele wereldpolitiek" zou hervatten, door ziekte verhinderd is op die avond zijn cursus te geven. De eerstvolgende cursus avond van dr. Constandse zal worden ge geven op maandag 23 februari. Feestavond. De bejaarden die in de zomer van vorig jaar hebben deelgenomen aan de door het comité ouden van dagen in Halfweg/Zwanenburg georganiseerde bootreis, zullen elkaar maandagavond weei kunnen ontmoeten in Tivoli, waar met medewerking van de toneelvereniging St. Gerardus Majella een feestavond wordt aangeboden. Osborn-film. Vrijdagavond zullen de heer en mevrouw Stroethof uit Amster dam in de zaal van Rutten in Hillegom de Osbornfilm vertonen. Deze rolprent is op genomen tijdens de campagne die de Amerikaanse evangelist hield op het Malie veld in Den Haag. Inbraak. Bij een inbraak in een con structiewerkplaats aan de Nijverheidsweg in de Waarderpolder te Haarlem hebben onbekenden een metalen klok, tekenmate riaal, postzegels, ijzerboortjes en een wa terpas, met een totale waarde van duizend gulden, meegenomen. Onbetrouwbaar ijs. De Haarlemse po litie wijst erop, dat het ijs in de singels en grachten van Haarlem nog steeds zeer onbetrouwbaar is. Aanrijding. Vrijdagmiddag heeft zich op de hoek van de Roemer Visscherstraat en de Luciferstraat in Haarlem een aan rijding voorgedaan tussen een personen auto en een vrachtwagen. De personenauto werd ernstig beschadigd en de bestuurder, een 24-jarige Haarlemse timmerman, moest met een hoofdwond en een hersenschud ding naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. Opening Jeugdhonk. Het jeugdhonk van wijk III van de Nederlands hervorm de gemeente in Haarlem, dat aan de Mole- naerstraat is gebouwd, zal maandagavond 16 februari om acht uur worden geopend Zaterdagmiddag 21 februari is er van twee tot vier uur nog gelegenheid het nieuwe honk te bezichtigen. Advertentie STENO „GROOT E" WILHELMINASTRAAT 47 - TEL. 18441 Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vier is in grote delen van de Amsterdam se binnenstad de elektrische stroom uitge vallen. De oorzaak was een defect aan een 50-kilovolt kabel tussen de Centrale Noord en het onderstatinn Uilenburg, dat niet onmiddellijk gerepareerd kon worden. IJlings nam het G.E.B. maatregelen om de stroom via overschakeling op andere stations weer naar het centrum te leiden. Dit geschiedde geleidelijk. Na anderhalf uur was de storing overal opgeheven. Inmiddels had de stroomloze periode veel last veroorzaakt Op talloze wegkrui- singen raakte het verkeer in de knoop, om dat de verkeerslichten waren uitgevallen. Er kwam pas enige orde nadat ijlings naar de bedreigde punten gezonden agenten der verkeerspolitie het verkeer gingen rege len. De brandweer was met veel materieel uitgerukt naar het stadhuis, waar de par ticuliere brandmelder door het wegvallen juist was gaan werken. Ook in vele fa brieken en kantoren moest de arbeid ge staakt worden. Advertentie (Verkort weergegeven) Lijn 11. Naar aanleiding van de ingezon den brieven die de afgelopen dagen in uw krant zijn verschenen over de buslijn 11 zou ik gaarne enkele opmerkingen willen maken. Het is een feit, dat de lanen in het Rijnegomkwartier te smal zijn voor autobusverkeer, maar daarom juist heeft men er een eenrichtingsverkeer ingesteld. Er zijn echter meer smalle wegen waar bussen rijden, zoals bijvoorbeeld in de Bel- lamylaan. En hier rijdt de bus zelfs in beide richtingen. De autobezitters uit de lanen met eenrichtingsverkeer moeten dan maar een beetje anders rijden dan zij gewend waren. Dat is voor hen minder bezwaarlijk dan voor een voetganger, die dan naar een verder afgelegen bushalte moet lopen. Ik zou graag willen weten of het grootste gedeelte van de onderteke naars van de petitionnementen autobezit ters zijn. Er wordt tegenwoordig veel te weinig gedacht aan die mensen, die aangewezen zijn op het gebruik van een bus. De paar honderd meter, die men de buspassagiers verder wil laten lopen naar een halte aan de Oosterduinweg zouden voor velen zoals bejaarden, moeders met kinderen en invaliden een groot ongemak bete kenen. Vooral bij slecht weer of wanneer men veel boodschappen heeft. In deze ge vallen betekent ieder stukje verder lopen een extra moeite. Het is te hopen dat de betreffende instanties hiermee rekening zullen houden. Buslijn 11 voorziet voor ve le Aerdenhouters in een sinds lange tijd bestaande behoefte als verbinding tussen Aerdenhout, en Haarlem. En te oordelen naar het op sommige uren van de dag zelfs zeer drukke gebruik van deze bus zou het te betreuren zijn indien er een op heffing zou plaats vinden, omdat de be woners van twee lanen te weinig begrip kunnen opbrengen voor hun medemen sen. Een bewoonster van de Burge meester Den Texlaan, Aerdenhout LIJN 11. De nieuwe buslijn 11 is wer kelijk dringend noodzakelijk voor de be woners van de Var Riebeecklaan, van de omliggende straten en voor een groot aan tal Bloemendlers. Met verontwaardiging heb ik daarom gelezen, dat enkele bewo ners uit het Rijnegomkwartier de bus weer weg willen hebben. Het zou de spui gaten uitlopen als de N.Z.H.V.M. zich aan deze verregaand arrogante methodes zou storen. H.D. KAAPSTAD (Reuter) De vroegere Zuidafrikaanse minister-president dr. Da niël Malan is op 84-jarige leeftijd overle den. Vrijdag werd hij door een hersen bloeding getroffen. Hij was reeds se dert oktober ziek. Onder premier Hertzog werd Malan in 1924 minister van Binnenlandse Zaken, Onderwijs en Gezondheid, maar tien jaar later weigerde hij onder de coalitie Hert- zog-Smutz aan te blijven. Tegen deze coa litiepartij, de Verenigde partij (nu opposi tiepartij) ging Malan in oppositie tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog. In 1948 won zijn „gezuiverde National par tij" de verkiezingen en werd hij premier. ZONDAG 8 FEBRUARI 1959 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 19: Ds. A. J. van Rhijn. Noor. derkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. R. Bijl, be diening H. A. 19: Lezing Ds. W. A. Bijle- feld, Oegstgeest. Onderwerp: „Islam, ver wantschap of vijandschap?" Ooslerkerk, Zo- merkade. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Bake- nesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk, dhr. D. Boer. 10.30: Jeugddienst. Ds. D. ter Steege, Lyceumpredikant. Onderwerp: „Eer ste kruiswoord". 19: Pasteur J. F. Baudraz. Jeugddienst in de Franse taal. Kapel Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. dhr. J. de Nie. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, ingang Van Merlenstraat. 10.45: Ds. W. M. van Asperen. Jacohskerk (Vryz. Herv.), Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Jeugd- dag. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Dr. G. Ph. Scheers, van Schoten. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 24. 9.30: Ds. N. van Egmond. Jeugdkapei. Noord, Molenaerstraat. 10.30: dhr. F. H. Geursen. Oost, Zomerkade. 10: dhr. N. A. Groen, Amsterdam. West, Leidse- straat. 10: dhr. P. Haak. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr. J. de Vink. Eglise Wal- lonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Evang. Gemeinde, Waalse Kerk, Begijnhof. 19.30: Gottesdienst en Contactkring. Pfarrer Plan- tiko. Alle Dag Kerk. Maandag 19.30 en woensdag 15 uur: Contactbijeenkomsten met gerepa tri eerden in de Pastorie der Broeder- kerk, Parkiaan 32. Dinsdag 15 uur febr. geen dienst. Rooms-Kath. Kerk. Kathedraal, Leidsevaart. 6.30, 7.30, 9: Hoogmis. 11 en 12 uur. St. Antonius, Nieuwe Groenmarkt. 6.30. 7.30: Kindermis. 8.30: Hoogmis. 10. 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat. 6.45. 8, 9.15: Hoog mis. 11 en 18 uur. O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne. 6, 7.30, 9, 10.30: Hoogmis en 12 uur. St. Jan, Amsterdam straat. 6.15, 7, 8.15, 9.30: Hoogmis. 11 en 12.15 uur. Pentecostal Fila- deifia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47 (zaal no. 1). 10: dienst (ook Maleise dienst). Woensdagavond 7.30 uur: bidstond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. 15 uur: dienst. Donderdag 19.30: bidstond. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 20: Avondbijeenkomst. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. M. de Vos. Woensdag 11 febr. 19.30: Ds. Wijnmaalen, van Maartensdijk. Stads-Evan. gelisatie, Lange Heerenstraat 6. 10: dhr. W. Hoekendijk, evangelist te Schiedam, met Kwartetzang. 19: dhr. J. F. Snoeks. Woens dag 19.30: Bijbellezing en bidstond. Zuider- kapel, Zuiderstraat 15. 10: Ds. A. A. Leen- houts van Amsterdam. 17: dezelfde. 20: Jeugdsamenkomst o.l.v. Herman Spoor. Dins dag 20: Bijbelbespreking en bidstond. Op wekkingssamenkomsten. Zuiderkapel. Zuider straat 15. Donderdag 20: dhr. J. Kits, di recteur van 't Brandpunt te Doorn. Evang. Luth. Gemeente, Witte Heerenstraat. 10.30: Gezinsdienst. Ds. D. Solinger (liturgie). Ds. G. Kroes (preek). Dinsdag 10 febr. 20: Wijk- avond voor Wijk 1 in „Theosofia", Nassau plein 8. Voordracht door Mevr. Beb Dijkstra- Munster. Dond. 12 febr. 20: Wijk 2. Contact avond in het Jeugdgebouw Schoterweg. hoek Pijnboomstr. Vrije Evangelische Gemeente. Kapel. Parklaan 21. 18.30: Ds. A. H. v. Gent. Donderdag 12 febr. 20.15 uur: Bijbellezing. Broedergemeente, Parkla - 34. Zondag 12 uur: Zondagsschool. 19: Ds. H. Schutz. Remonstrantse Gemeente, Oranjekade 1. 10.30: Ds. J. W. Wery. Kerkdienst voor ge meente en jongeren vanaf 12 jaar. Spel: „Paulus buiten de muren". Dinsdag 10 febr. 14 uur: Vrouwencontact. Verenigde Doops gezinde Gemeente, Gr. Houtstraat 43. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. 10.30: Jeugddienst. Haar lem-Oost. Wijkgebouw Ned. Herv. Gemeente, Zomerkade 161. 19.30: Ds. S. M. A. Daalder. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 61. 10: Ds. D. J. Roos. 17: Ds. C. Goeman. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg. 17: Ds. D. J. Roos. Lyceum-Aula, ingang Van Merlenstraat. 9: Ds. C. Goeman. 17: Ds. L. Hoorweg. Chr Geref. Kerk, Raaks. 10 en 17: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente, Lange Margarethastraat. 10 en 16.30: leesdienst. Geref. Gemeente, Rid derstraat 29. 10 en 17: leesdienst. Dinsdag 10 febr.- 19.30: Ds. van Haaren. Oud-Geref. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 16.30: lees dienst. Dinsdag 10 febr. 19.30: Ds. Dp Marchie. van Voorthuizen. Volle Evangelie Gemeente. Elim Kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Open bare samenkomst. 12-13: Zondagsschool. 19: Opwekkingssamenkomst met verschillende sprekers. Donderdag 20: Gebedssamenkomst. Pinkstergemeente. Immamiëlkapel, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: dhr. W. van Beek, van Leeuwarden, met medewerking van Pinkster trio. 10: Zondagsschool. 19.30: dhr. W. van Beek. Woensdag 19.30: Jeugddienst. Donder dag 20: bidstond. Pinkstergeloofsgemeen schap. Nassauplein 8. 10: dhr. de Geest. 17: dhr. E. Schuurman. Vergadering van Gelovi gen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (broodbreken). Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 17.30: Samenkomsten. Oud. Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. 11 febr. Aswoensdag. 19.30: H. Mis. O.R.G. Centrum, Westerhoutpark IA. 10.30: Ds. A. R. de Jong. De Christengemeenschap, Wilhelminastraat 60. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst. Don derdagmorgen 8.30: Mensenwijdingsdienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Samenkomst dinsdagavond 7.45 uur ten huize van de fami lie Drayer, Koudenhorn 46A rood. Baptisten Gemeente. Begijnhofkapel. 10.30 en 19: Ds. J. v. Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. 10.30: Kin- derdienst. Dinsdag 10 febr. 20: Zusterhulp. Zevendedags-Baptisten Gemeente. Parklaan 21. Iedere zaterdagmorgen om 10 uur predi king. Zevende-Dags Adventisten. Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen o-m 10 uur gemeen schappelijke bijbelstudie en om 11 uur predi king. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 17: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 17: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 17: Kerkdienst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat. 9 Wekelijkse samenkomsten zondag 10.15 en 20 uur en donderdag 20 uur. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiliginigssamenkomst. 18.45: Openluchtsamenkomst aan de Ged. Oude Gracht. 19.30: Evangelisatiesamen komst. Donderdag 20: Heiligingssamenkomst o.l.v. Maj. D. Boschma. Vereniging De Vrjjc Gemeente. Rest. Brinkmann. Grote Markt. 10.30: Voorganger dhr. H. Jansen. Jehovah's Getuigen. Wolstraat 7. Zondag 17-18: Wacht torenstudie. Donderdag 19.30-21.30: Theocra tische Bedieningsschool en praktische toerus ting tot de prediking van het evangelie. Kam. Onnessitraat 83 (gebouw). Zondag 16.30- 17.30: Wachttorenstudie. Vrijdag 19.30-21.30: Theocratische Bedieningsschool en praktische toerusting tot de prediking van het evangelie. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, Kloosterstraat. Zaterdag 19.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. van der Loos. Immanuëlkerk. Van Egmondstraat. 10: Ds. G. Koch. Jeugddienst. 19: Dr. G. Ph. Scheers. Jeugdkapei. Jeugdhuis, Schoterweg. 10: dhr. P. Zunderman. Zondagsschool. 12: Marnix- school. Wijkkapel Eenhoornstraat, Kleuter school Colensostraat. Sionskerk, Eksterstraat. (Spaamdam-West). 10: Ds. G. H. van der Woord. 19: Ds. J. Kroon. Kapel Sionskerk. 9: Jeugdkerk (12-16 jaar). 10: Oppasdienst (4-6 jaar). Zondagsschool (6-12 jaar). 10: Kon. Emmaschool (Raafstraat), Charl. de Bourbonschool (Jan Prinslaan), Elout van Soeterwoudeschool (Muiderslotweg). Kleu. terdienst (4-6 jaar). 10: Kon. Emmaschool. Rooms-Kath. Kerk. H. Hart, Kleverpark. 6.30, 7.45, 9, 10.30: Hoogmis en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, Paul Krugerstr. 7.30, 9: Hoogmis. 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijks straatweg. 6.30. 7.30, 9: Hoogmis. 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten, Rijks straatweg. 6.30, 7.30, 8.45: Hoogmis. 10.15. 11.30 en 18 uur. H.H. Petrus en Paulus, Tesselscha- destraat. 7. 8.30, 10: Hoogmis en 11.45 uur. Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder werken niets". Verlengde van de Geuzevesperstraat. 10: dhr. B. Gree- vink, evangelist te Eén (Dr.). 19.30: Jeugd samenkomst, leeftijd tot 25 jaar. Woensdag 11 febr. n.m. 8 uur: Opwekkingssamenkomst onder het motto: „Wat zegt de Bijbel ervan?" Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper singel. 10: Ds. H. W. Wierda. 17: Ds. H. D. Bruggeman, van Rotterdam-N. Sionskerk, Eksterstraat. 11.30: Ds. H. D. Bruggeman. 17: Ds. J. A. van Arkel. Noord-Schoter- kerk, Spaamrijkstraat. 10: Ds. J. A. van Arkel. 17: Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. J. C. Maris. 17: Ds. J. Tijmes, van Nunspeet. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingsddenst. 19: Openluchtbijeenkomst, Gen. Cronjéstraat. 20: Evangelisatiebijeenkomst. Dinsdag 14.15: Vrouwenvereniging. Leider Kapt. J. Ver hagen, Luitn. J. v. Duin. Jehovah's Getuigen. Spaarndammerweg. Zondag 15.30-17.30: Wachttorenstudie en Theocratische Bedie ningsschool. Donderdag 20-21 uur Praktische toerusting tot de prediking van het evan gelie. Berkenstraat 10. Zondag 18.30-19.30: Wachttorenstudie. Woensdag 19.30-21.30: Theocratische Bedieningsschool en praktische toerusting tot de prediking van het evangelie. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 10: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vrcdenhof. 10.30: Ds. Oskamp. 19: Ds. van Nieuwemhuijzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Asperen. Kapel Irene. Meer en Bosch. 10: dhr. De Vries. Ver. Doopsgez. Gem., „De Olijftak". 10.30: Mej. A. J. Luikinga, van Haarlem. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dag van verbondenheid en trouw. Lekespel „In hoger beroep of een levensgrote ver gissing". Voorg. Mejuffr. L. A. v. d. Voort. Rooms-Kath. Kerk. H. Bavo. 7.30, 8.30, 11, 12 en om 9.40: Hoogmis. O. L. Vr. Hemelvaart. 6.45, 7.45, 8.40: Hoogmis. 10, 11 en 12 uur. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 17: Ds. G. Rang, van Vijfhuizen. Pinksterkerk, Camplaan. 10.15: Ds. C. Goe man, van Haarlem-Z. 17.30: Dr. P. J. Richel. Jehovah's Getuigen. Crayenestersingel 7 Dinsdag 20 uur: Gemeenschappelijke bijbel studie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kerk. Ad- ventskerk. 10.30: Ds. J. E. Drost. Jeugdkapei. Voor jongeren van 12-15 jaar in de Kapel om 10.30 uur. Zondagsschool. Voor kinderen van 5-12 jaar om 10.30 uur in de Advents- kerk. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma. Rem.. 's-Gravenhage. Rooms-Kath. Kerk. 7.30, 9: Hoogmis en 11 u. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 19: Ds. G. H. van der Woord. Rooms-Kath. Kerk. 7.30 en 10 uur. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelma. Jeugdkapei om 9.30 uur in Maranatha. Zondagsschool. 10.30: Jeugdhuis. Donkerelaan en in Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. W. Leendertz, Doopsgez., Sant poort. Geref. Kerk. 14: Ds. G. Toornvliet. 14: Kinderdienst voor kinderen van 5-11 jaar in de consistorie, Vijverweg 14A. 15.45: Ds. Chr. W. J. Teeuwen, van Diemen. 19.30: Ds. Gabe van Duinen, van Wassenaar-Zuid. (Dienst voor belangstellenden). Rooms Kath. Kerk. Allerh. Drieëenheid. 7.30. 9 Hoogmis. 10.45 en 12 uur. H. Sacrament. 7.30. 9 en 11 uur. Vrij Kath. Kerk. Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis. 11 febr. As woensdag. 7.30: Gespr. H. Mis. 20: Vespers en H. Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Zondagsschool. 12-13: Ramp- laankwartier. Gebouw Irene, Elswoutslaan 1, SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorpskerk. 9.45-10: Zangdienst. 10: Ds. G. H. van Wil- lenswaard. 19: Ds. Joh. Bronsgeest. Advents- kerk (Ziekenhuiskerk). 10: Ds. Mr. G. A Alma. Gere'. Kerk. 10 en 17: Ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk. Pniël- kapel. 10: Ds J. Tijmes, van Nunspeet. 16: Ds. J. C. Maris. Advertentie amsterd.\msevaakt?0 tel. 11053 „Een causerie zonder wetenschappelij ke pretenties" noemde de heer Pierre Janssen de lezing, welke hij vrijdagavond in kapel „Nieuw Vredenhof" in Haarlem- Zuid heeft gehouden, in 't kader van het bijzonder kerkewerk van de hervormde gemeente in Heemstede. De heer Janssen, conservator van het stedelijk museum in Schiedam, had deze lezing „Ontmoetingen met de gouden eeuw" genoemd, niet zoals hij bij de inleiding verklaarde, met de be doeling zijn auditorium uit het heden te laten ontsnappen, doch met het voorne men een ontmoeting te arrangeren met de zeventiende eeuw. ten einde de toehoor ders aldus het avontuur van die tijd te laten meebeleven. Ter illustratie van zijn interessant be toog had de heer Jansen een groot aan tal fraaie kleurendia's meegebracht, dat hij op twee projectieschermen tegelijk vertoonde. Meestal reprodutkies van be roemde schilderijen uit die tijd; een pe riode, waarin het kleine Nederland met nauwelijks anderhalf miljoen inwoners een geduchte wereldmacht was. Mede dank zij enige admiraals, die amper kon den schrijven, zoals Michiel Adriaanszoon de Ruyter, waarover de Franse gezant ln een speciale brief aan zijn koning bericht te, dat deze beroemde admiraal zelf'zijn hut met een bezem reinigde. Nederland in de Gouden Eeuw, het rijk van de bur gerkoningen, waaronder zich de eerste miljonairs ter wereld bevonden. Diverse daarbij vertoonde interieur-schilderijen en familietaferelen gaven een duidelijk in zicht van de wijze, waarop deze trotse burgers hun leven hadden ingericht. Uitvoerig behandelde spreker de schil derkunst van die tijd. waarin voor het eerst de individualiteit een rol ging ver vullen. Met als baanbreker de Italiaan Carracci, die de eerste kunstschandalen veroorzaakte door zijn geheel eigen visie op de gebruikelijke religieuze onderwer pen. Vandaar dat zijn schilderijen door de kerkvorsten werden afgewezen, terwijl zij slechts in een kleine kring van bewon deraars waardering vonden. Door diverse religieuze schilderijen van Carracci en Rembrandt met elkaar te vergelijken, waarbij in het bijzonder de overeenkomst tussen de lucht- en schaduweffecten opval lend was, wilde de spreker aantonen, dat Rembrandt, sterk door deze Italiaan is be ïnvloed. Mede door de vereenvoudigde vormgeving van bijbelse taferelen, be schouwde de heer Janssen Rembrandt dan ook als de voorloper van een protestants religieuze kunst. Na de pauze besprak spreker de werken van Rembrandt, Rubens en trok daarbij 'n vergelijking met het werk van Vondel. De heer Janssen verklaarde ook hierbij een treffende innerlijke overeenkomst te hebben geconstateerd, een stelling die hij verdedigde, door naast het projecteren van schilderijen van beide grote kunstenaars ook enige fragmenten uit Vondels „Luci fer" voor te dragen. Aan het begin van deze avond werd de spreker ingeleid door ds. F. R. A. Henkels, die hem na afloop hartelijk bedankte voor zijn verhelderend en interessant betoog. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 Woensdag 11 februari wordt de illustra tor Jan Wiegman uit Heemstede vijfen zeventig jaar. Velen kennen, zij het mis schien niet bewust, het werk van deze vitale kunstenaar. Want wie op de middel bare school de bekende schooluitgave van Meulenhoff had boekjes als de be faamde „Sans familie" en de Duitse klas sieken kent ongetwijfeld de vele zwart- wit-silhouettekeningen, die allemaal van Wiegman zijn. Jan Wiegman, die in Zwolle werd ge- Eén der bekende zwart-wit silhouet tekeningen, waarmee Jan Wiegman zo vele kinderboeken heeft geïllustreerd. boren en een broer is van de schilders Matthieu en Piet Wiegman, begon zijn loop baan bij de destijds bekende kunsthandel van Buffa in Amsterdam. Reeds vroeg openbaarde zich bij hem het tekentalent. Als jongeman werkte hij mee aan de illustratie van de kinderkranten van De Telegraaf en het Algemeen Handelsblad. Ook leverde hij bijdragen aan het toenter tijd befaamde spotblad De Ware Jacob. Op 27-jarige leeftijd verliet hij de kunst handel om zich geheel te gaan wijden aan de tekenkust. Hij nam lessen bij Tjeerd Bottema en raakte bekend als illustrator van vele kinderboeken, onder meer van Meulenhoff en Holkema en Warendorf. Ook tekende hij voor uitgaven, die de firma De Bussy naar Zuid-Afrika uitvoerde. Dé heer Wiegman is de tekenkust zijn gehele leven trouw gebleven. Hij heeft nooit po gingen gedaan met olieverf te gaan werken, omdat hij zijn gave, zo zegt hij zelf, niet heeft willen verbrokkelen. Nog altijd kan men Jan Wiegman met tekenstift en papier aantreffen in wachtkamers van stations, in rechtszalen en restaurants, waar hij bezig is het leven op papier te betrappen. Altijd werkte hij naar de natuur en hij zou niet anders willen, want de natuur en het leven vormen voor hem een nooit opdrogende bron van inspiratie. Als men hem spreekt, komt hij gemakke lijk over het verleden te vertellen. Over de grote schilders uit de Haagse school, die hij allemaal persoonlijk heeft gekend. Vooral aan Jozef Israëls heeft hij vele herinneringen. Verhalen van vroeger uit de kunsthandel betekenen veel voor hem, al heeft hij nooit kunsthandelaar willen worden, omdat het idee van de kunst als handelsobject hem vreemd gebleven is. Wel kan hij een zeker gevoel van bewon dering voor de kennis, de „feeling" en het handelsinstinct van anderen moeilijk on derdrukken. Zo vertelt hij bijvoorbeeld met een zeker genoegen, hoe zijn patroon een schilderij van Israëls, dat hij voor vijfen twintighonderd gulden had verkocht, een kwarteeuw later terugkocht voor achten twintig mille, om het een week daarna voor vijfenvijftig mille aan de gemeente Amsterdam te verkopen. Het was het schil derij „Op het duin", dat nu nog in het Stedelijk Museum hangt. Jan Wiegman is altijd ljd geweest van het Haarlemse Kunst zij ons Doel, van welk kunstenaarsgenootschap hij ruim veertig jaar bestuurslid is geweest. De laatste vijf jaar is hij er erelid van. Zijn grootste vreugde is, dat zijn zoon ook schildert, al is het dan als amateur. Maar zegt hij: „Ik zou het niet anders willen...." Advertentie „DE SLEUTELSPECIALISr LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 De bekende musicoloog dr. H. M. Mer kelbach is in de leeftijd van 74 jaar te Hilversum overleden. De heer Merkelbach die van 1919 tot 1932 directeur was van de Amsterdamse Stadsschouwburg, verzorgde na die tijd bij de AVRO diverse muziek programma's. Publikaties over toneel en muziek ver schenen van zijn hand. Onder meer schreef hij voor „Toneelspiegel" en „Schijven- schouw". De begrafenis is op dinsdagmid dag aanstaande tegen 2 uur op de Noor derbegraafplaats te Hilversum. Aan de jaarlijkse litteraire jeugdprijs- vraag van de stichting Reina Prinsen Geerligsfonds kunnen auteurs deelnemen, die op 24 november aanstaande 20 maar niet ouder dan 25 jaar zijn. De inzendin gen (proza, gedichten, of toneelstukken wel of nog niet gepubliceerd) moeten voor 1 juli aan het secretari at der stichting (Koninginneweg 121 - Amsterdam) worden gezonden. De jury bestaat uit Anna Bla- man, Antoon Coolen, Clara Eggink, Karei Jonckheere en dr. J. W. Schulte Nordholt. De 54-jarige heer F. Visser is bii de krui sing Czaar Peterstraat-Oostenburgergracht te Amsterdam onder een vrachtauto ge raakt. Hij werd op slag gedood. Het on geluk gebeurde toen hij. vermoedelijk door de gladheid, met zijn fiets slipte en viel. Op de Rondweg om Roosendaal is de 76-jarige C. de Both uit Roosendaal ern stig gewond aangetroffen. Kort daarna ii de man aan zijn verwondingen overleden. De man moet door een auto zijn aange reden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7