Horen en zien Pum en Doppie Het huis der conflicten Agenda voor Haarlem 4 radiö.^&, televisie *j AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Echt heel leuk De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Belgische onderscheiding voor jhr. W. Sandberg Ned. Opera laat „nog zeer bruikbare kostuums" veilen KRO wijst radiodebat Hofstra-Lucas af Sneller t.v.-nieuws Programma uit Davos werd onverwacht verbroken Dirigent Ignace Neumark in Den Haag overleden Prijsuitreiking in Stedelijk Museum te Amsterdam Humanistisch Verbond wil zendtijd Prinses Beatrix is in Sankt Anton Verkiezingslijst zonder namen blijft ongeldig Twaalfjarige jongen redde twee drenkelingen Familiedrama in Limburg Juwelendief gegrepen Twee kinderen overleden aan difterie Door ijs gezakt en verdronken Ir. J. A. Spruvt in Santpoort overleden Examens .viy 14 DOOR IRIS BROMIGE Professor dr. W. Rip in Bennekom overleden MAANDAG 9 FEBRUARI 1 95v De meeste omroepverenigingen proberen het moeilijke zaterdagavondprobleem op te lossen door het organiseren van wed strijden met een gokelement: op die ma nier brengt men de deelnemers in onge veer dezelfde positie als de samenstellers. En ergens valt dan altijd wel een prijs „Plus of min" van de NCRV stond onder de bedaarde leiding van Johan Bodegra ven en genoot ditkeer de bejaarde mede werking van de actrice Marie Faassen, dank zij wier geluk en wijsheid het familiespel een innemende aangelegenheid werd. De overgang naar het beroepswerk zocht men wederom in het presenteren van een ama teur met imponerende hobby. Ditkeer had men voor ondervraging door Alfred Pleiter een bouwer en een bespeler van het ko- ninldijkste aller instrumenten uitgekozen, helaas de oude maar op het nieuwe me dium bijzonder toepasselijke wijsheid van Nicolaas Beets „geen orgeltoon maar uw persoon" vergetend. Op persoonlijkheid komt het aan voor de camera's, zoals op geraffineerde wijze door Cruys Voorbergh in een kort eenmanscabaret weer eens werd bewezen. Het intelligentiequotiënt van de eenling thuis ligt, naar men gelukkig mag aannemen, hoger dan dat van de „ge middelde" man in de zaal. Het amusementsgedeelte, onder de licht zinnige verantwoordelijkheid van Dick van Bommel voorbereid, overtrof aanzienlijk de voorgaande afleveringen van de kolde rieke sprookjesrevue. „Ad Ladin en de wonderlamp" werd mede dankzij het pit tige toedoen van de zanger en tekstdichter Henk Elsink en leuk stoeiwerk met de technische mogelijkheden een goede show. Tot die indruk droegen ook de veelzijdige dwaasheden van Bueno de Mesquita en een paar sterke variéténummers bij. In het journaal werd aandacht aan de viering van het vijfenzeventigjarig be staan van de Nederlandse Journalisten kring besteed. Het is curieus dat de orga nisatoren van dit eigen feest wel de tele visie maar niet de pers hadden uitgeno digd naar de plechtigheid in het Muder- slot te komen! Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De" groenteman. 9.15 Gram. 9-35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Spaan se muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubrie.k: De graslanddag in Sneek. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianoduo. 16.00 Voordracht. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Amateursuitz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. IH.30 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Sopraan en piano. 22.35 Muzikale caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Carnaval. HILVERSUM II. 298 M. 7.0O—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Licht baken, causerie. 10.30 Gram. 11.00 Voor de wouw. II.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Metropole-ork. en so list. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Rotterdams Philh.ork. 14.25 Gram. 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld: Uitwisselingsprogr. over Bra zilië. in samenwerking met Radio Nederland We reldomroep. Spreker: B. A. Cnoppers. 18.00 Lichte muz. 18.25 In het brandpunt, caus. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Ja, met mij. 20.35 Meer geluk dan wijsheid, hoorsp. met muz. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.3524.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Lichte muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.- ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boek- bespr. 18.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuz. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Intern, kookpraatje. 20.30 Documentair program ma. 21.00—22.30 Film. De Belgische ambassadeur in Nederland heeft vrijdag aan twee Nederlanders on derscheidingen uitgereikt. Jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur der Amsterdamse gemeentemusea ontving wegens zijn ac tieve bijdrage tot het culturele verkeer tussen de twee Beneluxlanden het offi cierskruis van de Kroonorde van België, de heer K. C. A. Collette, directeur van de Ned. Internationale Wegvervoerorgani- satie N.I.W.O., werd ridder in de Kroon orde. Vragen van Amsterdams raadslid Het Amsterdamse raadslid mevrouw G. Wijsmuller-Meijer (V.V.D.) heeft B .en W. gevraagd of dit college het verantwoord acht dat een instelling als de Nederlandse Opera, die met belangrijke subsidies van de overheid in stand wordt gehouden, nog zeer bruikbare kostuums op een veiling van de hand doet tegen prijzen van ge middeld slechts 5 en 6 per stuk. Het raadslid wijst B. en W. er op dat reeds honderd kostuums, eigendom van de opera, in veiling zijn gebracht en dat bin nen enkele dagen een tweede partij van driehonderd stuks zal worden geveild. Zij vraagt of B. en W. van het voornemen tot verkoop dezer kostuums in kennis zijn ge steld. „GLAS" BESTE IN OBERHAUSEN De documentaire film „Glas" van de Nederlandse cineast Bert Haanstra is in Oberhausen onderscheiden met de eerste prijs van 2000 mark op de internationale conferentie over de korte film. De lijstaanvoerder van de P.v.d.A. voor Amsterdam, ex-minister H. J. Hofstra heeft op een kadervergadering in Amster dam, ter inzet van de verkiezingsactie, zijn teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de K.R.O. een verzoek van de V.A.R.A. heeft afgewezen tot het houden van een televisie- of radio-debat tussen hem en de financiële expert der K.V.P., de heer Lucas. De laatste bleek niet bereid tot een debat voor de V.A.R.A.-televisie. De V.A.R.A. stelde toen voor dit debat in samenwerking met de K.R.O. te organi seren. De K.R.O. heeft dit thans na over leg met de K.V.P. afgewezen zonder opgaaf van redenen. Deze afwijzing vond de heer Hofstra teleurstellend omdat van socialis tische zijde steeds wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke openheid inzake de politieke vraagstukken. Deze openheid werkt naar zijn mening een duidelijke democratische uitspraak van de Neder landse kiezers in de hand. Desgevraagd zei de heer Hofstra dat dankzij de thans bekend geworden gun stige resultaten van de bestedingsbeper king, er naar socialistische mening een zekere ruimte aanwezig is voor een ver hoging der lonen en salarissen. Hij zei dit punt niet nader te willen detailleren, mede gezien de in voorbereiding zijnde S.E.R.- adviezen. De uitgaven voor de defensie kunnen volgens hem worden verlaagd. Nederland is met 5,4 percent van het nationaal in komen het hoogste der Westeuropese lan den, uitgezonderd Frankrijk, wat betreft de uitgaven voor landsverdediging. Als mogelijkheden tot verlaging noemde de heer Hofstra: wijziging in de organisatie, waarvan vooral de top zeer zwaar bezet, is, een meer doelbewust beleid van de marine, die volgens hem thans nog „be paald te ambitieus" is en het aanbrengen van technische verbeteringen. Een groot aantal Europese televisie nieuws- en journaaldiensten zal in mei op nieuw een proef nemen met de overbren ging en uitwisseling van gefilmd nieuws met gebruikmaking van het Eurovisienet. Deze nieuwe proef, die van 4 tot en met. 30 mei zal worden gehouden, is een uitge breider vervolg op een soortgelijke proef neming in oktober 1958. Met. uitzondering van de zondagen zullen de televisienieuws diensten in België, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Italië, Nederland en Zwitserland elkaar dagelijks het gefilmde nieuws op de snelst mogelijke wijze toezenden. Be halve deze landen zal ook de Duitse tele visie tenmniste gedurende een week aan de uitwisseling deelnemen. Met Denemar ken, Zweden en Oostenrijk zijn onderhan delingen gaande. Zeer vele televisiekijkers hebben telefo nisch bij de Nederlandse Televisie Stich ting hun verontwaardiging kenbaar ge maakt over de voortijdige beëindiging van het Eurovisieprogramma dat zondagmid dag de Europese kampioenschappen kunst rijden voor dames vanuit Davos op het beeldscherm bracht, aldus heeft de N.T.S. in Bussum meegedeeld. Ofschoon zowel België als Nederland de wedstrijden tot het einde toe tot 2 uur zouden over nemen werd om tien voor half twee na een korte telefonische waarschuwing vanuit Davos, de verbinding verbroken. Zelfs voor de commentator ter plaatse, Siebe van der Zee, kwam dit abrupt einde ken nelijk geheel onverwacht, zo heeft de stichting meegedeeld. De N.T.S. verzoekt ons mede te delen dat de technische dienst vandaag een uit gebreid onderzoek zal instellen naar deze, ook voor de N.T.S. zo teleurstellende gang van zaken. SCENARIOPRIJZEN TOEGEKEND De staatssecretaris van O.. K. en W. heeft besloten de door het Joh. J. Smitfonds be schikbaar gestelde prijs van 2500.voor het beste scenario dat zal kunnen bijdragen tot bevordering van de vredesgedachte, niet toe te kennen, aangezien geen der inzen dingen daartoe aanleiding geeft. Overeen komstig het rapport van de jury heeft hij echter besloten het beschikbare bedrag te verdelen in twee tweede prijzen en deze toe te kennen aan M. de Mooy van Wie- ringen te Amsterdam en C. F. Roosen- schoon te Wassenaar. Vanmorgen vroeg is in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag op zeventigjarige leeftijd overleden de dirigent Ignace Neu mark, die bekend werd door de lange reeks van jaren, dat hij in Scheveningen volksconcerten dirigeerde. Ignace Neumark werd in 1888 in Plock in Polen geboren. Al heel jong ging hij naar Warschau om er muziek te studeren aan het conservatorium. In Leipzig vol tooide hij onder meer bij Nikisch zijn opleiding, van 1914 tot 1921 was hij samen met Schneevoigt dirigent van de Filhar monische concerten in Oslo. Ondertussen was hij al enkele keren in Amsterdam ge weest om er als gastdirigent op te treden. In 1922 dirigeerde hij voor de eerste keer het Residentie Orkest in Scheveningen en dat is hij met onderbreking van de tweede wereldoorlog tot in het afgelopen seizoen blijven doen. In de oorlogsjaren kon hij met hulp van prof. Lothar Wallerstein naar de Verenigde Staten gaan. In 1946 stond hij echter weer in Scheveningen achter de lessenaar toen de concerten daar weer begonnen. De concertgangers daar kennen hem als een minzaam, vriendelijk man, die een speciale voorliefde had voor de Slavische muziek. In het bijzonder was Tsjaikofsky een door hem zeer bewonderd componist. Stichting Kunstenaarsverzet In het Stedelijk Museum in Amsterdam is zaterdag een drietal, door de stichting Kunstenaarswet 19421945 toegekende prijzen, elk ter grootte van duizend gulden, uitgereikt. De prijs voor litteratuur 1958 werd toe gekend aan de dichter-schrijver M. Mok. De jury merkt in haar motivering onder meer op dat „de zin van de schepping en het lot. van het mensdom de twee groot ste onderwerpen zijn, die in het dichter schap van Maurits Mok nu reeds ongeveer twintig jaar aan het woord komen. Zijn poëzie is een zeer ingehouden, maar vooral ook een zeer aangehouden protest en beur telings of gelijktijdig de roep om recht en de metafysische vraag naar gerechtigheid". Mok schreef onder meer gedichten over de Joden in de oorlog en liet in het ge heim tijdens de bezetting een gedichten bundel drukken. De prijs voor beeldende kunst 1958 werd toegekend aan de schilder W.Oepts die reeds vele jaren in Frankrijk werkt. De jury ziet Oepts „als een kunstenaar die, com plex als hij is, deel heeft aan zijn tijd, tegenover welks verscheurdheid hij een geheel eigen harmonie heeft veroverd". De jury heeft zich bij het toekennen van de verzetsprijs „mede laten leiden door het gehalte der persoonlijkheid en de integri teit van het kunstenaarsschap. Aan het verzet tegen de Duitsers heeft Oepts daad werkelijk bijgedragen door als lid van de Irenebrigade deel te nemen aan de lan dingen in Normandië". Voor de eerste keer in de geschiedenis heeft de stichting ook een musicus in de jaarlijkse prijsuitreiking betrokken. Het is de componist prof. H. Andriessen, die echter wegens ziekte niet op de bijeen komst aanwezig kon zijn. Zijn echtgenote nam de prijs, eén bedrag van duizend'gul den en een penning in ontvangst. Het Humanistisch Verbond heeft naar aanleiding van het verschijnen van de Radio-Omroepwet in een telegram aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geprotesteerd tegen de afwijzing van eigen zendtijd voor het Hu manistisch Vei-bond in de omroepwet, om dat het verbond geen kerk zou zijn. In het telegram wordt gesteld, dat eigen zendtijd voor het verbond is gevraagd niet als kerk, maar als levensbeschouwelijk ge nootschap. Prinses Beatrix is zaterdag tegen de middag in Sankt Anton (Oostenrijk) aan gekomen voor een korte wintersport vakantie. Zondag heeft zij verscheidene tochten in de omgeving gemaakt. Haar gids is Toni Marth. De Prinses ontmoette zondag koning Boudewijn van België in het hotel Post, waar deze met prins Jean en prins Charles van Luxemburg logeert. De ontmoeting was zeer hartelijk, doch de prinses ging niet aan de bar zitten en begaf zich onmid dellijk naar haar kamer. Het weer in Sankt Anton is uitstekend. Woensdag zal Prinses Irene in Sankt An ton arriveren. Gedeputeerde Staten van Noordbrabant hebben het beroep behandeld dat was in gesteld naar aanleiding van het besluit van het hoofdstembureau te Tilburg, waarbij de door hem namens de heer A. W. H. van der Sande ingediende verkiezingslijst voor de Partij voor Landbouw en Middenstand ongeldig werd verklaard. Gedeputeerde Staten hebben de lijst eveneens ongeldig genoemd. Zij grondden dit besluit op het feit dat op de lijst geen enkele naam van een kandidaat voorkwam en dat de kies wet niet toelaat dat na het verstrijken van de termijn van indienen nog namen worden toegevoegd. Zaterdag zakte de zesjarige Hen van den Berg in Geuzenveld (Amsterdam) door het ijs van de Pieter Postsingel. Zijn zeventien jarige zuster, die het ongeval zag gebeuren, trachtte haar broertje te redden, doch ook zij zakte door het ijs. Een toevallig voorbijkomende twaalf jarige jongen, Wim Tanis, sprong te water en slaagde erin de beide drenkelingen op het droge te brengen. De kleine jongen is naar het Wilhelminagasthuis gebracht, zijn zuster is in het Binnengasthuis opgenomen. De kranige redder vervolgde zijn weg. Vermoedelijk in een vlaag van verstands verbijstering heeft de 48-jarige moeder van het gezin K. in Tegelen zaterdag haar elfjarige zoon, de jongste van haar zes kin deren, om het leven gebracht. Toen de jongen omstreeks negen uur naar school wilde gaan, vroeg ze hem eerst mee naar het schuurtje achter de woning te gaan. Daar heeft de vrouw het kind gedood. De politie heeft de moeder overgebracht naar het Huis van Bewaring in Maastricht. De man die vorige week in Hengelo een winkelruit van een juwelierszaak in de Nieuwstraat insloeg en er sierraden ter waarde van i 6500 weggriste, is in Almelo gegrepen, Een in .Utrecht gestolen auto werd hem noodlottig: een politieagent her kende het-nummer Toen de dief wilde in stappen werd hij gearresteerd. Het bleek de 28-jarige O. J D. uit Almelo te zijn, die ook inbraken in Apeldoorn en Gronau (Duitsland) gepleegd heeft. In Delden bij Hengelo zijn de laatste weken vier gevallen van difteritis ge registreerd. Daar van de vier patiënten er twee (kinderen) overleden zijn, heeft het gemeentebestuur besloten tot een massale inenting van de bevolking. Doppie en Joppe verlieten de tent, om samen de schade te gaan opnemen. Het bos ivas nog erg nat en de grond lag vol plassen. En toen ze bij de andere tent kwamen, schudde Doppie het hoofd. „Nou, dat ziet er niet leuk uit!", zei hij. De tent was helemaal doorweekt en door de wind in elkaar gezakt. Geen toonder, dat de twee jongens een akelige nacht hadden gehad in dat noodweer buiten! „Voordat die rommel weer wat in orde is, zal het wel even duren!", meende Joppe, terneergeslagen. 100101 Ter hoogte van Kekerdom bij Nijmegen is in een grote baggerput bij een poging tot redding van twee Nijmeegse schaatsers de 25-jarige H. Menting uit Leuth ver dronken. De Nijmegenaren, die gered kon den worden, hadden zich op onbetrouwbaar ijs begeven, waar zij doorheen zakten. De heer Menting zakte bij zijn reddingspogin gen ook door het nog slechts dunne laagje ijs en verdween onmiddellijk in de diepte. Toen men er in slaagde zijn lichaam op te dreggen, waren de levensgeesten reeds geweken. In de buurtschap Markvelde bij Diepen horst is het 6-jarige meisje Marianne Semmekrot door het ijs gezakt en ver dronken. Het ongeval gebeurde op de vrij diepe drinkkolk voor vee, waar drie kin deren zich op het ijs hadden gewaagd. De twee andere kinderen zakten eveneens door het ijs, maar slaagden er in uit de kolk te komen. De toegeschoten ouders en en buren, die door de kinderen te hulp waren geroepen, kwamen te laat om het meisje nog te redden. Het kind was het oudste uit een gezin van vier kinderen. In Santpoort is overleden ir. J. A. Spruyt, oud-directeur van de Rijks-HBS te Velsen. De crematie zal geschieden op 12 februari na aankomst van de trein van 13.35 uur. De thans overledene werd op 4 februari 1889 in Amsterdam geboren. Hij kreeg zijn eerste schoolopleiding in Brussel en stu deerde daarna in Delft, waar hij in januari 1917 het diploma voor elektro-technisch ingenieur verwierf. Als leraar mechanica kwam hij daarna op d^ HBS te Hoorn, waarna hij directeur werd van de HBS in Oostburg. In 1930 verwisselde hij die functie voor het'direc teurschap van de Rijks-HBS te Velsen. Vierentwintig jaar leidde hij daar 'hét schoolleven op een wijze, die hem aller wegen bemind maakte. Toen hij in 1954 de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, nam hij afscheid. Niet van het lesgeven, want 1 september 1955 kwam hij weer in de zelfde plaats terug, waar hij ook was be gonnen: Hoorn. Hij werd leraar aan het Westfries lyceum, en tot vorige week zag men hem steeds weer in zijn autootje ver schijnen. De dood heeft hieraan een einde gemaakt. leiden. Kandidaatsexamen Franse taal- en let terkunde: me.i. M. E. Nicolai. Delft. Ad^prtoniie iW' fcè1 - v'® i: V r" ER IS GEEN ASPIRIN ZONDER rn' BAYERKRUIS \jf HOOFDSTUK X 42. Het leven op Avallon had zich gevoegd in het nieuwe patroon dat door de dood van Charles Cedar was te weeg gebracht. Misschien was Judy de enige, die van de verandering profiteerde, want zij hield van haar werk in de winkel en nu haar leven niet langer onder de druk van haar vader stond, was zij maar al te bereid een goed deel van haar vrije tijd thuis door te brengen. Dit gevoel van bevrijding was niet op haar moeder van toepassing, want de druk van mislukking rustte nog altijd op haar en de afwezigheid van Derek maakte haar verdrietig. Op zekere middag luchtte zij haar hart eens tegen Pauline, toen zij samen thee za ten te drinken. „Als Mark trouwt, zal ik Avallon verlaten en bij mijn broer gaan inwonen. Ik heb er gisteravond nog met Ralph over gesproken?" ,Maar u houdt zoveel van Avallon. Zou dat u niet erg zwaar vallen?" „Neen. Er zijn te veel verdrietige herinneringen aan verbonden. Ik kan dat laatste uur, dat ik met Charles heb doorgebracht, niet vergeten. En nu Derek ook weg is, voel ik dat er niets hier is om mij vast te hou den, behalve verdrietige herinneringen. Het huis moet een nieuw begin kunnen maken en daar kan Mark voor zorgen. Ik zal Judy meenemen, als zij dan nog thuis is. Zij houdt van oom Ralph. Hij is een best mens en al lang genoeg het slachtoffer geweest van onbekwame huishoudsters." „Ja, hij heeft wel een beter lot verdiend. Hij is zo'n vriendelijke man." ,Weet je, de Cedars zijn altijd een beetje teveel voor mij geweest. Ik begrijp mijn eigen familie zoveel be ter. Jij en ik, Pauline, behoren tot een zachtere gene ratie." „Dat ben ik met u eens." „In ieder geval ben ik van mening, dat een jong getrouwd paar niet met de oudere generatie moet wor- worden opgezadeld. Een woning kan slechts één vrouw des huizes hebben. En ik zal met genoegen ten gunste van Mark's vrouw terug treden. Er is nu niets, dat hem behoeft te beletten te trouwen en hij begint al op te schieten. Het is hoog tijd, dat hij daar eens over gaat denken." „Ja, dat zal wel," zei Pauline, aandachtig haar thee bestuderend. „Ik heb vaak gedacht, dat Linda de aangewezen keus was, maar ik heb mij in de laatste tijd gereali seerd, dat ik zo weinig van mijn eigen kinderen af weet, dat het best mogelijk is, dat ik het mis heb. Ze zijn overigens wel hun hele leven lang bevriend ge weest." „Zou het u genoegen doen, als hij Linda koos?" „Ja. We hebben de Corals altijd gekend. Trevor was de beste vriend van mijn man Bijna zijn enige vriend. Linda heeft dezelfde achergrond als Mark en ik weet, dat zij veel van hem noudt, wat dan ook zijn eigen ge voelens zijn mogen. Ik geloof, dat zij zeer geschikt voor hem zou zijn. Maar Mark heeft ongetwijfeld zijn eigen denkbeelden dienaangaande en die zijn wellicht totaal verschillend van de mijne. Ik geloof, dat die jaren, toen de kinderen nog jong waren en allemaal samen speelden, de gelukkigste jaren van mijn leven zijn ge weest. Ik veronderstel, dat dit de reden is, dat ik zo op Linda gesteld ben. Zij herinnert mij aan die tijd". „Ik geloof, dat daar de wagen aan komt", zei Pauline, „naar het raam gaande. „Ja dat is Mark". „Hè, waarom komt die zo vroeg naar huis? Vraag Lallie nog even om een kopje, als je wilt, Pauline". Mark voegde zich een paar minuten later bij hen, ac cepteerde een kop thee en nam zijn gewone plaats in, staande met zijn rug naar het vuur, hetgeen een pro test van zijn moeder uitlokte. „Moet je nu altijd het vuur blokkeren, jongen. Waar om kun je niet als een behoorlijk democraat een stoel nemen, inplaats van als een dreigende dictator boven onze hoofden te zweven?" „Sorry, moeder. Macht der gewoonte. Is het voldoen de als ik een beetje opzij ga?" „Dat zal het wel moeten zijn, maar ik zie niet in, waarom je niet kunt gaan zitten". „Ik ben vroeg naar huis gekomen om met het boek door te gaan. Ik zal deze week geen verdere vrije avonden meer hebben." „Oh, maar Pauline zou Judy aan de winkel afhalen en dan gaan ze vanavond naar het ballet in het Crown Theater", zei mevrouw Cedar. „Daar heb je mij niets van gezegd", zei Mark te gen Pauline. „Neen. Ik meende, dat je gezegd had. dat je van avond meneer Gatting mee zou brengen om hier te eten en daarom heb ik aangenomen, dat je niet zou wer ken en ik vrij zou zijn". „Gatting komt niet. Hij heeft influenza, geloof ik, en is om twaalf uur naar huis gegaan". „Dat kan ik dan beter tegen Lallie zeggen, voor zij begint met het eten klaar te maken", zei mevrouw Cedar. „Stel Pauline nu niet teleur. Mark. Het gebeurt niet vaak dat er in Darnford een goed balletgezelschap optreedt en ze blijven hier maar een week." Mevrouw Cedar ging Lallie opzoeken en Pauline en Mark bleven alleen. „Ik denk, dat je beter Judy even kunt opbellen en zien, of zij iemand anders kan vinden om in jouw plaats te gaan", zei hij kalm. „Het spijt me Als je gezegd had dat je graag vanavond vrij wilde zijn, zou ik de dingen misschien anders hebben kunnen arrangeren. Zoals het nu is, is dit de enige avond, die ik van de week voor ons vrij had en ik ben niet van plan die te verknoeien. Misschien wil moeder wel in jouw plaats gaan, nu Gat ting niet komt". „Ik zou voor me zelf geen gunst willen vragen, Mark maar je bederft Judy's avond evengoed als de mijne. Het zal niet gemakkelijk zijn een plaats op het laatste ogenblik door een ander te doen innemen, tenzij je moeder gaan wil". „Ik vrees, dat het jouw fout is, doordat je een af spraak gemaakt had om uit te gaan in de uren, die over eenkomstig je eigen toestemming werkuren zijn, zon der mij vooraf te vragen of dat mogelijk is. Ik ver wacht van mijn personeel op de fabriek ook niet, dat zij dergelijke dingen doen en ik betwijfel of jij het doen zou, als je voor een firma werkte. Ik heb je gewaar schuwd voor dergelijke dingen, zoals je weet". „Wat voor dingen?" „Vergeten, dat je hier aangenomen bent om een taak te vervullen niet om als juffrouw van gezelschap of iets van meer intieme aard voor leden van de familie op te treden. Je namiddagen zijn tot je eigen beschikking, evenals de weekeinden. Als je in de loop van de week op een ochtend of avond vrij wilt zijn, wees dan zo vriende lijk het mij eerst te vragen. Waar mijn tijd zo beperkt is, moet ik van tevoren weten wanneer je niet beschik baar zult zijn. Is dat duidelijk?" (Wordt vervolgd) Zondagmiddag is in Bennekom op 55- jarige leeftijd plotseling overleden het Eerste Kamerlid professor dr. W. Rip, bui tengewoon hoogleraar aan de Landbouw hogeschool in Wageningen. Professor dr. Willem Rip werd op 13 no vember 1903 in Vijfhuizen geboren. Hij bezocht de chr. landbouwwinterschool in Hoofddorp en tegen het advies van zijn leraren in het Christelijk Lyceum in Haar lem, waarna hij rechten studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1934 legde hij het doctoraal examen af. Hij promoveerde in 1952 aan de juridische faculteit van de Vrije Universiteit in Am sterdam op een proefschrift, getiteld „Landbouw en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie". De heer Rip was van 1934 tot 1941 lid van de Chr. Boeren en Tuindersbond. Tij dens de bezetting was hij secretaris van de Grondkamer voor Zuid-Holland. Na de bevrijding werd hij opnieuw secretaris van de C.B.T.B. Hij was ook tweede voorzitter van het bestuur van de Coöperatieve Centrale Raif- feisenbank, toegevoegd lid van de Ver zekeringskamer, lid van het parlement van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, plaatsvervangend lid van de raad van Europa en vice-voorzitter van de agrarische commissie van deze raad, secre taris van de A.R.-fractie en secretaris van verschillende raden van beroep. In 1952 werd dr. Rip benoemd tot bij zonder hoogleraar aan de Landbouwhoge school te Wageningen. In dat zelfde jaar werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer van de staten-generaal voor de A.R.-partij. Van de hand van prof. Rip verschenen verscheidene brochures over agrarische onderwerpen en talrijke artikelen op agra risch en politiek gebied in tijdschriften en dagbladen. Toen de School met de Bijbel in Vijfhuizen in 1957 vijftig jaar bestond, had hij "de leiding van de jubileumviering. Prof. Rip was ridder in de orde van Oranje-Nassau. MAANDAG 9 FEBRUARI Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De rechter van Zalamea", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van werk van Gérard van den Eerenbeemt, tot 22 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling Inter- scholair Jeugdtoernooi, 19-22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l. 19.30 uur; Frans Hals: „Heim lich still und leise, a.l., 19 en 21.15 uur; Lido Theater: „De wraak van Franken stein", 18 j., 19 en 21.15 uur; Luxor Theater: „The Bravados", 14 j., 19 en 21.15 uur; Minerva Theater: „Mon Oncle", a.l., 20.15 uur; Rembrandt Theater: „Eindstation Liefde", 18 j., 19 en 21.15 uur; Roxy Theater: „Met geheime instructies", 14 j., 19 en 21.15 uur; Studio Theater: „Pad der verleiding", 18 j., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Fan fare", a.l., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassieke grammofoon platen (Beethoven en Brahms), 21-22 uur. Gebouw NPB. Postlaan Heemstede: Le zing ir. E. C. M. Roderkerk over „Lente- tooi in de Kennemerduinen", 20 uur. Concertgebouw: Carnavalsfeest R.-K. Middenstandsvereniging, 20 uur. DINSDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: Charloth Kohier met „Hooglied, Prediker en Psalmen", 20 15 u. Concertgebouw: Orgelconcert door Al- bert de Klerk, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In '1 Goede Uur: Expositie van werk van Gérard van den Eerenbeemt, 10-22 uur. Huis Van Looy: Tentoontstelling Inter- scholair Jeugdtoernooi, 10-13, 14-17 en 19- 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur; Frans Hals: „Mijn naam is Cox", 14 j., 14.30 en 20 uur; Lido Theater: „De wraak van Frankenstein", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur; Luxor Theater: „The Bravados", 14 j., 19 en 21.15 uur; Minerva Theater: „Mon Oncle", 20.15 uur; Rembrandt Theater: „Eindstation Liefde", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur; Roxy Theater: „Met geheime instructies", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur; Studio Theater: „Pad der verleiding 18 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Fan fare", a.l., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassieke grammofoon- platenconcert (Beethoven en Brahms), 21- 22 uur. Wykgebouw, Ged. Oude Gracht 104: Bij eenkomst Verenigde Rekkense Inrichtin gen (film: „De kinderrechter grijpt in", 20 uur. Om 16.30 uur kinderfilms). Aula Lourens Costerlyceum: Disco avond Haarlemse Discoclub, 19.30 uur. Krelagehuis: Lezing van de heer G. Bootsman over „Key Gardens, de schat kamer der natuur" (Tuinbouw en Plant kunde), 20 uur. Br inkmannTong-Tong-con ta ctavond Lezing de heer Breton de Nijs over „Ver geelde portretten en nog wat", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6